Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.02.2010., 20:06   #1
Bosansko-humski imenoslov

Tema je sigurno već negdje začeta, n.pr. o prezimenima općenito; no asocijativno mi je palo na pamet kad sam čitao njeke stvari iz povijesti stare Bosne u kojima se spominje pisar Butko.
Pa prezime Butković je očito otuda.

Koja su ono važnije imena i prezimena iz stare bosanske države, a koja
bi imala nasljednika u današnjem vremenu ?
Znamo da Kotromanića nema, nego Kotromana, Kotromanovića i Koštromana.
Vukčić- to prezime više ne postoji u baš takovom obliku.
Tvrtkovića i Hrvoja, Hrvojića,...ima.

Što je s drugima ?
Da napravimo njeku analizu.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 01:01   #2
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Tema je sigurno već negdje začeta, n.pr. o prezimenima općenito; no asocijativno mi je palo na pamet kad sam čitao njeke stvari iz povijesti stare Bosne u kojima se spominje pisar Butko.
Pa prezime Butković je očito otuda.

Koja su ono važnije imena i prezimena iz stare bosanske države, a koja
bi imala nasljednika u današnjem vremenu ?
Znamo da Kotromanića nema, nego Kotromana, Kotromanovića i Koštromana.
Vukčić- to prezime više ne postoji u baš takovom obliku.
Tvrtkovića i Hrvoja, Hrvojića,...ima.

Što je s drugima ?
Da napravimo njeku analizu.

Staroslavenska:


Hrabren, Mišljen, Viganj, Vlatko, Tvrtko, Prijezda, Ninoslav, Vladislav, Vlk, Ivaniš, Radiša, Vukašin, Radovan, Kr(e)simir, Hval, Grubač, Semorad, Radosav, Bogavac, Bogiša, Vlađ, Obrad, Bogdan, Petko, Batalo, Hlapac, Božićko, Stojan, Veseoko, Milutin, Medulin, Ostoja, Ljupko, Poznanj, Breško, Dobrilo, Zagorac, Dragoje, Ninoje, Pribisav, Stojsav, Dabiživ, Herak, Hrvatin, Hrvoje, Vukša, Erina, Stana, L(j)ubica, Radača, Katalina, Beoka, Jelena, Vladislava, Vukava, Grubača...


Naravno gore su ne spominju Stjepani (najčešće velikaško ime u Bosni), Pavao, Grgure, Petre, Juraje, Andrije, Ivan, Marko, Katarine, Marije kao općekršćanska imena koja se tada pojavljuju, nego samo staroslavenska.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2010., 21:40   #3
Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post

Staroslavenska:


Hrabren, Mišljen, Viganj, Vlatko, Tvrtko, Prijezda, Ninoslav, Vladislav, Vlk, Ivaniš, Radiša, Vukašin, Radovan, Kr(e)simir, Hval, Grubač, Semorad, Radosav, Bogavac, Bogiša, Vlađ, Obrad, Bogdan, Petko, Batalo, Hlapac, Božićko, Stojan, Veseoko, Milutin, Medulin, Ostoja, Ljupko, Poznanj, Breško, Dobrilo, Zagorac, Dragoje, Ninoje, Pribisav, Stojsav, Dabiživ, Herak, Hrvatin, Hrvoje, Vukša, Erina, Stana, L(j)ubica, Radača, Katalina, Beoka, Jelena, Vladislava, Vukava, Grubača...


Naravno gore su ne spominju Stjepani (najčešće velikaško ime u Bosni), Pavao, Grgure, Petre, Juraje, Andrije, Ivan, Marko, Katarine, Marije kao općekršćanska imena koja se tada pojavljuju, nego samo staroslavenska.
To si uzeo s onoga popisa didova ili sl. Nu, gle ovo:
http://bs.wikipedia.org/wiki/Kategor...vjekovne_Bosne (orijentacije radi).

Ovi Sankovići su, mislim, bili pravoslavci (nisam siguran), no, koliko znam, to je praktički isključivo hrvatsko prezime (sada, uz možebitne izuzetke).

Zatim Gojslavići, Gojsalići, Radanovići, Radilovići, Radakovići, Radinovići, Dražete,...
Neki su miješani, neki skoro isključivo hrvatski, neki skoro isključivo srpski...weird.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.02.2010., 23:22   #4
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
Koja su ono važnije imena i prezimena iz stare bosanske države, a koja bi imala nasljednika u današnjem vremenu?
Imam nešto o imenima. Još prije 200 godina mogla su se čuti i među najortodoksnijim muslimanima u BiH narodna slavenska imena: Bjelan, Draga, Dragija, Draguna, Gara, Gospa, Nahod, Plema, Zekan, Zlata, Zlatija, Zlatka, Vila. Neka od njih među Bošnjacima postoje i danas.

Muhamed Hadžijahić tvrdi da su se imena Zlata, Zlatija i Zlatka zadržala zahvaljujući ostatku jakog praslavenskog kulta nebeske božice Zlatne.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2010., 20:23   #5
Quote:
Hroboatos kaže: Pogledaj post
To si uzeo s onoga popisa didova ili sl. Nu, gle ovo:
http://bs.wikipedia.org/wiki/Kategor...vjekovne_Bosne (orijentacije radi).
Ne, nego imena koja se spominju na stećcima ili poveljama. I to iz
13., 14. i 15. stoljeću.

Mene interesira, malo digresiju na temu, kad se prvi put spominje ime Bosanac za stanovnika Bosne? Mislim da nije prije 19. stoljeća (i to druge polovine).

Oduvijek je stanovnike Bosne bio Bošnjak ili Bošnjanin (stariji oblik).
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 08:24   #6
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Imam nešto o imenima. Još prije 200 godina mogla su se čuti i među najortodoksnijim muslimanima u BiH narodna slavenska imena: Bjelan, Draga, Dragija, Draguna, Gara, Gospa, Nahod, Plema, Zekan, Zlata, Zlatija, Zlatka, Vila. Neka od njih među Bošnjacima postoje i danas.

Muhamed Hadžijahić tvrdi da su se imena Zlata, Zlatija i Zlatka zadržala zahvaljujući ostatku jakog praslavenskog kulta nebeske božice Zlatne.
Nije Gospa .....vec Gospe , pa Ljubusa, Dragan, Bisera, Bilka (kao Bjelka)...
Znala sam i staru Bilku, i Garu, i Gospu, Zlatu i Zlatku i za starog Dragana....sve muslimani...

Uglavnom na tom spisku su mi obe nane.....
Sve kro-magnonska imena....koja vise niko ne nadiva....

Zadnje uređivanje Fate : 21.02.2010. at 08:35.
Fate is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 08:29   #7
Unhappy

Quote:
lider30 kaže: Pogledaj post

Staroslavenska:


Hrabren, Mišljen, Viganj, Vlatko, Tvrtko, Prijezda, Ninoslav, Vladislav, ...
Mislim da je originalno PRIZDA..... as in... Pi**a. Nego su go post-mortem prekrstili u Prijezdu.
Isto kò sto je Stipan...post`o Stjepan....a svi vele Stipe.
Fate is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2010., 08:45   #8
Quote:
Shain kaže: Pogledaj post
Muhamed Hadžijahić tvrdi da su se imena Zlata, Zlatija i Zlatka zadržala zahvaljujući ostatku jakog praslavenskog kulta nebeske božice Zlatne.
To jedino i mogu tvrditi HadžijahićiČuj, božica Zlatna i ostaci kulta iste
Gluskab is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2010., 20:34   #9
Quote:
Fate kaže: Pogledaj post
Mislim da je originalno PRIZDA..... as in... Pi**a. Nego su go post-mortem prekrstili u Prijezdu.
Isto kò sto je Stipan...post`o Stjepan....a svi vele Stipe.
Sadašnji ruski narodski naziv za ženski spolni organ je skoro pa identičan.
Ako Rusi tako kažu, a u nas se još koristi, onda znači da je to staroslavenska riječ, koja je gotovo sigurno i tada bila u upotrebi.

Gdje baš ada ga ban nosi? Mislim da je se narod i tada sprdao s tim.
__________________
...kraj Neretve samo ti i ja
Zrinjski Mostar, Herceg-Bosna,
moja država, moja država...
lider30 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:05.