Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Domovinski rat

Domovinski rat Domovinski rat bez politike

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.09.2009., 17:57   #201
Ovo ce mozda sada zvucati neozbiljno ali zanima me misljenje ljudi koji su doista bili u borbi.

Dakle, misljenje koliko bi vam bio koristan bacac plamena u urbanoj borbi i ciscenju gradevina da ste ga imali?
__________________
Đuro Japaric kaže:Za Hrvatsku je bitan dan kada je u Zagrebu , osnovan Zbor narodne garde , a ne gerilski odred 1941. u organizaciji Komunističke partije !
Alte is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 10:49   #202
Quote:
Alte kaže: Pogledaj post
Ovo ce mozda sada zvucati neozbiljno ali zanima me misljenje ljudi koji su doista bili u borbi.

Dakle, misljenje koliko bi vam bio koristan bacac plamena u urbanoj borbi i ciscenju gradevina da ste ga imali?
Zanimljivo pitanje.
Iako, preteći ratne sukobe zadnjih desetljeća, nakon Vijetnama ne mogu se sjetiti da sam negdje vidio bacače plamena (barem u značajnijim količinama).
Očito ima neki razlog...Recimo, vjerojatno nije baš ugodno hodati sa rezervoarom plina na leđima kad te sa 100 raznih strana u svakom trenutku može pogoditi snajper. A imati ih na oklopnim vozilima - u Vukovaru se pokazalo kako prolaze oklopna vozila u gradu.

Mislim da su u gradu puno korisniji recimo oni 40mm bacači granata ispod "glavne" cijevi puške, ako već tražimo neko "pomagalo" za gradsku borbu. Ili legendarni pijani ustaša
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.09.2009., 13:47   #203
Da, nekako je bacač plamena više oružje za probijanje linija i čišćenje fortifikacija u nekim velikim napadima. Baš ono kako ih prikazuju uglavnom u filmovima.

Mislim da je u gradu dosta nepraktičan, baš jer je mnogo mogućih smjerova iz kojih može doć neprijateljska vatra, snajperisti, opasan je za ljude i oko njega, težak je, a cesta se neće sama pretrčat itd...

Međutim, kad bi ih se našlo pri ruci, siguran sam da bi bili iskorišteni, a nekako najbolja uloga bi im, po meni, bila da služe ili kao zamke ili kao oružje iz zasjede u slučaju velikih pješačkih napada. Pretpostavljam da su dosta gadni i za moral napadača...

Za ofanzivna djelovanja baš i ne toliko...
__________________
The Sydney was a Chatham class light cruiser, capable of 25.5kts and armed with eight 6in guns. By now the Emden was somewhat below peak condition, and her own top speed was probably somewhat below its 24.1kt best. When the Sydney appeared at 9.15 am on 9 November, the Emden stood and fought.
otompotom is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 11:06   #204
I meni se čini da bi bacač plamena, u urbanoj borbi, puno prije bio/mogao biti defanzivno oružje... ipak je ogromna razlika dali negdje zalegneš sa istim i čekaš ili se pak moraš kretati prema neprijatelju s tim čudom na leđima

Osobno-nikad to čudo nebi stavio na sebe...
__________________
VIŠE MESA U BUREKEEEEEEE!!!
Legion drinks his weight, drinks like Richard Burton, dance like John Travolta, now
Legion is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.09.2009., 12:57   #205
Ne znam ko bi normalan radio s njime.
Jel vas kad pogodio geler od MB 82mm,ili kuglica od M75 ručne bombe.Ti đavoli peku ko da su iz pakla došli,a kako bi se ponašao rezervar napalma u srazu s krhotinama mogu samo zamisliti.
__________________
Power to surprise.
alfa146 is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 08:54   #206
Već kad je spomenut bacač plamena kao "nestandardno" oružje, da li postoji dokazi o upotrebi samostrela tijekom DRa? Recimo, padaju mi na pamet izviđačke postrojbe, ili općenito postrojbe ubačene u neprijateljsku pozadinu...ovo bi bio tih način eliminiranja protivnika, bez potrebe da mu se priđe blizu, na domet noža.
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.09.2009., 12:20   #207
Tiho je relativan pojam…ljudi nikad ne umiru brzo kao u filmovima, pogotovo ne od strijele. Ako i ne zapuca, skoro sigurno će barem vrisnuti i zvati u pomoć.
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 10:18   #208
Quote:
rakijetina kaže: Pogledaj post
Tiho je relativan pojam…ljudi nikad ne umiru brzo kao u filmovima, pogotovo ne od strijele. Ako i ne zapuca, skoro sigurno će barem vrisnuti i zvati u pomoć.
Da, zapravo se slažem.
Osim ako je vrh strelice namazan nekim jakim otrovom...ali opet tu zalazimo na teren filmova
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 10:46   #209
Dečki,a da probate ući u zonu realnosti?
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.09.2009., 17:59   #210
Jesu li i koliko korišteni tenkovi 1993. u samome Mostaru?

Gdje su bile linije bojišnice u Novom Travniku?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.09.2009., 10:18   #211
Quote:
žacko1 kaže: Pogledaj post
Dečki,a da probate ući u zonu realnosti?
Pa ja i jesam realan, o čemu ti.

Samostrel nema što tražiti u borbi, gotovo nikad. Ali je zato bio na naslovnici Hrvatskog vojnika .
rakijetina is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.09.2009., 09:23   #212
Šta se sve bacalo na drugu stranu od "priručnih" sredstava?
Npr., da preciziram - učinkovitost Molotovljevog koktela?
Svoja jedina 2 u životu bacio sam kad je JNA izlazila iz Maršalke u ZG u 6.mj.1991., ali ne znam kud su sletili jer sam odmah zalegao u kukuruze
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 09:58   #213
Ajmo borci, oživite malo opet ovu temu...
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 16:23   #214
Jedan je pogodio 55 cu,možda je to jedan od ta dva.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.10.2009., 19:02   #215
Preporučam knjigu o makinacijama i sudbini Srebrenice "Razglednica iz groba".
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 09:00   #216
Quote:
zacky kaže: Pogledaj post
Jedan je pogodio 55 cu,možda je to jedan od ta dva.
Haha, da To postoji i snimljeno....Ali neću reći da sam to bio baš ja, nisam bio jedini koji je pravio koktele i bacao ih tada, ne bi bilo fer, jednostavno ne znam gdje su sletili. Pričalo se taj dan da 5. kolona snajperima tuče po ljudima pred Maršalkom, a mislim da je na taj način ubijen i jedina (hvala Bogu) naša žrtva tog dana Raveno Čuvalo. Tako da mi se, kao ni ostalima, baš nije tamo pretjerano dugo zadržavalo, strateški smo se povukli na rezervne položaje.
Tu je opisano ukratko šta se događalo tog dana pred Maršalkom.
mayday_bbb is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.10.2009., 22:21   #217
jelio iko od vas dužio "snajper". kad kažem snajper tu mislim na bilo koju malo precizniju pušku s optikom. s obzirom da u gradskoj borbi domet nije najvažniji jeste li se koristili s nekim puškama koje u normalnim okolnostima nebi glumile snajper.
iako sam 93 bio mal(8 god), sićam se da je jedan moj rođak doša na odmor nekoliko dana kući i da je donio m-48(tandžaru) s optikom. naravno svi odrasli muškarci su išli u jednu vrtaču pucat iz nje. ta puška je bila savršenstvo(čak sam i ja uz rođakovu pomoć opalio jedan metak). al stvar je u tome da je to izrazito jaka puška. po meni su kvalitetni primjerci tandžare dokaz šta repetirka snajper treba bit(ali možda je za gradsku borbu dovoljno nešto slabije). e sad s obzirom na manju razdaljinu u gradskim borbama kako su se pokazale druge puške. jeli iko puca s papovkom na kojoj je bila malo bolja optika. po meni bi kvalitetna papovka s boljom optikom bila dobar snajper na rastojanjima do 250m(i dalje). čak sam čuo da su neki koristili malokalibarke(naravno magnum punjenje)
koje je "najperveznija" kombinacija koju ste vidili?kako mi je stari jedno vrime bio u pzo sićam se još jedne zanimljivosti-jedan snajper iz kućne radinosti. cijev nekog manjeg protuavijonca su malo otpilali i napravili repetirku snajpera s spremnikom od 3 metka. neznam koji je bio kalibar, ali brat bratu meci su bili dugi oko 15 cm(ta puška je izgledala ko manji brat rt20).
jeste li pokušavalio sami pravit ručne bombe. kako je jedan moj susjed bio tokar, on ih je pravio. uglavnom okruglu cijev(debela ko limenka pive) bi pilao da dužinu od11-12 cm. zatim bi je lagano načeo fleksom i ispunio svim i svačim uz exploziv, naravno krajevi su bili zavareni i na kraju bi dolazio upaljač. te bombe su u početku bile primitivne, ali su posle bile prave kopije bombi iz jna(moram reć da se niko nije tužio na njih i da nisam čuo da je se dogodio neki nesretan slučaj zbog loše izrade)
nadam se da sam pitanja postavio na dobru temu. pozdrav
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 01:28   #218
Da ,kvalitetna papovka je meni osobno preciznija bila(bez ikake optike),od svih puškica raznih kalibara... koje sam dužio ili isprobavao.
Ne kontam ,jedino kako si sa osam god. pucao iz tanđare,s obzirom na njezin jaki udar ,te dali si iole kvalitetno mogao što nišaniti njome(mnogi su je zbog toga i dr. stvari, kojima je mjesto u ropotarnici povijesti,izbjegavali)?
žacko1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 10:09   #219
ma dobro nisam pucao sam, tu pušku mi je pomogao držat i rođak(da je on nije držao izvalila bi mi rame), metu sam promašio 6 metara(pucano s 150m), ali sam ipak dobio priliku za hvalit se po školi.
neznam kakve si tandžare viđao, ali ja sam i kasnije viđao puške s pravilnim nišanom i te puške bi uz male preinake i danas bile dobar snajper.
čak je postojala mogućnost legalizirat te puške(lovci), dobar puškar je lako upuca, tako da znam lovce koji love veprove s tandžarama(napravljene male preinake) i zadovoljni su s njima.
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.10.2009., 11:32   #220
još nešto vezano za tandžaru.vidio sam da je neko bio postavio pitanje može li metak iz tandžare probit tračnicu. pa je se išlo toliko daleko da je se objašnjavalo kako ima različitih tračnica, pravljenih od različitih vrsta željeza.
kad je rođak donio tu tandžaru, pucali su iz nje i na jednu šinu(tračnicu).
sad neznam kakva je to bila tračnica, ali sam vidio da je običan metek(ne pancirni) s udaljenosti od oko 40 metara probio tu šinu.
kako imam punorodbine, a svi žive blizu mene, a dobar dio je bio sposoban za rat; uz to kuća mi nikad nije bila na prvoj crti, ali nije bila ni daleko-najbliže što je bila crta ratišta je oko 30 km od moje kuće. tako da sam se nagleda pušaka svih tipova. osim toga stari mi je bio veći čin, pa je za različite situacije dužio sve i svašta.

npr. jedan rođak je skoro čitav rat koristio kalaš. taj kalaš je ima drveni kundak i nastavak za trombon(nije se moga skinut), osim toga je bio postavljen i bacač granata pod cijev.
jedan drugi rođak je nosa kalaš(srpkinju), na koju je bila postavljena optika(sličnu optiku sam vidio i na m16) i nogare s nekog karabina.
zatim falovke, galili, šarci, thompsoni.....
jedan susjed je se kunio u kostolomca i rekao je da je ta puška za blisku borbu dušu dala, a sa pancirnim zrnima postaje smrt i za one iza slabijeg zida...
znam da je u početku nedostajalo oružja(na prvi "teren" moj stari je otiša s dvocjevkom cal 12, a ujak s winchesterkom), ali kad je se popravila situacija jeste li bili zadovoljni s puškama.
npr. nekad kad gledam snimke i slike na hrt-u vidim da pojedini vojnici uz kalaš na leđima nose i drugu pušku-neki karabin, ok to je razumljivo ako je snajperist. ali vidi da neki nose i falovku, heckler&hock i dr. jeste li vi nosali uz pušku u rukama i neku drugu i koji su razlozi. gledajuć emisiju heroji vukovara vidio sam čak da je bilo slučajeva da su neki u patroli u vuk. svjesno stavili kalaš preko leđa kad bi ulazili u zgradu, a u ruci bi držali pištolj. kolko ste uopće imali prilika koristit pištolj, i jeste li se nekad svjesno koristili pištoljem a ne kalašom. pozdrav
ajduk a šimić is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:14.