Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost

Književnost Čitam, dakle jesam
Podforumi: Mali literarni kutić, Klub knjige

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 02.10.2012., 10:52   #41
Ni ne primjetim da vrijeme prodje . Samo odjednom obicno shvatim da bi trebala upalit svjetlo jer se smracilo. Ali mozda nisam bila jasna, ja dane tako posvecene knjizi (10+ sati) imam nekoliko puta godisnje, ne za svaku.

I tocno se sjecam kad sam naucila citati i kada me teta uclanila u prvu knjiznicu, ok, onda su to bile Vjeverice i Hit, ali ako mi se knjiga svidjela nisam ju ispustala iz ruke (samo s tim volumenom to nikada nije trajalo preko nekoliko sati ). Imala sam omiljenu fotelju i kad bi se uvalila u nju s knjigom se nisam dizala dok nisam bila gotova.
Doria is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 00:51   #42
Quote:
AmarieZgb kaže: Pogledaj post
p.s. Netko je iznad spomenuo da procita 800 stranica za jedan dan (ok, radilo se o Harry Poteru, znaci lagano stivo, ali svejedno). Ja relativno brzo citam, ali cak i kad se radi o laganijem, pitkom stivu, navedeno mi se cini kao nemoguca misija.
I meni se takvo brzo čitanje danas čini nemogućom misijom, možda dijelom jer sam posljednje 2 godine čitao većinom lektire pa sam išao sporijim tempom i podcrtavao bitne dijelove pa sam se na to priviknuo. Još čitam kako je nekima trebao jedan vikend da pročitaju Zafona (Sjena vjetra) dok je meni trebalo otpilike 2 tjedna, dođe mi da se zapitam je li sve u redu sa mnom.
No iz iskusva s Harryjem mogu ti reći da je itekako moguće slisliti u tako malo vremena više stottina stranica, ja sam 7. dio pročitao u 3 dana i onda ga opet išao čitati i bio sam gotov već za 2 dana. Ali opet, to su bila davna vremena, još sam bio u osnovnoj školi, znači malo obveza, učenja i tad sam bio veliki fan tako da je to itekako moguće.
Iako danas je za mene SF tako brzo pročitati knjigu

Quote:
momak_20 kaže: Pogledaj post
Inače mislim da bi svi brže čitali da nema mobitela, tv-a, računala i svega što s tim ide u današnje vrijeme.
Slažem se s ovime, ma samo da nema smartphonova već bi mi bilo lakše za čitati, na njih stvoriš veću ovinost nego na kompu.
iPodtouch is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 12:33   #43
Ljeti radim svaki dan,često i nedjelje,pa mi se čitanje knjige
od 300-400 stranica zna odužiti na 2-3 tjedna.
Zimi ne radim vikendom,pa imam više vremena za čitanje,i
tada obično čitam zahtjevnije knjige.Možda zimi imam više
koncentracije pa prosječnu knjigu progutam za tjedan ili kraće.

Isto tako imam periode zasićenja knjigama i tada ne mogu ništa
čitati,bez obzira koliko zanimljiva knjiga bila.
mavita is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 13:49   #44
oduvijek brzo čitam, i neku lakšu knjigu (chick lit ili neki triler koji se guta) pročitam u dan-dva (po par sati čitanja). ne podnosim rastezanje knjiga na više tjedana, obično svaku knjigu, ma koliko debela ili "teška" bila pročitam unutar jednog tjedna, a ako uopće nemam vremena onda ni ne čitam (ali za knjigu nekako uvijek nađem vremena ).
i ne mogu čitati po tramvajima i vani, jednostavno se moram udobno smjestiti u fotelju i posvetiti knjizi, kad krenem čitati znam da neću stati prije bar 100-tinjak pročitanih stranica
ljubii is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 16:01   #45
Quote:
iPodtouch kaže: Pogledaj post
pa sam išao sporijim tempom i podcrtavao bitne dijelove pa sam se na to priviknuo.



Nemoj mi samo reći da si jedan od tisuće onih koji šaraju po knjigama iz knjižnica?
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2012., 20:54   #46
Quote:
Urbanna kaže: Pogledaj post



Nemoj mi samo reći da si jedan od tisuće onih koji šaraju po knjigama iz knjižnica?
To nije šaranje, šaranje je pisanje, crtanje bez smisla. Volim podcrtavati u knjigama i volim takve lekktirne knjige naći, mnogo puta su mi olakšali čitanje i kasnije vraćanje na neke bitne rečenice. Ovim putem zahvaljujem svima koji to rade.
iPodtouch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 10:21   #47
^^ To je šaranje u svim oblicima i uništavanje tuđeg vlasništva! Ne možeš me uvjeriti u išta drugo. Zbilja se nemaš s čim hvaliti.
Urbanna is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 14:38   #48
Da se vratimo na temu: od nekoliko sati do nekoliko mjeseci. Jako ovisi o vrsti knjige, zanimljivosti knjige i količini mojega slobodnoga vremena.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 14:58   #49
Quote:
Urbanna kaže: Pogledaj post
^^ To je šaranje u svim oblicima i uništavanje tuđeg vlasništva! Ne možeš me uvjeriti u išta drugo. Zbilja se nemaš s čim hvaliti.
Nemamo istu percepciju šaranja.
iPodtouch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 15:22   #50
Meni također jako smeta šaranje i podcrtavanje i smatram to uništavanjem knjige. Radi to svojim knjigama, ali tuđim ili iz knjižnice ne.

Obično pročitam knjigu u dan-dva bez obzira na broj stranica. U zadnje vrijeme znam rastegnuti i na nekoliko tjedana jer imam drugih obaveza, ali generalno ne volim čitati na taj način jer ne mogu uroniti u fiktivni svijet ako me svakodnevne obveze odvlače.
Hannah87 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 16:16   #51
Quote:
iPodtouch kaže: Pogledaj post
Nemamo istu percepciju šaranja.
I ja to smatram šaranjem i uništavanjem knjige. Dobro ti je Hannah87 rekla, radi sa svojim knjigama što hoćeš, ali tuđima ne. Ako već posuđuješ iz knjižnice, a voliš voditi bilješke uvijek to možeš činiti na posebnom papiru tijekom čitanja.

Što se tiče same teme: sve ovisi o tome koliko mi je knjiga zanimljiva, na kojem je jeziku i koliko imam vremena. Znači to može trajati jedan dan, a može i po par tjedana iako se trudim svaku završiti u najviše 2 tjedna. Volim čitati jednu po jednu knjigu da se mogu fino uživiti u radnju i čitam samo kod kuće. Čitanje po tramvajima, čekaonicama, u kafiću i sl. ne prakticiram jer se ne mogu skoncentrirati i nije mi užitak.
Penelope69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 16:24   #52
Quote:
Penelope69 kaže: Pogledaj post
I ja to smatram šaranjem i uništavanjem knjige. Dobro ti je Hannah87 rekla, radi sa svojim knjigama što hoćeš, ali tuđima ne.
Ajde me spriječi Uostalom, knjige koje podcrtavam već su ionako "išarane". Ne znam što vama to smeta, to služi svima koji čitaju tu knjigu da lakše nađu bitne dijelove iz knjige. Ne govorim o bezveznom crtanju i podcrtavanju 99% knjige da se razumijemo. Još ako sa strane ima neka bilješka zašto je podcrtano, na konju si
iPodtouch is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 16:58   #53
Ovisi o tome koliko mi je knjiga zanimljiva. Neku lektiru sam u stanju čitat je tjednima, a dok mi u prosjeku za nešto drugo treba po 3-4 dana iako se nerijetko desi da knjigu od 200-300 stranica pročitam u jednom danu, ako mi je knjiga zanimljiva i napeta.
randomcakezZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 19:01   #54
Quote:
Alexiss kaže: Pogledaj post
Ovisi o tome koliko mi je knjiga zanimljiva. Neku lektiru sam u stanju čitat je tjednima, a dok mi u prosjeku za nešto drugo treba po 3-4 dana iako se nerijetko desi da knjigu od 200-300 stranica pročitam u jednom danu, ako mi je knjiga zanimljiva i napeta.
Tako je i kod mene, a mislim da to ima veze sa činjenicom da ti je lektira nametnuta (pored toga što je najverovatnije i sama knjiga možda dosadna), a knjiga koju inače čitaš je isključivo tvoj izbor. Dešavalo mi se da lektire pročitam onda kada to nisu, i da mi se dopadnu, a kada ih ponovo uzmem zbog škole, ne mogu, pa ne mogu.
__________________
I svitli, svitli jedan prozor kraj đardina...
Artemiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2012., 21:15   #55
Quote:
Artemiana kaže: Pogledaj post
Tako je i kod mene, a mislim da to ima veze sa činjenicom da ti je lektira nametnuta (pored toga što je najverovatnije i sama knjiga možda dosadna), a knjiga koju inače čitaš je isključivo tvoj izbor. Dešavalo mi se da lektire pročitam onda kada to nisu, i da mi se dopadnu, a kada ih ponovo uzmem zbog škole, ne mogu, pa ne mogu.
Pa upravo to. Kad znam da je praktički moram čitat sa skoro 100% koncentracije, da moram vodit brigu o svakom detalju automatski izgubim volju za čitanje.
randomcakezZ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 02:43   #56
Najviše volim čitati knjige u 3-4 navrata, ali obično otežem s uvodnim dijelom, pa na kraju ispadne prosjek 3 tjedna.

Zanimljivo mi je da mi čitanje više od 100 stranica u komadu bez odmora često izaziva mučninu (kao kod vožnje autom), pa zavidim onima koji se ne miču 10 sati od knjige. Još uvijek se dobro sjećam 'Therese Raquin' i 'Starac i more' koji su neplanirano bili pročitani u 1 danu, doslovno mi je bila muka od tih djela Iako su lektire same po sebi bile jedne od boljih. Ah, fale mi lektire... Iako to ne bih ustvrdila prije 10 god.

Najviše volim čitati u krevetu, pogotovo ako pada kiša, odvojiti cijeli dan za knjigu, izležavanje... I često nakon takvih dana noću sanjam likove, svijet iz knjige, razgovor s piscem. Najbolje od svega što sve djeluje tako stvarno, ali se rijetko događa. Ima netko takva iskustva?
thinkpink86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2012., 22:20   #57
Ovisi.Prije je 50 strana bio maksimum, pa se je knjiga i duže čitala.Sada je limit probijen lol, čita se i preko 200 strana(rekord za mene)pa se i onda od 1000+ strana upije u manje od dva tjedna.
AralVor is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 22:22   #58
Ovisi,kako kad,a i o dužini knjige. Za srednje duge mi treba manje od 2 dana (ako imam posla), ponekad nekoliko sati (ako nemam posla).
Ali zato sam jedan dio Harry Pottera čitala 18 dana Princa miješane krvi,čini mi se.
No,recimo,Povjesničarku sam u 3 dana. Možda 4,eto.
Norii Blue is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 22:42   #59
Quote:
thinkpink86 kaže: Pogledaj post
Najviše volim čitati knjige u 3-4 navrata, ali obično otežem s uvodnim dijelom, pa na kraju ispadne prosjek 3 tjedna.

Najviše volim čitati u krevetu, pogotovo ako pada kiša, odvojiti cijeli dan za knjigu, izležavanje... I često nakon takvih dana noću sanjam likove, svijet iz knjige, razgovor s piscem. Najbolje od svega što sve djeluje tako stvarno, ali se rijetko događa. Ima netko takva iskustva?
Jako volim čitati a baš sam neki dan sanjala san koji je bio povezan sa pročitanim..voljela bih da imam i više vremena za čitanje..
__________________
"Some days, the world is too loud for a quiet soul."
ZsaZsa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.10.2012., 23:06   #60
Quote:
Najviše volim čitati u krevetu, pogotovo ako pada kiša, odvojiti cijeli dan za knjigu, izležavanje.
Upravo ovo
Norii Blue is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:04.