Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.08.2013., 11:49   #401
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
eto ga na, sad čitam rrif 8 i eto primjera u kojem piše da se kao klauzula navodi:

Ne podliježe oporezivanju prema čl.17.st.1. Zakona o PDV-u - prijenos porezne obveze

na seminaru su rekli pišite samo Prijenos porezne obveze temeljem čl.17.st.1. Zakona o PDV-u i ja sam poslala pa bar već 30 rn s takovom klauzulom na sebi



ok, šta da pišemo na računima?!?! u sloveniji su makar izdali popis s klauzulama koje se navodi na računima pa nije bilo lutanja. kod nas ta usrana klauzula svaki tjedan malo drugačije glasi.

koju ćete vi koristiti?
Zar se opcionalno ne može pozvati na Direktivu Vijeća 2006/112/EZ ?
__________________
Putopisi: Island Egipat Kuba Južna Amerika Turska | Silba Smještaj
Putnik92 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 12:22   #402
Imali smo stjecanje iz EU 25.07. Račun za prijevoz slovenskog prijevoznika ima datum 07.08., a datum izvršene usluge je 25.07.
Da li račun za prijevoz ide u PDV-S za 7 ili za 8. mjesec? Da li se primjenjuje tečaj HNB 25.07. ili 07.08.?
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 12:47   #403
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Imali smo stjecanje iz EU 25.07. Račun za prijevoz slovenskog prijevoznika ima datum 07.08., a datum izvršene usluge je 25.07.
Da li račun za prijevoz ide u PDV-S za 7 ili za 8. mjesec? Da li se primjenjuje tečaj HNB 25.07. ili 07.08.?
joj i mene to muči. ja sam izvršila tijekom srpnja par usluga prijevoza za partnera slovenca. on je meni izdao račun za svoju proviziju (na moje usluge prijevoza koje sam mu obavila tokom srpnja) a taj njegov račun nosi na sebi datum 6.8. - on je na tom računu popisao sve moje prijevoze tokom srpnja i prikazao po svakoj koliko zadržava sebi kao proviziju.

i sad s kojim datumom radim preračun eur u kn;
- 6.8. (datum izdavanja njegovog računa)
- 31.7. (zadnji dan obračunskog razdoblja u kojem su usluge za koju on zadržava proviziju obavljene)
- ili nešto treće?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 15:03   #404
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
i sad s kojim datumom radim preračun eur u kn;
- 6.8. (datum izdavanja njegovog računa)
- 31.7. (zadnji dan obračunskog razdoblja u kojem su usluge za koju on zadržava proviziju obavljene)
- ili nešto treće?
Mislim da je mjerodavan datum njegovog računa (ja bih isprintala HNB srednji tečaj na taj datum (06.08.), zaklamala uz taj račun i izračunala koliko je to u HRK i knjižila taj iznos)
confused77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 16:14   #405
opet me nešto muči.
obavljene usluge prijevoza odjavljujem preko web portala partnera, oni imaju kućice tamo ja klikam koliko km sam prešla i šta sam obavila a program izbacuje vrijednost tih usluga u EUR.
kada sebi izrađujem izlazni račun prema podacima koje je kreirala ta web aplikacija (cjenik), stavim datum računa 31.7. datum isporuke 15.7. i na svom računu sam iznos iz eura (dobivenih popunjavanjem te aplikacije) u kune pretvorila sa srednjim tečajem HNB na dan izdavanja računa dakle po tečaju na dan 31.7.

i sad ne znam jeli to u redu? jesam li trebala koristiti tečaj dana kada je usluga izvršena (15.7.) ili je to u ovom slučaju manje bitno budući obveze pdv-a nema jer se radi prijenos porezne obveze na partnera (B2B) tako da u mojoj IRA ulazi samo iznos naknade pa sad ne znam je li u tom slučaju bitno koji tečaj sam primjenila?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.08.2013., 16:16   #406
Quote:
confused77 kaže: Pogledaj post
Mislim da je mjerodavan datum njegovog računa (ja bih isprintala HNB srednji tečaj na taj datum (06.08.), zaklamala uz taj račun i izračunala koliko je to u HRK i knjižila taj iznos)
muči me to šta se datum računa gleda kod isporuke dobara a izgleda da je kod usluga to drugačije....
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 09:48   #407
Upravo sam dobila odgovor u RRIF-u. Za tečaj HNB uzima sa datum računa.
ini5 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 10:26   #408
imali smo stjecanje robe iz EU.
što mi ulazi u osnovicu za obračun pdv-a na stjecanje?
vrijednost robe u kunskoj protuvrijednosti srednji tečaj HNB na dan računa?
a troškovi prijevoza? ulaze li u osnovicu?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 14:59   #409
Quote:
ini5 kaže: Pogledaj post
Upravo sam dobila odgovor u RRIF-u. Za tečaj HNB uzima sa datum računa.
pa u ovoj državi je sve ludo
ja sam u međuvremenu dobila odgovor od rif-a da se kod usluga gleda kada je usluga obavljena a ne datum računa dakle u mom slučaju po njima ja bi morala preračunati po tečaju na dan 31.7. (zadnji dan razdoblja u kojem su usluge za koji mi slovenci računaju proviziju obavljene) i staviti u pdv obrazac za 7 mj. obvezu/pretporez



probat ću još zazvat slovence da vidim da li će oni taj svoj račun za proviziju staviti u njihovu ZP za 7 ili za 8 mj pa ću se ravnat po njima jer njihova ZP i moja prijava stjecanja moraju biti u istom mjesecu (zrcalna slika) je li tako?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 17:17   #410
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
pa u ovoj državi je sve ludo

probat ću još zazvat slovence da vidim da li će oni taj svoj račun za proviziju staviti u njihovu ZP za 7 ili za 8 mj pa ću se ravnat po njima jer njihova ZP i moja prijava stjecanja moraju biti u istom mjesecu (zrcalna slika) je li tako?
...ako je još uvijek riječ o fakturi koja je izdana s datumom 06.08. od strane slovenskog partnera; mislim da oni ne mogu svoju IRU za proviziju izdanu u 8.mj. predati u ZP 7.mj.
confused77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 17:49   #411
Quote:
confused77 kaže: Pogledaj post
...ako je još uvijek riječ o fakturi koja je izdana s datumom 06.08. od strane slovenskog partnera; mislim da oni ne mogu svoju IRU za proviziju izdanu u 8.mj. predati u ZP 7.mj.
evo kad se budem čula s njima javit ću što su mi rekli, odlučila sam se ravnati po njima tako da prijavimo i oni i mi u isti mjesec da ne bi bilo da ja prijavim u kolovozu a oni u srpnju

ja sam se igrala u synesisu pa sam vidila da ako račun za uslugu koji u sebi ima prijenos izdam s datumom računa 6.8. a kao datum usluge stavim 15.7. račun mi se automatizmom prikazuje u ZP i PDV obrascu za kolovoz - vuče dakle po datumu računa. vidit ću kako oni to prikazuju...

jer ja njima za svaku obavljenu uslugu tj po datom nalogu-garanciji izrađujem zasebnu fakturu i nastojim za usluge obavljene u toku mjeseca izdati račun najkasnije sa datumom zadnjeg dana u tom mjesecu.

e sad oni prikupe sve moje fakture koje sam im ja poslala i ne izrađuju mi zasebni račun za svoju proviziju po svakoj mojoj fakturi nego izrađuju jedan račun u kojem je u svakom retku naveden broj intervencije i iznos našeg računa po toj intervenciji te udio njihove provizije u tome; dakle to bi bio neki njihov "zbirni račun" koji ima u sebi onoliko stavaka koliko smo im mi faktura poslali i taj takav "zbirni račun" oni izrađuju s datumom 6.8. za period 1.7.-31.7.

i sad sam ja dobila tumačenje ako oni sebi ubiru proviziju na uslugu koja je obavljena u srpnju onda meni i obveza obračuna pdv na tu proviziju nastaje u srpnju jer se ta provizija odnosi na uslugu u srpnju i realno su oni posredovali za tu uslugu u srpnju kako se radi o zbirnom računu na kojem je prikazana provizija za uslugu od 5.7. pa od 18.7 pa od 23.7. neću ja razbijati ukupan iznos provizije po tim datumima (pa posebno preračunati pripadajući dio provizije-osnovicu za pdv po tečaju od 5.7. pa pripadajući dio provizije po tečaju 18.7. itd) nego kao trebala bi uzeti tečaj zadnjeg dana u mjesecu i u jednom iznosu preračunati ukupan iznos provizije-osnovice za pdv valjda tako sam ih ja shvatila
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.08.2013., 23:32   #412
Samo znam, da sam se naplaćala seminara u više navrata i da sam shvatila slijedeće:
zakonopiscima i savjetnicima nije problem prikloniti se bilo kojem tečaju, jer njima je to samo jedna riječ iz usta ili par slova na papiru, dok nama postaje "omčom oko vrata" ako se previše teoretizira i cijepa dlaka napola.

Mjerodavan će mi biti datum računa (može na njemu pisati svašta... i da je kreiran tad i tad....... da je transakcijski, fiskaliziran.. tad i tad,... i da je ...i da je... briga me!).
apis16268 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 12:42   #413
Quote:
misty marie kaže: Pogledaj post
imali smo stjecanje robe iz EU.
što mi ulazi u osnovicu za obračun pdv-a na stjecanje?
vrijednost robe u kunskoj protuvrijednosti srednji tečaj HNB na dan računa?
a troškovi prijevoza? ulaze li u osnovicu?
anyone?
misty marie is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 15:23   #414
već je bilo riječi na ovim stranicama da sad pretporez po R-2 računima odbijamo odmah ali su me sad iz revizorske tvrtke upozorili da to nije ispravno .......
ima netko neka nova saznanja? hvala
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 15:42   #415
Da li prolazne stavke ( kao što je porez na potrošnju i povratna naknada ) ulaze u novi obrazac PDV-a od 01.07?
U obrazac PDV-a do 30.06. ove prolazne stavke su ulazile pod I.1 .

Da li uopće više ulaze u novi PDV obrazac iako su to isporuke koje ne podliježu oporezivanju? unaprijed hvala na odgovoru.
__________________
....dobar savjet zlata vrijedi....

Zadnje uređivanje CHASMIR : 12.08.2013. at 15:49.
CHASMIR is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2013., 23:25   #416
došao je stranac na popravak, želi da mu račun glasi na firmu a iznos računa (sa pdv-om) je 5.414,00 kn.

1. Jel smije on to meni uplatiti gotovinom ili mu moram izdati transakcijski račun pa da ja od njega uzmem keš (jer on ide "danas" doma i htjeo bi platit a FINA recimo ne radi) i onda taj novac nosim na FINU i napravim uplatnicu na njegovo ime - kao da je on to uplatio? Pitam jer ne znam da li se onaj limit plaćanja u kešu od 5.000,00kn odnosi i na ovakve situacije kada poduzeće iz inozemstva plaća obrtniku račun za popravak na licu mjesta u kešu?!

2.Ako je na računu iznos naknade za rad 1920,00kn, a iznos naknade za ugrađeni materijal 2.400kn (znači >50% iznosa računa) to se tretira kao isporuka dobra koliko sam pohvatala. E sad ako se radi o popravku auta (zapravo se svodi na isporuku dobra zbog vrijednosti ugrađenog materijala u odnosu na vrijednost rada) i auto je u vlasništvu strane pravne osobe, popravak je izvršen u Hrvatskoj a čovjek se sa tim autom u koji su zgrađeni dijelovi vraća u Njemačku i on mi da podatke od firme i PDV ID da li ja smijem raditi račun bez PDV ili ne? Ne znam da li sam pravilno postupila ali ja sam njemu zaračunala pdv pa nek si on kad dođe u njemačku traži povrat pdv-a
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 13:09   #417
je netko probao poslati mail poreznoj za provjeru valjanosti pdv broja?

naime, kada se provjerava u viesu partnera sa sjedištem u njemačkoj, dobije se samo potvrdu valjanosti broja ali ne navodi se kome taj broj pripada. i sada evo ja copy-paste sa stranice porezne:
Ukoliko osim provjere valjanosti PDV identifikacijskog broja želite provjeriti i naziv i adresu vašeg poslovnog partnera, a ti se podaci ne prikazuju u rezultatu provjere, možete kontaktirati Poreznu upravu, Središnji ured, Sektor za europske poslove i međunarodnu razmjenu informacija, Službu za međunarodnu razmjenu informacija na adresu elektroničke pošte:

[email protected]
Da biste provjeru valjanosti obavili putem Porezne uprave potrebno je identificirati se sljedećim podacima:
Vaš PDV identifikacijski broj (HR+OIB)
Vaš naziv/Ime i prezime
Vaša adresa sjedišta
Strani PDV identifikacijski broj koji želite provjeriti
Naziv/Ime i prezime te adresa sjedišta vašeg poslovnog partnera
Temeljem Vašeg upita, Porezna uprava će Vam putem elektroničke pošte dostaviti dokument s ispisom rezultata postupka provjere.




i pošaljem ja njima mail s tim podacima da bi oni meni odgovorili
Poštovani,
Vezano za Vaš upit o provjeri valjanosti u privitku Vam dostavljamo dokument o provjeri valjanosti PDV identifikacijskog/ih broja/eva.
Provjeru valjanosti također možete obaviti direktno putem web stranice Europske komisije: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/

Za više informacija posjetite web stranicu Porezne uprave http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...D-brojeva.aspx
S poštovanjem,


ok, ma ko je tu lud?!?!?!
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 14:50   #418
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
je netko probao poslati mail poreznoj za provjeru valjanosti pdv broja?

naime, kada se provjerava u viesu partnera sa sjedištem u njemačkoj, dobije se samo potvrdu valjanosti broja ali ne navodi se kome taj broj pripada. i sada evo ja copy-paste sa stranice porezne:
Ukoliko osim provjere valjanosti PDV identifikacijskog broja želite provjeriti i naziv i adresu vašeg poslovnog partnera, a ti se podaci ne prikazuju u rezultatu provjere, možete kontaktirati Poreznu upravu, Središnji ured, Sektor za europske poslove i međunarodnu razmjenu informacija, Službu za međunarodnu razmjenu informacija na adresu elektroničke pošte:

[email protected]
Da biste provjeru valjanosti obavili putem Porezne uprave potrebno je identificirati se sljedećim podacima:
Vaš PDV identifikacijski broj (HR+OIB)
Vaš naziv/Ime i prezime
Vaša adresa sjedišta
Strani PDV identifikacijski broj koji želite provjeriti
Naziv/Ime i prezime te adresa sjedišta vašeg poslovnog partnera
Temeljem Vašeg upita, Porezna uprava će Vam putem elektroničke pošte dostaviti dokument s ispisom rezultata postupka provjere.




i pošaljem ja njima mail s tim podacima da bi oni meni odgovorili
Poštovani,
Vezano za Vaš upit o provjeri valjanosti u privitku Vam dostavljamo dokument o provjeri valjanosti PDV identifikacijskog/ih broja/eva.
Provjeru valjanosti također možete obaviti direktno putem web stranice Europske komisije: http://ec.europa.eu/taxation_customs/vies/

Za više informacija posjetite web stranicu Porezne uprave http://www.porezna-uprava.hr/PdviEu/...D-brojeva.aspx
S poštovanjem,


ok, ma ko je tu lud?!?!?!
To je i mene žderalo

Q15 : Je li moguće dobiti naziv i/ili adresu povezanu sa PDV id. brojem?

Određene države članice dopuštaju prikazivanje naziva i adrese poreznih obveznika gdje je PDV id. broj trenutno valjan. Ako se naziv/adresa ne prikazuje da dotična država članica ne dozvoljava prikaz tih podataka.

Klijenti imaju pravo dobiti potvrdu od svoje porezne uprave o tome da li je PDV id. broj povezan s određenim nazivom i/ili adresom.
MDamir is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 15:09   #419
Quote:
MDamir kaže: Pogledaj post
To je i mene žderalo

Q15 : Je li moguće dobiti naziv i/ili adresu povezanu sa PDV id. brojem?

Određene države članice dopuštaju prikazivanje naziva i adrese poreznih obveznika gdje je PDV id. broj trenutno valjan. Ako se naziv/adresa ne prikazuje da dotična država članica ne dozvoljava prikaz tih podataka.

Klijenti imaju pravo dobiti potvrdu od svoje porezne uprave o tome da li je PDV id. broj povezan s određenim nazivom i/ili adresom.
Poslali su mi natrag isto ono što sam ja dobila putem VIES-a samo to da je broj valjan bez ikakvog imena i adrese. i šta da ja sad radim, smijem napraviti reverse charge ili ne?
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.08.2013., 22:04   #420
"računi izdani od dohodaša (primljeni kod dobitaša) nakon 01.07. mogu se odmah priznati u pretporez. Ako su ti rekli da ne - pogriješili su! "

Hvala Apis, ali upravo za ovaj upit su dali odgovor da nemože, a dobit savjetnike na poreznoj je užas ....
Nata07 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:58.