Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.01.2017., 02:04   #2721
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Zasto smo uopce u dilemi? Eto, da sama vidi i cuje pa odluci oce li vjerovati ili ne.
Sama će odlučiti hoće li vjerovati ili ne i bez vjeronauka u školi. I sama će pronaći svoje razloge bez pumpanja i indoktrinacije jer informacije o religiji je i ovako zasipaju svakodnevno.

Skitati hodnicima neće. Nisu ni moja djeca. Kad su prešle u više razrede uvidjele su da je jako zgodno doći doma za vrijeme vjeronauka (200 m od škole). Ili možda pročitati nešto, napisati domaći rad ili se samo igrati.
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 07:57   #2722
Quote:
the redCat kaže: Pogledaj post
Nisam shvatila želiš li da dijete primi sakramente ili ne? Obično se "uvjetuje" da se mora dolaziti na misu ako se želi sakramente
To znam da moras na misu i da moras biti krsten. Ne zelim. Odnosno nije me briga.

Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
i u skladu s tim angazmanom van nastave, dijete moze imat manju ocijenu, ako nesto od toga nije napravilo ili ne moze na nastavi ravnopravno sudjelovati ko oni koji prakticiraju.
klinci, bar kolko sam imala prilike vidjeti, u prvim razredima dodju doma sa potrebom da se mole navecer ili pitaju starce hoce li ici nedjeljom u crkvu, jer im je to novo i zabavno i jer zele poslusno sudjelovati u nastavi (svih predmeta, pa tako i vjeronauka)

sto se tice toga da ona sama odluci hoce li vjerovati ili ne, meni je to isto cilj, al ja sam za to da se time pocne baviti nakon 12./16.godine.

.
Slazem se da mala djeca ne percipiraju poantu.

Ja sam sa 11-12-13 razvila definitivno stav da boga nema i da ne vjerujem. Da te price ne drze vodu. A sjecam se ko jucer dojmova sa vjeronauka nizih osn skola. I prvog razreda. Sjecam se prve 3 stranice bojanke. Dojmovi su bili... bilo mi je "wtf" iznad glave zbog vjeroucitelja, njegovih prica i nacina rada

Onda sjecam se intenzivnijeg razmisljanja, strahova i logickih petlji: da cu goriti u paklu jer ne vjerujem u boga. E al onda nema pakla pa ipak nema opasnosti. E a sto ako ipak postoji a ja sam u krivu. Joj joj molim te boze oprosti, nisam tako mislila. Samo sam pomislila na kratko.

Joj i sjecam se paranoja da cu postati casna, a to ne zelim. Casne i popovi samo odjednom osjete poziv. Po njihovim pricama, oni o tom ne odlucuju. Bog im odluci. Pa sam molila boga da me ne pozove. I takve nebuloze.

Ne znam bi li djetetu priustila slicno iskustvo ili ne bi.

Za prvu ruku, prvi razred mislila sam da ide (ako nije problem sto nismo vjernici, ne idemo u crkvu i nije krstena) pa da vidimo s cim imamo posla.



Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 10:41   #2723
Poučena svojim vjeroučiteljima, a iz perspektive praktičnog vjernika koji je okružen katehetama, odgovori bi bio NE
__________________
“Gossip is the devil's telephone. Best to just hang up!”
HepiHipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 11:00   #2724
bez da uopce ulazim u to zasto bi dala dijete na vjeronauk, iz svega sto si naisala mislim da si upisivanjem.na vjeronauk otvaras masu mogucih problema i komplikacija.
od odlazaka na.misu, molitvi za ucenje, objasnjavanja djetetu da su neke stvari na vjeronauku drugacije nego u rl, ucenje stvari za koje pretpostavljam da se razlikuju od onog sto ste do sad ucili dijete, ako je vjeroucitelj neki.psiho opet masa problema...
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 11:20   #2725
ali zar najvažniji argument nije "da se dijete ne izdvaja i ne strši"? plus da solo ne baulja tko zna kuda taj slobodan sat? mislim općenito na argumente, ne na katjes.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 11:24   #2726
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
objasnjavanja djetetu da su neke stvari na vjeronauku drugacije nego u rl, ucenje stvari za koje pretpostavljam da se razlikuju od onog sto ste do sad ucili dijete
Pa to vidim samo kao plus i poticaj na razmisljanje. Moj primjer razmisljanja i mojih strahova npr nije isti jer ja nisam imala podrsku roditelja. Nisam smjela "bogohuliti" izricanjem na glas sumnji o nepostojecem bogu. Mogla sam samo sama vrtiti po svom djecjem mozgu da tu nesto ne stima.

Mislim da je bolje poslati na vjeronauk da ne misli da tamo nesto propusta.
I pomoci ce joj zasigurno da formira misljenje za koju godinu.

Ovo sto veli gargamel, da se ne izdvaja, da ne baulja. Vjerujem da nece biti jedina.
Ima nekrstenih koliko sam uspjela pohvatati, bar 3-4.

Zasigurno ima sredina i pojedinaca u kojima je jedini razlog zasto djecu upisuju da se ne istice.

Pa i krste ih reda radi, a ne sto im to nesto znaci. Jos mi je veci tresh to otvoreno reci sveceniku




Moguce i da je necemo upisati. Pa nema dilema.




Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.

Zadnje uređivanje katjes : 08.01.2017. at 11:35.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 11:38   #2727
ne znam, to zavisi od toga kakve stavove imas spram onoga sto se tamo uci.
ja smatram da je na nekim filmovima s razlogom.oznala pg ili 16 ili 18, te da nisu sve ideje primjerene da se izloze maloj djeci.
uglavnom, ne mogu ti bas.pomoci jer mi nije padalo na pamet davati dijete na vjeronauk.
tj je, par mjeseci sam razmisljala o tom slavmom izdvajanju dok nisam.shvatila da ne zelim dijete uciti da se na silu uklapa i da ne zelim biti primjer sagibanja glave.

uglavnom, mm i ja nikad u zivotu nismo isli u crkvu, mm je krsten radi bake i to je to, ja nisam ni krstena, nismo se zenilinu crkvi, sve skupa meni bi bilo suludo da ju upisujemo na vjeronauk, cak i da ne mislim da je los za djecu.
vjeronauk nije neki opceniti predmet o vjeri nego predmet za vjernike.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 11:38   #2728
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
Onda sjecam se intenzivnijeg razmisljanja, strahova i logickih petlji: da cu goriti u paklu jer ne vjerujem u boga. E al onda nema pakla pa ipak nema opasnosti. E a sto ako ipak postoji a ja sam u krivu. Joj joj molim te boze oprosti, nisam tako mislila. Samo sam pomislila na kratko.
Tu dilemu je meni jako lijepo i jednostavno razriješio jedan predani vjernik prije nekih 35 godina.

Kako on reče: "Vidiš, tebi je kao ateisti život puno jednostavniji. Kad jednog dana kročiš pred Boga uvijek možeš reći - uuups, pogriješio sam i, ako si živio život dostojan čovjeka, Bog će ti oprostit, neće te kazniti samo zato što nisi spoznao njegovo postojanje. S druge strane, ja sam u puno težoj situaciji. Ako kao vjernik nisam poštivao božja i ljudska pravila a cijelo vrijeme mislim i tvrdim da Boga ima, grješnik sam koji zaslužuje kaznu jer nisam iskreno živio život kakav sam odabrao i kakav drugima propovijedam. Za razliku od tebe ja itekako moram paziti što radim a to i nije baš tako jednostavno"


E pa sad...
__________________
Uvijek uz dlaku!
fgzcvijetic is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 11:40   #2729
Quote:
caregiver kaže: Pogledaj post
Ja sam izričito protiv naučavanja (samo jedne vjere) u školama i vrtićima. I to zato što djeca do puberteta ionako ne mogu o Bogu, vjeri i crkvi zdravorazumski promišljati. Dijete ne može vjeru razumjeti, može samo naučiti nešto vezano za vjeru raditi ili pričati. Kako bilo da bilo, mislim da je učenju vjere mjesto u crkvi i kod kuće, a ne u vrtićima i školama.

Nedavno sam izvukla iz svoje arhive svoj molitvenik za djecu koji me pratio tokom osnovne škole. Po prvi puta sam ga nakon 15 godina ponovno pročitala i sablaznila se.
Na samom početku molitvenika pod naslovom MOJE DOBRE ODLUKE kao važnije od odluke o slušanju roditelja u svemu dobrom (na što sam se posebno iznenadila da ne piše slušati roditelje bezuvjetno) navedene su slijedeće:

nijedan dan bez molitve
nijedna nedjelja i blagdan bez mise
što češće na ispovjed
ne izostaviti sat vjeronauka.

Zaista zastrašujuće ako uzmeš u obzir da to čitaju djeca.
Kao predzadnja je slušati svoju savjest (što bi po meni trebalo biti na prvom mjestu), a među svim tim dobrim odlukama nalazi se i ova:

MISLITI NA SMRT I BOŽJI SUD.

Zašto bi, zaboga, dijete trebalo misliti na smrt (ili uopće bilo koje mlado biće)?

Slijedeći molitvenik dijete će trebati:

UJUTRO - moliti jutarnju, anđeosko pozdravljanje, molitva prije doručka, poslije doručka

POPODNE - moliti anđeosko, prije ručka, poslije ručka

NAVEČER - moliti anđeosko, prije večere, poslije večere, prije spavanja večernju...

U OSTALO VRIJEME PO POTREBI- kad si u napasti, ako si sagriješio, u smrtnoj pogibelji, kad čuješ psovku, a postoje i strelovite molitve koje "kao strelice ljubavi često odapinjemo u nebo".

U sve ovo nismo ubrojali krunice, mise, križni put, ispovjed, pobožnost majci bozijoj, presvetom srcu isusovom, molitve koje se mole pred slikom raspela itditditditditd.....

Naravno, da ne spominjem neke komentare unutra tipa MOLITVA ZA POKOJNE VJERNE (POGANI NIŠTA), konstantno spominjanje da su djetetovi roditelji samo ovozemaljski roditelji i da nikako ne smije zaboraviti na veliku poslušnost nebeskim roditeljima....

Da li je to zaista potrebno?

I još nešto. Da li je zaista potrebno po vjeri razlikovati prijatelje u vrtiću? Svojedobno sam za Božić bila u vrtiću. Svoj djeci su se radile čestitke sa borom, samo se jednoj malenoj čiji su roditelji jehovini svjedoci radila čestitka sa kućicom u snijegu. Uostalom, to je toliko glupo jer su ljudi masovno neinformirani!!! Okićeno drvce je tek relativno nedavno uvedeno i nema veze sa vjerskim uvjenjima - ono je vezano uz Božić je je to postalo običaj. Djeca nisu kužila, al su znala da je različita i gotovo. Kao što djeca u školi vide tko ide na vjeronauk a tko ne ide.
Da li je to zaista sve potrebno???
Ajme tebe!

Sent from my Lenovo TB3-710F using Tapatalk
oy-el-dias is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 11:47   #2730
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
ne znam, to zavisi od toga kakve stavove imas spram onoga sto se tamo uci.

vjeronauk nije neki opceniti predmet o vjeri nego predmet za vjernike.
1. Pa ne znam sto se uci. Zato sam pitala kakav je kurikulum. Moze li se unaprijed saznati da li mi ne prihvatljivo ili nije.

2. Ok, po svemu sto sam procitala, cini se da je tako. Predmet za vjernike.

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 11:53   #2731
pa, bilo ti je dosta malo.prelistati temu unazad, zadnjih par godina procitati koji clanak o tome
a sigurno imas na netu kurikulum, znam da sam ja pred koju godinu trazila nesto.
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 12:28   #2732
U boga zapravo nitko ne vjeruje. Mislim, intimno, svi znaju da su to pizdarije pa i najveći "vjernici".
Zanimljivo će biti vidjeti kako će sve to izgledati za dvadeset, trideset godina kad će velika većina stanovništva proći ispiranje mozga u školi.
__________________
Makefile not war !
Bjesomar_ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 12:45   #2733
ovo je unrangu onoga kad vjernici kazu da nema ateista jer svi u nesto vjeruju
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 14:35   #2734
Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
1. Pa ne znam sto se uci. Zato sam pitala kakav je kurikulum. Moze li se unaprijed saznati da li mi ne prihvatljivo ili nije.
Teme koje se obrađuju u prvom razredu. Svodi se na sreću zbog postojanja, ljubav i prihvaćanje svega stvorenoga i učenje o osnovnim blagdanima i molitvama. Puno pjevanja i puno crtanja. Uglavnom je to to.
Pitanja i propitivanje je pohvalno i potiče se.

I. NAŠI VJERONAUČNI SUSRETI - 3 sata
1. Imam svoje ime i svoje mjesto
2. Svi smo vrijedni poštovanja

II. OTKRIVAMO ZNAKOVE BOŽJE DOBROTE - 8 sati
1. Nebo i zemlja pjevaju Bogu
2. Divni Božji svijet
3. Bože, čudesno si stvorio ljude
4. Ljudi nisu poslušali Boga

III. POVEZANI SMO S BOGOM - 7 sati
1. Isus poziva ljude
2. Isus objavljuje: Bog je naš dobri Otac
3. Zahvalni smo Bogu za kruh i plodove zemlje
4. Mali misionari

IV. SJEĆAMO SE SVETACA I POKOJNIKA - 4 sata
1. Biljke i životinje nestaju, a ljudi umiru
2. Sveci su Božji i naši prijatelji
3. Sjećamo se svojih pokojnika

V. USUSRET ISUSOVU ROĐENJU - 10 sati
1. Došašće - vrijeme priprave za Božić
2. Radujemo se svetom Nikoli
3. Marija - Isusova majka
4. Božić - blagdan Isusova rođenja
5. Pastiri se raduju Isusovu rođenju

VI. ISUS SUSREĆE LJUDE - 7 sati
1. Isus svima čini dobro
2. Isus se brine za sve ljude
3. Isus posebno voli djecu
4. Isus nas uči moliti

VII. RADOST OPRAŠTANJA I LJUBAVI - 6 sati
1. Radujemo se životu
2. Zašto smo ponekad žalosni?
3. Zašto se ne razumijemo i svađamo?
4. Znakovi oproštenja i pomirenja
5. Isus nas poziva na opraštanje

VIII. USUSRET USKRSU - 13 sati
1. Pripremamo se za Uskrs
2. Uskoro slavimo Uskrs
3. Isusova muka i smrt
4. Isus živi - uskrsnuo je
5. Uskrs slavimo u obitelji, u školi i župi
6. Isus odlazi Ocu i ostaje s nama
7. Živimo u radosti i ljubavi

IX. ZAJEDNO SMO UVIJEK RADOSNI - 11 sati
1. Isusov sam učenik
2. Susreti Isusovih učenika
3. Marija je naša Majka
4. Majci za Majčin dan
5. Radujemo se školskim praznicima
6. Ostanimo povezani

Quote:
katjes kaže: Pogledaj post
2. Ok, po svemu sto sam procitala, cini se da je tako. Predmet za vjernike.

Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
Predmet je za vjernike koji žele primati sakramente obavezan. Obrnuto nema nikakvog načina da se poveže učenje vjeronauka s vjerničkom praksom - ako ne želite sakramente za dijete. Vjeroučitelj u školi na nikakav način ne provjerava niti ocjenjuje vjerničku praksu, osim što potiče riječima, naravno... Idite u crkvu... Molite... A da li to dijete radi ili ne radi - to nema nikakve veze s obradom vjeronaučnog gradiva, a pogotovo ne s ocjenivanjem istog.
Bogdana is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 15:07   #2735
držite se teme. idući put kreću kartoni.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 18:25   #2736
Quote:
Bogdana kaže: Pogledaj post
Teme koje se obrađuju u prvom razredu. Svodi se na sreću zbog postojanja, ljubav i prihvaćanje svega stvorenoga i učenje o osnovnim blagdanima i molitvama. Puno pjevanja i puno crtanja. Uglavnom je to to.
Pitanja i propitivanje je pohvalno i potiče se.

Vjeroučitelj u školi na nikakav način ne provjerava niti ocjenjuje vjerničku praksu, osim što potiče riječima, naravno... Idite u crkvu... Molite... A da li to dijete radi ili ne radi - to nema nikakve veze s obradom vjeronaučnog gradiva, a pogotovo ne s ocjenivanjem istog.
Tnx! Sve mi zvuči fajn i nemam ništa protiv. Osim, grozan mi je onaj dio o smrti. Pribijanju na križ. Kako klinci to percipiraju?

Muž veli da on nema ružna sjećanja. Da ništa loše nije doživio ni naučio. Ja sam imala lokalnog popa koji si je davao za pravo da nas tuče drvenim štapom. Ni p od pedagoga. Nula od vjeronaučkog iskustva.

Inače, ni u gradskom vrtiću nisu imuni na Božićne pjesme u kojima se spominje isus, štalica, otkupitelj. Nekidan veli da su anđeli na nebu, to su neka dječica koja nas čuvaju i sve vide. A šta gore jedu i kako im nije hladno u haljinama?
Tako da nemoš izbjeć katolike, crkvena događanja, pjesmuljke, teorije, biblijske motive...
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 19:19   #2737
U prvom razredu se, koliko ja znam, najmanje stavlja naglasak na muku i smrt... Više se govori o molitvi na Maslinskoj gori (poslušnost roditeljima - Oče, neka ne bude kako ja hoću, nego kako ti hoćeš), pa kako ga je izdao prijatelj (Juda - naši odnosi s prijateljima), nepravedno suđenje (Pilat se bojao da ga ne tuže caru - odnosi među djecom, tužakanje i sl.)... I onda samo činjenica: Isus je umro, kao što umiru i biljke i životinje... Naravno, o svakom djetetu pojedinačno će ovisiti koliko će tu biti pitanja i podpitanja...
Bogdana is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 19:54   #2738
Ja uopce ne razumijem da netko tko kaze da je ateist i ima traume od vjeronauka da mu nije prva opcija da ne upise dijete, pa tek ako vidi da je stvarno nepohadjanje vjeronauka nest loise da se onda tek predomisli? Nas su na prvom satu na pitanje koliko djece ne ide lagali da ne znaju i usput uvjeravali kako nije kasno da jos stignemo upisti djecu ako pri upisu nismo zaokruzili da zelimo vjeronauk.

I naravno da tu vjerouciteljice pisu kako je sve divno krasno cvijece i.leptirici, jer im je to u opisu posla, no da je nek uvkereni ateist spreman povjerovati da je sve sto se uci super i fajn mi je stvarno cudno. Pa ako bas zelis djetetu objasnjavati zasto ces zavrsiti u paklu samo naprijed, meni je vec bilo dovoljno sto sam mom djetetu koje ne ide na vjeronauk objasnjaval da nema pakla i da necemo sigurno u.pakao...Da ne spominjem ostalo brdo vjeronaucnih pi***ija s kojima nas zasipaju na PID i sl.
proab is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 21:34   #2739
proab, kako ima razlicitih vjernika ima.razlicitih ateista. neki dozivljavaju vjeronauk ko sat na.kojem.ce dijete slusati bajkice, malo crtati i nauciti nesto o dominantnoj religiji u drzavi
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.01.2017., 21:42   #2740
Pa da. Mada je moj glavni razlog da sama cuje iz prve ruke te interpretacije jer doma nece.
Muz ima pretpostavku da je to sve kako gore stoji u kurikulumu, divno krasno (njegovo iskustvo je takvo. Potaklo ga da cita bibliju. Dao je sansu. Jest da je na kraju skuzio da nije to njegov djir).

Nek i ona da sansu vjeri ako ce htjeti.
Svjesna sam da moze biti okej odluka, a moze biti pusiona.
Ne moram unaprijed imati negativan stav, jel dok se ne dokaze suprotno.

Svakako cemo se i raspitati.


Poslano sa mog SM-A310F koristeći Tapatalk
__________________
A snaha bijaše jezičljiva, (guzičljiva) nazlobna, proždrljiva i goropadna.
katjes is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:15.