Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa

Alternativa Noetički pristup stvarnosti.
Podforumi: Astrologija, Na rubu znanosti, Magija i mistika, Alternativno liječenje

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.08.2006., 19:37   #41
pardon. Crnkinje. lapsus. Događa se i najbojima. S tobom Ijion bih se složio savršeno do prije dvije godine. Budući da si žena neće i se svidjet, ali... do sada nisam uspio upoznat niti jednu zgodnu curu a da se ne ponaša kao kurva. Prije ili kasnije svi ju imaju. Bez obzira na rasu, naciju, vjeru ili štogod. To ti je žalosna činjenica. Za slučaj da misiliš da se krećem u istom društvu, želim ti reći da imam prijatelja svakakvih. Žalosno ali istinito, zgodne cure/žene se ne razlikuju od dečki/muškaraca ma koliko god ti to odbijala priznat. A ono što je žalosnije je da manje lijepe cure zavide ovim zgodnim. Zašto je to tako mene ne zanima, no ako se svi slažu da veza za jednu noć nije problem, zašto bi to bilo šovinsitički? I otkad je seks rasizam?
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2006., 15:16   #42
shrike, ovo o čemu ti pišeš su predrasude.
Ti si stvorio sliku - predrasudu na osnovi svog iskustva s nekim curama/žanama o tome kako su sve žene iste.

Quote:
Žalosno ali istinito, zgodne cure/žene se ne razlikuju od dečki/muškaraca ma koliko god ti to odbijala priznat.
Ali ja ti baš to i hoću reći! Niti su sve žene iste, kao što ni svi muškarci nisu isti.
Svaki stereotip koji postoji u pop kulturi je izmišljotina, a svaki oblik diskriminacije svodi se na argumente koji nisu ništa više od običnih laži.
Na primjer,
ŠOVINIZAM je agresivno i nerazborito uvjerenje da je nečija zemlja bolja od drugih.
MUŠKI ŠOVINIZAM je uvjerenje da su muškarci (iz nekog razloga) superiorniji nad ženama.
SEKSIZAM je nejednako tretiranje ljudi zbog spola, na primjer kada za isti posao muškarci dobivaju plaću veću od žena, seksizam je kad je netko uvjeren da žene ne mogu biti dobri doktori (žalosno je kad žene to misle).
RASIZAM je uvjerenje da je jedna rasa nadmoćnija nad drugima i da im treba zapovijedati i vladati.

Koliko su ovakva uvjerenja glupa toliko su i opasna jer ih ljudi usvoje a da toga nisu ni svjesni (kao ti čini mi se).
Quote:
Stanisław Jerzy Lec
"Šovinizam je tako plitak da se svuda provuče."
Quote:
ako se svi slažu da veza za jednu noć nije problem, zašto bi to bilo šovinsitički?
Nije šovinistički samo po sebi, šovinistički je ako se na dečka koji bude s curom na jednu noć kaže da je zbog toga frajer, a na istu curu iz istog razloga kaže da je kurva. Šovinistički je imati dvostruka mjerila za istu stvar.

Quote:
I otkad je seks rasizam?
Kas netko napiše/kaže o ženama ono što si rekao
Quote:
dečki moji, dok niste jednu takvu imali neznate što je uživanje.
onda se veli da "držiš žene za onu stvar".
Prvo, obraćaš se samo dečkima, kao da se podruzamijeva da smo mi tu svi dečki. Onda pišeš o nekim ljudima kao da je razlog njihovog postojanja da bi ti uživao u seksu s njima, i onda još to sve zaokružiš na rasnoj razini, kad kažeš
Quote:
rasa za uživanje
.

Ne mislim da si mislio nešto loše time, ali prihvatio si šovinistički i rasistički žargon kao nešto što je u redu, a nije, i nisi toga svjestan.
Kad ti se netko sviđa, u toj osobi vidiš ono po čemu se ta osoba razlikuje od drugih, a nemoguće je da ti se sviđaju sve žene s Kariba jer su takve i takve za razliku od neke druge skupine žena koje su ovakve ili onakve - takvo trpanje ljudi u tipove i skupine smatra se znakom neobrazovanja, neupućenosti i neukosti.
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2006., 17:24   #43
Quote:
Daniels kaže:
Postoji samo jedna (trenutačno) poznata rasa, a zove se - ljudska rasa. Najpoznatija osobina te rase je glupost, koja u čast toj rasi nosi ime ljudska glupost.
svaka čast
__________________
"No reason to get excited", the thief he kindly spoke
There are many here among us who feel that life is but a joke
reggie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2006., 17:31   #44
Quote:
Endimion17 kaže:
wiki je open source.
upravo to htjedoh napisat. ali mislim i da je članak na wiki na dobrom tragu. govori se o tom terminu rasa, a ne o rasama. jer one ne postoje. postoji termin i njegova povijest.
__________________
"No reason to get excited", the thief he kindly spoke
There are many here among us who feel that life is but a joke
reggie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2006., 17:36   #45
ijon dobro kaže, ali bih nadopunio nešto.

RASIZAM je uvjerenje da je jedna rasa nadmoćnija nad drugima i da im treba zapovijedati i vladati.


rasizam je prije svega dijeljenje ljudi na rase. uvjerenje o nadmoćnosti direktno proizlazi iz toga. korijen je u dijeljenju nedjeljivog čovječanstva.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2006., 17:40   #46
Quote:
reggie kaže:
upravo to htjedoh napisat. ali mislim i da je članak na wiki na dobrom tragu. govori se o tom terminu rasa, a ne o rasama. jer one ne postoje. postoji termin i njegova povijest.
exactly.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 15:55   #47
Quote:
pb3o kaže:
SF ili naša budučnost?
Što mislite kolko je vremena potrebno da se ovakav scenarij ostvari?
Danas SF, sutra - zašto ne !?!?

Mislim da je tema zapravo trabala biti nešto drugo, ali je krivi naziv sve skrenuo na (anti)rasizam.
__________________
"The future belongs to those who give the next generation reason for hope."
Pierre Teilhard de Chardin
dave.2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 16:17   #48
Quote:
dave.2001 kaže:
Danas SF, sutra - zašto ne !?!?

Mislim da je tema zapravo trabala biti nešto drugo, ali je krivi naziv sve skrenuo na (anti)rasizam.
Onda ju je trebalo drugačije nazvati a ne poboljšana rasa???!!!
Poboljšani ljudi ili humanoidi versus hominida...
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 21:54   #49
Možda poboljšana vrsta?

Poboljšani ljudi bi bilo malo pogrešno jer kao prvo to više nebi bili potpuno ljudi u smislu pripadnici ljudske vrste, a kao drugo ne smije se zanemariti mogućnost postojanja drugih inteligentnih vrsta u svemiru...

A i poboljšana rasa može biti u redu, samo ovosi kako se definira riječ rasa. Ako se misli u smislu "ljudska rasa", "klingonska rasa", "vulkanska rasa" i sl. onda je u redu, ali ako se misli u smislu "crna rasa", "žuta rasa" ili "bijela rasa", onda nije u redu.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2006., 23:54   #50
Pa gle, kolike su razlike između rasa u DNA? Nikakve. Ako ja sad preradim homo sapiensa (HS) da npr., ima bolje neznam se što, to će prouzrokovat povečanje HS2 populacije i odumiranje HS1. To već postaje kompleksni antropološki problem.
__________________
Only those who attempt the absurd can achieve the impossible
red_shrike is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 09:22   #51
Quote:
Možda poboljšana vrsta?
U kom smislu poboljšana zapravo? Pa nije grejp poboljšana vrsta limuna i naranče, nego je novi hibrid.

Quote:
to više nebi bili potpuno ljudi u smislu pripadnici ljudske vrste, a kao drugo ne smije se zanemariti mogućnost postojanja drugih inteligentnih vrsta u svemiru...
Znači sve što nismo mi više nisu ljudi? A zašto ne bi priznali da su delfini inteligentna vrsta pa pokušali za početak komunicirati s njima? Naziv vrsta ionako nema veze s inteligencijom, već se odnosi na biološke srodnike koji se mogu međusobno razmnožavati. Treba naći drugu riječ ako želiš da bude razumljivo da se radi isključivo o inteligentnim vrstama.

Quote:
A i poboljšana rasa može biti u redu, samo ovosi kako se definira riječ rasa. Ako se misli u smislu "ljudska rasa", "klingonska rasa", "vulkanska rasa" i sl. onda je u redu,
Šta na engleskom kažu race? Ali ta riječ nema isto značenje u eng. i hr.!

Quote:
1. The descendants of a common ancestor; a family, tribe,
people, or nation, believed or presumed to belong to the
same stock; a lineage; a breed.
[1913 Webster]

The whole race of mankind. --Shak.
[1913 Webster]

Whence the long race of Alban fathers come.
--Dryden.
[1913 Webster]

Note: Naturalists and ethnographers divide mankind into
several distinct varieties, or races. Cuvier refers
them all to three, Pritchard enumerates seven, Agassiz
eight, Pickering describes eleven. One of the common
classifications is that of Blumenbach, who makes five
races: the Caucasian, or white race, to which belong
the greater part of the European nations and those of
Western Asia; the Mongolian, or yellow race, occupying
Tartary, China, Japan, etc.; the Ethiopian, or negro
race, occupying most of Africa (except the north),
Australia, Papua, and other Pacific Islands; the
American, or red race, comprising the Indians of North
and South America; and the Malayan, or brown race,
which occupies the islands of the Indian Archipelago,
etc. Many recent writers classify the Malay and
American races as branches of the Mongolian. See
Illustration in Appendix.
[1913 Webster]
Oni kažu race i za pripadnike raznih naroda.

Možda je u tom prijevodu riječi izvor konfuzije na ovom topicu.
race - a gruop of people who have the same culture, history, language, etc: the Spanish/Germanic/Nordic races

Mi nikad ne kažemo Španjolska, Njemačka, Nordijska rasa?!
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 10:57   #52
Quote:
ijon kaže:
U kom smislu poboljšana zapravo? Pa nije grejp poboljšana vrsta limuna i naranče, nego je novi hibrid.
Može genetski, a može i tehnički. U prvom slućaju nastaje nova (pod)vrsta, a u drugom cyborg ili fyborg. Danas su rijetki cyborzi (čovjek s pejsmejkerom, recimo), a fyborzi smo svi (po potrebi si dodajemo i mičemo tehnička pomagala, ali ista nisu dio nas).

IMHO primjena genetike na čovjeka će biti najprije u smjeru uklanjanja štetnih gena i eventualna zamjena "zdravim" genima. Potom možda za stvaranje preduvjeta za superpametne i štotijaznam ljude.

Možda se nećete složiti sa mnom, ali mislim da takva primjena genetike nije problem, ako svaki pojedinac odlučuje što je najbolje za njega i njegovu djecu. Problem je ako se države i slične močne organizacija počnu previše petljati. To onda prelazi u eugeniku.

Što se tiče tehničkog poboljšanja, mislim da će igrati veću ulogu nego genetika. Barem još neko vrijeme.

Quote:
ijon kaže:
Šta na engleskom kažu race? Ali ta riječ nema isto značenje u eng. i hr.!
Možda je u tom prijevodu riječi izvor konfuzije na ovom topicu.
Definitivno!
__________________
"The future belongs to those who give the next generation reason for hope."
Pierre Teilhard de Chardin
dave.2001 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 11:05   #53
Quote:
Daniels kaže:
Možda poboljšana vrsta?

Poboljšani ljudi bi bilo malo pogrešno jer kao prvo to više nebi bili potpuno ljudi u smislu pripadnici ljudske vrste, a kao drugo ne smije se zanemariti mogućnost postojanja drugih inteligentnih vrsta u svemiru...

A i poboljšana rasa može biti u redu, samo ovosi kako se definira riječ rasa. Ako se misli u smislu "ljudska rasa", "klingonska rasa", "vulkanska rasa" i sl. onda je u redu, ali ako se misli u smislu "crna rasa", "žuta rasa" ili "bijela rasa", onda nije u redu.
mi u našem jeziku ionako nemamo prijevod za "klingon race". stoga prevoditi to s "rasa" nema smisla, jer "rasa" je zastarjeli bioantropološki pojam koji više ne vrijedi.
otkud uopće ideja da se u fantasyju kaze "race"? nema smisla.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 14:42   #54
Quote:
Endimion17 kaže:
otkud uopće ideja da se u fantasyju kaze "race"? nema smisla.
Zato jer je lakše reći "race" nego "species".

I nisam siguran dali "species" ima jedninu, wikipedija za "specie" veli "An incorrect singular form of species", ali nigdje nemogu naći koja bi bila točna jednina (ako postoji).
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 16:18   #55
Quote:
Daniels kaže:
Zato jer je lakše reći "race" nego "species".

I nisam siguran dali "species" ima jedninu, wikipedija za "specie" veli "An incorrect singular form of species", ali nigdje nemogu naći koja bi bila točna jednina (ako postoji).


race:
1 bilo koja skupina u koje se ljudi mogu podijeliti prema fizičkim osobitostima, pr. boji kože, boji i tipu kose, oblika očiju ili nosa: Kavkaska/Mongolska rasa ° ljudi mješane rase ° Ne bi trebalo diskriminirati ljude na osnovu spola, rase ili vjere.
2 grupa ljudi koja dijeli zajedničku kulturu, povijest, jezik itd.
3 obiteljsko podrijetlo, pretci: ljudi stare i plemenite rase

U eng. jeziku ta riječ nije isključivo vezana za rasizam kao u našem (podjela na tri rase za koju se zna da je neispravna). Isto, koriste je u slučajevima kada bi mi upotrebili riječ narod.

Prijevod 'clingon race' bio bi klingonski narod. Ako se neki anglist ne slaže, neka napiše što misli o tome.
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 19:00   #56
Quote:
ijon kaže:
race:
1 bilo koja skupina u koje se ljudi mogu podijeliti prema fizičkim osobitostima, pr. boji kože, boji i tipu kose, oblika očiju ili nosa: Kavkaska/Mongolska rasa ° ljudi mješane rase ° Ne bi trebalo diskriminirati ljude na osnovu spola, rase ili vjere.
2 grupa ljudi koja dijeli zajedničku kulturu, povijest, jezik itd.
3 obiteljsko podrijetlo, pretci: ljudi stare i plemenite rase

U eng. jeziku ta riječ nije isključivo vezana za rasizam kao u našem (podjela na tri rase za koju se zna da je neispravna). Isto, koriste je u slučajevima kada bi mi upotrebili riječ narod.

Prijevod 'clingon race' bio bi klingonski narod. Ako se neki anglist ne slaže, neka napiše što misli o tome.
da, čini se da imaš pravo s ovim. moglo bi biti narod. ipak, trebamo nekog još tko se razumije u te stvari bolje od svih nas.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 22:27   #57
Rasa se ne odnosi samo na ljude.
Ja mislim da bi rasa bila nekakva podskupina vrste. U tome nema ničega lošeg. Ali ako se misli na podskupinu ljudi po boji kože, onda je to već druga stvar.

I ne piše se "clingon", nego "klingon", a "klingon race" se prevađa kao "klingonska rasa", no nije tu stvar u engleskom (pa da bi se neki anglist tu imal nešto ne složiti), nego je stvar u hrvatskom.
A i dosta je puta lakše izraziti neki logical statement na engleskom nego na hrvatskom.
__________________
Potpis izbrisan otprilike 13. ili 14. 02. 2007. @!#&%#$!!! [Insert ASCII art here]
Fraktalno povrće!
Daniels is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.08.2006., 23:59   #58
Quote:
Daniels kaže:
Rasa se ne odnosi samo na ljude.
Ja mislim da bi rasa bila nekakva podskupina vrste. U tome nema ničega lošeg. Ali ako se misli na podskupinu ljudi po boji kože, onda je to već druga stvar.

I ne piše se "clingon", nego "klingon", a "klingon race" se prevađa kao "klingonska rasa", no nije tu stvar u engleskom (pa da bi se neki anglist tu imal nešto ne složiti), nego je stvar u hrvatskom.
A i dosta je puta lakše izraziti neki logical statement na engleskom nego na hrvatskom.
moramo to particulary razmotriti (primorac, remember?)
rasa upravo jest genetski jako odvojena podskupina ljudi na pragu nemogućnosti produktivne reprodukcije. takva skupina ne postoji, therefore, rasa ne postoji.
imaš samo ljude koji se razlikuju po osobinama lica i boji kože, tu su razlike najveće. ali svejedno su minorne.
__________________
.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 00:58   #59
Quote:
Rasa se ne odnosi samo na ljude.
Ja mislim da bi rasa bila nekakva podskupina vrste.
Ali u Startreku Klingonci nisu podskupina ljudi, već su odvojena skupina od ljudi, odnosno po toj podjeli ljudi su jedna od brojnih rasa koje nastanjuju federaciju.

Quote:
U tome nema ničega lošeg. Ali ako se misli na podskupinu ljudi po boji kože, onda je to već druga stvar.
Zašto to nije ok, a govoriti o podskupini na temelju različitih očiju je ok na primjer?

Quote:
I ne piše se "clingon", nego "klingon", a "klingon race" se prevađa kao "klingonska rasa", no nije tu stvar u engleskom (pa da bi se neki anglist tu imal nešto ne složiti), nego je stvar u hrvatskom.
Da, dobro, Klingon. Mislim da bi većina ljudi teško prihvatili naziv ljudska rasa u odnosu na druge rase u svemiru s kojima bi se (jezično) susreli. Rasa u našem jeziku ima negativnu konotaciju, barem zasad.
ijon is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2006., 01:22   #60
gluposti....
Ris is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:02.