Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.06.2007., 02:02   #1
Jane Eyre

Zadnja knjiga koju sam pročitala. Izuzetno me se dojmila iako nisam pogovornik romana koji u centru proučavanja imaju ljubav(zato je po meni ZLOČIN I KAZNA neusporedivo bolji roman od Karenjine, ima ljubavi ali su u centru proučavanja neke puno zanimljivije teme).Zbilja jedna od najljepših ljubavnih priča ikad ispričanih, knjiški ekvivalent "Mostovima okruga Madison", do savršenstva opisano slaganje dvaju karaktera(kroz izrazito zanimljive dijaloge Jane Eyre i Rochestera) , bez imalo banalnosti i bagateliziranja, bez suvišnih riječi koje kvare ono što se i onako osjeća i vidi... Po meni,jedan od najboljih romana realizma, stavila bih ga prije Bovary ali iza zločina i kazne (pseća vjernost, sam kaj ne spavam s njom pod jastukom )

vi? Čitali? Dojmovi?
__________________
la mesure de l'amour c'est d'aimer sans mesure
Parlez français! :cerek:
Scimmia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2007., 22:46   #2
Ni ja ne volim previše ljubavne romane, ali Jane Eyre sam čitala oko tri puta, jednostavno sam ju gutala. Ne znam što me toliko privuklo toj knjizi, savršena je (uz Karenjinu i Bovary).
kikakm is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 15:15   #3
Quote:
kikakm kaže: Pogledaj post
Ni ja ne volim previše ljubavne romane, ali Jane Eyre sam čitala oko tri puta, jednostavno sam ju gutala. Ne znam što me toliko privuklo toj knjizi, savršena je (uz Karenjinu i Bovary).
Zanimljivo je to kako stvarno postoji -hajde, recimo- "muška" i "ženska" literatura, tj. kvalitetna djela koja preferiraju žemske i muškići, respektivno. Charlotte Bronte za muškoga čitatelja (tj. ne čitateljicu) traži stanovit napor. Ja to ni kao klinac ni kasnije nisam mogao dovršiti. No, osjećam da je Walter Allen bio u pravu:
..Rochester is not so much a man as a most powerful symbol of virility. If, as has been said, he is a school-girl's dream of a man, then one can retort that the schoogirl who dreamed him may not have been very pleasant but was certainly very remarkable.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 15:26   #4
Quote:
Scimmia kaže: Pogledaj post
Po meni,jedan od najboljih romana realizma, stavila bih ga prije Bovary ali iza zločina i kazne (pseća vjernost, sam kaj ne spavam s njom pod jastukom )

vi? Čitali? Dojmovi?
možda spada u razdoblje realizma, ali zaboga ne može se promatrati u istoj kategoriji sa Flauberom i Dostojevskim. Brontice se teško mogu staviti u ladicu realizma. Prvi dio Jane Eyre i određeni elementi Orkanskih visova mogu konkurirati, ali nazvati ijedan od ta dva romana realističkim je malo tu mač
__________________
mijenjam postavke. težim skladu.
wannabenot is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 17:36   #5
Meni jako dobar roman. Neuobicajen je u odnosu na ostale realisticne romane, ali svida mi se i, ne znam za ostale, ali ja sam tocno osjetio da je sam nacin pisanja i objasnjavanja razlicitiji nego kod muskih pisaca. Bertha Mason izvrstan lik, dalo bi se o njoj dugo i nasiroko pricati.
Sudden Sid is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 21:16   #6
To je tzv. high byronism, ili romantic realism. Konvencionalno realistički romani engleske književnosti su Thackeraya i Trollopea, dok ni Dickens ni Meredith ni Hardy nisu realisti u uobičajenom smislu riječi.
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.06.2007., 21:19   #7
Usput- "Orkanski visovi/Wuthering Heights" nije roman (novel), nego ono što se u engleskom zove romanca (romance). No nema veze s "romantikom", nego sa simboličko-vizionarnim prikazom zbilje koja ne ulazi u kanone romana. Tu spadaju i djela američke literature kao Hawthorneovo "Scarlet letter" i Melvilleov "Moby Dick". To su romance, a ne romani (bar tako kažu Englezi i Amerikanci).
Hroboatos is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 00:59   #8
Quote:
Scimmia kaže: Pogledaj post
...iako nisam pogovornik romana koji u centru proučavanja imaju ljubav...
... do savršenstva opisano slaganje dvaju karaktera(kroz izrazito zanimljive dijaloge Jane Eyre i Rochestera) , bez imalo banalnosti i bagateliziranja, bez suvišnih riječi koje kvare ono što se i onako osjeća i vidi...
Prvi put pročitala sam je još kao dijete.
Možda me se zbog moje dobi Jane Eyre toliko dojmila.
Hm, scene iz stare kuće, sirotišta, kasnije dvorac, slika Rochestera i Jane.
Ne bih rekla da je u centru proučavanja samo i isključivo ljubav.
Kasnije sam je čitala još dva puta.
Prekrasno ispričana priča. Savršeno napisana, da.
__________________
:)
colour is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.06.2007., 02:13   #9
obožavam navedenu knjigu, čitala sam je bar tri puta
c.c. is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.06.2007., 01:48   #10
Nisam rekla da se sve vrti oko ljubavi već samo da je u centru proučavanja što je. Ako ćemo tako cjepidlačit možemo reć i da zločin i kazna ne spada u realizam nego u modernizam što je krivo jer unatoč tome što najavljuje mod. spada prije svega u realiz. baš kao što ni određeni elementi romantizma u J.E ne oduzimaju J.E titulu real.romana
Smatram da je karakterizacija likova u J.E općenito besprijekorna, Jane i Rochester su kreirani izvanredno na svim razinama svjesti, nadasve su plastični i živi a od njihovih dijaloga sam s većom napetošću gutala možda samo one Doriana Graya i H.Watsona
__________________
la mesure de l'amour c'est d'aimer sans mesure
Parlez français! :cerek:
Scimmia is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 00:13   #11
Ova knjiga se čita i u 2012. Moram priznati da sam zadnjih godina jako zanemario knjige, a ljubavne pogotovo nikad nisam čitao, ali kad mi je sestra uvalila ovu knjigu od 600 stranica sam sebi sam rekao "idem probati". Od samog početka me privukao način pripovjedanja, pogotovo karakter i temperament glavne junakinje. Posebno je dojmljivo kada opisuje druge ljude, njihove fizičke i ljudske osobine, jednostavno prebogato. Kraj mi se učinio mrvicu ishitren, tj. nakon vrlo opširnog pripovjedanja prethodnih događaja epilog je strpala u 20-tak stranica. Ali možda je i bolje tako.

Još jedan detalj: više puta tokom čitanja su mi se pojavljivale paralele sa Oliverom Twistom. Ako ništa drugo isto je razdoblje, makar Oliver je mračniji roman koliko se sjećam (čitao prije 20-25 godina).
grifone is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 00:36   #12
Quote:
grifone kaže: Pogledaj post
Ova knjiga se čita i u 2012. Moram priznati da sam zadnjih godina jako zanemario knjige, a ljubavne pogotovo nikad nisam čitao, ali kad mi je sestra uvalila ovu knjigu od 600 stranica sam sebi sam rekao "idem probati". Od samog početka me privukao način pripovjedanja, pogotovo karakter i temperament glavne junakinje. Posebno je dojmljivo kada opisuje druge ljude, njihove fizičke i ljudske osobine, jednostavno prebogato. Kraj mi se učinio mrvicu ishitren, tj. nakon vrlo opširnog pripovjedanja prethodnih događaja epilog je strpala u 20-tak stranica. Ali možda je i bolje tako.

Još jedan detalj: više puta tokom čitanja su mi se pojavljivale paralele sa Oliverom Twistom. Ako ništa drugo isto je razdoblje, makar Oliver je mračniji roman koliko se sjećam (čitao prije 20-25 godina).


Prvi bold - to sam baš skoro komentarisala sa prijateljicom, retko kad sam nailazila na tako dobre karakterizacije

Drugi bold - i to mi je palo na pamet, posebno u prvom delu knjige, a i kasnije kada napušta Thornfield Hall

Sve u svemu, definitivno moja omiljena knjiga. I to sam shvatila tek skoro, radila sam neki 30-dnevni izazov za knjiške moljce sa prijateljima na FB, i kako mi je svaki drugi put Jane Eyre bila odgovor, shvatila sam u čemu je stvar.

Inače je pročitam bar jednom godišnje, jedna je od retkih kojima se stalno vraćam - a svaki put mi je drugačija, što mi je takođe zanimljivo.

A skoro sam odgledala ovaj novi film - razočarala sam se. Nije mi to to... nisu shvatili suštinu. Ali zato BBC i mini-serija iz 2006.
__________________
I svitli, svitli jedan prozor kraj đardina...
Artemiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2012., 19:54   #13
Predivna knjiga
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.10.2012., 20:27   #14
Meni je početak knjige odličan a kad izađe iz škole i počne se zaljubljivati postaje mi sve lošija i na kraju onaj kraj dostojan meksičkih sapunica (otkrije da su joj ono rođaci, muž slijepi progledava.....)
Simpsolina is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 22:23   #15
Quote:
Simpsolina kaže: Pogledaj post
Meni je početak knjige odličan a kad izađe iz škole i počne se zaljubljivati postaje mi sve lošija i na kraju onaj kraj dostojan meksičkih sapunica (otkrije da su joj ono rođaci, muž slijepi progledava.....)
Ma da, previše se toga glupo poklopilo na kraju, ali meni je svejedno super knjiga, baš zbog tog prvog dijela, padam na socijalu i uvijek me takve priče o siročićima, zlostavljanju, siromaštvu... osvoje.
Za usporedbu, Orkanski visovi su mi bezveze.
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2015., 11:21   #16
Quote:
Simpsolina kaže: Pogledaj post
Meni je početak knjige odličan a kad izađe iz škole i počne se zaljubljivati postaje mi sve lošija i na kraju onaj kraj dostojan meksičkih sapunica (otkrije da su joj ono rođaci, muž slijepi progledava.....)
Meni je bas bila zanimljiva knjiga ali sada kada je jasno da se oni vjencati, mislim da bi tu sad moglo postati dosadnjikavo…e bas me zanima cime je napunila ovih preostalih 200 stranica

Inace mi se stvarno svidja, totalno se uzivis u taj viktorijanski svijet, protagoniste i stil je takav da je citatelju stvarno lako pratiti pricu (bez nekih preloma, lijepo kronoloski ), svu koncentraciju moze posvetiti iskljucivo glavnim likovima, okolini, totalno se uzivjeti u taj svijet

Citam ju na engleskom i poprilicno sporo napredujem, za samo 100 stranica mi treba oko pet sati…
Aminakojim is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:55.