Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.09.2006., 12:47   #61
Quote:
Bina kaže:
Slažem se i ja s vama, u velikoj mjeri no ipak se nekako ne mogu othrvati tome da to ipak nije rutinska operacija. Sigurno je lakše kad to ljudi tako prihvate i razmišljaju o tome, meni to još nikako ne ide od ruke.
Ima argumenata za i protiv - kod starijih žena ne razmišljaju puno o načinu liječenja, ako je stanje loše: radiojod, pa operacija. Ili odmah operacija.
Kod muškaraca isto tako - ako vide da će morati piti veliku dozu lijeka: operacija.
Ja sam u onoj tzv. prelaznoj fazi što se žena tiče - imam 34 godine, inače sam prilično dobrog zdravlja, nemam nikakvih drugih tegoba i liječnici se ipak u većoj mjeri nadaju da bi organizam to uz lijekove mogao prevladati sam, jer je to bila posljedica velikog stresa. Stoga su i mišljenja o operaciji podijeljena, a radiojod mi ne preporučuju obzirom na godine. I tako vrijeme prolazi u nadi da će biti bolje.

Slijedeća kontrola mi je u studenom, kad ću ponovno na UZV, obzirom da nisam dugo bila, a dosta osjećam desnu stranu. Mislim da ću do tada odlučiti što i kako ako se hormoni ne primire...

Inače - za sve one koji se isto s tim muče - mene je grozno živciralo što doktori ništa ne savjetuju kako se ponašati, treba li mirovati, treba li piti vitamine dodatno obzirom da ih organizam troši previše, što sa natečenošću, treba li izbjegavati hranu koja sadrži veće količine joda....
Sama sam čitala, istraživala i zapitkivala na kontrolama. Baš da sam puno saznala i nisam.

ja bila na operaciji u četvrtak i superbrzo sam se oporavila. jedino mi je otečen povratni grkljanski živac koji omogućuje gibanje glasnica jer operacija nije bila na mjestu na kojem se inače radi nego malo iznad. inače, rutinski se pazi da se ne ošteti taj živac, a kako meni štitnjaču na kraju nisu uopće ni vadili, jedino su makli čvor i mali dio štitnjače na kojem se čvor nalazio, tako da najvjerojatnije neću trebati nikakve tablete. to oštećenje živca se očituje u prolaznoj promuklosti. nikad nisam imala tako sexy glas kao sad .

sad si još mlada i računaj na to da bi lakše podnijela operaciju nego za 10-tak god., a vjerojatno je da ćeš ipak morati to obaviti.
pjegava i prgava is offline  
Old 11.09.2006., 21:27   #62
tko bi znao sto je najbolje...

hvala vam svima na savjetima i odgovorima
zaintrigiralo me ovo što piše car_je_gol - meni se također čini da je liječnicima vrlo teško umjetno održavati razinu tiroksina. nedavno sam također pročitala da hipo u trudnoći uzrokuje retardaciju, ali to se užasno rijetko gdje spominje i navodi nekako "uzgred". Pa bi možda ipak bilo bolje da se još neko vrijeme liječim i pokušam "izgurati" prvu trudnoću kao hiperica
Uh, sama sebi zvučim neodlučno, a uopće nisam takva. Ovo je vjerojatno jedina "stvar" u mom životu koja nikako da se popravi ma koliko se ja trudila, pa nikako nisam sigurna što bi bilo bolje.
Uglavnom kad kod mene dođe do nekih promjena, računajte na to da ću opet daviti

No, nikako da sretnem nekog tko se liječio od hipertireoze i uspio izliječiti...
Ima li tko kakvih iskustava s akupunkturom i homeopatijom...

Denys, kako si ti?
Bina is offline  
Old 12.09.2006., 11:04   #63
ovo što je car napisao odnosi se na neliječenu hipotireozu za vrijeme trudnoće. tj. nadam se da je na to mislio.
strangelove is offline  
Old 13.09.2006., 01:30   #64
Quote:
strangelove kaže:
ovo što je car napisao odnosi se na neliječenu hipotireozu za vrijeme trudnoće. tj. nadam se da je na to mislio.
na hipotireozu općenito, bez obzira kako je uzrokovana, hereditarno ili jatrogeno.
manjak tiroksina (vrijednosti ispod normale) loše se odražava na razvoj mozga.
car_je_gol is offline  
Old 13.09.2006., 01:39   #65
Vidim da na ovom topiku ima puno znalaca..
Moze li mi netko objasnit sto znace povecana antitjela stitnjace..naime kod mene je ( receno mi je ) s funkcijom stitnjacom sve u redu ali cesto imam povecana antitjela stitnjace .. ne pijem nikakve lijekove ali moram ic na provjeru tih antitjela svako 6 mjeseci ( st ja bas i ne radim) ..
Inace patim od slabog imuniteta i pretjeranog umora a cesto mi otekne vrat i od obicne gripe i ove godine sam imala gripu 4 puta.. razbolim se zacas.. ko da nemam nikakvog otpora u tijelu protiv bolesti..
Postoji li ikakva veza izmedju rada stitnjace i pretjeranog pusenja?
__________________
“Nothing takes the taste out of peanut butter quite like unrequited love.” Charlie Brown
Ona007 is offline  
Old 13.09.2006., 03:08   #66
The New England Journal of Medicine - Maternal Thyroid Deficiency during Pregnancy and Subsequent Neuropsychological Development of the Child

velika studija iz 1999.

valjda mislimo isto, ako se razumijemo
jer liječena hipotireoza, odn. screening prije trudnoće sprječava razvoj djeteta sa niskim IQ.
strangelove is offline  
Old 13.09.2006., 23:42   #67
odličan naslov...štitnjača-ne mogu više !!!!
hmmmmmmm da......a moraš....i ja moram

ja sam dvije godine liječila hipertireozu lijekovima...i ništa nije pomoglo....odnosno simptomi bi pod lijekovima bili gotovo nestali.....ali recimo tsh nikad nije bio uredan...uvijek snižen.....a čvorovi su rasli.....i na kraju sam otišla na operaciju....prije pola godine...izvadili su 3/4 štitnjače
i sad se mučim s hipertireozom i hipotireozom....jaaaako zabavno....nikako da mi pogode dozu.......fizički simptomi nisu pretjerani...imam male oscilacije u kilaži....i male probleme sa probavom...ponekad povišen tlak i ubrzan puls....nekad mi je hladno a nekad vruče.....stalno sam umorna
ali to se sve da izdržati.....mene muče psihički simptomi....ne znam da li sam više nervozna ili više tužna....a nitko me ne shvaća ozbiljno u vezi toga.....kad se požalim kažu: to je od štitnjače....proči će kad se hormoni uravnoteže....čak moja liječnica smatra da mi ne treba ništa za smirenje....a ja ludim.....i osječam se psihički gore nego prije operacije....pokušala sam sa kapima za smirenje i sa persenom....ali to meni uopće ne pomaže....
i sad se pitam...kako da preguram dok oni pogode dozu...jer ovo je strašno....najradije bih se zatvorila u zamračenu sobu i plakala...plakala...od muke i tuge za koju nemam objašnjenje
dvijema ženama s kojima sam u kontaktu nakon operacije pogodili dozu iz prve....a meni nisu ni iz trećeg puta....hebem ti sreću !
nick40 is offline  
Old 14.09.2006., 17:19   #68
Quote:
Ona007 kaže:
Vidim da na ovom topiku ima puno znalaca..
Moze li mi netko objasnit sto znace povecana antitjela stitnjace..naime kod mene je ( receno mi je ) s funkcijom stitnjacom sve u redu ali cesto imam povecana antitjela stitnjace .. ne pijem nikakve lijekove ali moram ic na provjeru tih antitjela svako 6 mjeseci ( st ja bas i ne radim) ..
Inace patim od slabog imuniteta i pretjeranog umora a cesto mi otekne vrat i od obicne gripe i ove godine sam imala gripu 4 puta.. razbolim se zacas.. ko da nemam nikakvog otpora u tijelu protiv bolesti..
Postoji li ikakva veza izmedju rada stitnjace i pretjeranog pusenja?
naš obrambeni mehanizam reagira ukoliko se poremeti rad štitnjače, pa će tijelo tako pokušati smiriti štitnjaču. pa se stvore antitijela, ali ona mogu postati opasnost za druge organe, odnosno, mogu početi uništavati samu štitnjaču i slabjeti njenu funkciju. metabolizam se usporava. to se zove Hashimoto sindrom. i spada pod funkcionalne poremećaje štitnjače, pa potraži malo više o tome.
pjegava i prgava is offline  
Old 16.09.2006., 00:27   #69
Cool mlada i zelena

A hormoni lete ko baloni!

Anyway, meni je teta doktorica ( prilichno histerichna endokrinologica ) dala propiltiuracil za tyrotoxicosis!

Alo! Zeno! Meni je 25! Dje ce mi zivot!

No, nije mi to uspjela objasniti.
papavero is offline  
Old 16.09.2006., 14:56   #70
nisk40, da se malo osvrnem na tebe:

lakše je kad se tako tužno i svakako žena osjeća..
a što ćemo reći kad je muškarac u takvom j... stanju ?
njima se to ne priliči... jel tako..

što se tiče terapije i pogađanja - tebi mislim da će se stanje popravit kad ti izvade ostatak štitnjače.. tad će možda lakše kalibrirat hormonske tablete..
ZakS is offline  
Old 16.09.2006., 17:01   #71
Quote:
koko kaže:
Znam da "dosta" ljudi ima ciste koje im uopće ne smetaju pa ako nemaš nikakvih
simptoma vjerojatno nije ništa. Jesu ti punktirali?
Ja imam jednu cistu koja se povećava kad sam izložen toplini ili hladnoći.
Imam sve simptome hipertireoze, ali hormoni su mi u redu. Svi ti simptomi se javljaju po ljeti i zimi već oko 20 godina. Na nekim forumima sam vidio da je moguće da štinjača ne radi u redu iako su hormoni ok. Ima neko sličnih problema?
Može preporuka dobrog privatnog endokrinologa u Zagrebu koji ima iskustva sa sličnim.
Okulistica mi je preporučila doktoricu Štiglmajer (valjda se ovako piše). Je li netko
bio kod nje?
doktorica Benco, poliklinika Medikol
frenchkiss is offline  
Old 16.09.2006., 21:42   #72
Quote:
ZakS kaže:

lakše je kad se tako tužno i svakako žena osjeća..
a što ćemo reći kad je muškarac u takvom j... stanju ?
njima se to ne priliči... jel tako..
..
tak je
uvijek su tuđi problemi lakši

nemoj se ljutit ali tvoj mi je upis baš
__________________
Svijet ide svome kraju, Tralala.
polly is offline  
Old 16.09.2006., 21:53   #73
Quote:
frenchkiss kaže:
doktorica Benco, poliklinika Medikol
Hvala frenchkiss. Pogledao sam malo na njihovim stranicama, ali osim adrese, telefona i nešto fotki nemaju nikakvih informacija.
Imaš možda ti ili netko koga znaš sličan problem da su hormoni u redu, a da vjerojatno sa štitnjačom nešto nije u redu?
Iz Rijeke sam pa ne bi volio naletit opet na nekog kao u Rijeci ko će pogledat
samo hormone i poslat me doma.
Znaš možda, ako se kod njih može punktirat i cista?
koko is offline  
Old 18.09.2006., 00:08   #74
Quote:
koko kaže:
Hvala frenchkiss. Pogledao sam malo na njihovim stranicama, ali osim adrese, telefona i nešto fotki nemaju nikakvih informacija.
Imaš možda ti ili netko koga znaš sličan problem da su hormoni u redu, a da vjerojatno sa štitnjačom nešto nije u redu?
Iz Rijeke sam pa ne bi volio naletit opet na nekog kao u Rijeci ko će pogledat
samo hormone i poslat me doma.
meni su hormoni uvijek bili u redu, ali sam imala čvor koji sam godinama kontrolirala ultrazvučno, punkcijom i scintigrafski. pa mi dozlogrdilo i otišla ga izvaditi. a i s godinama je prijetio da postane maligan. na kraju mi štitnjaču nisu dirali, samo mali komad na koji je čvor bio vezan, ali to je zato što sam imala sreće jer je bio na samom rubu.
pjegava i prgava is offline  
Old 18.09.2006., 00:56   #75
Quote:
pjegava i prgava kaže:
meni su hormoni uvijek bili u redu, ali sam imala čvor koji sam godinama kontrolirala ultrazvučno, punkcijom i scintigrafski. pa mi dozlogrdilo i otišla ga izvaditi. a i s godinama je prijetio da postane maligan. na kraju mi štitnjaču nisu dirali, samo mali komad na koji je čvor bio vezan, ali to je zato što sam imala sreće jer je bio na samom rubu.
I meni su hormoni ok, ali simptome hipertireoze imam više od 20 godina.
Prvi ultrazvuk sam napravio tek pred par mjeseci i našli su mi cistu 20mm.
Scintigrafski sam napravio na nuklearnoj u Rijeci, a punktirat mi ni ne namjeravaju. Ti si u Zagrebu? Kod koga si bila?
btw. Da li nekome još natiču limfni čvorići na vratu?
koko is offline  
Old 18.09.2006., 19:51   #76
Quote:
koko kaže:
I meni su hormoni ok, ali simptome hipertireoze imam više od 20 godina.
to je možda psihološki, možda si po prirodi nemiran tip, pa ti je od tog i stradala štitnjača.

Quote:
koko kaže:
Prvi ultrazvuk sam napravio tek pred par mjeseci i našli su mi cistu 20mm.
Scintigrafski sam napravio na nuklearnoj u Rijeci, a punktirat mi ni ne namjeravaju. Ti si u Zagrebu? Kod koga si bila?
btw. Da li nekome još natiču limfni čvorići na vratu?
najprije sam bila u vinogradskoj u zg, ali su me tamo toliko izludili da jednom nisam otišla 3 god. na kontrolu, pa je dr. M.Solter vikao na mene.
sad sam se prebacila na Kliniku za tumore, njima tamo svaka čast.

vjerojatno imaju razlog zašto ne punktiraju, ako je cista onda je to poprilično bezopasno. limfni čvorovi mogu nateći od bilo čega i takvi ostati. meni su isto dugo bili natečeni, ali to vjerojatno nije imalo veze sa štitnjačom, jer nije bilo nikakve upale, a niti malignog procesa. znam da se čovjek uplaši. ako ti limfni čvorovi ne mijenjaju veličinu i oblik i ako su manji od 1 cm, ne bi trebalo biti ništa.
pjegava i prgava is offline  
Old 19.09.2006., 00:45   #77
Quote:
pjegava i prgava kaže:
to je možda psihološki, možda si po prirodi nemiran tip, pa ti je od tog i stradala štitnjača.



najprije sam bila u vinogradskoj u zg, ali su me tamo toliko izludili da jednom nisam otišla 3 god. na kontrolu, pa je dr. M.Solter vikao na mene.
sad sam se prebacila na Kliniku za tumore, njima tamo svaka čast.

vjerojatno imaju razlog zašto ne punktiraju, ako je cista onda je to poprilično bezopasno. limfni čvorovi mogu nateći od bilo čega i takvi ostati. meni su isto dugo bili natečeni, ali to vjerojatno nije imalo veze sa štitnjačom, jer nije bilo nikakve upale, a niti malignog procesa. znam da se čovjek uplaši. ako ti limfni čvorovi ne mijenjaju veličinu i oblik i ako su manji od 1 cm, ne bi trebalo biti ništa.
Limfni čvorovi meni nateknu, ali se kad prespavam obično vrate na normalno.
Skužio sam da mi smeta kada je pretoplo i prehladno, a posebno promjene npr. iz klimatiziranog kad izađem van. Onda mi se i oči izboče i javljaju se i drugi simptomi. Sve se to smiri na proljeće i jesan. Čak mi se onda i ginekomastija skroz povuče. btw. Prolaktin mi je u redu .
Ne vjerujem da je psihički jer bi onda isti simptomi bili tokom cijele godine. Psihički simptomi (nervoza i depresija) se jave onda kad mi je fizički loše. Išao sam i kod psihijatrice provjerit pred 5-6 godina za svaki slučaj da nisam hipohondar pa mi je žena rekla da nisam za nju i poslala me kod endokrinologa.
koko is offline  
Old 19.09.2006., 16:34   #78
Quote:
koko kaže:
Ne vjerujem da je psihički jer bi onda isti simptomi bili tokom cijele godine. Psihički simptomi (nervoza i depresija) se jave onda kad mi je fizički loše. Išao sam i kod psihijatrice provjerit pred 5-6 godina za svaki slučaj da nisam hipohondar pa mi je žena rekla da nisam za nju i poslala me kod endokrinologa.
jedna od uloga štitnjače, između ostalih, jest i reguliranje psihičkih procesa. ja sam znala biti često nervozna, naročito ljeti bi mi taj čvor stvarao pritisak ( na dušnik, glasnice).
otkad sam bila na operaciji, ne skidam osmijeh s lica.

baš jučer sam srela ženu koja ima ciste na š. i jednu veću je akupunkturom riješila.
budući da je ovo tvoje isto cista, i 2 cm vjerujem da stvara i tebi pritisak poput knedle u grlu, možda nije naodmet probati. meni to doduše, ne bi pomoglo, jer sam imala očahureni čvor.
pjegava i prgava is offline  
Old 19.09.2006., 18:43   #79
Quote:
pjegava i prgava kaže:
jedna od uloga štitnjače, između ostalih, jest i reguliranje psihičkih procesa. ja sam znala biti često nervozna, naročito ljeti bi mi taj čvor stvarao pritisak ( na dušnik, glasnice).
otkad sam bila na operaciji, ne skidam osmijeh s lica.

baš jučer sam srela ženu koja ima ciste na š. i jednu veću je akupunkturom riješila.
budući da je ovo tvoje isto cista, i 2 cm vjerujem da stvara i tebi pritisak poput knedle u grlu, možda nije naodmet probati. meni to doduše, ne bi pomoglo, jer sam imala očahureni čvor.
Malo sam kasno i na brzinu čitao post pa nisam skužio .
Znam da štitnjača djeluje i na reguliranje psihičkih procesa. Mislio sam da misliš
da mi je uzrok svih simptoma psihički.
koko is offline  
Old 19.09.2006., 19:02   #80
Quote:
koko kaže:
Malo sam kasno i na brzinu čitao post pa nisam skužio .
Znam da štitnjača djeluje i na reguliranje psihičkih procesa. Mislio sam da misliš
da mi je uzrok svih simptoma psihički.
ma nisam, ne brini.
pjegava i prgava is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:09.