Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.07.2014., 01:09   #41
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
Pozdrav!
Supruga i ja smo došli do neke lovice (cca. 70 000 EUR) te razmišljamo o gradnji i iznajmljivanju 3 x apartmana 45m2 na moru, nekih 200m od plaže, 4 red od mora, lokacija - selo na pola puta između Zadra i Šibenika.
Sve dozvole i doprinosi su plaćeni još prije.

Dakle, nama ostaje da uložimo navedenu lovicu u izgradnju apartmana do kraja po sistemu "ključ u ruke".
Moguće je izgraditi 3 kata x 135m2 apartmane ali mi nemamo toliko lovice pa bi mi s roditeljima izgradili 2 kata x 135m2 ali bi nekako htjeli u tih 135m2 na svakom katu imati po 3 x 45m2 apartmane.
Roditeljima bi išlo u prizemlju 1 x apartman od 90m2, a nama 1 x 45m2 na istom katu a preostala 3 x 45m2 na prvom katu smo supruga i ja mislili iznajmljivati turistima tj. baviti se turizmom ozbiljno ali i koliko stignemo jer smo iz ZG-a a na more možemo max. 4 tjedna/godini
Zadnji (drugi kat) bi ostao bratu i sestri za izgraditi njima apartmane kad budu htjeli & smogli lovice za to - vjerojatno tek za par godina.

Računica mi je 3 x 45m2 apartmana x 50EUR/danu x 60 dana/godini = 9 000 EUR/godini prihoda.

Imam par pitanja kako bih mogao složiti nekakav biznis plan :
1) Koliko košta sama izgradnja tih 2 kata x 135m2 do kraja po sistemu "ključ u ruke". Frend mi veli cca. 500-600 EUR/m2.
2) Ne znam da li je problem, pošto poradi raznih ograničenja i dozvola smijemo imati samo 1 x etažiran stan od 135m2 na cijelom katu a nama za apartmane na tom prvom katu treba ili 3 x 45m2 ili 2 x 62,5m2. Kako se to da riješiti a da je legalno
3) Da li je bolje imati 3 x 45m2 apartmane ili 2 x 62,5m2 apartmane na prvom katu, pitam poradi isplativosti i vrste gostiju za obje opcije
4) Supruga i ja bi pobjegli godišnje od ovog ZG betona cca. 4 tjedna tamo ali bi trebali nekome platiti da nam to vodi i čisti ostalo vrijeme kad nas nema. Jel to u Dalmaciji moguće i koje su cifre A nekada bi i roditelji bili malo duže dolje i tako...
5) Koliko koštaju svi rashodi cca. za apartmane na prvom katu koje rentamo tj. porezi razni, režije, troškovi održavanja, neplanirani troškovi i sl. Koliko to onda ostane zapravo od 9 000 EUR prihoda?
6) Ima li smisla i isplati li se to stvarno baviti time? Alternative neke druge nemam zapravo, jer npr. kupiti 2s stan u ZG za rentati je 12 x 300 EUR/mj - troškovi - porezi = 3000 EUR.

Pitam samo ozbiljne ljude sa iskustvom u navedenom ali i veseljake s mozgom
Hvala
Kak misliš napraviti taj drugi kat, kaj budu zidovi od papira? Razmisli o tome da zidovi trebaju imati neku potporu, inaće će se sve srušit.
Brutalis is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2015., 16:23   #42
Imam vlastiti teren( ocev) da li znate sto treba za mobilnu kucicu.cula sam da treba biti na gradjevinskom zemljistu i da treba dozvola kao i za montaznu ili zidanu kucu.procitala sam nekoliko postova iza pa vidim da ljudi stavljaju kućicu bespravno u maslinike,ja zelim imati sve legalno .za turizam.da li se to isplati.kakva je papirologija.koliko smije biti trerena za gradnju mislim da ne manje od 600 m2.to bi bila mobilna kucica od 30m2 cca.za iznajmljivanje u turizmu.da li se isplati.?? Ili radje montaznu nemamo nikakvig iskustva

otprilike ovakva kao i prije navedeno.ili neka druga mobilna kućica.ili mora biti poljoprivredno,da li se uopšte smije to postaviti u te svrhe za turizam,ili mora biti kamp u domaćinstvu
upravo čitam neka pitanja u vezi toga

Gdje se može mobilna kuća smjestiti bez građevinske dozvole?


Može se smjestiti u autokampu , i uz obiteljsko poljoprivredno gospodarstvo (OPG) uz posebne uvjete. Ako imate kuću na atraktivnoj lokaciji (more, rijeka, planina,...) možemo vam pomoći u organizaciji autokampa u sklopu OPG-a.
>popis pitanja

Zadnje uređivanje donatela : 24.01.2015. at 16:45.
donatela is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2015., 22:08   #43
Gradnja i iznajmljivanje vilice s bazenom - 300m od mora

Pozdrav!

Eto nakon nekog vremena - odustali smo od apartmana i idemo u gradnju kuće/vilice s bazenom kad vidimo par detalja...

S lovicom (cca. 70 000 EUR) razmišljamo o gradnji i povremenom iznajmljivanju (cca. 3 tjedna bi mi bili tamo uživali ) vilice s bazenom nekih 300m od mora, lokacija - selo na pola puta između Zadra i Šibenika.
Sve dozvole i doprinosi su plaćeni još prije.

Q1) Možemo graditi 60% tj. 0,6 x 400m2 = 240m2 max. ali nemamo lovice pa je ideja da gradimo prvo pola tj. 120m2 s lijepim velikim terasama + bazen bez dozvole + roštilj kućicu. Zeza nas to što ne znamo kako onda to sve se može uopće srediti da gradimo 120m2 prvo i takvo rentamo (a da izgleda kao gotova vilica) pa za par godina to proširimo sa dodatnih 120m2 - pada mi zasad na pamet da gradimo 1 objekt pa drugi dvojni objekt paraleno s prvim ali možda ima tko bolju ideju? Ne znam jel se može registrirati sa svim dozvolama (lokacijska, uporabna itd.) prvotni objekt pa onda kroz par godina nadograditi na željenih 240m2?
Zanimaju me i pravni i građevinarski aspekti takvog građenja u etapama - da li je to moguće i kako točno jel za tko? Ili ima i neka shema da se gradi prizemlje 120m2 i dobiju sve dozvole pa renta (a da izgleda kao gotova vilica) i onda nakndano gradi 1 kat za x godina..?

Q2) Mi smo u ZG-u i ne možemo dolje biti non-stop pa stvarno ne znam ni sam kako složiti shemu - molimo iskustva... Agencije vjerujem uzimaju dosta ako vode priču a s druge strane imam oca koji ide u penziju i možda bi on htio biti na moru češće pa ne znam da li je uopće dobra shema da za njega (ali i možda nekad i za mene) na placu od 400m2 nekako imati prostorčić od 30m2 sa svime da boravimo dok su gosti u vilici (ali vjerujem da to odbija goste?)? Ili da nađemo nekog firmu, ili susjeda i čistačicu i platimo da brinu o tome dok nas nema a gosti su u vilici ali ne znam koliko je to dobra shema - zvuči malo preidilično. Ili ima neka bolje shema - nemam pojma... Ovo nas dosta zeza pa želim imati dobru shemu a ne da ispadne nemoguće to imati i rentati i biti tamo i sl.
Molimo savjete iz prve ruke

Hvala
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 01:53   #44
Dok god pišeš lovica, vilica nezreo si za ikakav biznis.
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 02:01   #45
Nekako mi vila i 70k eura ne idu skupa u rečenici. Ali to sam samo ja.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 02:02   #46
Pa on ne gradi vilu. On bi vilicu. Minijaturnu vilu
__________________
Jebeš ženu koja ne zna kuhati i muškarca koji ne zna promjeniti žarulju!

Agroseksualac otvorenih pogleda na život :)
zbunjenixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 02:05   #47
Pa to je onda neka vikendica (kako bi od ovoga izvukao umanjenicu? ).

Ali pazi razmišljanja, napravio bi vilu za odmor, ali bi on to uzeo sebi 3 tjedna godišnje (valjda kad je najveća cijena za turiste), umjesto da on renta to stalno, ubere lovu, a ljetuje gdje mu prdne, negdje u apartmanu.

Još je samo zaboravio da za rentanje nečega takvoga, on mora biti u blizini ili će morati dati nekoj agenciji za siću u najam.

Totalno neisplativo ako tako razmišlja o poslu. Ako je pola/pola, posao i užitak, onda ajde, ali nekako mislim da on od toga očekuje odličan prihod, što ne ide jedno s drugim.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 08:52   #48
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
...
Zaboravite na to ako nemate dovoljno novaca a i ostavljanje ključa susjedu može funkcionirati za apartman, vila je puno kompleksnija. Ni da netko smeta gostima na parceli nije varijanta. A što se tiče parcijalne uporabne mi smo se raspitivali oko toga u firmi (za poslovno stambenu zgradu) i može se ali zgrada izvana mora biti u potpunosti izgrađena a unutra možeš dobiti uporabnu za svaku etažu posebno.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 16:16   #49
Ne možeš iznajmljivati kao vilu kuću koja je napola dovršena.

Opet kažem, meni ta cifra nekako ne ide sa vilom, jer ako hoćeš ići na 4*-5* kategorizaciju, onda to košta u uređenju. Rekao bi da im treba 3x više love nego imaju za to.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 17:21   #50
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
Sve dozvole i doprinosi su plaćeni još prije.
jel ti ovdje misliš na građevinsku dozvolu

ako da i ako ona postoji onda jedino možeš graditi u centimetar ono što u toj dozvoli piše

ako ne misliš na građevinsku onda si daleko od izjave da su sve dozvole plaćene
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 18:51   #51
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Ne možeš iznajmljivati kao vilu kuću koja je napola dovršena.
Zasto ne? Samo stavis u oglas "iznajmljujem dopola dovrsenu vilu"
Ak nema slike, ionako niko nece znat da se radi o kuci.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 19:15   #52
Quote:
amadeus65 kaže: Pogledaj post
Zasto ne? Samo stavis u oglas "iznajmljujem dopola dovrsenu vilu"
Ak nema slike, ionako niko nece znat da se radi o kuci.
Šta misliš, da su oni koji izdaju kategorizaciju glupi? Jesu potkupljivi, ali idioti nisu.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 20:19   #53
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
Šta misliš, da su oni koji izdaju kategorizaciju glupi? Jesu potkupljivi, ali idioti nisu.
Pa nisu ni oni koji unajmljuju idioti. Sve ovisi kako ko definira pojam "vila". Kaj je za nekog vila, za drugog moze bit samo kuca.
__________________
Albert Einstein:
"Zdrav razum je gomila predrasuda, stečenih do 18 godine zivota."
amadeus65 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2015., 20:25   #54
Jasno mi je, ali ako ideš na vilu, onda to nije valjda definicija 3*, iako ćeš sa poludovršenom kućom teško dobiti i 3*.

Možeš je ti nazvati kako hoćeš, ali bez slika neće ići, jer ne ide baš ni sa slikama.

Valjda ti je jasno da je bolje dići kredit i napraviti stvar kako spada, pa imati goste 4-5 mjeseci, nego se ovako zezati i imati upitnu popunjenost.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2015., 09:18   #55
Quote:
rocker1987 kaže: Pogledaj post
iako ćeš sa poludovršenom kućom teško dobiti i 3*.
ne teško nego nema šanse... za bilo koju kategorizaciju novog objekta je potrebna uporabna dozvola
__________________
.
Opal Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2015., 13:06   #56
Hvala svima na komentarima, sugestijama i sl. - nego da skratim...

1) Jel ima neki planski vodič za gradnu vilice 120m2 4 zvjezdice tipa http://www.novasol.hr/p/CDZ546?PE=4&...Flow#price-tab

Dakle, po koracima...da ne bih gradio i sve radio bezveze pa mijenjao 100 puta i imao extra troškova...znači, ako je krajnji cilj npr. nešto ko na linku gore - koji su koraci da to i postignemo? Ima tu čini mi se 20-30 stvari koje redom moram riješiti da na kraju bude što i želimo

2) Koja je lovica po vama potrebna do krajnje točke (vilica 120m2 s 4 zvjezdice) ako je startna točka livada sa ograđenim zidićim na placu 400m2

Thnx, pozz
brazilac 5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2015., 16:10   #57
Prizemlje se može izgraditi sa ravnim krovom, urediti fasada i onda kuća izgleda kao obična dovršena prizemnica. Naknadno podigneš kat, napraviš fasadu na katu i obojaš sve, zajedno sa prizemljem.
Kuća će izgledati kao napravljena iz komada. Nije problem takva gradnja. Problem je u namjeni kuće.
Ti želiš imati kuću za iznajmljivanje i to je u redu, najbolja lova.
Problem je što takva kuća na dvije etaže tipično u prizmelju ima dnevni boravak-kuhinja-wc, a na katu sobe sa wc-ima.
Ti sada želiš imati prizemlje koje će odmah donositi lovu. To znači da u njemu trebaju biti i sobe, odmah u startu.
Jedino logično rješenje je izrada rasporeda prizemlja u kojem ćeš sada u tih 120m2 imati WC, tri sobe i solidan boravak+kuhinja, a da se kasnije raspored promjeni, sobe likvidiraju, poveća boravak, na katu naprave 4 velike sobe sa wc-ima... Tada ide prava lova. To znači obavezna izrada zidova od gips ploča (knauf), a na podove odmah pločice i drvo za finalni raspored (kada kuća bude imala dva kata). Okvir tih privremenih zidova raditi od drveta i zabušiti kroz fuge, minimalno, tako kada ih naknadno skineš u prizemlju ostaju uredne površine, a promjene se rade brzo i sa minimalnim troškovima.
Cijene zidanja u Dalmaciji su cca 80-90€/m2 sa materijalom, fasada je cca 25€/m2, unutarnje žbukanje 6-8€, estrih 7-10€, bojanje 3€, sve sa materijalom. Balkonska ograda 150-250 €/m. Voda za tih 120m2 oko 1000€, struja 4000.
Prozore i vrata možeš sam provjeriti, dodaj cijenu namještaja i opreme.

Ogradni zidovi idu cca 30€/m2, betoniranje podova 10€, štampani beton ili jedostavniji kamen za pod od 25€ pa na više.

Bazen 7*3,5m (obavezno betonski) od 8-15 tisuća eura.
stipica1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2015., 19:47   #58
Quote:
brazilac 5 kaže: Pogledaj post
Hvala svima na komentarima, sugestijama i sl. - nego da skratim...

1) Jel ima neki planski vodič za gradnu vilice 120m2 4 zvjezdice tipa http://www.novasol.hr/p/CDZ546?PE=4&...Flow#price-tab

Dakle, po koracima...da ne bih gradio i sve radio bezveze pa mijenjao 100 puta i imao extra troškova...znači, ako je krajnji cilj npr. nešto ko na linku gore - koji su koraci da to i postignemo? Ima tu čini mi se 20-30 stvari koje redom moram riješiti da na kraju bude što i želimo

2) Koja je lovica po vama potrebna do krajnje točke (vilica 120m2 s 4 zvjezdice) ako je startna točka livada sa ograđenim zidićim na placu 400m2

Thnx, pozz
Ovo što ti je kolega rekao, s tim da moraš imati u vidu da za 4* više ne možeš graditi kuću kao za sebe, nego mora biti nešto skuplji namještaj i bolje uređenje, s nešto i većom kvadraturom prostora. Znam da za 5* moraš i mjenjat posteljinu svakih par godina, ne smije biti obična posteljina, itd... ima tu troškova, nisu veliki, ali se skupi.

Trebaš pročitati uvjete kategorizacije, a ja sam to čitao ima 4-5 godina, pa se ne mogu baš sjetiti svega.

Uglavnom, znam da sam računao da se po mom računu ne isplati ispod 200k eura ni razmišljati o tome, ali dobro. Ja bi ionako rađe odmah radio sve kako treba. Makarska je skupa po davanjima, tebi će biti jeftinije, a to ti ovisi o općini i tamo se moraš raspitati detalje.

Problem Hrvatske je što ti ništa nije transparentno, pa ne možeš naći točne podatke i uvjete skoro nigdje, dok ne odeš u općinu i pitaš. Onda još ako ti se promjeni vlast dok ti ne odlučiš, opet moraš ponovo pitat.

Kolega gore ti je rekao okvirno troškove u gradnji, mogu odstupati za par postotaka gore-dole, ali svejedno ti je najlakše, po meni, tražiti ponudu javno. Znači, izvođač radova, cifra sa ključem u ruke toliko i toliko i kraj priče. A oni neka se jebu s detaljima. Još im natovariš neki nadzor od povjerenja, da ih zeza za svaku sitnicu, da to bude kako treba i miran si.

I daj nemoj te umanjenice uživo govoriti, nitko te neće smatrati ozbiljnim.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2015., 20:11   #59
Ja sam čuo da se vilice mogu nabaviti za par kuna u trgovinama.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2015., 11:29   #60
Nema smisla naganjati službenu kategorizaciju, samo dodatni nepotrebni zahtjevi, a pravi proizvod ćeš prodati i bez toga.
__________________
I don't spend a nickel, if I can help it, unless it somehow profits my mileage account ... The miles are the goal.
neno1966 is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:21.