Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 20.06.2012., 23:36   #81
a šta radite s bebcima kad udaraju drugu djecu?
moja ima 18 mjeseci i zadnjih par dana u vrtiću grli, ljubi drugu djecu i viče draga, draga i onda odjednom bum po glavi!
kaže teta da to baš i ne radi tokom dana, al kad ja dođem po nju pobudali
mi nikad nismo digli ruku na nju, nismo okruženi ljudima koji mlate djecu ili bilo koga drugog, nema di vidjeti to lupanje pa mi nije jasno!
ja joj kažem da ne smije udarati nikoga, da djecu to boli i da su onda tužni, al ona mene baš i ne razumije toliko da si možemo popričati!

kaže teta da su svi klinci neš pobenavili zadnjih dana, da su se počeli čupati i gristi. moja ne grize, al zato lijepo pljesne po glavi
vedra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 23:37   #82
Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post
Koristim dio tvog posta da te pitam konkretno- kako naučiti 4.5 godina staru curu da izrazi da joj braco ide na živce, a da ga ne maltretira. Uglavnom, situacija je slijedeća- ona ga čupa, lupa gura da padne kad joj ide na živce. To mi čak radi iza leđa i kaže da joj to jednostavno dođe i da ga mora lupiti. Trebalo nam je vremena da skužimo o čem se radi. Tumačim joj da je u redu da se tako osjećamo, ali da nije u redu udarati.
Za sad ju šaljem u njenu sobu ( konačno sa puno manje moje ljutnje i bez mog urlanja) jer joj braco ide na živce pa nek dođe kad joj prestane ići na živce.
lupam, al prvo kaj mi pada na pamet, da ona kad ju posaljes u njenu sobu dobiva poruku da tebi ide na zivce. i da stis brata, a ne nju i njen osjecaj i da joj time nisi poslala jasnu poruku da stvarno moze osjecati to kaj osjeca prema njemu.
i prema ovome sto pises, kao da joj brat ne smije ici na zivce u njegovoj prisutnosti, nego u njenoj sobi (kad ga nema, i normalno da joj nejde na zivce)
meni tu fali podrske njoj

nije ovo jednostavno, al ja bi nju, kad nema brata i kad joj nejde na zivce, posjela, zagrlila i pricala kako nam je bez brata. i rekla da i meni ide i ona nekad na zivce i brat, al da vas ne lupam, ne cupam.....
i iskreno joj rekla da mi je kaoticno i tesko sa oboma, pa opises kaj ti je tesko, kad se ljutis, sto radis kad si ljuta, sto ti pomaze u tim situacijama....pitat nju sto njoj treba....
moze ispasti na kraju da odlazak u sobu bude njen izbor, al to mora biti njen izbor, ne tvoja odluka

Quote:
Cattleya kaže: Pogledaj post

Ja mojoj kažem što ne želim da radi i/ili kažem što želim da radi pa ona namjerno radi ono što sam rekla da ne radi ili suprotno od onog što želim da radi ( a to je ono što ne želim da radi). Šta u takvim situacijama? Zaista nemam ideja niti kreativnosti.
mices 1001 put od onog sto ne zelis, vracas 1001put na ono sto zelis
dosljednost

da te shvati ozbiljno
ovo je klasicana primjer testiranja granica
nema tu neke kreativnosti.
stovise, rekla bih, razlicte strategije, pregovori i razgovori nas cesto zajebu pa u nekom trenutku kazemo da ili ne (mozda samo i neverbalno) i postanemo nedosljedni.
jednom kad kazes da/ne, ostani pri tome. i skrati rasprave, jer smo roditelji i lako se navucemo na njihove argumente
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2012., 23:43   #83
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post

btw jučer smo imale ozbiljan razgovor na temu neprihvatljivog ponašanja u parku, rekla sam da je to jako ružno i da će mama biti tužna ako bude onako ružno vrištala.
ovo je, osim što je klasična emocionalna ucjena, i bezočna laž. jesi li ti stvarno tužna odnosno hoćeš li stvarno biti tužna zbog njezinog vrištanja? ako ne, zašto lažeš djetetu, zašto misliš da je malenima lakše smuljati neku laž nego reći pravi razlog? želiš li ti da ona prestane nešto raditi jer je skužila zašto se to ne radi (udarati jer to boli, skakati po podu jer smeta susjedima ispod, vrištati u parku jer..ne znam, zašto ona ne smije vrištati u parku, jer je mamu sram što malo dijete vrišti?!) ili želiš da prestane raditi nešto nedopušteno da ti ne bi bila tužna?!
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 00:24   #84
Quote:
vedra kaže: Pogledaj post
a šta radite s bebcima kad udaraju drugu djecu?
moja ima 18 mjeseci i zadnjih par dana u vrtiću grli, ljubi drugu djecu i viče draga, draga i onda odjednom bum po glavi!
kaže teta da to baš i ne radi tokom dana, al kad ja dođem po nju pobudali
mi nikad nismo digli ruku na nju, nismo okruženi ljudima koji mlate djecu ili bilo koga drugog, nema di vidjeti to lupanje pa mi nije jasno!
ja joj kažem da ne smije udarati nikoga, da djecu to boli i da su onda tužni, al ona mene baš i ne razumije toliko da si možemo popričati!

kaže teta da su svi klinci neš pobenavili zadnjih dana, da su se počeli čupati i gristi. moja ne grize, al zato lijepo pljesne po glavi
Ne brini, ne vjerujem da itko misli da je to vidjela od vas. Nosorog ce znati bolje, ali (ovako moja laicka interpretacija) njihova komunikacija je neverbalna a osjecaji se iskazuju odmah i neposredno i otud ljubljenja, grljenja, pa lupanja.

Moja (2 godine 1 mjesec) je imala i tjedan dana grizenja, i dva tjedna grebanja a bogme jos uvijek zna tresnuti neko dijete (i dijete nju). Neki dan mi je teta rekla da je gurnula svog najboljeg prijatelja, decka s kojim je inace nerazdvojna, tako da je odletio preko dobrog dijela sobe... pet minuta nakon toga su se opet grlili.

Nista, tako kako radis. Jednostavno govori "Ne!To boli!" i tako ponavljaj. Oni pocnu razvijati i nekakav osjecaj empatije (opet, nosorog i drugi ce vise tocnije znati) i pocnu shvacati kada i sto je drugima neugodno i bude im zao. Samo strpljivo.
__________________
I firmly reserve the right to contradict myself
puffko is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 09:20   #85
u vezi emocionalne ucjene:

ja sam to rekla jer sam mislila da je tako lakše i razumljivije ko što kažem da ne dira laptop jer će pokvariti crtić (crtić će pauzirati ili ugasiti, neće ga pokvariti) jer ona zna da kad s enešto pokvari onda ne radi.

ne planiram u daljnjem životu i godinama koje slijede kad bude sve razumjela uvjeravati da će mama biti tužna ako odustane od satova klavira, ako ode baki, ako ne pojede juhu...

pribjegla sam tome, rekla tako, složila tužnu facu,..kako bi uopće razumjela što želim od nje.
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 10:03   #86
nisam mislila da ćeš ju emocionalno ucjenjivati odsad pa do kraja života (iako je emocionalna ucjena to što jest, imalo dijete jednu ili 11 ili 21 godinu), nego mislim da je 'mama će biti tužna' i koncept tuge i zašto nije poželjna njima preapstraktan i teži za pojmiti i za objasniti nego konkretan razlog zašto se nešto ne smije raditi (jer će se pokvariti, jer se može ozlijediti, jer nekoga ugrožava ili mu smeta, jer se prlja..)
zato sam pitala zašto se bira baš (apstraktna) laž umjesto da se djetetu kaže konkretna činjenica?

moja je već imala dobre 3 godine kad sam joj govorila da nešto ne radi jer nije pristojno. i uglavnom ne bi radila, skužila je da je pristojno nešto poželjno, ali totalno me šokirala kad me jedan dan pitala - 'mama, a šta znači pristojno?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 14:14   #87
A zasto ne reci - ne zelim da sad gledas crtic, nego da rucas/spavas/idemo u park/sto vec.

Ja ne volim kad mi mama kaze maloj da Charlie (na iPadu) ide spavati. Sve cekam jos godinu dvije pa da njih dvije krenu raspravljati jel on sad spava ili ne i slicno.

Prijateljica ima mamu koja ima ovakav nacin "objasnjavanja" zasto se nesto radi ili ne. Pa je tako unucici od 4 godine rekla da ne moze danas na trampolin jer ne radi (prava istina je bila da baka zeli setati po rivi s unukom u haljinici). Koja tarapana je nastala kad je mala skuzila da je baka muljala.
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 14:24   #88
joj, da, i to pokvarili su se crtići, ne prodaje se sladoled danas i slično
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 15:14   #89
Quote:
arorua kaže: Pogledaj post
A zasto ne reci - ne zelim da sad gledas crtic, nego da rucas/spavas/idemo u park/sto vec.
velim: ne diraj da se ne pokvari.

trebala bi reći: ne diraj tačped ni tipke da nešto ne zbrljaš, ugasiš ili zaustaviš?

nama medo ide spavati jer smatram da je to za njenu dob primjereno. kao i moja izjava da je medo rekao da je jako umoran jer se puno igrao, i pitao je kad će R.ići spavati da ga zagrli pa da zajedno spavaju.... što je sve to štetno, nepotrebno, laž,.. ?
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 15:29   #90
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
nama medo ide spavati jer smatram da je to za njenu dob primjereno. kao i moja izjava da je medo rekao da je jako umoran jer se puno igrao, i pitao je kad će R.ići spavati da ga zagrli pa da zajedno spavaju.... što je sve to štetno, nepotrebno, laž,.. ?
ja isto kažem ono što on može razumjeti.
imao je period kad nije htio spavat po danu nikako, samo akcija, akcija i akcija. onda sam mu govorila da svi idu spavat i nabrajala redom ko to sve ide spavat (i maca, i pepa itd.) pa kad se probudi da će se opet igrati/gledati. u 99% slučajeva je otišao spavati uz minimalno kenjkanja.

a što se tiče sladoleda, isto znam reći da ne radi škrinja i da ih nema i sl. razumije i ne traži, kasnije je sam prolazio pored škrinja i govorio "ne ladi" kad sam mu jednom išla reć da ne može dobiti sladoled jer je hladno, a on je još i prehlađen, imala sam vriskove i bacanja na škrinju
annaaa is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 15:31   #91
Quote:
annaaa kaže: Pogledaj post
ja isto kažem ono što on može razumjeti.
imao je period kad nije htio spavat po danu nikako, samo akcija, akcija i akcija. onda sam mu govorila da svi idu spavat i nabrajala redom ko to sve ide spavat (i maca, i pepa itd.) pa kad se probudi da će se opet igrati/gledati. u 99% slučajeva je otišao spavati uz minimalno kenjkanja.

a što se tiče sladoleda, isto znam reći da ne radi škrinja i da ih nema i sl. razumije i ne traži, kasnije je sam prolazio pored škrinja i govorio "ne ladi" kad sam mu jednom išla reć da ne može dobiti sladoled jer je hladno, a on je još i prehlađen, imala sam vriskove i bacanja na škrinju
meni je velika razlika izmedju priblizavanja djetetu necega i govora koji on moze shvatiti i izbjegavanja problema i urlanja.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2012., 22:20   #92
SummerNight - tocno ovo sam htjela napisati.
arorua is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 01:46   #93
slažem se da postoji razlika između toga da pojednostaviš djetetu da lakše skuži (ne diraj laptop jer će se crtić pokvariti ako diraš) i baš laganja da izbjegneš scenu s kojom ti se ne da gombati (škrinja ne radi danas, iako normalno radi)

nije to možda štetno, pitanje je samo što je tebi ok. ja ne želim lagati svom djetetu, želim da ima povjerenja u mene, a ne da onda poslije možda slučajno skuži da škrinja radi, a ja sam ju uvjeravala da ne radi (i imam ogromnih problema s tim u zadnje vrijeme kad je jako opterećena smrću i boji se umiranja na neki način i stalno traži od mene da joj kažem da mi nećemo nikad umrijeti i da ćemo živjeti vječno..iako bi mi bilo najlakše i ona bi bila najmirnija kad bi joj rekla - ma da, ljubavi, ne brini, mi nikada nećemo umrijeti...sjetim se da će jednog dana sigurno spoznati da nećemo živjeti vječno i da će osjetiti duboko razočaranje jer joj je mama rekla da hoćemo i ona je tomu vjerovala, a mama ju je prevarila)
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 07:59   #94
ma dobro..dobro je sve to pročitati, osvijestiti što govoriš i radiš i korigirati. zato je forum koristan.

drugo pitanje koje me muči, odnosno mm-a. pita se da li je ona možda previše vezana za mene. meni će se priljepiti uz nogu, meni će najviše cendrati, od mene će tražiti više pažnje. ja velim da je valjda tako svako dijete prema svojoj mami takvo (bar iz priča mojih frendica tako je i kod njih). samo bi htjela provjeriti da li je to stvarno tako. da li kod svih ima razlike u odnosu dijete-mama i dijete-drugi roditelj?
još u normalnim okolnostima to nije toliko izraženo, nego kad je neka kriza-tipa kad je krenula u jaslice samo je mene tražila, lijepila se uz mene, il kad je bolesna, tata ko da ne postoji.
mm misli da je jedan od faktora i dugo cicanje, odnosno da dojenje na to utječe?

i još me zanima, al to samo teoretski ono kad se djetetu nešto jako svidi (bacanje u zrak, pjesmica, nešto što mu izvodiš, crtaš,..) pa kad traži još i još još još. postoji li moment kad mu to dosadi, kad se zasiti? toliko puta može tražiti još da nisam nikad uspjela "doći do kraja" uvijek završi tako da skrenem pažnju na nešto drugo. toliko je puta u stanju tražiti još da nisam mogla vjerovati. najjače je kad se bila zakačila na jednu pjesmicu na tjubu. sigurno više od pola sata je slušala, gledala, pjevala i plesala na pjesmicu koja traje minutipol (dakle 20 puta još još još )
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 22.06.2012. at 08:06.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 08:33   #95
prvo je razlog provodjenje vremena s djetetom, buduci da je nazalost po defautu dijete puno vise s mamom nego s tatom normalno je da je vezanije za mamu. Onda tu jos dolaze faze "tatamanije" i mamamanije" koje se izmjenjuju, ali to sto tebi trci kad je kriza znaci samo da si joj prva na listi i da je najpovezanija s tobom.
mene to ne bi brinulo nije to bolesna vezanost, to je oslanjanje na sigurnost kad joj treba. MOja je isto takva, ali kad nema mene tata je prvi.

a drugo.... ne znam
ali mi se dogovaramo, zajendo dodjemo pregovorom koji slici na cjenkanje na placu do broja nakon kojeg prekidamo i bude super.
cjenkanje je prilicno novi moment, prije je bilo dosta samo reci jos dva puta, ok? i kad bi se ona slozila bilo je zbilja ok
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 13:34   #96
Mislim da je to s trcanjem mami normalno.
Osim prvih godinu dana kad sam ja bila na porodiljnom, a on radio (a i tad se maksimalno trudio provoditi sto vise vremena s njom) nas dvoje smo s njom vremenski identicno, a i po posvecenosti smo tu negdje, nekad potegne on vise, nekad ja, ali svejedno kad je frka postoji samo mamamamama i ne da se od mene ni milimetra.
I kad nije neka takva situacija, svejedno trci za mnom i u wc.
Pogotovo u zadnjih par mjeseci, kad je bila mladja nije toliko.

Imala je fazu i kad je bila opsjednura tatom, ali i tad kad je bila bolesna ili slicno hoce samo mene.

I nema to veze s dojenjem, ja sam dojila svega 4 mjeseca.
__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 13:58   #97
ali nije to "osim prvih godinu dana"
to je ogromna ogromna razlika. naravno da postoje iznimke ali prema mom iskustvu jedino tate koji su doma tih prvih godinu dana i uz to angazirani jednako ko mame imaju isti ili jako jako blizak status mamama.
zalosno ali istinito. i zato bi ja propisala prvih 6 mjeseci porodiljno obavezno za oboje
mislim da se to mijenja kako djeca odrastaju i da im se izjednacavaju potrebe za roditeljima, pod uvjetom naravno da su tate voljni i prisutni
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 17:41   #98
Znam da cu sad reci nesto "kontroverzno" i ocekujem da me se popljuje, al' mislim da to cak nema toliko veze samo s vremenom provedenim s djetetom.
Moj muz je od prvog dana u svemu jednako ukljucen kao ja, od mijenjanja pelena, klope, posvecenosti, bas svega.
I neopisivo je voli, njezan je s njom, igraju se, ludiraju, bas imaju neki svoj svijet.
Plus sto ja nikad nisam bila u "iskljucivo dijete" djiru.
Al' jbga, mama je mama.
To nam je valjda svima zapisano negdje u genetskom kodu.
__________________
After this we have to rewrite all definitions of what awesome stands for.
Morticia Addams is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 19:06   #99
Quote:
Morticia Addams kaže: Pogledaj post
Znam da cu sad reci nesto "kontroverzno" i ocekujem da me se popljuje, al' mislim da to cak nema toliko veze samo s vremenom provedenim s djetetom.
Moj muz je od prvog dana u svemu jednako ukljucen kao ja, od mijenjanja pelena, klope, posvecenosti, bas svega.
I neopisivo je voli, njezan je s njom, igraju se, ludiraju, bas imaju neki svoj svijet.
Plus sto ja nikad nisam bila u "iskljucivo dijete" djiru.
Al' jbga, mama je mama.
To nam je valjda svima zapisano negdje u genetskom kodu.
i moj, sva 3-4 sata dnevno koliko ju je vidjao radnim danom. naspram mojih 24 sata.
znam oceve koji su bili 24/7 s bebom spletom okolnosti i vjeruj, mama i on imaju zbilja izjednacene statuse.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2012., 19:35   #100
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ne kuzim, zakaj mora biti tuzan i zakaj to mora dozivjeti kao kaznu?
bazicno, micanje od aktivnosti je neka vrsta "kazne", al ja ne ocekujem da ce ona to emocionalno dozivjeti onak kak sam si ja to zamislila.
meni je vazno da sam ju makla iz onoga sto necu da radi i sto sam joj to pokazala na meni prihvatljiv nacin.
prvo, post mi je pisan u zajebanciji. dakle i ovo "šta ne bi trebao biti tužan".
ali da, iskreno, da me pitaš "kako se osjeća dijete kojem prekidaš dragu aktivnost", ja bih rekla "tužno". očito mi je kriva logika.

poanta je bila jedino u tome da on u tom raspoloženju ide iz nedopuštene aktivnosti u iduću nedopuštenu aktivnost, a ja ne znam kako da doprem do njega i usmjerim ga u nešto drugo.
mandy je dala savjet, vidjet ću pali li to podizanje na ruke i držanje (iako, probala jednom, moj lupeta nogama ko blesav )

Quote:
nisam nikad sretna kad ona place jer sam "ja pobijedila"/jer je po mom
jebote.

jedini komentar

Quote:
sto se tice lokvica, moja stalno skace po njima, bio je dug put dok je naucila da smije samo kada ima cizmice jer se inace smoci i onda ju moram nositi bosu
moj zna da u lokve smije jedino u čizmicama. u tome i je stvar. slučajno se dogodilo da smo na dan bez kiše otišli u park gdje je ogromna lokva koja se nije sasušila, smio je bacati u nju kamenje i blatiti ruke, jedino nije smio zagaziti u nju.
no, u jednom trenutku ga je uhvatila manija, napravio je par dešpeta i zaključno je s osmijehom od lica do lica uletio u lokvu.

opet nije palilo ništa od verbalnog, pa ni odlazak iz parka. reagirao je tek na skidanje tenisica (i netočno sam se izrazila u postu, one nisu skinute kao kazna, nego jer su bile mokre - ali je ispalo da mu je to "kazna")
i eto, ja sam pizda od majke ali meni je eto bilo ok da je bar na to reagirao, ne plakanjem, nego umirivanjem i "di su fipele".



i nadam se da su svi sad mirniji po pitanju lokvica, i moj smije u njih
__________________
Where all think alike, no one thinks very much.
miss daisy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 10:56.