Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2013., 20:15   #1641
Quote:
koka36 kaže: Pogledaj post
hos odavno pripojen HV-u i kao takav ne postoji
zrinski i frankopani također rasformirani u toku 92 godine i kao postrojba ne postoje pod tim imenom..
IX bojna HOS-a je djelovala i postojala jos i 1995. iako pod zapovjednistvom 114.br no zadrzala je svoje ime i svoja obiljezja a bojna zrinski i bojna frankopan se zapravo rasformiravaju stvarno tek sa ustrojavanjem zdruga 1994.
Mustang51 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 20:18   #1642
Quote:
Ukidanje i ponovno osnivanje
Nakon što je 13. siječnja 1992. Island priznao Hrvatsku, Jozo Radanović donosi odluku o ukidanju IX. bojne kao dragovoljačke postrojbe. 15. siječnja 1992. IX. bojna je rasformirana a najveći dio njezinih pripadnika se profesionalizira u Četvrtoj brigadi. Nad preostalim dijelom HOS-a u Splitu zapovjedao je prvo Juro Jukić[1] a zatim Ivan Vuletić, da bi na kraju 1. srpnja zapovjedanje preuzeo Marko Skejo, koji je okupio raštrkane vodove IX. bojne iz ostalih brigada.Time je IX. bojna "Rafael vitez Boban" ponovno ustrojena, ovaj put kao profesionalna postrojba u sastavu 114. brigade.
wiki

I koka može bez ovog "jebenog".
__________________
.
quadzilla is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2013., 22:26   #1643
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
Za početak

HV:

Zona Velebit-Jasenice:
1/1/7. dp
TG/112. br HV
x/9. gbr
SP MUP
2/1. gbr (uvedena koncem siječnja 1993.)
db Obrovac

Zona Posedarje-Poličnik:
4. gbr
2 satnije iz 1/7. dp
1 satnija iz 113. br
Naknadno uvedene 3/3. gbr, x/5. gbr, x/2. gbr

Zona Murvica-Zadar-Bibinje:
2/7. dp
3/7. dp

Zona Zemunik-Škabrnja:
satnija zb Zemunik
SP GS (DOGS ????)
momp Ugljan-Dugi Otok
55. db
53. db

SVK:

Sektor Velebit

TG-2 (bataljun milicije, dijelovi 4. lpbr Obrovac, od Malog Alana i dalje dijelovi 9. mtbr Gračac, grupa (vod) Arkanovih tigrova)

Južni sektor
92. mtbr (1. bataljun Islam, 2. bataljun Murvica, 3. bataljun Škabrnja, 4. bataljun Polača, 5. bataljun j. od Benkovca) kasnije dijelovi 1., 2. i 3. bataljuna ušli u OG-1
OG-1 (x/75. mtbr, bataljun Banija, bataljun Kordun, x/103. pbr Lapac, Vukovi s Vučjaka, bataljun milicije, četnički bataljun Jove Ostojića, Kosmetsko-toplički odred, tenkovski vod vjerojatno iz neke druge postrojbe 7. korpusa)
Na smjeru napada Modrić- Rovanjska-Maslenica-Jasenice napada TG112 22.1.1993G- U 7 05 sati iz dva smjera: Modrić-Rovanjska-Stupica i Modrić-Božići-Bužonjići, topničku pripremu po protivniku ostvaruje 2.MTRD(TRD 112br) specijalna policija odrađuje zadaće na osiguranju boka iz smjera Malog Alana) uspješno ovladava dijelom komunikacije Obrovac- Gračac i nanosi velike gubitke protivniku. Dio 112 tg na smjeru napada prema Bužonjičima nailazi na jak otpor i ne uspjeva zauzeti Bužonjiće. Na smjeru Modrić-Rovanjska-Stupica UN neda prolazak našem pješaštvu,pa se je iste malo zaplašilo i naše pješaštvo uz potporu topništva oslobađa Rovanjsku i izbacuje protivnika ka stupici u ranim popodnevnim satima.
miškić is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 17:52   #1644
Quote:
metar drva kaže: Pogledaj post
ee a taman sam pomislio ,evo nakon 20 godina ce ljudi pricati istinu,ali ma kakvi,na pocetku onaj jedan prica o nekakvom t 72 tenku prvi dan u Islamu Grckom,nit je prvi dan bilo tenkova,a sigurno ne t 72,jer ga benkovacka brigad nije ni imala(23 kom t -55),jedino ako nije strah u pitanju,jer kad se prestravis,svasta ti se prividja, i u nekoj drugoj emisiji jedan vas,prvi dan akcije vidja arkanovce na svakom cosku



možda se čovik privarija,vjerojatno je vidija 55-cu, a da je bilo tenkova već 22-gog to ti mogu sa sigrnošću potvrdit. Zar nisu potkraj tog 22-gog pokušali povratit Gradinu poviše Podgradine
mali lišaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2013., 21:29   #1645
Quote:
mali lišaj kaže: Pogledaj post
možda se čovik privarija,vjerojatno je vidija 55-cu, a da je bilo tenkova već 22-gog to ti mogu sa sigrnošću potvrdit. Zar nisu potkraj tog 22-gog pokušali povratit Gradinu poviše Podgradine
Pauci su osvojili Gradinu,navodno je tenk išao iz centra sela,gore ih je bilo ukopano oko 20.Nastavili su prema Paljuvu,taj dio me zanima,dali su napravili protuudar isti dan ili kasnije?Osim Gradine di su im bile straže,i koliko ih je bilo?
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 07:53   #1646
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Pauci su osvojili Gradinu,navodno je tenk išao iz centra sela,gore ih je bilo ukopano oko 20.Nastavili su prema Paljuvu,taj dio me zanima,dali su napravili protuudar isti dan ili kasnije?Osim Gradine di su im bile straže,i koliko ih je bilo?

pauci su Gradinu napali 22.01. , a i danas je vidljivo koliko su bili srbi dobro ukopani. Nakon teških borbi tek su je svladali uz pomoć tenka. Predvečer su srbi poslali tenk sa 20-tak ljudi da vrate Gradinu ali su na križanju ispod crkve naletili na dvojicu pauka i nakon okršaja srbi su se povukli. Naši su mislili da imaju komunikaciju samo sa Paljuvom ali izgleda da su imali nekakvu cestu preko polja sa Kašičem
mali lišaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 18:58   #1647
Quote:
mali lišaj kaže: Pogledaj post
pauci su Gradinu napali 22.01. , a i danas je vidljivo koliko su bili srbi dobro ukopani. Nakon teških borbi tek su je svladali uz pomoć tenka. Predvečer su srbi poslali tenk sa 20-tak ljudi da vrate Gradinu ali su na križanju ispod crkve naletili na dvojicu pauka i nakon okršaja srbi su se povukli. Naši su mislili da imaju komunikaciju samo sa Paljuvom ali izgleda da su imali nekakvu cestu preko polja sa Kašičem
Znači tenk im je prišao starom cestom od mora,pa kroz centar sela.Dali je jedan od pauka bio i D.A.M.koji je dao izjavu u dokumentarcu.Oni su mislili da je ubijen i utekli.Osim na Gradini di su još imali straže prije ulaska Pauka?
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 19:21   #1648
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Znači tenk im je prišao starom cestom od mora,pa kroz centar sela.Dali je jedan od pauka bio i D.A.M.koji je dao izjavu u dokumentarcu.Oni su mislili da je ubijen i utekli.Osim na Gradini di su još imali straže prije ulaska Pauka?
da, on je u pitanju , a drugi pauk je bio I.L. koji je na žalost tu poginuo. Naši su se Gradini približili iz smjera sela i to tako da su prošli kroz minsko polje, a usput im je jako koristila gusta magla. Ovi na Gradini ih nisu očekivali ali je bilo jako zeznuto jer je vrh Gradine skroz bio prokopan. Mislim da Gradina ima koji metar nadmorske visine manje nakon ove akcije
mali lišaj is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 20:37   #1649
Quote:
mali lišaj kaže: Pogledaj post
da, on je u pitanju , a drugi pauk je bio I.L. koji je na žalost tu poginuo. Naši su se Gradini približili iz smjera sela i to tako da su prošli kroz minsko polje, a usput im je jako koristila gusta magla. Ovi na Gradini ih nisu očekivali ali je bilo jako zeznuto jer je vrh Gradine skroz bio prokopan. Mislim da Gradina ima koji metar nadmorske visine manje nakon ove akcije
Da,znam točno di je prošao tenk,nego me zanima ovaj drugi dio pitanja?Da,gore su bili talijanski bunkeri.Dok su se dva pauka borila,di je bio ostatak naših?Srbi u Podgradini jesu li bili domaći ili strani?
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 21:31   #1650
Quote:
studeni1971 kaže: Pogledaj post
Da,znam točno di je prošao tenk,nego me zanima ovaj drugi dio pitanja?Da,gore su bili talijanski bunkeri.Dok su se dva pauka borila,di je bio ostatak naših?Srbi u Podgradini jesu li bili domaći ili strani?
U Podgradini nije bilo nikakvih domaćih Srba. Ona je bila i jest 100% hrvatsko selo. Isto vrijedi i za Paljuv i Novigrad.
demon is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2013., 21:34   #1651
Quote:
demon kaže: Pogledaj post
U Podgradini nije bilo nikakvih domaćih Srba. Ona je bila i jest 100% hrvatsko selo. Isto vrijedi i za Paljuv i Novigrad.
Toliko znam o Podgradini,mislim na srpske formacije...
studeni1971 is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2013., 22:59   #1652
Quote:
mrki vuk kaže: Pogledaj post
hvala za ove odgovore,je li ima saznanja da je ikad vojnik poginuo direktno od orkana,jedno vreme smo ga cuvali u Kistanjama,u onim boricima iza diskoteke Kondor,minsko polje oko njega i mrtva straza,a vojnicki gledano,ucinak nikakav
Učinak u mom selu: ljudi su nosili zvončiće u kuće, pokušavali otvoriti kombinirkama, i sl. Nije pogođen nijedan vojni objekat, jer ih nije ni bilo, nego je vjerojatno meta bila crkva i sl., a ili je podbacilo ili prebacilo itd. Palo je blizu civilnih objekata (oko kuća, polje, brdo). ubijeni od djelovanja toga srpskoga orkana dječak od 13 godina, sestra mu ranjena i prvi komšija (donijeli zvončiće u kuću). U selu do našega u istome napadu: jedna starija žena umrla od straha nakon detonacije (srce), poginuo gardist na dopustu koji isto nije znao što su zvončići pa ih je nosio u ruci, jedan mu je ispao i ubio ga i tada je i jedna žena ranjena. Brat od gardiste bio je i ostao živa legenda u 4. gbr., a pokojnik je bio više onako seoski dobričina. Zato ja mislim da ste nan svi radili zlo, iz blizine ili na daljinu, uključujući i kuhara koji vas je hranio da radite to što ste radili. Konačni učinak: ovo nas je dodatno naljutilo, a ne demoraliziralo.

Zadnje uređivanje biosamvojnik : 22.02.2013. at 23:51.
biosamvojnik is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2013., 05:22   #1653
Quote:
biosamvojnik kaže: Pogledaj post
Učinak u mom selu: ljudi su nosili zvončiće u kuće, pokušavali otvoriti kombinirkama, i sl. Nije pogođen nijedan vojni objekat, jer ih nije ni bilo, nego je vjerojatno meta bila crkva i sl., a ili je podbacilo ili prebacilo itd. Palo je blizu civilnih objekata (oko kuća, polje, brdo). ubijeni od djelovanja toga srpskoga orkana dječak od 13 godina, sestra mu ranjena i prvi komšija (donijeli zvončiće u kuću). U selu do našega u istome napadu: jedna starija žena umrla od straha nakon detonacije (srce), poginuo gardist na dopustu koji isto nije znao što su zvončići pa ih je nosio u ruci, jedan mu je ispao i ubio ga i tada je i jedna žena ranjena. Brat od gardiste bio je i ostao živa legenda u 4. gbr., a pokojnik je bio više onako seoski dobričina. Zato ja mislim da ste nan svi radili zlo, iz blizine ili na daljinu, uključujući i kuhara koji vas je hranio da radite to što ste radili. Konačni učinak: ovo nas je dodatno naljutilo, a ne demoraliziralo.
u Biogradu je gadjana komanda ,cini mi se da se radilo o specijalnoj policiji,imali smo dojavu u koji hotel ce se smjestiti,al mislim da su ga promjenili u zadnji minut,
metar drva is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 07:50   #1654
Quote:
Decimus kaže: Pogledaj post
Za početak

HV:

Zona Velebit-Jasenice:
1/1/7. dp
TG/112. br HV
x/9. gbr
SP MUP
2/1. gbr (uvedena koncem siječnja 1993.)
db Obrovac

Zona Posedarje-Poličnik:
4. gbr
2 satnije iz 1/7. dp
1 satnija iz 113. br
Naknadno uvedene 3/3. gbr, x/5. gbr, x/2. gbr

Zona Murvica-Zadar-Bibinje:
2/7. dp
3/7. dp

Zona Zemunik-Škabrnja:
satnija zb Zemunik
SP GS (DOGS ????)
momp Ugljan-Dugi Otok
55. db
53. db

SVK:

Sektor Velebit

TG-2 (bataljun milicije, dijelovi 4. lpbr Obrovac, od Malog Alana i dalje dijelovi 9. mtbr Gračac, grupa (vod) Arkanovih tigrova)

Južni sektor
92. mtbr (1. bataljun Islam, 2. bataljun Murvica, 3. bataljun Škabrnja, 4. bataljun Polača, 5. bataljun j. od Benkovca) kasnije dijelovi 1., 2. i 3. bataljuna ušli u OG-1
OG-1 (x/75. mtbr, bataljun Banija, bataljun Kordun, x/103. pbr Lapac, Vukovi s Vučjaka, bataljun milicije, četnički bataljun Jove Ostojića, Kosmetsko-toplički odred, tenkovski vod vjerojatno iz neke druge postrojbe 7. korpusa)
Pozdrav svima. Ja sam madarski. Nazalost ne dobro govorim hrvatsku jeziku, oprostite. Trenutno radim na vojnu akademiju i radio sam o HR DR (Domovinskom ratu). Zanima me vojne akcije Maslenica , koje smo pročitali puno o tome. Sada ja pokusavam ilustrirati vojni zoni i sektori HV i VRSK -Sjeverna i Srednja Dalmacija na kartu.Ja sam zainteresiran za točno gdje potaknut sektora, zona granica.
Ako netko može pomoći u tome ove vojne zone i sektori povezani karata ilustriraju vrlo zahvalan!
Bog!
program01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 08:37   #1655
Quote:
program01 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Ja sam madarski. Nazalost ne dobro govorim hrvatsku jeziku, oprostite. Trenutno radim na vojnu akademiju i radio sam o HR DR (Domovinskom ratu). Zanima me vojne akcije Maslenica , koje smo pročitali puno o tome. Sada ja pokusavam ilustrirati vojni zoni i sektori HV i VRSK -Sjeverna i Srednja Dalmacija na kartu.Ja sam zainteresiran za točno gdje potaknut sektora, zona granica.
Ako netko može pomoći u tome ove vojne zone i sektori povezani karata ilustriraju vrlo zahvalan!
Bog!
Kompletni zemljovidi su ti izloženi u Zadru sa ratnim fotografijama, a također ima i pisanih dokumenata iz operacije Maslenica.
__________________
Zadar je stvorija Boga,a košarka čovika!
maj_moon is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 08:52   #1656
Mislim to su zone:

Zona Velebit-Jasenice
Zona Posedarje-Poličnik
Zona Murvica-Zadar-Bibinje
Zona Zemunik-Škabrnja

situacija predstavljena prije akcije Maslenice .


Čitao sam o tome da je nakon Maslenički akcija na zadarskom području/ OG

Zadar formirana pet sektore HV-6.OZ Split-a.
1.sektor:ZM Seline
2.sek. ZM ?
3.sek.ZM Policnik
4.sek.ZM B. na More
5.sek.ZM ?

ako je moguće netko možda mogao pokazati kartu granica tih sektora, situacijama na terenu.
Za hvala
program01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 09:02   #1657
Quote:
maj_moon kaže: Pogledaj post
Kompletni zemljovidi su ti izloženi u Zadru sa ratnim fotografijama, a također ima i pisanih dokumenata iz operacije Maslenica.
Pozdrav maj_moon ! Hvala lepa info. Ali nažalost je udaljenom od Zadar 600 km. .Pročitao sam puno materijala Maslenica akciji, ali moje znanje je ograničeno hrvatski jezik granice, umjesto da se oslanja na vizualne kartama.O Maslenice akcije vidjeli karte, ali nisam pronašao ništa, koji je nominiran u zonama, sektora granice poslovanja .
program01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 11:50   #1658
Quote:
program01 kaže: Pogledaj post
Pozdrav svima. Ja sam madarski. Nazalost ne dobro govorim hrvatsku jeziku, oprostite. Trenutno radim na vojnu akademiju i radio sam o HR DR (Domovinskom ratu). Zanima me vojne akcije Maslenica , koje smo pročitali puno o tome. Sada ja pokusavam ilustrirati vojni zoni i sektori HV i VRSK -Sjeverna i Srednja Dalmacija na kartu.Ja sam zainteresiran za točno gdje potaknut sektora, zona granica.
Ako netko može pomoći u tome ove vojne zone i sektori povezani karata ilustriraju vrlo zahvalan!
Bog!
http://www.4brigada-zng.hr/monografija

Pages 252-253 etc. Znakovlje je istočnog tipa osim što je crveni neprijatelj, a plavi prijateljske snage.

Sektori (sektor u obrani, zona ako je napad) su formirani tek nakon završetka glavne operacije Maslenica. Sektor 1 je bio sjeverni dio područja operacija (Velebit od prijevoja Mali Alan do Karinskog mora). Južno su sektori raspodijeljeni vjerojatno isto geografski.

Negdje sam vidio i kartu s NATO oznakama granica i postrojbi i sa cijelim područjem operacija, ali mislim u knjizi. Nisam siguran.
Decimus is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 16:05   #1659
Quote:
maj_moon kaže: Pogledaj post
Kompletni zemljovidi su ti izloženi u Zadru sa ratnim fotografijama, a također ima i pisanih dokumenata iz operacije Maslenica.
Di su izloženi, ima neki muzej?
danguba2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2013., 23:53   #1660
Kneževa palača (preko puta crkve sv. Šime). Izložba je trajala 30 dana.
pp5d6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:42.