Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.02.2007., 21:24   #61
Ne, niže je samo za pemziće.
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 21:33   #62
Quote:
Tsunade kaže: Pogledaj post
Tih 50000kn je jednako za sve? Mislila sam da je za studente to još niže?
prije par mjeseci sam citao neku brosuru iz sc-a, pa se ne sjecam tocno;
ali do 10 000 nema nikakvog poreza, i roditelji dijete koje se skoluje dobiju poreznu olaksicu
ako predjes 10 000 roditelju gube tu povlasticu

mislim da nije tocno 10 000, neg par sto kuna manje
Helios is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 22:42   #63
Quote:
Helios kaže: Pogledaj post
prije par mjeseci sam citao neku brosuru iz sc-a, pa se ne sjecam tocno;
ali do 10 000 nema nikakvog poreza, i roditelji dijete koje se skoluje dobiju poreznu olaksicu
ako predjes 10 000 roditelju gube tu povlasticu

mislim da nije tocno 10 000, neg par sto kuna manje
Govoriš o nečem sasvim drugom. O poreznim olakšicama. A ovdje je riječ o honorarima i plačanju poreza na njih.
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 22:55   #64
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Govoriš o nečem sasvim drugom. O poreznim olakšicama. A ovdje je riječ o honorarima i plačanju poreza na njih.
A kako funkcionira to sa poreznim olakšicama?

I usput, hvala svima na odgovorima
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2007., 22:59   #65
Nisam siguran, ja ne plačam porez Evo Helios valjda zna nekaj više kad je krenuo s time. Potraži u Narodnim Novinama il negdje brošuru za prijavu poreza i tamo moraš imat popis poreznih olakšica i kak do njih.
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2007., 14:34   #66
Quote:
Tsunade kaže: Pogledaj post
A kako funkcionira to sa poreznim olakšicama?

I usput, hvala svima na odgovorima
roditelji ne trebaju placat porez na jedan dio place,
ne znam tocno detalje jer sam student
Helios is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2007., 20:33   #67
Sve dok ne pocnes zaradjivati sam jedan od tvojih roditelja ima pravo na povecani osobni odbitak (neoporezivi dio dohotka) zato sto te izdrzava. Ako tvoji porezno registrirani prihodi u nekoj godini prijedju granicu od 9600kn(?) onda se smatra da si poceo zaradjivati pa vise nisi uzdravana osoba pa prema tome roditelj nema vise pravo na povecani osobni odbitak...
wapi is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 11:27   #68
moze mi netko objasniti ovo s oporezivanjem love na ziro racunu? kako se tako nesto moze automatski oporezivati ako se ne zna otkud je ta lova dosla..recimo, nije honorar nego ja recimo prodam stan.. ili prebacim lovu sa tekuceg racuna, ili bilo sta sl. kako se to moze automatski oporezivati? po kojem zakonu?
 
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 13:50   #69
Quote:
neocortex kaže: Pogledaj post
...kako se to moze automatski oporezivati? po kojem zakonu?
Zasigurno ne može - to je samo mehanizam kontrole prihoda.

Poreč i otok Silba
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 13:58   #70
Pitanje (posto sam odselio iz Hr odmah nakon studija, pa se nikad nisam direktno susreo s nasim bankarskim sutavom).. jel mogu ja kao privatna osoba doc u banku, otvorit ziro racun i koristiti to umjesto recimo tekuceg racuna.. i koje su prednosti i mane jednog i drugog? prvenstveno sto se tice jednostavnosti, uplata, isplata, ulaganja, premjestanja novaca vamo i tamo... na stranu sad ova muljanja s porezom.. tu mi bas nista nije jasno.. a mislim ni vecini ovdje..
 
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 15:20   #71
Quote:
neocortex kaže: Pogledaj post
Pitanje (posto sam odselio iz Hr odmah nakon studija, pa se nikad nisam direktno susreo s nasim bankarskim sutavom).. jel mogu ja kao privatna osoba doc u banku, otvorit ziro racun i koristiti to umjesto recimo tekuceg racuna.. i koje su prednosti i mane jednog i drugog? prvenstveno sto se tice jednostavnosti, uplata, isplata, ulaganja, premjestanja novaca vamo i tamo... na stranu sad ova muljanja s porezom.. tu mi bas nista nije jasno.. a mislim ni vecini ovdje..
To je sve najlakše raditi sa tekućim računom, nema potrebe za otvaranjem žiro računa. Žiro otvaraju osobe koje s osnove obavljanja trajne ili povremene djelatnosti ostvaruju prihod putem obrta, slobodnog zanimanja, poljoprivrede i šumarstva te drugih samostalnih djelatnosti u skladu sa Zakonom o porezu na dohodak.

Inače, postupak otvaranja žiro i tekućeg ti je potpuno isti, dođeš u banku i kažeš "ja bih otvorio žiro/tekući račun" i to je to. Ukoliko nemaš nekakve povremene (npr. honorarne) prihode onda nemaš ni potrebu za žiro računom.
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2007., 16:32   #72
Quote:
neocortex kaže: Pogledaj post
moze mi netko objasniti ovo s oporezivanjem love na ziro racunu? kako se tako nesto moze automatski oporezivati ako se ne zna otkud je ta lova dosla..recimo, nije honorar nego ja recimo prodam stan.. ili prebacim lovu sa tekuceg racuna, ili bilo sta sl. kako se to moze automatski oporezivati? po kojem zakonu?
Zapravo i može. Tome i služi žiro račun. Postoje prihodi poput honorara na koje nije plačen porez (primanja novinara, umjetnika, sportaša, studenata, iznajmljivača soba kokošinjaca itd, raznoraznih djelatnosti i primanja za koje nije sklopljen radni odnos) i takva primanja moraš navesti u poreznoj prijavi da bi taj porez platio. Porezna uprava uvidom u tvoje prihode na žiro račun (koje je banka dužna dati) utvrđuje ispravnost prijavljenih i stvarnih prihoda. Time i tvoja uplata od prodaje stana postaje honorar čim je uplačena na žiro račun. Za takve transakcije postoji tekući račun. Još bi lovu od prodaje stana eventualno nekako i mogao opravdat, al uplate od staraca, babe, susjeda, vlastite uplate..teško
Ti bi u svojoj poreznoj prijavi čist komotno mogo "zaboravit" na neke honorare koje si imao tijekom godine, il uopče ne predati poreznu prijavu, i zato postoji žiro račun da bi država imala kontrolu i lakšu naplatu poreza. Tako zakonski možeš otvoriti samo jedan žiro račun u Hrvatskoj, dok tekući račun možeš imat u svakoj banci po jedan, kolko hoćeš. S njim radiš šta hočeš i država ti ne može njuškat po njemu. Al zato na njega ne možeš primit honorarni dohodak
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 17:00   #73
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Zapravo i može. Tome i služi žiro račun. Postoje prihodi poput honorara na koje nije plačen porez (primanja novinara, umjetnika, sportaša, studenata, iznajmljivača soba kokošinjaca itd, raznoraznih djelatnosti i primanja za koje nije sklopljen radni odnos) i takva primanja moraš navesti u poreznoj prijavi da bi taj porez platio. Porezna uprava uvidom u tvoje prihode na žiro račun (koje je banka dužna dati) utvrđuje ispravnost prijavljenih i stvarnih prihoda. Time i tvoja uplata od prodaje stana postaje honorar čim je uplačena na žiro račun. Za takve transakcije postoji tekući račun. Još bi lovu od prodaje stana eventualno nekako i mogao opravdat, al uplate od staraca, babe, susjeda, vlastite uplate..teško
Ti bi u svojoj poreznoj prijavi čist komotno mogo "zaboravit" na neke honorare koje si imao tijekom godine, il uopče ne predati poreznu prijavu, i zato postoji žiro račun da bi država imala kontrolu i lakšu naplatu poreza. Tako zakonski možeš otvoriti samo jedan žiro račun u Hrvatskoj, dok tekući račun možeš imat u svakoj banci po jedan, kolko hoćeš. S njim radiš šta hočeš i država ti ne može njuškat po njemu. Al zato na njega ne možeš primit honorarni dohodak

zas ne? ak mi svak moze uplatit kak hoce na tekuci?
 
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 21:06   #74
Zato jer ti uplatitelj honorara koji uplati na tekući riskira šesteroznamenkastu kaznu. Pa mu ti reci da nemaš žiro
__________________
do I look like I care?
gljeeva is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2007., 23:36   #75
Quote:
gljeeva kaže: Pogledaj post
Zapravo i može. Tome i služi žiro račun. Postoje prihodi poput honorara na koje nije plačen porez (primanja novinara, umjetnika, sportaša, studenata, iznajmljivača soba kokošinjaca itd, raznoraznih djelatnosti i primanja za koje nije sklopljen radni odnos) i takva primanja moraš navesti u poreznoj prijavi da bi taj porez platio. Porezna uprava uvidom u tvoje prihode na žiro račun (koje je banka dužna dati) utvrđuje ispravnost prijavljenih i stvarnih prihoda. Time i tvoja uplata od prodaje stana postaje honorar čim je uplačena na žiro račun. Za takve transakcije postoji tekući račun. Još bi lovu od prodaje stana eventualno nekako i mogao opravdat, al uplate od staraca, babe, susjeda, vlastite uplate..teško
Ti bi u svojoj poreznoj prijavi čist komotno mogo "zaboravit" na neke honorare koje si imao tijekom godine, il uopče ne predati poreznu prijavu, i zato postoji žiro račun da bi država imala kontrolu i lakšu naplatu poreza. Tako zakonski možeš otvoriti samo jedan žiro račun u Hrvatskoj, dok tekući račun možeš imat u svakoj banci po jedan, kolko hoćeš. S njim radiš šta hočeš i država ti ne može njuškat po njemu. Al zato na njega ne možeš primit honorarni dohodak
Čekaj malo... zar ne moram ja negdje biti prijavljena kao radnik da bi se to što mi dolazi na žiro račun smatralo prihodima? Ali ja nigdje ne radim, na koje prihode bi onda morala plaćati porez?
Tsunade is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 00:25   #76
Nije mi jasno zašto toliko komplicirate oko žiro i tekućeg, a stvar je u biti vrlo jednostavna. Privatne osobe preko žiro računa primaju prihode koje ostvaruju od obavljanja povremene djelatnosti (npr. ugovor preko student servisa).

Da maksimalno pojednostavimo - možemo reći da je novac roba kao i svaka druga, a roba ne smije mijenjati vlasnika bez pravne osnove. Dakle, kad tebi mama, tata, stric ili netko drugi da novac, pravno gledajući tu se radi o darovanju, a darovanja (kao i npr. nasljedstva) se ne oporezuju preko Zakonu o dohotku.
Budući da za sredstva na žiro računu moraš imati nekakav dokaz o porijeklu tih sredstava za uplate od mame, tetke ili kuma najbolje je koristiti tekući račun (ili svaki put kad ti netko daruje novac napravite ugovor iz kojeg će biti jasno vidljivo da se radi o darovanju ). Mislim da je bolja i lakša opcija ipak koristiti tekući račun.
johnnyBlack is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 00:26   #77
Quote:
Tsunade kaže: Pogledaj post
Ali ja nigdje ne radim, na koje prihode bi onda morala plaćati porez?
Na sve ostale, ako se ne plaćaju paušalno (dakle osim plaće).
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 15:44   #78
Uplata na tekući

Trebala sam jednoj osobi uplatiti neke pare. Dala mi je oblika xxxxxxx (7 znamenki) - xxxxxxxxxx (10 znamenki). Mater je to išla uplatit jer je bila subota, a subotom radi banka u centru gdje ona radi pa joj je bilo zgodnije nego meni. Ženska na šalteru joj je rekla da se iz toga ne vidi koji je broj žiro računa banke. Zovem curu, veli mi da se prvi dio odnosi na žiro banke, drugi na njen tekući. Kasnije mi mater veli da je ona u banci po nekom broju u nekoj knjizi našla neki broj, i da ako je sve u redu novac treba stići na račun u ponedjeljak popodne.
Sad mi ta osoba javlja da nije stiglo.

Mogu li već sad znati da je novac bačen u vjetar ili da se još malo strpim? Koje podatke da tražim ubuduće kad uplaćujem novac i kakvog oblika trebaju biti brojevi koji mi trebaju za uplatu?
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 16:05   #79
Tu ( http://www.hnb.hr/platni-promet/hpla...8066de4b6a1ab8 ) imaš vodeće brojeve svih banaka (taj prvi od 7 znamenki), a ovaj drugi od 10 je broj računa pojedine osobe u pojedinoj banci.
Iz tvog posta je jasno da si dobila kompletan broj računa tako da mi nije jasno što nije valjalo po mišljenju te ženske na šalteru.
Neuson is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.09.2007., 16:13   #80
Quote:
Neuson kaže: Pogledaj post
Tu ( http://www.hnb.hr/platni-promet/hpla...8066de4b6a1ab8 ) imaš vodeće brojeve svih banaka (taj prvi od 7 znamenki), a ovaj drugi od 10 je broj računa pojedine osobe u pojedinoj banci.
Iz tvog posta je jasno da si dobila kompletan broj računa tako da mi nije jasno što nije valjalo po mišljenju te ženske na šalteru.
Hvala na linku

Ne mogu ti detaljnije reći što nije valjalo jer je to sve što znam.

Nije mi svejedno. Radi se o 1100 kn
Maisie is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:31.