Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente

Kutak za školarce i studente Sjedni, 1!!!
Podforumi: Državna matura, Osnovne i srednje škole, Fakulteti i visoka učilišta, Upomoć, spašavajte!

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.12.2016., 16:50   #3581
Quote:
slavenSLA kaže: Pogledaj post
FOI ili FESB? ==> FESB

Nisi u obzir uzeo FER, FER je vjerovatno najbolje rjesenje. Jedno od prednosti je i sta ces skolovanje provesti u zg, upoznati ekipu i puno lakse naci u konacnici tamo posao.

Ukoliko mislis poslje faksa ostati u st ili ici vanka tad je FESB sasvim dobro rjesenje.

Ma nisam uzeo FER u obzir jer mislim/znam da nisam ja taj lumen koji bi mogao do zavrsiti..
Fer je visa liga za mene :klap:
JayVu is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.12.2016., 18:37   #3582
Quote:
JayVu kaže: Pogledaj post
Ma nisam uzeo FER u obzir jer mislim/znam da nisam ja taj lumen koji bi mogao do zavrsiti..
Fer je visa liga za mene :klap:
FER nije ništa teži od FESB-a, dapače, no svakako je najbolji izbor za ovu struku u Hrvatskoj. Ali završiti računarstvo je lakrdija na bilo kojem fakultetu kod nas.
Mingus is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 19:49   #3583
Posao nakon nastavnickog smjera

Prije svega pozdrav svim clanovima foruma,

Imam jedno pitanje.
Naime maturant sam i planiram na jesen upisati fakultet.
E sad jedan od odabira je i Fizika i Kemija (nastavnicki) na PMFu u Zagrebu

No, unatoc tome sto volim fiziku i kemiju nisam 100 % sigurna dali bi htio raditi kao profesor, pa me zanima postoji li mogucnost rada u znanosti sa zavrsenim nastavnickim smjerom ?
NinoM is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 20:49   #3584
jedna frendica je to završila, prosjek odličan, zaposlila se odmah na institutu Ruđer. sad ne znam jel to u sklopu stručnog osposobljavanja, a ja mislim da je, tak da je sve upitno.

jedan drugi frend treba diplomirati uskoro biologiju i ne zna ništa di će, šta će.

kaj niš ne znači. odi studiraj ono kaj ti se sviđa, poslije će se nać nešto...
__________________
Liberté, égalité, jebalité

Tko god da mi je ukrao antidepresive, nadam se da je sad sretan
Puky Lee is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 20:54   #3585
Teško... ne znam kakav je danas program, ali kada sam ja bio na PMF-u profesorski smjer je bio neusporedivo lakši od inžinjerskog.

Ako već sada znaš da je cilj znanstveni rad, čemu onda uopće razmatrati prof. smjer kao opciju?

Ako već ideš na faks, zašto ne kasnije raditi nešto zanimljivo i/ili dobro plaćeno? Rad u prosvjeti je za luzere (sjeti se svi svojih profesora... broj normalnih i sposobnih se vjerojatno može nabrojati na prste jedne ruke).

FWIW
Većina mojih profesora je bilo pijano cijelu godinu....
__________________
Do you know what "nemesis" means?
A righteous infliction of retribution manifested by an appropriate agent. Personified in this case by an 'orrible cunt... me.
volatile is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.01.2017., 21:04   #3586
Quote:
volatile kaže: Pogledaj post
Teško... ne znam kakav je danas program, ali kada sam ja bio na PMF-u profesorski smjer je bio neusporedivo lakši od inžinjerskog.

Ako već sada znaš da je cilj znanstveni rad, čemu onda uopće razmatrati prof. smjer kao opciju?

Ako već ideš na faks, zašto ne kasnije raditi nešto zanimljivo i/ili dobro plaćeno? Rad u prosvjeti je za luzere (sjeti se svi svojih profesora... broj normalnih i sposobnih se vjerojatno može nabrojati na prste jedne ruke).

FWIW
Većina mojih profesora je bilo pijano cijelu godinu....
Iskreno ne vidim razlog za podcjenjivanjem radnika u prosvjeti
U svojoj skoli iz fizike i matematike imam odlicne i strucne profesore, to sto si ti imao losa iskustva sa svojima je drugi par opanaka

Takoder ne treba podcjenjivati niti jedan studiji/skolu niti zanimanje
NinoM is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.01.2017., 10:00   #3587
Quote:
Ninosb kaže: Pogledaj post
Prije svega pozdrav svim clanovima foruma,

Imam jedno pitanje.
Naime maturant sam i planiram na jesen upisati fakultet.
E sad jedan od odabira je i Fizika i Kemija (nastavnicki) na PMFu u Zagrebu

No, unatoc tome sto volim fiziku i kemiju nisam 100 % sigurna dali bi htio raditi kao profesor, pa me zanima postoji li mogucnost rada u znanosti sa zavrsenim nastavnickim smjerom ?
Pretpostavljam da bi išao na nastavnički studij jer jedino tako možeš studirati i fiziku i kemiju. Ispravi me ako griješim...
Ne vidim zašto ne bi mogao radit negdje izvan nastave. Evo, ja sam završila sličnu kombinaciju, isto nastavnički smjer, dvije prirodne znanosti. Radim u struci, ali ne radim u školi niti planiram, ako ne budem morala.
Nakon diplomskog uvijek možeš upisati i neki specijalistički studij da se usmjeriš u neko uže područje ili doktorski i na taj način se približit radu u znanosti.

Nije ni meni jasno ovo podcjenjivanje prosvjetnih radnika. Posebno jer nije nimalo lagano studirat kombinaciju predmeta, to ti je kao da studiraš na dva faksa.

U svakom slučaju, sretno! Prirodne znanosti su prekrasne i prezanimljive za studirati
__________________
"Puteva ima trista da se ode iz detinjstva. A, samo se retki sete, da ostanu večno dete." M. Antić
XXlunaXX is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 16:51   #3588
Psihologija ili anglistika+kroatistika? I jedno i drugo mi je drago srcu i leži mi, pitam ugl zbog posla
crashandcigars is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 18:19   #3589
Quote:
crashandcigars kaže: Pogledaj post
Psihologija ili anglistika+kroatistika? I jedno i drugo mi je drago srcu i leži mi, pitam ugl zbog posla
Što bi htio raditi, tj, kako zamišljaš posao ?
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 18:27   #3590
Quote:
Querencia kaže: Pogledaj post
Što bi htio raditi, tj, kako zamišljaš posao ?
Pitam baš zbog toga što se jezici podijele ili na prevođenje ili na profesorski smjer,s tim da je nezaposlenih prevoditelja masu, ne znam gdje se može raditi kao npr lektor puno radno vrijeme, a profesorski smjer koliko god možda bio monoton i malo plaćen mi ne bi bio koma (ja mislim) jer imam dobre komunikacijske vještine i ne jednom su mi rekli da se dobro izražavam i objašnjavam

S druge strane, psihologija mi se čini kao šire područje, ali koliko je to realno šire za nekog ko nema vezu u nekoj firmi ili institutu, ne znam. Možda zvučim pesimistično, ali pokušavam naći neku sredinu da radim ono što me zanima i što mi ide, a da ne živim od honorarca ili čekam na burzi. nekakva ideja mi je krenut što ambicioznije da upišem specijalistički studij ili eventualno doktorat jer mi predmeti djeluju zanimljivo, samo što je broj nezaposlenih sve veći

Zadnje uređivanje crashandcigars : 09.01.2017. at 18:38.
crashandcigars is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 20:13   #3591
Psihologija je dosta široko područje i ne bih rekla da nas je toliko puno da se vuku veze Također, nije baš slučaj da se nasljeđuju uhodani poslovi kao u drugim strukama

Grozno sam pristrana, ali meni je psihologija predivna struka, jedino što joj zamjeram je to što se nikako ne mogu odlučiti gdje da se usmjerim
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 21:08   #3592
Quote:
Querencia kaže: Pogledaj post
Psihologija je dosta široko područje i ne bih rekla da nas je toliko puno da se vuku veze Također, nije baš slučaj da se nasljeđuju uhodani poslovi kao u drugim strukama

Grozno sam pristrana, ali meni je psihologija predivna struka, jedino što joj zamjeram je to što se nikako ne mogu odlučiti gdje da se usmjerim

svi govore da su u ljudskim potencijalima (resursima?) super plaće, al kao posao, ako imam točno viđenje stvari, djeluje mi ko nešto što se komotno može radit sa završenom srednjom i poznavanjem microsoft excella. ono što hoću reći je da me zanima istraživanje, želim rasti u onom što učim, da imam neku osobnu satisfakciju, a ne da sam u nekom uredu u stalno istim stvarima ma za koje god novce. naravno, ako govorimo o imanju ikakvog posla, prihvatit ću bilo što na neko vrijeme, ali ovo je dugoročno razmišljanje
crashandcigars is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2017., 21:22   #3593
Quote:
crashandcigars kaže: Pogledaj post
svi govore da su u ljudskim potencijalima (resursima?) super plaće, al kao posao, ako imam točno viđenje stvari, djeluje mi ko nešto što se komotno može radit sa završenom srednjom i poznavanjem microsoft excella. ono što hoću reći je da me zanima istraživanje, želim rasti u onom što učim, da imam neku osobnu satisfakciju, a ne da sam u nekom uredu u stalno istim stvarima ma za koje god novce. naravno, ako govorimo o imanju ikakvog posla, prihvatit ću bilo što na neko vrijeme, ali ovo je dugoročno razmišljanje
Ovisi što radiš. Najviše ljudi u ljudskim potencijalima radi u regrutaciji i selekciji i to začas postane zamorno i monotono - traženje ljudi određene struke/iskustva, postanje oglasa po svim mogućim stranicama, primanje prijava, screening životopisa, zvanje na testiranja, testiranje, korigiranje testova, intervjui itd - to zna brzo dosaditi.

No, organizacijska psihologija stvarno nudi puno više toga. Razvoj i edukaciju osoblja , kreiranje dobre poslovne politike, povećanje produktivnosti, motiviranje radnika, razvijanje sustava nagrađivanja i još puno, puno toga Mislim da mi to ne bi dosadilo nikad

Također, možemo raditi i u marketingu, istraživanju tržišta... Mogućnosti je bezbroj.
__________________
Fairy tales are more than true:
not because they tell us that dragons exist,
but because they tell us that dragons can be tamed.
Querencia is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 06:27   #3594
Možete li mi reći koja je razlika između redovnog stručnog studija i redovnog preddiplomskog sveučilišnog studija?

Zašto je to različito u ovom konkretnom slučaju?
Skorojevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 11:53   #3595
Quote:
Skorojevic kaže: Pogledaj post
Možete li mi reći koja je razlika između redovnog stručnog studija i redovnog preddiplomskog sveučilišnog studija?

Zašto je to različito u ovom konkretnom slučaju?
Ako ćeš gledati tehničke fakultete razlika ti je kao između Yuga 45 i Yuga 45 Sport. Sport ima iza tenisku lopticu.

Niti jedan od ponuđenih ti ne daje ono što će ti trebati na tržištu rada. Praksa je svima 0 bodova, a bez prakse se ne može biti niti znanstvenik. Stručni studij ti je olakšani sveučilišni i često tamo predaju isti profesori kao i sa sveučilišnih studija. Sveučilišni ti omogućuje slaganje titula iza kojih ako se sam ne pobrineš, neće stajati nikakvo konkretno znanje niti iskustvo.

Ako imaš mogućnosti, studiraj vani. Ako ne barem prve 3 godine studiraj ovdje, zaposli se vani pa magistarski daj na nekom fakultetu u Europi koji će te nečemu i naučiti. Kao EU građanin imaš pravo svugdje studirati kao i domicilno stanovništvo, ista prava imaš.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 07:59   #3596
Quote:
saurs kaže: Pogledaj post
Ako ćeš gledati tehničke fakultete razlika ti je kao između Yuga 45 i Yuga 45 Sport. Sport ima iza tenisku lopticu.

Niti jedan od ponuđenih ti ne daje ono što će ti trebati na tržištu rada. Praksa je svima 0 bodova, a bez prakse se ne može biti niti znanstvenik. Stručni studij ti je olakšani sveučilišni i često tamo predaju isti profesori kao i sa sveučilišnih studija. Sveučilišni ti omogućuje slaganje titula iza kojih ako se sam ne pobrineš, neće stajati nikakvo konkretno znanje niti iskustvo.

Ako imaš mogućnosti, studiraj vani. Ako ne barem prve 3 godine studiraj ovdje, zaposli se vani pa magistarski daj na nekom fakultetu u Europi koji će te nečemu i naučiti. Kao EU građanin imaš pravo svugdje studirati kao i domicilno stanovništvo, ista prava imaš.
Znam, FER mi je 1. izbor, no želim znati koji fakulteti su alternativa FER-u, premda cu upasti u FER najvjerojatnije.
Skorojevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 11:39   #3597
Quote:
Skorojevic kaže: Pogledaj post
Znam, FER mi je 1. izbor, no želim znati koji fakulteti su alternativa FER-u, premda cu upasti u FER najvjerojatnije.
Što se tiče elektrotehnike(a i ostalih studija) FER je u HR vrh. No, to ti je klasa "u carstvu slijepih i jednooki je kralj", dakle od ostalog jada u državi ovaj ti je recimo najmanje jadan.
Kao EU građanin imaš pravo studirati ili nastaviti studij na bilo kojem EU fakultetu pa ako te drži elektrotehnika evo ti liste top fakseva u EU u tom području(predavanja su na ENG i treba položiti TOEFL koji se može obaviti u ZG):

Bakalarski studiji:

http://www.bachelorstudies.com/Bache...eering/Europe/


Master studiji:

http://www.masterstudies.com/Masters...eering/Europe/


Ja sam osobno svojedobno bio zagrijan(i još uvijek sam) za još jedan master ali na DTU.

http://www.dtu.dk/english/Education/msc


Pošalji svakome tko te interesira mail i vidi što će ti odgovoriti. Ovo nisu divljaci poput ovih zaposlenih po fakultetima u Hrvatskoj i odnos student - profesor je nešto što je samo po sebi vrlo ugodan kulturni šok. Odgovaraju brzo, precizno i objasniti će ti što god te zanima tako da se ne ustručavaj pitati bilo što. Sretno.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 18:45   #3598
Točno, ali čisto uz napomenu da nisu svi EU fakulteti besplatni po pitanju školarine. Njemačka i Skandinavija uglavnom nude besplatne fakultete po pitanju školarine. Njemačka ima jedino oko 300 eura birokratskih troškova po godini, ali u tih 300 eura u nekim gradovima ide i cijena javnog prijevoza. I uz napomenu da Njemačka i skandinavske zemlje nude besplatan faks i na materinjem jeziku i na engleskom. Recimo u Zagrebu se studij na engleskom dodatno naplaćuje (neovisno o državljanstvu) ako nije student na razmjeni.

I da dobro kolega kaže za TOEFL, ali treba se dobro informirati što gdje kako i kad jer nema pravila koliki rezultat treba stići. Primjerice Tubingen je jače sveučilište od franfurtskog sveučilišta, a frankfurtsko traži rezultat 100/120 na TOEFL-u za većinu kolegija, a Tubingen za gotovo sve 80/120. Koliko me pamćenje služi, jedno od najjačih sveučilišta u Njemačkoj Heidelberg, čak često bude na samom vrhu, isto ne traži više od 80.
80tak bodova postići nije preteško (iako se to smatra C1 http://www.ihlondon.com/media/801316...on-levels-.jpg) , ja sam ga položio dok sam bio u stranoj zemlji s nešto iznad toga, ali ne treba ni podcijeniti taj ispit kao što sam ga ja podcijenio i išao na njega bez ikakve pripreme. A za 100 bodova i više rekao bi da vrlo, vrlo mali broj ljudi može postići bez ikakve pripreme (što je ionako glupo kad već plaćaš ispit 1400 kuna), pa zato i kažem, treba se dobro informirati gdje otići van i koliko to sveučilište traži. I bilo bi jako pametno ići na TOEFL nakon istraživanja o sveučilištima jer ti besplatno šalju rezultate sveučilištima tek ukoliko si ih naveo kome da se šalje prije same prijave. A sveučilišta najčešće baš traže da prime rezultate izravno od njih.
I TOEFL i IELTS zapravo nisu čak nužno obvezni za studiranje vani, jer Austrija nudi u Innsbrucku vrlo dobar fakultet gdje čak i za studiranje na engleskom ne treba nikakav dokaz o znanju jezika. Bar na master studiju znam da ne treba. Problem sa Austrijom je da Hrvati tamo ne smiju raditi više od 10 sati na tjedan kao studenti, a to je jako malo. Austrija još uvijek ima na nama određene restrikcije po pitanju tržišta rada. A bez rada uz studij to sve bude jako skupo.

Ja bi ipak osobno svima preporučio da završe preddiplomski na nekom našem fakultetu, stvarno i ne mora biti Zagreb, ali bi iskreno preporučio da ne bude neš izvan naša 4 najveća grada čisto radi sigurnosti u priznavanju diplome.
5 godina vani studirati nije jeftino, posebno ne jer vjerujem da sve zanima jedino studirati na priznatim sveučilištima, što onda znači i u skupim zemljama. A zato baš preporučujem master jer se obično nije teško prebaciti, možda već imate i godinu provedenu na Erasmusu pa znate i kako je biti sam na svome 6 mjeseci, master studiji kako doma tako i vani uglavnom dopuštaju više free time u odnosu na preddiplomski baš zato jer se puno više radi uz studij i tak.....izravno iz srednje škole nekog gradića na fakultet u Zagreb zna mnogima biti šokantan, a kamoli tek studiranje u tuđoj državi.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.01.2017., 19:06   #3599
Hvala vam na odgovorima, ali mislim da mi roditelji ne mogu to financijski priuštiti, barem ne zasad, a nakon preddiplomskog tko zna.
Što se tiče engleskog, ide mi odlično, čitam knjige na engleskom i po internetu dosta toga.
Skorojevic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 02:40   #3600
Quote:
Skorojevic kaže: Pogledaj post
Hvala vam na odgovorima, ali mislim da mi roditelji ne mogu to financijski priuštiti, barem ne zasad, a nakon preddiplomskog tko zna.
Što se tiče engleskog, ide mi odlično, čitam knjige na engleskom i po internetu dosta toga.
O tome i pričam. Iz iskustva drugih reko bi da do stipendija se tek može doći na osnovu 2 položene srednje škole (to sam čuo za Austriju), sve drugo baš i nije dostupno svima. Smještaj i u domovima je dosta skup (300-400 eura, dakle skoro duplo nek kaj potroši prosječan zagrebački student koji isto živi u domu), a o drugome da i ne pričam. Da ne spominjem da vani menze ili ne postoje ili im je studentska menza s menijem od 5-6 eura .

Uz to što mislim da prosječnom srednjoškolcu (moram priznat da ne govorim u svoje ime) nije baš malen skok ni doć u Zagreb, a ranije je išao u srednju u recimo Šibeniku ili Našicama, vjerujem da ić u stranu zemlju isto nije baš piece of cake. Taj prosječni srednjoškolac čak može biti izvrstan učenik, al životna škola je neš drugačija od ove edukativne .

Uglavnom nije da mislim da je glupost ići na preddiplomski vani, ali uvijek, al baš uvijek svima ću reć da to radije čine na diplomskom.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:39.