Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2017., 18:28   #81
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Dobro, da li ti ujutro prije nego ustaneš iz kreveta, prvo računaš svoj potencijal za hodanje ili jednostavno ustaneš i hodaš ?
Povezanost očito postoji... ili još bolje, beba koja tek uči prve korake... potencijal ima, uči i na kraju hoda, trči.
Pa to ja i pitam "duhovnjake". Što će vam popovske priče o vazda Djevici koja je bezgrješna od kada je bila zametak i uzletjela materijalno iz svoga groba?
Možete disati, osjećati, voljeti, osjećati zahvalnost, iskusiti neslućene dubine psihe, bez Isusove naoružane družine iz Galileje i Noina potopa (posoljeno kamenovanjem).

Quote:
A ako bi sad pitao zbog čega baš Isus Krist, jer ne vjeruju svi ljudi, itd., pa, ljudi se kreću različitim životnim putevima...
I nose različite čarape... koje zasmrde ako ih ne pereš...

Za higijenu razuma, preporuka:

https://www.youtube.com/watch?v=Uga0QaKsdCk
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 18:40   #82
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Pa to ja i pitam "duhovnjake". Što će vam popovske priče o vazda Djevici koja je bezgrješna od kada je bila zametak i uzletjela materijalno iz svoga groba?
Možete disati, osjećati, voljeti, osjećati zahvalnost, iskusiti neslućene dubine psihe, bez Isusove naoružane družine iz Galileje i Noina potopa (posoljeno kamenovanjem).



I nose različite čarape... koje zasmrde ako ih ne pereš...

Za higijenu razuma, preporuka:

https://www.youtube.com/watch?v=Uga0QaKsdCk
Dosta toga učimo i naučimo u zajednici... netko prihvati Isusovo učenje, netko Dawkinsovu "higijenu razuma".
Neslućene dubine i visine... postižemo Božjom milošću.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 18:46   #83
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Neslućene dubine i visine... postižemo Božjom milošću.
Da? WOW!

Jedva čekam na forumu da to netko konkretno i svima konkretno pokaže.
Pape (Sveti Oci) se baš nisu iskazali.... Kaj njih Isusova milost preskače?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 19:19   #84
Quote:
Nepoznati kaže: Pogledaj post
Da? WOW!

Jedva čekam na forumu da to netko konkretno i svima konkretno pokaže.
Pape (Sveti Oci) se baš nisu iskazali.... Kaj njih Isusova milost preskače?
Zamisli nas kao male puzeve koja imamo svoje antenice,ticala,Bozja milost se izlijeva po svima,samo druga je stvar sto su kod nekih te antene malo zahrdjale,ili su okrenute na krive frekvencije..A krivih valova sebeljublja i samostvarenja,te duhovne oholosti ti ima i u Crkvi
Ako te neka crkvena osoba sablaznila,sablaznila te samo kako rekoh njegova predozba o Kristu.A ne sam Krist,koji je Apsolut i potpuno neovisan o nasim i njihovim slikama.
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 19:27   #85
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
Zamisli nas kao male puzeve koja imamo svoje antenice,ticala,Bozja milost se izlijeva po svima,samo druga je stvar sto su kod nekih te antene malo zahrdjale,ili su okrenute na krive frekvencije..A krivih valova sebeljublja i samostvarenja,te duhovne oholosti ti ima i u Crkvi
? Crvene zidine ne čine nikoga unutar njih nečim posebnim.

Quote:
Ako te neka crkvena osoba sablaznila,sablaznila te samo (cut)
OMG. Opet hipoteza da sam tobože "sablažnjen nekom crkvenom osobom, pa sam zato ljut na dobroga Isuseka". Ne pada ti na pamet da su svećenici zapali u petlju zablude, pa ih netko pokušava izvući iz nje, jer smo svi ljudi, pa volimo i pomoći drugima.

Quote:
kako rekoh njegova predozba o Kristu.A ne sam Krist,koji je Apsolut i potpuno neovisan o nasim i njihovim slikama.
To je ono - ne možemo znati ništa o Apsolutu, ali ipak znamo da je vazda Djevicu oplodio, Sina razapeo, narod podavio ili spalio gradove... itd...

***
Vidim da si u zaljubljenom stanju i da tu nema racionalnog govora.

Zato sam i naveo Bhakti jogije... Je li to smisao života? Da svi počinimo slatko samoubojstvo iz ljubavi prema Bogu? Rastočimo se u moru "Božje ljubavi" prije nego nam dođe vrijeme?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 19:28   #86
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
Zamisli nas kao male puzeve koja imamo svoje antenice,ticala,Bozja milost se izlijeva po svima,samo druga je stvar sto su kod nekih te antene malo zahrdjale,ili su okrenute na krive frekvencije..A krivih valova sebeljublja i samostvarenja,te duhovne oholosti ti ima i u Crkvi
? Crvene zidine ne čine nikoga unutar njih nečim posebnim.

Quote:
Ako te neka crkvena osoba sablaznila,sablaznila te samo (cut)
OMG. Opet hipoteza da sam tobože "sablažnjen nekom crkvenom osobom, pa sam zato ljut na dobroga Isuseka". Ne pada ti na pamet da su svećenici zapali u petlju zablude, pa ih netko pokušava izvući iz nje, jer smo svi ljudi, pa volimo i pomoći drugima.

Quote:
kako rekoh njegova predozba o Kristu.A ne sam Krist,koji je Apsolut i potpuno neovisan o nasim i njihovim slikama.
To je ono - ne možemo znati ništa o Apsolutu, ali ipak znamo da je vazda Djevicu oplodio, Sina razapeo, narod podavio ili spalio gradove... itd...

***
Vidim da si u zaljubljenom stanju i da tu nema racionalnog govora o objektu tvoje ljubavi.

Zato sam i naveo Bhakti jogije... Je li to smisao života? Da svi počinimo slatko samoubojstvo iz ljubavi prema Bogu? Rastočimo se u moru "Božje ljubavi" prije nego nam dođe vrijeme?
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 19:43   #87
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
Zamisli nas kao male puzeve koja imamo svoje antenice,ticala,Bozja milost se izlijeva po svima,samo druga je stvar sto su kod nekih te antene malo zahrdjale,ili su okrenute na krive frekvencije..A krivih valova sebeljublja i samostvarenja,te duhovne oholosti ti ima i u Crkvi
Ako te neka crkvena osoba sablaznila,sablaznila te samo kako rekoh njegova predozba o Kristu.A ne sam Krist,koji je Apsolut i potpuno neovisan o nasim i njihovim slikama.
Slazem se. Samo bi htjela reci da samostvarenje/samorealizacija nisu nuzno povezani s egotisticnim samoljubljem. Samospoznaja/samorealizacija (sa stajalista humanisticke psihologije) pomaze covjeku da prodre do svoje srzi, sto rezultira skladnijim zivotom, tolerancijom itd.
I Toma Akvinski je smatrao samorealizaciju ultimativnom moralnom normom.
Sto smo vise ono sto uistinu jesmo to smo blize Bogu.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 19:47   #88
@Hatrick. Sorry vidim sad da si napisao "krivih valova samoljublja i samoostvarenja". Potpuno se slazem. Ima puno takvih krivih valova gdje osobe kao tragaju za nekom duhovnoscu i samorazvojem, ali to se ultimativno temelji na potrazi za moci i manipulacijom drugih. Na pammet padaju mnoge new age discipline...
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 20:09   #89
Quote:
infra red kaže: Pogledaj post
Slazem se. Samo bi htjela reci da samostvarenje/samorealizacija nisu nuzno povezani s egotisticnim samoljubljem. Samospoznaja/samorealizacija (sa stajalista humanisticke psihologije) pomaze covjeku da prodre do svoje srzi, sto rezultira skladnijim zivotom, tolerancijom itd.
I Toma Akvinski je smatrao samorealizaciju ultimativnom moralnom normom.
Sto smo vise ono sto uistinu jesmo to smo blize Bogu.
Na temi "Biblijsko-ateistički paradoks" poslao sam ovaj post, kao odgovor Khulusu na pitanje što je zamijenilo na Zapadu, barem djelomično, kršćanstvo na razini moralnih pravila. Radi se o principima samoispunjenja različitim u odnosu na principe ispunjenja u kršćanstvu.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...3&postcount=80

U slijedećoj knjizi, Edward Rubin je dao širu razradu tih principa i povezao ih sa modernim društvom (neoliberalna država blagostanja... ?).

Soul, Self, and Society: New Morality and the Modern State

Zadnji odlomak pregleda...

Quote:
The Christian religion, which had previously adapted itself to changing social attitudes, has definitively allied itself to the morality of higher purposes. As a result, it has been in steady decline during the past two centuries, as that morality was gradually displaced by the morality of self-fulfillment. This threatens to reduce Christianity from the West’s dominant religion to a minority sect. But there is nothing in Scripture that prohibits Christian leaders from accepting and indeed embracing the new morality. The continuing significance of their religion in the Western World depends on their willingness to do.
Da li zaista nema prepreka, kako autor smatra, za prihvaćanje "nove moralnosti" ? Ili djelomičnoj prilagodbi ?
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 20:12   #90
Krista sam upoznao mislenim razmatranjem Njega i Njegovog zivota.2000 i neke godine procitao sam knjigu od Henri Ropsa Zivot Isusa Krista koja mi je omogucila da stvorim svoju sliku o Njemu kao polaziste za svoj duhovni put.Sjecam se da sam bio s njom odusevljen,napokon je sjelo sve na svoje mjesto.Pa sve to ima takvog smisla.Danas mi je ta knjiga iako draga,pretrivijalna.Kozna da sam radi citao tvoje postove i blogove na koji put bi otisao-))
Ta moja predozba Krista mi je omogucila da krenem traziti biser zakopan u polju,jer ko bi lud isao kopati njivu,ako ne mislis da je u njoj zakopano blago..
Kad se moj razum transformirao u neki drugi oblik,oblik vjere ja ne znam..Ali se sjecam da sam puno puta vapio ko apostol:Pokazi nam Oca i dosta nam je.Ili poput Ivana:Jesi li ti taj ili da drugog da cekamo?.Da mi se Isus htio objaviti putem razuma i lisiti me svake muke,vjerujem da bi.Al bi onda ostao ogranicen i nepotpun.
Krist sam sebe oblikuje miloscu i vjerom u mojoj dusi,i ja prestajem biti subjekt,vec On.Od trazitelja postajem trazen.
Znam da ti sve ovo nema smisla,i gle potpuno te razumijem,i pitas se gdje sam putem izgubio razum.Kazem ti,razum se poobozanstvenio u nesto vece,ali u dalje je tu.Da je neko prije 2000god visio na drvu,i otkupio moje grijehe nema pretjeranog smisla. Ali postoji nesto puno vise od tog.Svako dobro.
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 20:28   #91
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Na temi "Biblijsko-ateistički paradoks" poslao sam ovaj post, kao odgovor Khulusu na pitanje što je zamijenilo na Zapadu, barem djelomično, kršćanstvo na razini moralnih pravila. Radi se o principima samoispunjenja različitim u odnosu na principe ispunjenja u kršćanstvu.

https://www.forum.hr/showpost.php?p=6...3&postcount=80

U slijedećoj knjizi, Edward Rubin je dao širu razradu tih principa i povezao ih sa modernim društvom (neoliberalna država blagostanja... ?).

Soul, Self, and Society: New Morality and the Modern State

Zadnji odlomak pregleda...



Da li zaista nema prepreka, kako autor smatra, za prihvaćanje "nove moralnosti" ? Ili djelomičnoj prilagodbi ?
Ja govorim o potrebi samospoznaje. Dakle, vise sa stajalista psihologa/psihoterapeuta. Samospoznaja kao temelj psiholoskog zdravlja i samorealizacije. Ja prilazim tome sa stajalista humanisticke psihologije (C. Rogers narocito) da je ljudska priroda u svojoj osnovi orijentirana na razvoj i konstruktivno, toleranciju, suzivot itd. Ja na to gledam kao na Bozju iskru u nama. Da bi se doslo do te iskre potrebna je samospoznaja.
Nestaju raznorazni obrambeni mehanizmi i covjek je slobodan biti covjek.
Dakle, ja kao humanist (u psiholoskom smislu) smatram da kad covjek dodje do sebe onda ima puno vise sanse da se razvija u pozitivnom smjeru.
Sa krscanskog stajalista, dakle moja nadogradnja, smatram da je blize Bogu.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 20:45   #92
@ cestar Mozda bi bilo dobro otvoriti novi thread na tu temu - samoostvarenje i nova moralnost vs. stari sustav zasnovan na krscanskim vrijednostima.
__________________
Be patient in affliction, joyful in hope, faithful in prayer
infra red is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2017., 20:46   #93
@infra red, čini mi se izvanrednim ovo stajalište o kojem govoriš, linkovi koje sam naveo možda načinju stajalište koje te nadopunjuje... tako sada vidim.

Ne bih dalje ovdje, mislim kako zadnjih par postova traži posebnu temu.

P.S. Evo, sad vidim kako smo isto primijetili...
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 08:51   #94
Quote:
infra red kaže: Pogledaj post
To ti tako mislis. Ja nisam bila u nikakvoj krizi kad mi se to dogodilo....
Ne moze se sve objasniti racionalno. Moja struktura licnosti nikad se nije temeljila na religiji. Naprotiv, imala sam slican stav kao i ti. Religija i vjera je za naivne/glupe/neobrazovane itd....ali eto dogdio se prevrat i vise ne mislim tako. Moja se vjera temelji iskljucivo na mom iskustvu.
Ona imaš privatnu objavu...

A to je drugi mlin-ac.
Nepoznati je dobro rekao da ne ponavljam a ja sam se referirala na uobičajno religijsko obraćenje.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 08:57   #95
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post


Mogu shvatiti zbog čega su budizmu (pozapadnjačenom) i panteizmu skloni mnogi na modernom Zapadu... stvar društvene dinamike i prevladavajućeg individualizma... možda i neusklađenosti osobnog razvoja i razvoja zajednice kojoj (ipak) pripadamo.
Religije su ipak posljedice tuđeg iskustva koje se formalno širi kao istina, no duhovnost je tvoje osobno iskustvo van mentalnog konteksta zajednice.
Ono određuje tebe i samo je tebi usmjereno te nije posljedica uvjetovanog kulturološkog i tradicionalnog prenašanja nekih istina.
Mi nismo puki automati.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 10:29   #96
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Religije su ipak posljedice tuđeg iskustva koje se formalno širi kao istina, no duhovnost je tvoje osobno iskustvo van mentalnog konteksta zajednice.
Ono određuje tebe i samo je tebi usmjereno te nije posljedica uvjetovanog kulturološkog i tradicionalnog prenašanja nekih istina.
Mi nismo puki automati.
Nismo puki automati, niti društveni niti biološki.

Tuđe iskustvo ne mora biti potpuno tuđe, opreka "ja"-"mi" varira, općenito, mislim da u društvenom tkivu nismo niti kaotični atomi plina niti atomi u kristalnoj rešetki metala koji jedva titraju oko ravnotežnog položaja.
Iako, u nekakvom samoshvaćanju društva, slika varira od jednog do drugog ekstrema, ovisno o vremenu i prostoru.

Tako i religiju i duhovnost ne mogu pojmiti potpuno odvojenima iako ih razlikujem, naravno.

Uostalom, ne radi se samo o religiji i duhovnosti, osobna iskustva nisu potpuno van mentalnog konteksta zajednice, nema neprobojne barijere.
cestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 10:49   #97
Zasto istocnjacki smjerovi onda toliko "forisiraju" ulogu ucitelja,yogija ili mudraca?
Zar njegova duhovnost nije samo njegovo osobno iskustvo,a ne i tvoje?
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 11:32   #98
Quote:
hatrick kaže: Pogledaj post
Zasto istocnjacki smjerovi onda toliko "forisiraju" ulogu ucitelja,yogija ili mudraca?
Zar njegova duhovnost nije samo njegovo osobno iskustvo,a ne i tvoje?
Zapadni smjer forsa institucionalnu duhovnu skrb, etabliranu u društveno tkivo kao parazit a koji je dobio prije par stoljeća injekciju za socijano umrtvljenje zbog vlastite rigidnosti.

Njegova duhovnost izvire iz pradavnih iskustava ljudi (osobnih, plemenskih, opće ljudskih arhetipova...) što stvarnih, a što debelo ukoričenih u mit koji se i danas održava na životu putem profesionalnih čuvara.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 11:40   #99
Quote:
cestar kaže: Pogledaj post
Nismo puki automati, niti društveni niti biološki.

Tuđe iskustvo ne mora biti potpuno tuđe, opreka "ja"-"mi" varira, općenito, mislim da u društvenom tkivu nismo niti kaotični atomi plina niti atomi u kristalnoj rešetki metala koji jedva titraju oko ravnotežnog položaja.
Iako, u nekakvom samoshvaćanju društva, slika varira od jednog do drugog ekstrema, ovisno o vremenu i prostoru.

Tako i religiju i duhovnost ne mogu pojmiti potpuno odvojenima iako ih razlikujem, naravno.

Uostalom, ne radi se samo o religiji i duhovnosti, osobna iskustva nisu potpuno van mentalnog konteksta zajednice, nema neprobojne barijere.
Osobno iskusto je fenomen namjenjen samo tebi.

"Spirituality does not come from religion. It comes from our soul.”

Ne samo da je to tvoja potputbina već je i samo tvoje tumačenje tvoja osobna priča, ono na što si se navukao, kako gledaš na stvarnost, posljedica duhovne ili religijske pozadina, kakva ti je struktura psihe, predhodna iskustva... i slično.

Duboko sam uvjerena a imam i razloga za to, da je takav mehanizam, djelovanje, pojavnost ili nazovi kako već hoćeš prilagođeno nama a proizlazi iz sveobuhvatnih pravila, ustroja duhovne sfere iz kojeg mi beremo materiju ko koke po zrno.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.05.2017., 11:48   #100
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Zapadni smjer forsa institucionalnu duhovnu skrb, etabliranu u društveno tkivo kao parazit a koji je dobio prije par stoljeća injekciju za socijano umrtvljenje zbog vlastite rigidnosti.

Njegova duhovnost izvire iz pradavnih iskustava ljudi (osobnih, plemenskih, opće ljudskih arhetipova...) što stvarnih, a što debelo ukoričenih u mit koji se i danas održava na životu putem profesionalnih čuvara.
Nisam dobio odgovor,koja je uloga duhovnih ucitelja?
hatrick is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:35.