Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest

Povijest Politička, društvena, kulturna, univerzalna povijest.
Podforumi: Vojna povijest i tehnologija, Domovinski rat

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.04.2017., 04:11   #3221
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Oprosti, ali nije mi cilj ulaziti i rasprave s tobom sto je lijepo a sto nije. Ocekivao sam da ces mi dati odgovore na neka od mojih pitanje a ne stalno proturjeciti i pri tome skakati iz jedne krajnosti u drugu.
Tvoje pitanje je zašto svećenici nisu zabranili nakaradna prezimena i ja sam ti dao odgovor. Zato što lokalni svećenik nema veze s nastankom i promjenom prezimena. Objasnio sam i zašto ljudi imaju takva prezimena. To što ti misliš da je to "glupi običaj" je samo odraz tvojih predrasuda. Ne postoji objektivan razlog zašto je bolje imati jedno prezime od drugog. Prezimena, imena, nadimci su samo načini da se osoba obilježi i razlikuje od drugih. Netko ima prezime po imenu pretka, netko po zanimanju pretka, netko po mjestu podrijetla pretka, netko po tjelesnoj osobini, netko po nekom nadimku. Govorimo o području na kom su prezimena nastala u XVI ili XVII stoljeću. Da su nastala u XX kao kod Makedonaca, onda bi se svi prezivali na -ić i nosili pradjedovo ime kao prezime.

Ne znam zašto je problem što se netko preziva Guzina ili Ušljebrka ili Zaklan ili Nedoklan.
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 14:09   #3222
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Tvoje pitanje je zašto svećenici nisu zabranili nakaradna prezimena i ja sam ti dao odgovor. Zato što lokalni svećenik nema veze s nastankom i promjenom prezimena. Objasnio sam i zašto ljudi imaju takva prezimena. To što ti misliš da je to "glupi običaj" je samo odraz tvojih predrasuda. Ne postoji objektivan razlog zašto je bolje imati jedno prezime od drugog. Prezimena, imena, nadimci su samo načini da se osoba obilježi i razlikuje od drugih. Netko ima prezime po imenu pretka, netko po zanimanju pretka, netko po mjestu podrijetla pretka, netko po tjelesnoj osobini, netko po nekom nadimku. Govorimo o području na kom su prezimena nastala u XVI ili XVII stoljeću. Da su nastala u XX kao kod Makedonaca, onda bi se svi prezivali na -ić i nosili pradjedovo ime kao prezime.

Ne znam zašto je problem što se netko preziva Guzina ili Ušljebrka ili Zaklan ili Nedoklan.
I sam si rekao da se je neki franjevac jos u 17. stoljecu zalio na "fenomen" davanja nakaradnih prezimena, a ja sam rekao "glupi obicaj". Bilo fenomen ili glupi obicaj, izgleda mi da i on i ja imamo iste "predrasude". Ocito da su i drugi franjevci imali slicne predrasude jer u popisima katolickih Vlaha nisam nasao niti jedno nakaradno prezime. Primjeri nakaradnih prezimena sto si mi dao se odnose pravenstveno na pravoslavne Vlahe. Tvoja tvrdnja da popovi moraju davati prezimena koja "narod" zahtjeva, dakle ne drzi vodu.

Drago mi je doznati tvoje osobne misljenje da tebi nije problem što se netko preziva Guzina ili Ušljebrka ili Zaklan ili Nedoklan.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 18:53   #3223
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ocito da su i drugi franjevci imali slicne predrasude jer u popisima katolickih Vlaha nisam nasao niti jedno nakaradno prezime..
Iz popisa katoličkih glava obitelji u Bosni 1743. i 1768.

Akrapović
Batoglav
Belegija
Bilobrk
Brekalo
Brezimenčić
Brezkućić
Bukva
Ćelavić
Ćoralović
Đipalo
Dropulja
Glamuzina
Grbavac
Hrkać
Kasalo
Kitonja
Komadina
Krvavac
Mamiguz
Omrčen
Pišo
Poplašen
Prćavac
Rogoje
Šandrk
Šeprtljić
Skočibušić
Stovragović
Torboglav
Zlomislić
Pavo B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 20:57   #3224
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Iz popisa katoličkih glava obitelji u Bosni 1743. i 1768.

Kitonja
Ovaj je sigurno u rodu Novaku Đokoviću i Mili Kitiću
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 22:28   #3225
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
Iz popisa katoličkih glava obitelji u Bosni 1743. i 1768.

Akrapović
Batoglav
Belegija
Bilobrk..itd
Ja sam ti rekao da kod svih katolickih Vlaha (Bunjevaca) doseljenim u Liku nisam primjetio niti jedno nakaradno prezime. Gdje si nasao ova gore prezimena i da li su ti ljudi katolici ili ne, ne znam i nije niti vazno.
Pogledaj ova prezimena nabrojana ovdje pa mi javi koliko mozes naci nakaradnih prezimena. Ako ti se usporedjuje katolicka prezimena s prezimenima pravoslavnih doseljenika u Liku, pogledaj ovo pa usporedjuj.

Sa svim ovim naprdavanjem udaljili smo se od pitanja koja sam postavio.
Ako nije bilo prezimena sve do negdje 16. ili 17. stoljeca, kako je doslo do toga da se upisuju nakaradna prezimena kod Vlaha. Da li se tu radi zbilja o Vlasima ili "vlasima"? Kakva su prezimena davana na otocima medju "Bodulima"?

Ja mislim da su tu razlozu puno dublji nego objasnjenje, tako hoce "narod".

Bilo bi mi drago da i dalje nastavis diskusiju ali me molim te postedi od svog osobnog misljenja, i p.c. primjedbi o "predrasudama" i sl.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2017., 22:30   #3226
Quote:
nevenb kaže: Pogledaj post
Ovaj je sigurno u rodu Novaku Đokoviću i Mili Kitiću
Ovo je veoma "privlacno" prezime. Koja zena nece biti privucena i zainteresirana za covjeka s prezimenom Kitonja?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 14:05   #3227
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Ovo je veoma "privlacno" prezime. Koja zena nece biti privucena i zainteresirana za covjeka s prezimenom Kitonja?
Ne diskriminirati muškarce po pitanju "privlačnosti" takvog prezimena! Ipak živimo u 21. stoljeću!
__________________
Vrata na umu fanatika otvaraju se prema vani, tako da ih pritisak izvanjskih činjenica još čvršće zatvara.
nevenb is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.04.2017., 21:36   #3228
Poplašen bi bio moj favorit.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.11.2017., 16:32   #3229
Quote:
Pavo B. kaže: Pogledaj post
1725. su u Docu Donjem u stanju duša upisana četiri domaćinstva ovog roda. Jednom je prezime upisano u obliku Kaćunko, dok su ostala tri upisana kao Kaćunić. Pavao Kaćunko ima 7 čeljadi u kući, Marko Kaćunić dvoje, Mijo Kaćunić četvero a Petar Kaćunić šestero.

Kaćunić je stariji oblik prezimena. Oblik Kaćunko se prvi put spominje 1711., a prezime Kaćunić se u Putišićima(tj. Docu) spominje prvi put 1585. godine.

Dolačke matice krštenih od 1758. do 1866. se mogu naći ovdje. https://familysearch.org/search/imag...3Fcc%3D2040054
Vucem isto lozu is Poljicke Republike, Donji Dolac, Pezelj, ima li pored matice krstenih jos kojih podataka o toj obitelj.

Pozdrav i hvala unaprijed.
edomat is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2018., 00:50   #3230
Moje prezime je Svirać, Zadnji postojeći zapis predaka datira iz 1670-te ili 80-te godine selo Kijevo kraj Knina. Svi podaci od 1670 pa do danas su mi poznati i unjeti u rodoslov. Ima li netko saznanja gdje bi se mogli
pronaći stariji zapisi sa prezimenom Svirać i dali bi se mogla pronać pveznica između prezimena Svirać i Svirac. Prezime Svirac se pojavljuje u BiH a i u Srbiji
__________________
Lječi simptome bolesti pomoču lijekova, ili uzroke bolesti pomoču hrane.
BigLima is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.03.2018., 22:29   #3231
Prezime Gunčević

Da li mi možete reći odakle potječe prezime Gunčević i kada i odakle su došli u Slavoniju?
Hvala.
Karla2811 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2018., 12:53   #3232
Quote:
thatfeel kaže: Pogledaj post
Ništa posebno, -ek je običan kajkavski nastavak (i slavenski, ali na hrvatskim prostorima postoji samo u kajkavskom). Ta prezimena ako su iz Hrvatske potječu iz bilo kojih kajkavskih područja, a mogu biti i Češka, Slovačka, Slovenska, itd.

Na primjer Jelinek.
Bilo je to zdavnja, no lestor da se nasljedujem, i kajkavski sufiski -ek ili -ec, med drugem, identični s Slovenskem, Českem ili Slovačkem pokazuju da su Kajkavci kak narod bližeši Slovencom, Čehom ili Slovakom.
__________________
Vužgi ga Blaž!
Marekai is offline  
Odgovori s citatom Received Warning
Old 18.07.2018., 15:48   #3233
Prezime Krhatlić

Hej ljudi, imam pitanje zbog prezimena mog pradede.
Dugo sam se bavila podrijetlom oca moje bake. Moja je baka rođena u Slavoniji, ali otac je umro rano. Nažalost, malo je poznato o njemu, čak njezina majka navodno ne zna mnogo o njegovu podrijetlu. Njegovo prezime bio je Krhatlić i rođen je početkom 1900. u Tuzli. Bio je musliman, a zatim je postao katolik kad se udao za majku moje bake. On je bio u N.D.H. Živio i bio je za HR. Kad je počeo rat on je ostao za HR .Nije volio partizane u kojemu su bili Srbi i zato su ga ubili jer je bio protiv Jugoslavije  Primijetila sam da vrlo malo ljudi ima ovo ime. Ima li netko od vas ideju? Hvala vam puno!
valentinasv98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2018., 19:42   #3234
Quote:
valentinasv98 kaže: Pogledaj post
Hej ljudi, imam pitanje zbog prezimena mog pradede.
Dugo sam se bavila podrijetlom oca moje bake. Moja je baka rođena u Slavoniji, ali otac je umro rano. Nažalost, malo je poznato o njemu, čak njezina majka navodno ne zna mnogo o njegovu podrijetlu. Njegovo prezime bio je Krhatlić i rođen je početkom 1900. u Tuzli. Bio je musliman, a zatim je postao katolik kad se udao za majku moje bake. On je bio u N.D.H. Živio i bio je za HR. Kad je počeo rat on je ostao za HR .Nije volio partizane u kojemu su bili Srbi i zato su ga ubili jer je bio protiv Jugoslavije  Primijetila sam da vrlo malo ljudi ima ovo ime. Ima li netko od vas ideju? Hvala vam puno!
Krhatli (tako ili kreolizirano) znači nešto na turskom jeziku kao u ovoj rečenici na pr.
Quote:
Izjavu jednog dunjaluckog funkcionera koji se i odvise samouvereno ponasa, sto ti kao vrednu za prenosenja prihvatas i nacina na koji primecujem da zbog iste likujes mozda i najbolje definisu tvoje unutrasnje stanje odnosno tvoj krhatli stav prema nasem verskom autoritetu.
koju sam našao ovdje.

Moj Google Turkish mi nažalost ne može pomoći da doznam značenje te riječi.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2018., 19:45   #3235
Quote:
Dilberth kaže: Pogledaj post
Krhatli (tako ili kreolizirano) znači nešto na turskom jeziku kao u ovoj rečenici na pr.
koju sam našao ovdje.

Moj Google Turkish mi nažalost ne može pomoći da doznam značenje te riječi.
Na uzbečkom jeziku krhatli znači lud. Uzbečki jezik (uzb. O'zbek tili/Ўзбек тили, O'zbekcha/Ўзбекча, أۇزبېك) najrasprostranjeniji je turkijski jezik u srednjoj Aziji. Vjerojatno je tako krhatli ušao u standardni turski jezik pa onda u bosanski. Google Prevoditelj prevodi bosansku riječ krhatli na hrvatski kao gužva. U turskom atli(kratko i) znači konjanički.
__________________
Tko drugome sreću želi, sam u nju pada. Volite se ljudi, ne budite ljudožderi.
G.W.F. Hegel "Sretan je onaj koji je svoje postojanje uskladio sa svojim posebnim karakterom, htijenjem i voljom, pa na taj način, u svom postojanju, uživa u samom sebi"
"Revolucionarno je reći istinu" - Antonio Gramsci
lavore is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2018., 21:10   #3236
Quote:
lavore kaže: Pogledaj post
Na uzbečkom jeziku krhatli znači lud. Uzbečki jezik (uzb. O'zbek tili/Ўзбек тили, O'zbekcha/Ўзбекча, أۇزبېك) najrasprostranjeniji je turkijski jezik u srednjoj Aziji. Vjerojatno je tako krhatli ušao u standardni turski jezik pa onda u bosanski. Google Prevoditelj prevodi bosansku riječ krhatli na hrvatski kao gužva. U turskom atli(kratko i) znači konjanički.
Ha ha, lud kažeš! Tu si vjerovatno u pravu, ali da utješimo našeg prijatelja Valentina, lud i hrabar imaju nekako isto značenje.
Naš poznatiji turcizam "delija", koji dolazi iz otomanskog turskog, imena kao Deli-Radivoje, označevaju izvanredno hrabrog čovjeka,(ludo hrabrog), ali na današnjem turskom "deli" znači lud. Atli znači konjanik i prema tome prezime Krhatlić znači "sin od ludo-hrabrog konjanika". OK?
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.07.2018., 21:48   #3237
Prezime Krhatlić

Nisam našla tursku riječ na Google translate našla sam hrvatsku riječ!

http://hjp.znanje.hr/index.php?show=...elhlXRg%3D
Krhati
Definicija

1.(što) udarima činiti da se što razbije u više komada [krhati kamen]; razbijati, tucati2.(se, što) upotrebom (se) oštećivati na površini, usp. otkrhnuti
valentinasv98 is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.07.2018., 22:06   #3238
Quote:
valentinasv98 kaže: Pogledaj post
Nisam našla tursku riječ na Google translate našla sam hrvatsku riječ!

http://hjp.znanje.hr/index.php?show=...&id=elhlXRg%3D
Krhati
Definicija

1.(što) udarima činiti da se što razbije u više komada [krhati kamen]; razbijati, tucati2.(se, što) upotrebom (se) oštećivati na površini, usp. otkrhnuti
Osobno ne znam za niti jedan turcizam gdje je kombinirana slavenska riječ sa turskom, ali ako ti se sviđa "sin skrhanog (traljavog) konjanika", neka ti tako i bude.
Dilberth is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.09.2018., 17:46   #3239
zna li neko jesu li Horvati u madjarskoj većinom jevreji ili je ovo poseban slučaj?
ima li objašnjenja kako je nastalo ovakvo prezime u jevreja?

https://forum.krstarica.com/attachme...8&d=1536154509
snouden is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2018., 22:59   #3240
Quote:
snouden kaže: Pogledaj post
zna li neko jesu li Horvati u madjarskoj većinom jevreji ili je ovo poseban slučaj?
ima li objašnjenja kako je nastalo ovakvo prezime u jevreja?

https://forum.krstarica.com/attachme...8&d=1536154509
kako si mislio da su većinom jevreji, pa tamo ima oko 200 tisuća ljudi sa prezimenom horvat..

nisam istraživao povijest židova u madžarskoj i tog prezimena kod njih ali mogu nekom logikom reći da su možda ti židovi dolazili iz hrvatske ili bosne u tursko vrijeme ili su dolazili iz pravca južne poljske te su moguće od tamo donijeli to prezime...postoji asimilacija, udaja i ženidba sa lokalnim stanovništvom..

Quote:
The first historical document relating to the Jews of Hungary is the letter written about 960 CE to King Joseph of the Khazars by Hasdai ibn Shaprut, the Jewish statesman of Córdoba, in which he says that the Slavic ambassadors promised to deliver the message to the King of Slavonia, who would hand the same to Jews living in "the country of Hungarian",

Quote:
The cruelties inflicted upon the Jews of Bohemia induced many of them to seek refuge in Hungary. It was probably the immigration of the rich Bohemian Jews that induced Coloman soon afterward to regulate commercial and banking transactions between Jews and Christians. He decreed, among other regulations, that if a Christian borrowed from a Jew, or a Jew from a Christian, both Christian and Jewish witnesses must be present at the transaction.
https://en.wikipedia.org/wiki/Histor...es_before_1095
hrvat22 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:14.