Natrag   Forum.hr > Društvo > Društvene znanosti > Jezikoslovlje

Jezikoslovlje Za pravopiždžije i jezikolomce

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.06.2003., 23:42   #1
Lightbulb Naglasci u hrvatskome jeziku (standardni, zagrebački, ostali...)

kako da naučim naglaske u gramatici? npr. dobijem neku riječ kojoj ne znam naglasak i onda ga trebam odrediti? pliz help!

i zna li tko ispravno književno izgovarati glasove? da li je to uopće moguće? ili smo svi osuđeni regijom u kojoj smo rođeni?!
art is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 01:16   #2
U načelu, nije teško.
Postoji nekoliko pravila koja trebaš zapamtiti (imaš ih u svakoj gramatici), odmah znaš je li naglasak dug ili kratak, a uvijek si možeš pomoći tako da zapamtiš četiri različito naglašene riječi (npr. kuća za kratkosilazni, žena za kratkouzlazni, zlato za dugosilazni i ruka za dugouzlazni naglasak) te ih uspoređuješ s drugima.

Poslije ispiši pedesetak riječi iz rječnika i vježbaj.

Zadnje uređivanje stitch : 18.06.2003. at 12:26.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2003., 10:28   #3
E sad...
lonac ide na vodu dok se ne razbije, a ja puko.
Dobro zbog nekih drugih stvari pa će zbog toga ispaštati lingvisti.
Nek me briše tko hoće

Nitko normalan ne može naučiti naglaske u hrvatskom jeziku. Zašto? jednostavno. Na filozofskom se oni uče na primjeru besmislenih slogova tipa mraslketah. Obrnuto, profaći čitaju "Bâ b`a bá Bă" pa ti zapisuj. I svako tko jednom izgubi ispit i živce zbog takve debilane, on više ne može biti normalan.
To su budalaštine! Jezik je zato da se razmjenjuju misli a nije sam sebi svrha. (u umjetničku i književnu upotrebu naglasaka ne zadirem; gvorim o svakodnevnici)
Je li vrijedno izgubiti 45 minuta na analizi rečenici
Gore gore gore gore nego gore gore dolje
(Hills burn worse upper --- Hills burn ---)
i stavljati na nju sve te retardirane crtice. Fahidijoti sa službe za jezik i govor HRT-a mrcvare tamo spikere ako ne naglase kratkouzlazno nego kratko silazno a to što Katja Kušec izgovori da je najveći hit bitlza "Heh DžO" jer netko nije dobro napisao Džud to nije bitno.
Inače da--- ti lumeni pišu još lumenastijim spikerima na HR i HTV - po vuku! Službeno je Njujork i to što ameri grad zovu Nujork, je njihov problem. Važno je da su enklitike i proklitike na mjestu.

Hrvatski su dijalekti stariji i bogatiji od Brozovog i Babukićevog književnog hrvatskog. Ako već moramo imati naglaske onda neka budu iz prirodnih govora a ne iz hibrida u kojem su četiri pravila i 44444 izuzetka

Briga me š'o laprdam i pljujem po ljudima - Jer ja sam taj što uzima i nikada ne daje!
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 01:50   #4
Stitch thanx!!!!! Ovo s primjerima i uspoređivanjem čini mi se odlično!
Nologo385 nadam se da nisi u pravu!
art is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 08:40   #5
Quote:
art kaže:
Stitch thanx!!!!! Ovo s primjerima i uspoređivanjem čini mi se odlično!
Nologo385 nadam se da nisi u pravu!
Kaj se tiče moje jezičine - to je moje emotivno mišljenje tipa "kiselo je grožđe" iza kojeg stojim u potpunosti, no kojeg ne bi napisao da se nisam razžestio zbog nečeg izvan foruma.
Što se tiče primjera koje sam naveo - nažalost svi su ispravni - od "bâ Bá băba" do 'po vuku' i besmislenih slogova. I Hej Joe Katje Kušec
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 12:22   #6
Nologo385,
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 13:14   #7
Quote:
stitch kaže:
Nologo385,
Stitch:
Da nisi ti Katja Kusec zvana Samantha
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 13:20   #8
Nisam, ja sam žensko.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 13:54   #9
Quote:
stitch kaže:
Nisam, ja sam žensko.
Ta ti valja! :klap:
__________________
Warning: place_sig(): Appending signature file for user nologo385 failed on line 01

This sig is too long and it will be trunc
nologo385 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2003., 14:57   #10
Aha, tražiš piletinu na forumu...
Sad razumijem zašto me toliko pokušavaš impresionirati.
stitch is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 18:26   #11
jel su vrata dugouzlazni?? nemam pojma, nema u mom rječniku, a neznam gdje drugdje da gledam to....pliz help
hana_01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.12.2008., 18:50   #12
Jesu.
maturin is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 09:06   #13
Neki profesori na talijanistici ne inzistiraju (vise) da studenti moraju razlikovati otvorene i zatvorene E i O (tipicno za Toscanu, Rim,Umbriu i Marche), stovise ni mnogi profesori i lektori ih ne razlikuju, vecina onih s Juga i sa Sjevera Italije.

Idem za kroatistiku glede uzlaznosti/silaznosti naglasaka.

Cak ni foneticari HRTa ne ispravljaju naglaske (uzlaznost/silazost). Najvaznije im je da speaker pogodi pravi slog, i eventualno zna je li slog dug ili kratak.
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.11.2010., 11:06   #14
Quote:
zec gadiš mi se kaže: Pogledaj post

Naučit će tebe Zekoslava da kažeš kroatistica.
Tu si me iznenadila. Naglasio bih kroatist, ali nikad kroatistica, iako nisam baš loš u štokavskim naglascima.

Vidim da i Vukušić u "Naglasku u hrv. knj. jez." (2007.) ima klaviristica, kongresistica, novelistica, a ne klaviristica, kongresistica, novelistica.
Shain is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.12.2008., 09:07   #15
Quote:
hana_01 kaže: Pogledaj post
jel su vrata dugouzlazni?? nemam pojma, nema u mom rječniku, a neznam gdje drugdje da gledam to....pliz help
Pogledaj na http://hjp.srce.hr/
MOLOKAI is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 20:54   #16
molim vas, jako mi je vazno ovo.

kako se pravilno izgovara rijec limun, ali kada kazemo npr. "od limuna"...
na cemu je naglasak; LIMUNA ILI LIMUUUNA?
mjakeli6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2009., 20:58   #17
Quote:
mjakeli6 kaže: Pogledaj post
molim vas, jako mi je vazno ovo.

kako se pravilno izgovara rijec limun, ali kada kazemo npr. "od limuna"...
na cemu je naglasak; LIMUNA ILI LIMUUUNA?

Lìmun. Kratkosilazni. Od lìmuna. I zanaglasna dužina na u. Nije limuuuna. Tako je moja profesorica u gimnaziji govorila kostuuura, ali to nije standard.
__________________
Work is the curse of the drinking classes. (O. Wilde)
Orondil is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 14:24   #18
naglasci

kao totalni antitalent za sluh i tudum za prepoznavanje naglasaka na koji nacin vi skuzite kad je koji naglasak? kuzim ja da nest ide gore pa se spusta, al ipak je meni to prilicno strano...
ako tko ima kakav savjet u vezi toga i ako mi mozete odmah iznaglasavat metafiziku?
taj meta kak to?
__________________
Q: [to Chakotay] Facial art. Ooh, how very wilderness of you.
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2008., 15:51   #19
Quote:
crvenooka kaže: Pogledaj post
kao totalni antitalent za sluh i tudum za prepoznavanje naglasaka na koji nacin vi skuzite kad je koji naglasak? kuzim ja da nest ide gore pa se spusta, al ipak je meni to prilicno strano...
ako tko ima kakav savjet u vezi toga i ako mi mozete odmah iznaglasavat metafiziku?
taj meta kak to?
Ma pusti "metafiziku", crvenooka, i Grci su tu padali. Nego:
1. kòsa ti raste na glavi, pod pervo; s njom se i kòsī pod ftoro; a pod tretje strana je brda;
2. Kósa mozse biti nadimak zseni lipe, bujne, velike kose;
3. kô je pridiv u ž. rodu (kosa crta) i triba je razlikovati od kósa shto je takodjer pridiv ž. roda (crta je kosa);
4. Kősovo i sama znadesh shto je, barem ovih dana.
Belevarac is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2008., 15:58   #20
thanks, ali ja i dalje ne znam iznaglasavat metafiziku
ovaj meta je kratko uzlazni? koji? ne kuzim
jel mi moze netko pokazat naglaske na rijeci metafizika?
__________________
Q: [to Chakotay] Facial art. Ooh, how very wilderness of you.
crvenooka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:36.