Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.06.2007., 20:10   #1
Vjernici i vanzemaljci

Ja sam katolik i ne vjerujem da ima života u svemiru, osim na Zemlji. Pročitao sam u reviji Kana da kršćanski nauk dopušta mogućnost da još negdje ima života, pa me to malo iznenadilo. Ima li neki službeni stav Katoličke Crkve ili drugih vjerskih zajednica?
*ante* is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 20:19   #2
Ja mislim da je nepostojanje nikakvog oblika života u cijelom svemiru statistički nemoguće. Od tolikog broja planeta (a to su milijarde milijarda), sigurno se organski život razvio na mnogima... Uostalom šta nije taj vaš bog došao s "neba". Znači tehnički bi vrlo lako mogao biti nekakav vanzemljak koji je došao raditi pizdarije po zemlji...
Tangić is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 20:48   #3
Quote:
*ante* kaže: Pogledaj post
Ja sam katolik i ne vjerujem da ima života u svemiru, osim na Zemlji. Pročitao sam u reviji Kana da kršćanski nauk dopušta mogućnost da još negdje ima života, pa me to malo iznenadilo. Ima li neki službeni stav Katoličke Crkve ili drugih vjerskih zajednica?
Prvo želim reći da trebaš misliti svojom glavom a ne tuđum. Znači ako možda katolička crkva ne vjeruje u vanzemaljci,a ništa... vjerojatno će biti dokazano da je u krivu...
Svećenik u mojoj župi je rekao da je jako vjerika vjerojatnost da ima života na ostalim planetima (naravno ne svim) i da je isus doša samo ljudima na Zemlji a da Bog ima svoj plan spasenja za druge. (Neznam jeli se taj svećenik slaže s ovom, jer ima stvari gdje se sa crkvom neslaže s razlogom) No kako bilo ja se neslažen nimalo sa djelom što se odnosi na isusa (bez obzira što potpuno nevjerujem u njega....dileme)
dream_child is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.06.2007., 20:55   #4
Quote:
*ante* kaže: Pogledaj post
Ja sam katolik i ne vjerujem da ima života u svemiru, osim na Zemlji. Pročitao sam u reviji Kana da kršćanski nauk dopušta mogućnost da još negdje ima života, pa me to malo iznenadilo. Ima li neki službeni stav Katoličke Crkve ili drugih vjerskih zajednica?

Svemir je krcat sa zivotom i da je covjek jedino inteligentno bice onda bi Bog bio jako skrt sa svojom moci.
Maitreya is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 08:09   #5
Quote:
dream_child kaže: Pogledaj post
i da je isus doša samo ljudima na Zemlji a da Bog ima svoj plan spasenja za druge

Bog spašava druge?

Bit će dobro kad se jednom spusti neka mala svemirska letjelica u Vatikan u potrazi za Isusovim pelenicama kao relikvijom i iz njega izjuri malo biće koje će sve lijepo opisati kako je zaista bilo u prošlosti naše zemlje dok traži pelenice. Ako ga ne zamlate dobro je prošao
Ako ga pak zamlate jer "laže", postoji velika vjerovatnost da će ga njegov vlasnik potražiti sa cijelom flotom.
Naime, kućni ljubimci sa impozantnim širokokutnim znanjem i kognitivnom spoznajom ne moraju biti rijetkost po širokim prostranstvima svemira.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 08:25   #6
Preporučena literatura:
James Blish: A Case of Conscience.

Oliti što bi RKC napravila da se uistinu otkrije život negdje drugdje u svemiru.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 08:39   #7
Quote:
*ante* kaže: Pogledaj post
Ja sam katolik i ne vjerujem da ima života u svemiru, osim na Zemlji.
Zašto?

Naime, sigurno nisi u pravu. Života ziher ima i drugdje. Inteligentan život pak je jamačno vrlo rijedak i osobno mislim da smo trenutno jedini u Galaktici (vidi Fermijev paradoks), ali vrlo je, vrlo nevjerojatno da smo sami u cijelom univerzumu.

Nego, uopće ne razumijem što imaš "vjerovati" u vanzemaljski (inteligentni?) život? To je prilično egzaktna kategorija koja se, načelno, vrlo lako može empirijski dokazati ako nam mali zeleni sa šiljastim glavama pokucaju na vrata.

Quote:
*ante* kaže: Pogledaj post
Pročitao sam u reviji Kana da kršćanski nauk dopušta mogućnost da još negdje ima života, pa me to malo iznenadilo. Ima li neki službeni stav Katoličke Crkve ili drugih vjerskih zajednica?
Opet, ne vidim što neki nauk ima dopuštati ili ne dopuštati glede moguće empirijski dokazive činjenice. Ako inteligentni svemirci postoje, onda postoje, što god neki nauk, bilo koji nauk, tvrdio.
__________________
Minsc and Boo stand ready.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 08:42   #8
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Preporučena literatura:
James Blish: A Case of Conscience.

Oliti što bi RKC napravila da se uistinu otkrije život negdje drugdje u svemiru.
Fikcija je, doista, najneupitnije mjerilo stvarnog ponašanja ljudi ili organizacija. No, kad smo već kod fikcije, što nisi citirao Clarekovu priču Zvijezda?
__________________
Minsc and Boo stand ready.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 09:07   #9
Ah, Zvijezda... Nikako me ne može proći čuđenje nad oduševljenjem tom pričicom. Kakve veze ona ima s Crkvom? Stvarno i realno?! Mislim... Nego, vanzemaljci. Nema se što raspravljati jer se jednostavno ne zna. Ali Bog je svemoguć. Kako je stvorio nas, mogao je stvoriti sve što je htio, a mi ionako ne možemo ni pokušati pretpostaviti što on želi i planira. Ako je stvorio neki drugi inteligentni život osim nas, sigurno je samo jedno: i za njih postoji povijest spasenja.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 09:19   #10
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
i za njih postoji povijest spasenja.
Od čega...od kometa....i svemirske prašine?

Postojanje drugačijeg inteligentnog života ne može prepostaviti nužnost potrebe spasenja od posljedica ljudskog ega.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 09:23   #11
Neku vrstu povijesti spasenja imaju. Ne mora ona nužno uključivati grijeh i potrebu oproštenja kao kod nas... Možda oni nisu zeznuli stvar, pa je njihova povijest spasenja samo Objava i prihvaćanje iste. Ili Objavu još čekaju. ALi ako ih Bog stvara, on sigurno ima plan za njih...
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 09:38   #12
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
Preporučena literatura:
James Blish: A Case of Conscience.

Oliti što bi RKC napravila da se uistinu otkrije život negdje drugdje u svemiru.
Postoji još i lakše čitljivije,a ne manje intrigantno djelo,Mary Doria Russel:
Vrabac(prvi dio) Božja djeca(drugi dio).

Što bi Crkva učinila da se otkrije inteligentni život negdje drugdje?
Prilagodila se,jer nemože tvrditi da Bog nije stvoritelj cijelog svemira.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 09:42   #13
Quote:
Minsc kaže: Pogledaj post
Fikcija je, doista, najneupitnije mjerilo stvarnog ponašanja ljudi ili organizacija.


Jesam malo pretjerao u opisu, ali koliko se sjećam, iznosi se vrlo zanimljiva argumentacija, bazirana na realnoj teologiji.

Malo ju je teško čitati, doduše... ali svejedno je zanimljiva.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 09:42   #14
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Ah, Zvijezda... Nikako me ne može proći čuđenje nad oduševljenjem tom pričicom. Kakve veze ona ima s Crkvom? Stvarno i realno?! Mislim... Nego, vanzemaljci. Nema se što raspravljati jer se jednostavno ne zna. Ali Bog je svemoguć. Kako je stvorio nas, mogao je stvoriti sve što je htio, a mi ionako ne možemo ni pokušati pretpostaviti što on želi i planira. Ako je stvorio neki drugi inteligentni život osim nas, sigurno je samo jedno: i za njih postoji povijest spasenja.
a jesi li je uopće pročitala?
Jer da jesi nebi tako govorila!
Priča postavlja pitanje,nad kojim se svaki vjernik treba zamisliti,a ne umanjuje ni božju moć ili djela.
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 09:43   #15
Quote:
SamoMaloSebe kaže: Pogledaj post
Neku vrstu povijesti spasenja imaju. Ne mora ona nužno uključivati grijeh i potrebu oproštenja kao kod nas... Možda oni nisu zeznuli stvar, pa je njihova povijest spasenja samo Objava i prihvaćanje iste. Ili Objavu još čekaju. ALi ako ih Bog stvara, on sigurno ima plan za njih...
A što ako ih tvoj bog nije stvorio?

Što ako uopće nisu stvoreni?

Što ako ih je stvorio netko drugi?

Možda su u šumi, jel?
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 09:45   #16
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Postoji još i lakše čitljivije,a ne manje intrigantno djelo,Mary Doria Russel:
Vrabac(prvi dio) Božja djeca(drugi dio).

Što bi Crkva učinila da se otkrije inteligentni život negdje drugdje?
Prilagodila se,jer nemože tvrditi da Bog nije stvoritelj cijelog svemira.
Duly noted... pročitat ću kad ufatim vremena.
__________________
Krumpir Vampir ponovo je tu! Sisat će vam škrob dok vas ne otjera u grob!

math_baby reče: samo toliko da znate da vam cp.tar moze, u dogovoru s nekim od admina promijeniti sadrzaj vaseg bloga ukoliko mu se taj sadrzaj ne svidja!
cp.tar is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 10:41   #17
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
Postoji još i lakše čitljivije,a ne manje intrigantno djelo,Mary Doria Russel:
Vrabac(prvi dio) Božja djeca(drugi dio).
Jel može malo više detalja, ali bez spojlanja bitnih dijelova?
Naime, već par put sam se zagledal v te knjige, ali svaki put su Fondacija ili Al R. odnijeli pobjedu.
__________________
Minsc and Boo stand ready.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 10:43   #18
Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post


Jesam malo pretjerao u opisu, ali koliko se sjećam, iznosi se vrlo zanimljiva argumentacija, bazirana na realnoj teologiji.

Malo ju je teško čitati, doduše... ali svejedno je zanimljiva.
Najbolje Blishevo djelo mi je Zvjezdane spore - itekako zanimljivo sa filozofsko-religijskog stajališta zbog pitanja što je, zapravo, čovjek.
__________________
Minsc and Boo stand ready.
Minsc is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 11:13   #19
Quote:
*ante* kaže: Pogledaj post
Ja sam katolik i ne vjerujem da ima života u svemiru, osim na Zemlji. Pročitao sam u reviji Kana da kršćanski nauk dopušta mogućnost da još negdje ima života, pa me to malo iznenadilo. Ima li neki službeni stav Katoličke Crkve ili drugih vjerskih zajednica?
U principu vjerujem da postoji život i u svemiru, osim nas. U kojem obliku, ne znam, ali vjerujem da nismo jedini. Mali zeleni, NLO....to je način na koji ljudi žele približiti svijet koji nema puno veze sa zemljanima ( a možda i ima?!), ali nisam nikad pokušavala dočarati taj svijet. Ako će netko smatrati za potrebnim da se "povežemo", to će se dogoditi, željeli mi to ili ne.
COCODRILLA is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.06.2007., 13:03   #20
Quote:
VeronikaN kaže: Pogledaj post
a jesi li je uopće pročitala?
Jer da jesi nebi tako govorila!
Priča postavlja pitanje,nad kojim se svaki vjernik treba zamisliti,a ne umanjuje ni božju moć ili djela.
Naravno da sam čitala. I priča je fikcija. Pa kaj? Čovjek može izmaštati čuda - kakve to veze ima sa stvarnošću?


Quote:
cp.tar kaže: Pogledaj post
A što ako ih tvoj bog nije stvorio?

Što ako uopće nisu stvoreni?

Što ako ih je stvorio netko drugi?

Možda su u šumi, jel?
Ne postoji 'moj' Bog. Bog je jedan. On je stvorio svemir i sve u njemu i onda nije mogao 'netko drugi' stvoriti 'nešto drugo'.
SamoMaloSebe is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:47.