Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.01.2011., 12:40   #1
Održavanje knjiga,kako očistiti knjigu od mrlja i ostalo

Vidim da nekoliko nas ima problema s time kako održavati knjige u čim boljem stanju, očistiti ih od prašine, ali i drugih mrlja, pa otvaram topic kako bi pomogli jedni drugima i eventualno razmijenili neke ideje i slicice!

Evo ja sam spomenula ranije da imam nekoliko starijih knjiga (nekih 7-8 godina) gdje su stranice izvana požutile i imaju neke žute točke, neznam od čega je to i kako očistiti????
Također me zanima da li držite knjige u zatvorenim policama, ili otvorenim?

Nadam se da nećete premijestiti temu pošto se tiče direktno nas knjigoljupca i kolekcionara
__________________
Goodreads
Original Doll is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 13:02   #2
Ja imam nekolicinu knjiga starijih od 50 godina i u jako su dobrom stanju. Stranice nisu požutile i nema mrlja. Ne radim ništa posebno kod održavanja. Rijetko ih prebrišem vlažnom krpom većinom kada izvadim sve iz polica,najčešće samo sa onom četkicom "čupkom" otprašim prašinu.
Dio ih je u ostakljenim policama (enciklopedije,kompleti) ali najviše ih je u otvorenim policama.
Ja imam problem sa suncem. Jedna je polica odmah do prozora koji je na južnoj strani pa i ljeti i zimi ima jako puno sunca i to utječe da hrptovi knjiga blijede.A nemam drugog izbora nego da stoji baš tu jer je to prva polica zida koji je sav u knjigama.
miss milly is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 13:18   #3
ja isto prebrisem prasinu svako malo, a i cesto ih preslagujem
evo ove knjige su starije, a stvarno nemam pojma od cega su nastale ove mrlje, ajd jos da su pozutjele od starosti ili neceg.


a drugi problem koji imam, neznam ako se sjecate ali vec sam ga navela, je Nevjernica, bila je propisno spremljena i kad sam je nakon dva mjeseca otvorila izgledala je koda je u vodi bila, makar nije bilo ni traga vlazi (jako pazim) a i knjige oko nje su skroz okej! znam da je vas vise imalo problem s njom. sad mi je mjesec dana bila pod teretom, ali jos uvijek je deformirana, sva vijugava, kad je otvorim izglleda da ce se razlijepiti, ali hvala bogu, sad barem mogu otvoriti stranice, prije je doslovno nisam mogla otvoriti koliko je vijugava bila!!!
neznam da je ostavim jos pod teretom, dali ce se ispraviti, a i da li ce nakon nekog vremena opet dobiti vijuge,
i kolko je to pametno mozda peglom popeglati?
aj ko zna rjesenja nek napise


ovo su fotke od danas, nakon mjesec dana tereta
__________________
Goodreads
Original Doll is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 13:28   #4
Prebrišem knjige samo suhom krpom, čisto da maknem prašinu. Na novijim knjigama nemam nikakve žute točkice niti vlažne stranice ( :kuc kuc kuc: ), ali imam dosta starijih knjiga, neke su čak stare i po 50 godina.
Kupila sam ih u takvom "požutjelom" stanju i sumnjam da sada mogu maknuti to žutilo sa stranica, iako mi ne smeta.
Nuria Monfort is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 13:33   #5
hm, moje knjige nisu toliko stare uopce, pa me zanimalo od cega je to uopce nastalo, i ako je netko to imao i uspio "rijesiti" sve ostale knjige su okej, al me strah da se to isto ne desi s njima s vremenom
a stranice na nevjernici nisu vlazne, sam sam to napisala radi usporedbe
__________________
Goodreads
Original Doll is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 13:53   #6
[QUOTE=Original Doll;31430330]ja isto prebrisem prasinu svako malo, a i cesto ih preslagujem
evo ove knjige su starije, a stvarno nemam pojma od cega su nastale ove mrlje, ajd jos da su pozutjele od starosti ili neceg.


Takve mrlje imam i ja na svojim knjigama, primjerice kompletu Tolstojevih djela kupljenih prije 30 i više godina.
Od čega je to?
__________________
Shelfari
nehljudova is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 15:33   #7
Održavanje knjiga

Ako se knjige vaše kućne biblioteke nalaze na otvorenim policama, potrebno je da ih redovno čistite od prašine. Papir poput magneta privlači prašinu koja vremenom knjigama daje neugodan i težak miris. Zato ih treba barem dva puta godišnje skinuti s polica i temeljno, knjigu po knjigu, očistiti usisivačem za prašinu ili mekom četkicom. Nemojte nikada lupati knjigu o knjigu kako bi uklonili prašinu, jer tako možete samo oštetiti uvez i stranice knjige.

Osveženje i zaštita knjiga

Nakon čišćenja prašine, vratite knjige na njihove police tako da između stranica svake knjige umetnete po nekoliko lovorovih listova. Oni će knjigama služiti kao zaštita od vlage, nametnika i prljavštine. Stare poveze možete osvežiti istrljavajući ih krpom namočenom u terpentin. Ako knjiga ima kožni povez, nakon oprašivanja, potrebno ga je premazati ricinusovim ili lanenim uljem, te višak ulja ukloniti čistom krpom. Od daljeg habanja, kožni povez možete zaštiti premazivanjem tankim slojem bezbojnog laka za kožu.

Buđ sa poveza, koja može biti uzročnik neugodnog mirisa, možete ukloniti mješavinom 50 grama amonijaka i 10 grama hidrooksida. Mješavinu nanesete na svaku mrlju, a kada nestane, mesto prebrišete destilovanom vodom. Savijene uglove, „uši”, možete ispraviti tako da na stranicu stavite navlaženu krpu, te preko nje pređete srednje zagrejanom peglom.

U prostorijama u kojima ima veći broj knjiga, neće se osećati neugodan miris ako u police stavite nekoliko komada vate natopljene u kamfor. Uz sve ove mere, jednom nedjeljno, nije zgorega oprašiti knjige četkicom, a da ih pri tome ne morate pomerati s njihovog mesta.

Mrlje na knjigama

Mrlje od prstiju mogu se očistiti s knjiga četkicom namočenom u alkohol. Ali ako su mrlje masne, uklanjaju se krpom koju podmećete pod stranicu, a zatim ispeglate. Superperoksidom otklanjamo mrlje od prašine ili mastila. Kada prebrišete mrlje od prašine vatom natopljenom u razređeni superperoksid, dovoljno je ostaviti knjigu raširenu, kako bi se stranice osušile. Kod mrlja od mastila, pre nego što pristupite prebrisavanju, morate ispod stranice staviti krpu kako otopljeno mastilo ne bi zamrljalo sledeću stranicu.

Evo to su neke sitnice koje sam našao na netu
bookreader is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 15:47   #8
hvala imas mozda neku ideju sta su one tocke na knjigama da znam sta je znala bi kako eventualno cistit.
i sta predlazete da s nevjernicom ucinim. peglam peglom ili?
__________________
Goodreads
Original Doll is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 15:52   #9
imam i ja dosta starih i isto imaju točkice...
još od moje bake naslovi..kad je bila mojih god...(35...hmmm turbo mlada, jel??): top:
brišem prašinu često,,ali problemi ostaju..te mrlje su i dalje prisutne,,,
liliana76 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 16:08   #10
Quote:
Original Doll kaže: Pogledaj post
samo da javim da nista od peglanja peglom. funkcionira samo za prvih/zadnjih par stranica. meni se cini da je to uzasna (ne)kvaliteta i da je problem u uvezu, tj ljepilu!!! ako naletim na Nevjernicu cu si drugu kupiti (sad nakon par mjeseci odkad je izasla ako se nije to dogodilo u knjizari onda je valjda okej) jer je stvarno zelim procitati...
__________________
Goodreads
Original Doll is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 16:15   #11
Quote:
Original Doll kaže: Pogledaj post
samo da javim da nista od peglanja peglom. funkcionira samo za prvih/zadnjih par stranica. meni se cini da je to uzasna (ne)kvaliteta i da je problem u uvezu, tj ljepilu!!! ako naletim na Nevjernicu cu si drugu kupiti (sad nakon par mjeseci odkad je izasla ako se nije to dogodilo u knjizari onda je valjda okej) jer je stvarno zelim procitati...
To je jedna od onih po 19,90? Vjerojatno je problem u uvezu, meni ispadaju stranice iz Trinaeste priče
__________________
Svijet mladih[/SIZE]
borntobewinner is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 16:20   #12
Quote:
borntobewinner kaže: Pogledaj post
To je jedna od onih po 19,90? Vjerojatno je problem u uvezu, meni ispadaju stranice iz Trinaeste priče
jest.
s ostalima po 19,90 nisam primjetila nikakve probleme, a kupila sam sve
bit ce da smo na traljavo uradjen primjerak nabasale ili onaj koji je onak na izlogu kioska, pa je tamo knjiga dobila vlage?

"Svaku knjigu treba posebno očistiti usisavačem za prašinu ili čistom četkicom. Lupanje knjigom o knjigu kako bi se isprašile nikako ne preporučujemo jer lako možete oštetiti uvez ili stranice. No između stranica knjige možete umetnuti nekoliko lovorovih listova koji će ih zaštiti od vlage, nametnika i prljavštne." - je probao netko s tim lovorom???

evo nasla sam i knjigu o odrzavanju, download ovdje:
Kako se čuvaju i liječe knjige
__________________
Goodreads

Zadnje uređivanje Original Doll : 30.01.2011. at 16:44.
Original Doll is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 18:31   #13
ja nemam takvih problema na svu srecu ...knjige su mi sve na otvorenim policama, jos se i pusi u sobama gdje su knjige, ali nema tockica na njima ni ispiganih stranica, nisu ni pozutile...

imam knjige stare po sto godina niti one nemaju to sto navodite, stranice su pozutile, ali to je normalno, vrijeme ipak radi svoje..., iako meni te tockice vuku na vlagu...
dhatri32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 21:53   #14
ma i mi doma pušimo ko turčini, ali ne smeta me ako stranice malo pozute!
samo me zanimalo ako se ove 4 knjige koje imam daju ocistiti od onih ruznih tocaka, to je cak i moguce da je od vlage nastalo jer sam selila sobe vec davno pa su jedno vrijeme stvari bile sveposvud skladistene(onda sam imala samo te knjige), ko zna
uz to sam vidjela na nekim drugim topicima da se vise ljudi zalilo da im se s nevjernicom dogodilo ono sta i meni pa me zanimalo kako su to rijesili da uspiju procitat knjigu
__________________
Goodreads
Original Doll is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2011., 22:07   #15
to za nevjernicu ne znam, nju sam imala od prije, ljevak izdanje...ali valjda se znaju desiti takve stvari, meni se je sa sjenom vjetra desilo da su mi falile citave strane, bile su skroz prazne i to dosta njih...ne kiosk izdanje, onda sam nazvala izdavaca, kako nisam imala racun vise rekli su da im posaljem knjigu postom i da cu dobiti novu, ali nije mi se dalo, taman sam ju citala i tko bi cekao par tjedana da dobijem novu ...probaj ti sa tiskom to, ako su ti dali los, nevaljan proizvod morali bi ga zamjeniti...to su neke greske u tisku...
dhatri32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 17:39   #16
Tih žutih mrlja po rubovima ima i dosta mojih knjiga. Čini mi se da je to vjerojatno plijesan zbog vlage jer i inače imam dosta problema s vlagom u kući. I to je , koliko vidim, izraženije na knjigama koje su tiskane na lošijem papiru, onom koji je i kao nov žućkaste boje (najviše tih mrlja imam na petnaestak godina starim Penguinovim paperbackovima). Na onim knjigama koje su od kvalitetnijeg bijelog papira mrlja uopće nema ili ih ima vrlo malo. A bojim se da to nije moguće ničim očistiti

Nego, jeste li primijetili kako ove knjige od Znanja po 19,90kn imaju nekakav sumporast miris? Inače volim miris nove knjige, nema mi draže nego dobro onjušiti knjigu kad je kupim (da, čudan sam, pa što ), ali ove su baš neugodnog mirisa koji se na nekima od njih još i nakon mjesec-dva osjeti...
Woodlord is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 17:52   #17
Quote:
Woodlord kaže: Pogledaj post
nema mi draže nego dobro onjušiti knjigu kad je kupim (da, čudan sam, pa što ),
nije to nist... ja snifam i doma i po knjizarama

okej, znam da su te moje 4 knjige starije i sveposvud su bile, ali sad me strasis
da ja kupim nesto za preventivu? mislim, neda mi se postavljati lovorov list medju stranice isl da kupim odvlazivac zraka ili postoji nesto slicno, neke vrecice koje mogu ubacit odiza na policu ili sta? nemam pojma, dajte savjete da znam za ubuduce da se to slucajno ne desi s novim knjigama....
__________________
Goodreads
Original Doll is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 18:14   #18
Quote:
Original Doll kaže: Pogledaj post
nije to nist... ja snifam i doma i po knjizarama

okej, znam da su te moje 4 knjige starije i sveposvud su bile, ali sad me strasis
da ja kupim nesto za preventivu? mislim, neda mi se postavljati lovorov list medju stranice isl da kupim odvlazivac zraka ili postoji nesto slicno, neke vrecice koje mogu ubacit odiza na policu ili sta? nemam pojma, dajte savjete da znam za ubuduce da se to slucajno ne desi s novim knjigama....
nema ti to veze dolly sa starosti knjige, a ni sa kvalitetom, mora da je vlaga...ja na moru imam te odvlazivace, stavimo ih po zimi da stoje u svim prostorijama, ali ne mogu ti reci da li to pomaze knjigama ili ne...jer naime ja kad sam skuzila vlagu prvu zimu sve svoje knjigice sam odnjela nazad u zagreb ...osjecala sam se malo ludo, jer kod useljenja sam teglila tonu knjiga na more, da rasteritim doma police, a i da imam kad sam na moru, a vec tri mjeseca poslije sam tu istu tonu knjiga vracala nazad
dhatri32 is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 19:20   #19
ja sam imala taj problem samo s nevjernicom. ali onda sam je stavila između 2 knjige i došla je k sebi.
ostale knjige po 19,90 su mi skroz ok.još ja te stranice okrećen i presavijam onako kao roman i nije im ništa.

inače ih držim na otvorenoj polici.kupim vlažne maramice u lidlu za čiščenje i svako toliko(ne prečesto) svaku lijepo prođem i poslažem ponovo.
Plavi kaputić is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.01.2011., 23:41   #20
na mojoj je nevjernici bilo 15tak knjiga preko mjesec dana

"Ako želite zaštiti knjige na policama od vlage, nemojte previše knjiga nagurati na policu nego ostavite malo prostora kako bi mogao cirkulirati zrak"
"A kako bi dobili bitku s vlagom koja baš voli podrumske prostore nabavili smo i pouzdanog pomagača – odvlaživač zraka. To je onaj sivo-plavi uređaj koji tiho bruji u dnu knjižnice i za kojeg me često pitate čemu služi. I konačno, po prvi put relativna vlažnost se kreće u okvirima normalne, 50-60%,, što je idealno za očuvanje knjiga, ali i boravak ljudi u prostoriji."

to sam jos nasla na netu.
onda valjda taj odvlazivac nije los. a zna netko kolko to kosta? to je ono sta na TV reklamiraju?
ja sva u paranoji da ce mi odapet sve knjige
__________________
Goodreads
Original Doll is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:04.