Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2019., 14:27   #1
Nelogičnosti u brojanju kalorija

Odmah da naglasim da nisam nikakav nutricionist, niti fitness guru, ali čitam brojne članke vezano uz sportsku prehranu. Postoje određene nelogičnosti koje ne mogu razumijeti kao laik, bez želje da ulazim u čisto medicinske pojmove i procese. Dakle, pokušavam shatiti na bazičnoj razini ono što mi bazični članci koje čitam ne objašnjavaju.

Uzmimo hipotetski primjer čovjeka čiji je BMR 2000 kalorija dnevno.

Kao što znamo: UH i P su 4cal/g, masti su 9cal/g. Kalorija je oznaka količine energije. Dakle energije. Ovo podvlačim jer mi to radi najveće probleme.

E sada, kocept ugljikohidrata mi je jasan. Unosimo ih u tijelo, probavom se metaboliziraju u glukozu, dio u glikogen, glukozu stanice u tijelu "troše", tj. pretvaraju u ATP i koriste kao čistu energiju.

Međutim, što je s proteinima i zašto brojimo njihovu energetsku vrijednost ako su oni građevni elementi našeg tijela? Dakle, ako zamislimo proteine kao građevinski materijal kojeg unosimo u tijelo, oni se NE pretvaraju u energiju, već služe u procesu održavanja/izgradnje recimo mišićne mase. Znam da proteini imaju također energetsku vrijednost, i da i oni mogu biti konvertirani u glukozu kao i ugljikohidrati ukoliko je tijelu potrebna energija, recimo ako je netko u stadiju gladovanja danima, no u slučaju normalne prehrane, kada tijelo koristi UH kao primarni izvor energije za sve procese u tijelu (dakle sve, od hodanja, disanja, probave, razmišljanja), zašto u svim računicama ubacujemo i energetsku vrijednost proteina koji ne služe kao izvor energije, već isključivo na molekularnoj razini kao gradivni elementi?

Jedino objašnjenje do kojeg sam došao mozgajući jest da do "proteinske razgradnje" dolazi u svakom trenutku, pa se tom razgradnjom u tijelu, nevezano uz proteinski unos, oslobađa 4cal/g već u tijelu sintetiziranog proteina, dakle NE iz hrane, već recimo iz mišića. Tada bi energetska vrijednost unesenog proteina iz recimo piletine imala smisla, no ne kao neposredni izvor energije, već kao posredni, kao gradivni element stanica u tijelu koje se naknadno i konstantno razgrađuju i otpuštaju određenu količinu energije koju pak mjerimo u dnevnom unosu hrane.

Jer ta "energija" koja se provlaći kroz koncept brojanja kalorija mi nema smisla. Ako su ugljikohidrati primarni i najbrži izvor energije, koje tijelo najdraže koristi, zašto onda brojimo ENERGIJU iz gradivnog elementa poput proteina, ako se taj isti protein ne metabolizira u energiju, već služi a staničnu izgradnju mišića?

Hvala
Brian Griffin is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2019., 15:33   #2
Poanta brojanja kalorija je većinom da ne uneseš više hrane-energije (možeš ti to zvati i materijal, gorivo, kako god) nego što potrošiš (iskoristiš). Ili obratno, da unesemo više radi dobitka na masi.

Bez obzira što će se makronutrijenti iz hrane iskoristiti za različite metaboličke procese, i produkt njihove razgradnje će biti različit, nekako moraš naci zajedničku jedinicu za ulaz/izlaz kako bi si mogao izjednačiti obje strane formule.

Ako uneseš previše UH, oni će završiti kao masno tkivo, neće postati energija isto kao protein koji će izgraditi mišić.

Recimo da ti brojiš "potencijal" koji hrana ima, a jedinica ti je energija. Taj potencijal želiš dobro iskoristi (izgraditi mišiće ili pretvoriti u energiju, dakle, potrošiti makronutrijente). Energija koju "utrosis" je isto samo izračun, u tijelu se dogada tolko metabolickih procesa da nemres to sve izracunati. Tako da koristiš samo kcal za unos hrane, a izlazni rezultat ti je brojka na vagi, pa onda pojednostavljeno kažeš: trošim više ili manje od unesenog.

Kao kad očitaš brojilo struje, kažeš skupno, potrošio sam tolko i tolko struje (kWh), ali nećeš sad preračunavati kolko je struje otišlo u svjetlo, kolko u toplinu, ili kao rezultat utroška reći oprao sam tolko kila veša ili suđa...

Poslano sa mog SM-A520F koristeći Tapatalk
morena1211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2019., 23:23   #3
Misicna stanica je isto stanica i te stanice umiru ne ide energija nvoih proteina samo u odrzavanje postojecih nego gradnju novih i razlaganje te odvoz starih stanica koliko tocno netko treba nemoze se izracunati... to su okvirne brojke jer nitko ne trosi svali dan isto cak i ako unosi svaki dan isto. Koliko trosis ne ovisi od trenutne aktivnosti nego i kolicine misicne mase koju je opet tesko precizno izvagati zatim upale u tijelu za koje ni ne znas trosis vise ukupno energije ali prije svega proteina, termodimamicki procesi razgradnje hrane its ots....
Dakle analiza paraliza... drzi se preporucenog kontroliraj i modifikuj po potrebi

Sent from my SM-A600FN using Tapatalk
__________________
Var inte rädd, det finns en mörklagd hamn Du ser den inte nu, men färdas dit. En dag skall du bekänna högt Hans namn Hans kärleks frid som ingenting begär
romantic_ass is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2019., 00:04   #4
Quote:
Brian Griffin kaže: Pogledaj post
Odmah da naglasim da nisam nikakav nutricionist, niti fitness guru, ali čitam brojne članke vezano uz sportsku prehranu. Postoje određene nelogičnosti koje ne mogu razumijeti kao laik, bez želje da ulazim u čisto medicinske pojmove i procese.
Pomalo paradoksalno
Corduroy is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2019., 11:33   #5
@morena1211 @romantic_ass

hvala na odgovorima,

Quote:
Corduroy kaže: Pogledaj post
Pomalo paradoksalno
Jest, sada kada i ja ponovno pročitam, krivo sam se izrazio. Htio sam reći da ne želim ići u dubinu medicinskog fakulteta, jer ono što mi radi pomutnju je izgleda na puno bazičnijoj razini, "laičkoj". Izgleda da krivo razumijem neke pojmove poput "energije" i "metabolizma". Budem se bacio malo u proučavanje toga, pa ćemo vidjeti kuda će me mozganje odvesti, hehe.
Brian Griffin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2019., 13:21   #6
Pa i proteini odu u energiju ako uneses premalo uh-a i masti, sta ne? Tipa u periodu definicije.
Tislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2019., 14:22   #7
Quote:
Tislav kaže: Pogledaj post
Pa i proteini odu u energiju ako uneses premalo uh-a i masti, sta ne? Tipa u periodu definicije.
Ovo. Upravo to mi nije jasno.

Ako je BMR recimo 2000cal, i mi unesemo 40:30:30 UH:P:M, neka zdrava logika će reći da će ovi 30% proteina ići u staničnu izgradnju, dakle neće se potrošiti za energiju, budući da tijelo dobiva i UH i masti koje se prioritetno troše kao izvor energije. Iz toga proizlazi da od BMR-a od 2000 kalorija, mi hranom unosimo 70% energije, dok je ostatak "gradivna materija", proteini. Budući da tijelu treba 2000cal, ono će posegnuti za masnim tkivom kako bi nadomjestilo 30%. Zar ne?

E sada, zmislimo da tijelo iskoristi za "energetske potrebe" 100% unesene hrane u iznosu od 2000cal, to znači da će i unesene proteine utrošiti u energiju, što opet znači da neće biti "gradivne tvari" za stanice.

Prevedeno, tijelo je u mišićnom katabolizmu UVIJEK ako nije u kalorijskom suficitu, pri čemu energetske potrebe namiruju isključivo masti i ugljikohidrati, dok se uneseni proteini koriste isključivo kao gradivni materijal, a nikako kao energija.
Brian Griffin is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2019., 18:17   #8
Quote:
Brian Griffin kaže: Pogledaj post
Ovo. Upravo to mi nije jasno.

Ako je BMR recimo 2000cal, i mi unesemo 40:30:30 UH:P:M, neka zdrava logika će reći da će ovi 30% proteina ići u staničnu izgradnju, dakle neće se potrošiti za energiju, budući da tijelo dobiva i UH i masti koje se prioritetno troše kao izvor energije. Iz toga proizlazi da od BMR-a od 2000 kalorija, mi hranom unosimo 70% energije, dok je ostatak "gradivna materija", proteini. Budući da tijelu treba 2000cal, ono će posegnuti za masnim tkivom kako bi nadomjestilo 30%. Zar ne?

E sada, zmislimo da tijelo iskoristi za "energetske potrebe" 100% unesene hrane u iznosu od 2000cal, to znači da će i unesene proteine utrošiti u energiju, što opet znači da neće biti "gradivne tvari" za stanice.

Prevedeno, tijelo je u mišićnom katabolizmu UVIJEK ako nije u kalorijskom suficitu, pri čemu energetske potrebe namiruju isključivo masti i ugljikohidrati, dok se uneseni proteini koriste isključivo kao gradivni materijal, a nikako kao energija.
Ne baš. Tijelo je jako komplekasn stroj i mozak je tu važan igrač, on je taj koji određuje što i kako se troši.

Puno ovisi o potrebama za energijom u nekom trenutku ili kroz dan.
Ako ti je dnevna potrebna 2000 kalorija i sve što uneseš na dan je 2000 kalorija ide u energiju proteini također i oni su energija.

Na https://www.bodybuilding.com/fun/spr...gy-demands.htm je objašnjeno na usporedbi sprintera i maratonca kako se šta troši i kojm redom.
Nercjeger is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2019., 19:10   #9
Cuj ovog, otkad to mozak odreduje sto i kako se trosi? )))))))))) Mozda bi to bio zanimljiv novi nacin dijete, malo se jace skoncentriras da istopis salo s pojedinog dijela tijela il tako nekako, moglo bi bit zanimljivo )))

Sto se ostalog tice, nema smisla tu pokusavat nesto u par recenica sumirat kad je tema dosta opsirna, niti ima smisla nagadjat, skini bilo koju knjigu iz biologije s neta i prelistaj. Al onako stvarno osnovno treba shvatit za pocetak da svi procesi o kojima je ovdje rijec teku paralelno. Znaci tijelo stalno i trosi i gradi misice, trosi energiju iz svih izvora itd, naravno ne uvijek u istim omjerima, ali nema tog da recimo imas odredjenu potrosnju pa tijelo u ponoc izvadi kalkulator i odredi koliko si potrosio i hoce li prebacit proteine u izgradnju ili energiju. Tijelo preferira ugljikohidrate kao izvor energije ali ce u dobroj mjeri koristiti i masti (omjer toga je najvise odredjen fizickim intenzitetom, sto je veci intenzitet aktivnosti to se trosi veci postotak UH, ali opet trosi se uvijek oboje istovremeno). Proteini su dosta neefikasni kao izvor energije jer da bi se koristili za energiju tijelo mora odraditi jos jedan dodatan korak kod te pretvorbe pa se uglavnom koriste za izgradnju organizma (zato zapravo i neces dobit 4kcal iz proteina), a to je opet proces koji stalno traje i nije nuzno biti u kalorijskom suficitu da bi se tijelo ili misici izgradjivali (iako ce ocito to bili puno lakse u situaciji gdje tijelo ima "nepresusan izvor" gradjevnih jedinica kao sto je to slucaj ukoliko je unos energije i proteina potpuno zadovoljen.
bLah. is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2019., 20:05   #10
Quote:
bLah. kaže: Pogledaj post
Proteini su dosta neefikasni kao izvor energije jer da bi se koristili za energiju tijelo mora odraditi jos jedan dodatan korak kod te pretvorbe pa se uglavnom koriste za izgradnju organizma (zato zapravo i neces dobit 4kcal iz proteina)
E ovo sam tražio, hvala!

U međuvremenu sam pronašao članak u kojem se navodi da pri metabolizaciji proteina izgubi 25-30% njegove energetske vrijednosti, što znači da na 100cal (25g) proteina, tijelo izvuče 70-75cal. Dakle, koliko sam shvatio, nakon što tijeo sintetizira protein, recimo u mišić, ostatak njegovog "energetskog potencijala" ide nazad u glukozu, pa u ATP, koje je pogonsko gorivo tijela, zapravo jedina energija.

Naprosto mi nikako nije imalo smisla kada se generički govori da su proteini "gradivni element", zašto bi onda brojali njegovu kalorijsku vrijednost ukoliko on ne završava u ATP-u?
Brian Griffin is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2019., 18:59   #11
Znaš što mene zbunjuje, paradoks tebe - ne želiš u dubinu već čitaš članke, a tražiš odgovore koji zahtijevaju dubinu.

Nisam isto siguran zašto se toliko zamaraš tim sitnicama? Osim ako je riječ o pukoj znatiželji, jer ove sitnice su rekreativcu sasvim nepotrebne.

Proteini se također mogu koristiti kao izvor energije.

Termički efekt obrade proteina je 20 do 30%, što znači da tijelo od 100 kalorija unesenih iz proteina potroši 20 do 30 na obradu, kod ugljkohidrata je ta brojka 5 do 15%.

Za proteine se govori da su gradivni element jer smo mi načinjeni od proteina, njihova najpoznatija funkcija je sinteza mišića, ali proteini su hormoni, enzimi, antitijela i u organizmu se pretvaraju u aminokiseline koje tijelo koristi za maloprije navedene stvari.

Stvarno, ako te zanimaju svi detalji, nabavi skriptu s medicinskog i čitaj, razina informacija koja tebe zanima nije nešto što ćeš pronaći na internet člancima ili forumima.
__________________
Different je edukativna platforma za zdrav način života.
different.hr
Eat Different is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:08.