Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Prekršajno i kazneno pravo

Prekršajno i kazneno pravo Prometni prekršaji, istrage, pretrage i pregledi, zatvor, novčane kazne i dr.

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.11.2010., 14:19   #61
Pozdrav svima!

Imam kratko pitanje.

Prije nekoliko mjeseci doživio sam prometnu nesreću (izlijetanje s ceste). Policija je protiv mene podnijela prekršajni nalog i kazna je bila 1500kn +200 kn skica +110kn sudski troškovi. Nisam se žalio nego sam u roku od 8 dana koliko sam imao, platio kaznu.

Zanima me sad koliko trebam čekati na to pravomoćno riješenje i kako to ide dalje?? (Hitno mi je jedino jer mi to riješenje treba za postupak pred drugim tijelima.) Dali sudu moram dostaviti potvrde uplatnica da sam platio kaznu u zakonskom roku ili??
Obi-Wan Kenobi is offline  
Old 23.11.2010., 20:46   #62
Quote:
Obi-Wan Kenobi kaže: Pogledaj post
... Zanima me sad koliko trebam čekati na to pravomoćno riješenje i kako to ide dalje?? (Hitno mi je jedino jer mi to riješenje treba za postupak pred drugim tijelima.) Dali sudu moram dostaviti potvrde uplatnica da sam platio kaznu u zakonskom roku ili??
Budući da si platio, priznao si krivnju, tako da je taj nalog koji imaš pravomoćan i nikakav papir osim njega nećeš dobiti. Policija sudu nije poslala ništa, niti im ti trebaš slati. Za eventualni drugi postupak ti služi samo taj nalog i odresci uplatnica.
drot13 is offline  
Old 24.11.2010., 00:33   #63
Znaci to je to. Samo odresci od uplatnica da sam platio i prekršajni nalog.


Hvala!
Obi-Wan Kenobi is offline  
Old 25.01.2011., 22:24   #64
Može li mi netko reći koliko se dugo u prosjeku čeka na odgovor na prigovor?
Gospon8 is offline  
Old 26.01.2011., 18:58   #65
Možda i više mjeseci. Nema pravila.
drot13 is offline  
Old 07.03.2011., 17:03   #66
Mogućnost žalbe

Pozdrav !

Jučer mi je stigao obvezni prekršajni nalog, odnosno kazna za prekršaj koji sam počinila lani

Članak 250.

(1) Vlasnik vozila, koji ne izvrši produženje važenja prometne dozvole u roku od 15 dana od dana isteka važenja prometne dozvole dužan je odjaviti vozilo, donijeti prometnu dozvolu radi poništenja i vratiti registarske pločice policijskoj upravi, odnosno policijskoj postaji koja vozilo vodi u evidenciji.

Naravno da sam ja zaboravila vratiti tablice, i stigla je kazna od 700kn koju moram platiti u roku od 8 dana

Moje pitanje je postoji li realna šansa da mi nekakva žalba bude uvažena s obzirom da sam student i nemam nikakva primanja (je li to uopće može biti ikakva osnova za žalbu), i koje su posljedice neplaćanja (zatvor, dobrotvorni rad?)

Hvala unaprijed
__________________
Da je pas čovjekov prijatelj, mišljenje je čovjeka, a ne psa.
zobena pahulja is offline  
Old 07.03.2011., 17:43   #67
Proleti temu (ne moraš daleko) i sve što se odnosi na kazne do 1000 kuna se odnosi i na tvoju.
drot13 is offline  
Old 07.03.2011., 18:07   #68
Quote:
drot13 kaže: Pogledaj post
Proleti temu (ne moraš daleko) i sve što se odnosi na kazne do 1000 kuna se odnosi i na tvoju.
Oprosti što te gnjavim, ali imam par konkretnih pitanja...

Prigovor nemam zašto pisati, jer je evidentno da sam kriva

Žalbu pišem sudu ili? Ako da, koji je nadležan?

Druga stvar, ako na odgovor na žalbu/prigovor čekam mjesecima, onda svakako ne mogu platiti u roku od 8 dana

Postoji li opcija da mi se kazna poveća?

Hvala
__________________
Da je pas čovjekov prijatelj, mišljenje je čovjeka, a ne psa.
zobena pahulja is offline  
Old 07.03.2011., 18:23   #69
Žalba odgađa plaćanje kazne, tako da zanemariš taj rok (samo podnesi žalbu na vrijeme). Podnosiš ju postaji koja ti je izdala nalog, a oni ju dalje šalju sudu. Veću kaznu ne možeš dobiti. U žalbi priznaš prekršaj za koji si evidentno kriva, ali navedeš olakotne okolnosti i tražiš opomenu ili manju novčanu kaznu. Praksa je da kazna kod priznaja padne i za 2/3 prvotno izrečene, a šanse za to su ti odlične (za opomenu ipak nešto manje).
drot13 is offline  
Old 07.03.2011., 19:25   #70
Hvala Vam, puno ste mi pomogli
__________________
Da je pas čovjekov prijatelj, mišljenje je čovjeka, a ne psa.
zobena pahulja is offline  
Old 07.03.2011., 20:24   #71
Nema problema.
drot13 is offline  
Old 26.03.2011., 14:45   #72
Obvezni prekršajni nalog

Ovo sam već napisao pod temom prigovori, zastare, al možda nije ni ovdje loše postaviti pošto je manje postova, ukoliko će odgovor biti reprezentativan

Ovako,
ovo ljeto u Novalji zaustavio sam auto iza znaka zabrane parkiranja. Pritom je auto bio upaljen, ja sam se nalazio u autu i uključio sam sva 4 žmigavca. Bila je taj dan velika kiša, a prijatelj je išao kupit pizzu u 100 metara udaljeni pizza cut. Uglavnom za min. mi je pokucao policajac, a 15 min poslije sam imao u rukama prekršajni policijski nalog na iznos kazne od 500kn. Zanima me, samo okvirno, jesu li mi smjeli napisati kaznu (pretpostavljam da jesu, premda bi me 99% policajaca samo zamolilo da se maknem u toj situaciji, što je i učinio kolega od ovog koji mi je uzeo dokumente neznajući da mi ih je ovaj već uzeo... al eto) ?
Glavna pitanja:
Uložio sam prigovor i dobio prije 2 tjedna presudu kojom se isti odbija te uz to priloženu uplatnicu na 500kn.
Zanima me, šta je sad slijedeći korak ukoliko ne platim? Ovrha (jel moguća pošto sam student sa tekućim računom na koji primam stipendiju) ili zatvor, ili prije toga šalju opomenu? Ako šalju opomenu, zanima me nakon koliko vremena od donošenja odbijajuće presude je šalju i za koliko opomena povećava iznos kazne?
Ukoliko je u pitanju zatvor, za koliko će mi to otić u zastaru po novom zakonu, 4 godine?
Hvala
rocky_zg is offline  
Old 26.03.2011., 15:06   #73
Quote:
rocky_zg kaže: Pogledaj post
Ukoliko je u pitanju zatvor, za koliko će mi to otić u zastaru po novom zakonu, 4 godine?
Hvala
Jesi imao mogućnost dobrotvornog rada? Ako da, uzmi to.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Old 28.03.2011., 15:59   #74
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Jesi imao mogućnost dobrotvornog rada? Ako da, uzmi to.
Nisam, to sam tražio isto u prigovoru, al mi je odbijen, i naređno da platim.
rocky_zg is offline  
Old 29.03.2011., 01:55   #75
Quote:
rocky_zg kaže: Pogledaj post
Nisam, to sam tražio isto u prigovoru, al mi je odbijen, i naređno da platim.
Onda imaš kao opciju kaznu zatvora, ako nemaš novce. Ne sjećam se više točno koliko je dan zatvora preračunato u kune. S time da nemoj računati na zastaru, iako su zatvori popunjeni.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is online now  
Old 07.06.2011., 16:09   #76
Pod utjecajem alkohola i bez osobne na biciklu

Pod utjecajem alkohola i bez osobne na biciklu (bmx) sam zaustavljen od strane PP.

Bili kod frenda pili na terasi. Ja ugledao rotirke i otišao da vidim šta se desilo. Bila je neka prometna nesreća. Došao do mene policajac i rekao mi da sam vidno pijan, tražio osobnu i dao da pušem. I danas mi došao "OBAVEZNI PREKRŠAJNI NALOG". piše da sam kriv kazna 600 kn.

Ne radim nigdje, nemam prihoda, nemam skrbnika.


Dajte mi nekakve prijedloge za žalbu ili primjere molim vas.

I imam li kakve šanse da smanjim tu cifru ili uopće neplatim ?
badwork is offline  
Old 08.06.2011., 09:45   #77
Ako nisi do sada kažnjavan ni dobio opomenu napiši prigovor ako ti rok nije istekao.
Tu imaš primjere (vidi pod mobitel opomena) samo napiši puni broj prek naloga.
To je ako te je vidio da voziš a ako te nije vidio da voziš nego si samo stajao pored bicikla onda se žali da nisi počinio prekršaj jer nisi vozio nego gurao bicikl.
http://www.testvoznja.net/index.php?...jeti&Itemid=66
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.
sivkić is offline  
Old 08.06.2011., 09:46   #78
radoznalost je ubila mačku, hahahha
__________________
Ako nemože drugačije onda čemo pošteno.
Opaki is offline  
Old 08.06.2011., 10:08   #79
Prijelaz prego pruge

Supruga je na kućnu adresu dobila obvezni prekršajni nalog i uplatnicu, i to radi prelaska preko pruge bez zaustavljanja, odnosno da se nije uvjerila da ne nailazi vlak (na prijelazu nema rampe). U nalogu piše da je policajac u izvještaju prijavio prekršaj te da je uvidom u video snimku utvrđeno da je do prekršaja stvarno i došlo. Činjenica je da se nije doslovce zaustavila, nego je usporila i lagano u 2. brzini prešla preko pruge, jer je vidljivost dobra i vidi se nadaleko da li vlak nailazi.

Moja pitanja su:
1. Da li su uz obvezni prekršajni nalog trebali poslati i dokaz o počinjenju prekršaju, odnosno sliku ili video zapis budući ju policajac nije zaustavio na licu mjesta?
2. Postoji li mogućnost da video zapis uopće ne postoji nego su nalog izdali samo na temelju izvješća policajca?
3. Koliki su troškovi prekršajnog suca ako se pošalje prigovor?
4. Ako se pošalje prigovor to odgađa plaćanje kazne, jel tak?
5. Kaj bi vi napravili, da li se uopće isplati slati prigovor radi kazne od 500kn?

Hvala svima na konkretnim odgovorima.
ZlayaA is offline  
Old 08.06.2011., 10:23   #80
1.Ne
2.Vjerovatno video postoji
3.oko 120 kn
4.Odgađa na neko vrijeme ali onda sudac rješava stvar pa može potvrdit kaznu,smanjit ili dat opomenu
5.Vrijedi pokušat

Gore imaš primjere žalbi da nije počinjen prekršaj ili da se uzrekne opomena sukladno čl.294 st.5 zakona o sigurnosti prometa na cestama


http://www.mup.hr/UserDocsImages/PA/...ajni_nalog.pdf
2.2
__________________
Demokracija je kad poštuješ Zakone iako se sa njima ne slažeš.

Zadnje uređivanje sivkić : 08.06.2011. at 10:40.
sivkić is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:12.