Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Sam svoj majstor

Sam svoj majstor Radionica u kući

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2006., 08:13   #1
Armirano betonska ploča

Kolika je minimalna debljina pune betonske ploče i kakva bi trebala biti njena armatura za raspon od 5.5 m, namjenjena za međukatnu konstrukciju. Da li je dovoljna debljina od 12 cm sa armaturom (rebrasto željezo) dia. 12 mm postavljena na međusobnom razmaku od 10 cm. Imate li kakav software za proračun armirano betonskih konstrukcija.
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2006., 10:13   #2
debljina bi trebala biti 16cm, a za armaturu ne znam. to bi ipak trebao riješit s projektantom
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2006., 13:04   #3
nemoj se s tim zajebavat, kaj ti je? zatrazi projektanta i statičara da ti napravi projekt, trazi sluzbeno papire, plati račun s PDV-om.
Vranjes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2006., 22:42   #4
Quote:
Vranjes kaže:
nemoj se s tim zajebavat, kaj ti je? zatrazi projektanta i statičara da ti napravi projekt, trazi sluzbeno papire, plati račun s PDV-om.
Lakse malo!
Ja sam vec angazirao projektanta-statičara koji mi je napravio projekt za ploču od 12cm sa rebrastim željezom dia. 12mm na međ. razmaku od 10cm ali me zanimaju i vaša iskustva.
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2006., 22:56   #5
Meni je projektirala fert sustav (16cm) plus 5cm betona. A za čistu betonsku ploču sam čuo da ide 16cm. Nisam znao da može 12...
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2006., 08:29   #6
Quote:
plimpi kaže:
Meni je projektirala fert sustav (16cm) plus 5cm betona. A za čistu betonsku ploču sam čuo da ide 16cm. Nisam znao da može 12...
Ja sam isto radio sa fert gredicama i ispunama na način da je debljina ploče u području fert gredice 20cm (14+6 cm) a između dvije fert gredica 6cm i mreža 150x150 promjera 6mm. Ovo od 16 cm puna ploča mi se čini nekako previše ali zavisi i o nosivosti ploče. Meni je statičar rekao da za punu ploču na razmaku od 5.5m i nosivosti 200 kg po dužnom metru je dosta 12 cm sa rebrastim željezom od 12 mm.
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2006., 08:54   #7
Quote:
kefren kaže:
Lakse malo!
Ja sam vec angazirao projektanta-statičara koji mi je napravio projekt za ploču od 12cm sa rebrastim željezom dia. 12mm na međ. razmaku od 10cm ali me zanimaju i vaša iskustva.
tvoj statičar vjerojatno najbolje zna što tebi treba.
Kod mene su međukatne AB ploče 16cm a unutra ima svakakvih armatura. Imam precizni plan armatura koji sam malo proučavao i mogu reći da ima svega. Negdje je dvoslojno, negdje jednoslojno, i najmanje 4 vrste raznih mreža.
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2006., 09:30   #8
mislim da je ova tvoja izvedba armature velike nosivosti, to je sigurno jače od bilo koje mreže, ali mislim da je takva ploča i skuplja od moje - gdje je više betona i željezo po potrebi.
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2006., 10:54   #9
Morat ću ja porazgovarat sa svojom projektanticom o tih 12cm. Dosad mi je spominjala samo prve dvije varijante (16cm betonska ploča i fert 16+5).
Nemam nigdje raspon veći od 5m.
Bilo bi dobro kad bih mogao dobit još koji centimetar na visini etaže, zbog specifičnosti načina gradnje i materijala.
plimpi is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.02.2006., 21:05   #10
Quote:
Codegun kaže:
mislim da je ova tvoja izvedba armature velike nosivosti, to je sigurno jače od bilo koje mreže, ali mislim da je takva ploča i skuplja od moje - gdje je više betona i željezo po potrebi.
Misliš ovo 12 cm betona (marka betona 30 (omjer cementijesak=1:3)) sa rebrastim željezom dijametra 12mm na razmaku od 10cm u donjoj zoni i mreža 15x15 cm diajametra 6mm u gornjoj zoni od tvoje ploče debljine 16cm sa manje željeza u njoj?
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2006., 11:54   #11
cifra od 200 kg po kvadratu je neka prosjecna mozda jer pod puca pod jednom silom koja djeluje na sredini ali pod tom istom silom ne puca ako je sila uz zid , ali opet to bi samo znacilo da je na sredini ne moze izdrzat ni 200 kg...
hmm a mozda sila znacajno raste saudaljenoscu od centra?
__________________
They won't let me join their games...
H5N1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2006., 12:26   #12
ima li tu neki statičar?
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2006., 09:11   #13
Quote:
Codegun kaže:
ima li tu neki statičar?
Ovako vam stoje stvari.
200 kg/m2 kontinuirano opterećenje. Npr uzmimo ploču koja tvori prostoriju od 5 x 5 m = 25 m2. Na ovih 25m2 stavimo 200 kg na svaki kvadrat, to znači da smo cijelu ploču opteretili sa 5000 kg. Kod ovog opterećenja ploča bi imala progib na svojoj sredini od cca. 1cm, a to je 0.2 posto dužine između nosivih zidova (5m). Ovakav progib je prema pravilima statike i građevinarstva dozvoljen. Ako imamo ploču na rasponu od 2.5 m, dozvoljen progib ove ploče bi bio 0.5 cm a ako imamo ploču od 10m raspona, kod nje je dozvoljen progib od 2 cm itd. Dakle 0.2 posto u odnosu na raspon između dva nosiva zida. Vratimo se na ploču od 25m2. Ova ploča može podnjeti 50 ljudi od 100kg što daje onih 5 tona dozvoljenog opterećenja. Ako bi ploču opteretili sa većom težinom ona ne bi pukla nego bi progib bio veći. Kod koje težine bi ovakva ploča pukla to vam ne mogu reći. Debljina ploče nije zanemariva. Ovo od 12 cm je minimum koji se dozvoljava za raspon od 5.5 m, iako sam ja u nju stavio armature za puno veću nosivost. Željezo u betonu preuzima vlačna opterećenja a beton tlačna. Mene naime zanimaju i vaša iskustva zato sam i sastavio ovu temu.
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2006., 09:16   #14
Quote:
kefren kaže:
Ova ploča može podnjeti 50 ljudi od 100kg što daje onih 5 tona dozvoljenog opterećenja.
hvala, malo mi je bolje...
a što bi bilo kad bi se tih 50 ljudi trudilo što više zbližiti na centru ploče, ili npr. da imaju tulum pa skaču ...
to bi prouzročilo samo savijanje?
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2006., 08:04   #15
Quote:
Codegun kaže:
hvala, malo mi je bolje...
a što bi bilo kad bi se tih 50 ljudi trudilo što više zbližiti na centru ploče, ili npr. da imaju tulum pa skaču ...
to bi prouzročilo samo savijanje?
nema straha ako je ploča projektirana za 200kg/m2. Sve su ploče tako konstruirane (za stanovanje - ne govorim o industrijskim halama) i još se nije niti jedna srušila.
kefren is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2011., 22:20   #16
AB ploče (deke)

Vidim da se mučite sa tim pločama pa ću okvirno navesti nekoliko stvari kojih se treba pridržavati prilikom armiranja.
Prvo i osnovno pravilo je pozvati građevinskog inženjera i riješen problem.
To Vama baš i ne odgovara.
Idemo onda redom:
Debljina AB ploče[B] nepisano pravilo je: 1/35 x nosivi raspon
[/B
]Ovo gore navedeno može se primjeniti na obiteljske objekte, a ne bih vam preporučio debljinu manju od 12 cm (iako min debljina može biti i 7 cm u nekima uvjetima, zaboravite na tih 7 cm),
Nosivi raspon : evo primjera, od zida do zida je čistih 5 m, svaki nosivi zid je debljine 25 cm, nosivi raspon u ovom sličaju je 5,25 m.

Evo Vam jedan izračun ploče koje sam radio kod prijatelja:
Od zida do zida je bilo 5,5 m, znači proračunski raspon je bio 5,75 m
Odabrao sam debljinu od 15 cm (iako bi bilo bolje 16 cm,kasnije kompenzirano u proračunu)

Optererećenja:
Od same ploče: 3,75 kN/m
Od pregradni zidova: 1,5 kN/m
Od pločica : 0,24 kN/m
Od cementnog estriha: 1,2 kN/m
PVC + tervol: 0,003 kN/m

Sve to spada pod stalno opterećenje (dead load)

Pokretno opterećenje je : 2 kN/m (live load) to je onih 200 kg/m2

U proračun je uzeto armiranje rebrastim čelikom RA 400/500
Beton C25/30 max zrno 20 mm.

Po proračunu: Apotr = 7,91 cm2/m, odabrao sam šipke fi 12 razmak od šipke do šipke 14 cm što iznosi 8,08 cm2/m.
Eto to je ono što vas sve muči kad govorimo o glavnoj armaturi.
Radi se o ploči nosivoj u jednom smjeru (zid nosivi lijevo, zid nosivi desno)
Razdjelna armatura: to su one poprečne šipke, one u pravilu ne smiju biti manje od 0,2 x glavna armatura.

Armatura gornje zone uz zidovove neka vam u pravilu bude iste površine kao i glavna vlačna armatura, s tim da njena dužina ne bude manja od 0,2 x nosivi raspon (ali gledano od unutarnjeg ruba zida). Ovo Vam je važno izarmirati jer se na osloncima pojavljuje negativni moment savijanja i poprečne sile.

Sve ovo navedeno su natuknice za Vas koji niste građevinski inženjeri, savka deka je drugačija, ako imate negdje ispod deke nosivi stup, na tom mjestu treba računati armaturu od proboja ploče, negdje možda imate povećano linijsko opterećenje i slično.

Nemojte se zavaravati i misliti ja ću kupiti najjaču mrežu i sve je OK, eto najača mreža, koja se proizvodi, nosiva u jednom smjeru je R785, njena nosiva armatura ima 7,85 cm2/m.

Najjeftinije Vam je pozovite građevinskog inženjera.

Nadam se da sam Vam donekle pomogao.
Pozdrav!
xcvb is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.06.2019., 11:49   #17
Question molim vas mišljenje

kupila sam bazen gumeni 3,5 promjer i 0,6 dubina napunila vodom , što kad izračunaš je oko 5,5 tona vode naoko 9,5 m2 ,, i to je sada na terasi koja je izvedena od fert gredica kojima je raspon 5 metara ,, bolim se da je to preveliko opterečenje na toj terasi , ali za sada sve stoji na mjestu i nije propalo da li je to ok i da li trebam strepiti da ću propasti ako nas par legne u bazen ?
Quote:
kefren kaže: Pogledaj post
Ovako vam stoje stvari.
200 kg/m2 kontinuirano opterećenje. Npr uzmimo ploču koja tvori prostoriju od 5 x 5 m = 25 m2. Na ovih 25m2 stavimo 200 kg na svaki kvadrat, to znači da smo cijelu ploču opteretili sa 5000 kg. Kod ovog opterećenja ploča bi imala progib na svojoj sredini od cca. 1cm, a to je 0.2 posto dužine između nosivih zidova (5m). Ovakav progib je prema pravilima statike i građevinarstva dozvoljen. Ako imamo ploču na rasponu od 2.5 m, dozvoljen progib ove ploče bi bio 0.5 cm a ako imamo ploču od 10m raspona, kod nje je dozvoljen progib od 2 cm itd. Dakle 0.2 posto u odnosu na raspon između dva nosiva zida. Vratimo se na ploču od 25m2. Ova ploča može podnjeti 50 ljudi od 100kg što daje onih 5 tona dozvoljenog opterećenja. Ako bi ploču opteretili sa većom težinom ona ne bi pukla nego bi progib bio veći. Kod koje težine bi ovakva ploča pukla to vam ne mogu reći. Debljina ploče nije zanemariva. Ovo od 12 cm je minimum koji se dozvoljava za raspon od 5.5 m, iako sam ja u nju stavio armature za puno veću nosivost. Željezo u betonu preuzima vlačna opterećenja a beton tlačna. Mene naime zanimaju i vaša iskustva zato sam i sastavio ovu temu.
1964andreja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 16:50   #18
Betonska ploča - deka

mene zanima koliko dode m2 betonske ploce(deke)? i sta je sve ukljuceno u tu cijenu i koja je potrebna debljina te deke?
tnx
rxd is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2008., 21:05   #19
Ne znam cijene,ali da bi napravio treba titropne gredice,stropni blok,armatura i na kraju beton.izračunaš kvadraturu deke i odeš na stovarište g. materijala i kažeš im kvadrate i oni ti izračunaju koliko ti čega treba i koja je cijena.
__________________
ne vjerovali ili da
bubyx is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2008., 10:08   #20
Quote:
bubi.crovk kaže: Pogledaj post
Ne znam cijene,ali da bi napravio treba titropne gredice,stropni blok,armatura i na kraju beton.izračunaš kvadraturu deke i odeš na stovarište g. materijala i kažeš im kvadrate i oni ti izračunaju koliko ti čega treba i koja je cijena.
ovo što ti pričaš nije betonska deka nego fert.
__________________
Nedozvoljena prikrivena reklama - obrisano!
Codegun is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:21.