Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.09.2013., 21:49   #3681
Quote:
Arinc je rekao da ne posjeduju informacije o posadi helikoptera, obzirom da je pao na sirijsku teritoriju. On je skrenuo pažnju da se pogranično područje i zračni prostor kontroliraju tokom 24 sata,
a osobito nakon što su sirijske oružane snage oborile turski avion.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/t...er/700862.aspx
- s obzirom da...
- sirijski teritorij (nicht teritorija)
- skrenuo pažnju (ili pozornost)?
- tijekom 24 sata
Quote:
Mislim da je svima jasno o čemu se redi, poručio je zamjenik turskog premijera Bulent Arinc.
Da, mislimo da je svima jasno o čemu se ovdje redi...
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 04:17   #3682
Quote:
FeetF1 kaže: Pogledaj post
- s obzirom da...
- sirijski teritorij (nicht teritorija)
- skrenuo pažnju (ili pozornost)?
- tijekom 24 sata

Da, mislimo da je svima jasno o čemu se ovdje redi...
Pardon, ali - ne sasvim.

Naime, što pak pažnji fali? Na hrvatskom se misliš možda ne pazi, nego pozori ili kako?

To je glupost. Pažnja je sasvim dobra riječ, toplo ju preporučam.

EDIT: kak ti se više da? I to "24 sata". Pa već i vrapci na krovu znaju da se na portalima ne pazi na pravopis, a pogotovo na tipfelere i slične pizdarije - "kad ionako svi mogu zaključiti kaj su novinari zapravo šteli reć". Tipfeler sim, pol pasusa tam - ko to još gleda?
__________________
"(...) Religions vary in their degree of idiocy, but I reject them all.
For most people, religion is nothing more than a substitute for a malfunctioning brain." (Gene Roddenberry)

Zadnje uređivanje BlackQ : 17.09.2013. at 04:24.
BlackQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2013., 07:25   #3683
Quote:
BlackQ kaže: Pogledaj post
EDIT: kak ti se više da? I to "24 sata". Pa već i vrapci na krovu znaju da se na portalima ne pazi na pravopis, a pogotovo na tipfelere i slične pizdarije - "kad ionako svi mogu zaključiti kaj su novinari zapravo šteli reć". Tipfeler sim, pol pasusa tam - ko to još gleda?
Heh, imam fetiš na pravopisne i stilističke greškice.
Al' bum im ja tam
Poslal Sandu Ham...
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...

Zadnje uređivanje FeetF1 : 17.09.2013. at 07:33.
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 20:03   #3684
Upravo pročitah reklamu u Večernjaku:"Nova pasta za zube u prahu".
handiman is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 20:04   #3685
Ah, ne znam jel' ovo za Jezikoslovlje, viceve ili za niže razrede osnovne škole...
Quote:
Balašević 1978. napušta grupu i osniva vlastitu, nazvanu "Rani mraz". Grupa je prvi puta nastupila u Opatiji 1978. s pjesmom "Moja prva ljubav". Tada se grupi priključio Bora Đorđević, kasnije poznatiji pod nadimkom "Bora Čorba" koji je nakon nekoliko mjeseci napustio grupu i osnovao vlastitu, (Riblja čorba).
Četiri puta ponovljeno 'grupa', dvaput 'vlastita'.

Zapravo, taj kuriozitet da su Bora & Đole, dijametralno suprotne ličnosti neka dva tjedna zajedno 'pevali', stavio bih pod 'zanimljivosti' na kraju članka.

Quote:
1979. osvaja prvo mjesto na splitskom festivalu s pjesmom "Panonski mornar". Tada je počelo Balaševićevo razdoblje. 1980. morao je odslužiti vojni rok pa nije imao vremena za glazbu, ali uspio je napisati tekst za pjesmu Zdravka Čolića i Srebrnih krila.

S grupom "Rani mraz" izveo je dvije najpopularnije pjesme poput "Priča o Vasi Ladačkom" i "Život je more". 1982. napušta grupu i počinje samostalnu pjevačku karijeru.
Balaševićevo razdoblje - je l' to nešto kao Šenoino ili Matoševo doba u hrvatskoj književnosti?
Quote:
Nakon ta dva albuma, izdaje još dva albuma, Dnevnik starog momka, te Rani mraz. Svira i dan danas, održava poveće koncerte, a sudjeluje i na humanitarnim koncertima.
Nakon dva - još dva... itd.
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.09.2013., 22:26   #3686
Quote:
Laptopovi na sniženju preko 70%!!!


Spam newsletter s ekupi.rs.
__________________
"And that is the most important topic on earth: peace. What kind of peace do I mean and what kind of a peace do we seek? Not a Pax Americana enforced on the world by American weapons of war. Not the peace of the grave or the security of the slave. I am talking about genuine peace, the kind of peace that makes life on earth worth living, ..."
slafko is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.09.2013., 09:06   #3687
Quote:
HASSAN AL TAWADI, predsjednik Organizacionog komiteta Svjetskog nogometnog prvenstva 2022.
http://www.index.hr/sport/clanak/kat...mi/700334.aspx
Pa dobro, zašto onda jednostavno ne napišu/prepišu: ...
...predsednik Organizacionog komiteta Svetskog fudbalskog prvenstva...
ako je već komitet (odbor) organizacioni...
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2013., 14:14   #3688
Quote:
Njezina starija, 25-godišnja sestra Marina koja je po struci kemijski tehnolog je nezaposlena posljednjih godinu dana i posao od tad ne može naći.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/m...mu/702757.aspx
Netko tko je nezaposlen godinu dana u tih godinu dana ne može naći posao. To samo po sebi nije razumljivo
pa treba dvaput ponavljati jedno te isto.
Uostalom, rečenica...
Njezina starija, 25-godišnja sestra Marina koja je po struci kemijski tehnolog je nezaposlena...
mogla bi i ljepše zvučati:
Njezina starija sestra Marina (25), kemijska tehnologinja, nezaposlena je...
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2013., 15:56   #3689
Pozdrav. Da li vi ovdje mozda znate sto se moze učiniti glede nepodnosljivog plakata za cipele Ecco? Po cijelom gradu su postavljeni plakaii na kojima pise samo OSMIJEH. Nepodnosljivo mi je gledati na svakom koraku ogromnim slovima napisano OSMIJEH umjesto OSMJEH. Da li postoji kakav zakon da se makne očita greska koja se ionako često ponavlja. Sad će jos oni koji grijese misliti da su u pravu ;-).
__________________
Doviđenja i hvala za sve ribe (Douglas Adams).
alistra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2013., 16:10   #3690
Dobro je napisano. ;-)
cirith is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2013., 17:33   #3691
Čekaj, ja sam 70to godište. Nas su učili da je osmjeh. A i puno puta sam vidjela ono-"osmjeh ne stohi ništa itd., znali su to imati isprintano po firmama i ustanovama. Znalo je pisati osmIjeh, pa se cesto netko nadobudan nasao da peekrizi I.
Inace, nacitana sam i smatram se pismenom. Prosla sam prijemni za komparativnu na filozofskom (ipak otisla na ekonomiju). Da li mi tko moze reci kad je ona emisija na radio Sljemenu o jezikoslovlju da postavim to pitanje?
__________________
Doviđenja i hvala za sve ribe (Douglas Adams).
alistra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2013., 17:47   #3692
Sad sam prosurfala i vidim da je ispravan i jedan i drugi oblik.
Tko mi je kriv što sam u školu išla prije više od 20 godina pa mi zvuči čudno.
Ali, kako to nadoknadoti- čitati novije knjige? Ali četo su tako loše lektorirane. A o prijevodima da ni ne govorim :-(. Mogu samo odabrati nekoloko kurioziteta- ne ću, pogriješka i sl. i praviti se pismena po današnjim mjerilima...
__________________
Doviđenja i hvala za sve ribe (Douglas Adams).
alistra is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.09.2013., 22:17   #3693
Quote:
IZBOR za Miss svijeta održan je danas na Baliju, a između 131 ljepotice izabrana je lijepa Filipinka, 23-godišnja Megan Young.
http://www.index.hr/black/clanak/mis...la/703218.aspx
Pisati tako prelijepo može samo Indeks. Naime, između 131 ljepotice, izabrali su jednu lijepu koja će biti miss!
(A je l' bi se moglo između 131 ljepotice izabrati neku koja nije lijepa?)
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2013., 21:48   #3694
http://www.index.hr/sport/clanak/hrv...vu/704354.aspx

Previše dug naslov za jedan sportski članak. Netko je u komentarima ispod napisao (s čime se potpuno slažem):
A da promijene naslov u: Vuga razbija Lokomotivu?
Quote:
Next.
SARAJEVO - Premijer Zoran Milanović doputovao je u Sarajevo na početku dvodnevnog službenog posjeta Bosni i Hercegovini, javlja HRT.
http://www.jutarnji.hr/zoran-milanov...jevo-/1009569/
Čemu ovo - na početku? Savim suvišno i nepotrebno!
Premijer Z. M. doputovao je u Sarajevo u dvodnevni službeni posjet BiH. Točka.
Na početku je doputovao. A kad bude odlazio, onda će nas obavijestiti da je na kraju otišao?
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...

Zadnje uređivanje FeetF1 : 04.10.2013. at 21:57.
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2013., 22:01   #3695
č i ć

ne znam je li ovo bilo na ovoj temi, ali preko 70% ljudi na forumu (apsolutna većina) krivo ili uopće ne razlikuje č i ć. nisam inače sitničav (), ali ovo sam zapazio.
__________________
“Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.”-Steve Jobs
Diego Rivera is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2013., 23:34   #3696
Quote:
dr. diego kaže: Pogledaj post
ne znam je li ovo bilo na ovoj temi, ali preko 70% ljudi na forumu (apsolutna većina) krivo ili uopće ne razlikuje č i ć. nisam inače sitničav (), ali ovo sam zapazio.
Mislim da je to normalna posljedica njihovog nerazlikovanja u izgovoru (ako se ne varam, to vrijedi za većinu Hrvata), što zahtijeva učenje napamet u kojoj riječi koje od ova 2 slova ide. Ja sam Bugarin i nikako ne razlikujem te glasove u slušanju ili izgovoru, ali čini mi se da dovoljno dobro pamtim gdje treba č i gdje ć, pomažu mi i etimologija i poznavanje drugih slavenskih jezika.
Orlin1979 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 07:43   #3697
pitanje.
zašto u titlovima na HTV-u (i šire) sve češće viđam kosa slova/navodnike za sve (ne)živo ?
koliko se ja sjećam, u pravopisu stoji da se nazivi knjiga, časopisa... pišu velikim slovom jer su posrijedi vlasita imena i ne treba ih pisati u kurzivima/navodnicima? koja je logika?
Chavela is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.10.2013., 18:38   #3698
večernji.hr:
Gume se jako troše i također malo eksplodiraju, ali to je na Pirelliju da riješe. Mislim da se moja guma probušila od Pirellijeve gume.

Muljuzator is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2013., 16:14   #3699
http://www.hkz-kkv.ch/prvi_srpsko_hrvatski_rijecnik.php

U adresi stranice, stoji riječnik.
Razlog?
a) lektor je zaspao
b) web-dizajner, programer ili tko već nije upućen u tajne ijekanja...
c) netko misli da je pisanje s 'ije' dotične riječi dalje od mrskog nam srpskog e nego kad bi se riječ pisala s je
d) netko razmišlja ovako: Budući da su u riječniku riječi, riječnik se piše s ije...
e) došlo je do nove glasovne promjene (ijekavizacija jekavštine)
__________________
Nije bitno ciljati u metu. Bitno je metati u cilj...
FeetF1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2013., 23:33   #3700
U mnogim natječajim sam viđao ovu rečenicu:

Treba postojati nesavladiva želja za učenjem novih trendova jer vaše buduće radno mjesto uvijek traži onaj savršeniji dio.

Jel se i vama čini neobičnim ovo "nesavladiva želja"?
__________________
Popreko je kraće ali uokolo je brže.
Toom_ is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:23.