Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2010., 12:31   #1
Katolički brak (i smrt supružnika)

Bok

Koliko mi je poznato, u katoličkom braku, jednom kad je sklopljen, i kad jedan supružnik umre, drugom je "zabranjena" ponovna ženidba/udaja i ostaje solo do kraja života. (svi izvori na netu, a i jedan primjer iz bliže okoline, to potvrđuju)

Jučer sam napreskokce čitao bibliju i naletio na (meni) zanimljiv citat:

1 Kor 7,39/40
Quote:
39 Žena je vezana dok njezin muž živi. Ako joj muž umre, slobodna je da se uda za koga hoće; samo neka to bude u Gospodinu! 40 Ali će biti blaženija, ako, po mome savjetu, ostane neudana. A mislim da i ja imam Duha Božjeg.
U fusnoti (40) piše ovo:
Quote:
Udovica se može udati, ali je i njoj bolje da se ne udaje. Ako se udaje, mora uzeti muža kršćanina.
Meni to uopće nema smisla (stav crkve je jedno, a Pavlova poslanica kaže drugo)
Ựbů Ñợịŕ is offline  
Old 23.11.2010., 12:34   #2
Quote:
Ựbů Ñợịŕ kaže: Pogledaj post
Bok

Koliko mi je poznato, u katoličkom braku, jednom kad je sklopljen, i kad jedan supružnik umre, drugom je "zabranjena" ponovna ženidba/udaja i ostaje solo do kraja života. (svi izvori na netu, a i jedan primjer iz bliže okoline, to potvrđuju)
Nekako sam siguran, da ovo nije istina. Ali, ima ovdje ljudi koji znaju to bolje, pa neka potvrde/demantiraju. Pitanje, koji su to izvori na netu, tu zaista možeš naći svašta, i vrijedno i nevrijedno.
Crni_Jack is offline  
Old 23.11.2010., 12:50   #3
Quote:
Crni_Jack kaže: Pogledaj post
Nekako sam siguran, da ovo nije istina. Ali, ima ovdje ljudi koji znaju to bolje, pa neka potvrde/demantiraju. Pitanje, koji su to izvori na netu, tu zaista možeš naći svašta, i vrijedno i nevrijedno.
Čekam

Pa recimo ovo:
Quote:
Između krštenih "tvrda i izvršena ženidba ne može se razriješiti nijednom ljudskom vlašću, a ni zbog ikakva razloga, osim smrću".
( http://www.katolici.org/katekizam.ph...c_vidi&id=1627 )

Pretpostavljam da se misli na smrt i jednog i drugog supružnika jer, kao što sam već rekao, poznat mi je jedan primjer iz bliže okoline kad je ženi umro muž i nije se mogla udati za drugog. Na kraju su se vjenčali civilno i recimo da "žive u grijehu".

Btw. sad sam naletio na ovo (wiki):
Quote:
Kršćanski brak započinje vjenčanjem u crkvi pred svećenikom i najmanje dva svjedoka (kumovi). Ženidbena veza traje do smrti muža ili žene. Brak je nerazješiv, osim ako se proglasi ništavnim od strane crkvene vlasti, ako postoje opravdani razlozi. Teški grijesi protiv braka su: preljub, mnogoženstvo, odbacivanje plodnosti i rastava. Kada zajednički život iz različitih teških razloga postaje praktički nemoguć, Katolička Crkva dopušta odvojenost supružnika.
I sad vidim da piše ovo: Ženidbena veza traje do smrti muža ili žene.

Svejedno, ne znam zašto se par iz mog primjera nije mogao vjenčati u crkvi.
Ựbů Ñợịŕ is offline  
Old 23.11.2010., 13:13   #4
Osoba se može vjenčati 77 puta 77 puta ako joj svi supružnici umru.
Zašto se u tom primjeru ta osoba nije mogla vjenčati može imati nekoliko uzroka:

1. zadrti svećenik koji iz nekog osobnog razloga ne želi pružiti sakrament
2.jedno od potencijalnih supružnika ne vodi kršćanski život ili nema potrebne sakramente i ne želi ih primiti.
Mada čak ni to ne bi trebala biti nesavladiva zapreka.

Katolik/katolkinja se može u crkvi vjenčati čak i s osobom druge vjere, s tim da samo katolički supružnik daje zavjet, pod uvjeom da obećaju da će se djeca odgajati u katoličkom duhu.
__________________
Pet uskličnika za redom je jasan znak mentalne nestabilnosti.
huntruder38 is offline  
Old 23.11.2010., 13:15   #5
Ženidbeni vez traje do smrti jednog supružnika. Nakon smrti jednog supružnika, drugi se može opet oženiti/udati. Teško je govoriti o pojedinim slučajevima, jer iako su muškarac i žena slobodni, to ne znači apriori da mogu sklopiti brak (mogu postojati određene zapreke). Tako je možda bilo kod ovog tvog primjera iz bliže okoline.
__________________
Kasno sam te uzljubio, ljepoto tako stara i tako nova, kasno sam te uzljubio! (sv. Augustin)
danijel12 is offline  
Old 23.11.2010., 13:16   #6
Quote:
huntruder38 kaže: Pogledaj post
Osoba se može vjenčati 77 puta 77 puta ako joj svi supružnici umru.
Zašto se u tom primjeru ta osoba nije mogla vjenčati može imati nekoliko uzroka:

1. zadrti svećenik koji iz nekog osobnog razloga ne želi pružiti sakrament
2.jedno od potencijalnih supružnika ne vodi kršćanski život ili nema potrebne sakramente i ne želi ih primiti.
Mada čak ni to ne bi trebala biti nesavladiva zapreka.

Katolik/katolkinja se može u crkvi vjenčati čak i s osobom druge vjere, s tim da samo katolički supružnik daje zavjet, pod uvjeom da obećaju da će se djeca odgajati u katoličkom duhu.
Ok, hvala

(ali sam se zahebo - tema može na brisanje/lock )
Ựbů Ñợịŕ is offline  
Old 23.11.2010., 13:16   #7
Quote:
danijel12 kaže: Pogledaj post
Ženidbeni vez traje do smrti jednog supružnika. Nakon smrti jednog supružnika, drugi se može opet oženiti/udati. Teško je govoriti o pojedinim slučajevima, jer iako su muškarac i žena slobodni, to ne znači apriori da mogu sklopiti brak (mogu postojati određene zapreke). Tako je možda bilo kod ovog tvog primjera iz bliže okoline.
Thnx
Ựbů Ñợịŕ is offline  
Old 23.11.2010., 14:08   #8
Quote:
Ựbů Ñợịŕ kaže: Pogledaj post
Koliko mi je poznato, u katoličkom braku, jednom kad je sklopljen, i kad jedan supružnik umre, drugom je "zabranjena" ponovna ženidba/udaja i ostaje solo do kraja života. (svi izvori na netu, a i jedan primjer iz bliže okoline, to potvrđuju)
Promijeni izvore To je totalna bedastoća, katolički brak se raskida smrću jednog od supružnika i osoba se nakon toga može ponovno oženiti, ili primiti sveti red (zaređenje, svećeništvo, isl).

Vidim sad da si pogledao u Katekizam. Pametno si učinio, to je jedini relevantni i potpuni izvor za informirati se o katoličkom nauku.

Quote:
Ựbů Ñợịŕ kaže: Pogledaj post
Svejedno, ne znam zašto se par iz mog primjera nije mogao vjenčati u crkvi.
Ne znam, ali sigurno ne zbog toga što je žena udovica. Možda je taj za kojeg se trebala udati razveden ili nešto tako? Treba vidjeti konkretan slučaj.


pozdrav!
__________________
Istina se ne može odrediti većinom glasova.
Rob-Roy is offline  
Old 23.11.2010., 14:19   #9
Quote:
Ựbů Ñợịŕ kaže: Pogledaj post
Ok, hvala

(ali sam se zahebo - tema može na brisanje/lock )



i to na pdf-u religija!

Želju ti ispunjava kršćanka!
__________________
Kamo vodi plovidba ne ovisi o tome kamo puše vjetar, već kako su postavljena jedra.

Stara njemačka uzrečica
VeronikaN is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:15.