Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Fantastika (SF, fantasy, horror...)

Fantastika (SF, fantasy, horror...) We create Worlds!
Podforum: A Song of Ice and Fire

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2017., 00:41   #1
Talking Preporuke za početnika

Zdravo ekipa,
Pošto sam se u zadnje vrijeme malo zagrijo za sci-fi i fantasy književnost zanima me što mi možete preporučiti. Jedina razlika je u tome što sam ja apsolutan početnik i nisam pročitao pola knjiga koje bi netko mogao smatrati osnovnom literaturom. Pročitao sam jedino prve 2 ASOIAF knjige, i sve kronike iz narnije. A od naučne fantastike samo 2001 odiseju (odusevljen) i autostoperov vodič.
__________________
Have you ever been alone at night
Thought you heard footsteps behind
And turned around and no one's there?
redjohn6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 02:45   #2
Hmm, Lois McMaster Bujold - Vorkosigan saga za sci-fi.

Fantasy je puno kompliciraniji jer se grana unutar žanra jako, recimo J.K.Rowling, Terry Pratchett, Robert Asprin, Tad Williams, Niel Gaiman, Roger Zelazny, Scott Bakker(nemoj s njime početi).

Onda ćeš već vidjeti kad isprobaš navedeno.
__________________
Ne očajavamo, zato što se ne nadamo nikom. Ničemu dobrom, ničemu lošem tu ne nada se niko.
I sa tom diplomom, i sa šljakom sam se slik’o. Rintao k'o magarac, sve dok nisam rikn'o.
mr-crime is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 15:44   #3
SF:
Dan Simmons - Hyperion / Endymion
Frank Herbert - Dune
Isaac Asimov - Ciklus o Fondaciji / Zadružbini, Robotima i Carstvu, Kraj vječnosti
Stanislaw Lem - bilokoja knjiga
braća Strugatsky - bilokoja knjiga
Philip K. Dick - Sanjaju li androidi električnne ovčice, Ubik, Čovjek u visokom dvorcu
Theodore Sturgeon - zbiraka kratkih priča
Yevgeny Zamyatin - Mi
Vernor Vinge - Vatra nad dubinom, Jazbina na nebu
Ursula K. Le Guin - Čovjek praznih šaka, Lijeva ruka tame, Svijet se kaže šuma
Frederik Pohl - Čovjek plus
Robert A. Heinlein - Zvjezdani jurišnici

Od fantasya sam čitao samo Tolkiena i Guy Gavriel Kaya.
Parvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 16:32   #4
da sam ja početnik pa me netko zaspe rusima, poljacima i drogiranima pobjegao bih od žanra k'o da me tri vraga tjeraju - može, ali godinama nakon


ajmo, prvo u ruke legendu Harryja Pottera i sve knjige redom pa kad usfali javi se opet
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 18:13   #5
Quote:
krbo kaže: Pogledaj post
da sam ja početnik pa me netko zaspe rusima, poljacima i drogiranima pobjegao bih od žanra k'o da me tri vraga tjeraju - može, ali godinama nakon
Ako je čovjek pročitao 2001 i Vodič kroz Galaksiju za autostopere, onda može i "ruse, poljake i drogirane", ne vidim zašto bi mu to bile preteške knjige. Čovjek je tražio preporuku dobrih knjiga, ja sam mu dao ono što ja smatram dobrim SF-om. Ti mu slobodno daj neku drugu preporuku, pa neka on sam odluči što će čitati.
Parvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2017., 18:59   #6
Dune, Lavovi Al-Rassana za početak.
Za fantastiku dalje možeš ić po trenutno popularnim autorima: Sanderson, Abercrombie, Rothfuss. Ako oš autorice, Hobb i Bujoldica su jedine popularne među muškima.
Ak oš nešto sa seksom bez previše silovanja, G.G. Kay i Jacqueline Carey imaju hrvatske prijevode.

Za "umjetničku" fantastiku, probaj Gaimana, Toma Robbinsa, Mievillea, de Linta.
Ako voliš ekonomiju, Daniel Abraham.
__________________
Big black wave in the middle of the sea.
waaave is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 00:40   #7
Quote:
krbo kaže: Pogledaj post
da sam ja početnik pa me netko zaspe rusima, poljacima i drogiranima pobjegao bih od žanra k'o da me tri vraga tjeraju - može, ali godinama nakon


ajmo, prvo u ruke legendu Harryja Pottera i sve knjige redom pa kad usfali javi se opet
pročitao sam sve od Pottera, nisam impresioniran tim knjigama. mislim okey su ali nisu to što tražim
__________________
Have you ever been alone at night
Thought you heard footsteps behind
And turned around and no one's there?
redjohn6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 00:47   #8
Quote:
Parvis kaže: Pogledaj post
SF:
Dan Simmons - Hyperion / Endymion
Frank Herbert - Dune
Isaac Asimov - Ciklus o Fondaciji / Zadružbini, Robotima i Carstvu, Kraj vječnosti
Stanislaw Lem - bilokoja knjiga
braća Strugatsky - bilokoja knjiga
Philip K. Dick - Sanjaju li androidi električnne ovčice, Ubik, Čovjek u visokom dvorcu
Theodore Sturgeon - zbiraka kratkih priča
Yevgeny Zamyatin - Mi
Vernor Vinge - Vatra nad dubinom, Jazbina na nebu
Ursula K. Le Guin - Čovjek praznih šaka, Lijeva ruka tame, Svijet se kaže šuma
Frederik Pohl - Čovjek plus
Robert A. Heinlein - Zvjezdani jurišnici

Od fantasya sam čitao samo Tolkiena i Guy Gavriel Kaya.
e ovakvim sam se popisima nadao. vec samm cuo dosta o Heinleinu, Dicku, Asimovu,Herbertu... ali zato sad malo surfamo ostalima
__________________
Have you ever been alone at night
Thought you heard footsteps behind
And turned around and no one's there?
redjohn6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 00:58   #9
a dobro, nije lako temeljem dvije knjige nanjušiti što preferiraš, ajde onda pogledaj jedan od mnogih popisa (ne baš svjež):

http://www.npr.org/2011/08/11/139085...-fantasy-books

brojeve bih uvjetno shvatio kao slučajne, a ako pročitaš jedno trećino već bi trebao osjetiti čemu naginješ i iskoristiti internet za još
tu je hrpa izvrsnih knjiga i serijala, a dosta ih se može naći prevedenih na hr ili sr
krbo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 11:37   #10
Nisu knjige nego strip, ali Neil Gaimanov Sandman.
Winter Shadow is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.01.2017., 11:43   #11
Jel više voliš filozofiju ili akciju
Jel ti draži crno bijeli tolkienov ili 50 nijansi crne martinov svijet
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2017., 16:27   #12
Quote:
redjohn6 kaže: Pogledaj post
e ovakvim sam se popisima nadao. vec samm cuo dosta o Heinleinu, Dicku, Asimovu,Herbertu... ali zato sad malo surfamo ostalima
Od tog popisa ti preporučam najviše Hyperion. Priča je nešto posebno i osobno mislim da takvu knjigu treba stavit u lektiru (u idealnom svijetu). Fantastične ideje, tjera te da razmišljaš, propitkuješ i stvaraš svoje teorije što je za mene temelj dobre priče. Stvarno remek djelo....
robach89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 19:48   #13
Quote:
Parvis kaže: Pogledaj post
SF:
Dan Simmons - Hyperion / Endymion
Frank Herbert - Dune
Isaac Asimov - Ciklus o Fondaciji / Zadružbini, Robotima i Carstvu, Kraj vječnosti
Stanislaw Lem - bilokoja knjiga
braća Strugatsky - bilokoja knjiga
Philip K. Dick - Sanjaju li androidi električnne ovčice, Ubik, Čovjek u visokom dvorcu
Theodore Sturgeon - zbiraka kratkih priča
Yevgeny Zamyatin - Mi
Vernor Vinge - Vatra nad dubinom, Jazbina na nebu
Ursula K. Le Guin - Čovjek praznih šaka, Lijeva ruka tame, Svijet se kaže šuma
Frederik Pohl - Čovjek plus
Robert A. Heinlein - Zvjezdani jurišnici

Od fantasya sam čitao samo Tolkiena i Guy Gavriel Kaya.
reci mi kako da citam Dinu. Kakve su knjige kooje nije napiso Herbert odnosno njegov sin? treba li njih citati?
__________________
Have you ever been alone at night
Thought you heard footsteps behind
And turned around and no one's there?
redjohn6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 19:53   #14
radije preskoči sinove knjige
__________________
odveć rano zamoren životom samo čemer osjećam
- još vlastitija
Klodovik2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.01.2017., 22:07   #15
Quote:
redjohn6 kaže: Pogledaj post
reci mi kako da citam Dinu. Kakve su knjige kooje nije napiso Herbert odnosno njegov sin? treba li njih citati?
Herbertova Dina je filozofski SF. Sinova Dina je tesko smece.
__________________
Our imagination is stretched to the utmost, not, as in fiction, to imagine things which are not really there, but just to comprehend those things which are there.
--Richard P. Feynman
UrchinStar47 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 13:20   #16
Quote:
redjohn6 kaže: Pogledaj post
reci mi kako da citam Dinu. Kakve su knjige kooje nije napiso Herbert odnosno njegov sin? treba li njih citati?
Mislim da se u temi o Herbertu više o tome raspravljalo, ali uglavnom preporučio bih da prvo pročitaš Dinu (znači prvu knjigu), pa onda ako ti se to svidjelo nastaviš dalje sa Mesija Dine, Djeca Dine, Bog vladar Dine, Heretici Dine i Kuća Dine (to su knjige koje je Frank Herbert napisao). Po meni kvaliteta opada od prve do zadnje knjige ali se isplati pročitati.

Onda eventualno možeš pročitati ono što je sin napisao sa Kevin J. Andersonom, znači prvo one tri knjige koje se događaju neposredno prije Dine (Dune: House Atreides, Dune: House Harkonnen, Dune: House Corrino), pa onda one tri knjige o Butlerijanskom Đihadu (Dune: The Butlerian Jihad, Dune: The Machine Crusade, Dune: The Battle of Corrin). Ostatak sinovljevih knjiga (a vidim da ih ima još 7 komada) nisam čitao jer iskreno nisam više imao volje za to. Daleko od toga da su te sinovljeve knjige teško sranje, ali nisu niti nešto pretjerano dobre, onak su konfekcijski napisane, jednostavno nemaju tu čar kao prve knjige.

I sam trenutno čitam te knjige jer već ih nisam sigurno barem desetak godina čitao, baš sam neki dan završio sa Mesija Dine.
Parvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 22:35   #17
odlicno, prva sljedeca knjiga na repertuaru je Dina. recite mi jos samo kakvi su nastavci 2001 odiseje?
__________________
Have you ever been alone at night
Thought you heard footsteps behind
And turned around and no one's there?
redjohn6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 07:48   #18
Davno je bilo kada sam pročitao nastavke 2001, ali mislim da je 2010 još bila dobra knjiga (nje se i najviše sjećam). 2061 je već bila malo slabija, a 3001 se najmanje sjećam, tak da ne mogu komentirati kvalitetu. Ali isplati se pročitati, pogotovo ako ti se svidjela 2001, ako zbog ničeg drugog onda da vidiš kako se priča nastavila.

Imaš još i Izgubljeni svjetovi 2001, gdje možeš pročitati kako je nastajala 2001, kroz koje je sve različite ideje Clark prošao prije nego što je nastala 2001 kakvu danas znamo. Znači uglavnom neka poglavlja koja nisu ušla u završnu knjigu, ili gdje je priča skretala u nekom drugom pravcu i sl.
Parvis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 04:15   #19
poz, da ne otvaram novu temu, pitat ću tu.
već par godina tu i tamo pogledam po internetu o ovima novijim space operama tipa the expanse serijal, culture, night's dawn i slično, a pošto se to sve slabo prevodi na hrvatski, mislio sam uzet na engleskom. pa me zanima koliko je teško razumit to sve. imam 20 god, cijeli život sam proveo na netu, gledam serije na eng, dakle engleski mi ode prilično dobro, ali ne super. već kod filmova zna se tu i tamo dogodit da neznam koju riječ. zanima me od vas koji čitate takve stvari na engleskom, koliko se često služite riječnikom/google prevoditeljem, i da li to postane zamorno.
Relinquished is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 08:40   #20
Početnik koji se zagrijo za sci-fi najbolje je da krene od dobrog starog "Siriusa" (164 broja + 1 specijal). Tu se može upoznati sa dosta pisaca koji su gore navedeni u kratkim pričama i pripovijetkama, a također i sa malo poznatim i potpuno nepoznatim autorima.
diantos is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:42.