Natrag   Forum.hr > Društvo > Religija

Religija Religija u društvu
Podforum: Teologija i religijska praksa

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.06.2004., 12:00   #61
Ah da link....

http://www.us-israel.org/jsource/Jud...he_Temple.html

(na dnu pise)

To this day, traditional Jews pray three times a day for the Temple's restoration. During the centuries the Muslims controlled Palestine, two mosques were built on the site of the Jewish Temple. (This was no coincidence; it is a common Islamic custom to build mosques on the sites of other people's holy places.) Since any attempt to level these mosques would lead to an international Muslim holy war (jihad) against Israel, the Temple cannot be rebuilt in the foreseeable future.


Na ovaj dan, tradicionalni Jevreji se mole tri puta dnevno za obnovu Hrama.Tokom stoljeca muslimanske kontrole u Palestini, dvije dzamije su izdradjene na lokaciji Jevrejskog Hrama.(ovo nije slucajnost ; to je uobicajeni islamski obicaj(sic!) graditi dzamije na lokacijama svetih mjesta drugih ljudi(sic???).Posto bi svaki pokusaj rusenja ovih dzamija prouzrokovao medjunarodni sveti rat - dzihad(sic!) protiv Izraela, Hram se ne moze obnoviti , barem ne u skoroj buducnosti.

Komentar je suvisan.
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 12:03   #62
Quote:
Adura kaže:
gdje se opet brka Al Aksa sa Doom of Rock
Dome...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 12:37   #63
Quote:
Adura kaže:
Al Aqsa je kako rekoh prva kibla prema kojoj su se muslimani okretali.
... ne Al Aksa, vec rusevine zidovskig Hrama... jedan od elemenata politike priblizavanja Zidovima od strane Muhameda.

Quote:
Adura kaže:
Ta kibla je nastala vec davno , po nekima i prije izgradnje samog Solomonovog hrama.(ovdje se navodi argument da je kibla postojala i prije Solomona, ali da ju je Solomon dogradio i izgradio na njoj vec poznati Hram).
Da li ti govoris o stijeni na kojoj je, po tradiciji, trebao biti zrtvovan Jichak? Sastavljaci Kurana i hadisa ocito nisu razumijevali judaizam... okretanje u judaizmu je prema Hramu, a ne prema bilo kakvom kamenju... a TAKVO okretanje prema Jeruzalemu je preuzeo Muhamed u svom dawa pokusaju... sva kasnija tumacenja su prilagodjavanje istine kasnijoj situaciji.

Quote:
Adura kaže:
Kibla je kako rekoh duhovni centar i smjer prema kojem se vjernici okrecu u molitvnu.Za muslimane je prva Kibla bila ova u Al Aksi.
Mislis Hramu?

Quote:
Adura kaže:
Dome of the Rock (ili poznatija kao Kubbat as-Sakhra, pogledati slike...) je SADRAGJENA 72 poslije Hidzre , oi to od strane Abdul Malika.
Yep. Umarova/Omarova mosheja... a tako je zovu i BH dani (ja sam je studirala na umjetnosti i znam da smo je tako zvali... pa sam mislila da je mozda muslimani tako ne zovu... medjutim:
Quote:
Izmedju starih zidina drevnog grada vijekovima se stvarala i "odigravala" burna istorija covjecanstva. Jerusalem je sveti grad judaizma, krscanstva i islama. Najveca jevrejska svetinja - Zid placa, zapravo je vanjski zid velikog muslimanskog svetista, dzamije Al Aksa. A u blizini Al Akse nalazi se Omarova dzamija sa zlatnom kupolom, remek-djelo arhitekture.
U tradiciji se jednostavno zove tako... nije mi jasno cemu tvoje protivljenje tom terminu kad imas, u svom izlaganju, puno neprecizniju terminologiju (Hram zoves Al Aksa pa kamen na kojem je po tradiciji trebao biti zrtvovan Jichak zoves Al Aksa... uz to, kako sad kamen, kad lijepo u haditima Muhamed opisuje gradjevinu...)...

Quote:
Adura kaže:
Ali kako rekoh dzamija Al Aksa nije Kubbat as-Sakhra.
I ja. Otprilike 17. put. Al Aksa je Al Aksa, a Umarova mmosheja je Umarova mosheja (vidi BH dane, ako mislis da je ovo icionisticka propaganda ). Link: BH Dani

Quote:
Adura kaže:
Al Aksa je kako rekoh i kibla i cjela lokacija Solomonovog hrama, ali u sadasnjem vremenu postoji gradjevina Al Aksa(pogledati sliku) cije mjesto je ustvari odredio sam Omer po zauzimanju Jerusalema.Ime ovoj dzamiji su dali ljudi koji su se u njoj molili.
Ime joj je dao Umar, da bi, na taj nacin, uzdigao njenu vaznost, a u borbi sirijskih Umajada za prevlast u islamskom svijetu (a kako to da od svih frizova i onoj drugoj mosheji... Umarovoj... ima more kuranskih ajeta, ali nigdje nema i 17:1 ). Ja bih zato rekla da je tradicija malo novijeg datuma, nego se to kasnije pokusavalo prikazati

Quote:
Adura kaže:
Omer nije gradio Doom of the Rock (Kubbat as-Sakhra), a na tom mjestu u Omerovo vrijeme je bila deponija smeca, koju je Omer dao pocistiti(deponiju smeca su odlagali krscani kako bi pokazali "postovanje" prema hramu, cije je rusenje najavio i sam Isa s.a.v.s. u Novom Zavjetu.)
A cuj, jedni talozili smece, a drugi se bespravno uselili.

Quote:
Adura kaže:
Kada je Omer ra otkloni smece na toj lokaciji upitao je Ka'aba "Sta mislis gdje bi ovdje se moglo sagraditi mjesto za molitvu?".Ka'ab je odgovorio "Iza kamena"(kamen-Rock je kako u Kabi tako i u Al Aksi , ili u obje Kible po Abrahamskoj tradiciji oznacavao sveto mjesto , odnosno mjesto Kible)Omer ra mu je odgovori:"O ti sine jevrejske zene( ) , da ti nisi pod uticajem kakvih jevrejskih ideja?....prije cu gradjevinu smjestiti ispred kamena"
Jos jedno trackanje judaizma bez puno poznavanja judaizma.. ovo cu staviti u the greatest... zajedno s Ezrom i kamenovanjem preljubnica kao Zakonom iz Tore, koji se kak ti provodio u Srednjem vijeku..

Quote:
Adura kaže:
Tu na tom mjestu je bilo otvoreno nebo (za kalifata Omera , Osmana, Alije i Muavije ra)
Za nekoga je to kamen na kojem se imao zrtvovati Jichak.. ali koga jos briga za postivanje drugih vjera

Quote:
Adura kaže:
Ucenjaci i ashabi nisu se osvrtali na 'kamen' u Al Aksi jer su znali da je ta Kibla promjenjena , Kur'anskom odredbom(da u buducnosti Kibla bude prema masdzidu u Kabi)
... kao sto rekoh kibla je bila Hram, a u smislu Muhamedovog poteza, kojeg ce kasnije ponoviti Luther promjenon uvjetno receno Starozavjetnog kanona...

Quote:
Adura kaže:
Ka'ab al Ahbaar , koga je Omer ra pitao za mjesto gdje da napravi dzamiju , je bio jevrejski ucenjak i rabbi.Tako , kada je sugerirao Omeru da sagradi dzamiju "iza kamena" , on je to rekao iz uvjerenja u znacaj kamena za jevreje, odnosno da bi muslimani se okretali kamenu u toku molitve.
Nikakvom se kamenu Zidovi nisu okretali, nego muslimani iz Muhamedovog doba, u cisto srednjevjekovnom stilu, preslikavaju svoj kamen (koji su ocito, prije nego su posyali muslimani, obozavali) na kamen koji su ugledali na Brdu Hrama... jos jedan primjer povrsnog poznavanja judaizma, a pokusaj objasnjavanja istog.

Quote:
Adura kaže:
Da skiciram.....sta je Ka'ab predlagao
Ja sam povjesnicar, tako da meni ovo bas i nije neka argumentacija.

Quote:
Adura kaže:
.......Kamen(Kibla u Jerusalemu)......Dzamija ->(Al Aksa dzamija sa slike)........->Kamen (Kibla u Kabi,smjer okretanja muslimana u molitvi)
Nope; Al Aksa je i sagradjena zato da izdigne Jeruzalem u ocima muslimana (vidjeti borbe za vlast u kalifatu)... naime, u pitanju je Srednji vijek sa svojom osebujnom logikom (sada je konacno stvarno postojalo mjesto koje se zvalo Al Aksa)... slicno je napravila i Helena, hodajuci po Jeruzalemu i markirajuci mjesta koja je dobila u snu kao razna mjesta iz Isusovog zivota... ni prvi, ni zadnji... sto, jasno, ne umanjuje vrijednost simbola, kojeg odredjeno mjesto ima.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 12:37   #64
Quote:
Adura kaže:
E sad malo o cionistickoj propagandi
Mislis, nakon islamske

Quote:
Adura kaže:
Cioniste vec neko vrijeme pokusavaju srusiti Al Aksu(pogledati sliku ), poduzeti su i koraci ka prokopavanju tunela ....pod izgovorom "arheoloskih istrazivanja"(nekakve 'tajne Solomonovog hrama su u pitanju....ovo opet ima veze sa Masonima)


Quote:
Adura kaže:
Propaganda Cionista svo vrijeme zeli da prikaze dfa je Al Aksa(gradjevinu sa slike) ustvari Doom of the rock(Kubbat as-Sakhra), u ovu propagandu i neki muslimani vjeruju (jer se Kubbat as-Sakhrom cesto nalazi na "razglednicama" Jerusalema, pa i "potpisuje kao Al Aksa, ili kao "omerova dzamija")
Cemu paranoja... prolistati malo knjige iz povijesti umjetnosti.

Quote:
Adura kaže:
Cilj je ustvari uvjeriti muslimane (i sav ostali svjet) da prava Al Aksa nije Al Aksa, vec je to Kubbat as-Sakhra, kako bi cionisti srusili (na ovaj i onaj nacin) pravu Al Aksu(pravu Omerovu dzamiju) i napravili "hram"
Lokacija Hrama nije bila gdje je danas Al Aksa (opet paranoja ), nego vise prema Umarovoj mosheji... ali, nisu Zidovi Talibani, da ruse tudje svetinje, niti palestinski ekstremisti (Josefov grob u Shchemu/Nablusu)... niti su Jordanci, da nekome brane pristup njegovim svetim mjestima (Brdo Hrama je pod upravom Waqfa, koji tamo unistava arheoloske ostatke, a za vrijeme jordanske okupacije, Zidovi nisu smjeli moliti ispred Zida placa)... a i Zidovi su najmanje od svih ikada i gradili na tudjom svetinjama to begin with ... zato, manje paranoje i bit ce sve OK. A evo i link, na kojem se vidi Waqfov odnos prema kulturnoj bastini.

Quote:
Adura kaže:
Zasto nikada ne komentirate te tunele, ta "arheoloska istrazivanja"?
Evo sad cu: tunel je nevjerojatno arheolosko iskustvo, bas sam nedavno bila... prolazeci kroz njega, mogu se vidjeti temelji Hrama, koji je nekada stajao na tom mjestu... isto tako, mogu se vidjeti i razni arheoloski slojevi... dosta se toga iz tih istrazivanja doznalo o povijesti Jeruzalema



__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob

Zadnje uređivanje rambi : 22.06.2004. at 13:14.
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 12:57   #65
A kad smo vec kod opasnosti od urusavanja... i ovo su podzemni radovi, zar ne?

In 1996 the Islamic Clerics changed the accepted status quo that was kept for generations and converted two ancient underground Second Temple Period structures into a new large mosque. Both structures, known as Solomon’s stables and the Eastern Hulda Gate passageway, were never mosques before. The new mosque extends over an area of 1.5 acres, thus being the largest mosque in Israel, able to accommodate 10,000 people.

In November 1999, the Islamic Clerics opened what they called an “emergency exit” to the new mosque. Over 3 days and nights the exit has expanded into a gaping hole, 18,000 square feet in size, and up to 36 feet deep. Thousands of tons of the ancient fills from the site, subsequently found by Israeli archeologists to contain artifacts dating as early as the First Temple Period, were dumped into the Kidron Valley.

Since the creation of the gaping hole and up until now, without any archaeological supervision, thousands of square-meters of the ancient surface level of the Temple Mount are dug up by tractors, paved and announced as open mosques.

Moreover, in 1997 another ancient underground Second Temple Period structure, known as the Western Hulda Gate passageway, has been converted into another new mosque. Recently, in February and March of 2001, an ancient arched structure built against the Eastern Wall of the Temple Mount enclosure was razed by bulldozers in order to enlarge further the “emergency gate” of the new mosque at the Stables of Solomon.

Fotografije o intenzivnim gradjevinskim radovima na Brdu Hrama I.

Fotografije o intenzivnim gradjevinskim radovima na Brdu Hrama II.

Glavni link (isplati ga se ponoviti)
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob

Zadnje uređivanje rambi : 22.06.2004. at 13:32.
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 13:08   #66
Sep 25, '03 / 28 Elul 5763

Temple Mount Wall Collapses



One side of a wall in the Temple Mount compound - completely visible to worshippers at the Western Wall - collapsed on Tuesday, uncovering an area of some 40 square meters of dirt and fill. The wall belongs to the Islamic Museum on the Temple Mount, a building to the right and above the worshipers at the Western Wall, identified by a small gray dome.

Archaeologist Dr. Eilat Mazar, a member of the Committee to Prevent the Destruction of Temple Mount Antiquities, said that the collapse is connected with the illegal construction works being carried out on the Temple Mount by the Moslem Waqf. Speaking with Yisrael Medad on Arutz-7's "Freedom of Broadcast" program, Dr. Mazar said that these works have been ongoing for many years without supervision by either the Planning and Construction authorities or the Antiquities Authority.



"No one is concerned about preserving the ancient compound," she said, "nor has anyone mapped, surveyed or buttressed the hollow areas under the Temple Mount and under the mosques... It is frightening to think of this collapse, and of what could happen in the future when many tens of thousands of people visit the Temple Mount, and tractors and trucks - and all of this atop hollow areas that have never been professionally checked. This collapse should be a warning bell. If a catastrophe occurs, the whole world will blame Israel."

She said that opening the compound to Jewish visitors is "just the beginning; pressure must be exerted in order that the supervisory authorities do what they are supposed to. The press must get involved in this cause."


Inace je zanimljivo da islamski mediji ovo urusavanje nisu spomenuli... valjda Arafat, ovaj put, nije dao naredbu za izazivanje nereda...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 13:15   #67
Quote:
Adura kaže:
jasno mi je da je zalja cionista , (neki ok cekaju "mesiju") da sagrade hram, oni bi to vec davno uradili da Al Aksa nije zasticena UN poveljom( usput UN jasno osudjuje ova "prokopavanja" Al Akse), a da na 'oficijelnim stranicama' cionistickog pokreta sam naisao na podatak , koji oni otvoreno priznaju da....(pokusacu naci link) bi oni vec davno 'srusili Al Aksu' .....da se ne boje rakcije muslimanskog svijeta(i svjeta inace)
Za nekakvo rusenje po Brdu Hrama zalazu se pojedinci,... a mi se ostali 3 puta dnevno molimo za restauraciju Hrama (jos od davno prije nego je osnovan islam... prije nego se Muhamed rodio)... mozda bi ga i obnovili, da se vi, u medjuvremenu, niste bespravno uselili (sad cu i ja biti vulgarna )... ovako je, naravno, nemoguce (ka sto rekoh, niti smo Talibani, niti palestinski ekstremisti).

Quote:
Adura kaže:
Ovaj topic opet 'mirise' na tu propagandu , (gdje se opet brka Al Aksa sa Doom of Rock), i ovo jeste "prokopavanje Al Akse", doduse 'prefinjenom' (historijskom.,...sori na ironiji) 'intelektualnom' metodom....
Kad paranoja proradi, racionalni dio ljudskog bica spava.

Quote:
Adura kaže:
Mislim ....sta mislite da ovdje neko sisa vesle(sori na komentaru ali morao sam...)
Primijeni



E da; ja sam ponosna sto zamotana muslimanka moze proci kod Zapadnog zida (Zida placa), kada god to zeli (naglasit cu da podrucje nije tranzitno), bez da joj itko dobacuje bilo kakve komentare... a to sto se ja ne smijem ni pribliziti unistenom i zapaljenom Josefovom grobu u Shchemu/Nablusu... ili sto se neki Zidovi ne bi smjeli pojaviti na podrucju gdje je nekad stajao zidovski Hram, jer se to koristi kao povod za rat... to pak govori o vjerskoj toleranciji nekih drugih...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 13:26   #68
Question

Quote:
rambi kaže:




E da; ja sam ponosna sto zamotana muslimanka moze proci kod Zapadnog zida (Zida placa), kada god to zeli (naglasit cu da podrucje nije tranzitno), bez da joj itko dobacuje bilo kakve komentare... a to sto se ja ne smijem ni pribliziti unistenom i zapaljenom Josefovom grobu u Shchemu/Nablusu... ili sto se neki Zidovi ne bi smjeli pojaviti na podrucju gdje je nekad stajao zidovski Hram, jer se to koristi kao povod za rat... to pak govori o vjerskoj toleranciji nekih drugih...

Židovi? Zar oni nisu nestali u vrijeme ustanaka i pobuna protiv Rima... u prvom i drugom stoljeću?
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 13:26   #69
Re: Sep 25, '03 / 28 Elul 5763

Quote:
rambi kaže:
Temple Mount Wall Collapses
Sjecam se toga, to je bilo proslu jesen. Sjecam se da je bila velika frka, i zbog juznog zida a i sjeverni bi mogao pasti, zbog ramadana, da se sruci cijela gora zajedno sa desetak tisuca muslica... Ogranicili su pristup zbog opterecenja, a desit ce se prije ili kasnije. Wakf kopa, gradi "podzemne dzamije" itd, bez ikakvog arhitektonskog znanja, srusit ce se sve. Da ti pravo kazem, bas me briga, njihov problem. Sve arheoloske ostatke su ionako vec unistili, sa religioznog stanovista, herodovi dodaci na hramsku goru nemaju nikakvog znacaja. Samo se nadam da ce brdo otklizit prema jugu, prema maslinskoj gori, tamo nitko ne zivi.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 13:27   #70
Quote:
I.L kaže:
Židovi? Zar oni nisu nestali u vrijeme ustanaka i pobuna protiv Rima... u prvom i drugom stoljeću?
A znaci zidovi nisu napisali talmud? A sta je sa filistejima? I lezbijkama u NZ? Stalno izbjegavas temu. Bolje bjezi nazad na sijelo. Analfabet.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 14:27   #71
Quote:
rambi kaže:
nemoguce (ka sto rekoh, niti smo Talibani, niti palestinski ekstremisti).
Vi ste jos gori... Kazari...
zagor is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 14:51   #72
Quote:
UmpaUmpa kaže:
A znaci zidovi nisu napisali talmud? A sta je sa filistejima? I lezbijkama u NZ? Stalno izbjegavas temu. Bolje bjezi nazad na sijelo. Analfabet.

Aha, znači potajno čitašp sijelo.com? Znaš da kršiš pravila službe?

Lezbijke u NZ? pa izvoli pročitaj od Sv. Pavla. Ta zar te moram hraniti citatima kao -dojenče?


Stoga ih je Bog predao sramotnim strastima: njihove žene zamijeniše naravno općenje protunaravnim, 27 (Rim.1:26.)


27 a tako su i muškarci napustili naravno općenje sa ženom i raspalili se pohotom jedni za drugima te muškarci s muškarcima sramotno čine i sami na sebi primaju zasluženu plaću svoga zastranjenja (Rim.1:27.)


Ovdje se vidi da se govori o pederluku i lezbijstvu.

I ti još tvrdiš da danas postoje - Židovi?
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 15:00   #73
Quote:
I.L kaže:
Aha, znači potajno čitašp sijelo.com? Znaš da kršiš pravila službe?
Aha. Pratimo mi to.
Quote:
I.L kaže:
Lezbijke u NZ? pa izvoli pročitaj od Sv. Pavla. Ta zar te moram hraniti citatima kao -dojenče?


Stoga ih je Bog predao sramotnim strastima: njihove žene zamijeniše naravno općenje protunaravnim, 27 (Rim.1:26.)
Lezbijke, ne protuprirodne seksualne radnje. LEZBIJKE, NE ZOOFILIJA, PEDOFILIJA, S&M, CELIBAT....
Quote:
I.L kaže:
27 a tako su i muškarci napustili naravno općenje sa ženom i raspalili se pohotom jedni za drugima te muškarci s muškarcima sramotno čine i sami na sebi primaju zasluženu plaću svoga zastranjenja (Rim.1:27.)


Ovdje se vidi da se govori o pederluku i lezbijstvu.
Jok. Tu se nista ne vidi. Gdje pise da je lezbijstvo neprirodna radnja?
Quote:
I.L kaže:
I ti još tvrdiš da danas postoje - Židovi?
Mene samo zanima sto ti mislis (ako uopce mislis) tko je napisao talmud? I sto je sa filistejcima?
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 15:14   #74
Cool

Quote:
UmpaUmpa kaže:

Mene samo zanima sto ti mislis (ako uopce mislis) tko je napisao talmud? I sto je sa filistejcima?
Talmud, pa objasnio sam to, makar deset puta...

Do propasti Židova, pisali su ga židovski pseudomudraci, koje Sv. Pavao izruguje u svojim poslanicama: pišući: "Gdje im "mudrost", kad Gospodara slave nisu prepoznali"?

A obraćenjem Kazara na judaizam, počinju kazarski pseudomudraci (tama svijeta) nastavljati nedjelo tamo gdje su Židovski pseudomudraci stali...

Više o svemu, naravno možeš čitati na sijelu.

Pazi da te tko ne vidi!
I.L is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2004., 15:36   #75
Quote:
I.L kaže:
Talmud, pa objasnio sam to, makar deset puta...

Do propasti Židova, pisali su ga židovski pseudomudraci, koje Sv. Pavao izruguje u svojim poslanicama: pišući: "Gdje im "mudrost", kad Gospodara slave nisu prepoznali"?

A obraćenjem Kazara na judaizam, počinju kazarski pseudomudraci (tama svijeta) nastavljati nedjelo tamo gdje su Židovski pseudomudraci stali...

Više o svemu, naravno možeš čitati na sijelu.

Pazi da te tko ne vidi!
Hmmmm.... Godine ti se ne slazu, fali ti 400 godina...


__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) derviš aka musliman.hr
Nemojte kriviti puni mjesec, židovi su krivi
UmpaUmpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2004., 10:10   #76
Opa

Ne znam hocu li stici na sve odgovoriti

Ok jedno po jedno.

Quote:
Da li ti govoris o stijeni na kojoj je, po tradiciji, trebao biti zrtvovan Jichak? Sastavljaci Kurana i hadisa ocito nisu razumijevali judaizam...
Ne postoje nikakvi "sastavljaci Kur'ana".Na slican nacin kako se brkaju ovdje pojmovi(a to cu pojasniti) i ovdje 'forsiras' klimave teze o "sastavljacima Kur'ana".Ustvari u ovom tvom pisanju jasno se primjeti uticaj Ignaz Goldzihera,Izhak Hassona, dvojice jevrejskih orjentalista koji su nastojali (a za vas i uspjeli) minimilizirati znacaj Al Akse za muslimane.Njihove su teze upravo ove koje iznosis, i ocigledno da se manipulativno-propagandnom pristupu brkaju pojmovi.Teza da je "Al Aqsa" neki 'nebeski hram' ,je jedana od onih koje ovi autori 'poturaju'.Zatim brkanje Al Akse i Doom of rock , je druga stvar koje opet isti autori brkaju.

Ne principijalnost u tvom "historijskom" pristupu se primjeti iz fraza "sakupljaci Kur'ana", i slicnih termina, iako sam na neki nacin trazio od tebe(mozde na toliko 'direktno') da mi izneses tu tezu...Da ne diramo ovaj topic , opet te izazivam da dokazes tu teoriju, posto veoma dobro vladam tom 'materijom' rado bih da ti "razbijem" josh koji mit.(o navodnim 'sakupljacima Kur'ana).Bice da "je babi milo sto se babi snilo".Da ne ulazim u nastojanja jevrejskih orjentalista da mijenjaju "historiju" , ne samo ovu "islamsku" vec i onu krscansku!

Zamolio bih te da prije nego pises o Kur'anu da termin "sakupljaci Kur'ana" manje koristis.U mojim ocima naime tim "indoktriranim terminima"(cionisticke propaganda) samo padas kao "objektivan" historicar.Sto bi rekli gubis 'kredibilitet', ali da ne ostane sve ovo samo na "prici" zasto da ne otvorimo topic na tu temu?
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2004., 11:00   #77
Quote:
Sastavljaci Kurana i hadisa ocito nisu razumijevali judaizam... okretanje u judaizmu je prema Hramu, a ne prema bilo kakvom kamenju... a TAKVO okretanje prema Jeruzalemu je preuzeo Muhamed u svom dawa pokusaju... sva kasnija tumacenja su prilagodjavanje istine kasnijoj situaciji.
U mnogim dijelovima Biblije postoje reference na znacenje 'kamena' kod abrahamskih naroda(i religija).Kamenom se cesto oznacavalo sveto mjesto , ili Hram Boziji - "Kuca Bozija")

Slucaj sa Jakovom

and [ 28:21,22 Or [ house, and the ] LORD [ will be my God, 22 then ] ] this stone that I have set up as a pillar will be God's house, and of all that you give me I will give you a tenth."

Post: 28: 21, 22...21te se zdravo vratim kući svoga oca, Jahve će biti moj Bog.A ovaj kamen koji sam uspravio kao stup bit će kuća Božja. A od svega što mi budeš davao za te ću odlagati desetinu."


___________

Kako sam vec rekao Al Aqsa je lokacija , a kamen je oznacavao "Hram Boziji" i prije nego je podignut Solomonov hram.
Ikao i ovdje postoji "razlaz" medju samim jevrejima(gdje je Hram trebao da bude, neki uzimaju npr Jozofovo 'razumjevanje' po ovom pitanju).Kasnije , pod uticajem tradicije ovaj obicaj je djelimicno zanemaren(iako se moze naci), a vaznost "svetog mjesta" preuzima Hram.(Al aksa je pak lokacija hrama, a ne sam hram, iako se historijski moze reci da su se pojmovi Hrama i "Al Akse" stopili, kao i pojmovi danasnje dzamije Al Aksa, i same lokacije Al Aksa)


U svakom slucaju sasvim je izvjesno da je prije gradnje Solomonovog hrama, bila vec "posvecena lokacija" negdje na podrucju Al Akse, i kako rekoh cesto se kamen u ona vremena sluzio da bi se njime 'markiralo' sveto mjesto.
(nastavicu poslije, na zalost nemam mnogo vremena ali cim nadjem vrnem se nazad jer ima se ovdje josh sto sta protabiriti)
Adura is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2004., 12:06   #78
Quote:
Adura kaže:
Ne postoje nikakvi "sastavljaci Kur'ana".
A jesu li Zidovi mijenjali Toru?

Quote:
Adura kaže:
Teza da je "Al Aqsa" neki 'nebeski hram' ,je jedana od onih koje ovi autori 'poturaju'.Zatim brkanje Al Akse i Doom of rock , je druga stvar koje opet isti autori brkaju.
Teza da je Al Aksa nebeski hram je uzeta od ranih muslimanskih komentatora. Po 8957609568098599508959508 put ponavljam (izvoli procitati topic jos jednom) da nisam brkala Omarovu mosheju (onu sa zlatnom kupolom) i Al Aksu. Inace, bas je u toj Omarovoj kamen, koji nije obozavan kao neki drugi, ako nisi znao.

Quote:
Adura kaže:
Ne principijalnost u tvom "historijskom" pristupu se primjeti iz fraza "sakupljaci Kur'ana", i slicnih termina, iako sam na neki nacin trazio od tebe(mozde na toliko 'direktno') da mi izneses tu tezu...
Sastavljaci, da... i objasnila... ja nisam musliman da bih morala vjerovati da je isti diktiran izravno Muhamedu.... valjda imam na to pravo, pogotovo ako ima dovoljno dokaza... a ima. Ali za to predlazem novi topic.

Quote:
Adura kaže:
Da ne ulazim u nastojanja jevrejskih orjentalista da mijenjaju "historiju" , ne samo ovu "islamsku" vec i onu krscansku!
Jos jedna teorija zavjere, koja laganio klizi u antisemitizam. Predlazem da se ostavimo ovih Zidovi protiv svih teorija, jer cu onda biti prisiljena napisati nesto o polozaju krscana na teritoriju PA otkad je Arafat stigao iz Tunisa.

Quote:
Adura kaže:
Zamolio bih te da prije nego pises o Kur'anu da termin "sakupljaci Kur'ana" manje koristis.U mojim ocima naime tim "indoktriranim terminima"(cionisticke propaganda) samo padas kao "objektivan" historicar.Sto bi rekli gubis 'kredibilitet', ali da ne ostane sve ovo samo na "prici" zasto da ne otvorimo topic na tu temu?
Ako ovdje napises da Zidovi nisu mijenjali Toru i ubijali proroke, ja cu, jer cu shvatiti da zaista postujes judaizam, iz tog postovanja prestati koristiti taj izraz... ne radi znanstvene tocnosti, vec jer onda ni ja, zauzvrat, necu vrijedjati tvoje vjerske osjecaje...
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2004., 12:08   #79
Quote:
Adura kaže:
Kako sam vec rekao Al Aqsa je lokacija , a kamen je oznacavao "Hram Boziji" i prije nego je podignut Solomonov hram.
Odakle ti ovo?

Quote:
Adura kaže:
Ikao i ovdje postoji "razlaz" medju samim jevrejima(gdje je Hram trebao da bude, neki uzimaju npr Jozofovo 'razumjevanje' po ovom pitanju).Kasnije , pod uticajem tradicije ovaj obicaj je djelimicno zanemaren(iako se moze naci), a vaznost "svetog mjesta" preuzima Hram.(Al aksa je pak lokacija hrama, a ne sam hram, iako se historijski moze reci da su se pojmovi Hrama i "Al Akse" stopili, kao i pojmovi danasnje dzamije Al Aksa, i same lokacije Al Aksa)
Al aksa je pojam iz 7. stoljeca u Muhamedovoj zelji da konvertira Zidove.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2004., 14:16   #80
Da razjasnim...

Ne zelim da se topic nastavi s ovakvim tenzijama... ali, ako ti vidis probleme u mom spominjanju sastavljaca Kurana i navodjenju arheoloskih dokaza za Brdo Hrama, ja ih, opet, vidim u muslimanskom tretiranju Tore kao mijenjane i Zidova kao ubojica proroka, koji su, prije svega Zidovi, a onda su ih naslijedlili krscani i Zidovi... tako da takav stav mi smatramo, u najmanju ruku, neukusnim.

Hvala.
__________________
Islam dozvoljava da se prekine zadana riječ ako se pojavi nešto korisnije i bolje od toga. (c) Derviš aka Musliman.hr / Izrael 101
Kadija te tuži, kadija ti sudi / Case study / Legitimna kritika izraelske fiskalne politike / Izrael i UN / Arapsko-izraelski sukob
rambi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:34.