Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nekretnine

Nekretnine Vlasništvo, posjed, gruntovnica, porezi i dr.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 26.06.2017., 22:46   #2101
Odredba o uvodjenju u posjed

Zamolila bih nekoga ako se razumije da mi pomogne rijesiti i eventualno odgovoriti. Posjedujem stan vec 17 godina koji glasi na moje ime .Stan smo kupili ja i suprug zajedno i na mene je upisan.Zeljeli bismo upisati i supruga da je vlasnik polovine stana. Napisala sam darovni ugovor i isla kod javne biljeznice da nam to ovjeri ali ona kaze da moramo dodati jos Uredbu o uvodjenju u posjed . .Pravnik koji nam je pisao darovni ugovor kaze ne treba vam to jer vec je u posjedu. Sad bas nista ne razumijem, a javna biljeznica kaze to treba. Molim savjet
ruth63 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2017., 07:15   #2102
Quote:
ruth63 kaže: Pogledaj post
Zamolila bih nekoga ako se razumije da mi pomogne rijesiti i eventualno odgovoriti. Posjedujem stan vec 17 godina koji glasi na moje ime .Stan smo kupili ja i suprug zajedno i na mene je upisan.Zeljeli bismo upisati i supruga da je vlasnik polovine stana. Molim savjet
Očito ni javna bilježnica ni taj vaš pravnik baš ne poznaju najbolje zakone.

Vi tim darovnim ugovorom zapravo darujete svoju polovinu nekretnine suprugu.

Naime, sukladno Obiteljskom zakonu, vaš suprug već je vanknjižni suvlasnik tog stana
- ako je stan bračna stečevina, a vi niste potpisali nikakav ugovor o drugačijoj podjeli bračne stečevine.
Dakle, sad bi vaš suprug po tome bio vlasnik cijele nekretnine.
On nakon vašeg dara može teoretski sudskim putem tražiti da se utvdi da je druga polovina stana u stvari njegova bračna stečevina i kako imati u leganom vlasništvu cijeli stan.
U sudskoj praksi bilo je i takvih slučajeva.


Ni pravnik, ni JB vam naravno nisu skrenuli pažnju na ovaj nevažni detalj, zar ne?



Vi morate potpisati ugovor u kojem vi i suprug konstatirate da je taj stan vaša zajdnička bračna stečevina, i da vi temeljem te činjenice dozvoljavate suprugu da uknjiži svoje sada izvanknjižno vlasništvo.





Quote:
Napisala sam darovni ugovor i isla kod javne biljeznice da nam to ovjeri ali ona kaze da moramo dodati jos Uredbu o uvodjenju u posjed . .Pravnik koji nam je pisao darovni ugovor kaze ne treba vam to jer vec je u posjedu. Sad bas nista ne razumijem, a javna biljeznica kaze to treba.
Vaš suprug je u posjedu, već samom činjenicom da je u braku sa upisanim vlasnikom i ima prijavljeno prebivalište već godinama.

Problem je u pravnoj formi koju zakon propisuje za sklapanje darovnog ugovora.

Sukladno Zakonu o javnom bilježništvu, ugovor o darovanju mora sadržavati klauzulu o stupanju u posjed ako se na takvom ugovoru samo ovjerava potpis stranaka. Ako se daruje bez prave predaje u posjed darovane nekretnine daroprimcu, ugovor mora biti zaključen u formi javnobilježničkog akta .
U protivnom je ništetan, i gruntovnica će odbiti upis promjene vlasništva.


JB se mogla potruditi i ovo vam objasniti. Možda i jest, ali vi ste mislili da vas mulja jer je javnobilježnički akt puno skuplji od ovjere potpisa.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.06.2017., 14:39   #2103
Pozdrav! Ne mogu naći info na netu, a malo mi je hitno... Dobili smo Rješenje o izvedenom stanju za stambenu zgradu, htio bi skinuti zabilježbu o uporabnoj dozvoli u ZK. Da li se to radi pojedinačno za svaki stan ili podnositelj zahtjeva ide s tim rješenjem na gruntovnicu? Koja je uopće procedura? Hvala.
Bbop is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 08:39   #2104
Za upis u Zemljisnje knjige temeljem kupoprodajnog ugovora, trebam li domovnicu ili dosta osobna?
Na stranici je popis dokumentacije i pobrojano zarezima a ne ili osobna ili domovnica.
Jaya is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.07.2017., 10:52   #2105
Većinom bi prihvatili oboje, ali skini si s e-građani domovnicu.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 22:18   #2106
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Podaci u dlaku mogu biti isti, no ako su suvlasnički udjeli stečeni u različitom vremenskom razdoblju, pa makar i po istoj osnovi, neće biti spojeno. Onaj kome to smeta može tražiti svođenje udjela na najmanji zajednički nazivnik.
da, i onda ga odbiju!! imam drugostupanjsko rješenje zgb OS što je sramota!!! razmišljala sam i tuzbu ustavnu podnijeti ali me prošlo.
zanimljibo je da neke manje gruntovnice to rade po službenoj duznosti (svaka čast na logici i pameti) ali zagrebačka ne; jer zašto bi oni 50/1000, i tako 20 puta svodili na najmanji zajednički kad će još vlasnik svakog tog dijela umrijet i imat troje nasljednika, pa nek se gomilaju razlomci...
Ivana335 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 22:44   #2107
Quote:
Ivana335 kaže: Pogledaj post
da, i onda ga odbiju!! imam drugostupanjsko rješenje zgb OS što je sramota!!! razmišljala sam i tuzbu ustavnu podnijeti ali me prošlo.
zanimljibo je da neke manje gruntovnice to rade po službenoj duznosti (svaka čast na logici i pameti) ali zagrebačka ne; jer zašto bi oni 50/1000, i tako 20 puta svodili na najmanji zajednički kad će još vlasnik svakog tog dijela umrijet i imat troje nasljednika, pa nek se gomilaju razlomci...
A što tebe muči zapravo? Rekao sam da mogu tražiti, što ne znači da će im biti udovoljeno.

Ponavljam ponovno tu groznu matematičku istinu iz 5. osnovne:

1/1 = 3 x 1/3

Početak je jednak kraju. Čemu trošiti energiju na promjenu kad je rezultat isti?

Problem je u tome što se onda neobrazovani vlasnik neće moći hvaliti u birtiji s 1/1 vlasništvom, već da ima tri puta po jednu trećinu. Grozna kozmička nepravda je to!
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2017., 09:32   #2108
Quote:
Ivana335 kaže: Pogledaj post
da, i onda ga odbiju!! imam drugostupanjsko rješenje zgb OS što je sramota!!! razmišljala sam i tuzbu ustavnu podnijeti ali me prošlo.
Što su točno odbili?
Upisati 1/1 na bazi priloženog ugovora o kupnji preostalog djela nekretnine, ili su odbili u ZK ispravnom postpku objediniti udjele?
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 00:11   #2109
A zašto ti je bitno da bude 1/1 umjesto npr 1/2 i 1/2 na ime iste osobe?
Različitim pravnim osnovama se dolazilo do tih udjela i to treba biti vidljivo. Nema tu nikakve službene dužnosti da se spajaju udjeli.
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 07:58   #2110
Dobro, ali zašto se ti udjeli ne bi spojili na zahtjev vlasnika? Ovo je za ljude zbunjujuće i besmisleno, moraš razmišljati kao average Joe.

Ako trebaju prodati, darovati i sl. nitko ne zna jel treba pisati 16 puta da prodaje po 1/16 ili smije na ugovoru "zaokružiti", kad se piše kakav teret onda je i za službenu osobu više posla jer treba pisati da se odnosi na udio 1, 2, 3, 4....16.

Ispada da je sav taj problem nastao kad se prešlo na digitaliju, prije kad se pisalo u knjigama onda se većinom zbrajalo, što sad ispada zaista bizarno.
Fitz is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 12:01   #2111
Quote:
Jaya kaže: Pogledaj post
Za upis u Zemljisnje knjige temeljem kupoprodajnog ugovora, trebam li domovnicu ili dosta osobna?
Na stranici je popis dokumentacije i pobrojano zarezima a ne ili osobna ili domovnica.
Osobna sasvim dovoljna; samo ju iskopiraj da ne moraju oni.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=1I9IUVt1CFg
Rafa007 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 17:30   #2112
Quote:
neuspješan kaže: Pogledaj post
A zašto ti je bitno da bude 1/1 umjesto npr 1/2 i 1/2 na ime iste osobe?
Zato jer to zbunjje recimo potencijalnog kupca. Ljudi ne vjeruju, misle da nije sve čisto, iako je vidljivo da se radi o istom OIB-u.


Quote:
Različitim pravnim osnovama se dolazilo do tih udjela i to treba biti vidljivo.
To je vidljivo iz povijesnog izvadka.

Quote:
Nema tu nikakve službene dužnosti da se spajaju udjeli.
Nema, ali bi referenti trebali upućivati ljude da to riješe prijedlogom da se udjeli objedine, i da se to rješava po kratkom postupku.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.07.2017., 21:53   #2113
Ne može se tako upućivati stranke jer to nije opisano ni u Zakonu o zemljišnim knjigama, niti u ZK poslovniku.
Znam da neki ZK odjeli spajaju udjele, a neki ZK odjeli bi to napravili po prijedlogu, ali samo nakon što zadnja provedba postane pravomoćna, kada su svi udjeli koji se spajaju pravomoćno upisani.
Ali niti jedan članak zakona ne spominje tu mogućnost. Ja nisam nikad spajao udjele.

Ivana 335, što je Županijski sud napisao u odbijajućem Rješenju?
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 18:54   #2114
Pozdrav svima,
Kolegica ima slučaj uknjižbe i prava vlasništva te prodaje vlastitog terena (ZKU glasi na drugo ime). A ona niti itko iz njene familije nisu niti u kojem trenutku bili obavješteni o tome. Posjedovni list glasi na njenu familiju, ali sada u zadnjih godinu dana ZKU ne glasi jer je teren prodan. da li se išta može učiniti? Nadam se da sam donekle dobro prenijela i da će netko moći odgovoriti. Hvala vam!
Nevena2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 18:55   #2115
Quote:
Fitz kaže: Pogledaj post
Dobro, ali zašto se ti udjeli ne bi spojili na zahtjev vlasnika? Ovo je za ljude zbunjujuće i besmisleno, moraš razmišljati kao average Joe.

Ako trebaju prodati, darovati i sl. nitko ne zna jel treba pisati 16 puta da prodaje po 1/16 ili smije na ugovoru "zaokružiti", kad se piše kakav teret onda je i za službenu osobu više posla jer treba pisati da se odnosi na udio 1, 2, 3, 4....16.

Ispada da je sav taj problem nastao kad se prešlo na digitaliju, prije kad se pisalo u knjigama onda se većinom zbrajalo, što sad ispada zaista bizarno.
Zbunjujuće može biti samo za one koju su se provukli na matematici u 5. osnovne kad su se učili razlomci. Tak da je potpuno svejedno jel će pisati da se prodaje 16 puta po 1/16 nečega ili jedno cijelo nečega. Bizarno mi je pojmiti da neki imaju problema sa shvaćanjem ovoga.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2017., 19:00   #2116
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Zato jer to zbunjje recimo potencijalnog kupca. Ljudi ne vjeruju, misle da nije sve čisto, iako je vidljivo da se radi o istom OIB-u.



To je vidljivo iz povijesnog izvadka.



Nema, ali bi referenti trebali upućivati ljude da to riješe prijedlogom da se udjeli objedine, i da se to rješava po kratkom postupku.
Ja stvarno ne bih preporučio nikome, tko još nije ovladao razlomcima, da kupuje nekretninu. Jer bi ga to na kraju moglo jako skupo koštati.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 07:52   #2117
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Ja stvarno ne bih preporučio nikome, tko još nije ovladao razlomcima, da kupuje nekretninu. Jer bi ga to na kraju moglo jako skupo koštati.
Uopće nije tako jednostavno kako se tebi čini.
evo, jednom sam kupio zemljište od stare bake, koja je bila upisana kao:
Marica Horvat 1/3
Mara Horvat 1/3
Marica Kovač 1/3

(ime je pravo , prezimena sam izmjenio )
Radi se naravno o istoj osobi, i mene takve stvari ne mogu zbunti. Naravno da sam stvar povjerio, i zemljište kupio.
Ali ti objasni nekom drugom kupcu . Ljudi kažu da hoće da im je sve čisto 1/1 i odu.

A imaš i još boljih bisera. Pred desetak godina prodajem stan, dolazi agent i kupac . Stan čist ko suza, zgrada nova, ja investitor, stan upisan 138/1000.
I kaže agent - to nije čisto, nije 1/1.
thortwins is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 14:08   #2118
Quote:
thortwins kaže: Pogledaj post
Uopće nije tako jednostavno kako se tebi čini.
evo, jednom sam kupio zemljište od stare bake, koja je bila upisana kao:
Marica Horvat 1/3
Mara Horvat 1/3
Marica Kovač 1/3

(ime je pravo , prezimena sam izmjenio )
Radi se naravno o istoj osobi, i mene takve stvari ne mogu zbunti. Naravno da sam stvar povjerio, i zemljište kupio.
Ali ti objasni nekom drugom kupcu . Ljudi kažu da hoće da im je sve čisto 1/1 i odu.

A imaš i još boljih bisera. Pred desetak godina prodajem stan, dolazi agent i kupac . Stan čist ko suza, zgrada nova, ja investitor, stan upisan 138/1000.
I kaže agent - to nije čisto, nije 1/1.
To zapravo jest točno tako jednostavno kako se meni čini, jedino tvoj primjer nije adekvatan opisanoj situaciji. Ja govorim o situaciji kad je ista osoba upisana više puta u nekom omjeru i kad je POTPUNO jasno da se radi o istoj osobi (isto ime, prezime, adresa, OIB).

Ovaj tvoj primjer pak s time nema nikakve veze jer bi ove tri Marice mogle biti različite tri Marice. I ni gruntovnica ih ne bi spojila u jednu Maricu, bez dodatnih dokumenata. Nikakve veze s onim o čemu ja pričam.

I to je isto lako rješivo, ako Marica ima rodni i vjenčani list, odnosno neki dokument da se koristi imenima Mara i Marica, pa čak i njena izjava bi bila dovoljna. Uz upisanu adresu (i bez OIB-a) bi se jasno utvrdilo da je to ista osoba.

A što si tek htio s ovim drugim primjerom reći? Valjda isto što i ja, da se bez elementarnih znanja o nečemu ne upušta u pravne poslove? Kakve veze bi etažni razlomak 138/1000 mogao imati s vlasništvom te etaže? To je valjda jasno samo tom tvom spomenutom agentu i još bistrijem kupcu. I dalje tvrdim da je takvima bolje da niš ne kupuju. Jeftinije će proći.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.07.2017., 15:09   #2119
Sa svime se slažem. Točno tako bih i ja odbijao provedbe ako nisam siguran je li riječ o istoj osobi, a još manje da bi itko spajao udjele Marice, Mare i treće osobe različitog (djevojačkog) prezimena.

Za etažni razlomak bih se samo nasmijao takvom agentu. I najbolje kad takvi dolaze na sud i uvjeravaju nas da to nije točno upisano itd...
neuspješan is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2017., 16:58   #2120
Pozz svima!
Ne znam da li sam na dobroj temi, ali pitat ću pa me slobodno preusmjetite dalje.
Naime, trebali bi sudskom vještaku dati specijalnu punomoć zbog legalizacije nekretnine pa me zanima kako bi ista trebala izgledati. Isti nam je dao neku svoju šprancu al mi nekak djeluje kao da ima previše ovlasti, tj bojim se nekih zlouporaba. Nisam stručna u ovoj tematici pa možda i pretjerujem.
Zahvaljujem
rina666 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:28.