Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2017., 07:44   #481
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Kad i gde su pravoslavni popovi nekog prevodili u Pravoslavlje i pravili od njih Srbe????

Imaš li ti ikakve konkretne dokaze za te tvrdnje???

Nešto mi nije logično da SPC bude toliko moćna u jednoj katoličkoj imperiji (Austrijsko Carstvo/Austro-Ugarska) da prvo prevede u Pravoslavlje pa onda da posrbi neke ljude na području Like, Slavonije, Korduna, Banije i severne Dalmacije.
Nema dokaza za to popravoslavljanje na teritoriju današnje Hrvatske i BIH, barem ne u nekom značajnom masovnom obliku. Svi ti Srbi su ustvari došljaci sa područja srednjovjekovne srpske države nakon propasti iste od strane osmanskog imperija. Pa ako je tko popravoslavljao to je bilo prethodno za vrijeme Nemanjića i vladara naon njega, do Cara Dušana.

Dali su svi oni bili Srbi, je dobro pitanje i za podugačku raspravu, ali su definitivno kao pravoslavci ušli u Srpski korpus, na sličan način kako su to i neki katolici ušli u Hrvate, uključivo one vlaške i ine skupine koje i nisu imale neki dokazivi svjesni hrvatski osjećaj.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 10:08   #482
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Šta nije tačno: Da se tema zove Porijeklo Crnogoraca, ili da Crnogorci nisu ništa manje Srbi, nego što su zapadni Hercegovci Hrvati?
Zapadni Hercegovci su dio župe Imota (a i Livno, ako proširiš Hercegovinu, kao što se to danas radi ), koja je jedna od originalnih župa hr. jezgre.
CG nije dio niti Raške niti Srbije...
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Nema dokaza za to popravoslavljanje na teritoriju današnje Hrvatske i BIH, barem ne u nekom značajnom masovnom obliku. Svi ti Srbi su ustvari došljaci sa područja srednjovjekovne srpske države nakon propasti iste od strane osmanskog imperija. Pa ako je tko popravoslavljao to je bilo prethodno za vrijeme Nemanjića i vladara naon njega, do Cara Dušana.
Dali su svi oni bili Srbi, je dobro pitanje i za podugačku raspravu, ali su definitivno kao pravoslavci ušli u Srpski korpus, na sličan način kako su to i neki katolici ušli u Hrvate, uključivo one vlaške i ine skupine koje i nisu imale neki dokazivi svjesni hrvatski osjećaj.
Pa nije baš.
Većina srpskih predaka s područja zapadno od Drine je iz istočne Hercegovine, zar ne ?
Tim područjem vladaju bosanski banovi i kraljevi prije Turaka.
Je da se pravoslavlje tamo javilo za Nemanjića, a postalo dominantno tek za Turaka, ali ti ljudi nisu bili Srbi prije Turaka.
Također, što se tiče područja zapadno od Brčkog, oni ulaze u Srbe tek preko pravoslavlja.
Katoličke skupine koje ulaze u hr. korpus dolaze s područja srednjovjekovne Hrvatske, većinu vremena se kreću po područjima srednjevjekovne hrvatske i vrlo vjerojatno imaju hrvatske pretke.
Mislim, da se ne razumijemo krivo, asimilirali smo i mi.
Žumberački grkokatolici su vjerojatno tu najbolji primjer. Ali mi od toga ne radimo mitomaniju...
Wikiceha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 11:00   #483
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Zapadni Hercegovci su dio župe Imota (a i Livno, ako proširiš Hercegovinu, kao što se to danas radi ), koja je jedna od originalnih župa hr. jezgre.
CG nije dio niti Raške niti Srbije...

Pa nije baš.
Većina srpskih predaka s područja zapadno od Drine je iz istočne Hercegovine, zar ne ?
Tim područjem vladaju bosanski banovi i kraljevi prije Turaka.
Je da se pravoslavlje tamo javilo za Nemanjića, a postalo dominantno tek za Turaka, ali ti ljudi nisu bili Srbi prije Turaka.
Također, što se tiče područja zapadno od Brčkog, oni ulaze u Srbe tek preko pravoslavlja.
Katoličke skupine koje ulaze u hr. korpus dolaze s područja srednjovjekovne Hrvatske, većinu vremena se kreću po područjima srednjevjekovne hrvatske i vrlo vjerojatno imaju hrvatske pretke.
Mislim, da se ne razumijemo krivo, asimilirali smo i mi.
Žumberački grkokatolici su vjerojatno tu najbolji primjer. Ali mi od toga ne radimo mitomaniju...
Ali ti neznaš što su ti ljudi bili prije Srba, u tome je problem. Možeš reći da su bili stanovnici Zahumlja recimo, možda čak izvući kako su u nekoj fazi bili i Katolici, ali to ih ne čini Hrvatima automazizmom, niti im niječe možebitno srpstvo.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 11:40   #484
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Kad i gde su pravoslavni popovi nekog prevodili u Pravoslavlje i pravili od njih Srbe????

Imaš li ti ikakve konkretne dokaze za te tvrdnje???
U pismu Ivana Kapistrana papi Kalikstu III iz 4. srpnja 1455. godine, isti javlja kako srpski svecenici nasilno preksrtavaju Bosance i kako popovi progone franjevce po Bosni.Isto tako javlja da Bosanci radije umiru nego prelaze na "vjeru Rasana" (multi moriuntur extra fidem, magis volentes extra fidem mori, quam eorum Rascianorum fidem suscipere).Znaci, ne pravoslavna vjera, vec izricito vjera Rasana, naroda.Ako to nije posrbljivanje, sto onda jest?
__________________
Bolje da te Turčin goni mačem nego Nijemac sa perom.
Zagorski Križar is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 11:55   #485
Quote:
Zagorski Križar kaže: Pogledaj post
U pismu Ivana Kapistrana papi Kalikstu III iz 4. srpnja 1455. godine, isti javlja kako srpski svecenici nasilno preksrtavaju Bosance i kako popovi progone franjevce po Bosni.Isto tako javlja da Bosanci radije umiru nego prelaze na "vjeru Rasana" (multi moriuntur extra fidem, magis volentes extra fidem mori, quam eorum Rascianorum fidem suscipere).Znaci, ne pravoslavna vjera, vec izricito vjera Rasana, naroda.Ako to nije posrbljivanje, sto onda jest?
Pa ako radije umiru nego prelaze na vjeru rašana, onda je jasno kako značajnijeg posrbljivanja preko rašanske vjere i nije bilo.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 13:27   #486
Da je u srednjem veku bilo Srba Katolika u to nema nikakve sumlje.

Do 13-og veka do osnivanja žičko-pećke arhiepiskopije 1219 godine oko pola Srba su bili Katolici, ali to ih ne čini Hrvatima.

Kog mnogih Hrvata postoji fenomen da sve Katolike na Balkanu trpaju u Hrvate.
Isti slučaj je i sa Bošnjacima koji sve balkanske Muslimane osim Albanaca proglašavaju Bošnjacima, iako sa Bosnom nemaju nikakve veze, pa tako Bošnjaci pokušavaju nametnuti bošnjački identitet Sandžaklijama, Gorancima, Torbešima, pa čak i Pomacima.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 13:42   #487
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post

Kad i gde su pravoslavni popovi nekog prevodili u Pravoslavlje i pravili od njih Srbe????


To je apsolutno nemoguće, no povijesne okolnosti su im omogućile da im se određeni narod i dio Hrvata priključi zbog povijesnih okolnosti, ako uopće razumiješ o čemu se radi?
Vlasi su naseljavali ovaj prostor u doba turskih ratova, a danas ih nema, dio Hrvata je zbog nemogućnosti odlučio pokrstiti svoje dijete u pravoslavnoj crkvi jer su osmanlije okrutno istisnule katoličke crkve, moraš razumjeti kako narod razmišlja.
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 13:46   #488
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Kad i gde su pravoslavni popovi nekog prevodili u Pravoslavlje i pravili od njih Srbe????

Imaš li ti ikakve konkretne dokaze za te tvrdnje???
Evo jedan primjer iz 16. stoljeća s Kosova, gdje se Dubrovčani žale na posrbljavanje:

Quote:
Prihvativši samoidentifikaciju srpstva s pravoslavljem, Dubrovčanima je i na prostoru bivše Srbije u Osmanskom Carstvu posrbiti i postati Srbin ili Rašanin značilo poprimiti vjeru koju srpski odnosno raški popovi prenose. To ilustriraju pisma napisana na bosančici 1578. koja su potpisali katolici iz Janjeva i okolice zauzimajući se kod pape Grgura XIII. za svojega bivšega duhovnoga pastira Dubrovčanina fra Marina Brajanovića. Sadržaj pisama i njihov jezik pokazuju da je u pisanju glavnu riječ imao fra Marin Brajanović, za kojega se u pismima traži mjesto biskupa u Baru ili Lješu u Albaniji. Stanje u vjerskoj zajednici prije dolaska fra Brajanovića opisuje se kao jako loše. Kaže se da „dohođahu rašjanski popovi, tere nam djecu krstjahu“. Bilo je dosta „našijeh, koji se poturčiše i posrbliše“.
"Bilo je dosta „našijeh, koji se poturčiše i posrbliše“". Tko su ti naši štokavci/jekavci, neka svatko sam zaključi.

Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Nešto mi nije logično da SPC bude toliko moćna u jednoj katoličkoj imperiji (Austrijsko Carstvo/Austro-Ugarska) da prvo prevede u Pravoslavlje pa onda da posrbi neke ljude na području Like, Slavonije, Korduna, Banije i severne Dalmacije.
Ovi s područja današnje Hrvatske su kasniji prebjezi s osmanske strane, i koji su se do tada borili za Osmanlije. Onii su sa sobom doveli svoje popove, a pravoslavlje su već prije primili na području osmanske Bosne, i nešto prije toga djelovanjem Nemanjića na području Hercegovine.

Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Potvrdivši 1334. prodaju Pelješca Dubrovačkoj Republici, srpski car Dušan zatražio je od Dubrovčana da se dopusti da ondje „prěbiva pop’ sr’b’ski, i da poie u cr’kvah“.
Očito da Dubrovčani nisu htjeli dopustili da im po Pelješcu poju strani popovi.

Izvor: http://www.matica.hr/vijenac/516%20-...%C5%BEevnosti/
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:02   #489
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Da je u srednjem veku bilo Srba Katolika u to nema nikakve sumlje.

Do 13-og veka do osnivanja žičko-pećke arhiepiskopije 1219 godine oko pola Srba su bili Katolici, ali to ih ne čini Hrvatima.
Ako su bili katolici onda nisu mogli biti srbi. Mogli su biti Arbanasi i Hrvati (ovisno o jeziku). Jesi li primjetio da na Kosovu danas nema pravoslavnih Albanaca? Ali ih zato ima i muslimana i katolika. Jednako je bilo s Hrvatima.

Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Kog mnogih Hrvata postoji fenomen da sve Katolike na Balkanu trpaju u Hrvate.
Isti slučaj je i sa Bošnjacima koji sve balkanske Muslimane osim Albanaca proglašavaju Bošnjacima, iako sa Bosnom nemaju nikakve veze, pa tako Bošnjaci pokušavaju nametnuti bošnjački identitet Sandžaklijama, Gorancima, Torbešima, pa čak i Pomacima.
Slučaj Hrvata nije jednak slučaju Bošnjaka. Bošnjak je bio naziv za stanovnika podrijetlom iz osmanske odnosno srednjovjekovne Bosne.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:05   #490
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Zapadni Hercegovci su dio župe Imota (a i Livno, ako proširiš Hercegovinu, kao što se to danas radi ), koja je jedna od originalnih župa hr. jezgre.
CG nije dio niti Raške niti Srbije...

Pa nije baš.
Većina srpskih predaka s područja zapadno od Drine je iz istočne Hercegovine, zar ne ?
Tim područjem vladaju bosanski banovi i kraljevi prije Turaka.
Je da se pravoslavlje tamo javilo za Nemanjića, a postalo dominantno tek za Turaka, ali ti ljudi nisu bili Srbi prije Turaka.
Također, što se tiče područja zapadno od Brčkog, oni ulaze u Srbe tek preko pravoslavlja.
Katoličke skupine koje ulaze u hr. korpus dolaze s područja srednjovjekovne Hrvatske, većinu vremena se kreću po područjima srednjevjekovne hrvatske i vrlo vjerojatno imaju hrvatske pretke.
Mislim, da se ne razumijemo krivo, asimilirali smo i mi.
Žumberački grkokatolici su vjerojatno tu najbolji primjer. Ali mi od toga ne radimo mitomaniju...
Do 15-og veka nije postojao pojam Crna Gora.
U 15-om veku se javlja naziv Crna Gora, a odnosio se isključivo na ono što će kasnije dobiti naziv Stara Crna Gora (bez izlaza na more).

Raška nije jedina srpska teritorija u ranom srednjem veku, tu su još i Bosna, Zahumlje, Travunija i Zeta, a kasnije se srpska država širi na centralni i južni deo Balkana.
Raška nije samo današnji Sandžak nego i sever današnje Crne Gore (Piva, drobnjački kraj, Pljevlja, Bijelo Polje, Bihor, područje Vasojevića) onda šira okolina Užica, okolina Kraljeva, šira okolina Valjeva, zapadni deo Šumadije i gornje i srednje Podrinje sa Goraždama, Fočom, Višegradom, Srbrenicom i do blizu Sarajeva) www.istorija-online.com/images/uploads/1398436871_d0081a6766_zahumlje-hum-mapa-karta-zahumlja.png

SRBIJA U SREDNJEM VEKU NIJE ISTO ŠTO I RAŠKA!!!!
Podela na Rašku, Bosnu, Duklju (Zetu), Travuniju i Zahumlje je više geografska, mada je u nekim kraćim periodima bila i politička, ali su u svim oblastima koje sam nabrojao živeli su Srbi.
Nisu postojali Rašani, Duljkani, Zećani, Zahumljani, Bošnjani itd. sve su to bili Srbi kao što su danas Šumadinci, Bačvani, Banaćani, Užičani...

Vi Hrvati pokušavate srednjovekovnu Srbiju da svedete samo na Rašku, a čak i granice Raške smanjujete, isto tako pokušavate modernu Srbiju da svedete na Šumadiju.

https://upload.wikimedia.org/wikiped...ntury_(en).png

Zadnje uređivanje Rukma Vimana : 21.04.2017. at 14:19.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:08   #491
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Isti slučaj je i sa Bošnjacima koji sve balkanske Muslimane osim Albanaca proglašavaju Bošnjacima, iako sa Bosnom nemaju nikakve veze, pa tako Bošnjaci pokušavaju nametnuti bošnjački identitet Sandžaklijama, Gorancima, Torbešima, pa čak i Pomacima.
Današnji slučaj Bošnjaka je usporediv sa slučajem Srba od prije 200 godina, a nikako Hrvata. Na isti način kako je muslimanski Goranac postao Bošnjak, tako je pravoslavni Ličanin ili istočni Hercegovac postao Srbin.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:11   #492
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
To je jasno, no eto , ako si I1 onda si Drobnjak i Srbin, i nema druge linije po kojoj je moglo doći...

.
http://sibenski.slobodnadalmacija.hr...irskoj-glavici

Evo Drobnjaka i Macura u 6st. u Dalmatinskom zaleđu.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:19   #493
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
http://sibenski.slobodnadalmacija.hr...irskoj-glavici

Evo Drobnjaka i Macura u 6st. u Dalmatinskom zaleđu.
Ovo je stvarno senzacija.

Ali kako znamo knez Branimir je umro oko 892. godine, tako da taj artefakt na kojem se spominju Vikinzi, ne može biti iz 6.tog stoljeća već iz 9.tog.

P.S., ako je naknadno dopisano knez Branimir, onda može biti i starije. Možda ipak Goti skupa s Vikinzima...
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:24   #494
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Ovo je stvarno senzacija.

Ali kako znamo knez Branimir je umro oko 892. godine, tako da taj artefakt na kojem se spominju Vikinzi, ne može biti iz 6.tog stoljeća već iz 10.tog.

P.S., ako je naknadno dopisano knez Branimir, onda može biti i starije. Možda ipak Goti skupa s Vikinzima...
Naknadno, na stariji upis iz 6st. se potpisa izgleda, da.
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:25   #495
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
Naknadno, na stariji upis iz 6st. se potpisa izgleda, da.
Fantastično otkriće!!! Jedva čekam hoće li još objelodaniti što su našli drugog.



P.S. Ovo može biti još i starije, vjerojatno se radilo o rimskom sarkofagu. Zašto se spominje na njemu skandimavija, ne mora značiti da ima ikakve veze sa dolaskom lokalno Vikinga.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:29   #496
Quote:
Horovathos kaže: Pogledaj post
http://sibenski.slobodnadalmacija.hr...irskoj-glavici

Evo Drobnjaka i Macura u 6st. u Dalmatinskom zaleđu.
Era Vikinga i njihovih pomorskih putovanja je trajala od VIII do XII veka.

Pošto se radi o VI veku, to nisu mogli biti Vikinzi, nego Goti ili neki drugi kontinentalni Germani.
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:30   #497
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Fantastično otkriće!!! Jedva čekam hoće li još objelodaniti što su našli drugog.



Jel bitno za temu? Vi ste se ubacili nakon toga što je tema otišla kvragu!!
Kruger Jr is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:31   #498
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Era Vikinga i njihovih pomorskih putovanja je trajala od VIII do XII veka.

Pošto se radi o VI veku, to nisu mogli biti Vikinzi, nego Goti ili neki drugi kontinentalni Germani.
Točno, ali mislim ipak rimljani. Kamen je iskorišten kao građa za nešto, a nadoklesan je Branimir u 9.tom stoljeću. Ovo je ustvari samo još jedna potvrda postojanja duxa Branimira.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:33   #499
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Jel bitno za temu? Vi ste se ubacili nakon toga što je tema otišla kvragu!!
Oprosti na off-u i uzbuđenju, ali ovakav nalaz je nešto vrlo vrlo uzbudljivo i važno.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 14:38   #500
Quote:
Kruger Jr kaže: Pogledaj post
Jel bitno za temu? Vi ste se ubacili nakon toga što je tema otišla kvragu!!
Meni je : ))))
Al da offtopic sam od početka trijade...
__________________
King of fools
Horovathos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:41.