Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija

Rekreacija Trčanje, teretana, plivanje, bicikl, joga, planinarenje, oprema, ostali načini dangubljenja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.08.2010., 20:05   #61
http://www.google.hr/images?q=yoga+pose+warrior&oe=utf-8&rls=org.mozilla:en-USfficial&client=firefox-a&um=1&ie=UTF-8&source=univ&ei=J89qTOqMOtCYOKvg-Y0J&sa=X&oi=image_result_group&ct=title&resnum=1&ved=0CCQQsAQwAA&biw=1118&bih=608

ratnik

u početku sam jedva mogla savinuti koljeno, a s vremenom (mjeseci i mjeseci ) sve niže i sve stabilnije.
Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2010., 20:10   #62
Quote:
Zli Mali Medo kaže: Pogledaj post
jednaka je grada koljena svima, pa sad
je, teoretski. al nije zapravo.

ne znam kakve si konstitucije, al ljudi su obično ili dosta snažni, kako u mišićima, tako i u zglobovima, ali nisu fleksibilni. drugi su jako fleksibilni, al im nedostaje snage. neki su između, na pol puta, ni vrit ni mimo. za svaki tip ide drugačija rehabilitacija i drugačiji ritam i drugačiji tempo. nemre drugačije.
Morgan is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 14:08   #63
ljudi, treba mi pomoć. Prije 2 tjedna sam ozlijedila koljeno, krivo sam stala i nešto se zarotiralo, krcnulo, čuo se čudan zvuk, mislim da je donji dio noge rotirao u jednom, a gornji dio u drugom smjeru. Nisam imala oteklinu ni podljev, ali tjedan dana nisam stala na nogu. Sad skakućem sa štakom, po kući hodam bez nje i (magnetska rezonanca mi je za 18 dana). Sumnjaju na ozljedu medijalnog meniskusa i ev. uzdužnog, možda čak križnog ligamenta, i da ću vjerojatno morati na artroskopiju ako je to. Boli najviše s lijeve prednje unutrašnje strane (desno koljeno), pogotovo ako ne pazim u zarotiram ga, tu nešto popusti, pobjegne, zaboli. Ispružit mogu do kraja uz malu bol, savit skoro do kraja.
E sad, vi koji imate iskustva - kolika je težina ozljeda, što mislite?
Čitajući ovaj topic vidim da preporučujete vježbanje - smijem li pokušati voziti kućni bicikl (imam spin bike, inače redovno i puno vježbam i sad sam luda jel ne mogu)??????? Ako i jest neka od ovih ozljeda, smijem li vježbati prije operacije ili ne - mogu li pogoršati stanje?
Zahvaljujem na odgovoru.
viridiana is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.09.2010., 14:14   #64
Quote:
viridiana kaže: Pogledaj post
smijem li pokušati voziti kućni bicikl ...?
ne

Quote:
viridiana kaže: Pogledaj post
- mogu li pogoršati stanje?
da.

čekaj nalaze.
ssnjoff is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.01.2011., 22:03   #65
Smile eej ljudi...

ovako ...moje ime je anamarija i imam 15 god..trenirala sam odbojku 3 godine i onda su mi poceli problemi s koljenima...
ustanovili su mi da imam tzv. "bolest rasta" ali i pomaknutu desnu casicu koljena koja me muci vec od 6 mj pr. godine...isla sam na terapije vec 8 tjedana ... i rekli su mi da moram ojacat te natkoljenicne misice,kvadriceps sta li vise...
pokazali su mi neke vjezbe koje radim vec 2 mj malo je bolje al opet bih htjela da mi se sto prije ispravi casica...imate kakve savjete il jos neke vjezbe koje bih trebala radit? unaprijed hvala...
lovricha is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2012., 16:52   #66
bi li mi netko mogao preporuciti privatnog ortopeda ili dobrog privatnog fizioterapeuta u zagrebu?
sweet dancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.07.2012., 21:46   #67
koje bi bile najlakse, odnosno najsigurnije moguce vjezbe za zadnju lozu? na kvadricepsima radim vec neko vrijeme (staticke vjezbe, bicikl), al' zadnja loza mi nije neka sreca. imam hondromalaciju patele. cucanj i klecanje su bolni i nezgodni pa mi je ortoped rekao da ih izbjegavam.

nije mi bitno ako vjezbe nisu pretjerano ucinkovite, glavno da su za pocetak sto sigurnije. postala sam strpljiva radeci staticke vjezbe. za odlaske u teretanu nisam ni spremna, ni raspolozena.

gledala sam neke filmice za hamstring curls. samo ne znam da li da pokusavam ili ne. kad legnem pa savijam nogu bez ikakvog tereta, koljeno mi ili skljoca ili zvecka, nije bas ugodan osjecaj. imam onu malu lopticu softicu, mozda da krenem s njom medju nogama? paradoksalno, na biciklu mi nikad nista ne skljoca. i zanima me kako najsigurnije izvesti onaj lagani cucanj sa stolicom iza (ne znam ni kak' se to zove)?

hvala!
__________________
you're so vain - i bet you think this song is about you
sympathy for the devil
*jezebel* is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 10:06   #68
Vidim da postoji tema o ozlijedama pa da ne otvaram novu.

Dakle problem se desio prije cca. 10 dana i to ne za vrijeme trčanja što je najgore. Mislim da sam nezgodno sjedila na koljenu predugo jedno večer i kad sam se digla osjetila sam oštru bol u koljenu, bez klecanja, brzo je prošlo. Drugo jutro sam se igrala cijelo prijepodne s djetetom i puzala po podu, a kasnije sam išla trčati… tu je nsatala mala bol koju sam ignorirala i otrčala kojih 8 km, kao što to i inače radim. U toku dana mi je koljeno grozno naoteklo, ali me nije jako boljelo iako mi je bila znatno smanjena pokretljivost i nisam baš bila 100% sigurna kad sam stala na tu nogu. Čudan je osjećaj to bio, više kao da mi nešto smeta u koljenu nego da me boli. Uglavnom, navečer sam to namazala deep reelefom i to se do jutra sve znatno smirilo. Pošto sam prije koji dan imla 2 manja kirurška zahvata (na leđima i ruci) otišla sam na previjanje i iskoristila priliku da to kažem sestri ili doktorici. No sestra je rekla da to nije ništa obzirom da se otok povukao, kao i bol i svi popratni osjećaji. Narednih tjedan dana nisam trčala što zbog previše obaveza, a i mislila sam si nek mi koljeno malo miruje i odmori se i jučer sam opet krenula, zagrijavanje, istezanje, pa trčanje, no isti problem se pojavio, ne u tolikoj mjeri, ali evo i sada me smeta, a koljeno me mrvicu boli pri ekstremnom savijanju ili ispružanju noge.

Sad, šta da radim? Ići kod doktora zbog toga ili jednostavno staviti onaj neki zavoj što malo stisne koljeno (ne znam kako se to zove )….

Helpajte mi, jako mi je stalo do trčanja i ne mislim prestati, ali ne mislim si ni sjebat nogu (samo mi još to treba ).
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 12:31   #69
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
Vidim da postoji tema o ozlijedama pa da ne otvaram novu.

Dakle problem se desio prije cca. 10 dana i to ne za vrijeme trčanja što je najgore. Mislim da sam nezgodno sjedila na koljenu predugo jedno večer i kad sam se digla osjetila sam oštru bol u koljenu, bez klecanja, brzo je prošlo. Drugo jutro sam se igrala cijelo prijepodne s djetetom i puzala po podu, a kasnije sam išla trčati… tu je nastala mala bol koju sam ignorirala i otrčala kojih 8 km, kao što to i inače radim. U toku dana mi je koljeno grozno naoteklo, ali me nije jako boljelo iako mi je bila znatno smanjena pokretljivost i nisam baš bila 100% sigurna kad sam stala na tu nogu. Čudan je osjećaj to bio, više kao da mi nešto smeta u koljenu nego da me boli. Uglavnom, navečer sam to namazala deep reelefom i to se do jutra sve znatno smirilo. Pošto sam prije koji dan imla 2 manja kirurška zahvata (na leđima i ruci) otišla sam na previjanje i iskoristila priliku da to kažem sestri ili doktorici. No sestra je rekla da to nije ništa obzirom da se otok povukao, kao i bol i svi popratni osjećaji. Narednih tjedan dana nisam trčala što zbog previše obaveza, a i mislila sam si nek mi koljeno malo miruje i odmori se i jučer sam opet krenula, zagrijavanje, istezanje, pa trčanje, no isti problem se pojavio, ne u tolikoj mjeri, ali evo i sada me smeta, a koljeno me mrvicu boli pri ekstremnom savijanju ili ispružanju noge.

Sad, šta da radim? Ići kod doktora zbog toga ili jednostavno staviti onaj neki zavoj što malo stisne koljeno (ne znam kako se to zove )….

Helpajte mi, jako mi je stalo do trčanja i ne mislim prestati, ali ne mislim si ni sjebat nogu (samo mi još to treba ).
Postoji razlika izmedju nacina kretanja kod razlicitih vrsti trcanja, motorika je drugacija visno o tome da li se trci srednja pruga ili sprint. Mnogi nazalost misle da je trcanje - jogging, a jogging to uopce nije.Kod trcanja aktivno je oko 70% misica tijela, tijekom sprinta oko 99%. Prilikom tzv jogginga radi oko 10% misica tijela, te je motorika takva da zdrastveno ugrozava velik broj djelova tijela.

Prva stvar koja strada od jogginga su obicno koljena. Prilikom trcanja noge rade u vucnom i potisnom smjeru, tijekom sprinta se aktivira i izrazen izbacaj noge prema naprijed. tijekom jogginga obicno rekreativci dizu svoje tijelo i nabijaju ga na koljeno jedne noge te tako opetovanim velikim brojem ponavljanja unistavaju vlastita koljena. Druga stvar koja se zna javljati je bol u lumbalnom djelu ledja uslijed krive posture, udar u koljeno se uslijed slabe gipkosti prenosi na taj dio kraljeznice cime se misici tog djela ledja znaju zgrciti te rijetko popustaju ako se osoba ne isteze ili masira doticne misice u cilju razbijanja nakupina mlijecne kiseline i pokusaja vracanja potpune cirkulacije. Dalje posljedice poput nepravilnog disanja koje mogu dovesti do problema s tlakom nisu vrijedne spomena, ali dobro bi bilo konzultirati se s strucnom osobom da vidi koliko je stete do sad napravljeno krivim nacinom 'trcanja'. Oni koji zele znati vise neka promotre kako se tijelo ponasa tijekom trka a kako tijekom jogginga u usporenoj snimci, te primjete nabijanje na koljeno noge na koje se osoba docekuje. U SAD je vise invalida godisnje koji su sami sebe ozljedili joggingom nego invalida iz rata u Iraku.

Trenutno bi bilo bolje prvo otkloniti uzrok boli odnosno prestat s krivim nacinom 'trcanja', s joggingom. Izmjereno vrijeme spomenutih 8km vjerojatno ce pokazat da je trcanje bilo presporo, prvi pokazatelj da motorika nije primjerena ljudskom tijelu. Koljeno je bitno za kretanje i steta bi bilo 'potrositi' meniskus i ligamente joggingom. Buduci da je jogging koncentrirano prenaprezanje meniska, ligamenata, tetiva i vezivnog tkiva koljena u smanjenom kratkom opsegu pokreta, tipicna bol koja se javlja je upravo u punoj fleksiji i ekstenziji pokreta koljena gdje je doslo do atrofije. Ako bi nastavili s takvim nacinom jogginga, moglo bi doci do bursitisa u koljenu i jace upale ili cak pojave vode u koljenu. Lijecnici ne mogu vidjeti stanje koje je nastajalo dugim procesom ostecivanja koljena pa pretpostave da je uzrok prestao/nestao ako je otok splasnuo. Tad mnogi rekreativci stave steznik na koljeno i nastave udarati po vlastitom koljenu svom tezinom svoga tijela.

Bol je znak da nesto nije (izvodjeno) kako treba te da treba stati s takvim nacinom rekreacije. Bilo bi dobro konzultirati se s ortopedom koji moze pregledati funkciju koljena te eventualno napraviti MR snimku ako je on trazi. Najbolja samopomoc u ovom trenutku je mirovanje i vjezbati druge djelove tijela tako da se vidi hoce li bol prestati nakon kojih tjedan do dva tjedna. Ukoliko ni tad bol ne bi prestala, obvezno otici do lijecnika opce prakse po uputnicu za ortopeda.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 13:02   #70
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
Vidim da postoji tema o ozlijedama pa da ne otvaram novu.
Helpajte mi, jako mi je stalo do trčanja i ne mislim prestati, ali ne mislim si ni sjebat nogu (samo mi još to treba ).
jeste li kod istezanja zapazili da vam je zadnji bedreni mišič i gluteus na nozi gdje vas boli koljeno zategnutiji nego prije ?

obično je glavni uzrok bolova u koljenu prekratak harmstring i prenapet gluteus koji sprječava pravilan pokret noge kod trčanja i time stavlja koljeno pod preveliko obterecenje i krivo kretanje koljenskog zgloba te oticanje i bolove na tom području.
Aleš Ernst is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.03.2014., 14:23   #71
Quote:
Aleš Ernst kaže: Pogledaj post
jeste li kod istezanja zapazili da vam je zadnji bedreni mišič i gluteus na nozi gdje vas boli koljeno zategnutiji nego prije ?

obično je glavni uzrok bolova u koljenu prekratak harmstring i prenapet gluteus koji sprječava pravilan pokret noge kod trčanja i time stavlja koljeno pod preveliko obterecenje i krivo kretanje koljenskog zgloba te oticanje i bolove na tom području.
Ne, nisam primjetila ništa od toga niti je bol bila jaka, više kao da ne nešto smeta, a nije se niti pogoršalo odmah nego tek nakon par sati. Meni se čini kao da sam si nešto istegnula u nezgodnom sjedećem položaju večer prije toga jer me koljeno boljuckalo već cijelo prijepodne i da sam si trčanjem dodatno pogoršala. Inače nisam imala nikad sličnih problema i pažljiva sam po pitanju svega što je korisnik dangerzone spominjao.

Ne znam bih li zbog toga trebala kod liječnika ili opet pustiti tjedan dana pa da vidim kako će onda reagirati. Poslije jučerašnjeg trčanja mi nije naoteklo, samo me jedva primjetno boljuckalo i to kod maximalne skvrčenosti ili ispruženosti. S mišićima je sve ok, bar se tako čini.

@d-zone, hvla na trudu.
__________________
I took a deep breath and listened to the old brag of my heart. I am, I am, I am...
Floverka is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.03.2014., 01:44   #72
Quote:
Floverka kaže: Pogledaj post
Ne, nisam primjetila ništa od toga niti je bol bila jaka, više kao da ne nešto smeta, a nije se niti pogoršalo odmah nego tek nakon par sati. Meni se čini kao da sam si nešto istegnula u nezgodnom sjedećem položaju večer prije toga jer me koljeno boljuckalo već cijelo prijepodne i da sam si trčanjem dodatno pogoršala. Inače nisam imala nikad sličnih problema i pažljiva sam po pitanju svega što je korisnik dangerzone spominjao.

Ne znam bih li zbog toga trebala kod liječnika ili opet pustiti tjedan dana pa da vidim kako će onda reagirati. Poslije jučerašnjeg trčanja mi nije naoteklo, samo me jedva primjetno boljuckalo i to kod maximalne skvrčenosti ili ispruženosti. S mišićima je sve ok, bar se tako čini.

@d-zone, hvla na trudu.
Tesko je s ovako malo informacija ista reci, ali dobro bi bilo razlikovati bol od istegnuca, upale, nateknutosti ili iscrpljenosti. Pomoglo bi znati gdje se tocno osjecaj javlja, kakav je te na kojem mjestu je doslo do oticanja. Ovako to moze biti i najobicnije preskakanje patelarne tetive ili nesto slicno, sto nije bol.
dangerz0ne is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 03:07   #73
Evo da malo oživim temu, a i po mogućnosti dobijem koji dobar savjet? Naime počela sam s intenzivnijim vježbanjem prije točno dvije godine, i odma u startu iz neznanja pogrešno radila čučnjeve i zeznula desno koljeno, no to nije bilo nista strasno, malo bi kvrckalo kod par vrsta cucnjeva i burpeesa, ostalo ok. Nije bilo boli i ja sam nastavila sve normalno vjezbati (trcanje, resistance training (kayla itsines), hiit itd.) uglavnom puno skakutanja u kombinacija s utezima itd. Sve je bilo koliko toliko do unazad godinu dana kad su poceli pomalo bolovi, javila sam se strucnjaku, potom na pocetkom ljeta 2015. mi se doslovno iznenada zeznulo i drugo koljeno (u trenutku kad sam digla nogu s poda na kauc u skrvcenu pozu, samo se desio skljoc, i nakon tri dana pocelo bolit i micat se kao tamo vamo i pri laganom hodu po kuci.) Otisla sam fizijatru koji je ustvrdio da imam skakacko koljeno (chondromalatio patellae), tj. da mi nije dobro "uzlijezbljena" casica koljena i da leta kako ja izvodim te svoje vjezbice. Krenula sam na fizikalnu gdje sam radila najobicnije vjezbe istezanja, ali sam je morala prekinut. Naime vec pola godine mirujem i nista ne radim, osim nekih duzih setnjica tu i tamo, i nedavno sam odradila kratki hiit da vidim reakciju i naravno odma je pocelo boljeti iduci dan. Sad i kad mirujem bol se javlja sve jaca i jaca. Novu fizikalnu ne mogu dobiti prije 4.mjeseca najranije. Ocajna sam, zeljna sam vjezbanja, obozavala sam te vjezbe jer nisu bile monotone i dale bi vrhunske rezultate u kratko vremena. A uostalom udajem se na jesen i htjela bih skinuti jedno 3 kg i zategnuti se. Neznam vise sto radit
madame_tamara is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 11:19   #74
Kako stojiš sa bicikliranjem? Bicikl je obično super za osobe koje imaju problema s koljenima.
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 12:20   #75
Quote:
tvuk kaže: Pogledaj post
Kako stojiš sa bicikliranjem? Bicikl je obično super za osobe koje imaju problema s koljenima.
Nikako, nemam ga, heh.. al planiram ga nabavit vec duze vrijeme. Tako da bi mogla sad sto prije. Ma eto,zeljna sam neke konkretne tjelovjezbe,samo me zbog boli strah da ne zeznem koljena jos vise. Jer ovako mi preostaje radit samo trbusnjake i sklekove po podu
madame_tamara is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.01.2016., 17:29   #76
Quote:
madame_tamara kaže: Pogledaj post
Evo da malo oživim temu, a i po mogućnosti dobijem koji dobar savjet? Naime počela sam s intenzivnijim vježbanjem prije točno dvije godine, i odma u startu iz neznanja pogrešno radila čučnjeve i zeznula desno koljeno, no to nije bilo nista strasno, malo bi kvrckalo kod par vrsta cucnjeva i burpeesa, ostalo ok. Nije bilo boli i ja sam nastavila sve normalno vjezbati (trcanje, resistance training (kayla itsines), hiit itd.) uglavnom puno skakutanja u kombinacija s utezima itd. Sve je bilo koliko toliko do unazad godinu dana kad su poceli pomalo bolovi, javila sam se strucnjaku, potom na pocetkom ljeta 2015. mi se doslovno iznenada zeznulo i drugo koljeno (u trenutku kad sam digla nogu s poda na kauc u skrvcenu pozu, samo se desio skljoc, i nakon tri dana pocelo bolit i micat se kao tamo vamo i pri laganom hodu po kuci.) Otisla sam fizijatru koji je ustvrdio da imam skakacko koljeno (chondromalatio patellae), tj. da mi nije dobro "uzlijezbljena" casica koljena i da leta kako ja izvodim te svoje vjezbice. Krenula sam na fizikalnu gdje sam radila najobicnije vjezbe istezanja, ali sam je morala prekinut. Naime vec pola godine mirujem i nista ne radim, osim nekih duzih setnjica tu i tamo, i nedavno sam odradila kratki hiit da vidim reakciju i naravno odma je pocelo boljeti iduci dan. Sad i kad mirujem bol se javlja sve jaca i jaca. Novu fizikalnu ne mogu dobiti prije 4.mjeseca najranije. Ocajna sam, zeljna sam vjezbanja, obozavala sam te vjezbe jer nisu bile monotone i dale bi vrhunske rezultate u kratko vremena. A uostalom udajem se na jesen i htjela bih skinuti jedno 3 kg i zategnuti se. Neznam vise sto radit
imaš pp
brunejz is online now  
Odgovori s citatom
Old 20.01.2016., 15:54   #77
Quote:
tvuk kaže: Pogledaj post
Kako stojiš sa bicikliranjem? Bicikl je obično super za osobe koje imaju problema s koljenima.
Razmišljam o kupnji nove bicikle da bar 5 toplih mjeseci rasteretim koljeno, ali znanstvena je fantastika odlučiti se za koju vrstu i model...mtb, road, ciklokros...pa onda unutar kategorije koju izabereš 1000 zašto, 1000 zato.

Ispadne lakše stisnut zube i trčati sa bolom u koljenu.
zaphod is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.01.2016., 13:26   #78
Quote:
madame_tamara kaže: Pogledaj post
/cut
Neću slati preko pp-a, jer mi je nevjerojatno da neki ljudi daju korisne info, al opet ne javno.. Čemu?

Uglavnom, borim se sa skakačkim koljenima već godinu dana i bio sam u sličnom stanju kao i ti, da sam jedva hodao, sad sam oporavljen skoro do kraja. Nisam doktor, ali sam pročitao sam sve moguće članke na internetu pa da podijelim neka svoja saznanja, možda pomogne.

Dakle, (moj) ključni problem nije bio u koljenima nego u svemu ostalome, skakačka koljena su posljedica načina života koji sam vodio, a to je:
1. Sjedenje minimalno 12h na dan - slabi gluteusi - mišići guzice, ANTERIOR PELVIC TILT -zdjelica okrenuta prema dolje = slaba zadnja loža iliti hamstringsi, slaba jezgra (trbušni zid), skraćeni hip flexori.
2. Loše držanje - pogrbljen od kad znam za sebe.
3. Hodanje sa stopalima okrenutima prema van (opet posljedica sjedenja i mišićnog disbalansa).
3.1. kad sam to ispravio su mi koljena bila okrenuta prema unutra umjesto ravno i primjetio sam da pri čučnju ili deadliftu s jednom nogom - jedna noga mi propada prema "unutra".
= VELIKI MIŠIĆNI DISBALANS I LOŠA OPĆA MOBILNOST, POSEBICE KUKOVA I GLEŽNJEVA. Što dovodi do ogromnog opterećenja na koljena koja nadoknađuju slabost mišića i trpe lošu motoriku i dolazi do pucanja niti tetive koje pri zacijeljivanju ne zarastaju kako bi trebale već nastaju ožiljkasta tkiva koja ne dopuštaju normalnu funkciju tetive.
Nagađam da si u sličnoj situaciji...

PRIJEDLOG:
Prvo uzmi malu pauzu dok ti se upala ne smiri, za to vrijeme osvjesti to da se moraš pravilno držati - ramena opuštena i malo natrag, prsa visoko - želudac uvućen, stopala prema naprijed kad hodaš, i glava gleda ravno, a ne dolje u pod.

Nemoj piti nikakve protuupalne lijekove jer oslabljuju tetivu i može doći do jačih oštećenja. Također, meni je pomagala terapija toplinom, znači grijanje onih gelova i stavljanje na koljena. Problem je što je ta patelarna tetiva slabo prokrvljena, tako da strašno sporo zarasta i potrebno je toplinom pospješiti prokrvljenost. Hladnoća je u mom iskustvu, a i po onome što sam pročitao loša za kronične upale jer smanjuje prokrvljenost. Kod akutnih ozljeda je obrnuto. Meni je jedan prijatelj savjetovao gelove sa kamforom koji pospješuju zarastanje tetiva i mišića, imaš za životinje taj neki gel zeleni, ne mogu se sjetiti kako se zove, ali košta oko 100kn i ima jaki miris po menti. Meni je koristio za olakšanje, ali ništa predrastično. Također bilo kakvi oni remenčići i trake za koljena samo skrivaju simptome i slabe tetivu, tako da to nikako ne preporučam.

Izbjegavati bilo kakve HIIT treninge i trčanje! Ali nikako dugo mirovati jer to može dovesti do slabljenja tetive.
Plan treninga:
Kako ojačati tetivu i pospješiti zarastanje - čučnjevima s naglaskom na ekscentrični dio, što se postiže time da se čučnjevi rade na kosoj dasci ili nečem sličnom - VIDEO.

Ostalo je jačanje hamstringsa, gluteusa, jezgre. Plankovi, glute mostovi i slične vježbe su odlične za to. I kupi foam roller, odlična stvar za samomasažu, malo istraži na netu o tome, a imaš ih u svim tim sportskim dućanima za cca 150kn.

Sad sam shvatio da većina toga što sam napisao piše na ovom linku:
http://www.fix-knee-pain.com/blog/ne...Tendonitis.pdf
Pa si pogledaj i počni s treningom

Još par korisnih linkova:
http://www.fix-knee-pain.com/unbreakable/
http://fitnesspainfree.com/knee-pain...e-pain-part-1/
http://www.runnersworld.com/injury-t...ause-pronation
https://breakingmuscle.com/video/str...ignment-part-1

Sretno i budi spremna da će te tu i tamo opet bolje koljeno i tad sve ispočetka, ali moraš naći svoj ritam - što ti je previše, a što premalo.

EDIT: Sad sam tek vidio što piše u zagradi... Skakačko koljeno nije isto što i chondromalacia patellae. Doktori, koliko god više znaju od mene i drugih ljudi, opet imaju jako malo saznanja o skakačkom koljenu iliti patelarnoj tendinozi, jer se o tome jako malo zna, a i što je otkriveno je otkriveno tek nedavno... Tako da ako ti je doktor rekao da je to ista stvar - nije u pravu. O tome ne znam baš mnogo, pretpostavljam da mnogo od ovoga gore vrijedi i za to... Evo neki link za info: http://www.knee-pain-explained.com/c...iapatella.html
__________________
Pasji Scott!

Zadnje uređivanje Ralph : 21.01.2016. at 13:42.
Ralph is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:56.