Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.06.2012., 16:42   #41
Quote:
lovely_one kaže: Pogledaj post
Bilo bi puno pametnije da se uvedu novi predmeti poput bontona i opće kulture jer ovo danas je katastrofa - čast izuzecima.
Bonton treba uvesti u vrtić. S 4-5 godina im se da štošta objasniti i naučiti, što se ponašanja tiče. Sve kasnije je prekasno.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 17:09   #42
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Bonton treba uvesti u vrtić. S 4-5 godina im se da štošta objasniti i naučiti, što se ponašanja tiče. Sve kasnije je prekasno.
Nikada nije kasno samo što je kasnije teže
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 19:18   #43
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Bonton treba uvesti u vrtić. S 4-5 godina im se da štošta objasniti i naučiti, što se ponašanja tiče. Sve kasnije je prekasno.
Hm... Nisam baš sigurna da je učenje djece bontonu posao vrtića...
Sizifov bi to bio posao ako kod kuće stvari nisu posložene onako kako bi trebale biti...
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 19:20   #44
Quote:
lovely_one kaže: Pogledaj post
Bilo bi puno pametnije da se uvedu novi predmeti poput bontona i opće kulture jer ovo danas je katastrofa - čast izuzecima.
Tvoja želja -njihova zapovjed! Eto ... danas na Dnevniku : uvodi se GRAĐANSKI ODGOJ, koliko sam skužila - čak od osnovne na dalje, kao izborni predmet.

Quote:
lovely_one kaže: Pogledaj post
^^^
Opća kultura bi bilo puno toga. Puno toga što današnji mladi ne znaju. To ne bi bio strogo određeni predmet. Jedan od načina bi mogao biti - aktualna događanja. Razgovori o knjigama....glazbi....obitelji....životinjama....o dnosu prema starima....alkoholu..drogi...toliko toga ima.
Kada gledam tehnološki " napredak " danas....stvarno se bojim da za 10 godina mladi neće znati pisati olovkom nego će samo natipkavati. Lijep rukopis je također znak kulture.
pa u ove 4 godine koliko sam primjetila, u cjelodnevnoj se upravo na tome i radi na neki način... naravno - opet ovisi o učiteljicama koliko imaju volje/želje vodat okolo naokolo brdo pačića. Ove naše su vodile svoj razred svuda - i na aktualna događanja, i u kazališta, i kina, i muzeje razne, i kroz prirodu imaju poprilično pokriveno ovo što pričaš - i o odnosu prema životinjskom i biljnom svijetu, ekologiji, u sklopu sata razredne zajednice (il kako li se sad već zove) - uče se međusobnoj komunikaciji, rade ove godine npr. trening životnih vještina - pa kroz to uče kako se postavljati u raznim situacijama, pa što je tolerancija, štetnosti ovisnosti...blablabla
Lijep rukopis je - znak razvijenosti grafomotorike i motorike ruke. Nisu nekulturni ako NE MOGU ljepše. Drugi par rukava kad netko škraba, a MOŽE bolje.... To mi je cca ko da kažeš: ako ne ubodeš konac u iglu iz prve - nekulturan si! Jer... netko je vještiji u radu s rukama, pa hoće, a netko je trapav - pa neće.
daru is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 21:43   #45
Građanski odgoj već postoji u nekim školama no moram priznati da od toga nisam vidjela neki napredak, rezultat - ma bilo što. Nije to nikakva novina. Samo što to neke škole imaju već godinama a sada od jednom se to udarilo na velika zvona..
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 22:35   #46
Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Hm... Nisam baš sigurna da je učenje djece bontonu posao vrtića...
Sizifov bi to bio posao ako kod kuće stvari nisu posložene onako kako bi trebale biti...
A što će u školama biti nego Sizifov posao učiti klince bontonu ako nisu ni doma posložene stvari kako treba, a nema ni temelja koji bi u vrtiću trebali usvojiti kroz igru.
__________________
https://www.youtube.com/watch?v=bMdeg-WKt1U

Zadnje uređivanje soks : 04.06.2012. at 22:41.
soks is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 23:28   #47
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
A što će u školama biti nego Sizifov posao učiti klince bontonu ako nisu ni doma posložene stvari kako treba, a nema ni temelja koji bi u vrtiću trebali usvojiti kroz igru.
Temelji se usvajaju u obiteljskom domu.
I vrtić i škola se mogu Bogu molit' ako stvaranje temelja (kroz igru, rad, whatever) ovisi o njima.
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.06.2012., 23:58   #48
Netko ako želi može otvoriti pitanje bontona - odnosno temu - ovo stvarno nije ta tema i totalno je otišlo u off.
Ribež is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 14:59   #49
ne znam.

mislim da u jednu ruku se događala loša stvar, a to je da su (neki) nastavnici ocjenjivali samo drugo polugodište kao zaključnu ocjenu, ili bar tretirali ocjene iz prvog polugodišta kao inferiornije u odnosu na one iz drugoga.

s druge strane, mislim da bi ocjenjivanje na polugodištu ipak natjera na neki način ekipu da se stavi pred zimske praznike i nauči to gradivo s kojim zaostaje. i ne samo "u moje vrijeme", jer ja sam maturirala 2008. i nije to bilo toliko davno.

pa tako da ono.. mislim da bi možda ipak trebalo ostaviti ocjenjivanje, ali biti stroži sa kontrolom nastavnika kako zaključuju ocjene u svibnju/lipnju, jer morali bi uzimati sve ocjene u obzir, ravnopravno. jer ukidanje ocjenjivanja bi sigurno potaknulo u narednih par generacija odgađanje učenja i nakupljanje gradiva za naučiti za lipanj, i pritisak u lipnju bi bio duplo jači nego sad, kad se ipak natjeraju da pohvataju zaostatke do prosinca bar prije nove godine.
__________________

moj mali mačić
anonymous_13 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 15:13   #50
Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Iskreno, nemam još potpuno razrađeno mišljenje o ukidanju prvog polugodišta odnosno da se ocjene zaključuju samo na kraju godine.
Nisam sigurna ni u pozitivne ni u negativne strane pa me zanimaju mišljenja roditelja i struke.
Inače, na stranicama MZOIS je otvorena rasprava o prijedlogu novog Zakona, mada se stalno rapravlja i na TV-u i novinama.
Kakva su vaša mišljenja?

Evo link na MZOIS
http://public.mzos.hr/Default.aspx?sec=3399
Ja sam protiv ukidanja prvog polugodišta. Dijete ovako zna koje predmete treba ispravljati, a koje treba učiti koliko je i dosad .
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 15:15   #51
Quote:
anonymous_13 kaže: Pogledaj post
s druge strane, mislim da bi ocjenjivanje na polugodištu ipak natjera na neki način ekipu da se stavi pred zimske praznike i nauči to gradivo s kojim zaostaje.
Ovo djeluje prilicno logicno...vecina nece uciti (bar ne dovoljno) gradivo prvog polugodista ako nema ocjene.
Quote:
pa tako da ono.. mislim da bi možda ipak trebalo ostaviti ocjenjivanje, ali biti stroži sa kontrolom nastavnika kako zaključuju ocjene u svibnju/lipnju, jer morali bi uzimati sve ocjene u obzir, ravnopravno.
Tocno.
Quote:
jer ukidanje ocjenjivanja bi sigurno potaknulo u narednih par generacija odgađanje učenja i nakupljanje gradiva za naučiti za lipanj, i pritisak u lipnju bi bio duplo jači nego sad, kad se ipak natjeraju da pohvataju zaostatke do prosinca bar prije nove godine.
Da..ionako je na kraju godine uvijek panika, ispravljaju se ili podizu ocjene... u slucaju da se radi o cijelom gradivu...puno vise problema...
Nezgodno je sto je to zakljucivanje bas oko praznika, djeca su rastresena...
Mozda ne bi bilo lose da umjesto polugodista postoje trecine ...pa da se recimo ocjene zakljucuju u npr. jedanaestom mjesecu, pa onda opet negdje u drugom/trecem i na kraju u sestom...pa se onda sve uzmu u obzir.
A da gradivo ne bude nabubano samo tada, vec da se zna i na kraju godine ...da te ocjene budu nesto kao kolokviji..ali da nisu dostatne za prolaz, vec se ipak pise i neki test cijelog gradiva...pa se onda sve to zbroji i uzme se sve u obzir.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 15:21   #52
Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Bonton treba uvesti u vrtić. S 4-5 godina im se da štošta objasniti i naučiti, što se ponašanja tiče. Sve kasnije je prekasno.
Točno.
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 15:37   #53
Quote:
kajperinja kaže: Pogledaj post

Da..ionako je na kraju godine uvijek panika, ispravljaju se ili podizu ocjene... u slucaju da se radi o cijelom gradivu...puno vise problema...
Pa upravo je o tome i riječ, znači radi se pritisak da se uči cijele godine ravnomjerno, a ne samo 2*2 tjedna godišnje.

U teoriji, time bi ostalo jako malo mjesta za kampanjsko učenje, a kako bi u praksi zapravo izgledalo, jako je teško reći.

Na kraju krajeva, nije ni "pošteno" da osoba koja cijele godine uči i ima dobre rezultate i osoba koja uči samo pred zaključivanje imaju jednaku ocjenu.
__________________
It's only a walk of shame if you're capable of feeling shame.
Dumber is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 15:39   #54
Quote:
HacijendaST kaže: Pogledaj post
Ja sam protiv ukidanja prvog polugodišta. Dijete ovako zna koje predmete treba ispravljati, a koje treba učiti koliko je i dosad .
Dijete tijekom cijelog polugodišta dobija ocjene iz svih predmeta (usmeni odgovori, pismeni ispiti znanja, zalaganje i tako to). Ukoliko nije idiot, te su mu ocjene sasvim dovoljne da shvati kakvo je stanje stvari. Ukoliko je idiot, onda je svejedno.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 15:52   #55
Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post
Dijete tijekom cijelog polugodišta dobija ocjene iz svih predmeta (usmeni odgovori, pismeni ispiti znanja, zalaganje i tako to). Ukoliko nije idiot, te su mu ocjene sasvim dovoljne da shvati kakvo je stanje stvari. Ukoliko je idiot, onda je svejedno.
Neki profesori ne govore učenicima ocjene, a neki roditelji ne idu na informacije .
HacijendaST is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 16:24   #56
Quote:
HacijendaST kaže: Pogledaj post
Neki profesori ne govore učenicima ocjene, a neki roditelji ne idu na informacije .
To je ona ista logika kojom treba zabraniti fejs i net zato što ga neka djeca zlorabe.

Nije nikakav problem "riješiti" i te profesore i te roditelje.
Lord Byron is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 16:30   #57
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
.u vishim godinama bi mogli mjeriti(i nizim) usvojeno znanje, radije nego davati "ocjene".
a kako bi to mjerila znanje, ako ne ocjenom? mislim, možeš i smajlićima i tužnićima, ali princip je isti

Quote:
Ribež kaže: Pogledaj post
Ono pozitivno što vidim u ukidanju polugodišta je da će roditelji možda, kažem, možda više dolaziti u školu jer neće imati tog okvira polugodišta gdje će otprilike znati koliko njihovo dijete savladava odnosno ne savladava gradivo..
u današnjem poretku stvari, kad su roditelji ti koji su najviše opterećeni ocjenama, kad su opterećeni da se iz svega mora imati pet i dolaze u školu ako se dobije jedna četvorka iz glazbenog i prijeti profesoru, što u konačnici rezultira time da klinci ne poštuju profesore jer ih ne poštuje ni društvo ni njihovi roditelji, mislim da zadnje što treba poticati je da roditelji više dolaze u školu.
osim toga, ima onih koji vjeruju djeci, koji rade na tome da odgoje odgovornu i samostalnu djecu, a ne da ih moraju non-stop kontrolirati.

Quote:
Lord Byron kaže: Pogledaj post

Pošteđivanje osjetljive djetetove psihe ima smisla, ali u nekim razumnim granicama - bojati se za 7-godišnjakovo mentalno zdravlje uslijed ocjenjivanja je ipak malo puno previše.
izgleda da sam samo ja na topiku starija od 30 i sjećam se da mi nismo imali ocjene prva 4 razreda oš, osim opisne na kraju godine. pa bi u knjižici pisalo nešto u stilu 'lali je omiljena u razrednoj zajednici, sve zadatke svladava s lakoćom bla bla bla', a za one koji nisu svladavali s takvom lakoćom bi se već pronašao neki eufemizam (uz malo poticaja svladava zadatke )

Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Za to sui odgojeni od malena.
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
A što nam preostaje drugo kod mijenanja obrazovnog sustava, već učenje od drugih i prilagođavanje nama koliko se najmanje mora? Od koga ćemo učiti, od Finske, Japana, SAD-a ili Konga, Sjeverne Koreje i Uzbekistana?
kao što kaže soks - za to su odgojeni odmalena. a odgojili su ih njihovi roditelji, koji su odrasli sa tim sustavom vrijednosti. nemreš implementirat uspješno jedan model u sasvim drugačiji mentalitet. ako malo bolje pogledaš, sve te zemlje u kojima se cijeni red-rad-disciplina i koje su super uređene su protestantske, ima nešto i u sustavu vrijednosti s kojim se odrasta. također. to su stare demokracije, mi smo jedva izašli iz tranzicije, imamo taj neki divlji kapitalizam koji ruši sve vrijednosti, a nisu se ni stigle afirmirati kod nas. tko kod nas može vjerovati da je znanje/poštenje/razvijanje sposobnosti važno i presudno za uspjeh u životu kad ga stvarni život demantira svaki dan?

tako da ne možeš samo prepisati finski ili, još nevjerojatnije, japanski model i očekivat da će mali hrvati odjednom postati jako radišni, pošteni i svjesni vrijednosti znanja.

Quote:
soks kaže: Pogledaj post
Bonton treba uvesti u vrtić. S 4-5 godina im se da štošta objasniti i naučiti, što se ponašanja tiče. Sve kasnije je prekasno.
bonton se uči u vrtiću, barem kod moje kćeri. lijepo ponašanje za stolom, pozdravljanje, molim, hvala, oprosti...još od mlađe jasličke
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 16:36   #58
Quote:
Dumber kaže: Pogledaj post
Pa upravo je o tome i riječ, znači radi se pritisak da se uči cijele godine ravnomjerno, a ne samo 2*2 tjedna godišnje.
Da, jasno mi je...ali imam dojam da to ne bi dovelo do tog zeljenog rezultata nego bi vecina i dalje kampanjski...zapela na kreju godine.
Quote:
U teoriji, time bi ostalo jako malo mjesta za kampanjsko učenje, a kako bi u praksi zapravo izgledalo, jako je teško reći.
Tocno... Meni se cini da ne bi bilo dobro.
Quote:
Na kraju krajeva, nije ni "pošteno" da osoba koja cijele godine uči i ima dobre rezultate i osoba koja uči samo pred zaključivanje imaju jednaku ocjenu.
Istina, ali postoje ocjene kroz cijelu godinu, pa onaj tko ne uci cijelu godinu (i posljedicno nema lijepih ocjena u imeniku) bio na kraju ocjenjen nizom ocjenom bez obzira sto mozda nastreba za jedan test na kraju.
A zato sam i "uvela" trecine, pa postoje tri zakljucne ocjene...+ test na kraju od cijelog gradiva, ...pa tu opet onaj tko uci cijelu godinu ima mogucnost dobiti bolju ocjenu od onog tko to ne cini.
kajpa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 18:26   #59
Quote:
lovely_one kaže: Pogledaj post
Kada gledam tehnološki " napredak " danas....stvarno se bojim da za 10 godina mladi neće znati pisati olovkom nego će samo natipkavati. Lijep rukopis je također znak kulture.
Opća kultura se mijenja. Prije 500 godina lijep rukopis sigurno nije bio dio opće kulture i danas opet nije, za stotinjak godina neće biti ni natipkavanje, već verbalna komunikacija sa mašinama. Ako pojam opće kulture zamrzneš u vremenu gubi smisao.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2012., 18:29   #60
Quote:
Dumber kaže: Pogledaj post
Na kraju krajeva, nije ni "pošteno" da osoba koja cijele godine uči i ima dobre rezultate i osoba koja uči samo pred zaključivanje imaju jednaku ocjenu.
Zašto? Pa nije ocjena mjerilo radišnosti. Trud i prirodna nadarenost se nadopunjuju, netko mora dati više prvog, netko drugog. U onim rijetkim pojedincima gdje se obje komponente spoje u svojim vrhuncima imamo izuzetne ljude koji mijenjaju svijet oko sebe.

Zadnje uređivanje mestar : 05.06.2012. at 18:47.
mestar is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:22.