Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.09.2013., 02:33   #21
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
a nije mu doma bilo ni malo lose.
Ovo možeš znat ako si ti to dijete.

Quote:
Ako ti dijete kaze da je proslo popravni, zar bas moras biti uvjeren da nije i provjeravati?
Ok, bilo bi mozda ok, obzirom na situaciju, ali meni je mozda ok i to da su ljudi povjerovali da je prosao.
Da, logično je, kad imaš dijete koje ponavlja razred u srednjoj i ima popravni na drugom roku, da mu vjeruješ na riječ i ne želiš vidjet svjedodžbu.

Quote:
Nije da ih branim, mozda je stvarno neko rasulo, ali na osnovu ovih podataka imo nema nikavih indicija za prijavljivanje za zapostavljanje.
Dečko je izgubio pravo na redovno pohađanje srednje škole! Kakvi ti podaci trebaju da zaključiš da bi se gospoda roditelji loše brinuli i o nacrtanoj ovci, da pravo na redovno srednje obrazovanje izgubi dvaput?
__________________
ali i da trolam, to je moje gradjansko pravo © Natch
chocolatecookie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 11:30   #22
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Ovo možeš znat ako si ti to dijete.
Jasno (to je samo moje misljenje)....zato i jesam napisala:
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Naravno ne mogu tvrditi niti biti 100% sigurna, ali relativno su mi bliski ljudi, pa stvarno misim da znam sto govorim. Da su negdje zaribali, da, zasigurno jesu..ali nisu dijete zanemarivali.
Quote:
chocolatecookie kaže: Pogledaj post
Da, logično je, kad imaš dijete koje ponavlja razred u srednjoj i ima popravni na drugom roku, da mu vjeruješ na riječ i ne želiš vidjet svjedodžbu.
Nisam rekla da mi je logicno da ne zele vidjeti svjedodzbu.
Zar se svjedodzba dobije isti cas? Na tom popravnom?

Quote:
Dečko je izgubio pravo na redovno pohađanje srednje škole! Kakvi ti podaci trebaju da zaključiš da bi se gospoda roditelji loše brinuli i o nacrtanoj ovci, da pravo na redovno srednje obrazovanje izgubi dvaput?
Samo po sebi, meni to ne znaci nista...
...osim da je dijete mozda glupo i/ili lijeno.
Ima masa takvih koji padaju razrede. A nisu svi njihovi roditelji oni koji zanemaruju i zapostavljaju.
Btw, nije pravo na skolovanje izgubio dvaput. Sada ga je izgubio, prvi put...ne mozes dvaput gubiti to pravo, bar koliko znam.

Sto ti mislis (dok Aruena ne kaze sto ona misli) kako bi mu socijalna sluzba pomogla? Sto bi oni mogli uciniti?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 16:31   #23
Aruena misli da je ovaj decko zanemareno dijete i da je najvjerojatnije rijec o prilicno disfunkcionalnoj obitelji.
Stoga bi socijalna sluzba trebala biti obavjestana,a pomoci moze u skladu sa svojim ovlastima.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 16:50   #24
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post


Ima masa takvih koji padaju razrede. A nisu svi njihovi roditelji oni koji zanemaruju i zapostavljaju.
Ma nije stvar u tome sto je mali pao razred po drugi put ili sto nece uciti,vec u tome sto su starci to ukapirali tek u rujnu.

A decko je dvaput repetirao razred i opet isao na popravne.

Pa se jos pitaju sto mali radi u krevetu na prvi dan skole.

Sto netko rece,da nije tuzno bilo bi smijesno.
Aruena is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 18:11   #25
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Aruena misli da je ovaj decko zanemareno dijete i da je najvjerojatnije rijec o prilicno disfunkcionalnoj obitelji.
Stoga bi socijalna sluzba trebala biti obavjestana,a pomoci moze u skladu sa svojim ovlastima.
Znam da to mislis, to si vec napisala, mislila sam da imas neki konkretan odgovor...sto bi tocno mogla socijalna sluzba uciniti.

Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Ma nije stvar u tome sto je mali pao razred po drugi put ili sto nece uciti,vec u tome sto su starci to ukapirali tek u rujnu.
A kako bi mogli prije, ako je imao popravni u jesenskom roku?
Vec sam spomenula slican primjer...pao jedan razred, pa skoro pao opet...ali prosao, sad na tom jesenskom roku. Nije zanemaren, samo nece uciti.
Quote:
A decko je dvaput repetirao razred i opet isao na popravne.

Pa se jos pitaju sto mali radi u krevetu na prvi dan skole.
To smo apsolvirali, je cudno... ali do tada su mislili da je polozio, jer im je lagao da je. Mozda nisu trebali vjerovati, ali decko mozda nije inace lazljiv (tesko, ali ...) Kad je nakon 2 tjedna pocela skola, shvatili su da je gotovo.
Quote:
Sto netko rece,da nije tuzno bilo bi smijesno.
Istina.
Ali ovako iz aviona, mislim da ne mozemo konstatirati da se tu radi o zanemarivanju i da postoji razlog za prijavu. To je moje misljenje.
Ne bih nekog prijavila za zanemarivanje zato jer mu je dijete los djak. I sto se mozda nije usudio to reci odmah iza ispita.
Za to bih morala imati jos nesto...
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 18:32   #26
Zar ne dolazi socijalna na razgovor roditeljima u ovakvim slučajevima, ono bez prijave po "difoltu", moj brat je pao 2 puta razred i izgubio pravo na školovanje i znam da su nam u kuću došli iz socijalne dvoje ljudi razgovarat sa roditeljima, istina bilo je to prije 13 - 14 godina ali ako su to onda radili.....
ne sjećam se baš svega ali sjećam se da je razgovor išao u stilu " u kakvim uvjetima živi, dali ima svoju sobu, dali roditelji rade"....
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 18:58   #27
Quote:
tamagoci kaže: Pogledaj post
Zar ne dolazi socijalna na razgovor roditeljima u ovakvim slučajevima, ono bez prijave po "difoltu", moj brat je pao 2 puta razred i izgubio pravo na školovanje i znam da su nam u kuću došli iz socijalne dvoje ljudi razgovarat sa roditeljima, istina bilo je to prije 13 - 14 godina ali ako su to onda radili.....
ne sjećam se baš svega ali sjećam se da je razgovor išao u stilu " u kakvim uvjetima živi, dali ima svoju sobu, dali roditelji rade"....
Ako su dosli, nisu sami od sebe. Moguce je da je skola urgirala.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 19:20   #28
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ako su dosli, nisu sami od sebe. Moguce je da je skola urgirala.
da imaš pravo, škola ih je "poslala", zaboravila sam napisat najbitniji dio, to mi je i nekako logično, eto možda će onda i u slučaju ovog dečka škola nešto napraviti
tamagoci is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.09.2013., 19:27   #29
Quote:
tamagoci kaže: Pogledaj post
da imaš pravo, škola ih je "poslala", zaboravila sam napisat najbitniji dio, to mi je i nekako logično, eto možda će onda i u slučaju ovog dečka škola nešto napraviti
Iskreno sumnjam.
Da su htjeli, vjerojatno bi to vec prije napravili. Sad decko vise nije ucenik njihove skole...
Mozda propust s njihove strane, a mozda i nisu vidjeli razloga , jer su mozda roditelji dolazili na roditeljske i informacije i nisu nasli dovoljno razloga za prijavljivanje.
Trebalo je (ako je bilo indicija) to uciniti tokom godine.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 02:29   #30
pokušavam shvatiti ove napise o czss-u i roditeljima kojima treba dijete,u najmanju ruku oduzeti i nikako mi jasno. Probala sam zamisliti istu situaciju s najbrižnijim roditeljem na svijetu (NRNS) i sinčićem (S). NRNS je u toku godine bio na mnogobrojnim informacijama, konzultacijama kod predmetnog nastavnika i roditeljskima
13.6 S: nisam prošao xy predmet
NRNS: u redu, platit ćemo instrukcije,vježbati doma, pružiti ti svu materijalnu i emotivnu potporu do srpnja..
10.7 S: pao sam 1. rok
NRNS: u redu, platit ćemo instrukcije,vježbati doma, pružiti ti svu materijalnu i emotivnu potporu do kolovoza..
29.8 (četvrtak) S : jeeeeee, prošao sam,jupii,jupii jaja
NRNS (nakon ispoljavanja upravo onakve sreće i podrške kakvu bi NSRS trebao pružiti): a di je svjedodžba
S: dobit ću je prvi dan škole (za 3 dana)
NRNS (iskreno,jer NRNS ne skriva svoje sumnje i strahove od čeda svoga): ja ću ipak nazvati školu da to provjerim..(zove)
A(dministratorica): sutra (30.8-petak) je sjednica na kojoj se verificiraju rezultati popravnih pa će se nakon toga printati svjedodžbe, učenici s drugog roka popravnih dobit će ih u ponedjeljak (prvi dan škole i prvi radni dan nakon verificiranja rezulatata popravnih)

2.9(pon-8.00) NRNS: sine, zašto još spavaš, na stranicama vaše škole piše da je prijem učenika drugog razreda u 9.00 (jer NRNS takve stvari zna)..
S: e jebi ga stara moram ti nešto reć...
kad je saznala - rujan! a na vrata lupa czss s nalogom za pljenidbom čeda lažljivog..
__________________
..jednom bila
curafina is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2013., 20:32   #31
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Nekoliko vas je spomenulo prijavu roditelja za zanemeravinje. Nije da se ne slazem da su roditelji mozda neodgovorni, ali ne vidim na osnovu cega bi ih se moglo prijaviti za zanemarivanje. Nije to nesto sto radis samo tako...cim negdje u nekoj obitelji nesto zapne...odmah prijava za zanemarivanje. To ne prolazi, treba imati neke stvarne argumente.
a di ces stvarnije argumente od 2 puta pao razred i ne samo da laze roditeljima, nego i ne razgovara sa njima, a roditelji ne komuniciraju sa skolom?
(u podlozi ovih vrlo jasnih problema mogu biti jos dublji i jos tezi problemi)
radi se o djetetu.
sto, treba nekoga premlatiti, treba se rezati, treba bjezati od kuce da bi netko vidio da ima problema u obitelji?

Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Ali...zar su bas 100% tu krivi roditelji i treba ih prijaviti za zanemarivanje? Ne znam... Srednja nije obvezna, dijete nece uciti, laze... Jasno da tu ima odgovornosti roditelja, ali mislim da ovako napamet govoriti o zanemarivanju i predlagati prijavu nije bas ok. .
pa tko kaze ad su roditelji krivi? pa sama prijava ne znaci da si kriv, prijava je sumnja.
i izmedju trazenja krivca i pravca, treba pomoci djetetu. jer on jos uvijek, barem pravno, jest dijete.
nije srednja obavezna, al sto cemo, pustiti dijete (oko kojeg se ocito nitko ne brine) da ne samo da ne zavrsi nikakvu skolu, nego da doma parazitira, pada u depresiju, i onda kada pukne i ubije se, u novinama ce pisati bio je dobar u dusi, samo malo lijen i nezainteresiran za ucenje.
ono sto tom djetetu treba, je da ga netko vidi da uopce postoji.
jbg, ako jednom nije roditlejima bilo dovoljno da ga vide kada pada razred, onda valjda treba da ga vidi jos netko drugi.
da dijete vidi da je nekome stalo do njega i da netko je zainteresiran za njega i njegovu buducnost.

ono sto CZSS moze, je vidjeti aktualno stanje u obitelji i kako svima pomoci, a prvenstveno djetetu.
dakle, vidjeti stilove odgoja, komunikaciju u obitelji, poteskoce koje je dijete do sada imalo, postojanje sadasnjih poteskoca/bolesti, pomoc im u medjusobnoj komunikaciji i u komunikaciji sa skolom, pomoc u trazenju adekvatne psihosocijalne pomoci djetetu, pomoc materijalno obitelji ako treba, ako su roditelji nis koristi, omoguciti adekvtana smjestaj/drugi oblik skrbi kako bi zavrsi skolu u skladu sa svojim sposobnostima, motivacijom, itd.

kaznena prijava protiv roditelja se podize tek kada CZSS prikupi dokaze o zanemarivanju djeteta. a to jest postupak.
mozda bi u ovoj obitelji pronasli elemente, al iz pozicije djeteta, mislim da je trenutno puno vaznije tom djetetu pomoci.
prijavtii czss-u (sumnju!) moze i skola, a moze i bilo koji clan obitelji ili osoba koja je upoznata sa ovim detaljima.
mozda se radi o zanemarivanju, mozda cak i o zlostavljanju, a mozda se samo radi o ne znanju i bespomocnosti roditelja.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 13:29   #32
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
a di ces stvarnije argumente od 2 puta pao razred i ne samo da laze roditeljima, nego i ne razgovara sa njima, a roditelji ne komuniciraju sa skolom?
Kako ti znas da roditelji ne komuniciraju sa skolom? Jesam li ja nesto previdjela?
Quote:
(u podlozi ovih vrlo jasnih problema mogu biti jos dublji i jos tezi problemi)
radi se o djetetu.
Masa klinaca u toj dobi doma laze. Znamo za jednu njegovu laz. Nije da znamo da laze stalno i sve...
Quote:
sto, treba nekoga premlatiti, treba se rezati, treba bjezati od kuce da bi netko vidio da ima problema u obitelji?
Ne. To nisam rekla.
Quote:
pa tko kaze ad su roditelji krivi? pa sama prijava ne znaci da si kriv, prijava je sumnja.
i izmedju trazenja krivca i pravca, treba pomoci djetetu. jer on jos uvijek, barem pravno, jest dijete.
nije srednja obavezna, al sto cemo, pustiti dijete (oko kojeg se ocito nitko ne brine)
Kako znas da se nitko ne brine?
Evo, moj necak je pao razred, ponavljao, pa se jedva izvukao druge godine, a sljedeci razred opet popravni u jesenskom roku.
A nije ocito da se nitko ne brine za njega. Ocito je da je lijen.
Da ih prijavim zbog toga?
Quote:
prijavtii czss-u (sumnju!) moze i skola, a moze i bilo koji clan obitelji ili osoba koja je upoznata sa ovim detaljima.
mozda se radi o zanemarivanju, mozda cak i o zlostavljanju, a mozda se samo radi o ne znanju i bespomocnosti roditelja.
Jasno da moze i skola.
Ali zasto onda nije to ucinila u ove 2 godine, ako je bilo indicija?
Ako roditelji stvarno ne komuniciraju sa skolom, onda su to trebali odavno napraviti.
Ali da mislim da nekog... o kome ne znam nista, nego imam tek par recenica s foruma treba prijaviti za zanemarivanje -
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.09.2013., 15:06   #33
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Kako ti znas da roditelji ne komuniciraju sa skolom? Jesam li ja nesto previdjela?

Masa klinaca u toj dobi doma laze. Znamo za jednu njegovu laz. Nije da znamo da laze stalno i sve...

Ne. To nisam rekla.

Kako znas da se nitko ne brine?
Evo, moj necak je pao razred, ponavljao, pa se jedva izvukao druge godine, a sljedeci razred opet popravni u jesenskom roku.
A nije ocito da se nitko ne brine za njega. Ocito je da je lijen.
Da ih prijavim zbog toga?

Jasno da moze i skola.
Ali zasto onda nije to ucinila u ove 2 godine, ako je bilo indicija?
Ako roditelji stvarno ne komuniciraju sa skolom, onda su to trebali odavno napraviti.
Ali da mislim da nekog... o kome ne znam nista, nego imam tek par recenica s foruma treba prijaviti za zanemarivanje -
lazu i djeca i odrasli
laze svaka osoba, barem jednom dnevno
al jbg, kad trebamo pomoc, onda ne lazemo nego trazimo pomoc.
ovo diejte to ne zna.

nije uopce problem u padu razreda (ima djece kojima neka skola nejde, neki su lijeni, neki depresivni, neki.....), problem je u tome sto se problem ne rjesava. a dok su djeca djeca, rjesavanje tog problema je jos uvijek u domeni odraslih.
ako odrasli u obitelji za to nisu sposobni/ne znaju/nece, drzava se pobrinula da to rade strucnjaci.

po meni, brizan roditelj ce prihvatiti pad razreda,a onda razmotriti uvjete ponavljanja. razmotriti da li ce dijete ponovo u tu skolu, ili neku drugu. naravno, u razgvooru sa djetetom.
vecina djece kada krene drugi put u isti razred i kada krene u krivo, onda dodju roditelji i prije 31.03. ispisu dijete kako ne bi opet pao razred.
ili hodocaste u skolu do kraja i nazicaju ocijene sa recenicom: slijedece godine ce ici i drugu skolu.
plate instrukcije, vise sa djetetom....

i tako, ima jos varijanta

mislim, mozemo mi pricati o moralnosti ovoga i onoga, ali isti razred pasti dvaput moze samo dijete koje nema jasno vodstvo i podrsku bliznjih.
i da, treba mu pomoc.
ne treba mu da se sada te roditelje podize na stup srama i proziva, nego mu treba cvrsta odrasla ruka da ga izvede iz sranja u koje se sam, skupa sa obitelji, uvalio.


ne znam za tvog necaka, al po ovome sto pises, ja bih isto rekla da obitelji treba pomoc
mislim, moze biti da mu je skola objektivno preteska, da roditelji imaju razlicita ocekivanja od djeteta pa je to njegov nacin otpora, mozda je depresivan a ne lijen, a mozda je lijen pa mu treba razviti radne navike koje njegovi roditleji ocito ne mogu, ne znaju ili nece.

i ponavljam, prijava CZSS ne znaci nuzno prijava za zanemarivanje nego trazenje strucne pomoci. i naravno da se ne mora direktno u CZSS, postoji masa NGOova u kojima se danas moze zatraziti pomoc za obitelj i dijete, samo mi nije jasno cemu takvo zgrazanje i izbjegavanje strucnjaka

na kraju, razgovor sa strucnjakom moze dovesti do zakljucka da srednja skola, osim sto nije obavezna, niti nije za svakoga i da dijete nauci zivjeti sa cinjenicom da ima samo osnovnu skolu. i u tom procesu je, po meni vazno, ako ne i najvaznije da diejte dobije poruku "drugi su se potrudili oko mene, nisu mi samo zalijepili etiketi lijen sam i odustali".

eto, to je razlika prijaviti ili ne prijaviti.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 15:00   #34
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
nije uopce problem u padu razreda (ima djece kojima neka skola nejde, neki su lijeni, neki depresivni, neki.....), problem je u tome sto se problem ne rjesava. a dok su djeca djeca, rjesavanje tog problema je jos uvijek u domeni odraslih.
ako odrasli u obitelji za to nisu sposobni/ne znaju/nece, drzava se pobrinula da to rade strucnjaci.
Pobrinula se? Zar stvarno? Pa kako se pobrinula, kad znamo da ima dosta onih koji padaju razrede, ne zavrse skolovanje...
Quote:
po meni, brizan roditelj ce prihvatiti pad razreda,a onda razmotriti uvjete ponavljanja. razmotriti da li ce dijete ponovo u tu skolu, ili neku drugu. naravno, u razgvoru sa djetetom.
Od kuda znas da u ovom slucaju brizan roditelj nije razgovarao s djetetom i nisu skupa odlucili da ce u istu skolu i drugi puta.
Quote:
vecina djece kada krene drugi put u isti razred i kada krene u krivo, onda dodju roditelji i prije 31.03. ispisu dijete kako ne bi opet pao razred.
I onda nakon 31.03. u drugoj skoli procvjeta, nestanu svi razlozi losih ocjena i prodje razred?
Ili mislis da ispisu dijete iz skole, ono ne zavrsi taj razred, pa onda druge godine moze treci put u isti?
Quote:
ili hodocaste u skolu do kraja i nazicaju ocijene sa recenicom: slijedece godine ce ici i drugu skolu.
plate instrukcije, vise sa djetetom....
Kako znas da nisu platili instrukcije, pokusali pomoci djetetu?
Mislis da svi nastavnici, ucenicima koji po drugi put imaju dobru sansu za pasti razred poklanjaju ocjene?
Kako znas da roditelji nisu zicalli, pa su ih par nazicali (da bar ostvari pravo na poravni), ali nisu mogli bas sve?
Quote:
mislim, mozemo mi pricati o moralnosti ovoga i onoga, ali isti razred pasti dvaput moze samo dijete koje nema jasno vodstvo i podrsku bliznjih.
i da, treba mu pomoc.
Ne slazem se bas s ovim. Ne sasvim.
Quote:
ne treba mu da se sada te roditelje podize na stup srama i proziva, nego mu treba cvrsta odrasla ruka da ga izvede iz sranja u koje se sam, skupa sa obitelji, uvalio.
I koja/cija je to ruka? Tko ce tog decka i kako sad izvesti iz ovog sranja, ako se recimo umijesa CZSR ...cak i ako pristane na ono sto mu mozda ponude/sugeriraju?
Quote:
ne znam za tvog necaka, al po ovome sto pises, ja bih isto rekla da obitelji treba pomoc
Vise manje svakoj obitelji bi pomoc dobro dosla..ima nezaposlenih roditelja, prezaposlenih, neukih, neinteligentnih, onih se puno pre malim placama, pa i nezainteresiranih i onih koji direktno zapostavljaju, zanemaruju i zlostavljaju vlastitu djecu.
No, nekako nemam dojam da ima viska radne snage (zaposlenih na odgovarajucim mjestima) i viska novaca kako bi im se bas svima pomagalo.
Quote:
mislim, moze biti da mu je skola objektivno preteska, da roditelji imaju razlicita ocekivanja od djeteta pa je to njegov nacin otpora, mozda je depresivan a ne lijen, a mozda je lijen pa mu treba razviti radne navike koje njegovi roditleji ocito ne mogu, ne znaju ili nece.
Macji kasalj...djetetu nezainteresiranom za skolu, u pubertetu...razviti radne navike.
Tko bi to mogao sada napraviti...i kako?
Quote:
i ponavljam, prijava CZSS ne znaci nuzno prijava za zanemarivanje nego trazenje strucne pomoci. i naravno da se ne mora direktno u CZSS, postoji masa NGOova u kojima se danas moze zatraziti pomoc za obitelj i dijete,
Na koga mislis da zatrazi pomoc? Kako bi netko mogao pruziti pomoc obitelji koja pomoc nije trazila, ne zeli ju ...ili recimo dijete ne zeli suradjivati. Ne vjerujem da moze susjed/rodjak/prijatelj potaknuti ikoga da pruza pomoc nekome trecem.
A ako roditelji sami potraze pomoc, to je nesto drugo. Ali mi i ne znamo da nisu, mozda jesu pa nije pomoglo, mozda jesu, ali mali je to bojkotirao.
Ako skola sugerira roditeljima gdje i kakvu pomoc bi mogli potraziti/dobiti i to je nesto drugo. Ako je bilo indicija koje su govorile da bi to bilo dobro, onda je skola zakazala. Dijete ima petnaestak nastavnika, vidja ih na tjednoj bazi, neke na dnevoj, razrednik ima uvida u dolazenje roditelja na roditeljske i na info i na interes koji pokazuju...netko od svih njih, narocito razrednik je u 2 godine imo trebao nesto u tom smjeru poduzeti, ako mu se cinilo da bi neki vid dostupne pomoci trebao tom djetetu tj. obitelji.
Quote:
samo mi nije jasno cemu takvo zgrazanje i izbjegavanje strucnjaka
Ne znam na koje/cije zgrazanje i izbjegavanje mislis.
Niti znamo da je tim roditeljima neka mogucnost ponudjena, niti da su se zgrazali ili izbjegavali ponudjenu pomoc.
A mozda im nitko niti nije nista ponudio, uputio ih na neke mogucosti ...
Quote:
na kraju, razgovor sa strucnjakom moze dovesti do zakljucka da srednja skola, osim sto nije obavezna, niti nije za svakoga i da dijete nauci zivjeti sa cinjenicom da ima samo osnovnu skolu. i u tom procesu je, po meni vazno, ako ne i najvaznije da dijete dobije poruku "drugi su se potrudili oko mene, nisu mi samo zalijepili etiketi lijen sam i odustali".
Mozda se i jesu potrudili, ali on nije. Ne znamo to.
Ja ne mislim da razgovor sa strucnjakom (istina, ovisi kakvim) ne moze biti koristan i slazem se s tim da djeci koja imaju problema strucnjaci trebaju pomagati. I roditeljima, odnosno cijeloj obitelji koja je u nekim problemima.
Dapace, mislim da takve probleme treba otkrivati puno ranije i vec na samu naznaku tako necega raditi s djecom - puno ranije, a ne kada se stvari zakompliciraju.
Samo se ne slazem s tim da se ljudi o kojima ne znamo puno, prijavljuju za zapostaljanje samo zato jer je dijete los djak.
Imaju u CZSR ionako previse posla, a da bi im trebale olake prijave onih koji o obitelji ne znaju nista osim jedne jedine stavke.
Ako se radi o disfunkcionalnoj obitelji, o onoj kojoj je pomoc potrebna a sama ju ne trazi, vjerujem da bi nastavnici to trebali primjetiti i uciniti nesto - na vrijeme. Ne prijavljivati zbog zapostavljanja, vec pomoci sugestijom, savjetom, ponuditi mogucnosti...
Tek ako to ne urodi plodom ...bi trebalo ici na soluciju kontaktiranja CZSR, eventualnog izdvajanja iz obitelji.
A u vezi toga sto CZSR moze napraviti prije toga (od psiholoske do materijalne pomoci) sam prilicno skepticna. Ne zato sto imam nesto protiv strucnjaka, nego ako se zaista radi o problematicnoj obitelji/djetetu, onda je suradnja s njima najcesce na niskom nivou i rezultati su ...hm..upitni.
No...to naravno ne znaci da ne treba pokusati.
Quote:
eto, to je razlika prijaviti ili ne prijaviti.
I dalje mislim da u konkretnoj prici nema osnove za nekavu prijavu. I da je puno bolje nuditi pomoc umjesto prijavljivati.
Ako ne znamo ista drugo, pozadinu, odnos roditeljima, odnos skole i roditelja, sto jesu ili nisu pokusali ili ponudili....kakva je situacija doma, sto je mozebitnom bracom, kako je bilo u OS...itd. itd. ...mislim da brzati s prijavljivanjem roditelja socijalnoj sluzbi, zato jer je njihovo dijete od 16-tak godina palo razred...nema smisla.
Ako netko zna nesto vise od toga, to je nesto drugo.

Zadnje uređivanje kajpa : 17.09.2013. at 15:28.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 22:12   #35
posteno sam se namucila dok sam procitala ovo tvoje seciranje mog posta, i nije mi bas jasno sto zelis reci....ono, ti bi pomogla djetetu, al ne bi "prijavljivala"?
ne znam jesam li bila dovoljno jasna, prijava CZSS jest vid pomoci....i centri jesu postavljeni od drzave da pomazu, a ne da traze krivce.
ako skupe dokaze, nose ih na drzavno odvjetnistvo koje pokrece prijavu, ako nema, rade svoj posao...kroz komunikaciju sa obitelji, skolom, nekim ustanovama za zastitu mentalnog zdravlja, NGOovima...
ono, nisu tam babargoge koje uzimaju djecu i gone roditelje

ja zapravo u ovom slucaju, obzirom da je dijete izaslo iz obrazovonog sustava, nemam blagog pojma kako bi se djetetu pomoglo osim kroz CZSS...jerbo, on u skolu vise nejde...a psihoterapeut ti nece doci doma na poziv.
eventualno ce doci hitna, kad se izreze ili napravi neko sranje.
ili policija.

dakle, njima jedino ostaje CZSS.


cini mi se da predetaljno citas postove, pa neke jednostavne stvari previdis
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 10:40   #36
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
ja zapravo u ovom slucaju, obzirom da je dijete izaslo iz obrazovonog sustava, nemam blagog pojma kako bi se djetetu pomoglo osim kroz CZSS...jerbo, on u skolu vise nejde...
Sto mislis da bi CZSR tu mogao napraviti?
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 11:22   #37
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post
Sto mislis da bi CZSR tu mogao napraviti?
nisam li ja na ovo vec odgovorila

aha, evo ga:

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
a
ono sto CZSS moze, je vidjeti aktualno stanje u obitelji i kako svima pomoci, a prvenstveno djetetu.
dakle, vidjeti stilove odgoja, komunikaciju u obitelji, poteskoce koje je dijete do sada imalo, postojanje sadasnjih poteskoca/bolesti, pomoc im u medjusobnoj komunikaciji i u komunikaciji sa skolom, pomoc u trazenju adekvatne psihosocijalne pomoci djetetu, pomoc materijalno obitelji ako treba, ako su roditelji nis koristi, omoguciti adekvtana smjestaj/drugi oblik skrbi kako bi zavrsi skolu u skladu sa svojim sposobnostima, motivacijom, itd.

u svakom slucaju, mislim da drustvo ne moze sam tak ostaviti dijete od 16/17 godina da ostane parazitirati u krevetu i onda se za 10 godina cuditi kako je moguce da nema od cega zivjeti i zasto mu nitko nije pomogao dok je bio dijete

mislim, u konacnici, ne mora to dijete uopce zavrsiti srednju skolu, al mislim da bi mu trebala odrasla osoba sa planom i dogovorom o tome sto ce dalje, kako ce na trziste rada....eventulano zavrsiti neki tecaj (koji se do sada mogao i preko CZSS-a nazicati lova, mislim da vise love nema, al mozda se moze probat)
ako mu to nisu roditelji, a cak i ako jesu, uvjek je dobro da to napravi jos dodatno ljudi, osvjestiti sto znaci prekid skole i koje su mu mogucnosti nakon ovoga.

sigurno ne bih dopustila da dijete ostane u krevetu, zaljepila mu etiketu da je lijen i bespomocno slegnula ramenima.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 14:38   #38
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
u svakom slucaju, mislim da drustvo ne moze sam tak ostaviti dijete od 16/17 godina da ostane parazitirati u krevetu i onda se za 10 godina cuditi kako je moguce da nema od cega zivjeti i zasto mu nitko nije pomogao dok je bio dijete
Ne znam sto ti tocno znaci to "ne moze". Mislis da se to ne dogadja i da svakoj obitelji s nekim problemima (samo jedan od takvih mogucih je da dijete palo razred ili nije zavrsilo skolu) CZSR pomaze?
Ja ne vjerujem.
Mislim da su oni tamo zatrpani poslom, prvenstveno papirima, da imaju previse slucajeva i da se bave onim koji se taj cas cine bitnijim...onom djecom koja rade probleme...a i to nedostatno i nekvalitetno. Jer nema dovoljno zaposlenih ljudi koji bi se time bavili.
Quote:
mislim, u konacnici, ne mora to dijete uopce zavrsiti srednju skolu, al mislim da bi mu trebala odrasla osoba sa planom i dogovorom o tome sto ce dalje, kako ce na trziste rada....eventulano zavrsiti neki tecaj (koji se do sada mogao i preko CZSS-a nazicati lova, mislim da vise love nema, al mozda se moze probat)
Jedno je - "sto bi trebalo" , a drugo sto se stvarno moze i radi u takvim i slicnim slucajevima.
Quote:
ako mu to nisu roditelji, a cak i ako jesu, uvjek je dobro da to napravi jos dodatno ljudi, osvjestiti sto znaci prekid skole i koje su mu mogucnosti nakon ovoga.
Jasno da je dobro, ali kao sto rekoh iskreno sumnjam da postoje ti ljudi koji bi se bavili svakojakim problemima ...tj. seljacki receno - imaju pametnijeg posla nego baviti se recimo djecom koja su pala razred, dok imaju one koji su osim toga razred imaju pozamasan broj kaznenih djela...u skolu ne idu ...drogiraju se, bjeze od kuce i sl.
Quote:
sigurno ne bih dopustila da dijete ostane u krevetu, zaljepila mu etiketu da je lijen i bespomocno slegnula ramenima.
Ti?
Nego sto bi ti napravila s djetetom koje ne poznajes, nisu mu mama, niti si mu ista?
A to sto bi napravila da radis u CZSR bi mogla reci tek da stvarno tamo i radis i znas tocno sto mozes a sto ne. (ne znam radis lli...ali cini mi se da previse optimisticno vidis njihove mogucnosti)
Sigurno postoji nesto sto se moze napraviti, barem udijeliti par savjeta, adresa i sl. ali mislim da u vecini slucajeva to nije dostatno, a za vise se nema ljudstva, vremena i novaca.
Ako se varam - onda super.

Zadnje uređivanje kajpa : 18.09.2013. at 14:44.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 19:44   #39
Quote:
Aruena kaže: Pogledaj post
Sin im dvaput pada isti razred,a oni tek u rujnu saznaju istinu,nakon sto su opazili da je prespavao prvi dan skole.Nisu se potrudili tijekom ljeta ni potraziti njegovu svjedozbu o zavrsenom razredu i upitati ga za uspjeh,a kamoli,barem na kraju skolske godine otici do skole,razrednice i spornog predmetnog nastavnika na informacije.
Tu nešto smrdi. Škola (pedagog, razrednik) je već odavno trebala podnijeti prijavu Centru za socijalnu skrb ako se roditelji čitavu godinu nisu pojavili na informacijama, a dijete pada razred. Roditelje, ukoliko ne odgovaraju na usmene pozive, trebalo je pismeno pozvati u školu. Da mali dvaput pada isti razred, a da oni ne znaju ništa je - ako je istina - krajnji nemar ne samo roditelja nego i škole koju mali pohađa.
__________________
If liberty means anything at all, it means the right to tell people what they do not want to hear.
George Orwell
Godiva is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:35.