Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.04.2017., 19:09   #3901
Quote:
animo kaže: Pogledaj post
Moze li dobitas iznajmiti svojem obrtu nekretninu u kojem obavlja djelatnost? S obzirom da je ista osoba... Koliko iznosi porez na najam koji porezna obracunava? Koji postotak? 25% ? hvala
Logično je da ne, kad je i dobitaš opet obrtnik, fizička osoba. I dalje nije pravna osoba, samo što vodi knjige kao pravna.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.05.2017., 07:37   #3902
Da li u PD IPO idu računi koji su u zastari? iz 2010/2011 godine?
animo is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2017., 00:03   #3903
Trebam uslugu i pomoć.

Ko je spreman pomoći nek se javi u privatnu poruku.
Mr. Jigsaw is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 12:55   #3904
Vezano uz potpisivanje, kontrolu/likvidaturu računovodsvenih dokumenta...
Da li treba svaki proknjiženi dokument potpisivati? Da li osim potpisa teba i datum? Da li uopće išta treba potpisivati?

Ili je dovoljno samo u knjigovodstvenom programu unijeti tko je kontrolor?

Također me zanima, ukoliko stavljate potpis i datum, da li to stavljate na baš sve dokumente, ili samo na neke? Ulazni računi, izlazni računi, bankovni izvodi, joppd obrasci, temeljnice itd.?

Zanima me kako ste riješili navedeni problem.
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2017., 13:43   #3905
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Vezano uz potpisivanje, kontrolu/likvidaturu računovodsvenih dokumenta...
Da li treba svaki proknjiženi dokument potpisivati? Da li osim potpisa teba i datum? Da li uopće išta treba potpisivati?

Ili je dovoljno samo u knjigovodstvenom programu unijeti tko je kontrolor?

Također me zanima, ukoliko stavljate potpis i datum, da li to stavljate na baš sve dokumente, ili samo na neke? Ulazni računi, izlazni računi, bankovni izvodi, joppd obrasci, temeljnice itd.?

Zanima me kako ste riješili navedeni problem.
Nisu konkretnije definirali po vrsti dokumenata, nego su stavili pod - knjigovodstveni. Ja potpišem samo ulazne dokumente npr. račune i eventualno neke temeljnice kojima radim ulaz. Ostale ne.

Datum nije propisan da treba.

Kontrolor mora biti svakako naveden, bez obzira na ovjeru.
nacca is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 21:48   #3906
Quote:
nacca kaže: Pogledaj post
Nisu konkretnije definirali po vrsti dokumenata, nego su stavili pod - knjigovodstveni. Ja potpišem samo ulazne dokumente npr. račune i eventualno neke temeljnice kojima radim ulaz. Ostale ne.

Datum nije propisan da treba.

Kontrolor mora biti svakako naveden, bez obzira na ovjeru.
Po čemu si odredila da recimo ulazne račune i neke temeljnice treba potpisivati a izlazne račune, bankovne izvode, joppd obrasce, porezne prijave i ostalo ne treba, kako znaš da ti neka inspekcija neće doći i lupiti kaznu jer npr. izvodi nisu potpisani? Jer po nekoj logici sve to bi trebali biti računovodstveni dokumenti, kako kažeš nije definirano detaljnije pa to indirektno znači da treba potpisivati sve?

Ima li kakvo mišljenje porezne uprave ili nekog drugog koje definira što sve mora biti potpisano?

Ostali ljudi uključite se, kako radite, što potpisujete a što ne?

I koja je razlika ove teme i teme naziva "Računovodstvo II 2017", zašto se ne spoji sve u jednu temu, bilo bi preglednije?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 22:08   #3907
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
Ostali ljudi uključite se, kako radite, što potpisujete a što ne?
Žigom firme ovjeravamo sve izlazne račune, i potpisujemo. Ulazne račune ovjeravamo posebnim žigom, potpisuju osobe odgovorne za te račune, dakle osobe koje su izdale narudžbu i potvrđuju potpisom da je to zaista tako (uz to ide datum zaprimanja računa, konta na koja se knjiži i , eventualno broj primke ako je repro u pitanju), a sve to prema našim računovodstvenim politikama.
Politike imamo već više godina, i prema njima radimo.
Možda i sadrže naše evidencije i više nego je zakonom propisano, ali to za naše interne evidencije koje smo ustrojili, nešto znači i toga se držimo jer je lakše pratiti dokumentaciju.

Kao što mi naše izlazne račune formiramo prema potrebama kupaca (tj. stavljamo podatke koji nisu propisani zakonom, ali kupcu za njegove potrebe nešto znače), tako isto i na ulaznim računima tražimo da dobavljač stavlja podatke koji nama nešto znače (npr . broj narudžbe i datum iste).

Sve ti ovisi kako si posložiš stvari. Zakon propisuje minimum , ali ne ograničava u nekim dodatnim podacima.
Pretpostavljam da nije u svim djelatnostima isto. Mi smo proizvodnja, a to ti je malo zaje.... pogotovo ak imaš ISO.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 22:17   #3908
Quote:
Darsey kaže: Pogledaj post
Žigom firme ovjeravamo sve izlazne račune, i potpisujemo. Ulazne račune ovjeravamo posebnim žigom, potpisuju osobe odgovorne za te račune, dakle osobe koje su izdale narudžbu i potvrđuju potpisom da je to zaista tako (uz to ide datum zaprimanja računa, konta na koja se knjiži i , eventualno broj primke ako je repro u pitanju), a sve to prema našim računovodstvenim politikama.
Politike imamo već više godina, i prema njima radimo.
Možda i sadrže naše evidencije i više nego je zakonom propisano, ali to za naše interne evidencije koje smo ustrojili, nešto znači i toga se držimo jer je lakše pratiti dokumentaciju.

Kao što mi naše izlazne račune formiramo prema potrebama kupaca (tj. stavljamo podatke koji nisu propisani zakonom, ali kupcu za njegove potrebe nešto znače), tako isto i na ulaznim računima tražimo da dobavljač stavlja podatke koji nama nešto znače (npr . broj narudžbe i datum iste).

Sve ti ovisi kako si posložiš stvari. Zakon propisuje minimum , ali ne ograničava u nekim dodatnim podacima.
Pretpostavljam da nije u svim djelatnostima isto. Mi smo proizvodnja, a to ti je malo zaje.... pogotovo ak imaš ISO.
A izvode, temeljnice, joppd obrasce, evidencije o radnom vremenu - da li to kod tebe itko potpisuje?

Ako ja dobro shvaćam, zakonski minimum je potpisati/kontrolirati računovodstvenu dokumentaciju. A računovodstvena dokumentacija je baš sve - ure, ire, izvodi, temeljnice, joppd obrasci, evidencija o radnom vremenu, porezne prijave itd. Dakle zakonski minimum možemo zvati i zakonski maksimum jer treba potpisati sve?
Nikad spreman is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.05.2017., 22:33   #3909
Quote:
Nikad spreman kaže: Pogledaj post
A izvode, temeljnice, joppd obrasce, evidencije o radnom vremenu - da li to kod tebe itko potpisuje?

Ako ja dobro shvaćam, zakonski minimum je potpisati/kontrolirati računovodstvenu dokumentaciju. A računovodstvena dokumentacija je baš sve - ure, ire, izvodi, temeljnice, joppd obrasci, evidencija o radnom vremenu, porezne prijave itd.
Dio toga nam je programski riješen, kad knjižim ide moja šifra pa se vidi, nema stvarnog potpisa, ali se vidi kad se dokument isprinta tko je knjižio.

Evidencija radnog vremena nam je elektronska, nema mogućnosti muljanja, sve prati računalo u stvarnom vremenu .

Niti jedna inspekcija koju sam do sad imala, nije gledala takve stvari. Gledaju račune, pravovaljanost dokumenata, plaćanje davanja državi i takve stvari. Na potpise ovoga ili onoga nikad nisu niti okom trepnuli ak je knjiženo ispravno.
Darsey is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2017., 10:31   #3910
Pozdrav!

Radimo u Minimaxu, imam na zalihi robu koju smo sponzorirali na jednom događaju, sad eto ja ne znam na koji nacin da to knjizim van iz zaliha.

p.s. nisam racunovotkinja tak da go easy on me
__________________
Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac?
silver.mouth is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2017., 08:42   #3911
Quote:
silver.mouth kaže: Pogledaj post
Pozdrav!

Radimo u Minimaxu, imam na zalihi robu koju smo sponzorirali na jednom događaju, sad eto ja ne znam na koji nacin da to knjizim van iz zaliha.

p.s. nisam racunovotkinja tak da go easy on me
Ako ste sponzorirali izdat ćete im fakturu za robu, oni vama fakturu za reklamu i to ćete međusobno kompenzirati.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2017., 09:52   #3912
Financijski lizing

Bokić, kupljeno je osobno vozilo na financijski lizing, naravno, preko d.o.o.-a. Dobiven je račun za predujam. Kak' se to knjiži? I kak će se knjižiti rate koje će se plaćati? Tenksić
Lil_san is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 10:04   #3913
Kako knjižiti tećajne razlike kod financijskog leasinga?
Na računu su prikazane tećajne razlike -4.08 kn
i tećajne razlike na udio u glavnici -14,17 kn.
Sveukupno: -18,25 kn
GROZD23 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2017., 12:29   #3914
zaposlenik je na služb.putu počinio prekršaj u Njemačkoj za što je sa žiro rn naplaćena kazna. može li mi netko reći kako tretiram tu kaznu, s obzirom da sve troškove automobila stavljamo na 70:30? ide li kazna skroz u trošak, 100% ?

i molim primjer knjiženja, kroz izvod knjižim kao neku obavezu za kazne, koji je to konto?
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 13:17   #3915
imali smo nekoliko dužnika koji nisu plaćali naše usluge, te smo konačno uspjeli naplatiti potraživanje putem ovrhe.
kako to proknjižiti?
rokokoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.06.2017., 18:52   #3916
Quote:
rokokoko kaže: Pogledaj post
imali smo nekoliko dužnika koji nisu plaćali naše usluge, te smo konačno uspjeli naplatiti potraživanje putem ovrhe.
kako to proknjižiti?
Pa zatvarate potraživanje, višak ide na prihode od ovrhe.
devilgirl is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.06.2017., 18:22   #3917
Hvala na prethodnim odgovorima i pomoci.
Kako da proknjizim prekovremeni rad,trebam li to uopce posebno knjiziti ili je to sve bruto placa? Do sad nam djelatnici nikad nisu radili prekovreno pa se nismo s tim susretali.
rokokoko is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 10:49   #3918
Kako se provodi i knjiži izuzimanje nekog računa? šef je kupio na karticu od firme nešto što nikako ne smijem staviti u trošak firme, kroz žiro sam pproknjižila uplatu i zatvorila dobavljača ali ne znam što i kako sa ulaznom fakturom s obzirom da trošak ne smijem knjižiti (ne pitajte - radi se o naočalama! zaista čovjek nije znao i eto desila se pogreška)

molim vas rješenje za ulaz fakturu, konta, kako i šta napraviti hvala
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 10:50   #3919
Kako se provodi i knjiži izuzimanje nekog računa?

šef je kupio na karticu od firme nešto što nikako ne smijem staviti u trošak firme, kroz žiro sam pproknjižila uplatu i zatvorila dobavljača ali ne znam što i kako sa ulaznom fakturom s obzirom da trošak ne smijem knjižiti (ne pitajte - radi se o naočalama! zaista čovjek nije znao i eto desila se pogreška)

molim vas rješenje za ulaz fakturu, konta, kako i šta napraviti hvala
iva0404 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.07.2017., 13:38   #3920
Quote:
iva0404 kaže: Pogledaj post
Kako se provodi i knjiži izuzimanje nekog računa?

šef je kupio na karticu od firme nešto što nikako ne smijem staviti u trošak firme, kroz žiro sam pproknjižila uplatu i zatvorila dobavljača ali ne znam što i kako sa ulaznom fakturom s obzirom da trošak ne smijem knjižiti (ne pitajte - radi se o naočalama! zaista čovjek nije znao i eto desila se pogreška)

molim vas rješenje za ulaz fakturu, konta, kako i šta napraviti hvala
Po uputama RIF-a (jer često imamo nebulozna kupovanja npr.ženskih čarapa, lino lada, bojalica za djecu i sličnih smijurija na firmu) to bi trebalo ići na pozajmicu direktoru jer su to privatni troškovi,zaračunavati uredno kamatu na tu pozajmicu dok ne vrati lovu. Zvali smo za potvrdu i druge savjetnike i svuda smo dobili odgovor da je to ispravno i da onda nema problema.
konto12345 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:19.