Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo

Pravo Pravna pitanja. Podforumi: Nasljeđivanje, Prekršajno i kazneno pravo, Radno, socijalno i obiteljsko pravo, Nekretnine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.10.2012., 00:35   #61
Pa jel prvostupanjska presuda postala pravomoćna? Izgleda da nije, jer se protustranka žalila na Županijski sud? Naravno, požurnice se uvijek mogu pisati, ako na nekom sudu postupak predugo traje, pa i tražiti zaštitu ustavnog prava na suđenje u razimnom roku + naknadu.

U čemu je zapravo stvar? Upis u ZK ide temeljem pravomoćne presude i ne treba nikakva dodatna tužba.
__________________
There is another organism on this planet that follows the same pattern. Do you know what it is? A virus.
Human beings are a disease, a cancer of this planet. You’re a plague and we… are the cure.”
Gingerina is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.11.2012., 19:47   #62
Pozdrav

Od strane komunalnog poduzeća podnesen je prijedlog za ovrhu na temelju vjerodostojnih isprava. Podnio sam prigovor i pozvao se na zastaru što je sud i prihvatio. Komunalno poduzeće je pokrenulo parnični postupak. Kakve su mi tu šanse? Zastara u parnici ne vrijedi?
lggg is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2012., 20:46   #63
Da ne otvaram novi thread, ubacit ću se ovdje, vidim da svuda u PDF-u uletavaju ljudi koji se kuže i daju korisne savjete.

Vodim jedan parnični postupak, ja sam tužitelj, privatna tužba. Naime, situacija vrlo jednostavna, svi dokazi provedeni. Tužena strana ništa ne osporava već neko vrijeme, ali izbjegava pozive. Nije prijavila boravište i slično tomu, no to nije moj problem, za to postoji oglasna ploča.

Međutim, postupak koji traje od samog početka 2008., doživljava hrpu nebuloznih okolnosti.. naime, uz svo odugovlačenje, svako malo predmet bude dodijeljen novom sucu. Prva promjena je bila najnebuloznija.. nakon praktički svog provedenog dokaznog materijala, svih iskaza i sl., novi sudac odluči sve pokrenuti praktički ispočetka kako bi dobio bolji uvid u predmet (u biti neka nadobudna viša sudska savjetnica, željna dokazivanja). Uključujući to da treba novo mišljenje sudskog vještaka. Ok, sve, sve se odradi isponova. Opet se promijeni sudac, baš kad misliš da će doći do donošenja presude... I onda dugo vremena ništa (bar god i pol dana, uz tu i tamo pokoji pismeni podnesak mene kao tužitelja kako bi se proces ubrzao.. Nema baš nekog efekta. Konačno, dodijeljen je novi sudac, koji je nedugo nakon što mu je dodijeljen predmet, održao završnuraspravu (tužena strana se opet nije pojavila), među ostalim se začudio zašto se to tako dugo oteže.. najavio da će presudu donijeti.. i sad to tako stoji 3 mjeseca.

Ja sam već izgubio volju za to. Uz posao i sve druge stvari u životu, ne da mi se s tim više natezati. Nije neka lova, bila je stvar principa i da mi je doista nanešena materijalna i nematerijalna šteta za koju uopće nisam bio kriv ni na koji način.. Sad mi je žao da sam se u to upuštao, jer naši sudovi su užasni i sve je tako tromo i usporeno.

Moja su pitanja.. na koji način da to konačno privedem kraju? Da li ima neka magična fraza koja se treba ubaciti u podnesak? Naime, veći dio postupka radim sve sam, imao sam samo malu pomoć opko pisanja tužbe i kasnije prepravke tužbenog zahtjeva.
U jednom trenutku sam se odlučio za odvjetnika, ali je išlo preko poznanstva, gdje se ispostavilo ono staro... besplatno je najskuplje, pa sam odustao od toga.

Druga stvar, kad se konačno donese presuda.. kakav daljni rasplet mogu očekivati? Ako može odgovor pod pretpostavkom a) tužena stranka ne podnosi žalbu uopće
pretpostavka b) tužena strana će podnijeti žalbu iako praktički ni jedan valjani argument nije imala.
distantNdreamy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2012., 21:53   #64
prigovor na mišljenje vještaka

Dobio sam mišljenje vještaka s kojim se ne slažem. Da li postoji neki propisani rok do kada sudu moram dati prigovor na mišljenje vještaka ili ga mogu iskazati na prvom sliijedećem zakazanom ročištu (i da li u pismenom ili može i u usmenom obliku)?
charlie 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2012., 15:37   #65
Kratko pitanje: danas sam na Opcinskom sudu predao tuzbu i sluzbenica mi je na nju stisnula zig da u roku od 3 dana moram platiti pristojbu od 100kn. Sad ne znam na koji poziv na broj moram uplatiti jer na tome nista ne pise, a nisam dobio niti poslovni broj predmeta.
mokry is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2013., 10:50   #66
Spor male vrijednosti - par pitanja

Pogledao sam pravila podforuma prije otvaranja teme ali nisam nasao nista o ovome. Ispricavam se ako je protiv pravila.

Imam par pitanja u vezi "spora male vrijednosti". Progooglao sam i nasao ovo - http://www.poslovniforum.hr/zakoni/zpp-30.asp

Ali ne vidim tu neke stvari. Kaze da je maksimalna vrijednost 5000 kuna. Ima li minimalne? Da li je 500 kuna ispod toga?

Kako funkcionira zastara? Kada dolazi do nje? Ako je jedna osoba drugoj posudila 500 kuna u jedanaestom mjesecu 2012. godine, da li je to proslo?

Moze li se podici spor ako posudba nije bila dogovorena u nekakvom pismenom ugovoru, vec osobno "licem u lice"? Imam SMS-ove i druge "dokaze" da je to bio slucaj, poput prvobitne uplatnice, da li se to "racuna" ili nema nista ako nije bilo ugovora?

Mora li se imati odvjetnik u ovakvom slucaju ili se moze osobno zastupati?

Hvala.
Fargoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2013., 18:33   #67
Itko?
Fargoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 12:57   #68
A moraš tužit ako znaš tužbu napisati ..., zastara ti je mislim 5 godina od kada si mu posudio novce i ne mora biti ugovor al je onda veći teret dokazivanja na tužitelju...
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.07.2013., 15:34   #69
http://www.mprh.hr/Default.aspx?art=628

Za detaljnije informacije vidi:
Zakon o parničnom postupku
(NN br. 53/91,91/92,112/99, 88/01, 117/03, 84/08 I 123/08)
__________________
I tvoja jela su nejestiva sva,bez okusa, al žilava i neprobavljiva
cmicmi is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 00:19   #70
Djelomična pravomoćnost presude

Izreka presude u imovinskom sporu prvostupanjskog suda sastoji se od četiri točke. Jedna točka presude postala je pravomoćna jer se na nju nisu žalili ni tuženik ni tužitelj, a na ostale točke presude su žalbe podnijele jedna ili druga strana. Može li drugostupanjski sud tražiti od prvostupanjskog promjenu upravo te, već par godina, pravomoćne točke presude jer smatra da je ista kontradiktorna drugoj, još uvijek nepravomoćnoj točci presude?
Ili da pojednostavnim: može li Županijski kao drugostupanjski sud mijenjati i onaj dio presude Općinskog suda koja je već odavno postala pravomoćna?
Nenoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 20:32   #71
Županijski sud uvijek ispituje prvostupanjsku presudu u onom dijelu u kojem se pobija žalbom, međutim po službenoj dužnosti pazi na određene bitne povrede odredaba parnicnog postupka (apsolutna nenadležnost, nedopuštena raspolaganja, stanačka i parnična sposobnost i zastupanje,... vidite u ZPP) i na pravilnu primjenu materijalnog prava.

Znaci Zupanijski sud ne bi smio dirati u onaj dio Presude na koji se nitko nije žalio te preporucam da odete u parničnu kancelariju Vaseg suda i zatražite klauzulu djelomične pravomoćnosti presude, to je pecat na koji ce se navesti da je Presuda u odnosu na npr. točku I postala pravomoćna, dok bi se kaluzula pravomoćnosti cijele presude moga dobiti tek kada Županijski sud odluci o žalbi na način da je odbije i potvrdi Presudu prvostupanjskog suda odnosno ako usvoji žalbe i predmet vrati na ponovno odlucivanje prvostupanjskom sudu tek kada se ponovno provede postupak i kada eventualne žalbe protiv druge presude budu odbijene ili ne budu podnesene.
mani1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 22:11   #72
Problem i jest u tome što imam presudu sa klauzulom pravomoćnosti za točku I. već par godina, a sada je pristigla drugostupanjska presuda u kojoj se Općinskom sudu nalaže na koji način treba preinačiti upravo tu odavno pravomoćnu točku presude.
Nenoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 23:11   #73
to znaci da je zupanijski sud utvrdio da su u prvostupanjskom postupku ucinjene neke od apsolutno bitnih povreda postupka na koje pazi po službenoj dužnosti ili da je prvostupanjski sud pogrešno primjenio materijalno pravo, a na to Zupanijski sud pazi bez obzira da li je to u žalbi navedeno ili ne, pa cak što i u pogledu te tocke nije žalba izjavljena, ali se radi o jednoj presudi pa samim time je Zupanijski sud to uzeo u obzir i kod te točke.

Sada ce prvostupanjski sud ponoviti postupak, ali je dužan držati se upute drugostupanjskog suda (glede onih cinjenica koja treba utvrditi) dok ce se Vasa klauzula pravomocnosti rjesenjem ukininuti od strane prvostupanjskog suda, ako to vec nije ucinio zupanijski sud.
mani1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.07.2013., 23:49   #74
mani1, hvala na odgovorima. Županijski sud u obrazloženju navodi da postupa po žalbi tuženika što nije točno jer je tuženik vrlo određeno naveo da se žali isključivo na točku III. presude i da smatra da je u ostale tri točke Sud postupio pravilno i zakonito. Drugostupanjski sud nigdje u obrazloženju ne navodi ni činjenicu da se radi o pravomoćnoj točki prvostupanjske presude, a niti to da bi se radilo o bitnim povredama postupka na koje pazi po službenoj dužnosti.
Nenoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.07.2013., 13:21   #75
bas cudno, buduci u pravilu zupanijski sud navede odmah na pocetku obrazloženja tko je izjavio žalbu i zbog cega je izjavio žalbu odnosno koji dio presude se pobija zalbom, te ukratko navede i sadrzaj zalbe.

Sve u svemu u ovom trenutku odluka je zupanijskog suda konacna i prvostupanjski sud mora postupiti po uputi i provesti novu glavnu raspravu. Vi ce te morati predlagati nove dokaze i iznositi cinjenice kako bi dobili sto povoljniju prvostupanjsku presudu koju bi eventualno mogao potvrditi zupanijski sud ako se opet izjavi zalba. Nadam se da imate pravo na reviziju kasnije ako vam konacna odluka bude nepovoljna.
mani1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2013., 21:17   #76
"Drugostupanjski sud ovlašten je ispitivati prvostupanjsku presudu samo u dijelu u kojem se pobija žalbom. Dio presude protiv kojega nije uložena žalba postaje pravomoćan. Žalbeni ga sud ne može ispitivati niti o njemu odlučivati čak ni kad se povrede u pobijanom dijelu presude protežu i na nepobijani dio. Ako se iz žalbe ne vidi u kojem se dijelu presuda pobija uzima se da žalitelj pobija presudu u dijelu u kojemu nije uspio"

Ovo sam pronašao u jednoj skripti,
Autor:Arhimedex
Nenoj is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 01:55   #77
Svjedoci

Dali svjedoci koji su predloženi od jedne od sukobljenih strana u parničkom postupku moraju biti pozvani od strane suda ili sami svjedoci moraju dobrovoljno doci.

Tj. jedna strana u parničkom postupku predloži svjedoka koji se dobrovoljno
javio da hoće svjedočiti ali nakon nekog vremena odustane i sud zaključi da nema dokaza.

Tj dali je sud dužan utvrditi istinu i samo cijelovitu istinu ... tj. dali takav svjedok
ima kaznenu odgovornost za odustajanje od svjedočenja jer očito je doveo
jednu od sukobljenih strana u zabludu.

Thx
__________________
I used to be catholic but converted to Narcissism
TwoFish is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 11:16   #78
Da ne otvaram novu temu, probat ću ponovno ovdje.

Dakle, tužitelj sam u postupku, radi se o manjoj materijalnoj i nematerijalnoj šteti. Konačno, nakon nekoliko gdoina, donešena je presuda.
Nakon presude županijskog suda, tužena strana je uložila žalbu, koja se u cijelosti odbija. I sada joj se naleže meni platiti svotu navedenu u presudi, rok za to je 15 dana (već je 7 dana prošlo :/)

S obziorm da sam zbilja ispao iz štosa (nije me nitko zastupao, slučaj je bio vrlo jednostavan, no proteklih godina dok su se sazivala ročišta, istraživao koliko god sam mogao po netu, informirao se preko poznanika i sl), molim savjete ovdje.. što mi je činiti, tj da li sam dužan tuženoj strani ili Sudu dostaviti broj tekućeg ili žiro računa, ako da u kojem roku?? Što kada protekne tih 15 dana a tužena strana ne plati..
I tko mora izračunati zateznu kamatu?

Zbilja trenutno ne znam odgovore na to, imam jako malo slobodnog vremena pa bih zbilja bio zahvalan na svim mogućim odgovorima
distantNdreamy is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 16:59   #79
Quote:
distantNdreamy kaže: Pogledaj post
Da ne otvaram novu temu, probat ću ponovno ovdje.

Dakle, tužitelj sam u postupku, radi se o manjoj materijalnoj i nematerijalnoj šteti. Konačno, nakon nekoliko gdoina, donešena je presuda.
Nakon presude županijskog suda, tužena strana je uložila žalbu, koja se u cijelosti odbija. I sada joj se naleže meni platiti svotu navedenu u presudi, rok za to je 15 dana (već je 7 dana prošlo :/)

S obziorm da sam zbilja ispao iz štosa (nije me nitko zastupao, slučaj je bio vrlo jednostavan, no proteklih godina dok su se sazivala ročišta, istraživao koliko god sam mogao po netu, informirao se preko poznanika i sl), molim savjete ovdje.. što mi je činiti, tj da li sam dužan tuženoj strani ili Sudu dostaviti broj tekućeg ili žiro računa, ako da u kojem roku?? Što kada protekne tih 15 dana a tužena strana ne plati..
I tko mora izračunati zateznu kamatu?

Zbilja trenutno ne znam odgovore na to, imam jako malo slobodnog vremena pa bih zbilja bio zahvalan na svim mogućim odgovorima
Pričekati još protek tih 7 dana od ukupnog paricijskog roka (roka za dobrovoljno ispunjenje).

Izmjenama Ovršnog zakona (2012.) - propisana je izravna naplata po pravomoćnoj (odnosno ovršnoj) presudi preko FINE i tamo odeš s presudom i Zahtjevom za izravnom naplatom na računu tuženika, oni ti izračunaju i kamate i daš svoj račun.

Ako tuženik nema ništa na računu/ima, onda češ morati podnijeti sudu ovrhu na temlju ovršne isprave, i tada navesti pokretnine ili nekretnine ili auto.

Zadnje uređivanje dyatlov : 10.09.2013. at 17:10.
dyatlov is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2013., 17:17   #80
Quote:
TwoFish kaže: Pogledaj post
Dali svjedoci koji su predloženi od jedne od sukobljenih strana u parničkom postupku moraju biti pozvani od strane suda ili sami svjedoci moraju dobrovoljno doci.

Tj. jedna strana u parničkom postupku predloži svjedoka koji se dobrovoljno
javio da hoće svjedočiti ali nakon nekog vremena odustane i sud zaključi da nema dokaza.

Tj dali je sud dužan utvrditi istinu i samo cijelovitu istinu ... tj. dali takav svjedok
ima kaznenu odgovornost za odustajanje od svjedočenja jer očito je doveo
jednu od sukobljenih strana u zabludu.

Thx
Moraju doći ako usvoji prijedlog strane u sporu za saslušanjem tih svjedoka, i tada moraju doći.

Ako sud te svjedoke nije pozvao u postupku izvođenja dokaza, niti dakle ispitivao, onda ništa.
dyatlov is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:02.