Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.03.2017., 21:43   #641
Pozdrav! Može li mi netko ukratko objasniti razliku između medicinske biokemije (na FBF-u) i biokemije na PMF-u kao diplomskom studiju? Je li moguće upisati diplomski studij kemije u Zagrebu na PMF-u, ako npr. studiram prediplomski studij kemije u Osijeku (planiram biokemiju, tj. istraživačku granu kemije)? P.S Ispričavam se ako postoji sličan post!
Thunder1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2017., 19:08   #642
Quote:
Thunder1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Može li mi netko ukratko objasniti razliku između medicinske biokemije (na FBF-u) i biokemije na PMF-u kao diplomskom studiju? Je li moguće upisati diplomski studij kemije u Zagrebu na PMF-u, ako npr. studiram prediplomski studij kemije u Osijeku (planiram biokemiju, tj. istraživačku granu kemije)? P.S Ispričavam se ako postoji sličan post!
Prvo su medicinski radnici i mogu raditi u zdravstvu a ovi drugi ne,
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 09:22   #643
Quote:
kumek kaže: Pogledaj post
Prvo su medicinski radnici i mogu raditi u zdravstvu a ovi drugi ne,
Hvala!
Thunder1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.03.2017., 19:25   #644
Quote:
didabaja kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima.
Počeo sam s pripremama i planiram upisati nešto s kemijom. Ne mogu za sebe reći da sam onaj lumen za kemiju i da mi je to san od malih nogu, no dobar sam na natjecanjima i općenito mi ostali predmeti idu. Mala dvojba je što ne znam gdje se orijentirati dalje - fizika ili biologija? Oboje mi je zanimljivo, ali ajmo sad objektivno.
Vaša iskustva s pmf-om, pbf-om, fkit-om, farmacijom? Mogucnosti zaposlenja, program studija, pozitivne, negativne strane, sto zapravo nudi najbolje kvalifikacije?
Gledajući dalekoročno, ciljam na neki menadžment i marketing u ovoj industriji, neka dinamika pa može i istraživanje kao takvo.
Pmf mi se uvijek motao kao ona sama teorijska kemija što nije tako bajno i gledam program, nekako mi nije zvučno, možda ćete me razuvjeriti, neki kažu da se ipak možeš s pmf-om bilogdje orijentirati.
Za farmaciju sam pricao s ljudima i nekako je previše nauke da bih na kraju se prepuštao riziku postajanja ljekarnikom, kažu mi ako vec ta grana odi radije za biotehnologijom. Fkit navodno nije toliko jak što se tiče ljudskog kadra u njemu navodno (završavaju tamo ljudi koji nisu prvi izbor mogli), iako mi on možda najbolje zvuči.

Sad vi. Unaprijed vam zahvaljujem!

P.S. ovo sam post-ao na podforum odabir fakulteta, ali zanima me i vaš potencijalni osvrt, pmf-ovca

Ma ovi tvoji "problemi" su za umrijet od smijeha. PMF nije baš zvučan, farmacija je previše nauke da na kraju postaneš ljekarnik, na fkit idu oni koji drugdje nisu mogli...A ti u biti ne bi ništa od svega toga već bi bio menadžer.

Najbolje je da odeš na neku vrstu ekonomije (ponuda je stvarno široka). Ovo drugo ti je sve preteško, previše tu treba učiti (a u biti te to ne zanima).
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2017., 00:57   #645
Trebao bih hitno pomoć. Ako mi netko može napisati kemijske jednadžbe u ionskom obliku: titracija NH3 s HCL u vodenom mediju te titracija NH3 sa CH3COOH također u vodenom mediju? I ako netko zna kako bi izgledala konduktometrijska titracijska krivulja za titraciju NH4Cl s NaOH i zašto bi tako izgledala?? Unaprijed se zahvaljujem!
lasttray is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2017., 14:13   #646
Pozdrav, da li mozda neko zna da li ima pdf verzija neke zbirke iz analiticke tacnije kvantitativne analize
jovajova is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.04.2017., 11:05   #647
Quote:
Thunder1 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! Može li mi netko ukratko objasniti razliku između medicinske biokemije (na FBF-u) i biokemije na PMF-u kao diplomskom studiju? Je li moguće upisati diplomski studij kemije u Zagrebu na PMF-u, ako npr. studiram prediplomski studij kemije u Osijeku (planiram biokemiju, tj. istraživačku granu kemije)? P.S Ispričavam se ako postoji sličan post!
Ovo prvo je biomedicinska znanost i prvenstveno u zdravstvu možeš radit te pokojim industrijama gdje ih eventualno trebaju, dok s ovim drugim ponajviše u raznim industrijama, institutima i sl., zdravstvo bas i ne osim ako imas neku super vezu jer je biokemija na pmf-u usmjerena više na onu opću koja se bavi proučavanjem i istraživanjem genomike i proteomike.

Moguće je upisati diplomski nakon završetka studija kemije u Osijeku ili Splitu uz potencijalnu razliku 1 ili 2 predmeta.
robymed is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2017., 21:01   #648
Za sintezu [MoO2(C5H7O2)2] reakcija je ovakva:

Na2MoO4 +2HCl + 2C5H8O2 -> [MoO2(C5H7O2)2] +2H2O + 2NaCl

Prvo se vodena otopina natrijeva molibdata zakiseli s HCl a potom se dodaje C5H8O2 (pentan-2,4-dion). Zašto je potrebno podesiti pH prije dodavanja C5H8O2?


Hvala
LeonaL is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2018., 20:27   #649
Upit

Pozdrav svima!

Ne znam jel aktivna tema jos, ali zanima me kakva je kemija u Zagrebu? , najvise me zanima za matematiku, koliko je zahtjevna i kakvi su profesori iz kolegija matematike ali i opcenito? Citala sam nesto u postovima prije, ali kako su to dosta stare objave, bila bi zahvalna da ih netko malo nadopuni novijim iskustvom
gossip45 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.04.2018., 23:28   #650
Vecim dijelom zahtjevnost matematike ovisi o tvom predznanju.
ActaNonVerba is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2018., 22:42   #651
Quote:
gossip45 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima!

Ne znam jel aktivna tema jos, ali zanima me kakva je kemija u Zagrebu? , najvise me zanima za matematiku, koliko je zahtjevna i kakvi su profesori iz kolegija matematike ali i opcenito? Citala sam nesto u postovima prije, ali kako su to dosta stare objave, bila bi zahvalna da ih netko malo nadopuni novijim iskustvom
Profesorica iz matematike trazi poprilicno puno, ali puno i daje. Gradivo je dosta opsirno i nije lagano, ali ako si u srednjoj imala 4 ili 5 iz matematike, odnosno, logicko razmisljanje ti je jaca strana te se ne oslanjas samo na strebanje, nebi trebala imati previse problema.
Elynthia is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2018., 09:10   #652
Pozdrav! završila sam preddiplomski studij kemije u Osijeku i planiram se ove godine prebaciti na pmf u Zagreb na smjer biokemija. Zanima me samo ovaj razlikovni predmet molekularno modeliranje ...dali je težak, jeli profesor zaista tako strog kao što neki kažu i ako ima tko kakav savjet kako položiti najjednostavnije taj predmet?
petra6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2018., 10:30   #653
Quote:
petra6 kaže: Pogledaj post
Pozdrav! završila sam preddiplomski studij kemije u Osijeku i planiram se ove godine prebaciti na pmf u Zagreb na smjer biokemija. Zanima me samo ovaj razlikovni predmet molekularno modeliranje ...dali je težak, jeli profesor zaista tako strog kao što neki kažu i ako ima tko kakav savjet kako položiti najjednostavnije taj predmet?
Navedeni razlikovni predmet ces imati ukoliko upises Organsku kemiju kao jednu od grana.
Ako upisujes biokemiju samo zbog pricica o metabolizmu i proteinima, pripremi se na puno drugacije stvari jer biokemija na PMF-u je u principu molekularna biologija.
robymed is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2018., 10:41   #654
Quote:
LeonaL kaže: Pogledaj post
Za sintezu [MoO2(C5H7O2)2] reakcija je ovakva:

Na2MoO4 +2HCl + 2C5H8O2 -> [MoO2(C5H7O2)2] +2H2O + 2NaCl

Prvo se vodena otopina natrijeva molibdata zakiseli s HCl a potom se dodaje C5H8O2 (pentan-2,4-dion). Zašto je potrebno podesiti pH prije dodavanja C5H8O2?


Hvala
Pretpostavljam zato jer MoO4(2-) kao i većina ovakvih tetraedarskih okso-kationa stvara polimere u neutralnom i lužnatom a koji su manje reaktivni kod kompleksacijskih a i drugih reakcija. Osim toga, kod takvih reakcija se mijenja tetraedarska struktura MoO4 u oktaedarsku MoO2 a to ide lakše u kiselom zbog potrebe protoniranja bivših tetraedarskih okso skupina u hidrokso i aqua skupine u oktaedru....ovo je ovak na prvu....
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2018., 14:30   #655
kakav je predmet molekularno modeliranje i profesor koji ga sad predaje na pmf kemiji ?
petra6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2019., 00:31   #656
Pomoć

Dobar dan. Zanima me postoji li u principu velika razlika između osobe koja je diplomirala molekularnu biologiju te osobe koja je diplomirala biokemiju na kemiji? Koja je razlika između mogućnost zapošljavanja tih osoba? Na kojem se smijeru stječe šire znanje o funkcioniranju života na atomskoj i molekularnoj razini? Koji je fakultet teži (ukoliko uopce postoji objektivni odgovor na ovo pitanje)?
Biologbubble is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2019., 00:47   #657
Quote:
Biologbubble kaže: Pogledaj post
Dobar dan. Zanima me postoji li u principu velika razlika između osobe koja je diplomirala molekularnu biologiju te osobe koja je diplomirala biokemiju na kemiji? Koja je razlika između mogućnost zapošljavanja tih osoba? Na kojem se smijeru stječe šire znanje o funkcioniranju života na atomskoj i molekularnoj razini? Koji je fakultet teži (ukoliko uopce postoji objektivni odgovor na ovo pitanje)?
a gdje bi se ti točno zaposlio?

zanimljivo da je zadnjih godina navala molekularaca sa PMF-a na doktorate na molekularnu biotehnologiju na PBF-u
__________________
Confluence of sounds
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2019., 17:36   #658
Pozdrav! Je li smjer kemija slicna pbf-u u smislu zaposljavanja? Nemam nikakve informacije o tome gdje se kasnije mogu zaposliti, pa me zanima ako itko zna...
svepozdravljam is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2019., 22:12   #659
Posjeduje li netko: Organska kemija / L. G. Wade?
banaica is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2020., 02:09   #660
Dobar dan.
Zanima me koliko su bodova imali zadnji prošle i pretprošle godine?
mylittlepony is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:35.