Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.08.2006., 12:57   #21
Prof. Šlaus drži seminar o antropologiji u sklopu studija arheologije. On je govorio o razlikama koje su vidljive na kostima, odnosno tvrdio je da bi prepoznao hmm afroamerikanca po kostima.
Nije to bilo rasističke prirode, nisam to tako shvatila.
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 14:09   #22
termin afroamerikanac nije isto sto i "crnac".

afroamerikanci nisu jednoliko otimani iz afrike.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 14:43   #23
Informirajte se, prije nego što počnete pisati nešto o čem nemate pojma;

http://en.wikipedia.org/wiki/Race
__________________
:(
tukad is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 14:43   #24
Nisam htjela napisat crnac da ne ispadne uvredljivo a zapravo sam na to mislila.
Jasno je zašto je uvredljivo 'trpanje i isti koš' ljudi koji su jednako različiti međusobno koliko se razlikuju i od drugih.
Zapravo sama namjera takve podjele je zlobna i podla.

Quote:
Edimion17 kaže:
zato jer je to obrambeni mehanizam domicilne zajednice.
Mogu još dodati da je logika takve podjele 'ako ja ne vidim razliku (zato jer me baš briga, zato jer me ne zanima, zato jer se s tim drugim skupnama ne susrećem svaki dan), onda su oni svi isti.'

Sjećam se kad je jedna cura rekla da su Japanci 'svi isti', a ja sam joj odgovorila da smo vjerojatno i mi Japancima 'svi isti' na što se ona zgrozila, i mislim da je čak rekla 'ne, nemoguće'.

Ali ima puno takvih primjera!
Najbolji mi je onaj kad su bušmana odveli u Louvre i pokazali mu neku sliku i pitali ga šta vidi na toj slici, a on je odgovorio da vidi kokoš. Kad su (povjesničari umjetnosti) pogledali sliku, vidjeli su da je sasvim u kutu prizora (ne znam koja je to bila slika) kokoš. Bušman je od svega što je bilo na slici prepoznao jedino kokoš jer ih je u svakodnevnom životu navikao gledati.

Ljudi prije vide ono na što su navikli, što očekuju, ako nešto ne očekuju onda to niti ne vide. Ako nismo navikli gledati stabla, ili nas to ne zanima, onda su nam 'sva ista', a ako jesmo onda odmah vidimo razlike među njima. Nekom su zvijezde 'sve iste' a astronom bi se zgrozio od takve izjave.

Ta svaistost je ideja vodilja rasizma i svakog oblika deskriminacije.
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 19:27   #25
@Edimion17 - ona moja opaska gore bila je čist šaljivog karaktera - nisam rasista i nepada mi napamet da ikad postanem - dapače, želio bih oženit kineskinju (ima ih sad što rade po trgovinama)
__________________
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 20:16   #26
@tukad: wiki je open source.

@ijon: upravo tako. to s istosti je točno. onda kad nadjemo nesto lagano drukcije, trpamo to u kos s drugim nestostima i makar na temelju 1%-tne istosti kod toga, stvaramo taj "koš". to je jako loše. jako.

@attack: i to je rasizam. zove se pozitivni rasizam. nije pozitivan u smislu da je dobar i koristan, nego taj pridjev označava "smjer" mišljenja.
pogledaj samo današnju industriju zabave. vidiš li pozitivni rasizam? ima ga na tone, i to je njen glavni sastojak.
mistificiraj drukčijeg (koliko god to "drukčije" neznatno bilo) i onda vrši podjelu i ZARADI na tome. stara istina.
naravno, ne smatram da si rasist. samo iznosim neke stvari koje su činjenice u vezi ove teme koja je u hrvatskoj izuzetan tabu.
ne bi vjerovali koliko je naše društvo rasistično (pod time mislim na trpanje u koš, ne samo ljudi koji "spadaju" u "rasu"). užas.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 21:32   #27
MA KO JE TU RASISTA?! Zezam se... Moram vam reći da su mulatkinje jako slatke i ima ih zgodnih na bacanje.... a tek prave srnkinje sa europskim crtama lica.... dečki moji, dok niste jednu takvu imali neznate što je uživanje. To vam je stvarno rasa za uživanje: tipovi su zabavni sure zgodne. Što'š bolje?! I mi japancima sigurno nismo isti jer za razliku od njih imamo drugačiju boju kose i gledaju nas na Tv-u stalno.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 22:30   #28
Quote:
red_shrike kaže:
MA KO JE TU RASISTA?! Zezam se... Moram vam reći da su mulatkinje jako slatke i ima ih zgodnih na bacanje.... a tek prave srnkinje sa europskim crtama lica.... dečki moji, dok niste jednu takvu imali neznate što je uživanje. To vam je stvarno rasa za uživanje: tipovi su zabavni sure zgodne. Što'š bolje?! I mi japancima sigurno nismo isti jer za razliku od njih imamo drugačiju boju kose i gledaju nas na Tv-u stalno.

Iskreno se nadam se ćeš se iznormalit kad odrasteš.
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 23:05   #29
Postoji samo jedna (trenutačno) poznata rasa, a zove se - ljudska rasa. Najpoznatija osobina te rase je glupost, koja u čast toj rasi nosi ime ljudska glupost.

E, sad ću još ispasti rasist što baš ne volim tu rasu.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 23:29   #30
@Ijon Što to znači? Jes'il ikad vidio neku sa kariba?!

@Daniels Čini se da se slažeš sa Einsteinom. On je izjavio da su samo dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska glupost. Jedino što nije siguran za ovo prvo.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.08.2006., 23:35   #31
Quote:
Endimion17 kaže:
pa istina je da postoje genetske razlike, ali baš tako - na nizoj razini. na višoj ih nema osim u boji kože i osobinama lica.
ono o cemu smo i na tportalu mljeli je to da ljudi imaju rasisticki nazor u glavama.
vecina ludi ovako broji: francuz, talijan, kinez, englez, crnac.
uopce ne shvacaju da taj termin crnac nije kompaktna tvorevina, te ne shvacaju da je besmislen.

i onda se i ocituju rasisticki stereotipni ispadi poput attackovog. k tome u prilog ide i socioloski problem, vidimo ga svaki dan.
ne mozes govoriti da "rasa ima veću onu stvar". takva groteskna razlika moze nastati samo izuzetno dugotrajnim beskompromisnim krizanjem ljudi. zar ocekujes da povjerujem da se jedan cijeli kontinent selektivno pario samo da bi imali surlu dolje?
za boga miloga.
pa to se zovu rasni stereotipi, i imate ih kod gotovo svih društvenih manjina koje su "trn u oku" domicilnom stanovnistvu.
indijanci, arapi, romi, "crnci", ovi, oni. svima se redovno pridodaju hipermaskulativni epiteti.

zasto? zato jer je to obrambeni mehanizam domicilne zajednice. oznaci nekog, nakrcaj ga zivotinjskim epitetima u stilu "oni su opasnost za našu muškost i naše žene" i eto ga - imaš opasnu "rasu" koja ce ti silovati tvoje zene i "unakazavati" tvoju krv.

nije mi jasno kako to nitko ne shvaća. pa danas je to očitije nego ikad.
Ako je to prirodni obrambeni mehanizam domicilne zajednice, zašto je to loše? Prema tome svi ljudi na svijetu su rasisti, zato što se svuda može naći rasizam.

Quote:
Endimion17 kaže:
ne bi vjerovali koliko je naše društvo rasistično (pod time mislim na trpanje u koš, ne samo ljudi koji "spadaju" u "rasu"). užas.
Nismo samo mi rasisti, u americi još ima rasizma, pogledaj samo kako sada svi ti na zapadu gledaju na muslimane, i oni nas hrvate i srbe i ruse trpaju u jedan koš, kad dođeš u njemačku neće isto gledati na tebe stranca ili svog nijemca
ante_gotovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 09:13   #32
Ovo je tema "Na rubu... ...znanosti" ne skrecite prema politickim vodama.
ghoust26 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 12:09   #33
Quote:
red_shrike kaže:
MA KO JE TU RASISTA?! Zezam se... Moram vam reći da su mulatkinje jako slatke i ima ih zgodnih na bacanje.... a tek prave srnkinje sa europskim crtama lica.... dečki moji, dok niste jednu takvu imali neznate što je uživanje. To vam je stvarno rasa za uživanje: tipovi su zabavni sure zgodne. Što'š bolje?! I mi japancima sigurno nismo isti jer za razliku od njih imamo drugačiju boju kose i gledaju nas na Tv-u stalno.
srnkinje s europskim crtama lica????

šta ta srnkinja s europskim crtama lica ima kriglu s Oktober festa na licu?

molim te lijepo....

i da...srnkinja??? to joj je ime?
Gorriot is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 12:35   #34
u našim krajevima je posebno rasizam na visokom nivou a i nacizam,...posljedica je to rata a i velikog manjka drugih boja i kultura kroz povijest,...možda ove mlađe generacije zahvaljujući filmovima ima nešto bolje mišljenje o crncima i ostalima ali sve je to prividno,....tko se od nas može pohvalit da smije oženit crnkinju i da će ju cijela obitelj/familija prihvatit s oduševljenjem - sve su to slatki snovi ali treba proći još punoooo vremena dok takvo nešto ne postane stvarnost

i da naglasim koliko su loše obrazovane i zatucane generacije od 50-e pa do 75-e - svi imaju neke svoje "stavove"
__________________
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 13:16   #35
Quote:
red_shrike kaže:
@Ijon Što to znači? Jes'il ikad vidio neku sa kariba?!

@Daniels Čini se da se slažeš sa Einsteinom. On je izjavio da su samo dvije stvari beskrajne: svemir i ljudska glupost. Jedino što nije siguran za ovo prvo.
Dijete drago, Daniels je odgovorio na tvoj post kad je pisao o ljudskoj gluposti - uspio si u jednoj rečenici pokazati da si rasist, seksist, šovinist i seljačina.
Pišeš o ženama kao da su 'komad mesa' koji zna se čemu služi, što je uvredljivo.

Ne bi vjerovao, neke od njih čak znaju pisati.
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 14:12   #36
Quote:
Attack kaže:
u našim krajevima je posebno rasizam na visokom nivou a i nacizam,...posljedica je to rata a i velikog manjka drugih boja i kultura kroz povijest,...možda ove mlađe generacije zahvaljujući filmovima ima nešto bolje mišljenje o crncima i ostalima ali sve je to prividno,....tko se od nas može pohvalit da smije oženit crnkinju i da će ju cijela obitelj/familija prihvatit s oduševljenjem - sve su to slatki snovi ali treba proći još punoooo vremena dok takvo nešto ne postane stvarnost

i da naglasim koliko su loše obrazovane i zatucane generacije od 50-e pa do 75-e - svi imaju neke svoje "stavove"
nažalost još je žalosnije kad smo kod zatucanosti, kako se loše gleda na ženu koja je školovanija od svog muža.... kao šta će tebi faks, ne moraš ići na faks, tvoji ideali nebi smjeli sezati dalje od sudopera...
Gorriot is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 15:17   #37
filmovi daju upravo rasistički pogled na svijet. kad ste zadnji put vidjeli da se afroamerikanca prikazuje kao normalnog građanina koji nije nužno "cool"?
kad ste zadnji put vidjeli da u nekom filmu afroamerikanac nije smotan za glazbeni ritam i slično?

pogledajte samo seriju na RTL-u "Pod istim krovom".
Rasizam u svojoj najfinijoj formi. Otac policajac (što jedan "takav" moze osim biti policajac?), majka koja ima neke pokrete sa stavom, djeca opet sa stavom...
otkad pamtimo, pojam "crnac" se na filmovima poistovjećuje s pojmom Afroamerikanac.
onda su "oni" svi nadareni za glazbu (i to ne za melodiju, nego ritam, jer su druga rasa i divljaci su), svi imaju nekakav stav, bolje reći "attitude", imaju specifične pokrete, ne znaju engleski i slično.
to je užas. horror. nema veze s realnosti.

ne znam niti jedan film u kojem se afroamerikanca nije prikazalo kao prosječnog stanovnika nekog grada. muškarci su uvijek hipermaskulativnih osobina, a žene povodljive i s velikom guzicom.
tu je Cosby Show, no i tamo su neke stvari neizbježne. Jednostavno nema prosječnosti kao kod drugih serija.

kad se i krene u suprotnom smjeru, onda je to na drugi pol, gdje se parodira prvi pol (Malcolm u sredini: onaj njegov prijatelj u invalidskim kolicima s astmom).
nikad normalnosti.

glazbena industrija. sramota. djeca odrastaju misleći da su "crnci rapperi"?
njihove afroameričke "bitchaz" samo znaju vrtjeti svojim guzicama ("koje su ogromne zato jer su druga rasa" a ne zbog nekih prizemnijih razloga).
zapitajte se sto vam je to donijelo. kad vam netko kaže pojam "crnac", što vam prvo padne na pamet - dobro ili loše?


tužno i strašno, koliko to podmuklo i lagano ide. tiha voda brege dere. kad ih izdere, prekasno je.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 15:19   #38
Quote:
Attack kaže:
u našim krajevima je posebno rasizam na visokom nivou a i nacizam,...posljedica je to rata a i velikog manjka drugih boja i kultura kroz povijest,...možda ove mlađe generacije zahvaljujući filmovima ima nešto bolje mišljenje o crncima i ostalima ali sve je to prividno,....tko se od nas može pohvalit da smije oženit crnkinju i da će ju cijela obitelj/familija prihvatit s oduševljenjem - sve su to slatki snovi ali treba proći još punoooo vremena dok takvo nešto ne postane stvarnost

i da naglasim koliko su loše obrazovane i zatucane generacije od 50-e pa do 75-e - svi imaju neke svoje "stavove"
Šta to znači manjak boja i kultura kroz povijest?

I zašto ste tako uvjereni da mi hrvati tako mrzimo crnce? Zašto bi mi njih mrzili? Kao da je u americi sve kao u bajci, vole se crnci, bijelci, latinosi itd., nismo mi posebni ako netko želi oženiti crnkinju i obitelj se protivi, kao da toga nema nigdje na svijetu??
ante_gotovina is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 19:08   #39
Quote:
ante_gotovina kaže:
Šta to znači manjak boja i kultura kroz povijest?

I zašto ste tako uvjereni da mi hrvati tako mrzimo crnce? Zašto bi mi njih mrzili? Kao da je u americi sve kao u bajci, vole se crnci, bijelci, latinosi itd., nismo mi posebni ako netko želi oženiti crnkinju i obitelj se protivi, kao da toga nema nigdje na svijetu??

manjak boja znači da se u našoj povijesti jako malo (čitaj nimalo) nepojavljuju neke druge kulture ili boje što recimo nije slučaj s francuskom, britanijom,.... kolonijalnim silama
automatski znači da su kod nas crnci atrakcija - kad se crnac pojavi kod nas na ulicama svi ga gledaju, upiru prstom, djeca trckaraju okolo ushićena,...ako kužiš na što ciljam

naravno da je cijeli svijet pun predrasuda ali ja samo naglašavam da se naše cijelo društvo temelji na predrasudama
__________________
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.08.2006., 19:13   #40
Quote:
Endimion17 kaže:
filmovi daju upravo rasistički pogled na svijet. kad ste zadnji put vidjeli da se afroamerikanca prikazuje kao normalnog građanina koji nije nužno "cool"?
kad ste zadnji put vidjeli da u nekom filmu afroamerikanac nije smotan za glazbeni ritam i slično?

pogledajte samo seriju na RTL-u "Pod istim krovom".
Rasizam u svojoj najfinijoj formi. Otac policajac (što jedan "takav" moze osim biti policajac?), majka koja ima neke pokrete sa stavom, djeca opet sa stavom...
otkad pamtimo, pojam "crnac" se na filmovima poistovjećuje s pojmom Afroamerikanac.
onda su "oni" svi nadareni za glazbu (i to ne za melodiju, nego ritam, jer su druga rasa i divljaci su), svi imaju nekakav stav, bolje reći "attitude", imaju specifične pokrete, ne znaju engleski i slično.
to je užas. horror. nema veze s realnosti.

ne znam niti jedan film u kojem se afroamerikanca nije prikazalo kao prosječnog stanovnika nekog grada. muškarci su uvijek hipermaskulativnih osobina, a žene povodljive i s velikom guzicom.
tu je Cosby Show, no i tamo su neke stvari neizbježne. Jednostavno nema prosječnosti kao kod drugih serija.

kad se i krene u suprotnom smjeru, onda je to na drugi pol, gdje se parodira prvi pol (Malcolm u sredini: onaj njegov prijatelj u invalidskim kolicima s astmom).
nikad normalnosti.

glazbena industrija. sramota. djeca odrastaju misleći da su "crnci rapperi"?
njihove afroameričke "bitchaz" samo znaju vrtjeti svojim guzicama ("koje su ogromne zato jer su druga rasa" a ne zbog nekih prizemnijih razloga).
zapitajte se sto vam je to donijelo. kad vam netko kaže pojam "crnac", što vam prvo padne na pamet - dobro ili loše?


tužno i strašno, koliko to podmuklo i lagano ide. tiha voda brege dere. kad ih izdere, prekasno je.

ima istine u tome što pišeš ali ja opet mislim da su filmovi novijim generacijama barem malo približile pojam da "drugačiji ljudi" čak i postoje - moja prababa je vjerojatno čula za crne ljude ali nevjerujem da ih je ikad vidjela,.. to je vjerojatno za nju bio mit,... u svakom slučaju ŽALOSNO
__________________
kad se sjetim ja satova tjelesnog, starih prijatelja iz osnovne, kako je nekad bilo sve najbolje, sada je sve drugačije, sad nas budučnost vodi kroz ratove, sve je nakako napetije, samo su uspomene ostale, kad se sjetim ja prve simpatije, djevojke su bile najljepše, to su bili dani akcije,..ŠTA BI DAO DA SMO OPET SKUPA SVI, DA SE KAO NEKAD OPET NAZDRAVI,....
Attack is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:40.