Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.12.2016., 13:12   #41
Quote:
krena kaže: Pogledaj post
Ja sam ateist koji vjeruje da Bog postoji !!

Problem je samo u tome da li je Bog vjernika i bog ateista jednak ?
Odnosno koje atribute mora imati bog da bi bio Bog !?
Dakle, ti patiš od kognitivne disonance

Quote:
Ako Bog postoji, onda postoje šanse da naše JA neće netragom nestati nakon smrti tijela.
A ako Bog ne postoji , onda naše JA sa smrću tijela netragom zauvijek nestaje !
Zašto bi Bog nužno morao postojati da bi zagrobni život neke vrste postojao ?
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 14:12   #42
Na zalost zato sto su puni sebe
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 14:13   #43
Ateisti su puni sebe a teisti ...limuna!

Izljevaju kiselinu naokolo.
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 14:26   #44
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Dakle, ti patiš od kognitivne disonance



Zašto bi Bog nužno morao postojati da bi zagrobni život neke vrste postojao ?
To je osnovni teološki aksiom !!

Niti jedna vjera ne može smisliti postojanje zagrobnog života a da to nije odredilo neko Nad-biće.
Postojanje zagrobnog života je obavezno spregnuto sa našim načinom ponašanja kojeg smo imali tijekom života. Oni koji su širili ljubav i sreću imati će život vječni sa puno užitaka. A oni koji su širili bol i mržnju će imati život vječni u muci i neizmjernim bolovima.

Doduše ima i onih koji vjeruju u reinkarnaciju. Ali je reinkarnacija opet vezana sa dobra ili loša djela tijekom života.
S time da vjera u reinkarnaciju malo više naginje prema postojanju ateističkog boga koji je običan prirodni zakon, a ne Bog kao svjesno Biće.

Meni je tu bio jako zanimljiv jedan adventista koji kaže da njegova crkva smatra da Bog kao Biće ne kažnjava, nego da je nagrada ili kazna automatska posljedica naših djela.
Doduše on je mislio na nagradu-kaznu tijekom života a ne nakon smrti.
A nakon smrti on ne vjeruje u postojanje duše. Adventisti (subotari) vjeruju kao i Svjedoci Jehove : tjelesni raj nakon sudnjega dana za sve pravednike. A za griješnike vječiti nestanak. Za griješnike ne postoji pakao.
krena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 14:30   #45
Quote:
patriot-lički kaže: Pogledaj post
Ovo dobro promišljaš no,što ako Bog postoji?
i? što ako postoji? hoće li me kazniti što nisam vjerovala u njega? a takvog boga osvetoljubivog

Quote:
Mi nemamo dokaza za DA vi nemate za NE.

ti se šališ? mi bi trebali dokazati da nešto ne postoji?
__________________
Kad si sretan lupi glavom ti o dlan.
Azz is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 14:51   #46
Quote:
patriot-lički kaže: Pogledaj post
Prvo,po mom mišljenju,nije agresivan!
Ne vređa ateiste,vređam samo one koji vjeru i vjernike smatraju "boranijom" kako bi to rekao Šešelj!
Diskutirati sa poštenim i realnim ateistom ,uvjek mi je ugodno!
Kao i sa vjernikom,tolerantnim!
Npr,dođem na jedan katolički forum i neki vjernici me blagoslivljaju i kažu da sam ih duhovno obogatio,iako naglasih da sam Protestant a neki me proglase(isto Katolic)i"sotonskim okotom".
Tako i ateist,ako mi direktno ili indirektno kaže "Bog ne postoji,vama treba psiholog" - kako da uvažavam takvog sugovornika?
A opet ima onih koji otvorena srca i uma samnom debatiraju,bez omalovažavanja,uvažavam takve!Postali oni jednom vjernici ili ne!
Zašto je problem reći "Bog ne postoji"? To svakako nije vrijeđanje, nego mišljenje. Reći nekome da mutreba psiholog svakako jeste vrijđanje.

Sa malo manje uskličnika postove će ti biti čitljiviji, uljudniji.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 15:13   #47
Quote:
Empyreus kaže: Pogledaj post
Zašto bi Bog nužno morao postojati da bi zagrobni život neke vrste postojao ?
ne mora postojati, može biti regulirano prirodnim zakonima

no da je svijest kao takva oduvijek postojala je također validna mogućnost. a u tom slučaju, dizajn svijeta kakvog znamo, njegove zakonitosti po kojima je isti evoluirao u ovo što znamo danas, mogu biti stvorene od svijesti

pa sad birajmo i nagađajmo šta je istina

pustimo Boga-kreatora. osnovno pitanje je da li je svijest nastala iz nule, ničega, ili je oduvijek postojala? njena forma, oblik i sfera egzistencije - nebitna
__________________
istinska i jedina prava demokracija je vlast naroda
friendship is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 16:09   #48
Quote:
ecobarbarus kaže: Pogledaj post
Zašto je problem reći "Bog ne postoji"? To svakako nije vrijeđanje, nego mišljenje. Reći nekome da mutreba psiholog svakako jeste vrijđanje.

Sa malo manje uskličnika postove će ti biti čitljiviji, uljudniji.
Nije problem reći ni misiti ali dosta njih nastupi sa visoka,ono sažaljevaju jadne vjernike.Ta ateistička arogancija,prepotencija,oholost,umišljenost,to je jadno!Srećom , nisu svi takvi!A da i jesu,boli me nešto što ateisti misle o meni kao vjerniku,bio sam u njihovoj koži(doista ne kao antiteist) ,nije ni njima lako!
patriot-lički is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 16:13   #49
Quote:
Azzura kaže: Pogledaj post
i? što ako postoji? hoće li me kazniti što nisam vjerovala u njega? a takvog boga osvetoljubivog




ti se šališ? mi bi trebali dokazati da nešto ne postoji?
Nemožeš reći da ne postoji ako nemaš dokaza za to!Kaj ne?Možeš samo misliti da ne postoji.

Neće Bog tebe kazniti,kaznit ćeš se sama.On može spasiti samo one koji spasenje žele.Koji ne žele,to im je što im je!
patriot-lički is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 16:22   #50
Quote:
patriot-lički kaže: Pogledaj post
Nije problem reći ni misiti ali dosta njih nastupi sa visoka,ono sažaljevaju jadne vjernike.Ta ateistička arogancija,prepotencija,oholost,umišljenost,to je jadno!Srećom , nisu svi takvi!A da i jesu,boli me nešto što ateisti misle o meni kao vjerniku,bio sam u njihovoj koži(doista ne kao antiteist) ,nije ni njima lako!
Ne znam zašto toliko naglašavaš da si bio ateist. Velika većina ateista na ovom forumu, uključujući i mene, smo bili vjernici, i 'bili smo u tvojoj koži' - svi mi znamo da nije ni tebi lako.
A oholost, arogancija i prepotencija se itekako iščitava iz tvojih postova - pročitaj svoj uvodni post i kako si lijepo podijelio ateiste na tri skupine.
Quote:
Nemožeš reći da ne postoji ako nemaš dokaza za to!Kaj ne?Možeš samo misliti da ne postoji.
Možeš li ti dokazati da ne postoje Zeus, Shiva, Oziris ili Manitu? Ili leteće špageti čudoviše, jednorozi i prstenova družina?
__________________
The dark side calls, I shan't resist...
Adyson is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 16:24   #51
Ustvari i nebitno je potpuno da li postoji nekakav ''Bog'' mozemo prihvatiti bilo koju ideju,ali to nam ne obezbedjuje nikakav smisao u zivotu.Pa i da postoji,kreator svemira je onda potpuno nezainteresovan za ovu malu bledu tacku u svemiru.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 16:26   #52
Quote:
Adyson kaže: Pogledaj post
Ne znam zašto toliko naglašavaš da si bio ateist. Velika većina ateista na ovom forumu, uključujući i mene, smo bili vjernici, i 'bili smo u tvojoj koži' - svi mi znamo da nije ni tebi lako.
A oholost, arogancija i prepotencija se itekako iščitava iz tvojih postova - pročitaj svoj uvodni post i kako si lijepo podijelio ateiste na tri skupine.

Možeš li ti dokazati da ne postoje Zeus, Shiva, Oziris ili Manitu? Ili leteće špageti čudoviše, jednorozi i prstenova družina?
Ako nesto tvrdis,onda ti koji tvrdis to trebas dokazati. ''Bog ne postoji'' je tvrdnja.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 16:38   #53
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ako nesto tvrdis,onda ti koji tvrdis to trebas dokazati. ''Bog ne postoji'' je tvrdnja.
Ja ne tvrdim da Bog ne postoji, već da nema dokaza za njegovo postojanje.
Uostalom, teret dokaza je na onome koji iznosi tvrdnju o postojanju, a ne na onome koji u tu tvrdnju sumnja. Ovo je klasični primjer argumentum ad ignorantiam.

Edit:

Da opet iskoristim Bertranda Russella i njegov čajnik u prilog ovoj argumentaciji.
__________________
The dark side calls, I shan't resist...
Adyson is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 16:41   #54
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Ustvari i nebitno je potpuno da li postoji nekakav ''Bog'' mozemo prihvatiti bilo koju ideju,ali to nam ne obezbedjuje nikakav smisao u zivotu.Pa i da postoji,kreator svemira je onda potpuno nezainteresovan za ovu malu bledu tacku u svemiru.
Možda je ovo najbitnija točka svemira!
Zainteresiran je itekako dok je došao na zemlju(Isus).
patriot-lički is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 16:43   #55
Quote:
Adyson kaže: Pogledaj post
Ja ne tvrdim da Bog ne postoji, već da nema dokaza za njegovo postojanje.
Uostalom, teret dokaza je na onome koji iznosi tvrdnju o postojanju, a ne na onome koji u tu tvrdnju sumnja. Ovo je klasični primjer argumentum ad ignorantiam.
Haha,teret dokaza je na onome ko iznosi bilo kakvu tvrdnju,pa i tvrdnju da nesto ne postoji,u ovom slucaju ''Bog''.Ako kazes da ne verujes u boga,ali da ne tvrdis da on ne postoji,vec ostavljas mogucnost,onda ne treba da dokazujes,ali ako tvrdis,onda mora.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 16:46   #56
Quote:
patriot-lički kaže: Pogledaj post
Možda je ovo najbitnija točka svemira!
Zainteresiran je itekako dok je došao na zemlju(Isus).
Nevidljiva tacka koja je bitna je izvan svake granice racionalnog,to je potpuni ego-trip i iracionalna tvrdnja.Da se navodni Bog ne interesuje za svoju tvorevinu,najbolji je dokaz velika patnja koja postoji,a isti ne intervenise.A prica o Isusu je neistinita,pogotovo ako uzmemo u obzir da postoje jos neke mitske licnosti sa vrlo slicnom mitoloskom strukturom licnosti i zivota Isusa.
DavMla is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 16:49   #57
Quote:
DavMla kaže: Pogledaj post
Haha,teret dokaza je na onome ko iznosi bilo kakvu tvrdnju,pa i tvrdnju da nesto ne postoji,u ovom slucaju ''Bog''.Ako kazes da ne verujes u boga,ali da ne tvrdis da on ne postoji,vec ostavljas mogucnost,onda ne treba da dokazujes,ali ako tvrdis,onda mora.
Izgleda da imaš problema s razumijevanjem napisanog. Objasnio sam svoju poziciju, i nije na meni da bilo što dokazujem. To su neke osnove logike.
__________________
The dark side calls, I shan't resist...
Adyson is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 16:56   #58
Quote:
friendship kaže: Pogledaj post
pustimo Boga-kreatora. osnovno pitanje je da li je svijest nastala iz nule, ničega, ili je oduvijek postojala?
Loše definirano i postavljeno pitanje ultimativno temeljeno na crno-bijelom razmišljanju.

Bolja formulacija bi bila - da li je za svijest nužno potrebna materijalna podloga da bi ona mogla postojati (izvađati se od strane te podloge) ili da li može postojati samostalno i neovisno od materije.

Ovo zadnje je dualizam koji omogućuje oblik života nakon smrti kojeg ljudi najviše vežu za sam taj pojam. No međutim postoje opcije koje bi omogućile zagrobni život i za vjerovanje da je svijest prirodnog porijekla.

Mind uploading, uskrsnuće tijela od strane napredne tehnologije, psuedoreinkarnacija ako netko vjeruje i u panpsihizam su jedine opcije koje mi padaju na pamet. Za oblike zagrobnog života koje se temelje na dualizmu znamo..
Empyreus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 17:00   #59
Quote:
patriot-lički kaže: Pogledaj post
Nije problem reći ni misiti ali dosta njih nastupi sa visoka,ono sažaljevaju jadne vjernike.Ta ateistička arogancija,prepotencija,oholost,umišljenost,to je jadno!Srećom , nisu svi takvi!A da i jesu,boli me nešto što ateisti misle o meni kao vjerniku,bio sam u njihovoj koži(doista ne kao antiteist) ,nije ni njima lako!
A tko ti garantira da opeć neće preći u kkožu ateista. Ako si jednom promijenio "tabor", velika je vjerojatnost da ćeš opet. I u jednom i u drugom, vjerničkom i nevjerničkom životu, si vjerojatno bio siguran u sebe. Da si valjda ovo pisao kao ateista, opet bi sve prštalo uskličnicima. Zašto bi te sad netko uzeo zdravo za gotovo, ovo može biti samo faza, ništa više.
ecobarbarus is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2016., 17:17   #60
Quote:
patriot-lički kaže: Pogledaj post
Nemožeš reći da ne postoji ako nemaš dokaza za to!Kaj ne?Možeš samo misliti da ne postoji.
Postojanje Boga je trivijalno pitanje, i tu muljaju razni teisti - bogoštovatelji nekog od "djelujućih dobrih" Bogova (Isusa Hristusa, Alaha, Jehove, Zeusa...).

Univerzum je "Bog", iz njega smo potekli i dio smo njega - univerzuma - u kojem živimo.
A univerzum postoji.

Teisti ne moraju dokazivat da Bog postoji, nego da je takav kakvim su si Ga oni zamislili u svojoj mašti, npr. da će baš sve mrtvace jednom u budućnosti opet obljepit mesom i kostima i posadit u svom raju i paklu dovijeka.

Dokažite te tvrdnje u koje tako žestoko mislite da vjerujete, a ne postoji li apstraktni Bog, koji može biti i Univerzum (koji ne haje za ljude nit ih nije posadio u središtu svemira i događaja). To je muljanje s apstrakcijama da se obrane svoje konkretne apsurdne bajke o konkretnom Bogu (od naleta vlastita razuma koji je sebe uvjerio da vjeruje u svašta nešto).
__________________
Muhamed ženomrzac: "...ja sam vidio da ste vi (žene) većina stanovnika pakla."
"Nisam vidio da itko ima manje inteligencije i manje vjere u sebi od vas."
Sahih al-Bukhari 304
Nepoznati is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:14.