Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti > Astronomija i astrofizika

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 24.03.2023., 19:49   #1
Kako svemir može nastati od ničega?

Pitanje jedne pametne curice.
Thorh is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2023., 20:09   #2
Moguće tako da je oduvijek* postojao ili tako da je svemir samo jedno posebno stanje ničega.

* Koncept vremena koji je nama poznat je usko vezan uz prostor, a time i uz sam svemir. Koncept vremena van našeg svemira nismo sposobni ni spoznati, tako da tehnički možemo reći da svemir postoji oduvijek, odnosno, postojanje vremena kojeg može opaziti i istraživati je usko vezan uz postojanje našeg svemira.
MrBlc is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2023., 13:27   #3
Quote:
MrBlc kaže: Pogledaj post
Moguće tako da je oduvijek* postojao ili tako da je svemir samo jedno posebno stanje ničega.

* Koncept vremena koji je nama poznat je usko vezan uz prostor, a time i uz sam svemir. Koncept vremena van našeg svemira nismo sposobni ni spoznati, tako da tehnički možemo reći da svemir postoji oduvijek, odnosno, postojanje vremena kojeg može opaziti i istraživati je usko vezan uz postojanje našeg svemira.
‘oduvijek’ je van vremenski koncept.
Tvoje: “Koncept vremena van našeg svemira nismo sposobni ni spoznati”
Valjda zato jer gledamo samo iz vremenski inkubiniranog sebe.
Thorh is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2023., 14:06   #4
Quote:
Thorh kaže: Pogledaj post
Kako svemir može nastati od ničega?
tako što i sad ne postoji ništa, u smislu materijalnog objekta koji je opipljiv (prema kvantnoj teoriji)
Antikapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2023., 14:13   #5



https://en.wikipedia.org/wiki/Angular_momentum_operator
https://en.wikipedia.org/wiki/Azimuthal_quantum_number



sve što vidimo su vibracije stojnih valova u polju potencijala vjerojatnosti
Antikapitalist is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2023., 14:18   #6
Quote:
Thorh kaže: Pogledaj post
Pitanje jedne pametne curice.
A što ako je nastao iz nečega, ali ne znamo iz čega?
__________________
Bilo je i većih problema pa ih nismo riješili.
vamvam is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2023., 18:41   #7
Quote:
Thorh kaže: Pogledaj post
Pitanje jedne pametne curice.
lakše je shvatiti i intrigantnije za zamisliti, ako se kaže da nije nastao, nego je samo promijenio oblik postojanja
sali is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.03.2023., 22:21   #8
Smile

Jer SVE-mir uključuje i vrijeme? A prije samog vremena (i prostora) nema ničega. Pa si ti misli.... lol
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2023., 10:58   #9
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Jer SVE-mir uključuje i vrijeme? A prije samog vremena (i prostora) nema ničega. Pa si ti misli.... lol
Da li postoji samo 1 vremenska os? Mladi fizičar je razradio teoriju o Svemiru s 3 vremenske osi!

Jesu li sve 3 vremenske osi nastale istovremeno nije rekao niti pokušao dokazati.

Što se tiče prostora, točka je bezdimenzionalna, isto je i sa pravcem što je samo djelomično točno pa i ravninom. S druge strane 3D prostor je sam po sebi nešto makar bio apsolutno prazan.

U svakom slučaju ima puno prostora za stvaranje novih teorija, a još više za objašnjavanje istih.

Očito je u sve politika umješala svoje prste, i iz ničega je stvorila nešto!

Sljedbenici bilo koje teorije su u pravu, a većina odlučuje da je njihova teorija ispravna.

No ostaje ono vječno pitanje što je bilo prije kokoš ili jaje?

Oni religiozni rekli bi da je sve stvorio stvoritelj ma kako se on zvao ovisno o kojoj se religiji radi, a oni drugi bi postavili pitanje a tko je stvorio stvoritelja, kako je nastao i odakle je došao?

Ima li uopće smisla pokušavati odgovoriti na pitanja na koja ćemo teško ikada naći odgovor ili je bolje uživati u životu koji nam je dan! Jer i sama svijest živih bića o sebi je veliko pitanje i kako definirati što se sa njome događa nestankom fizičkog oblika koji ju u sebi sadržava.

Da li to što iz ničega nastaje nešto obuhvaća nešto poput svijesti, veličine koja je totalno izvan svih fizikalnih parametara kojima opisujemo svijet oko sebe.

Kako za fizikalni svijet vrijedi da postoji najmanji mogući dio isto vrijedi i za vrijeme misli se na Plancka, no da li to isto vriijedi i za svijest?

Ovo samo pokazuje da podjela na materijalni i duhovni svijet nije baš bio najbolji izbor. Jer realno gledano sve je povezano i u međusobnoj je interakciji.

Ono ništa je nešto, a nešto je ništa! Iz ničega nastaje nešto, a opet ovo nešto može postati ništa. Evo prilike za postavljanje teorija koliko vam srce poželi!
krekre is offline  
Odgovori s citatom Received Infraction
Old 20.04.2023., 11:35   #10
Po čemu je moj komentar različit od linkanog i Offtopic?
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2023., 14:02   #11
Niti znamo što je "izvan" prostor-vremena, niti to možemo jezikom objasniti. Zbog toga i ovaj "izvan" ne znači nešto konkretno ili pametno, već samo riječ kojom konceptualno želimo nešto objasniti. Jesu li to druge dimenzije, drugi svemiri, makro svemir u kojem je naš samo jedan od mjehurića. Sve su to samo maštanja našeg ograničenog uma. Neka imaju neku matematičku podlogu iza toga.
Isto tako i izraz "ni iz čega" ne znači nešto previše. Možemo upotrijebiti cijelu paletu riječi, ali sve su one prazne. Ništa nam novoga ne donose. Uopće je smiješno kad se primjerice religijaši prepiru sa znanstvenicima oko toga.
Matematičari i fizičari su uspjeli malo produbiti naše shvaćanje i uvidjeli su koliko je zapravo mikro i makro svijet u odnosu na naš egzotičan. Međutim, iako su uspjeli otkriti te stvari, čak niti oni ne mogu stvarno reći da to shvaćaju na intuitivnoj razini.
Jednostavno, naš mozak je evoluirao na način da svijet poima trodimenzionalnim i točka. Naša logika nam nalaže da je beskonačni prostor najlogičniji. To se čini najlogičnijim i klincu od 3 godine. Ako ima kakva prepreka, on će reći "ajmo ju razbiti, probušiti da vidimo šta ima dalje". Također, beskonačnost nas muči i u razmišljanju oko prostor-vremena. Mi i dalje mislimo, ok, ali vjerojatno se taj prostor-vrijeme nalazi u nekom nad prostoru koji je ravan. I onda opet tako možemo razmišljati u beskonačnost. Na kraju naš mozak dođe do zaključka da to nema smisla i da jednostavno beskonačnost ipak ne može postojati i da zapravo onda ne bi trebalo postojati ništa. To je ono naše prosto, zdravoseljačko razmišljanje koje su vjerujem svi prošli u svom mozgu u jednom trenutku odrastanja. Svi mi manje više imamo isto intuitivno razmišljanje u vezi toga.
komna is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2023., 15:14   #12
Postoji fizika a sad metafizika ... o tome ne možemo ništa suvislo reći, čak ni to da li postoji, da li je postojalo, da li će postojati.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2023., 16:30   #13
Bilo kakvim religijama i filozofiranjima u tom smislu odje nije mjesto. Postoje drugi podforumi za takve stvari.
Astrobobo is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2023., 17:55   #14
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Bilo kakvim religijama i filozofiranjima u tom smislu odje nije mjesto. Postoje drugi podforumi za takve stvari.
Potpuno se slažem. No postavlja se pitanje da li su materijalni svijet i svijest odvojeni i nezavisni jedan od drugoga. Ne radi se ovdje o religiji i filozofiranju već pitanju da li svijest kao takva postoji kao fizikalna veličina i ima li utjecaja na poimanje samog materijalnog svijeta?

Također pojam spregnutosti čestica i djelovanja na daljinu i prijenosa informacija brže od svjetlosti je u suprotnosti s postojećom fizikom. Fizičari kažu to je tako, opaženo je i registrirano i gotovo više nema rasprave oko toga. Vrlo znanstveni zaključak!
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2023., 15:58   #15
Quote:
Astrobobo kaže: Pogledaj post
Bilo kakvim religijama i filozofiranjima u tom smislu odje nije mjesto. Postoje drugi podforumi za takve stvari.
Ako se koristi pojam "ničega", kao gore u naslovu, dakle "ništa", onda se neminovno mora ući u religiju, filozofiju. Znanost (fizika) govori o "nečemu", ništa je samo odsustvo nečega.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2023., 18:20   #16
A što je to ništa iz koga nastaje svemir ?
https://geek.hr/znanost/clanak/sto-je-nista/
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2023., 19:34   #17
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
A što je to ništa iz koga nastaje svemir ?
geek.hr/što-je-ništa


Još geek.hr/kako-je-svemir-mogao-nastati-ni-iz-čega

Stvarno super tema.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2023., 12:01   #18
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
A što je to ništa iz koga nastaje svemir ?
https://geek.hr/znanost/clanak/sto-je-nista/
Poimanje "ničega" postaje središnje pitanje fizike.

""Sve stvari koje nas okružuju i sačinjavaju nisu oduvijek postojale. Ali opisivanje njihovog podrijetla ovisi o tome što 'ništa' znači.

Većina nas, kada govorimo ni o čemu, mislimo na stanje u kojem stvar o kojoj govorimo još ne postoji. Ali apsolutno ništavilo, gdje prostor, vrijeme i/ili zakoni fizike ne postoje, samo je filozofski konstrukt, bez fizičkog značenja. Stvara li svemir doista nešto ni iz čega? To ovisi o tome koja je vaša definicija ničega i koju od 4 definicije koristite.""

bigthink.com/starts-with-a-bang/4 temeljna značenja "ničega" u znanosti

Jel moguće:

""Kada kombinirate načelo neodređenosti s Einsteinovom poznatom jednadžbom, dobit ćete nevjerojatan rezultat: čestice mogu nastati ni iz čega.

I znanstvenici i filozofi raspravljaju o pojmu "ništa" tisućljećima. Čak i ako ste uzeli praznu posudu lišenu svake materije i ohladili je na apsolutnu nulu, još uvijek postoji "nešto" u posudi. To nešto se zove kvantna pjena, a predstavlja treptanje čestica u postojanje i iz njega...""

bigthink.com/hard-science/“Ništa” ne postoji. Umjesto toga, postoji "kvantna pjena"
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2023., 12:33   #19
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
U ovom članku se ne bih složio s terminom poznati svemir, već onaj dio koji možemo vidjeti bi bilo ispravnije!

Zašto to kažem?

Dio svemira koji vidimo a blizu je obzoru u svakom slučaju je u iterakciji sa onim dijelom kojeg ne možemo vidjeti. Tako da brojevi koji se iznose mogu biti u isto vrijeme i veliki i mali, sve zavisi od toga koliko mi uopće vidimo od ukupne cjeline Svemira.
krekre is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.04.2023., 17:50   #20
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
I znanstvenici i filozofi raspravljaju o pojmu "ništa" tisućljećima.
Ja bih im dao ništa Eura za te rasprave.
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:53.