Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.02.2013., 23:39   #201
U pravilu troškove suda plaća onaj tko bude proglašen krivim, odnosno ako ti ne budeš proglašen krivim - naravno da nećeš platiti trošak suda. Čak i u slučaju da budeš proglašen krivim postoji mogućnost da te oslobode plaćanja troškova suda, ali sumnjam. Možeš i na 300 stranica.
Guud is offline  
Old 04.02.2013., 09:54   #202
Čisto da dodam, u ovakvom slučaju će svako kompliciranje u vidu neosnovane žalbe na uređaj ili zlonamjerno skretanje pozornosti na grešku (koja se može ispraviti u bilo kojem trenutku postupka) vjerojatno dovesti do potvrđivanja kazne i dodatnog sudskog troška. Ali priznanje, kajanje i važeće olakotne okolnosti bez nepotrebnih izmotavanja u prigovoru na visinu novčane kazne jamče smanjenje, možda i na trećinu prvobitnog iznosa (plus molba za oslobađanjem od troškova).
drot13 is offline  
Old 12.02.2013., 11:13   #203
bok,pisem prvi puta prigovor, dobio sam obavezni prekrsajni nalog na kojeg se zalim u Zagrebu,a zivim 70 km izvan ZG.

zanima me na koji prekršajni sud u mom slucaju da naslovim prigovor?
na nalogu pise na nadlezni,jel to znaci da moram napisat Prekršajni sud u Zagrebu, il mogu stavit sud koji mi je blize...

hvala
Alen86 is offline  
Old 12.02.2013., 13:25   #204
U Zagrebu.
drot13 is offline  
Old 18.02.2013., 09:16   #205
Bok ljudi, treba mi pokoji pravni savjet

Ovaj petak vozio sam iz Rijeke na Rab, te me susjed zamolio ako bi pokupio njega i njegove dvije prijateljice doma (srednjoškolci). Kako ne znam baš najbolje Rijeku, dogovorili smo se da ću ih pokupiti na Žabici (autobusni kolodvor u RI). I tako stanem ja na Žabici doslovno na minutu, rukujem se s ove dvije koje nisam znao, potrpam im na brzinu stvari u bunker i eto policajaca iza mene već mi pišu kaznu.
Uglavnom, dobio sam prekršajni nalog i 500 kn kazne + 100 kuna neki kretenski troškovi uplatnice.
Ako netko ima slična iskustva nek mi da kakav savjet. Ima li smisla uopće žaliti se? Stvarno sam stao doslovno na minutu i nisam za to vrijeme zasmetao ni jednom busu ni taxi-u, istina na mjestu gdje je zabranjeno zaustavljanje i parkiranje. Da li bi mi se zbog žalbe i suđenja mogla značajno uvećati kazna (troškovi postupka, suđenja blabla...)? Isto tako, policajci mi uopće nisu spomenuli onu mogućnost da se manja kazna plati na licu mjesta, jesu li bili dužni to učiniti?
Nisam više student ni nezaposlen, tako da ne mogu računati na to
Lovritt is offline  
Old 18.02.2013., 09:28   #206
Još ne postoji mogućnost da se plati manja kazna na licu mjesta, a što se tiče žalbe, veću kaznu od ove ne možeš dobiti, ali možeš dobiti još 100-200 kuna troškova. Moguće je da će ti smanjiti/ukinuti kaznu, pa ćeš žalbom profitirati, da će ju smanjiti i dodati ti troškove, pa ćeš ostati na istom, ali i da će ti ju potvrditi i dodati troškove, pa ćeš još više platiti. Obzirom na situaciju, ako ćeš se žaliti, mislim da bi ti najbolje bilo žaliti se na visinu kazne, tj. priznati prekršaj, napisti da nećeš više, a navesti olakotne okolnosti (nekažnjavanost, opisati situaciju...) i zamoliti za opomenom ili smanjenjem kazne.

I jesi li dobio kaznu za znak zabranjenog zaustavljanja/parkiranja ili za znak zabrane prolaska/ulaska na kolodvor?
drot13 is offline  
Old 18.02.2013., 09:45   #207
Hvala!

Ma prije jedno 2 mjeseca sam dobio opomenu jer sam zaboravio svijetla upalit
Prije jedno 4 godine sam dobio kaznu za prekoračenje brzine i platio sam 300 kuna na licu mjesta, a prije 6 godina sam ulovljen kako vozim bez vozačke (al s obzirom da sam taman bio u autoškoli i polagao, oporošteno mi je sve na sudu)
To je sve od mojih kazni i opomeni koje sam ikada dobio

U opisu mi piše: Parkirao suprotno postavljenom prometnom znaku gdje je zabranjeno zaustavljanje i parkiranje.

Ako se dobro sijećam zaustavljanje sve do 5 minuta, a preko 5 minuta parkiranje, tako da prema tome nisam parkirao, a piše da jesam :P
Lovritt is offline  
Old 18.02.2013., 10:00   #208
Do 3 minute zaustavljanje a preko 3 parkiranje.S obzirom da je znak zabrane parkiranja i zaustavljanja prekršaj si počinio.Da li je sa izlaskom iz vozla, pozdravljanjem i trpanjem stvari prošlo manje ili više od 3 minute neće nitko sa sigurnoću moći ustanoviti.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 18.02.2013., 10:05   #209
Quote:
sivkić kaže: Pogledaj post
Do 3 minute zaustavljanje a preko 3 parkiranje.S obzirom da je znak zabrane parkiranja i zaustavljanja prekršaj si počinio.Da li je sa izlaskom iz vozla, pozdravljanjem i trpanjem stvari prošlo manje ili više od 3 minute neće nitko sa sigurnoću moći ustanoviti.
Istina, u ovom je slučaju svejedno jer je zabranjeno i zaustavljanje
Lovritt is offline  
Old 18.02.2013., 10:17   #210
Pošto se radi o nepoštivanju znaka riječ parkirao ili zaustavio je čisto tehnička stvar.Možeš pisat žalbu na visinu kazne ali i tražit da ti se da pismena opomena po čl.294 st5
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 18.02.2013., 13:09   #211
možda je offtopic ali samo kratko
drot kako još nije moguće da se na licu mjesta plati manja kazna?
mene su prije 2 mjeseca zaustavili zbog prebrze vožnje,kazna je bila 1000 kn,ponudili su mi da platim 500 na licu mjesta i kao mogu i karticom,imali su u autu pos aparat,ona šema ako ćeš platit odma onda je upola manje
nina873 is offline  
Old 18.02.2013., 13:18   #212
Još nije moguće (ako će ikada i biti). Provjeri za što su te prvobitno teretili, a za koji prekršaj su tu naplatili. Najvejrojatnije su ti napisali drugi (lakši) prekršaj.
drot13 is offline  
Old 18.02.2013., 13:51   #213
uslikali su me i pokazali sliku,vozila sam 86km a ograničenje 60,rekli su da je za to kazna 1000 kn al ako ću platit odma to je 500,ja sam si isto pomislila da će mi pisat neki dr.prekšaj al uvijek kad to rade onda i naglase da će mi pisat pojas il nešto dr. a ovdje su mi rekli da je to po novom i imam opciju ako ću platit odma plaćam upola manje,dakle nije se radilo o tome da će mi pisat nešto drugo,ne znam po kojem je članku taj prekršaj,pustili su me i rekli da mi ovaj put opraštaju iako ja si sve mislim da bi mi doma mogla stić kazna pošto postoji slika a to je ovaj jedan policajac spomenuo da im je kao problem i zašto onda pos aparat u autu,to još dotad nisam vidjela,i pokazivao mi neku knjigu sa zakonima i šta ja znam pa objašnjavao al ga pola nisam slušala,ne znam
nina873 is offline  
Old 18.02.2013., 13:57   #214
Po ovom, čini se da su ti samo htjeli izvući novac, jer još ne vrijedi ovo za plaćanje manje kazne na mjestu počinjenja.
drot13 is offline  
Old 18.02.2013., 14:13   #215
ok,hvala
nina873 is offline  
Old 19.02.2013., 10:36   #216
Quote:
nina873 kaže: Pogledaj post
,vozila sam 86km a ograničenje 60,rekli su da je za to kazna 1000 kn
Gdje je "granica" između 500 i 1000 kuna? Ja sam vozio 83 gdje je ograničenje 60 ( Bologna ). Smanjili mi za 10 i za 73km/h mi dali uplatnicu od 500 kuna.
__________________
...svaka definicija gubitak je slobode...
tigo95 is offline  
Old 19.02.2013., 11:32   #217
Rekli su joj da je kazna veća pa da plati manju od 500 kn (pravu) kako bi posao brže napravili.
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 22.02.2013., 21:11   #218
Evo mene opet

Sutra mi je krajnji rok za predaju prigovora pa sređujem još neke sitnice. Uglavnom znak za zaustavljanje i parkiranje bio je uočljiv tek 10ak metara prije skretanja na kolodvor i malo je iskrivljen i to ću navest u prigovor i priložit slike.

Ima još jedan detalj. Znak je namontiran na rasvjetni stup na kojemu se nalazi već i tabla s brojem perona. Ima li smisla to navodit u prigovoru? Nigdje nisam mogao naći podatak da li je po pravilu da se znakovi postavljaju na rasvjetne stupove ili moraju biti postavljeni kao samostalni znakovi (na vlastiti stup)
Lovritt is offline  
Old 22.02.2013., 21:22   #219
Može biti montiran na rasvjetnom stupu.
drot13 is offline  
Old 22.02.2013., 21:35   #220
a onda mi to pada u vodu, bolje ni ne spominjat

Kad šaljem preporučeno poštom gleda se datum slanja, je tako? Jer sutra je subota, a dogodilo se to prošlog petka, dakle zadnji dan je u igri

Imam li ja kakav dokaz da je žalba zaprimljena ako bude kakvih problema osim one potvrde o pošiljci od pošte?

Zadnje uređivanje Lovritt : 22.02.2013. at 21:44.
Lovritt is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:44.