Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2005., 15:58   #1
bogatstvo crkve ?!

Zanime me kako crkva funkcionira u pravnom svjetu. Kako je registrirana. Na koga glase vlasnički listovi građevina i koliko je njihova tržišna vrijednost danas u hrvatskoj i u svijetu.
valjda postoje neke procjene?
__________________
Jel Kedžo ispo?
-haf- is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 17:58   #2
Na koju crkvu misliš?

Imaš namjeru kupit koju....katedralu npr?
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 18:24   #3
Quote:
Simona kaže:
Na koju crkvu misliš?

Imaš namjeru kupit koju....katedralu npr?
Hm... katedrala ima dobru akustiku... mogla bi se adaptirati u disko
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 18:35   #4
ne nemam nikakve namjere o kupnji već me zanima koliko je ajde npr katolička crkvena organizacija bogata. pošto su ipak te zgrade odnosno crkve jako vrijedne.
__________________
Jel Kedžo ispo?
-haf- is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 19:17   #5
Quote:
-haf- kaže:
ne nemam nikakve namjere o kupnji već me zanima koliko je ajde npr katolička crkvena organizacija bogata. pošto su ipak te zgrade odnosno crkve jako vrijedne.
Nije stvar toliko u nekretninama, pa poslije rata na ovim prostorima crkva je izgubila dosta nekretnina ali ekonomski nije propala.
Stvar je da KC posjeduje banke i fondove (pogledaj knjigu, Jesop; u Ime Boga", tamo opisuje način i povezanost više načina investiranja)ili kako se to već zove koji investiraju njen novac, oplođuju ga da ne gubi na vrijednosti.
Tu su još donacije, a veća pastva znači i veća donacije, a nešto dobiva i iz poreza. No crkva ima i rashode, održavanje objekata, održavanje svećenstva, karitativni rad......

Crkva je "firma" koja ima rashode i prihode, i koja mora funkcionirati po pravilima ekonomije kao i svaka druga.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 20:28   #6
okej... a kako je ustrojena u pravnom svijetu?

udruga ili tvrtka ili nešto treće?
na koga glase vlasnički papiri recimo zagrebačke katedrale?
__________________
Jel Kedžo ispo?
-haf- is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2005., 23:43   #7
Puno pitaš i trebao bi vjerovatno neki pravnik odgovoriti(ako želiš mogu proslijediti pitanje)
no zar je uopće bitno na koga formalno glase?
Crkvu čine ljudi koji isto tako ipak moraju živjeti nekako i naravno da crkva kao organizacija treba funkcionirati u materijalnom svijetu po njegovim uvjetima inače ne bi ni mogla postojati
(nećemo sad ulaziti u količinu- samo o osnovama pričam).
Uglavnom sve troškove koje ima treba na neki način podmiriti pa stoga ne vidim ni jednu prepreku da crkva u tom smislu može(i mora) funkcionirati kao tvrtka i da unutar sebe(kao organizacije) zapošljava ljude koji rade na investicijama etc.
danaye is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2005., 00:22   #8
pa šta je s vama ljudi ?!

pa ja samo pitam na koga to u pravnom svijetu glase nekretnine. pa nit sam napadao crkvu zbog toga nit ništa.

samo me zanima kako je crkva ustrojena. pitanje je jednostavno.

firma, udruga ili nešto treće.
__________________
Jel Kedžo ispo?
-haf- is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2005., 10:23   #9
Re: bogatstvo crkve ?!

Quote:
-haf- kaže:
Zanime me kako crkva funkcionira u pravnom svjetu. Kako je registrirana. Na koga glase vlasnički listovi građevina i koliko je njihova tržišna vrijednost danas u hrvatskoj i u svijetu.
valjda postoje neke procjene?

U Hrvatskoj ima na stotine i stotine poslovnih subjekata koji su u ustvari "dijelovi" jedne crkve. Svaka župa, samostan, itd. je posebni poslovni subjekt i ima svoj matični broj. Hrvatska biskupska konferencija je samo jedan od njih.
Jedan od njih je i Ravnateljstvo nadbiskupskih dobara Zgb nadbiskupije.

Što se same imovine tiče, može se i raditi jedino o procjenama. Čak se i oduzeta imovina (to bi se valjda trebalo pobliže znati) - procjenjuje.
Ne radi se samo o zgradama i imanjima, već i o umjetničkom blagu koje je također u posjedu crkve. Već i pokušaj takve procjene je na vrlo klimavim nogama. Premalo je poznatih elemenata.

Iako smo bili uvjeravani kako novac nije imovina, poznat nam je iznos koji RKC i druge crkve koje su sklopile ugovor s Vladom dobivaju. Ali - nije nam niti slučajno poznato koliko se prikupi od vjernika novca u gotovini. Mislim da se to nitko nije usudio ozbiljno procjenjivati. Šteta.
Još manje nam je poznat eventualni priljev iz iznozemstva, a koji sigurno dolazi i sigurno ne samo na Kaptol. Mnoge zajednice to dobivaju, samo se o tome mudro šuti.

Različite ustanove koje su svakako vjerske ne moraju biti tako i registrirane. Djelatnost KBF je znanstveno-nastavna, a ne vjerska. Jednaka ili slična je situacija i kod drugih vjerskih zajednica. Zagrebačka medresa je, recimo, registrirana kao škola s pravom javnosti. Vlasništvo nad nekretninama koje te ustanove koriste je poznato. Ili ne.
Imamo još i vrtiće, staračke domove...

Na koga neka imovina glasi i ne može se samo tako saznati. Nekretnina koju neki registrirani poslovni subjekt (neka župa, recimo, ili škola) koristi ne mora uopće biti u njezinom vlasništvu.

U svakom slučaju, ako se iole ozbiljno priđe tom problemu, stvar ode jaaako široko. I - moje je mišljenje - čovjek vrlo brzo završi pred zidom.
Blaise is online now  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2005., 11:30   #10
Quote:
-haf- kaže:
ne nemam nikakve namjere o kupnji već me zanima koliko je ajde npr katolička crkvena organizacija bogata. pošto su ipak te zgrade odnosno crkve jako vrijedne.

Vrijedne jesu, ali postoji i kategorija neprocjnjivosti! Ono, znaš, nije sve na prodaju!
Dunj@ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:22.