Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Pogledaj rezultate ankete: Koliko vjerujete da ste integrirani u drustvo u zemlji u kojoj zivite?
Potpuno ili skoro potpuno 39 41.49%
Vecim dijelom jesam 22 23.40%
Nekad jesam, nekad ne... na pola puta 18 19.15%
Uglavnom mislim da nisam 9 9.57%
Uopce nisam 6 6.38%
Glasovatelji: 94. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.01.2017., 15:00   #121
Mislim da se u EU naročito teško integrirati jer to je zajednica drevnih (da ne kažem ksenofobnih) naroda koji svi misle da su bolji od onih drugih. Dijele ljude na one druge koji su 'lošiji od nas' ali i one koji su još gori i od tih drugih (Balkanci). Iako mi često opravdavamo predrasude koje imaju prema nama, pomalo je smiješno kada u svakom pogledu poprilično zaostala Austrija na nas gleda sa visine. Tako će biti sve dok ne počnemo živjeti bolje od njih (dakle dosta maglovito buduće vrijeme).

EU je farsična zajednica naroda gdje nitko nikoga ne voli, pa kad im još dođu izbjeglice druge boje kože to im dođe kao idealna prilika da pokažu svoje pravo lice. Takva nejedinstvena zajednica ne može opstati u zaoštrenoj globalnoj tržišnoj utakmici gdje se regije ujedinjuju a ne raspadaju. Prema tome EU će postati lak plijen a relativno dobar život zadržati će samo najjače jedinke poput Njemačke (a i to upitno). EU države čekaju teški dani, no ne nužno i nas. Mi u tom kaosu možemo izvući koristi za sebe.
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 13:33   #122
Quote:
Olav kaže: Pogledaj post
Studiram u Austriji vec neko vrijeme, ali ne dovoljno dugo da bi bilo moguce potpuno integrirati se, a niti uociti neka ponasanja od strane Austrijanaca, kada je rijec o nama Balkancima. Ali buduci da i radim u firmi gdje je vecina ljudi domaca, a u manjoj mjeri ima i nas Balkanaca, mislim da vec polako mogu sasvim realno procijeniti o cemu se radi, kada je u pitanju odnos Austrijanaca prema nama.

Ima mnogo Austrijanaca koji ce biti pristojni prema tebi, razgovarati potpuno normalno s tobom bez ikakve note arogancije ili podsmjeha. A onda nakon nekog vremena shvatis da su samo lijepo odgojeni, no za njih si ti samo jos jedan useljenik i ne osjecaju se kao da s tobom imaju bas puno toga zajednickog.

S druge strane, ima i onih koji nisu tako ugodni, vec ce im u brzini izletjeti ono sto uistinu misle. A to je da smo mi jedan ratoboran narod, koji sve rjesava agresijom i nasiljem. Smatraju nas nekulturnima i itekako se nas covjek zna osjetiti manje vrijednim u takvim situacijama. Ne znam kako je drugdje, ali u Becu (vjerojatno i ostatku Austrije) je bas izrazeno to druzenje u grupicama ljudi koji imaju iste korijene kao i vi. Bilo da se radi o Balkancima, Turcima ili pak Kinezima. Pogotovo ako se radi o "drugoj generaciji", tj. o ljudima koji su tamo rodeni i odrasli. Ne znam iskreno zasto je tomu tako, ali stvarno iznenadujuce rijetko vidam npr. naseg covjeka, a da mu je drustvo domace. Ugl., vlada politika "svoj svome" i te grupice skoro pa i nemaju nikakvog medusobnog kontakta niti dodirnih tocaka. Na ulici kad vidis neko drustvo, po ponasanju se (gotovo uvijek) lako razaznaje tko je tko. I to je ono sto mi se ovdje ne svida niti nisam ocekivala takvu gotovo pa podijeljenost.

Definitivno ima puno predrasuda o nama s Balkana. Vecini su sve Ex-Yu drzave jedno te isto, sto i nije nerazumljivo, s obzirom da se nasi ljudi koji su tamo odrastali vrlo slicni ponasanjem i zaista je naseg covjeka tesko promasiti. Ne mislim u negativnom smislu, vec se naprosto osjeti ta energija i odstupanje od prosjecnog Austrijanca.

Vjerujem da su i te predrasude i "pogledi ispod oka" kada kazes od kuda si uvjetovani i time sto nas tu stvarno jako, jako puno ima. Nekada se zaista osjecam kao da se nisam ni preselila u drugu drzavu koliko se cesto naide nas covjek. Austrijanci znaju da dolazimo iz nekog neuredenog podrucja, cim nas toliko seli u njihovu zemlju. Znaju da je situacija na Balkanu losa i da se kod nas svasta odvija. Dok sam u pocetku sredivala svakakve potrebne papirologije po kojekakvim uredima, nerijetko se dogadalo da zaposlenici direktno nabace pokoji komentar o tome koliko nam je los sistem i kakav nered vlada u drzavi. Dok na primjer, netko tko dolazi iz Francuske ili Svedske, bit ce cesto prihvacen bez ikakve prevelike diskusije, stovise, cak s velikim interesom i simpatijom, sto govori da se ne osjecaju prema svima jednako rezervirano.

Ne mislim da bih se ovdje mogla integrirati u potpunosti i zivjeti ovdje zauvijek. Ima tu vise mira i reda, ne mogu reci, ima Austrija veoma ugodnih strana. Ali jednostavno mi ne bi bilo ugodno kretati se medu ljudima koji vec imaju jasnu sliku i predodzbu o tebi i o tome tko si ti, temeljeno na osnovi od kuda dolazis. Nije vise problem niti jezik niti je u pitanju ikakva nevoljkost s moje strane prema integraciji u domace drustvo, ali mi naprosto smeta ta etiketa koju nosis. Mislim da bi mi lakse pala integracija u zemlji gdje nas nema tako puno kao ovdje i gdje imas prostora pokazati kakav si. Negdje gdje slika o tvom narodu vec nije utemeljena, vec je ti stvaras.

Da ne ispadne sve jako negativno, naravno da sam nailazila i na krasne Austrijance, uvijek spremne pomoci i tretirati se kao svoga. Nije da je ovdje nas covjek automatski na nekoj najnizoj poziciji i da samo Austrijanci uspijevaju. Tko ima volje ovdje uspjeti, nije da ne moze. Ali za pobijediti nekakve utabane stavove i uvjeriti da Balkanac moze itekako biti kulturan, obrazovan i sposoban kao i oni, eh, tu ce vec trebati strpljenja i vremena.

Ovo je promatrano ponajvise iz perspektive studenta u Becu, a ako ostanem ovdje koju godinu nakon studija, vjerujem da cu biti u stanju otkriti jos mnogo toga i shvatiti da mozda neke stvari i nisu takve kakvima mi se sada cine.
Srećom pa su oni pojam tolerancije i miroljubivosti. Malo ih podsjeti samo na 20. stoljeće ne moraš dalje. 100 ratova ovdje ne mogu pokriti sranja koja su oni uzrokovali u poslijednjem stoljeću u 2 navrata. Prvi svjetski pokolj su direktno oni izazvali, a drugi je pokrenuo njihov sunarodnjak čika Adolf kojemu su se rado pridružili u najvećem koljačkom pohodu u povijesti čovječanstva plus jedni su od autora "konačnog rješenja". Valjda misle da smo neobrazovani kad se usude takve stvari spočitavati ili pak njih u školama ne uče o njihovoj "slavnoj" prošlosti jer za tako nešto izjaviti moraš bili ili kronično neobrazovan ili imati zaista obraz debeo ne kao đon nego kao beton.

Što se tiče tog poistovjećivanja nas sa svim ostalim Ex-Yu zemljama, ti njih poistovjeti sa Nijemcima, Skandinavcima, a ove sa istoka Austrije možeš i sa Sovjetima jer su na kraju rata Sovjeti tamo ostavili značajnu količinu genetskog materijala.

Zadnje uređivanje saurs : 18.01.2017. at 13:53.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.01.2017., 20:29   #123
Nije se lako integrirati niti u drugom dijelu države. A sto se tice Austrije, da nije bilo ratobornih Hrvata sad bi im Erdogan bio predsjednik i oni to dobro znaju. Jedan od djelova njihove deklaracije neutralnosti sadrži dio o Hrvatima i posebnim pravima.
osibk is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.01.2017., 00:11   #124
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Nije se lako integrirati niti u drugom dijelu države. A sto se tice Austrije, da nije bilo ratobornih Hrvata sad bi im Erdogan bio predsjednik i oni to dobro znaju. Jedan od djelova njihove deklaracije neutralnosti sadrži dio o Hrvatima i posebnim pravima.
A jbg dok smo mi ratovali za njih oni su skladali simfonije jer su bili na sigurnom. Bar da su nam poslali kolače koji su ostajali sa balova. I sad su priznati zbog te umjetnosti a nas ne šljive i ne časte baš zbog ratovanja. Nema pravde nit poštenja

Drugi put ćemo sami uzet te kolače
rolandus is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2017., 19:48   #125
koliko sam se integrirao zavisi of dana i mog raspolozenja.
jamesbond is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2017., 17:20   #126
dalo bi se o tome razglabat.. integracija? nekom integracija znaci dobro imitirat accent I pricat americki kao Bill Clinton
a nekom integracija znaci znati dosta zakona neke drzave , nekom pak prilagoditi se domacim jelima ili pak druziti se sto je vise moguce sa lokalcima...
tako da.. nikome ta integracija nije ista... Isto tako puno ,,jako jako puno znaci da li je netko otisao van Hr sa svojim Hr partnerom ili pak se ozenio, udala
za stranca.. iz mojeg iskustva uviujek se brze intrgrijaju ljudi koji se ozene za stranca...Nije ti isto doci doma I pricati hrvatski I gledati Hr TV I jesti Hr hranu..ili pak upoznati kulturu brze kroz familiju , navike I kulturu zenidbenog druga iz strane zemlje..
__________________
Character cannot be developed in ease and quiet.
Only through experience of trial and suffering can the soul be strengthened , ambition inspired and success achieved.
trustno1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 05:17   #127
Smatram se potpuno integriranim.... manje vise.

Za 21 godinu zivljenja u Ozz naucio zakone... pravila ponasanja... indoktrinacija u drustvene tokove... zvocam kao I svaki prosjecni australac.

Ekonomski se uklopio (iance nemozes naprijed u zivotu). Nostalgija me napustila vec ihahaj godina.

Jedina razlika je sto me prati prokletstvo prve generacije migranta. Koliko god se trudio ipak stoji ono da ipak ti tu ne pripadas, moja djeca pripadaju tj. pravi su australci koji imaju ono dvoje roditelja I nesto prijatelja koji pricaju onaj smijesni jezik kod kuce(ali to je jedna druga prica).

Stvari na koje se ne mogu navici su Kriket, njihova naivnost, losa izolacija kuca, potreba da se stalno nesto kurce kako su nesto kao zajebani. vazalni stav prema americi I tako jos nekih sitnica.

Iz domovine me malo sta privlaci ili vuce sem neke hrane koja se ovdje ne moze napraviti kao tamo.

Ali ovo je sada dom tu zivim duze nego bilo gdje sam zivio u svojih 51 godinu.
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 07:44   #128
Djesi bolan hobite, sta ima ?
Chucho is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.07.2017., 07:51   #129
[QUOTE=amstel;60177755]

Jedan mali primjer, kupis bbq od 400$, svi Hrvati gledaju u cudu u i komentari su kako si mogao dati 400$, to je previse, to je samo rostilj ili misle da si ga kupio kako bi se hvalio drugima ili im valjda nabijao komplekse.
Dok nitko od ne-hrvata nije dao komentar na cijenu ili pametovao nego su uglavnom dali podrsku u stilu super, wow, kad cemo probat, koji model/marka itd.
Slicno je za hrpu drugih stvari, auto, kauc, stan i sl.
?![/QUOTE


To tI Je isto. Nas te pita otvoreno, stranac na osnovu marke i modela procijeni cijenu
Chucho is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 04:26   #130
Quote:
Chucho kaže: Pogledaj post
Djesi bolan hobite, sta ima ?
evo mene ziva zdrava poslije koliko ono godina.... jbt... jos mi se I starog nicka sjeca
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.07.2017., 10:51   #131
Quote:
ADEX kaže: Pogledaj post
evo mene ziva zdrava poslije koliko ono godina.... jbt... jos mi se I starog nicka sjeca
Kako te se ljudi ne bi sjećali kad si bio dobar moderator u doba "ludila" i provovjerja na forumu.
__________________
"Imamo Hrvatsku", povikaše lopovi, osnuju Domovina d.o.o. i rasprodaše zemlju nizašto.
Valium nation is my inspiration.
Tko je jamio, jamio, na Golom Otoku par godina onda čamio.
Uskok Marko is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2017., 23:53   #132
Hobit zbog sukoba sa kokicom blokiro cijelu sjevernu Ameriku to su bili dani
Chucho is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2017., 14:21   #133
Njemacka.Preko 7 godina...

Koliko si "integriran" ?

- ako svakodnevno citas hr portale i forume i nasladjujes se kak si ti "pametan" sto si otiso.
- ako vikendom ipak rado ides u "nase kafice" i diskoteke (pogotovo ako volis cajke!)
- ako se u slobodno vrijeme druzis uglavnom ili iskljucivo s "nasom rajom"
- ako vecinu ili svaki slobodni godisnji provodis u HR
- ako imas pretplatu na internet "nase" programe
- ako se ikad pitas koji ti k..rac treba muka sa stranim jezikom i pismom, glumatanje da sve razumijes ,a pol nisi skuzio ili si skuzio krivo
- ako ti nedostaju jarani iz starog kraja, kupanja, kavice, prodavanje zjaka i sl.
- ako razmisljas na nasem dok pricas na njemackom
- ako ti je cilj provozat sto prije nov Audi, Golf, BMW kroz stari kraj, da vidi raja kako vani rastu EURi sa drveca

Itd.

Onda si samo pro -forme integriran u drzavu u kojoj zivis i radis.
Tj, tijelom si tu duhom i srcem nikada.

Cak i kad uzmes drzavljanstvo , tvoje ime i prezime jasno ce sugerirati da si "nas rodjo". Zato ja, iako imam uvjete recimo, ne mislim to napravti. Cemu? Varao bi sam sebe.
Integrirani dijelom ,po mome skromnom iskustvu , ljudi uglavnom budu. Rade, prezivljavaju, placaju porez, zaduzuju se tu u Njemackoj. Jezik natucaju vise manje dobro ili losije , kako ko. Ali opet na kraju ponasaju se "coporativno" , najbolje sa svojima u kolo.
Za domacina Nijemaca si uvijek balkan- bez obzira.
Tako da, svi smo mi jedna shizofrena dijaspora u biti - ili shizaspora kako je ja nazivam.
__________________
Ora et labora!
bonaventuraduda is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2017., 06:57   #134
Quote:
bonaventuraduda kaže: Pogledaj post
Njemacka.Preko 7 godina...

Koliko si "integriran" ?

- ako svakodnevno citas hr portale i forume i nasladjujes se kak si ti "pametan" sto si otiso.
- ako vikendom ipak rado ides u "nase kafice" i diskoteke (pogotovo ako volis cajke!)
- ako se u slobodno vrijeme druzis uglavnom ili iskljucivo s "nasom rajom"
- ako vecinu ili svaki slobodni godisnji provodis u HR
- ako imas pretplatu na internet "nase" programe
- ako se ikad pitas koji ti k..rac treba muka sa stranim jezikom i pismom, glumatanje da sve razumijes ,a pol nisi skuzio ili si skuzio krivo
- ako ti nedostaju jarani iz starog kraja, kupanja, kavice, prodavanje zjaka i sl.
- ako razmisljas na nasem dok pricas na njemackom
- ako ti je cilj provozat sto prije nov Audi, Golf, BMW kroz stari kraj, da vidi raja kako vani rastu EURi sa drveca

Itd.

Onda si samo pro -forme integriran u drzavu u kojoj zivis i radis.
Tj, tijelom si tu duhom i srcem nikada.

Cak i kad uzmes drzavljanstvo , tvoje ime i prezime jasno ce sugerirati da si "nas rodjo". Zato ja, iako imam uvjete recimo, ne mislim to napravti. Cemu? Varao bi sam sebe.
Integrirani dijelom ,po mome skromnom iskustvu , ljudi uglavnom budu. Rade, prezivljavaju, placaju porez, zaduzuju se tu u Njemackoj. Jezik natucaju vise manje dobro ili losije , kako ko. Ali opet na kraju ponasaju se "coporativno" , najbolje sa svojima u kolo.
Za domacina Nijemaca si uvijek balkan- bez obzira.
Tako da, svi smo mi jedna shizofrena dijaspora u biti - ili shizaspora kako je ja nazivam.
hahahha.... ovo sto si ti pisao ... zove se "prokletstvo prve generacije migrant I to je sasvim normalno I za bilo koje druge nacije tipa "norvezani... italijani... holandjani...vijetnamci....itd."

U principu rijetko se druzim sa domacima jer imam suvise malo slobodnog vremena da bi svoju subotu potrosio na palamudjenje sa aussiejima.
Auta kupujem zbog cijena I kvaliteta..... mada ima ovdje onih koje prokletstvo rodnog kraja jos nije napustilo pa se drkaju sa BMW I meckama.
To sa razmisljanjem na stranom jeziku.... nikako mi je jasno... mislim da sam to mogao do svoje desete godine (na njemackom) poslije je to izlapilo.... a engleski jako dobro govorim.



Sa druge strane isto tako mozes se truditi koliko hoces ako te domacin jednostavno "NECE", pa onda ides tamo gdje imas prolaz tj. kod svojih.



Po meni je integracija uglavnom... da se necudis vise domacim (zemlje u kojoj se nalazis)obicajima I zakonima. Da razmisljas njihovom ekonomskom logikom, da razumijes drustvo u kojem zivis I da ga znas objasniti.... da ne ides na kvarnjaka I da ne gledas samo kako zajebati system I tako nesto usicariti nesto za sebe. Da pratis lokalne sportove (NRL). Da nekukas kako je nekad dobro bilo u nasoj lijepoj socijalistickoj ....
Uglavnom tako nekako kao sto I ti pises
__________________

There is no devil it is only god when he is drunk
ADEX is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2017., 17:18   #135
Quote:
bonaventuraduda kaže: Pogledaj post
Njemacka.Preko 7 godina...

Koliko si "integriran" ?

- ako svakodnevno citas hr portale i forume i nasladjujes se kak si ti "pametan" sto si otiso.
Kod mene samo ovo. Nazalost, svakog dana cini mi se da je to bila jako pametna odluka.



Quote:
bonaventuraduda kaže: Pogledaj post
Cak i kad uzmes drzavljanstvo , tvoje ime i prezime jasno ce sugerirati da si "nas rodjo". Zato ja, iako imam uvjete recimo, ne mislim to napravti. Cemu? Varao bi sam sebe.
Kad uzmes drzavljanstvo, mozes se zvati, ako bas hoces, i Winkelhofer. Za 7 - 8 godina mozes naci potpuno novi identitet i nauciti savrseno novi jezik, pa nitko nece znati da nisi tamo rodjen. A toliko ti treba do njemackih papira.
pesdewschegg is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 06:20   #136
Sad kad imam visitors, vidim da zivot postoji i bez vanilin secera i bez praska za pecivo iskljucvo u malim vrecicama.
Ako je suditi po tome, integrirana sam
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 06:35   #137
Sto se tice mijenjanja imena - budite oprezni s tim; tj ako promijenite ime u emigraciji a imate ista u Hr, morat cete ga mijenjat i tamo.
Jer inace za hr ne postojite.
Mi smo mislili na prezime dodat h, da zavrsava na "ch" jwr inace citaju K.
No. Ako to dodamo tu, a u hr ne, hr nam nece uvazit identitet; a imamo nekretninu i dede i bake oce ostavit naslijedje unucima.


Tako da.
Oprez s mijenjanjem imena na stranjskim dokumentima ako iste mislite koristit u hr za identifikaciju.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 07:01   #138
Ne bih tocno znala sto znaci integrirati se ovdje gdje sam. Vancouver je multinacionalan, ljudi zive jedni pored drugih svatko u svom svijetu, Azijati se drze skupa, domaci rodeni ovdje se drze skupa, latinosi se drze skupa, white collars, blue collars, svi se drze svojih. Ne osjecam se kao stranac jer je sve puno stranaca. Dapace, osjecam se cist domace, di god da krenem prica se spanjolski pa si covek ima s kim pospikati jer domaci bas i nisu nest za spiku, i tak to. Ovo je svijet s toliko podsvjetova s totalno drugacijim ambijentom da je tesko reci. Onak je kak si poslozis. Ponekad me jedino engleski natpisi podsjete da sam zapravo otisla iz Cilea. To se zove ironija.
daria25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 15:40   #139
Quote:
daria25 kaže: Pogledaj post
Ne bih tocno znala sto znaci integrirati se ovdje gdje sam. Vancouver je multinacionalan, ljudi zive jedni pored drugih svatko u svom svijetu, Azijati se drze skupa, domaci rodeni ovdje se drze skupa, latinosi se drze skupa, white collars, blue collars, svi se drze svojih. Ne osjecam se kao stranac jer je sve puno stranaca. Dapace, osjecam se cist domace, di god da krenem prica se spanjolski pa si covek ima s kim pospikati jer domaci bas i nisu nest za spiku, i tak to. Ovo je svijet s toliko podsvjetova s totalno drugacijim ambijentom da je tesko reci. Onak je kak si poslozis. Ponekad me jedino engleski natpisi podsjete da sam zapravo otisla iz Cilea. To se zove ironija.
Vancouver je još i dobar. Try Miami (glede španjolskog).
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2017., 15:42   #140
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
Oprez s mijenjanjem imena na stranjskim dokumentima ako iste mislite koristit u hr za identifikaciju.
U svakom slucaju preporucujem raskinuti sve veze s Kroasanima prije toga. Prodati nekretnine, odjaviti sve zivo i poceti novi zivot. U DE vas tek tada ceka pun kufer birokracije - ali kad ti nitko ne moze reci da ti je Zdravko Mamic ili Tomica Horvatincic "zemo" - to je jako dobar osjecaj.
pesdewschegg is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:11.