Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.10.2011., 13:52   #21
Quote:
turbo chick kaže: Pogledaj post
Palj, e pa na tako nešto sam i mislila. Zabrana prodaje nekretnina zbog zanemarivanja djece, samo sada je pitanje ako ta djeca imaju oko 30 godina da li se to još može zatržiti?
Pitanje je, koja je dobna granica, da li djeca moraju još biti maloljetna?
Znam da sam čula za te pojmove, te zabrane, pa zato se interesiram.
palj je pricao o nekom imaginarnom, savrsenom, pravednom svijetu.
U ovom nasem, na zalost, cak i da nije placao alimentaciju dok ste bili maloljetni, to danas nakon 12+ godina od punoljetnosti vise nista ne znaci.

Moj savjet, zaboravi nasljedstva i okreni se sebi i planovima kako stvoriti svoje pa ako nasljedstva i kapnu, tim bolje.
__________________
Nikada ne vjeruj čovjeku koji laže
Partfiš is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 14:30   #22
Turbo chick, Partfiš ti je sve rekao, a posebno bi potpisao njegov savjet na kraju.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2011., 15:37   #23
Thumbs up

hvala,dobar savjet ?? !

okrenuti smo mi svom životu i to na veliko, ali htjeli smo vidjeti mogućnosti kako spriječiti uništenje djedovine.

pozdrav
turbo chick is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.10.2011., 02:03   #24
Pozdrav, prije nego ovaj slučaj završi na sudu, možda mi netko može dati neku dobru vijest da lakše spavam

Deda je 1997. darovao svoj stan mojoj mami. U tom stanu živimo ja i ona od 1996. Od 1991.se otplaćuje kredit odnosno zakup stana. Od samog početka to plaća moja mama.
2001. je ona odnjela kod javnog bilježnika prepisati taj stan na sebe i od tada je dakle u njenom vlasništvu.
Deda je umro prije 2 mjeseca. Mamin brat se eto sada sjetio da bi on svoj dio kolača.
Znam da ima pravo na taj nužni dio, u ovom slučaju 1/4 vrijednosti stana.
Želi da ga moja mama isplati. Okvirno je to 17 000€ koje mi nemamo.
Mama ima kredit na još 5 godina i rekla mu je da može dignuti kredit da njega isplati tek za 5 godina kad otplati trenutni.
On na to ne želi pristati. Još je u procesu smišljanja što će poduzeti.
Love ima, već je angažirao odvjetnika.
Znam da može to sve odvući na sud i tražiti da se stan proda, te se njemu isplati nužni dio.

Moje pitanja su, postoji li mogućnost drugačijeg ishoda te parnice? Ishoda u korist moje mame?
Postoji li neka rupa u zakonu?
Koliko se ta parnica može odugovlačiti (možda skupimo s vremenom lovu za njega isplatiti)?
Tko plaća sudske troškove, pola pola, onaj tko je pokrenuo parnicu ili onaj tko ju je izgubio. Ja sam još studentica, mama ima placu 3000kn. Bitni su mi svi detalji oko financija jer cijela situacija izgleda prilično beznadno za nas.
Demona is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 15:43   #25
Nažalost čini se dosta loše za vas. KOliko god on bio ljiga ima pravo na nužni dio. Trebalo je to prije rješavati, dok je deda bio živ.

Parnice nisu jeftine a troškovi se računaju prema vrijednosti spora. Spor također baš nije previše kompliciran.

zasad svatko plaća svoje troškove, no onaj tko izgubi će morati podmiriti sve troškove.

Ako ima netko vedrije vijesti neka se nadoveže.

Zadnje uređivanje Katrin : 26.10.2011. at 17:45.
little_kitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 16:01   #26
Samo, ako mama dokaže da je plaćala stan (sačuvani odresci) vrijedost stana će se umanjiti za vrijednost uplaćenog dijela za kredit, pa će time i dio koji ima pripasti bratu s osnova nužnog dijela, biti manji od 1/4 trenutne realne vrijednosti nekretnine.

Jedno pitanje - je li brat do sada ištao dobio ili nasljedio od oca?
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 16:32   #27
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Jedno pitanje - je li brat do sada ištao dobio ili nasljedio od oca?
Na zalost nije. Ha nista, mozemo se nadati da ce nam sud dati odgodu placanja tog nuznog dijela a ne da ce stan morat na prodaju kako bi se ovog isplatilo.
Demona is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 16:36   #28
Ako još brat nije ništa službeno zatražio, ne znam bi li kakvu razliku napravili kad bi mama žurno ugovorom darovala nekretninu npr. tebi, pa da se uknjižiš kao vlasnica.
Ovo pišem zaista laički napamet. Nisam siguran kako bi sud gledao na to, ako bi do prijenosa vlasništva došlo prije podnošenja tužbe.
__________________
Vratite nam krvopiju!!!
palj is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 16:45   #29
Quote:
palj kaže: Pogledaj post
Samo, ako mama dokaže da je plaćala stan (sačuvani odresci) vrijedost stana će se umanjiti za vrijednost uplaćenog dijela za kredit, pa će time i dio koji ima pripasti bratu s osnova nužnog dijela, biti manji od 1/4 trenutne realne vrijednosti nekretnine.

Jedno pitanje - je li brat do sada ištao dobio ili nasljedio od oca?
Također bi se mogla tražiti i vještačenja građevinskog vještaka da bi se procijenilo koliko je mama dosad uložila novaca u stan i na taj način uvecala njegovu vrijednost. Taj dio bi se isto trebao odbiti od nužnog dijela. S obzirom da ona živi tamo 15 godina to i nisu mala sredstva.
little_kitten is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2011., 19:58   #30
Quote:
Demona kaže: Pogledaj post
Pozdrav, prije nego ovaj slučaj završi na sudu, možda mi netko može dati neku dobru vijest da lakše spavam

Deda je 1997. darovao svoj stan mojoj mami. U tom stanu živimo ja i ona od 1996. Od 1991.se otplaćuje kredit odnosno zakup stana. Od samog početka to plaća moja mama.
2001. je ona odnjela kod javnog bilježnika prepisati taj stan na sebe i od tada je dakle u njenom vlasništvu.
Deda je umro prije 2 mjeseca. Mamin brat se eto sada sjetio da bi on svoj dio kolača.
Znam da ima pravo na taj nužni dio, u ovom slučaju 1/4 vrijednosti stana.
Želi da ga moja mama isplati. Okvirno je to 17 000€ koje mi nemamo.
Mama ima kredit na još 5 godina i rekla mu je da može dignuti kredit da njega isplati tek za 5 godina kad otplati trenutni.
On na to ne želi pristati. Još je u procesu smišljanja što će poduzeti.
Love ima, već je angažirao odvjetnika.
Znam da može to sve odvući na sud i tražiti da se stan proda, te se njemu isplati nužni dio.

Moje pitanja su, postoji li mogućnost drugačijeg ishoda te parnice? Ishoda u korist moje mame?
.
Prvo se nemojte nervirati.
Vaša majka je zakoniti samostalni posjednik stana. K tome je i zemljišnoknjižni vlasnik cijelog stana, a kada (i ako) nakon ostavinske rasprave bude 1/4 pripala ujaku, majka će i dalje biti vlasnik 3/4.
Praktično je nemoguće da vas kao posjednika i vlasnika 3/4 netko izbaci iz stana.

Ne potpisujte nikakve dokumente.

Ne dozvolite da vas ujak ili njegov odvjetnik plaše prijetnjama da će vas samo tako izbaciti iz stana ili da će stan samo tako prodati.
Ako imaju kakav dokument, ili slično što bi trebali potpisati, uzmite primjerak i posavjetujte se sa pravnikom. Ima i besplatna pravna pomoć, ako ispunjavate uvjete.

Prvo treba biti ostavinska rasprava. Na ostavinskoj mogli biste osporavati njegovo pravo na nužni dio temeljem otplate stana, i značajnijih ulaganja u stan u smislu povećanja kvalitete stana (npr, ako ste uveli centralno, nove pvc prozore...). Možete uvjetovati uknjižbu njegovih 1/4 isplatom četvrtine iznosa otplate stana uvećano za kamate od 1991. (to je nagodba, pa nema zastare kamata).
Kada i ako upiše svoju četvrtinu stana, neka ju slobodno pokuša prodati. To nitko neće kupiti niti za 5000, a ne za procjenjenih 17000.
Nikakve cifre ne spominjite u razgovoru.
Tek kada upiše vlasništvo, mogao bi tražiti razvrgnuće suvlasničke zajednice isplatom. Pitanje kako bi se sud postavio, ali sudovi uvijek brane prava posjednika, a vi ste k tome i većinski vlasnik.

Kada stekne vlasništvo, mogao bi tražiti da plaćate najam za njegovu četvrtinu stana, po realnoj vrijednosti.

Sve to znade i njegov odvjetnik, ako se dadete zaplašiti, pritiskati će vas. Ako 'pokažete zube', prije će odustati.
Ja bi mu ponudio npr. 3000 € da vam prizna vlasništvo na ostavinskoj raspravi i ostavi vas na miru.



felixx is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2011., 21:05   #31
Quote:
Demona kaže: Pogledaj post
Pozdrav, prije nego ovaj slučaj završi na sudu, možda mi netko može dati neku dobru vijest da lakše spavam

Deda je 1997. darovao svoj stan mojoj mami. U tom stanu živimo ja i ona od 1996. Od 1991.se otplaćuje kredit odnosno zakup stana. Od samog početka to plaća moja mama.
2001. je ona odnjela kod javnog bilježnika prepisati taj stan na sebe i od tada je dakle u njenom vlasništvu.
Deda je umro prije 2 mjeseca. Mamin brat se eto sada sjetio da bi on svoj dio kolača.
Znam da ima pravo na taj nužni dio, u ovom slučaju 1/4 vrijednosti stana.
Želi da ga moja mama isplati. Okvirno je to 17 000€ koje mi nemamo.
Mama ima kredit na još 5 godina i rekla mu je da može dignuti kredit da njega isplati tek za 5 godina kad otplati trenutni.
On na to ne želi pristati. Još je u procesu smišljanja što će poduzeti.
Love ima, već je angažirao odvjetnika.
Znam da može to sve odvući na sud i tražiti da se stan proda, te se njemu isplati nužni dio.

Moje pitanja su, postoji li mogućnost drugačijeg ishoda te parnice? Ishoda u korist moje mame?
Postoji li neka rupa u zakonu?
Koliko se ta parnica može odugovlačiti (možda skupimo s vremenom lovu za njega isplatiti)?
Tko plaća sudske troškove, pola pola, onaj tko je pokrenuo parnicu ili onaj tko ju je izgubio. Ja sam još studentica, mama ima placu 3000kn. Bitni su mi svi detalji oko financija jer cijela situacija izgleda prilično beznadno za nas.
Potpisujem sve što je kolega gore napisao.

Nemojte biti naivni i plaćati nekom 17000 eura samo zato jer ima odvjetnika.

Mislim da bi Vam definitivno bilo dobro angažirati svog odvjetnika, jer ovako bi mogli u određenom trenutku pod njihovim pritiscima i platiti, a mišljenja sam da to stvarno nema smisla, bar ne toliki iznos.

Nemojte zaboraviti da je brat taj koji mora pokrenuti sudski postupak jednom kad ostavina završi, a to sve košta...

Vi ste trenutno u puno boljoj poziciji za pregovaranje i morate biti toga svjesni...
sasa80 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.11.2011., 19:56   #32
Quote:
AnitaSplit kaže: Pogledaj post
Postovani....
moj tata je umra prije 4 godine. Moja mama je prepisala na sestru svoju imovinu ( i ono naravno sta je od tate dobila posli negove smrti)..
Posto ja nemam dice a udata sam , smatra mama meni netriba nego sestri koja ima dvoje dice.
Koliko san cula nemam pravo posli mamine smrti nista dobit.Jer su mama i sestra napravile sve pismeno.
Pitam jer u zemljama koje su u evropskoj zajednici mozes pisat sta oces ditetu se mora njegov dio dat.
E fala van lipa na pomoci.
ANita

Hehehe ne boj se! nadi dobrog odvjetnika i ne boj se to sto tvoja majka djeli pravdu nije uredu jer danas vise ne zivimo kao ljudi prije 100 godina ona svada vlastitu djecu nije svjesna da nakon nje ostajete same jedna drugoj i trebale bi se voljeti.

Slusaj zakonski ako ste ti i sestra same i ona sve ostavi njoj tvoj nuzni dio je jedna cetvrtina sveukupne imovine kad god da je ona vec darovana sve se ubraja. ALI postoji jedno veliko ali nemoj da ovo vidi tvoja majka, ona te moze zeznuti na samo jedan nacin ako sa tvojom sestrom napravi ugovor o dozivotnom uzdrzavanju onda tvog NUZNOG DJELA VISE NEMA i njega ti je GOTOVO NEMOGUCE pobiti jer se on radi ispred samog sudca koji darovatelju i darivanom objasni posljedice i sve ostalo cita ispred njih i objasni i kaze jel vam to jasno je-je i lupi pecat i to je to nema poslije nismo znali

zato ako naprave taj ugovor koji je moguce pobiti samo u 3 slucaja tebi vise nema nicega, a ako ne naprave ugovor o doz. uzdrzavanju e onda suti i kad dode vrijeme uzmi svoj nuzni dio
something sweet is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2011., 10:51   #33
pitanjce

otac i majka su prepisali kuću na mene prije tri godine darovnim ugovorom, oboje su jos živi, imam polu sestru iz maminog prvog braka pošto sam ja sad vlasnik naše kuce dali poslije smrti ima ostavinska rasprava i dali polusestra ima pravo na nuzni dio?
shegyi2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 12:59   #34
Da, ima pravo na nužni dio.
Osim ako i njoj majka nije nešto darovala u vrijednosti tog njenog nužnog dijela.

Zašto ste sklopili baš darovni ugovor?
Ako ste htjeli izbjeći polusestru, bio bi bolji ugovor o dosmrtnom uzdržavanju majke.
File is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 19:29   #35
Kako mogu znati kakvo je stanje očeve oporuke? Šta napraviti kad se najstariji brat ulizuje ocu (oni tajno među sobom) za plac s poslovnim prostorima, oni pričaju kao da je to več bratovo...
Nas 2 mlađa brata otac sad ni ne spominje iako je prije godinu dvije bilo priče o dijeljenju ali s majčine strane kao neče to samo starijem bratu...otac je šutio. Zapravo otac sad priča a majka je "mutava"
2 prostora otac drži u najmu, to su njegove pare a stara troši penzije i krpa se od turizma Šalim se
Treči prostor najbliže bratovoj kuči ex djeda je bratov. Moj je četvrti na drugoj strani placa ima godinu dana i ja sam s tim ok, zahtjevat ču možda 15m2 za proširenje obrta. Drugo šta želim je da i još jedan brat dobije bar jedan poslovni prostor, jer neče otac dovijeka stavljati na pare na banku. Brat uskoro dolazi jer nije sad tu ali bojim se i reči mu kako stvari stoje, da on tamo nije u "planu" mada mu neču ni trebati ja reči. U redu je da "pomogne" svima isto zar ne? Sestra je riješena da spomenem. Ostalo je nas 3 brata znači. Biste li progucali to da stariji brat želi i ta dva poslovna prostora s još bubam 300m2 m placa, s još jednom dugaćkom kučicom a mom "blizancu" ništa? Igraju li se oni s vatrom?
Spika im je da se to ne može otvojiti. Smiješno ccc. Stariji brat je na zadnjoj obiteljskoj "raspravi" rekao ako se bude plac dijelio da on kao ima pravo na kuču u kojoj se vodimo nas 2 brata i mati i otac...On živi u kuči pokojnog djeda koja je ispod tog placa, ali sve je to tu....
Ja ovako to ne mogu dočarati, stvar za odvjetnika ili? Odakle krenuti kad manipulacija vlada u obitelji? Prodali se skoro svi tereni, žena i ja ne znamo šta je s nama, ulažem u zapušten kat a nije ni na meni, radim sam pa nije skupo ali hoču reči.
Kupus...
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2011., 19:38   #36
Sorry, ali kupus je i tvoj post. Tko tu pije, a tko placa?

Kao sto je vec receno, svatko sa svojim vlasnistvom raspolaze kako hoce i ako otac hoce jednom sinu ostaviti sve, ima nacina da to napravi. Nitko vam nije duzan ostaviti nasljedstvo, niti se o nasljedstvu u pravnom smislu moze govoriti dok je osoba ziva. Pravo na nuzni dio imate ako nakon smrti oca ostane kakva imovina.

S obzirom da se na temi o nasljedjivanju o svemu tome pisalo, molim te da ju procitas.

Zadnje uređivanje Katrin : 15.11.2011. at 19:48.
Katrin is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2011., 11:36   #37
Ok hvala. Znači obiteljski obračun kao šta san mislija. Otac treba napraviti sranje da bi braća ratovala. Krasno. I ne možeš to shvatiti, jer se i nezna ko pije ko plača.
VDCOTO is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 20:57   #38
Podjela nuznog dijela izmedu brata i sestre

Zanima me kako bi se vrsila podjela nuznog dijela, situacija je slijedeca:

Moja mama je putem darovnog ugovora meni prepisala stan prije godinu dana.
U tom smo stanu zajedno zivjeli ja, moj brat i mama.
Brat se odselio 1980, ja sam otisla raditi u inzoemstvo 1996. Moj malodobni sin je ostao kod moje mame u tom stanu gdje je zivio od rodenja. (ja sam od tada razvedena).

Sa bratom nemam kontakt vec 5-6 godina, a mama i brat nisu u kontaktu vec 2 godine.

Moja mama je ostarila, razboljela se i prije 3 mjeseca smjestena je u dom za starije.
Ja nadoplacujem za smjestaj u dom, a moj sin i ja dijelimo racune za stan. On sada zivi sam u tom stanu.
Od kada sam otisla u inozemstvo uzdrzavala sam i mamu i sina.

Zanima me kako ce ici podjela nuznog dijela nakon smrti moje mame.
Mama nema nikakvih nekretnina ni pokretnina.
Ima samo nesto nakita manje vrijednosti, nekoliko prstena, lancica satova i to je sve.

Ono sto me zanima je:

1. Na temelju cega ce se vrsiti podjela nuznog djela? Da li moj brat ima ikakvo pravo traziti nuzni dio od vrijednosti tog stana koje je sada na moje ime?

2. Da li moj sin ima ikakvo pravo na nuzni dio s obzirom da je zivio sa njom dok nije otisla u dom, brinuo se o njoj, placao pola racuna proteklih par godina odkako je u radnom odnosu i zivio u tom stanu od rodenja?

3. Da li mamina sestra ima pravo traziti neki njen dio?

4. Stan koji mi je prepisan, mama je dobila od kompanije za koju je radila. Stan je dobila putem kredita i to se jos uvijek otplacuje svaki mjesec. U zadnjih godinu dana odkako je stan prepisan na mene, ja uredno placam svaki mjesec.
Ukoliko ce taj stan biti osnova za podjelu nuznog dijela, kako ce se ta podjela vrsiti, da li ce se uzeti u obzir iznos koji sam do sada uplacivala?

Ako mi netko moze malo pojasniti ili odgovoriti na ova pitanja. Hvala!
missym is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 21:29   #39
1. Ako brat zatraži svoj nužni dio, ima pravo na njega, tj. 1/4 stana.
2. Ne, za to je trebalo napraviti ugovor o doživotnom uzdržavanju čime bi i brat izgubio pravo na nužni dio tog stana.
3. Ne
4. Nužni dio se može smanjiti za vrijednost koja je uplaćena za kredit nakon darivanja.
riche is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.02.2012., 22:33   #40
Quote:
riche kaže: Pogledaj post
1. Ako brat zatraži svoj nužni dio, ima pravo na njega, tj. 1/4 stana.
2. Ne, za to je trebalo napraviti ugovor o doživotnom uzdržavanju čime bi i brat izgubio pravo na nužni dio tog stana.
3. Ne
4. Nužni dio se može smanjiti za vrijednost koja je uplaćena za kredit nakon darivanja.


Riche - hvala na brzom odgovoru!

Samo bi me jos zanimalo:

1. kako se vrsi podjela nuznog djela? Da li na primjer brat ima pravo da su useli? Da li sam prisiljena prodati stan ( nakon sto se potpuno odplati) i onda isplatiti 1/4? Ili se nekim sudskim procesom odreduje vrijednost stana i onda ja isplacujem mojem bratu 1/4 te vrijednosti?

2. Da li se jos uvijek moze srediti taj ugovor o dozivotnom izdrzavanju izmedu moje mame i sina? Da li je potrebno da ona bude prisutna kod potpisivanja?

Jos jednom hvala.
missym is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:45.