Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.11.2009., 12:41   #41
Quote:
to sam ja kaže: Pogledaj post
nemoj se zamarat tak mu nebus nis dokazal.
i da dokaze ovaj to nece priznati, jer ima svoja neka uvjerenja
__________________
It's time to go
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 13:13   #42
Quote:
jasmin16v kaže: Pogledaj post
i da dokaze ovaj to nece priznati, jer ima svoja neka uvjerenja
Lik je 3 put ponovio da se ne kuži u mehaniku, tak da ne znam kakve se tu rasprave mogu vodit.
johny5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 14:10   #43
kontrola lamele-spojke

Hocu da kupim 307 2.0HDI 66kW, god 2004 pa bi molio da mi neko objasni na koji nacin da prekontrolisem da li je lamela - spojka jos u redu?

Hvala unaprijed!
Karanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 16:56   #44
Quote:
Karanana kaže: Pogledaj post
Hocu da kupim 307 2.0HDI 66kW, god 2004 pa bi molio da mi neko objasni na koji nacin da prekontrolisem da li je lamela - spojka jos u redu?

Hvala unaprijed!
moze ovako: ubaci u 3-4 brzinu, povuci rucnu i probaj krenut ako se ugasi dobra je, ako motor nastavi radit i kad pustis kvacilo(a stoji u mjestu) skroz onda nevalja.
moze i ovako vozis se u 4 brzini 50kmh i stisnes gas ako povuce i nastavi vuci dobro je, ako samo proklize i motor vrti u prazno nevalja.
(lamelu nemozes vidjet okom ako si na to mislio)
__________________
It's time to go
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 18:06   #45
si siguran da je to dobro rješenje za provjreru lamele? ja ću u trećoj krenut bez crkavanja.
potrošena je samo pitanje kolko kaj ne mreš znat dok ne vidiš (ili ima netko bolju metodu) meni jer recimo kad sam naglo znao dat gas proklizila, vidiš da ti okretaji motora puno brže rastu nego brzina... ali ta je već za mijenjat
evo vas koji ste tu bi vas lijepo zamolio da nađu jedan vw motor 1.6tdi (novije generacije) sa 90KS auto nek bude težak 1350kg pa ćemo mirne duše usporedit. to je prvi uvjet. drugi uvjet je isti prijenosni omjer a treći uvjet je da stavimo istu veličinu i širinu guma, jer ćemo tek tada moći točnije usporedit.
vw 1.9tdi 1700kg na gumama 205/65 R16 86KS duži prijenosni omjer
ford 2.2tdci 1600kg na gumama 195/70 R15 85KS kraći prijenosni omjer
evo kad ste tolko stručni koji bolje ubrzava do sto i poslije?
to vam je primjer kad uspoređujemo 1.6tdci 90KS i 1.9tdi 90KS
možda nisam mehaničar ali znam da jedan faktor npr težina ili gume puno ovise kod sportske vožnje, a kod sportske vožnje (osim drag) vrlo bitan je ovjes.
i tvrdim da nikakva elektronika ne može u potpunosti nadomjestit nisko težište
fizika je zakon.
a za usporedbu ako želite prihvaćam 1.9tdi sa 90KS vs moja kola 1.6tdci 90KS mase 1350kg iliti golf IV
tomislav1203 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2009., 23:50   #46
Quote:
tomislav1203 kaže: Pogledaj post
si siguran da je to dobro rješenje za provjreru lamele? ja ću u trećoj krenut bez crkavanja.
potrošena je samo pitanje kolko kaj ne mreš znat dok ne vidiš (ili ima netko bolju metodu) meni jer recimo kad sam naglo znao dat gas proklizila, vidiš da ti okretaji motora puno brže rastu nego brzina... ali ta je već za mijenjat
evo vas koji ste tu bi vas lijepo zamolio da nađu jedan vw motor 1.6tdi (novije generacije) sa 90KS auto nek bude težak 1350kg pa ćemo mirne duše usporedit. to je prvi uvjet. drugi uvjet je isti prijenosni omjer a treći uvjet je da stavimo istu veličinu i širinu guma, jer ćemo tek tada moći točnije usporedit.
vw 1.9tdi 1700kg na gumama 205/65 R16 86KS duži prijenosni omjer
ford 2.2tdci 1600kg na gumama 195/70 R15 85KS kraći prijenosni omjer
evo kad ste tolko stručni koji bolje ubrzava do sto i poslije?
to vam je primjer kad uspoređujemo 1.6tdci 90KS i 1.9tdi 90KS
možda nisam mehaničar ali znam da jedan faktor npr težina ili gume puno ovise kod sportske vožnje, a kod sportske vožnje (osim drag) vrlo bitan je ovjes.
i tvrdim da nikakva elektronika ne može u potpunosti nadomjestit nisko težište
fizika je zakon.
a za usporedbu ako želite prihvaćam 1.9tdi sa 90KS vs moja kola 1.6tdci 90KS mase 1350kg iliti golf IV

u trecoj pod rucnom ces ti normalno krenut? daj ne glupiraj se vise, kakve veze imaju gume sa lamelom? i o cemu ti uopce pricas? kakvi dreg rejsovi?
jesi ti ovdje samo da mozes reci da vozis 1.6 tdci? ok znamo sad svi hail!
__________________
It's time to go
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 15:28   #47
ti ćeš u prvoj s ručnom normalno krenut????? (kod yuga se i u petoj voziš s ručnom)
tko je rekao da gume proklize???? lamela proklizi pri naglom dodavanju gasa
kakve ima veze kaj ja vozim???? (ili kaj si htio reć za gume i lamelu)
ne možeš me uvjeravat u nešto što znam da nije OSIM ako to dokažeš na ovaj ili onaj način.

i čovjek je ipak pitao za peugeot 307 2,0 hdi i da mu velim
jednom liku se desio kvar na brizgaljkama zbog lošeg goriva i popravak ga došao oko 2 soma eura... tak da pazi kaj točiš ili tko je kaj točio. u OS je bilo slučajeva da 407 s 2.2hdi 170KS (ako se ne varam) su imali stalno problema s gorivom i više su bili u servisu nego na cesti, a toyota te najjače modele nije čak ni puštala u prodaju jer nemamo adekvatno gorivo.
sad za one koji budu rekli odkud to.. od servisera kaj radi u peugot servisu.
i ok. tdi ne znači ono kaj sam napisal ali to nije ni važno.
šta znači jtd, jtdm, cdti i zašto alfin motor jtd koji ugrade u opela se odjednom zove cdti?
tomislav1203 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 17:15   #48
Quote:
tomislav1203 kaže: Pogledaj post
ti ćeš u prvoj s ručnom normalno krenut????? (kod yuga se i u petoj voziš s ručnom)
tko je rekao da gume proklize???? lamela proklizi pri naglom dodavanju gasa
kakve ima veze kaj ja vozim???? (ili kaj si htio reć za gume i lamelu)
ne možeš me uvjeravat u nešto što znam da nije OSIM ako to dokažeš na ovaj ili onaj način.

i čovjek je ipak pitao za peugeot 307 2,0 hdi i da mu velim
jednom liku se desio kvar na brizgaljkama zbog lošeg goriva i popravak ga došao oko 2 soma eura... tak da pazi kaj točiš ili tko je kaj točio. u OS je bilo slučajeva da 407 s 2.2hdi 170KS (ako se ne varam) su imali stalno problema s gorivom i više su bili u servisu nego na cesti, a toyota te najjače modele nije čak ni puštala u prodaju jer nemamo adekvatno gorivo.
sad za one koji budu rekli odkud to.. od servisera kaj radi u peugot servisu.
i ok. tdi ne znači ono kaj sam napisal ali to nije ni važno.
šta znači jtd, jtdm, cdti i zašto alfin motor jtd koji ugrade u opela se odjednom zove cdti?

u trecoj cetvrtoj ce se motor ili ugasiti(ako je dobra) ili ce provrtiti(ako nevalja), a u prvoj ce auto krenuti, sa istrosenom lamelom mozes voziti po ravnom normalno bez previse gasa, ali kad dodjes uz brijeg motor samo provrti eh zato je bolje u 3-4 brzinu, jel razumijes sad? i nezelim se vise stobom raspravljat inace cu dobiti ban.
__________________
It's time to go
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 19:36   #49
Isprobao kako si napisao, stima sve!

Puno hvala!!!!!


Quote:
jasmin16v kaže: Pogledaj post
moze ovako: ubaci u 3-4 brzinu, povuci rucnu i probaj krenut ako se ugasi dobra je, ako motor nastavi radit i kad pustis kvacilo(a stoji u mjestu) skroz onda nevalja.
moze i ovako vozis se u 4 brzini 50kmh i stisnes gas ako povuce i nastavi vuci dobro je, ako samo proklize i motor vrti u prazno nevalja.
(lamelu nemozes vidjet okom ako si na to mislio)
Karanana is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 21:51   #50
Quote:
jasmin16v kaže: Pogledaj post
u trecoj cetvrtoj ce se motor ili ugasiti(ako je dobra) ili ce provrtiti(ako nevalja), a u prvoj ce auto krenuti, sa istrosenom lamelom mozes voziti po ravnom normalno bez previse gasa, ali kad dodjes uz brijeg motor samo provrti eh zato je bolje u 3-4 brzinu, jel razumijes sad? i nezelim se vise stobom raspravljat inace cu dobiti ban.
pa mislim zašto ne bi raspravljali? zato i postoje forumi. nešto ja naučim nadam se i ti nešto a najvažnije da razbijemo pogrešna mišljenja.
volio bih čim veći krug ljudi da se izjasni pogotovo onih koji su u tome i znaju najviše i najtočnije.
jer fakat na novom autu naprave svaku stvar drukčije. tak npr na T5 kuplung prima visoko a na transitu prima pri kraju i ne bi vjerovao da dok se ne navikneš na T5 da ti vrlo lako crkne. i s T5 je jako teško i u drugoj krenut da ne crkne. a kod transita pak na rizol normalne veličine moraš skoro zalet uzet... nema nikakve sličnosti između 2 "slična" vozila...
@ jasmin: koji peugeot si na kraju uzeo? godina, motor, prijeđenih km i para
tomislav1203 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2009., 23:53   #51
Quote:
tomislav1203 kaže: Pogledaj post
pa mislim zašto ne bi raspravljali? zato i postoje forumi. nešto ja naučim nadam se i ti nešto a najvažnije da razbijemo pogrešna mišljenja.
volio bih čim veći krug ljudi da se izjasni pogotovo onih koji su u tome i znaju najviše i najtočnije.
jer fakat na novom autu naprave svaku stvar drukčije. tak npr na T5 kuplung prima visoko a na transitu prima pri kraju i ne bi vjerovao da dok se ne navikneš na T5 da ti vrlo lako crkne. i s T5 je jako teško i u drugoj krenut da ne crkne. a kod transita pak na rizol normalne veličine moraš skoro zalet uzet... nema nikakve sličnosti između 2 "slična" vozila...
@ jasmin: koji peugeot si na kraju uzeo? godina, motor, prijeđenih km i para

zato sto kad se razmjenjuju misljenja nekad moras priznat da nisi upravu.
nema veze gdje kuplung hvata kad probas lamelu. ubacis u visoku brzinu povuces rucnu gas i pustas kvacilo, ako treba do kraja, i ako se pocne jako tresti ili ugasiti znaci dobra je lamela dobro hvata ako samo provrti a ti si vec pustio kvacilo dakako da nevalja, nema tu puno neke logike jel tako?

gdje procita da ja kupujem peugeot?
__________________
It's time to go
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2009., 19:05   #52
je to stoji kaj se tiče lamele. i ok tdi znači nešto drugo..
kaj ti voziš benzinca?
evo dečki probali focusa i navodno ako startaš u drugoj bolje ubrza nego da ideš prva-druga...
jest da je možda glupo ali interesantno.
recimo isto tak ja sam pretpostavljao da čim šira guma za vožnju po snijegu je super a u biti čim uža tim bolje hvata i gazi...
ima puno caka koje možda neki ne znaju pa bi bilo dobro i temu možda napravit o cakama
tomislav1203 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2009., 20:39   #53
Quote:
tomislav1203 kaže: Pogledaj post
je to stoji kaj se tiče lamele. i ok tdi znači nešto drugo..
kaj ti voziš benzinca?
evo dečki probali focusa i navodno ako startaš u drugoj bolje ubrza nego da ideš prva-druga...
jest da je možda glupo ali interesantno.
recimo isto tak ja sam pretpostavljao da čim šira guma za vožnju po snijegu je super a u biti čim uža tim bolje hvata i gazi...
ima puno caka koje možda neki ne znaju pa bi bilo dobro i temu možda napravit o cakama
da benzinca licno posjedujem. kakve to veze ima? vozim i dizele
bolje starta po mokrom i snijegu, po suhom tesko da je brzi start u drugoj
sira je za suho a uza za snijeg jer lakse se probija kroz snijeg
bilo bi puno prepucavanja u takvoj temi
__________________
It's time to go
jasmin16v is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 20:33   #54
Quote:
jasmin16v kaže: Pogledaj post
da benzinca licno posjedujem. kakve to veze ima? vozim i dizele
bolje starta po mokrom i snijegu, po suhom tesko da je brzi start u drugoj
sira je za suho a uza za snijeg jer lakse se probija kroz snijeg
bilo bi puno prepucavanja u takvoj temi
nema se tu kaj prepucavati, to je dokazano i kad gledaš zakon fizike logičnije je. veći je pritisak po cm2 s užom gumom....
ma ne za sve aute, evo dečki baš testirali focusa i kaže start u drugoj puno bolji nego prva-druga. nema baš dugu prvu max do 40km/h
tomislav1203 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2009., 21:30   #55
bila već takva tema, završilo prepucavanjem jer neki nemogu promijeniti uvriježeno (krivo) mišljenje bez obzira koliko dokaza pred njih stavili.
između ostalog, pritisak po jedinici površine se ne povećava ni ne smanjuje sa užim gumama. uvijek je isti za auto pod istim opterećenjem. odnosno, dodirnu površinu gume sa podlogom jedino možeš promijeniti ako auto oteža ili ako povećaš/smanjiš pritisak u gumama.
uža guma je bolja za zimu jer stvara uži trag u snijegu.

start u drugoj ti bolji zato jer je prva kod dizel motora jako kratka, a ubrzanje nije toliko da bi se prevladao gubitak kod šaltanja.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2009., 09:25   #56
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
bila već takva tema, završilo prepucavanjem jer neki nemogu promijeniti uvriježeno (krivo) mišljenje bez obzira koliko dokaza pred njih stavili.
između ostalog, pritisak po jedinici površine se ne povećava ni ne smanjuje sa užim gumama. uvijek je isti za auto pod istim opterećenjem. odnosno, dodirnu površinu gume sa podlogom jedino možeš promijeniti ako auto oteža ili ako povećaš/smanjiš pritisak u gumama.
uža guma je bolja za zimu jer stvara uži trag u snijegu.

start u drugoj ti bolji zato jer je prva kod dizel motora jako kratka, a ubrzanje nije toliko da bi se prevladao gubitak kod šaltanja.
slažem se u svemu osim jednom. npr guma 185 širine i 175 širine po meni nemaju istu dodirnu površinu sa tlom. nije velika razlika ali ipak 175 (govorim napamet radi primjera) ima recimo 350cm2 a 185 nek ima 380cm2... masa auta nam je ista...znači da kod 175 gume imamo cca 1kg na cm2 a kod 185
1kg na 1.1cm2
ok razlika je mala ali ima auta koji se po zimi muče po snijegu zbog nekih razloga i kojima bi ovo možda spasilo stvar. normalno nije uvjet da bude auto bil zvjerka na snijegu s užim gumama ako konstrukcija auta nije tako zamišljena
tomislav1203 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2009., 09:48   #57
Ja sam 6 godina vozio 307-icu 2.0 hdi (110 ks) i sve u svemu sam stvarno zadovoljan autom, osim istim problemom sa getribom, koji je već opisan na forumu, no kasnije su ispravili grešku, pa 2.0 motor ima 136 ks i drugu getribu a 1.6 hdi ima 110 ks...

googlaj malo po netu, pronaći ćeš kaj i drugi korisnici kažu...
TEST vozač is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.11.2009., 12:45   #58
Quote:
tomislav1203 kaže: Pogledaj post
slažem se u svemu osim jednom. npr guma 185 širine i 175 širine po meni nemaju istu dodirnu površinu sa tlom. nije velika razlika ali ipak 175 (govorim napamet radi primjera) ima recimo 350cm2 a 185 nek ima 380cm2... masa auta nam je ista...znači da kod 175 gume imamo cca 1kg na cm2 a kod 185
1kg na 1.1cm2
ok razlika je mala ali ima auta koji se po zimi muče po snijegu zbog nekih razloga i kojima bi ovo možda spasilo stvar. normalno nije uvjet da bude auto bil zvjerka na snijegu s užim gumama ako konstrukcija auta nije tako zamišljena
da bude lakse racunati, uzmimo gume 155 i 205 na istom autu.

ako hoces ocistiti snijeg u dvoristu do podloge, ovisi s kakvom ces lopatom raditi. ako uzmes usku lopatu, 2-3 puta zagrabis i dosao si do betona.
ako uzmes siroku lopatu, treba ti 5-6 zahvata. zato jer pomices vecu kolicinu snijega.

isto je i s gumama u snjeznim uvjetima. uza guma se lakse ukopa i dode do asfalta nego siroka.

a sto se tice povrsine dodira, valjda znas engleski.
http://www.carbibles.com/tire_bible_pg2.html
tu ti pise sve o gumama, a negdje na polovici stranice ti je objasnjenje i slika o dodirnoj povrsini.

ovo sto si ti napisao
Quote:
npr guma 185 širine i 175 širine po meni nemaju istu dodirnu površinu sa tlom. nije velika razlika ali ipak 175 (govorim napamet radi primjera) ima recimo 350cm2 a 185 nek ima 380cm2... masa auta nam je ista...znači da kod 175 gume imamo cca 1kg na cm2 a kod 185
1kg na 1.1cm2
nema smisla jer bi to znacilo da se je povecao i pritisak zraka u gumi, a to se ne dogada. provjeri na pumpi. neopterecen auto ima 2,0 bara (2 kg po cm2) a isti ce pritisak biti u gumi i kad u autu sjedi petero ljudi. bas zato jer je dodirna povrsina gume sa asfaltom promjenjiva.
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 01:09   #59
Quote:
I wonder kaže: Pogledaj post
da bude lakse racunati, uzmimo gume 155 i 205 na istom autu.

ako hoces ocistiti snijeg u dvoristu do podloge, ovisi s kakvom ces lopatom raditi. ako uzmes usku lopatu, 2-3 puta zagrabis i dosao si do betona.
ako uzmes siroku lopatu, treba ti 5-6 zahvata. zato jer pomices vecu kolicinu snijega.

isto je i s gumama u snjeznim uvjetima. uza guma se lakse ukopa i dode do asfalta nego siroka.

a sto se tice povrsine dodira, valjda znas engleski.
http://www.carbibles.com/tire_bible_pg2.html
tu ti pise sve o gumama, a negdje na polovici stranice ti je objasnjenje i slika o dodirnoj povrsini.

ovo sto si ti napisao

nema smisla jer bi to znacilo da se je povecao i pritisak zraka u gumi, a to se ne dogada. provjeri na pumpi. neopterecen auto ima 2,0 bara (2 kg po cm2) a isti ce pritisak biti u gumi i kad u autu sjedi petero ljudi. bas zato jer je dodirna povrsina gume sa asfaltom promjenjiva.
ne znam engleski pa nisam ovo čitao. ne nije se povećao pritisak u gumi nego pritisak gume na površinu... kakve veze ima pritisak u gumi sa veličinom gume???
uzmi si primjer cipele koja ima skroz ravni đon i koja ima izbočine (čepove) jel ti ista dodirna površina?? masa čovjeka je ista ali dodirna površina??
tomislav1203 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.11.2009., 14:51   #60
šteta da neznaš engleski. jer se meni neda objašnjavati, a neda mi se ni uvjeravati tebe ili ikoga drugoga u neminovnost fizike u ovom slučaju.

samo ukratko:
-nemožeš auto gume uspoređivati s cipelama, jer je površina đona kod cipele fiksna, a površina dodira gume se mijenja s opterećenjem i pritiskom.
-unutarnji pritisak u gumi je ono što nosi na sebi masu auta. ako imaš auto od 1 000 kg i pritisak od 2 bara (2 kg/cm2) u gumama, to znači da će se gume tako profilirati da će zauzeti površinu od 500 cm2. i ta površina će ostati ista bez obzira koliko široke gume ti stavio (unutar nekih granica).
I wonder is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:58.