Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.12.2006., 11:40   #1
Question Dijeta za masna jetra

Dakle, dragi moji forumaši, trebam vašu pomoć.
Dijagnosticirana mi je masna jetra (idem na biopsiju za koji dan) i ima visoke trigliceride (4,4), kolesterol (6,0) i LDL kolesterol (3,9).
Također su mi povišeni neki jetreni enzimi: ALT (45) i GGT (194).
Uz povišeni tlak i migrene to bi bilo to.
Moram napomenuti da uopće ne pijem alkohol!!!
Moj liječnik smatra da je ova dijagnoza rezultat nekakvog "metaboličkog sindroma" ili ti ga da moja jetra zadržava previše masti.
Ove sve "krasne" dijagnoze imam sa svoje 32 godine života.
Još jednu stvar moram priznati. Prije 10-ak mjeseci sam prestala pušiti i prilično se zdebljala. Imam sigurno nekih 15 kg viška, s time da nikada nisam bila mršavica. Dakle, moja trenutna kilaža je 80 kg.
Ono što mene zanima je koja dijeta ili koji način prehrane treba primjeniti da bi se to koliko toliko pokušalo dovesti u normalu???
Gdje god sam gledala svugdje piše dijetna prehrana, ali nigdje nisam našla konkretno "ovo i ovo se preporučuje, a ovo i ovo ne smiješ".
Dakle, još jednom, molim sve koji znaju išta pametno o tome i konkretne informacije o prehrani ili čak ako imaju konkretnu dijetu za preporučiti da mi se jave!!!!
What the fuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 14:18   #2
Ovak, imao sam isto "masnu jetru" velike trigliceride i LDL i visoki GGT.

Prvo, moras sa sobom razluciti da je Masna Jetra prilicno ozbiljna stvar i da s tome nema zezancije, znaci potreban ti je karakter, jer ces promjenom ishrane promjeniti to jest ozdraviti jetru.

Ovako, prvo i osnovno, otidi u najblizi Encijan i kupi tablete articoke i cesnjaka. Nisu pre skupe, kura za jedan mjesec ti je oko 99 kuna (obje zajedno), a i jedne i druge tablete nemaju "okus" niti su gadne ili tako nesto... cak je i cesnjak obraden da nema mirisa... Savjetovati ce ti se tona razlicitih biljnih preparata, ali samo articoka i cesnjak... Zasto, zato sto articoka HEBENO obnavlja jetru, a cesnjak snizuje tlak i cisti masnocu iz krvi. I to bolje od ikakvih nonija, kaktusa, cikorija... bla bla... Neka ti ta kura traje 3 mjeseca.

Sto se prehrane tice: Jesti vise obroka dnevno, a manje kolicine, znaci ne vise od onoga sto ti stane u poluotvorenu saku.
Dalje, izbaciti u potpunosti bijeli kruh, umjesto njega: integralni... Isto kao i tjestenina i riza.

Crveno meso izbaciti, jesti samo bijelu puretinu i piletinu. Koristiti sto manje ulja, a kad moras onda ili malo maslinovog ili bucnog. Secer i slatko jaaako smanjiti... mozes pojesti kockicu ili2 cokolade dnevno, ali to je max.

Ne jesti nista nakon 2 sata do spavanja.

Ne piti gazirane sokove, NIPOSTO!!!

Mlijeko piti samo sa 0.9% mm.

Poceti se kretati... Dovoljne su 25 min setnje ujutro ili navecer ovisno o poslu i zivotnim navikama...

Puno povrca...

Probaj zamjeniti peceno kuhanim... Zapravo ne probaj, vec moras...

Puno ribe...

Puno integralne tjestenine...

Zutanjke iz jaja ZABORAVITI (puni su kolesterola)...

Pocetak je tezi jer ce ti se javljati glad, kruljit u zeludcu, ali nakon tjedan dva, kad se zeludac skupi pocet ces normalno "dijetariti"

Jedno pivo tjedno ti nece naskoditi, stovise pomoci ce organizmu... (pivo nije kaloricno kao sto se misli)

Nemoj prekidati ritam "dijete" poput ("ma danas cu se najesti pecenih krumpira i cipsa i hamburgera, pa nece jedna vecer biti smak svijeta) jer ces upravo to i napraviti svom organizmu...

NAviknut ces se na dijetu i nece biti problema... to se i ne bi trebala zvati dijeta jer ne jedes nista manje, samo cesce u manjim kolicinama (radi ubrzanja metabolizma) i izbacujes neke namirnice i uvodis druge...

Eto, nadam se da sam pomogao...

E da, jos, svakih 5-6 tjedana prekontroliraj krv, Kolest. HDL, LDL, GGT, pa ces vidjeti poboljsanja, zagarantirano... A nakon sto ti stanje dode u normalu (3 tjedna do 3 mjeseca ovisi o tezini), nastavi samo odrzavati to, to jest ne vracaj se na staro....!!! Ako te zanima imam konkretne dijete za masnu jetru i masnoce u krvi...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 16:29   #3
što bi dalmatinci rekli - lešo. uslijed komlikacija u porodu jetra mi je bila poludjela, otpuštena sam s kolesterolom 15. unutar 6 mjeseci se sve vratilo u normalu. dakle; lešo, odnosno kuhano, umjesto prženog - to nek' ti bude zakon! + maslinovo ulje, zelenjava, puno tekućine....
baja is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 16:43   #4
gogo111 legendo!!!

Dakle, gogo111, ne znam kako da ti se zahvalim.
Ovo je fakat prva i za sada jedina konkretna informacija koju sam dobila. Imam volje i karakter sam samo nisam znala niti sama od kuda da krenem. Bila sam prije par godina (cca5) na onoj UN dijeti i skinula super kile s njom, ali uznazad godinu dana sam to sve vratila. Osim toga, tamo se jedan dan jedu kolači i tjestenina, pa sam pretpostavila da to baš i nije ono kaj ja trebam. Počela sam sa integralnim kruhom (neka peciva od Mavrovića od soje... i sl.) i laganijom hranom, ali niti sama nisam znala jel' to to ili ne. Sada barem imam neke smjernice.
Ako nije problem, molila bih te da mi i one dijete pošalješ. Svakako će dobrodoći.
Doktor mi je prepisao Lipex, ali obzirom da znam kaj je to, baš ne bih htjela s njime početi ako postoji neka druga solucija. Za sada pijem Omegu 3 i Silymarin. Probati ću ovo tvoje (artičoka i češnjak).
Nisam obožavatelj slatkog (čokolade i sl.), a ni pivu ne volim (općenito jako rijetko pijem alkohol - uopće se ne sijećam kada sam ga zadnji puta pila...), pa mi neće biti problem odreći se toga. Pila sam dosta Coca-cole, ali i to sam izbacila od kada sam doznala dijagnozu. Jedino što jako volim i što će mi biti najteže odbaciti je kruh i tijesto (peciva, pogačice, slanci, croissant...), ali obzirom na dijagnozu rješiti ću se i toga.
Anyway, još jednom puno hvala i nestrpljivo čekam dijete.
What the fuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2006., 16:45   #5
Quote:
baja kaže:
što bi dalmatinci rekli - lešo. uslijed komlikacija u porodu jetra mi je bila poludjela, otpuštena sam s kolesterolom 15. unutar 6 mjeseci se sve vratilo u normalu. dakle; lešo, odnosno kuhano, umjesto prženog - to nek' ti bude zakon! + maslinovo ulje, zelenjava, puno tekućine....
Ma nisam baš ljubitelj maslinovog ulje, ali na lešo ću se prebaciti definitivno.
Hvala i tebi!
What the fuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 10:16   #6
Nisam lijecnik ali znam osnove, pa ovako:
Masna jetra osim genetski (jako rijetko), nastaje kada se organizam koji nije bio cojeli zivot debeo (ili deblji), pocme debljati zbog previse unesenih masnih kalorija i pre malo vijezbanja/kretanja. Tada jetra koja je filter krvi i ujedno najveci spremnik energije biva dvostruko opterecena jer em mora cistiti krv od hrpe kolesterola, em mora pospremati visak unesene energije u masne stanice unutar sebe... To sve uspjeva nekako do granice kad te masne stanice postanu prevelike te jetra sveukupno postaje "masna". Nastavi li se i dalje tako jesti puno masnoca i kalorija, jetrene/masne stanice ce se povecavati dok nece prsnuti te na tom mjestu ostati oziljak (ciroza).

Ako se na vrijeme otkrije reverzibilna je, tj moze se vratiti na staro/zdravo stanje (masna jetra nema simptoma), dijetom i skidanjem kilograma.

Ovak, omega 3 i silimarin su isto tako dobri pripravci, mozes i njih koristiti bez articoke i cesnjaka, to jest kao zamjenu, ali...

Naime, omega 3 ti spusta ukupnu razinu masnoca u krvi, kako LDL (losi kol) tako i HDL (dobri kol). Pa nebi bilo lose da pocmes prvo sa cenjakom jer on usput i smanjuje tlak, a HDL ne dira..., pa nakon mjesec dva se prebacis na omega3.

Sto se articoke tice, ona je skroz prirodna, to jest tableta se sastoji od komprimiranog lista... znaci ko da je jedes sirovu (osusenu)... nema bojazni... i mozes ju koristiti kad god oces...

Reci mi mail adresu da ti posaljem dijetu....

PS UN, mjeseceve, vodene, kisele, vesele, crne, bijele, u mjesec dana 100 kila, cajevi... i kakve sve ne dijete su cisto sr..nje... Jer, sokiraju ti organizam, debalansiraju ga, i nakon njih imas tzv jo-jo efekt gdje se opet vracas na staro ili imas vise kila.
Ako pitas bilo kojeg nutricionistu, lijecnika, ili cak i studenta "dif"-a (kinezioloskog), reci ce ti da je sve to sr...nje. Prava dijeta je promjena ne toliko kolicine nego nacina prehrane, te da je idealno od 2 do 4 kg gubiti u mjesec dana, uz kljucno gibanje, setnju ili lagane vjezbe...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2006., 11:08   #7
gogo111

Eto i mene.
Mail adresu sam ti poslala na privatne poruke da ju baš tu ne izlažem.
Još jednom ti se zahvaljujem. Puno si mi stvari razjasnio.
Stvar sam shvatila ozbiljno i počinjem se pridržavati svih uputa.
Bitno je da se situacija još uvijek da popraviti.
Nadam se da je kod tebe sada sve ok.
What the fuck is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2006., 16:50   #8
Evo da se i ja malo oglasim jer sama baš i ne znam kako rješiti svoj problem. Naime meni je gastroenterolog dijagnosticirao nealkoholni steatohepatitis (koliko sam uspjela saznati, malo žešći oblik masne jetre). Ne pušim, ne pijem alkohol, imam nakon trudnoće zaostalih desetak kg viška, a jetreni nalazi, točnije GGT mi u zadnje dvije godine nije pao ispod 70 (normalno je mislim do 35 za žene), a rastao je i do 350 (posljednje vađenje krvi 251). U trudnoći su nalazi bili normalni.
Doktor mi je rakao da bi trebala malo smršaviti i da svakodnevno pijem kompleks B vitamina. Po njegovom držanju ne bih rekla da je zabrinut, a i meni je rekao neka ne brinem. Lako je njemu reći, pogotovo kada sam pročitala da mi se zbog ovoga povećava rizik da dobijem cirozu.
Prije ovog doktora, bila sam kod drugog gastroenterologa koji nije imao pojma što mi je, ali mi je preporučio silimarin. Inače radila sam ultrazvuke nekoliko puta, sve je u redu. Sve je uredno osim GGT-a. I kolesterol mi je na gornjoj granici (5).
paro is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 11:58   #9
Quote:
What the fuck kaže:
Pila sam dosta Coca-cole, ali i to sam izbacila od kada sam doznala dijagnozu. Jedino što jako volim i što će mi biti najteže odbaciti je kruh i tijesto (peciva, pogačice, slanci, croissant...), ali obzirom na dijagnozu rješiti ću se i toga.
Anyway, još jednom puno hvala i nestrpljivo čekam dijete.
Cuj uz sve sto si navela, ovo moze biti jedan od razloga za povecane jetrene enzime.
Naime, profesionalni vozaci koji najcesce ne piju alkohol (barem se nadam), cesto piju puno Coca Cole da bi se odrzali budni, i desava se da na sistematskim pregledima ne prolaze zbog jako povecanih jetrenih proba.
Gogo je napisao dosta dobrih stvari, nece ti omega-3 stetiti , a ako hoces saznati nesto vise o bolestima jetre ima jedna knjizica koju je Belupo svojevremeno besplatno dijelio u ljekarnama, zove se Bolesti jetre pa pitaj u ljekarni da li je imaju ili kontaktiraj direktno Belupo da ti posalju. Mozda nesto imaju i na webu.

I definitivno ozbiljan pristup, tu nema zezancije
zhmigi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 14:59   #10
Quote:
paro kaže:
Evo da se i ja malo oglasim jer sama baš i ne znam kako rješiti svoj problem. Naime meni je gastroenterolog dijagnosticirao nealkoholni steatohepatitis (koliko sam uspjela saznati, malo žešći oblik masne jetre). Ne pušim, ne pijem alkohol, imam nakon trudnoće zaostalih desetak kg viška, a jetreni nalazi, točnije GGT mi u zadnje dvije godine nije pao ispod 70 (normalno je mislim do 35 za žene), a rastao je i do 350 (posljednje vađenje krvi 251). U trudnoći su nalazi bili normalni.
Doktor mi je rakao da bi trebala malo smršaviti i da svakodnevno pijem kompleks B vitamina. Po njegovom držanju ne bih rekla da je zabrinut, a i meni je rekao neka ne brinem. Lako je njemu reći, pogotovo kada sam pročitala da mi se zbog ovoga povećava rizik da dobijem cirozu.
Prije ovog doktora, bila sam kod drugog gastroenterologa koji nije imao pojma što mi je, ali mi je preporučio silimarin. Inače radila sam ultrazvuke nekoliko puta, sve je u redu. Sve je uredno osim GGT-a. I kolesterol mi je na gornjoj granici (5).

Gle, postoje i neki genetski poremecaji kada ti se zbog ovoga ili onoga jetra sama izbaci iz ravnoteze. To moze biti ili da organizam ima stalno povecani kolesterol, ili da jetra ima stalno povecani GGT (to se zove nekakvim imenom sindrom), i nije stetno, to jest u tim slucajevima se treba regulirati stanje ili lijekovima, ili cesce kontrolirati... No, to se lijepo moze ustanoviti punkcijom ili slicnim pregledom, ali ono sto jest da je to vrlo rijedak slucaj, ali recimo osobno znam jednog covjeka sa genetski urodenim visokim GGT-om, i drugog sa urodjenim visokim kolesterolom.

Cesce se radi o reakciji jetre na debljanje, promjenu metabolizma. Ja recimo, nikada nisam bio "debel", i uvijek sam imao oko 75 kg. ali u zadnjih x godina, sjedenje, ucenje te nezdrava prehrana itd mi je povisivalo tezinu, pa sam dotjerao preko 90... I to se odmah vidjelo na jetri. 2 mjeseca lagane dijete i izmjenjena prehrana mi je sve vratila u normalu, a kroz4,5 mjeseci sam izgubio 12 kg. Eto... to je recimo moj slucaj... Ako moze pomoci...
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2006., 21:16   #11
hipertrigliceridemija

ja sam imao jako povisene trigliceride, cak 16,35. kolesterol i sve ostalo ok. propisana mi je dijeta i sortis tablete. smrsavio sam 9 kg iako ni prije tezina nije bila prekomjerna, 90ak kg. dok sam pio sortis trigliceridi su bili 1,4, a kolestelor 1,8
probao sam i bez lijekova sada ali trigliceridi su se vratili na 4.
sad pocinjem opet piti sortis ali najmanje tablete (10 mg) pa vam javim rezultate
btw cijelo vrijeme pijem i omega 3
Firestarter is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 21:10   #12
I ja imam slične probleme. Slučajno sam otkrio povišene vrijednosti jetrenih enzima na sistematskom 2003. Na ultrazvuku se vidi parcijalna masna infiltracija. Bavim s rekreativno sportom, no na prehranu nisam previše pazio. Pio sam 50-ak dana Hepatovit biljne pilule za regeneraciju jetre (slično Silimarinu) i uzimao Petrovićev med za jetru.
ALT mi je u osam zadnjih mjerenja konstantno bio povišen, a AST, bilirubin i mokraćna kiselina povremeno. Ovo su najviše vrijednosti mojih dosadašnjih testova:
ALT - 87, AST - 45, bilirubin - 25, mok. kis. - 530

Od Nove Godine odlučio sam se zdravije hraniti ne bi li kroz tri-četiri mjeseca uravnotežio jetrene enzime i zasad mi dobro ide, tj. discipliniran sam. Jedem povrće, posni kravlji sir, light jogurte, kukuruzna peciva, juhu od povrća na mlijeku, bijelu ribu, kuhanu piletinu, voće, tjesteninu i njoke (s posnim sirom) i sl. Izbjegavam masno meso, sireve, lisnato tijesto, alkohol, gazirana pića, pizze, ćevape i ostale ukusne, a nezdrave stvari.Uz to što bih time mogao vratiti ALT i AST u normalu, možda i izgubim 2-3 kg viška i smanjim razinu kolesterola koji je u normalnim granicama, ali bliže gornjoj (do 5).

Nezgodna je ta kombinacija masne jetre i povišene mokraćne kiseline jer ostaje malo toga što se može jesti. Primjerice, zbog prvog nije poželjno jesti bijeli kruh, a zbog drugog je zabranjen integralni (kao i mnoge vrste povrća zbog puno purina). Ostaje kukuruzni...
MiP is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 21:53   #13
aj napokon nest o jetri.. eto.. ja nemam ni kolesterol ni povisene trigliceride ni visoki tlak pa me jetra malo zafrkava.. morat cu ic pogledat kakvi su mi ast i alt jer me malo boli... prije me povremeno znala zaboljeti jer mi je bila dosta ostecena kak sam imala mononukleozu, ali od nje je proslo vec 3 godine.. sad u zadnje vrijeme osjecam tegobe.. uzas.. i kad ne jedem danima nista tesko me zaboli... vise ne znam sta cu.. jel to od articoke zbilja pomaze?
__________________
Taz d devl
darkNess(ie) is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2007., 22:44   #14
Quote:
What the fuck kaže: Pogledaj post
Dakle, dragi moji forumaši, trebam vašu pomoć.
Dijagnosticirana mi je masna jetra (idem na biopsiju za koji dan) i ima visoke trigliceride (4,4), kolesterol (6,0) i LDL kolesterol (3,9).
Također su mi povišeni neki jetreni enzimi: ALT (45) i GGT (194).
Uz povišeni tlak i migrene to bi bilo to.
Moram napomenuti da uopće ne pijem alkohol!!!
Moj liječnik smatra da je ova dijagnoza rezultat nekakvog "metaboličkog sindroma" ili ti ga da moja jetra zadržava previše masti.
Ove sve "krasne" dijagnoze imam sa svoje 32 godine života.
Još jednu stvar moram priznati. Prije 10-ak mjeseci sam prestala pušiti i prilično se zdebljala. Imam sigurno nekih 15 kg viška, s time da nikada nisam bila mršavica. Dakle, moja trenutna kilaža je 80 kg.
Ono što mene zanima je koja dijeta ili koji način prehrane treba primjeniti da bi se to koliko toliko pokušalo dovesti u normalu???
Gdje god sam gledala svugdje piše dijetna prehrana, ali nigdje nisam našla konkretno "ovo i ovo se preporučuje, a ovo i ovo ne smiješ".
Dakle, još jednom, molim sve koji znaju išta pametno o tome i konkretne informacije o prehrani ili čak ako imaju konkretnu dijetu za preporučiti da mi se jave!!!!

Evo slučajno sam naletila na ovu temu. Moj sin od 16 god.već 5 god. se bori s masnom jetrom. Užas!Prošaoje sve moguće pretrage (i bolnicu u Klaićevoj)uključujući i biopsiju jetre i crijeva i konačna dijagnoza - masna jetra. Sve je počelo na sistematskom- primjećene povišene vrijednosti alt i ast i triglicerida. Uzv pokazao oštećenje jetre. Čuda ne postoje - on pije Silimarin i reducirao je prehranu. Tj.zdravo se hrani.Odmah, mjesec dana nakon takve ishrane , nalazi budu u normali. Čim počne jesti,dobije 5 kg( jer je lijen i uopće se ne kreće) - nalazi se pogoršaju. Umorni smo svi skupa od toga. Čak sada nije mogao ići na nekakvu sitnu operaciju jer ga anesteziolog nije htio s takvim jetrenim nalazima primiti u bolnicu.Pa smo ponovo na "dijeti".
Budi dosljedna i sigurno ćeš uspijeti!
 
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 01:00   #15
Moram se pohvaliti, nakon dva mjeseca dijete za jetru i svakodnevnog vježbanja (nogomet, tenis ili 200 trbušnjaka) uspio sam dosta popraviti krvne nalaze (još je malo ALT povišen i mokraćna kiselina), te smršati oko 6 kg (BMI je 24,7 sad). Kako nisam jeo ništa masno, kolesterol, koji je inače bio na gornjoj granici normale, pao mi je na 3,9! Dakle, promjenom prehrane i prakticiranjem fizičkih aktivnosti može se u kratkom vremenu poboljšati stanje.
MiP is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 09:19   #16
je li potrebno i nakon popravka situacije dijetom i silimarinom (il slicno) i dalje piti preparate?

pretpostavljam da je pravilna ishrana obavezna stalno.
__________________
Find the intruder. Capture him if he's alive. If not, kill him.
hasselbaink is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 16:00   #17
Quote:
hasselbaink kaže: Pogledaj post
je li potrebno i nakon popravka situacije dijetom i silimarinom (il slicno) i dalje piti preparate?

pretpostavljam da je pravilna ishrana obavezna stalno.
U pravilu nije, ali prehrana mora ostati uredna.
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2007., 22:01   #18
konačno masna jetra ili NASH- nelkoholni steatohepatitis. Jako ga je teško dijagnosticirati najtočnije tj. najsigurnija je dijagnoza a skoro i jedina ako se napravi biopsija jetre. Sve sam to prošao, nakon takve dijagnoze osim povišenog GGT, taj poremećaj je neko već spomenuo a radi se o Gilbertovom sindromu- nije opasan, kozmetički, tak svi kažu, za razliku od NASH-a. Pijem URSOFALK koji mi je propisao specijalist gastroenterolog, kao i Sylimarin-prvih godinu dana je šljakalo- nakon čega su mi opet povišeni AST i ALT, ali ja nemam tak velike vrijednosti, niti mi je GGT pretjerano visok ali je iznad normalnog.

Nisam debel niti sam ikada bio debel, nikada nisam bio bolestan, i redovito sam išao na liječničke preglede da bi mi prije tri godine mi uočili povišeni GGT, godinu nakon toga išao sam na biopsiju jetre jer nitko nije mogao postaviti dijagnozu-čak mi je jedna doktorica skomentirala da tražim dlaku u jajetu. Forsirao sam to jer mi je bitno zbog posla-sad znam na čemu sam a ne znam kako to da izliječim, mislio sam piješ lijekove 2,3 ili 4 mjeseca i bolest prođe- izgleda da je to malo teže. Ovo sa artičokom sam probao, nisam primjetioneko poboljšanje, dok za češnjak ne znam

Zanima me da li te kapsule od češnjaka se odnose na kolesterol ili pomažu i kod masne jetre, jer ja nemam povišeni kolesterol????
SAVJET: Sylimarin je skup, oko 70 kn, jednom prilikom sam isti taj lijek kupio u Bosni-Bos. Brodu za duplo manje, cijena je bila oko 29 - 30 kuna??
Toma77 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 01:15   #19
Zaboravio sam reći da sam uz dijetu i vježbanje pio i Hepatovit kapsule (isti sastav kao i Sylimarin, ali dosta jeftinije). Nakon vađenja krvi i boljih nalaza prestao sam ih piti, ali sam nastavio s dijetom i vježbanjem, te sad pijem Donat Mg ne bi li mokraćnu kiselinu u krvi spustio s 423 u normalu. Bio je jedan zgodana članak o nealkoholnoj masnoj jetri (NASH) u prilogu dnevnih novina nedavno.
MiP is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.03.2007., 11:57   #20
Quote:
What the fuck kaže: Pogledaj post
Dakle, dragi moji forumaši, trebam vašu pomoć.
Dijagnosticirana mi je masna jetra (idem na biopsiju za koji dan) i ima visoke trigliceride (4,4), kolesterol (6,0) i LDL kolesterol (3,9).
Također su mi povišeni neki jetreni enzimi: ALT (45) i GGT (194).
Uz povišeni tlak i migrene to bi bilo to.
Moram napomenuti da uopće ne pijem alkohol!!!
Moj liječnik smatra da je ova dijagnoza rezultat nekakvog "metaboličkog sindroma" ili ti ga da moja jetra zadržava previše masti.
Ove sve "krasne" dijagnoze imam sa svoje 32 godine života.
Još jednu stvar moram priznati. Prije 10-ak mjeseci sam prestala pušiti i prilično se zdebljala. Imam sigurno nekih 15 kg viška, s time da nikada nisam bila mršavica. Dakle, moja trenutna kilaža je 80 kg.
Ono što mene zanima je koja dijeta ili koji način prehrane treba primjeniti da bi se to koliko toliko pokušalo dovesti u normalu???
Gdje god sam gledala svugdje piše dijetna prehrana, ali nigdje nisam našla konkretno "ovo i ovo se preporučuje, a ovo i ovo ne smiješ".
Dakle, još jednom, molim sve koji znaju išta pametno o tome i konkretne informacije o prehrani ili čak ako imaju konkretnu dijetu za preporučiti da mi se jave!!!!
Izvini ako kasnim sa porukom....ali moram ti ovo napisati :
Apsolutno SVI tvoji simptomi ukazuju da ti je rad stitnjece poremecen/smanjen. Potpuno iste simptome je imala moja prijateljica - cak ste i isto godiste, i umjesto da joj odmah provjere stitnjacu dali joj lijekove za SNIZENJE TLAKA i za skidanje masnoca...tek se onda neki pametan dr sjetio da je posalje kod endokrinologa.
Smanjen rad stitnjace usljed raznoraznih razloga, najcesce upalnih cvorova uzrokuje u prvom redu povecane trigliceride, LDL, smanjen HDL ( pozeljni holesterol ), gojaznost ( pri istom apetitu- to je nagomilana tecnost ) takodje jedan od simptoma je i da ti najvise prija toplo vrijeme....itd itd...nego ti lijepo uputnicu pa uradi TSH T3 T4 i ultrazvuk stitnjace, dobij terapiju i sve ce se regulisati od triglicerida do tezine ( mada tezina ide ide malo sporije - ali se ona uglavnom bazira na nagomilanoj tecnosti pa sa terapijom i tecnost odlazi usljed uspostave metabolizna).... bez prave terapije - ukoliko je stitnjaca uzrok nista neces postici. ...Ukoliko, jeste dobija se hormonalna terapija i s vremenom moze i da se ukine. Eto sretno i javi sta je bilo.

Zadnje uređivanje dakini : 09.03.2007. at 12:06. Reason: .
 
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 18:35.