Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.10.2003., 13:42   #1
.......ISO NORMI - sto je to?

...........help......ne znam da li je ovo dobar podforum za ovu temu, ukoliko nije, molim moderatora da to premjesti gdje treba...........
........pa posto ja ne znam sto je to, molim pametne da me prosvijetle.........
.........da li ima neke veze sa zastitom okolisa, Zelenima, ili je ti cisti kriterij utvrdivanja kvalitete - ISO standardi......
.....please, spasite svijet od jos jedne neznalice...........thanks anyway........
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 14:33   #2
MINISTARSTVO ZA OBRT, MALO I SREDNJE PODUZETNIŠTVO objavilo je 12. veljače 2003. godine u okviru Programa za pripremu i uvođenje ISO normi za 2003. godinu,

JAVNI POZIV PODUZETNICIMA
za uključivanje u Program za pripremu i uvođenje ISO normi za 2003. godinu

1. Program se odnosi na poticanje uvođenja i primjene normi:

HACCP sustav upravljanja sigurnošću u prehrambenoj industriji
ISO 13488; ISO 9000 u medicini
ISO TS 16949; ISO 9000 u automobilskoj industriji
HRN EN ISO/IEC 17025; ISO 9000 za laboratorije
ISO 9001/2000 sustav upravljanja kvalitetom
HRN EN ISO 14001 sustav upravljanja okolišem.
2. Prijavu na Natječaj mogu podnijeti obrtnici, zadruge, mala i srednja trgovačka društva i ustanove, koji imaju do 250 zaposlenih, ostvaruju pozitivne poslovne rezultate i imaju program razvoja.

3. Namjena sredstava iz programa:

pripreme i uvođenja sustava upravljanja kvalitetom i/ili sustava upravljanja okolišem u visini do 50% stvarnih troškova, maksimalno 15.000 kn
certificiranja sustava upravljanja kvalitetom i/ili sustava upravljanja okolišem u visini do 50% stvarnih troškova, maksimalno 10.000 kn.
pripreme, uvođenje, ovlašćivanje, potvrđivanje sukladnosti sustava u skladu s normama u visini do 50% stvarnih troškova , maksimalno 30.000 kn.
4. Potrebnu dokumentaciju za prijavu na Natječaj podnositelji zahtjeva podižu u Ministarstvu za obrt, malo i srednje poduzetništvo, Ksaver 200, 10 002 Zagreb, radnim danom od 9 do 16 sati. Informacije o Programu mogu se dobiti na telefon 0800 / 234 505 ili na www.momsp.hr.

5. Zahtjevi s potrebnom dokumentacijom zaprimat će se u pisarnici Ministarstva s naznakom " ISO/03 ". Rok podnošenja zahtjeva je do iskorištenja sredstava iz Programa.

6. Nepotpuni zahtjevi se neće razmatrati.

KLASA: 311-01/03-01/12
URBR: 515-01/03-2
Zagreb, 12.veljače 2003.g.
__________________
Eight days in Sydney.
Ja sam prezivio 3 raka,2011 R/bubreg izvadjen,2012 rak prostate i mjehura sve izvadjeno,2013 rak se vratio na limfne cvorove...43 godine kronicne bolove.I izgubio sina Daria 50 godina staroga." ostalo mi je 2 mjeseca zivota...umirem,Octobar 2014
Vilko is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.10.2003., 15:22   #3
....vilko ti si car, puno hvala.........
oona is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2003., 10:12   #4
Iso 9001:2000

Ajmo malo o uvođenju ISO standarda... Da li ga vaša firma ima, da li je koristan, što mislite o tome...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2003., 12:48   #5
Ima ga moja firma. Stvar nije losa, formaliziranje i papirologija o svemu i svacemu nije losa stvar, ali mislim da je kod manjih firmi (desetak zaposlenih) neproduktivna jer se zaista preveliki postotak vremena trosi na ISO. Vecim firmama bih to zakonski uveo.
banderas is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2003., 15:04   #6
Ima ga i firma u kojoj radim...
(pa znam koliko se zapravo provodi, a koliko je samo formalnost - ali na tržištu će se sve manje moći naći posla bez posjedovanja ISO certifikata...)
lappino is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2003., 15:09   #7
Što mogu očekivati od mog managera i većinskog vlasnika kad kaže da se ISO certifikat može kupiti za par stotina eura misleći da je to neki pokal kojeg staviš na policu da sakuplja prašinu.
To je mentalitet managera koji su na početku privatizacije dobrim vezama i za male novce kupili društveno vlasništvo, automatski se obogatili ne poduzimajući ništa na povećanju obima posla, kvalitete usluge, novog zapošljavanja, povećanju plaća… ufff idem off topic
acid high is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.12.2003., 23:18   #8
Inače, ISO certifikacija ili recertifikacija je zgodno razdoblje kada se može elegantno, u svojstvu internog auditora, postaviti gomilu nezgodnih pitanja upravi...
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 08:09   #9
Quote:
Vojky kaže:
Inače, ISO certifikacija ili recertifikacija je zgodno razdoblje kada se može elegantno, u svojstvu internog auditora, postaviti gomilu nezgodnih pitanja upravi...
Je, sigurno....ali koji je efekt toga?

Osobno smatram da je to sve skup niš koristi. Trla baba lan, da joj prođe dan.

I najviše od svega mrzim izraz "interni auditor"

Kaj je za boga AUDITOR, nego na engl. revizor.

A neusporediva je razlika između internog revizora i ovog so called auditora.
Crow Jane is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 08:16   #10
Samo da napomenem da je ISO certifikat imala i Riječka banka

ISO ne garantira nikakvu kvalitetu rada, samo potvrđuje da su sve radne procedure stavljene na papir. Da li realno stanje odgovara papiru NIJE PREDMET certifikacije.

Sve u svemu qratz, ali se traži. Evo brodogradilište 3.maj ga je dobilo neki dan.
Bankei is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 09:44   #11
Quote:
Crow Jane kaže:
I najviše od svega mrzim izraz "interni auditor"

Kaj je za boga AUDITOR, nego na engl. revizor.
Internal auditor je engleski pojam, i vjerojatno se koristi zato što se pojam "revizor" koristi u drugom smislu, a i revizor pojmovno ( re-vizor, otprilike "onaj koji vrši ponovni pregled"), ne odgovara smislu internal auditora koji nastupa prije certifikacije.

Imaš i hrvatski - unutarnji prosuditelj.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 15:10   #12
da li je ISO koristan ili ne, to je prilicno fluidno pitanje.
ako firma dobro radi bez pretjerano formalno dokumentiranih procesa, added value koji ce donijeti kreiranje ISO dokumentacije je upitan.
no firme znaju biti prisiljene na certifikaciju jer partneri i customeri to od njih zahtjevaju.
iksy is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 16:08   #13
Ja iskreno nemam pojma "sto je to" pa ako mi netko moze objasniti. Znam da se radi o specificnom standardu i znam da sam to poceo primjecivati prije desetak godina kada su se firme pocele oglasavati i stavljati u reklame kako su oni ponosni vlasnici ISO certifikata.

No ni tada ni danas ne znam tocno sto je to cime jedna firma mora udovoljavati da bi dobila taj certifikat te tko ga izdaje i na osnovu cega? Recimo da ja seljo dodjem sutra mom sefu i kazem kako bi nasa firma trebala ISO certifikat, a on me pita koji ti je to? E to se i ja pitam
__________________
- u zivotu prolazi samo vjeran pas
- da mi je biti morski pas
- ma pas mater
ble is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2003., 16:38   #14
Quote:
bankei_ri kaže:
Samo da napomenem da je ISO certifikat imala i Riječka banka

ISO ne garantira nikakvu kvalitetu rada, samo potvrđuje da su sve radne procedure stavljene na papir. Da li realno stanje odgovara papiru NIJE PREDMET certifikacije.

Sve u svemu qratz, ali se traži. Evo brodogradilište 3.maj ga je dobilo neki dan.
Istina živa
__________________
Since 1999
sailor is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.12.2003., 22:27   #15
9001:2000 je puno bolji i praktičniji nego 1994, ako si pri staroj verziji bio slab, bilo je dovoljno da zapišeš da si slab, pri ver.2000 moraš barem dokazati, da se popravljaš
BLUE RUNNER is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 09:03   #16
Moja firma ga ima.
A sada u segmentu djelatnosti uvodimo i 14001.

Iako sudjelujem u uvođenju ovog potonjeg, nisam vidio ikakve koristi uvođenja ISO 9001.
Jeste da je to malo povećalo tržišnu vrijednost firme, ali implementirani sustav se ne provodi kako treba.
Osim kontroliranog protoka dokumentacije sve je ostalo samo slovo na papiru.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 09:04   #17
Quote:
ISO ne garantira nikakvu kvalitetu rada, samo potvrđuje da su sve radne procedure stavljene na papir
Upravo tako.
__________________
Bow down before the one you serve.You're going to what you deserve.
subc0mandante m0ris is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2003., 15:36   #18
Quote:
ble kaže:
Ja iskreno nemam pojma "sto je to" pa ako mi netko moze objasniti. Znam da se radi o specificnom standardu i znam da sam to poceo primjecivati prije desetak godina kada su se firme pocele oglasavati i stavljati u reklame kako su oni ponosni vlasnici ISO certifikata.

No ni tada ni danas ne znam tocno sto je to cime jedna firma mora udovoljavati da bi dobila taj certifikat te tko ga izdaje i na osnovu cega? Recimo da ja seljo dodjem sutra mom sefu i kazem kako bi nasa firma trebala ISO certifikat, a on me pita koji ti je to? E to se i ja pitam
http://www.iso.ch/iso/en/ISOOnline.frontpage
Sve ti tu pise
acid high is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.12.2003., 18:44   #19
Quote:
Crow Jane kaže:

Kaj je za boga AUDITOR, nego na engl. revizor.
Evo sad i detaljno obijašnjenje:

Riječ "auditor" koristila se još u doba starog Rima za označavanje slušatelja, a kasnije i onoga tko ispituje ili, u pojedinim slučajevima, preslušava (neka vrst suca-istražitelja).
(...)
Prema većini izvora, riječ auditor u modernom smislu potječe iz srednjevjekovne Engleske. U to doba auditor je bio vojni sudac na turnirima vitezova i vojnim vježbama.
(...)
Tehnički komitet ISO TC 196 odlučio se za riječ "auditor" da time izbjegne nesporazume i eventualne usporedbe s inspektorima, kontrolorima ili revizorima.


Preneseno iz knjige: dr. sc. Nenad Injac, Mala enciklopedija kvalitete.
Vojky is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2006., 10:10   #20
ISO 9001 - terminologija

zanima me da li su "priručnik kvalitete" i "poslovnik kvalitete" ista stvar?
stoposto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:08.