Natrag   Forum.hr > Društvo > Svijet oko nas > Poljoprivreda

Poljoprivreda Kako privređivati plodovima zemlje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.12.2009., 19:19   #81
Quote:
Dirk_Diggler kaže: Pogledaj post
btw, diabolica

moraju imati kisika. pogledaj imaš li dovod zraka ispod tog najlona.
Sorry, zaboravija san reć ZRAK. OBAVEZNO VODITI RAČUNA!!!
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2009., 19:25   #82
Trenutačno je to tako.Nemam potrebe za većim, jer ću vjerojatno preseliti u zatvoren prostor. Ali od saznanja o gujavicama do realizacije je prošlo 7 dana. Bio na eko sajmu , uzeo prospekt pročitao knjigu od staroga i naručio guje.
Hranu sam imao od prije jer kompostiram sve već 5 godina.
Ono bijelo sam dobio od uprave HAC-a kad su sad krpali ovu županijsku cestu
Zove se geotextil, i kupiš ga u trgovini građevinom.
Inače se žica zove rabic, i služi za pravljenje kaveza za zečeve, jer mora biti mala rupa, onda sam stavio geotextil i onda sve redom ostalo.
Kod mene je već 3 x bilo minus temp.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2009., 19:22   #83
Ma ja bi volija -20 nego ovo kod mene. Nemoš sastavit dva dana za radit na otvorenom. A maslinu još nisan sredija. Mora bi malo traktoron ali ko može uć u blato. Svaka ti čast na brzini. Znači ipak imaš veze sa aferom u HAC-u, ha ha ha. Žica mi nije neki bed ali kad san ja sazna za geotekstil guje su već napravile solidnu količinu humusa. Ima san nešto znanja o njima od prije i dobija nekoliko konstruktivnih prijedloga od dilera pa san i knjigu kupija tek nedavno, sram me bilo. Ali, Boguvala, zasad ide sve po dnevnom redu. Aj nek ti je sa srićon i nastoj šta prije uselit. I ja pokušavan nešto napravit ali kažen opet vrime ubij Bože. Pozdrav!!!
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.12.2009., 18:57   #84
Nemoš virovat, okrenilo na buru. Glava odma bistrija. Samo da potraje par dana da pozavršavan poslove. Čini mi se da su i guje ćutile buru kad ih slabo vidin na površini. Doduše tek san stavija jedan sloj prije par dana pa je još rano da izbiju na površinu. Zaluta pokoja ali čin ih otkrijen nestane brzinon munje. Neka nama naše bure a guje su zaštićene maksimalno. Diabolica, kako napreduješ?
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 14:43   #85
Ma ja sam ti natrpao hrane jedno 15 cm i zatvorio butigu. Tu je hladno po noći, iako rade, viđo sam ih da migolje, izgleda da im staklenik ipak pomaže u preživljavanju.
U prilogu slika nekog amera koji je mjerio temp vani i u gujičnjaku
http://i48.tinypic.com/hu3srp.jpg
Moje još rade , ali ako će biti dugo minus usporiti će proizvodnju
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 18:51   #86
Staklenik im svakako pomaže. Ža mi je šta nemogu pribacit slike sa moba na komp. Jebiga nesitin se nikako a i neman vlastitu opremu. Ja san recimo zidove iznutra izolira stiroporon 3 CM debljine. Izolacija ludilo. Odozgo bacin mrižu, na nju slamu i sve prikrijen kartonon. Znaš kako se migolje, toplo in je. Nisan još rješija problem kiše pa sve skupa pokrijen najlonon. Znaju mi izmigoljit ispod najlona. Ali kad buden iša dalje ništa bez plastenika, možda URADI SAM, a možda ga i kupin. Bez toga nemoš radit ozbiljan posa ili stalno pokrivaj otkrivaj. Meni je malo dalje od kuće pa oden recimo u grad, pijen sa ekipon i strepin oće li kiša. Onako si miran. Liti kad je vruće rastvoriš bočne stranice i Boguvala!!!
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2009., 21:03   #87
To sa stiroporom i ja sam danas razmišljao. Ja ću ga staviti sa vanjske strane cigli jer nemam mjesta unutra.
A i neko grijanje im moram smisliti, imam nešto na pameti , pa možda i uspije, znaš one svjetleće zmije u boji sad za ukrase, moram izmjeriti temp kad gore, jer malo troše, pa lijepo ofarbam i postavim u leglo, samo da grije i da im nije zima.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 11:25   #88
Jesi vidio prognozu za temperature u ovom tjednu ? -17C.
Brzo moram grijanje postaviti. Sad je -2 kod mene.
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 19:15   #89
Kod mene dere bura ali nije baš nešto puno ladno. Ali brate ubi ova kiša. U Zagori ima sniga. Ali kažu da će bit pičljivo, sve do nove godine. Samo da stane ova glupa kiša. Nemoš ništa radit. Nego onaj geotekstil, možeš guje pokriti s njim, zadržaje vlagu i temperaturu. Ja samo čekan da stane ova glupa kiša i riješin to. Mislija san sve zatvorit ceradom ali me stra bure, čoviče orkanska bura. Razderala mi je onu zelenu mrižu za hlad. Zasad san sve prekrija najlonom ali me strah da i njega ne pokida. Neće valjda. Ali, znan da san već posta dosadan i sebi san već dosadija, samo da nema ove glupe kiše. Već san ugovorija posa sa čovikon za ovu sedmicu ali čini mi se da ćemo radit tek iza N.G. Boguvala šta bude.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2009., 20:35   #90
po noći će sigurno biti -4 C. Sutra ću baš izmjeriti temperaturu unutar legla , na jedno 20 cm dubine, baš me interesira da li je jako pala, jer sve do 0 je ok, žive su ali se ne miču, a ispod 0 se smrzavaju.
U prirodi je to drugačije riješeno. Naprave si kao jedan zračni balon ispod zemlje i onda se zajedno nađu tam na kavi , isprepletu se jedna oko druge i čekaju da prođe zima
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2009., 19:20   #91
Nakon koliko vremena imate svoje novo leglo, cca 100,000 i kako se zna koliko je to 100 tisuća? Mislim..može se i prebrojiti..
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 09:47   #92
Prošli vikend sam mjerio temperaturu u leglu i bila je između 15 i 19. Nažalost, termometar je ostao negdje u leglu, pa nisam mogao precizno izmjeriti, ali jučer je "na ruku" sigurno bila preko 20 celzijevaca. Bojim se čak da ne preleti maksimum. Dobro je to što znatno varira prema rubovima legla, pa se guje imaju gdje otići skulirati. Temperatura zraka je noću ispod nule.
Dirk_Diggler is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2009., 19:12   #93
Kod mene je temperatura drastično pala, bilo je čak i sniga. Ljudi moji kako vi izdržite na snigu, ja ga nevolin niti na televiziji. Temperaturu u leglu nisan izmirija ali dok su one po površini i gibaju se mislin da im odgovara. Noćas će biti veselo. Palo je malo sniga a sad dere bura. Nula sa buron odgovara temperaturi od -15 u unutrašnjosti. Pa ti sad vidi moj Miki šta je led. Mislin da će noćas pingvini padat u nesvist. Samo da gujama ništa nebude. Mislin da san ih dobro zaštitija. Biće njima dobro. Sveeeeeto lito!!!!!
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 07:03   #94
Ja sam sa kontinenta i zbilja je zima, ali to što veliš, 0 je -15 na buri. Svojevremeno sam bila jednom tjedno u Dalmaciji i kad je bura, ma -25 je! I čini mi se da, štono vele, puše kroz kosti! I nema obleke protiv nje!!
Nego, meni odgovor !!??
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 12:23   #95
ima neka formula, 30% velike guje, 30 % male guje, a ostalo supermale guje i jajašca-kokuni.
A možeš i brojati ako hoćeš.
Ja se ne bih time uznemiravao, jer gujama treba minimalno 6 mjeseci da budu spremne za rasplod, tako da prvih 30 % proizvodi kokune ( jer su odrasle), drugih 30 % raste dok ne dođe u reprodukcijsku dob, a ostalo se razvija.......

Pomoglo ?
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 14:46   #96
Ma..onako.. Naime, htjela bih si negdje nabaviti manju količinu gujica, imati ih ovu zimu u podrumu, i hraniti, i na proljeće im napraviti mjesto vani, a i onda bih kupila leglo da imam glistenjak za svoje potrebe. Pokušavam umjetni gnoj izbaciti iz svog vrta i voćnjaka (a i iz kupinjaka). Ne znam koliko jedno leglo proizvede komposta u jednoj godini (sezoni), i kako ću znati da mogu osnovati novo leglo?
ciklama2805 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 17:38   #97
Quote:
ciklama2805 kaže: Pogledaj post
Ja sam sa kontinenta i zbilja je zima, ali to što veliš, 0 je -15 na buri. Svojevremeno sam bila jednom tjedno u Dalmaciji i kad je bura, ma -25 je! I čini mi se da, štono vele, puše kroz kosti! I nema obleke protiv nje!!
Nego, meni odgovor !!??
Nema te obleke koja te more zaštitit od bure, probija do kosti. Pogledaj naše stare i starce iz unutrašnjosti. Čoviče isuši te skroz. Moj kum, porijeklom iz Vojvodine bija je tu kod mene u "JNA". Bija je baš na jednom brdu iznad mog mista na straži baš kad je puvala bura. Kod njih na dunavu puše košava, ali kaže da onakvog leda nije doživija u životu. Kažu da bi noćas i sutrta opet moga past snig. Snig u unutrašnjosti je baš snig. Ode ga bura zaledi i nema Miki grudanja. Kad te pogodi "grudon" kada te je pogodilo kamenon. Zato ti ja nevolin snig (volin Janicu - snježnu kraljicu). A guje su danas dobile "centralno grijanje". Stavija san im geotekstil, mada mislin da i nisan triba jer su skoro sve, osin na jednom kraju koji je najotvoreniji, pri samoj površini i normalno se giblju. Ali od glave višak ne boli, ha ha ha.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 17:41   #98
Ali, zaboravija san reć, razbistri glavu, za razliku od juga. Na jugu se ne donose važne odluke. Ima jedna pisma koja kaže: SVE JE LUDO KAD JE JUGO!!! Pozdrav svima, sa snigon i bez njega.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 19:09   #99
Quote:
ciklama2805 kaže: Pogledaj post
Ma..onako.. Naime, htjela bih si negdje nabaviti manju količinu gujica, imati ih ovu zimu u podrumu, i hraniti, i na proljeće im napraviti mjesto vani, a i onda bih kupila leglo da imam glistenjak za svoje potrebe. Pokušavam umjetni gnoj izbaciti iz svog vrta i voćnjaka (a i iz kupinjaka). Ne znam koliko jedno leglo proizvede komposta u jednoj godini (sezoni), i kako ću znati da mogu osnovati novo leglo?
Leglo je kod nas cca 250,000 svega i svačega, od velikih do jajašca.Odrasle guje prosječne su težine 1 g, i dnevno pojedu koliko su i teške.
Na zadnje pitanje neznam odgovor, ali kad dođe vrijeme znat ću. To se zove iskustvo
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.12.2009., 21:12   #100
Iz izvora iz kojih san ja crpija znanje jedno leglo ima od 80 do 120 tisuća jedinki. Kokone nismo brojili. Prostire se na metar puta dva, znači dva kvadrata i 15-ak CM debljine humusa i hrane za par dana. Smatra se da pojedu centimetar dnevno. A šta se tiče razmnožavanja tu su najjače - UDUPLAJU SE ZA TRI MISECA, normalno u optimalnim uvjetima. Najvažnija je vlažnost, znači hrana im stalno mora biti vlažna da bi je prerađivale. Temperatura je isto bitna. Sa sigurnošću mogu reći gornju granicu, a to je 30° ali je poželjno da ne traje dugo. Tu opet vlaženje dolazi do izražaja jer vlaženjem se temp. može smanjiti za par stupnjeva. E sad donja granica je malo upitna, ima dosta teorija. Mene su savjetovali ne ispod 8° jer ne mogu raditi i razmnožavati se. Ako neko ima točne podatke neka me ispravi. Mislin da smo svi ozbiljni ljudi i da je dobro izminjat iskustva. One vjerojatno izdrže svašta jer san danas jednu izvuka iz doslovno smrznute slame ali "radna" temperatura koja je poželjna za normalan rad je između 15 i 25 stupnjeva. Znači, CIKLAMA možeš nešto iskalkulirati iz podataka koje dobiješ na forumu, a nebi ti falilo ni malo literaturu proštudirat. Ono glede umjetnog gnojiva slažen se. Kod mene nikad nije bačeno nikakvo umjetno gnojivo, o vrtu govorin, a i trovalo se jedino u ekstremnim uvjetima. Namjeravan se ozbiljnije bavit maslinon a tu se humus pokaza kao vrhunsko gnojivo. Mislin da isto važi i za ostale kulture. Naši ljudi najviše viruju u ovčji gnoj. Dobar je ali kad bukne trava nemoš doć do maslina. A humus spriječava divljanje korova. Sa umjetnin gnojivon se triba oprezno nesmi ga se puno bacit. Sa humuson se nemože pritirat. Mogli bi ovako danima.
ajajas is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:38.