Natrag   Forum.hr > Razno > Arhiva > Chat teme

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.06.2006., 16:30   #201
nastavak swonkove diete

MLIJECNI PROIZVODI. Svi mlijecni proizvodi moraju biti bezmasni ili sadrzati ne vise od 1 grama zasicenih masnoca po porciji (serviranju). Preporucena dnevna kolicina sastoji se od (2) serviranja (porcije).

(1 salica = 1 serviranje_porcija)

Slijedeca hrana je dozvoljena u neogranicenim kolicinama:
• Bezmasno ili polumasno mlijeko
• Bezmasno mlijeko u prahu
• Bezmasni buttermilk (bez dodatka maslaca)
• Bezmasni posni sirevi (kao ricotta ili svjezi kravlji sir posni)
• Bezmasni sirevi
• Bezmasna kisela vrhnja
• Bezmasni jogurti
• Nemasni sladoled


Proizvodi koje treba izbjegavati:
• Margarin
• Maslac
• Mast
• Kakao maslac
• Cokosovo ulje
• Palmina ulja
• Hidrogena ulja
• Imitacije gore navedenih proizvoda

JAJA. Bijelo od jaja (bjelanjak) ne sadrzi masnoce. Zuto od jajeta (zumanjak) uglavnom sadrzi 5 garama zasicenih masnoca. Mozete si dozvoliti maksimalno 3 jaja sedmicno, ali ne vise od jednoga po porciji. Jedno cijelo jaje sadrzi = 5 grama zasicenih masnoca.

Nije potrebno zbrajati svaku minimalnu kolicinu masti ili ulja koji se nalaze u sjemenkama, cerealima, ili u rizi i pasti koje sadrzi vasa dieti. Bitno je da znate da preporucena doza od (4) serviranja (porcije).

ZITARICE. Prednost treba dati zitaricama punog zrna i jesti ih sto cesce moguce. Rafinirani proizvodi daju jako malo vitamina. Sve vrste kruha su dozvoljene. To ukljucuje bijeli kruh, integrali kruh, kruh od normalnog kvasca, engleske fokace, francuski kruh (baget) i sve vrste kruha koje su nam na raspolaganju. Naravno prirodne zitarice daju dieti “massu” i pomazu u eliminaciji toksina. Iako i ovi proizvodi mogu sadrzavati minimalnu kolicinu nezasicenih masi, one su vec ukljucene u sadrzaj diete. Treba se izbjegavati masni kruh, pekarske proizvode, torte ili bilo koje proizvode koje sadrze u sebi hidrogena ulja poput kokosovog ulja, palminog ulja, masnoca, maslaca, margarina, ili nedefinirane vrste ulja (poput olio vegetale).

Hladni i topli cereali (zitarice) su dozvoljeni u ovoj dieti. Inace one najekonomicnije (koje kostaju najmanje) najcesce su i one sa najmanjom kolicinom zasicenih masnoca.

PASTA I RIZA. Rafinirana pasta i riza (bijela) su dozvoljene u neogranicenim kolicinama, ali svakako bi se trebalo preferirati onu punog zrna (nerafiniranu).

KREKERI. Krekeri koji ne sadrze konzervanse, maslac, margarin ili procesirana ulja su dozvoljeni. Izbjegavajte sve industrijski pripremljene cipseve i krekere.

PEKARSKI PROIZVODI. Industrijski pripremljeni kolaci najcesce sadrze , maslac, margarin ili/i procesuirana ulja. Zbog toga bi trebalo izbjegavati ovakav tip hrane.

KOMERCIJALNA, INDUSTRIJSKI PRIPREMLJENA HRANA. Sve „konzerve“ili hrana koja se nalazi u konzervama sadrzi procesuirana ulja (hidrogena), ili maslac, uglavnom sve konzerve koje po svom sastojku prelaze 1 gram zasicenih masnoca po serviranju treba izbjegavati. Neki proizvodi u konzervama su prihvatljivi ali uvijek treba citati etikete na proizvodima te provjeravati velicine porcije.

NADJEVI. Sa izuzetkom majoneze, svi nadjevi kao sto je senf, kecap, barbeque nadjev, tabasko i ostali zacini su dozvoljeni u neogranicenoj kolicini. Majoneza sadrzi nezasicene masne kiseline (ulje) i mora ulaziti u vasu dnevnu dozvoljenu kolicinu ulja (treba pazljivo s njom).

• 2 cajne zlicice majoneze ili dressinga za salatu (kupljenog), = 1 cajna zlicica ulja
• 1 cajna zlicica domace majoneze = 1 cajna zlicica ulja
• 1 jusna zlica. "bezmasne" majoneze = 1 cajna zlicica ulja
• Bezmasni dresing za salatu = nula (0) masti i ulja


PICA.
Kofein. Proizvodi koji sadrze u sebi kofein povecavaju nervozu i probleme kod spavanja, kao i frekvenciju i hitnocu potrebe za uriniranjem. Zbog toga je potrebno limitirati potrosnju ovih pica na maksimalno 3 salice dnevno. Ako se pogorsaja bilo koji od tri gore navedena simptoma treba potpuno izbaciti kofein.

Primjer:
1 salica kave + 1 salica caja + 1 salica kole = sveukupno 3 salice dnevno.
3 salice kave ili 3 salice caja ili 3 salice kole = sveukupno 3 salice dnevno..

U bilo kojoj kombinaciji vi odlucite kombinirati unos kofeina, dnevni unos nikada nesmije preci kolicinu od 3 salice.

Alkohol. Vecina pacienata postaje jako sensibilna na alkoholna pica. Jedna casa vina ili jedan koktel za vrijeme vecere je dozvoljeno (ali samo jedna).

ORASCASTI PLODOVI I SJEMENKE (Noci e semi). Oresi i sjemenke su dobar izvor prirodnih ulja kao i esencijalnih masnih kiselina. Komercijalni maslac (od sjemenki) ne sadrzi hidrogena ulja kao ni onaj kupljen u ducanima zdrave hrane, koji takodjer sadrze dobre izvore ulja. Dnevni unos ove vrste hrane pomaze da bi se odrzala dobra razina energije. Ove liste bi se trebalo pridrzavati kako se ne bi presla dnevna dozvoljena kolicina ulja.

• 2 cajna zlicica maslaca od kikirikija ili nekog drugog maslaca od orascastih plodova (proizveden na stari nacin, bez hidrogenih ulja = 1 cajna zlicica ulja
• (oko10) kiki-riki, bademi, ljesnjaci = 1 cajna zlicica ulja
• (oko10) ili bilo koja druga vrsta oraha (kostunjicavog voca) (orasi, ljesnjaci...) = 1 cajna zlicica ulja
• 3 cajna zlicica suncokretovih sjemenka = 1 cajna zlicica ulja
• 3 cajna zlicica bucinih sjemenki (di zucca) = 1 cajna zlicica ulja
• 1/3Energetske plocice = 1 cajna zlicica ulja (miks oraha, ljesnjaka i badema, bucine sjemenke, suncokretove i sezamove sjemenke).

VOCE. Preporucena doza je od dva komada voca dnevno. Svo voce je dozvoljeno u bilo kojoj kolicini. Prednost se daje svijezem vocu posto ono sadrzi vise nutrijenata, slijedi ono zaledjeno pa ono u limenkama.
Dolje navedena voca sadrze nezasicene masne kiseline te moraju biti uracunata u dnevnu dozvoljenu kolicinu ulja i masti.
• Avokado. 1/8 = 1 cajna zlicica nezasicenih masti (ulja) = 5 grama
• Olive. 3 srednje crne = 1 cajna zlicica nezasicenih masti (ulja) = 5 grama
• Olive. 6 srednjih zelenih = 1 cajna zlicica. nezasicenih masti (ulja) = 5 grama


POVRCE. Preporucena kolicina je od 2 salice dnevno 1 salica= 1 porcija. Povrce opskrbljuje tjelo vitaminica i mineralima i bogato je sa esenzijalnim masnim kiselinama. Svakako je preporucljivo ukljuciti raznoliko porvce u vasu dnevnu ishranu.

PERAD. Normalna, srednja porcija je od 120 grama.
Dozvoljeno je meso kokoske ili purana bez kozice..

RIBA. Sva bijela riba je dozvoljena u neogranicenoj kolicini:
Oslic, tuna u vodi, morski pas, .......

Sve vrste rakova (hlap, jastog, rak....) su dozvoljene u neogranicenoj kolicini:
Skampi, rakovi, ostrige, kalamari,jastozi, hlapovi... (Za one pacijente koji imaju visoke vrijednositi kolesterola, shellfish nebi se trebao konzumirati pre cesto.)

Masna riba sadrzi nezasicene masne kiseline i mora uci u dnevnu kolicinu dozvoljene masnoce. Dozvoljena kolicina je od 50 grama (10 cajna zlicica) na dan.

• Tuna, konzervirana u ulju = 1 cajna zlicica ulja (5 grama)
• Tuna, konzervirana u ulju , isprana & ocijedjena = 1 cajna zlicica ulja (5 grama)
• Losos, = 1 cajna zlicica ulja (5 grama)
• Pastrva = 1 cajna zlicica ulja (5 grama)
• Sardine, konzervirane u ulju. = 1 cajna zlicica ulja (5 grama)
• Herring = 1 cajna zlicica ulja (5 grama)



CRVENO MESO. Tokom prve godine diete, crveno meso nije dozvoljeno, ukljucujuci i svinjsko meso.

Slijedece navedeno je meso sa malom kolicinom masti, 85 grama. = 1 cajna zlicica zasicenih masnoca. Dozvoljene su (85 grama) (vagati nakon kuhanja) slijedecih namirnica nakon prve godine.
• Meso sa niskim udjelom masti
• Janjetina (but)
• Iznutrica (kokoske, purana, teleca, svinje)
• Zec

57 grama od mesa srednjeg sadrzaja masnoce= 1 cajna zlicica zasicenih masti. Dozvoljeno je 57 grama slijedecih stvari tokom prve godine.
• Meso sa srednjim udjelom masnoce
• Govedina (samo but)
• Sunka (prsut) (samo but)
• Svinjetina (samo but)
• Kokoska (crno meso, bez koze)
• Puran (, bez koze)


VITAMIN SUPPLEMENTS Slijedeci vitaminiski suplementi su neophodni:
1 mala cajna zlicica ulja oslica (olio di fegato di merluzzo) ili 4 capsule (tezine od 5 grams ulja koji ulaze u dozovljenu dnevnu kolicinu). Ulje jetre oslica sadrzi visokovrijedne nezasicene masne kiseline koje ce vam dati vise energie. Takodjer to ulje smanjuje broj gripa ili prehlada koje imate tjekom godine. Ulje je bogato vitaminima A i D. Vitamini A i D trebali bi se uzimati samo u sklopu jedne vrste multivitamina I minerala na dan (ne mega doze).
• 1 multivitamin sa mineralima
• 1,000 mg. vitamina C
• 400 IU vitamin E
sabrina is offline  
Old 15.06.2006., 09:44   #202
Pozdrav svima,

Evo mene opet sa novim problemima i pitanjima. Djevojka mi je jos uvijek u bolnici na ispitivanju. Sad hoce da joj rade ultrazvuk abdomena jer je imunoloski test pokazao na neki problem u abdomenu. Evocirani potencijali su ok, a ona se sve losije osjeca. Od prije par dana ima jako brujanje u usima i doktori govore da je to od lezanja, ali njoj je isto i kada ustaje i krece se. Sinoc joj se desilo nesto cudno, jedva je mogla da dise i ima osjecaj stezanja u plucima. Citao sam nesto o tome na Swankovom forumu i oni to zovu MS hug-zagrljaj.
Je li imao od vas neko nesto slicno i koliko to moze da traje.
Za ovo brujanje u usima kazu da to nije nista jer su potencijali ok - eto ispade da ona sada izmislja KAd god spomene neki novi problem oni joj daju apaurin kao da ce to rijesiti probleme - kazu da je to samo napad panike.
Snape is offline  
Old 15.06.2006., 22:39   #203
Thumbs up Novi lijek

Evo malo dobrih vijesti.
Ne znam koliko ste u toku ali trenutno se u Sarajevu vrse ispitivanja vec pola godine na novom lijeku razvijenom u Tuzli. Zove se Enkorten i dok se ne zavrse sve faze ispitivanja lijeka tesko da cete uspjeti doci do nekih informacija, ali svakako se treba nadati:
http://www.farmacija.co.ba/riddiagram.htm
Snape is offline  
Old 17.06.2006., 20:42   #204
pozdrav svima! da, slažem se s nastassjom da treba ipak ovo biti top tema, jer je ova bolest tako kompleksna i toliko se malo o njoj u javnosti zna a nije lako razumjeti takva bolesnike niti se zna kako se ponašati s njima. Ja tkđ. ne živim hendikepirana tom bolesću, pušim, pijem kavu, radim( imam vlastitu tvrtku) u kojoj ja držim sve pod kontrolom.... ali nije to bitno. Za viditi sam zdrava, tako da kad nekome kažeš da imaš tu bolest prvo kontaju neš' ti "multipla skleroza"- mačji kašalj. Zatim ja osobno imam problema s raspoloženjem ( uzbrdo, pa nizbrdo, pa euforija pa dramatika, ponekad i suicidnost), promjenim milijun osječaja tokom dana. rješenje- antidepresivi, nebi volila cijeli život a još je pre mnom piti tablete.Onda se brzo zamaram a to nikom nije jasno ili me napadaju ili mi grintaju, onda mi stvore stress i nervozu i sve me to još više blokira, najgore je to što mi to redovito rade ljudi koji kao " me vole". teško je to, a ja sam tip koji ne želim ljude upozoravati na plakove po mozgu i kičmi. Često me boli glava, jučer me bolila bedrena kost onaj spoj bedrene kosti i kuka; nije mi prvi put..... i često me bole noge.
Kad je bila utakmica sad brazil-hrvatska gledala sam je iz livog kuta, i opet kao i prije nego sam izgubila vid na to oko počelo me opet mantati. Zatim pitao je netko za dobrog doktora neurologa.... preporučila bi dr. Meri Matijacu u Splitu na firulama, jer se ona bš specijalizira za MS.
Ja mislim da je bolesnicima najteže to okolno neshvačanje ove bolesti i nepredvidivost relapsa. I meni pogotovo sad liti kad moram raditi punom parom strah me da me ne uhvati relaps i pitam se bili otišla u bolnicu ili nepokretna, čorava ili tko zna kako animirala turiste. Pozdrav svima!
grace is offline  
Old 17.06.2006., 20:57   #205
snape kaže gušenje, meni se desilo nakon što sam izašla iz bolnice par dana, da me navečer uhvatilo svbljenje svugdje po glavi i ujutro kad sam se probudila gušim se, umirem, suze, apsolutno ludilo. Zovem dečka da mi dođe i donese neke tablete za bolove i gastal. Kad me ugledao nije mogao virovati svojim očima izgledala sam kao da me tyson dobro izudarao, totalno natečena i izobličena. On meni da me vodi na hitnu, a ja ma kakvi koja hitna koja bolnica, nema šanse. na telefon je on nazvao doktora, a on meni isto na hitnu-ajme! na hitnoj su se prvo usrali kad su me ugledali jer su mislili da me netko dobro na buba, dali mi dvi antialergijske u guzu i gastal. da, gastal jer sam u bolnici toliko ogromnu dozu ja mislim oko 8000 mg kortikosteroida primila da je postojala opasnost da dobijem čir. To je u vezi gušenja, gastal mi je stalno u džepu!
grace is offline  
Old 19.06.2006., 17:07   #206
da, agnessa, lipo ti veliš. nisam stigla na pregled, ići ću u sedmi. ali ne vjerujem da ću se punktirati jer treba ležati 48 sati poslije, a ja kao vlasnica firme, teško izbjegavam išta još živim u učmaloj sredini. imam puno posla, stres i nervoza su mi cimeri a ms nova prija!
pozdrav svima, dok dura dura
grace is offline  
Old 20.06.2006., 17:15   #207
Hi svima! Nova sam na forumu, a vaš pozitivan stav me je inspirirao da se javim. Imala sam tzv. stezanje u trupu (kao Snapeova djevojka) i lijevoj ruci i nozi, trnce i ukočenost koji polako nestaju. Nakon dugotrajnog uvjeravanja sa Dr-ima da mi nije ništa i da je to od stresa, radila sam MR glave i kičme i ne znaju što je od dvije Dg. Molim ako iko nešto zna više da mi hitno odgovori: Je li Encephalomyelitis disseminata isto što i MP? I Kakve su prognoze za ADEM -ako je to-(je li istina da može doći do promjene ličnosti, halucinacija itd.)? Please help!
 
Old 20.06.2006., 21:24   #208
Hi svima! Nova sam na forumu, a vaš pozitivan stav me je inspirirao da se javim. Imala sam tzv. stezanje u trupu (kao Snapeova djevojka) i lijevoj ruci i nozi, trnce i ukočenost koji polako nestaju. Nakon dugotrajnog uvjeravanja sa Dr-ima da mi nije ništa i da je to od stresa, radila sam MR glave i kičme i ne znaju što je od dvije Dg. Molim ako iko nešto zna više da mi hitno odgovori: Je li Encephalomyelitis disseminata isto što i MP? I Kakve su prognoze za ADEM -ako je to-(je li istina da može doći do promjene ličnosti, halucinacija itd.)? Please help!

Sta ti je magnet pokazao???
koliko sam ja uspio saznati citajuci na internetu, izmedju tih dijagnoza nema razlika po pitanju simptoma i ne postoji doktor na planeti koji ti sada moze reci sta ti je. Mogu samo da te dobro pregledaju, konstatuju stanje i cekaju da vide sta ce biti. Ako je MS, ima toliko razlicitih prognoza koliko i oboljelih i najbitniji je tvoj pozitivan stav, a bitna je i prehrana. Ako je ADEM (ta je varijanta u opciji i kod moje djevojke) to sve ce da prodje, mozda za dan, mjesec ili godinu a mozda nikad. Mozes imati posljedice a mozes se i potpuno izlijeciti. Pojednostavljeno receno - nema pravila.
Mislim da kod nas (Sarajevo) svakom napisu Encephalomyelitis disseminata, jer to obuhvata i ADEM i MS i jos neke bolesti za koje neurolozi nisu ni culi, a moze ih se naci na internetu.
Ne gubi nadu, jer je ne gubim ni ja, pa i ako bude MS valja zivjeti dalje i nadati se da ce bolest biti blaga i da ce konacno neki od lijekova koji se testiraju biti djelotvoran.
Snape is offline  
Old 20.06.2006., 23:38   #209
Quote:
Snape kaže:
Hi svima! Nova sam na forumu, a vaš pozitivan stav me je inspirirao da se javim. Imala sam tzv. stezanje u trupu (kao Snapeova djevojka) i lijevoj ruci i nozi, trnce i ukočenost koji polako nestaju. Nakon dugotrajnog uvjeravanja sa Dr-ima da mi nije ništa i da je to od stresa, radila sam MR glave i kičme i ne znaju što je od dvije Dg. Molim ako iko nešto zna više da mi hitno odgovori: Je li Encephalomyelitis disseminata isto što i MP? I Kakve su prognoze za ADEM -ako je to-(je li istina da može doći do promjene ličnosti, halucinacija itd.)? Please help!

Sta ti je magnet pokazao???
koliko sam ja uspio saznati citajuci na internetu, izmedju tih dijagnoza nema razlika po pitanju simptoma i ne postoji doktor na planeti koji ti sada moze reci sta ti je. Mogu samo da te dobro pregledaju, konstatuju stanje i cekaju da vide sta ce biti. Ako je MS, ima toliko razlicitih prognoza koliko i oboljelih i najbitniji je tvoj pozitivan stav, a bitna je i prehrana. Ako je ADEM (ta je varijanta u opciji i kod moje djevojke) to sve ce da prodje, mozda za dan, mjesec ili godinu a mozda nikad. Mozes imati posljedice a mozes se i potpuno izlijeciti. Pojednostavljeno receno - nema pravila.
Mislim da kod nas (Sarajevo) svakom napisu Encephalomyelitis disseminata, jer to obuhvata i ADEM i MS i jos neke bolesti za koje neurolozi nisu ni culi, a moze ih se naci na internetu.
Ne gubi nadu, jer je ne gubim ni ja, pa i ako bude MS valja zivjeti dalje i nadati se da ce bolest biti blaga i da ce konacno neki od lijekova koji se testiraju biti djelotvoran.
Nada je u redu,ali bolje nikad biti neće,moram li izmišljati? Ako je ADEM,a netko je i pojasnio isto, ne mora nikada biti lošije.Nadam se.
annerri is offline  
Old 21.06.2006., 14:26   #210
Pozdrav svima. Snape, hvala na odgovoru. Bila sam na netu i nema šta nisam pročitala o obje ove bolesti (E. disseminata i ADEM) i izgleda je sve vrlo slično i teško ih je razlikovati, pa onda ostaje da prate tok i simptome. Izgleda da je tačno i to da napišu svakome mogućnost za obje (kao meni). Magnetna r. pokazuje više manjih promjena na velikom mozgu. Čini mi se da to više zvuči kao situacija brata tvoje djevojke. Što se tiče simptoma, imala sam ukočenost lijeve ruke i noge (povuklo se osim još malo ruka), s vidom do sada nisam primijetila nikakve smetnje, normalno hodam ali me nekad malo zanese na jednu stranu. Ono što je čudno je što sam dva puta prošla detaljan neurološki pregled (kod dva različita doktora) i oba puta kažu ništa. Propišu mi apaurin, a magnetnu sam uradila na lično insistiranje i vidi sad šta je ispalo. Čekam na zakazani pregled ove sedmice.
Ne znam da li ste naišli na odličan site neuroklinike u Clivelandu, potražite na googlu "pins and needles". Tamo ima ljudi sa čistom MR a istim simptomima tako da to može biti i problem od stresa. Koliko sam shvatila za definitivnu dijag. MS moraju biti min. 2 lezije, a ne znam šta je kod tvoje djevojke.
Pozdrav i sretno!
 
Old 21.06.2006., 14:57   #211
Zdravo White lady,

Brat moje djevojke jeste imao vise lezija na mozgu ali i nekoliko na kicmenoj mozdini, a djevojka ima jednu na velikom mozgu (iako pojedini neurolozi tvrde da ih je vise, a drugi da je samo jedna) i ima jednu leziju od 2 cm na vratnom dijelu kicmene mozdine. Neuroloski nalaz je prvo po misljenju jednog neurologa bio OK, ali onda su drugi rekli da nije dobro.
Njoj je lijeva strana tijela utrnula od 2. maja i nista se jos nije promijenilo, svi drugi nalazi su bili dobri izuzev audio-vestibulograma koji je umjereno los. Sad je boli vrat ali sumnjam da je to od lezija, jer je boli od punktiranja koje je uradjeno jos prije 15 dana. Motorika joj je dobra i nema problema sa kretanjem izuzev bolnog vrata.
Sto se tice stresa ja licno mislim da od stresa moze sve to nastati, ali sumnjam da ce se popraviti samo od sebe. Stres moze biti "okidac" da dobijes MS ili neku slicnu bolest, ali onda obicno nema povratka u smislu da ce se lezije povuci i da ces potpuno ozdraviti. Vjerovatno stres ili neki virus pokrenu nesto, a to nesto su vjerovatno genetske predispozicije. Onaj ko misli da MS nije genetski prenosiva bolest neka to objasni mojoj djevojci ciji brat od 2002. ima iste probleme. To je malo previse da bi bilo slucajno.
Snape is offline  
Old 21.06.2006., 18:17   #212
Može biti da jeste genetska, ali koliko znam niko od moje porodice ni familije nije je imao. Ma sve je tu u igri, mislim, i gen. predispozicija i stres i emocionalni šokovi, smanjen imunitet... Navodno može biti neki virus u pretpubertetskom dobu pa se tako manifestira kasnije. Mislila sam da je od stresa onima koji imaju simptome a čiste nalaze. Kažeš da brat od tvoje djevojke ne prima terapiju. Je li on tako odlučio ili...?
 
Old 21.06.2006., 19:23   #213
Pozdrav, white lady! da, i ja sam tu nova, s novom prijom MS! prvo što sam o MS naučila da se teško i kroz dugotrajni procesi daje definitivna dijagnoza multiple skleroze! Meni je kod ove bolesti najgore što ti izgledaš zdravo, i tako te tretiraju (mislim ok.) ali te tako i opterečivaju, a trebali izbjegavati stres... a kako, kad te gaze jer si još mlad, izgledaš zdrav. A ja sam baš na sebi primjetila kako stres, nervoza potiču simptome MS-a, počnu mi trnjeti ruke, noge, ravnoteža mi nestaje a o psihi da ne govorim. Promjenim iljade raspoloženja dnevno, momak mi je mislio da sam luda prije dijagnoze. sad sam na antidepresivima, i stabilna sam, teže me izbaciti iz takta, mogu sebi autosugestijom pomoći. Zato bijela ne brini, okreni brigu na veselje, i smij se svemu, svima pa i samoj sebi..... jer Kad već ne možeš pobjeći od toga neka ti bar dobro stoji! Meni je možda čak žao što sam tek sad 29 saznala za MS, jer moj život posljednjih deset godina je bio sve samo ne dobar za moje zdravlje! Pozdrav, od Grace ( tako mi se zove pas), kad sam išla po nju počeo je moj relaps na livom oku! ja sam mislila da je promaja!!!!!!!!!!!hahahah
grace is offline  
Old 21.06.2006., 19:56   #214
sto se tice terapije on nije primio dozu kortikosteroida a nije ni ona jer je oboma u trenutku ispitivanja likvor bio uredan pa ni neurolozi nisu bas bili saglasni treba li pulsna terapija. Zbog mogucih nuspojava nisu primili tu terapiju.
Izuzev toga druga terapija i ne postoji jer interferon u BiH nije besplatan a godisnja doza je oko 12000 eura sto ovdje malo ko moze sebi priustiti.
Koriste oboje vitamin B,E i omega-3.
On bas i ne pazi previse na ishranu i nije imao neke jake napade. Prije nekih mjesec dana 7 dana mu je bilo muka i povracao je, dali su mu tablete za regulaciju pritiska i sada je ok - zivi normalan zivot.
Grace je definitivno u pravu kad kaze: "Okreni brigu na veselje", jer to je jedino sto mozes uciniti za sebe.
Snape is offline  
Old 21.06.2006., 19:58   #215
Zaboravih reci da ni u njihovoj siroj porodici niko nije imao MS (do sada)
Snape is offline  
Old 22.06.2006., 12:06   #216
more?

Djevojka ce mi najvjerovatnije danas izaci iz bolnice sa svim urednim nalazima izuzev onog najbitnijeg - MRI.
Mislili smo u ponedjeljak otici na more nekih 5-6 dana pa me interesuju vasa iskustva. Znam da vrucine smetaju, ali ako je smjestaj s klimom, kupanje do 9 ujutro i poslije 6 popodne izbjegavanje sunca i sl. da li je to pametno ili treba ici na more samo u maju.
Snape is offline  
Old 22.06.2006., 13:59   #217
Zdravo Snape, zdravo Grace. Ovo mi puno znači jer sam nova u svemu ovome. Znam da je teško dijagnosticirati ovu bolest, možda i godinama, a o noj se tako malo zna, i još je plus nepredvidljiva. Svi mi kažu da je bitno zadržati optimizam i razmišljati pozitivno. Znate i sami šta znači neizvjesnost. Moram priznati da se bojim šta doktori kažu, hoće li biti 100% iskreni prema meni jer niko ti ne želi reći lošu vijest. Zanima me kako izgleda taj relaps, epizoda kako je zovu. Koliko traje (dan, mjesec?) i šta radiš tada? Znam da to može biti kod svakog različito, ali neka vaša iskustva s tim, onako iz prve ruke...
I mene zanima to za more. Dr. kaže da se moram dobro čuvat prehlade, izbjegavat klimu(opasno), uzimat C i Omega, najbolji med i ojačat imun.sistem. Kaže more može al samo kad je toplo i odmah poslije se ogrnuti peškirom i na sunce.
I još nešto, čini mi se da smo svi po godinama tu negdje (28). Znam da je to statistika: ženske osobe u mlađoj dobi...
Pozdrav za sada i sve najbolje!
 
Old 22.06.2006., 18:02   #218
Smile

Zdravo White lady,
ono sto sam citao, a narocito na Swankovom forumu je totalno suprotno od toga sto ti je doktor rekao. More je opsano zbog vrucine, opasno se prehladiti ali je jos opasnije biti na vrucini. u Sarajevu je neuroloska klinika puna a napunila se dva dana poslije otopljenja. Sto se tice klime definitivno je opasno ako ti puse u glavu, ali mislim da je za oboljele od MS-a opasnije zivjeti bez klime jer vrucina moze jako da naskodi. Ja bas planiram uzeti neki kredit da nabacim klimu do iduce godine u stan a po mogucnosti i u auto. Meni licno ne treba zbog zdravlja ali ne volim bas vrucine (vise sam zimski tip), ali mojoj djevojci moze pomoci (tako kazu neki) a ako ne pomoci ono bar olaksati zivot. Posto planiramo vjencanje uskoro onda ce ovo biti nas zajednicki dom.
Snape is offline  
Old 22.06.2006., 18:04   #219
opet sam nesto zaboravio
i mojoj djevojci je 28 godina (bice u oktobru) a bratu je sada 23
Snape is offline  
Old 22.06.2006., 18:21   #220
Mojas drugarica ima MS wec par godina, i dobila ga je na nerwnoj bazi. Mislim da nema leka ili wezhbe koje nie probala, pa chak je poseciwala i razne "shamane". Izgleda da je ipak, nazhalost, swe na njoj i njenoj wolji, jer leka nema. Teshko hoda, nigde ne izlazi, ne podnosi wrucine i ume da joj bude jako loshe, ali se ne zhali i gura dalje. Jedino mi je kriwo shto se ona na neki nachin, iako i dalje poqshawa da nadje nowa sredstwa ozdrawljenja, pomirila sa tim i rekla mi jednom: "Ja mogu da umrem za 20god, a mogu i za 2 dana, wishe mi je swejedno". Jbg, ne dajte se...
__________________
Nekada sam bio ljudsko bice, a onda sam dobio modem!! Ne smeta mi shto sanjam na engleskom, ali me nerwiraju nemachki titlowi
shlogirani_karanfil is offline  
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:49.