Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.04.2017., 16:44   #501
Quote:
Faro kaže: Pogledaj post
Ali ti neznaš što su ti ljudi bili prije Srba, u tome je problem. Možeš reći da su bili stanovnici Zahumlja recimo, možda čak izvući kako su u nekoj fazi bili i Katolici, ali to ih ne čini Hrvatima automazizmom, niti im niječe možebitno srpstvo.
Bornina kneževina i karolinški nalazi idu sve do Budve, pa mogu.

@Serbon, Raška=Srbija, Bosna nije srpska, a bome ni Duklja, Travunja i Zahumlje...
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 16:49   #502
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Bornina kneževina i karolinški nalazi idu sve do Budve, pa mogu.

@Serbon, Raška=Srbija, Bosna nije srpska, a bome ni Duklja, Travunja i Zahumlje...
Htvatska kad je bila najveća nije prelazila istočno od Cetine i Verbasa!!!

www.canadaserbia.ca/wp-content/uploads/2014/03/Central_and_Eastern_Europe_around_950_AD.png
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 16:52   #503
Priznao je da je @Serbon.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 16:54   #504
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Htvatska kad je bila najveća nije prelazila istočno od Cetine i Verbasa!!!
www.canadaserbia.ca/wp-content/uploads/2014/03/Central_and_Eastern_Europe_around_950_AD.png
Ma je, to je radio tko ?
Gdje je Imota, a i Pliva u odnosu na Cetinu i Vrbas ?

@Liudewitus
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 16:56   #505
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Priznao je da je @Serbon.
Da mi Srbi bez obzira na veru smo potomci boga Serbona!

vesna.atlantidaforum.com/?p=823
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 16:57   #506
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Ma je, to je radio tko ?
Gdje je Imota, a i Pliva u odnosu na Cetinu i Vrbas ?

@Liudewitus
Karta nije srpska, nego strana.
Nisam stavio srpsku kartu da ne kažeš da se radi o veliko-srpskoj mitomaniji!
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 17:27   #507
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Misliš na Slovence?

Nema hrvatske vjere. Hrvati su oni koji su preostali nakon što su se srbi i muslimani izdvojili temeljem vjere. Imali smo nedavno dugu raspravu o tome na drugoj temi.

Hrvatski etnonim je zaista bio zabilježen u Bosni, Hercegovini, Srbiji, Crnoj Gori i Sloveniji u raznim povijesnim izvorima i raznim razdobljima. Mogu ti navesti primjere za svaku zemlju (iako sam samom sebi već dosadan koliko sam ih puta ponovio).
I srpski je zabeležen u svim tim zemljama, ali ćeš sve to negirati, odnosno proglašavati za sinonime za pravoslavlje, što je poptpuna glupost (npr. ne postoji pravoslavni jezik).
Velmoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 17:29   #508
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Bornina kneževina i karolinški nalazi idu sve do Budve, pa mogu.

@Serbon, Raška=Srbija, Bosna nije srpska, a bome ni Duklja, Travunja i Zahumlje...
Porfirogenit i franački anali lažu?
Velmoza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 19:28   #509
Quote:
Velmoza kaže: Pogledaj post
I srpski je zabeležen u svim tim zemljama, ali ćeš sve to negirati, odnosno proglašavati za sinonime za pravoslavlje, što je poptpuna glupost (npr. ne postoji pravoslavni jezik).
Srpski etnonim nije zabilježen u svim tim zemljama.

Naravno da ne postoji pravoslavni jezik ako se pri tom misli na narodni jezik, zato do Vuka i ne postoji književnost na narodnom jeziku. Da bi imao narodni jezik prvo moraš imati narod, a Karadžić se pobrinuo za to, proglasivši sve štokavce i nazovištokavce Srbima. Ta priča je prošla samo kod pravoslavnih, a kod katolika i muslimana nije. I sad imamo to što imamo - ogromnu srpsku dijasporu koja nema puno veze s "maticom", a istovremeno se ne može uklopiti u društva u kojima živi stotinama godina.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 19:30   #510
Quote:
Velmoza kaže: Pogledaj post
Porfirogenit i franački anali lažu?
Porfirogenet kako gdje. Franački anali vjerojatno ne, ali se krivo čitaju.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 19:59   #511
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Srpski etnonim nije zabilježen u svim tim zemljama.

Naravno da ne postoji pravoslavni jezik ako se pri tom misli na narodni jezik, zato do Vuka i ne postoji književnost na narodnom jeziku. Da bi imao narodni jezik prvo moraš imati narod, a Karadžić se pobrinuo za to, proglasivši sve štokavce i nazovištokavce Srbima. Ta priča je prošla samo kod pravoslavnih, a kod katolika i muslimana nije. I sad imamo to što imamo - ogromnu srpsku dijasporu koja nema puno veze s "maticom", a istovremeno se ne može uklopiti u društva u kojima živi stotinama godina.
Kažeš da je pojam Srbin nekad imao versko značenje.

Ja sam čuo za Budizam, Hrišćanstvo, Islam, Zoroastrizam, Hinduizam, Đainizam, Šamanizam, Sikizam, Judaizam, Šintoizam... ali srpsku veru nisam nikad čuo!!!
Da molim te objasno šta je to "srpska vera"???
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 20:08   #512
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Kažeš da je pojam Srbin nekad imao versko značenje. :facepa lm::facepa lm::5 04::504 :

Ja sam čuo za Budizam, Hrišćanstvo, Islam, Zoroastrizam, Hinduizam, Đainizam, Šamanizam, Sikizam, Judaizam, Šintoizam... ali srpsku veru nisam nikad čuo!!!
Da molim te objasno šta je to "srpska vera"???
Točno tako. I danas se često može čuti izraz "srpska vera". Tako je to još od Sv. Save.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 20:33   #513
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Točno tako. I danas se često može čuti izraz "srpska vera". Tako je to još od Sv. Save.
Nikad u životu nisam čuo izraz "srpska vera" , niti sam našao podatke da se taj izraz ikad igde koristio.

Za Pravoslavlje se nekad u širokim narodnim masama govorilo "grčka vera" , kao što se za katoličku veru govorilo "latinska vera."
To je zato što je centrar Pravoslavlja bio u Carigradu u nekadašnjoj Vizantiji koja je bila grčka država, a centrar Katoličanstva je u Rimu pa otud "latinska vera."

To da je Srbin nekad bio verski termin je dukljansko-milogorska anti-srpska izmišljotina.

Pošto su se preci današnjih milogoraca bili Srbi i to su sa ponosom isticali, onda su milogorci izmislili da je u prošlosti u Crnoj Gori termin Srbin označavao pripadnost pravoslavnoj veri.
Da nije jadno, bedno i žalosno bilo bi smešno!!!
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 20:40   #514
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Nikad u životu nisam čuo izraz "srpska vera" , niti sam našao podatke da se taj izraz ikad igde koristio.
To je tvoj problem. Dobio si izvore pa ih protumači kako sam želiš.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 20:50   #515
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
To je tvoj problem. Dobio si izvore pa ih protumači kako sam želiš.
Dukljansko-milogorska falsifikovana istorija nije za mene nikakav izvor.

Kralj Nikola je napisao jednu najpatriotskijih srpski pesama ikad


https://youtu.be/74aKZNbtV68

Hoćeš da kažeš da je Kralj Nikola upripovao je bio Srbin, a zapravo nije bio ??
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 21:01   #516
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Dukljansko-milogorska falsifikovana istorija nije za mene nikakav izvor.

Kralj Nikola je napisao jednu najpatriotskijih srpski pesama ikad

https://youtu.be/_VTmTp9IdPQ?t=2s

https://youtu.be/74aKZNbtV68

Hoćeš da kažeš da je Kralj Nikola upripovao je bio Srbin, a zapravo nije bio ??
Što sad ima Nikola sa širenjem pravoslavlja prije doba narodnog preporoda? Ne možemo raspravljati o nečemu, ako ne možemo pratiti o kojem se povijesnom razdoblju radi.

Quote:
Rijetki pomen srpskog imena u Crnoj Gori, i to isključivo u značenju vjerske pripadnosti pravoslavlju, javlja se tek u XVIII vijeku, ma da srpski istoričar S. Stanojević, Srpsko ime u zapadnim srpskim krajevima, Srpski književni glasnik, VII, 1, Beograd 1902,44, misli da se ono javlja i u XVII vijeku: "Od XVII veka počinje se već i sam narod sve češće nazivati Srbima i u zemlji i na strani".
Zvali su se Srbima jer su htjeli biti kao oni superjunaci iz narodnih pjesama koji su se borili protiv Turaka.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 21:08   #517
Quote:
Liudewitus kaže: Pogledaj post
Što sad ima Nikola sa širenjem pravoslavlja prije doba narodnog preporoda? Ne možemo raspravljati o nečemu, ako ne možemo pratiti o kojem se povijesnom razdoblju radi.
Kako neko može biti po nacionalnosti Crnogorac?? To je isto kao postoji nacija Crnotravci, Belogorci, Crnošumci, Šumadinaci, Crnovunci... To je sprdnja!

Ne postoji pojam Crna Gora pre 15-og veka.

Naziv Crna Gora se javlja tek u 15-om veku i odnosi se samo na današnju Staru Crnu Goru.

Crna Gora je dobila današnje granice tek 1912 godine.


Pitanje za tebe:
Kako su se zvali preci Crnogoraca u srednjem veku????

Crnogorci nisu mogli biti, zato što pojam Crna Gora u to vreme nije postojao!!!
Rukma Vimana is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2017., 22:27   #518
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Karta nije srpska, nego strana.
Nisam stavio srpsku kartu da ne kažeš da se radi o veliko-srpskoj mitomaniji!
Mislim da je kartu radio Srbin Panonian, ali bez obzira na to, ti misliš da su svi koji šire velikosrpsku propagandu Srbi ?
Quote:
Velmoza kaže: Pogledaj post
Porfirogenit i franački anali lažu?
Franački anali pričaju o glasini o Srbima u dijelu Dalmacije (koja ide do Čačka), koje onda pokorava Ljudevit.
DAI priča o srpskoj vlasti. Ne možeš imati Neretvane kao čakavske Srbe na Braču i okolnim otocima, zar ne ?
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Kako neko može biti po nacionalnosti Crnogorac?? To je isto kao postoji nacija Crnotravci, Belogorci, Crnošumci, Šumadinaci, Crnovunci... To je sprdnja!
Ne postoji pojam Crna Gora pre 15-og veka.
Naziv Crna Gora se javlja tek u 15-om veku i odnosi se samo na današnju Staru Crnu Goru.
Crna Gora je dobila današnje granice tek 1912 godine.
Pitanje za tebe:
Kako su se zvali preci Crnogoraca u srednjem veku????
Crnogorci nisu mogli biti, zato što pojam Crna Gora u to vreme nije postojao!!!
Crna Gora je nastala iz Zete koja se borila kontra svog popravoslavljivanja, a još prije iz katoličke Duklje (ili Crvene Hrvatske).
Imaš i priču o Črvenoj Hrvatskoj koja prelazi u Črna Brda, pa Crnu Goru
Što misliš kako se zvala američka nacija u srednjem vijeku ?
Wikiceha is online now  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 00:50   #519
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
Mislim da je kartu radio Srbin Panonian, ali bez obzira na to, ti misliš da su svi koji šire velikosrpsku propagandu Srbi ?

Franački anali pričaju o glasini o Srbima u dijelu Dalmacije (koja ide do Čačka), koje onda pokorava Ljudevit.
DAI priča o srpskoj vlasti. Ne možeš imati Neretvane kao čakavske Srbe na Braču i okolnim otocima, zar ne ?

Crna Gora je nastala iz Zete koja se borila kontra svog popravoslavljivanja, a još prije iz katoličke Duklje (ili Crvene Hrvatske).
Imaš i priču o Črvenoj Hrvatskoj koja prelazi u Črna Brda, pa Crnu Goru
Što misliš kako se zvala američka nacija u srednjem vijeku ?
"Za koje se kaže da drže..."nije glasina wikiceha, već se radi o prenešenoj informaciji bez navođenja točnog izvora. I ljudevit ne pokorava svih tj. veliki dio dalmacije, već vjerojatno jedan okrug kojim je vladao njegov domaćin.

Mislim ti si već u ovom svom postu išao u kontradikciju, s jedne strane navodiš kako su Srbi u dalmaciji samo neka glasina, a onda odjednom stvarno postoje kad spominješ priču o odbjeglom Ljudevitu.
__________________
Znanosti mi dajte, anegdote bacite strvinarima!
Faro is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2017., 00:53   #520
Quote:
Rukma Vimana kaže: Pogledaj post
Kako neko može biti po nacionalnosti Crnogorac?? To je isto kao postoji nacija Crnotravci, Belogorci, Crnošumci, Šumadinaci, Crnovunci... To je sprdnja!

Ne postoji pojam Crna Gora pre 15-og veka.

Naziv Crna Gora se javlja tek u 15-om veku i odnosi se samo na današnju Staru Crnu Goru.

Crna Gora je dobila današnje granice tek 1912 godine.


Pitanje za tebe:
Kako su se zvali preci Crnogoraca u srednjem veku????

Crnogorci nisu mogli biti, zato što pojam Crna Gora u to vreme nije postojao!!!
Crnogorci su danas nacija koliko su i Srbi danas nacija.
Liudewitus is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:55.