Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 01.11.2007., 23:01   #21
Kakva je to biljka gavez? Ja trenutno ne koristim nikakvu kremu za lice, jedino običnu neutralnu bebi kremu. Zbog prestanka uzimanja kortikosteroida svi su mi simptomi dermatitisa (valjda je to--to) izbili vani: crvena žarišta po čelu i ispod očiju, po obrazima i sljepoočnicama i nas vim se tim mjestima koža jako peruta. Spreman sam bio na to čim mi je zabranjen kortikosteroid i u ovoj fazi moga liječenja takvo je stanje normalno, jer simptome više ne potiskujem i puštam da slobodno izlaze vani, što je, po mom mišljenju, puno bolje nego da radim veću štetu tom sintetikom.

Doktor mi je, uz strogu zabranu kortikosterioda, dopustio samo uzimanje neke neutralne kreme, ali pretpostavljam da je ta mast koju ti koristiš potpuno prirodna i neutralna.
Pavlekic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 23:18   #22
gavez mast se moze kupiti cak i u dm-u, mislim da proizvodi biofarm, nisam sigurna za cijenu, ali mislim da nije vise od 40kn... samo ne znam koliko je kvalitetna, ne znam kakav joj je sastav.

baby kreme nece puno pomoci kod dermatitisa ili sta vec imate. bolje onda neka mast/ulje/melem ili sta vec i to sa sto vecim udjelom prirodnih sastojaka. ako se vec koriste baby kreme, preporucila bih buebchen od nevena. niveu, johnson, hipp i slicno radije izbjegavati jer su stvarno nikakve.
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 23:28   #23
Gavez (lat. symphytum officinale) je biljka veoma razgranatog i dubokog korijena crne boje, a u prerezu bijele, do žućkaste. Voli vlažnija staništa (vlažne livade), obale uz potoke. Treba uzeti oštru lopatu (i dva težaka ) da bi se iskopao iz zemlje. Iskopava se u rano proljeće i u kasnu jesen.

Zanimljivo je da gavez mnogi doživljavaju samo kao teško iskorjenjiv korov.

Knjige kažu da sadrži alantoin, koji liječi teško zacjeljive rane. Sadrži i holin, koji djeluje na optok krvi... uostalom, da ne prepisujem iz Willforta...

Mast je potpuno prirodna, jer se radi na svinjskoj masti (koju majka posebno nabavlja, jer je ova u mesnicama često soljena).

Jedino što sada razmišljam o tome da ove godine pokušamo napraviti gavezovo ulje - recimo u ulju suncokreta...

Inače se pije i čaj od gaveza, ali se mora biti oprezan s količinom, kao i vremenom korištenja.

Kao što rekoh, meni je mast izuzetno pomogla. Neki su je uspješno koristili za hemeroide, neki protiv bolnih reumatičnih bolova, oteklina... Ovo "neki" odnosi se na ljude koje poznajem.

Sorry, moderator, nije kortikosteroid, ali čovjek pitao...
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 23:39   #24
Talking

Quote:
*jezebel* kaže: Pogledaj post
gavez mast se moze kupiti cak i u dm-u, mislim da proizvodi biofarm, nisam sigurna za cijenu, ali mislim da nije vise od 40kn... samo ne znam koliko je kvalitetna, ne znam kakav joj je sastav.

baby kreme nece puno pomoci kod dermatitisa ili sta vec imate. bolje onda neka mast/ulje/melem ili sta vec i to sa sto vecim udjelom prirodnih sastojaka. ako se vec koriste baby kreme, preporucila bih buebchen od nevena. niveu, johnson, hipp i slicno radije izbjegavati jer su stvarno nikakve.
Znam da bebi kreme ne pomažu kod dermatitisa niti mi je to cilj. Koristim ih (Becutan) samo iz razloga da malo ublažim silnu prhut po licu, koja mi se doslovno prosipa na sve strane
Mislim da je općenito kod kortikosteroida problem jer oni djeluju da spriječe normalni razvoj upale, a treba biti upravo suprotno.
Njihov cilj je jedino da "potisnu" simptome bolesti, no smatram da je kod svih bolesti, koji se tretiraju steroidima, pravi uzrok u nekom organu unutar tijela, npr. jetra ili bubrezi. Steroidi djeluju samo površinski i nemaju nikakvog utjecaja na izliječenje. A ovi sintetički---pa to je živa strahota gledajući nuspojave. Ja ih srećom nemam, čini se kao da sam ih odbacio u posljednji tren
Pavlekic is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 00:59   #25
kortikosteroidne kreme i kapi se smiju koristiti 14 dana,nakon toga pauza.
ja sam kapi koristila kontinuirano godinu dana i sjeb.ocni tlak
srecom sad je sve ok
slronhill is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.11.2007., 06:10   #26
Quote:
Basta kaže: Pogledaj post
Što su i čemu služe?
Kortikosteroidi su hormoni koje luce odredjene zlijezde u tijelu.

Kad se govori o kortikosteroidima u lijecenju bolesti, uglavnom se misli na prednison koji smanjuje upale u upalnim (npr. Asthma) i autoimunim bolestima. Nuspojave su im mnogobrojne, pa se koriste u relativno kratkim vremenskim razdobljima.

Neke od nuspojava dovode do boljih atletskih performansi, pa ih se cesto iskoristava (ilegalno) u sportovima. Cesto su sportasi dezinformirani i nisu svjesni koliki im rizik prijeti od nuspojava.
Nikka is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 00:31   #27
drage curke,tablete i kreme kortikosteroida se po ničemu ne mogu usporediti i da posljedice korištenja tableta su strašne,znam jer ih trošim godinama
danijelazg is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 20:10   #28
Mozes li biti malo preciznija? Hvala.
Morska Neman is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2008., 20:22   #29
kortikosteroidi su hormoni koje inače u tijelu luču nadbubrežna žlijezda. Imaju niz nuspojava koje NARAVNO ne moraju biti (jako) izražene, pogotovo ako se uzimaju malo i kratko.
Kad mi je sa 7 mjeseci trudnoće pukao vodenjak, dobila sam 3 injekcije dexametazona i od toga su mom sinu sazrela pluća, pa kad se rodio nije morao u inkubator.
Ali, kad sam obolila od psorijaze koja je bila užasna, moja su iskustva s kortikosteroidima bila jako loša i poražavajuća i rekla sam nikad više. Pa sam otišla homeopatu. Izliječila (zaliječila) psorijazu. Potpuno sam čista već 2 i po godine.
I na osnovu tog iskustva, pred godinu dana kad su počele nove avanture koje su nakon 9 mjeseci završile s dijagnozom Sjogrenov sindrom (autoimuna bolest zbog koje ne smijem opet zatrudniti), odmah sam odbila kortikosteroide i odlučila sam se za homeopatiju. Rekla sam sama sebi, ako ne uspije, mogu tada probati s kortikosteroidima. Nakon četiti mjeseca homeopatije, antitijela su mi u značajnom opadanju.
Želim reći, nisam liječnik i glupo je da tvrdim da su kortikosteroidi sranje, jer sigurno je da je njihova primjena daleko šira i kompliciranija od onoga u što sam ja upućena. Znam da potiskuju djelovanje imunološkog sustava, što nije šala. S druge strane, JFK ju su spasili život. Ali ja bih ih svakako u bilo kojoj situaciji koja nije pitanje života i smrti pokušala izbjeći. Probati nešto drugo, a ako ne upali, onda razmisliti.
viridiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2008., 14:32   #30
Ajmo ovak - kortikosteroidi jesu hormoni, i u tijelu se normalno izlucuju u malim kolicinama iz nadbubrezne zlijezde. Prirodni kortikosteroid je kortizol kojeg jos zovu i "hormon stresa" jer je dio prirodnog tjelesnog odgovora na stresne situacije. Uloga mu je povecanje krvnog tlaka, povecanje secera u krvi i potiskivanje imunoloskih reakcija. Buduci da je stres u prirodnom okruzenju reakcija na neposrednu opasnost onda je logicno da ovaj efekt kortikosteroida ima zadacu pomoci pojedincu da se sto prije izvuce iz opasnosti (npr. napada vas divlja zivotinja i morate pobjeci).

E sad, nesto sto su lijecnici davno skuzili je da je upravo ovo potiskivanje imunoloskih reakcija vrlo korisna stvar kod lijecenja odredjenih bolesti pa su poceli koristiti sinteticke kortikosteroide da bi postigli taj efekt, naravno imajuci na umu da ostali efekti nisu pozeljni, ali su prihvatljivi ako se redovito kontroliraju.

U neku ruku bi se moglo reci da su kortikosteroidi "cudesni" lijek jer djeluju vrlo brzo i u vecini slucajeva vrlo intenzivno. Npr. imate osip na kozi koji nikako ne prolazi (mozda je uzrokovan alergijom), namazete kortikosteroidnom kremom i u roku nekoliko sati osip nestaje. Ili npr. imate jake bolove u zglobovima zbog upale, dobijete injekciju kortikosteroida direktno u zahvaceno podrucje i bol nestaje kao rukom odnesena. Medjutim, imaju i tamnu stranu a to je citav niz nuspojava koje se pojavljuju tek produzenom upotrebom i pogotovo ako kortikosteroid djeluje sistemski (npr. uzima se oralno). One idu od relativno benignih kao sto su nervoza, debljanje i akne do vrlo ozbiljnih kao sto su glaukom, razvoj secerne bolesti i osteoporoza. Osim toga, kada se uzima sinteticki kortikosteroid, on postupno potiskuje normalno izlucivanje kortizola u tijelu i ako se uzima duze vrijeme pacijent postaje doslovce "ovisan", u smislu da nije moguce odjednom prekinuti uzimanje, jer se u tom slucaju moze javiti vrlo burna i po zivot opasna reakcija. Nakon dugotrajnog uzimanja potrebno je postepeno smanivanje doze da bi se dopustilo tijelu da opet samo preuzme tu funkciju.

Ipak, za mnoge bolesti kortikosteroid je cesto jedini lijek koji moze brzo i ucinkovito pomoci i dovesti do normalizacije stanja. S tim na umu ipak treba reci da kortikostorid zapravo nije lijek, nego vise pomocno sredstvo, buduci da ce se nakon prestanka uzimanja simptomi vrlo brzo ponovno pojaviti ako se uzrok bolesti ne sanira. Isto tako, mnoga istrazivanja pokazuju da kortikosteroidi nisu ucinkoviti kao prevencija, a s obzirom na brojne nuspojave dugotrajno uzimanje nikako nije preporucljivo.
StarChild is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2009., 23:53   #31
Mogu li kortikosteroidi (konkretno Cortef) izazvati obilno menstrualno krvarenje?
fej is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.03.2009., 20:08   #32
Ja sam koristio medrol dvije i pol godine i bio sam umoran dobio sam masu strija po rukama nogama trbuhu uglavnom samo ih po licu i vratu nisam dobio, čak sam i mrenu dobio koju sam morao operirat ali sve u svemu dobar ljek samo nedaj Bože nikom:
dragoi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.07.2009., 14:25   #33
smiju li se mješati s alkoholom?
osoba211 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2009., 22:23   #34
Quote:
dragoi kaže: Pogledaj post
Ja sam koristio medrol dvije i pol godine i bio sam umoran dobio sam masu strija po rukama nogama trbuhu uglavnom samo ih po licu i vratu nisam dobio, čak sam i mrenu dobio koju sam morao operirat ali sve u svemu dobar ljek samo nedaj Bože nikom:

i meni se to desilo (strije)
puppy9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 14:36   #35
Question Kortikosteroidi ; medrol.


na medrolu sam već, umm.. oko 2 mjeseca i trenutno sam samo na jutarnjoj dozi od 12 mg. uglavnom, ovi koji se razumiju, faca mi je troduplo veća i to, i brkove imam i po trbuhu su mi poćele neke male dlačice rast
uglavnom, izgledam doslovno grozno.

a prilično sam mlada i ne želim da mi to tak ostane (imam 14 godina), pa me zanimaju iskustva, kako se to povuklo, nestalo i slično.

a ono, doslovno mi se plače kad se pogledam u ogledalo
__________________
ja sam supermen ! ;))
Emily_klc is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 14:41   #36
Quote:
Emily_klc kaže: Pogledaj post

na medrolu sam već, umm.. oko 2 mjeseca i trenutno sam samo na jutarnjoj dozi od 12 mg. uglavnom, ovi koji se razumiju, faca mi je troduplo veća i to, i brkove imam i po trbuhu su mi poćele neke male dlačice rast
uglavnom, izgledam doslovno grozno.

a prilično sam mlada i ne želim da mi to tak ostane (imam 14 godina), pa me zanimaju iskustva, kako se to povuklo, nestalo i slično.

a ono, doslovno mi se plače kad se pogledam u ogledalo
Pozdrav!
Uf, dva mjeseca, kako to?
Anyway, bila sam u tri navrata na medrolu, žestoka doza i kasnije se 12 dana skidala s toga... Nestat će s vremenom kad se "skineš", meni jest, iako nisam imala takve reakcije baš, al ih je bilo (akne po leđima i vratu, napihnutost...). To je normalno, samo prati kaj ti govore i skidaj se s toga.
Sretno!!
MarijanaRed is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 14:45   #37
au, tri puta ?

kako to da su te skidali samo 12 dana ? ja sam počela sa 40 mg ujutro 40 mg navečer, i sad sam na spomenutoj dozi.

mislim, znam ja da napuhnutost nestane, to mi je jasno ali čula sam da dlake otpadnu, pa mi je to malo čudno, kako sam tak 'otpadnu' ?
__________________
ja sam supermen ! ;))
Emily_klc is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 14:53   #38
Postoji tema već o tome, pa možeš osvježiti znanje s ovim, dok ti je tu lista nuspojava (ako znaš engleski), ili pogledaj malo što ti piše uz lijek.

Živi i veseli bili
__________________
Maknuti suzu s nečijeg lica, često znači staviti osmijeh na svoje lice.
Pero Gmaz is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2010., 15:09   #39
a, hvala nisam znala da tema već postoji
__________________
ja sam supermen ! ;))
Emily_klc is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.03.2010., 17:53   #40
helo.
ovak.tinejđerica sam i u dobi od 12 god mi je dijagnozirana alergijska astma.tada sam dobila neke ljekve(diskus seritid.aerius.ventolin.fliksonaze) od kojih mi je sve do nedavno bilo sasvima uredu...prije odprilike mjesec dana stanje mi se drastično pogoršalo...nekoliko puta mi je bilo toliko loše da sam završlia i u bolnici na inekcijama kortikosteroida...naime.do tad nisam znala što točno dobivam jer me nije zanimalo.na moju štetu.pa sam tako tek sad saznala da je seritid diskus kojeg redovito uzimam također kortikosteroid ali mi ne pomaže više uopće..u gradu u kojem ja živim nema adekvatnih bolnica za lječenje ili za pretrage tako da sam završila u zagrebu.točije.imam zakazan pregled za 2 tjedna..moja doktorica mi je rekla da bi mi bilo dobro uzimati kortikosteroide u tabletama...iskreno..nakon što sam prošvrljala internetom i saznala malo više o tomu me je strah pristat na takvu terapiju.možda će netko reć da pretjerujem al mi stvarno nije svejedno..još sam prilično mlada i bojim se da si ne zagorčam život ,koji i ovako nije previše dobar ,zbog toga što nema drugog ljeka ili memam mogućnosti za bolje...

p.s.-iako sam popila tek dvije i pol kutijice decrotina osjećam neku vrstu "ovisnosti" jer sam imala prilično neugodan i slab osjećaj kad sam ga dvaput zaboralila popit...
Rainbow. is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:13.