Natrag   Forum.hr > Sport > Ostali sportovi > Borilački sportovi i vještine

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 28.01.2015., 23:16   #21
Quote:
PhillHeath kaže: Pogledaj post
Nije stvar u tome negu o ozljedama mozga. Ljudi koji malo više prate UFC znat će da postoji određeni broj udaraca koji svaka osoba može podnjeti, neka manje neka više. Nakon nekog vremena to tkivo koje štiti mozak jednostavno nestane od silnih udaraca i dolazi do raznih problema.

Nedavno je Rogan imao podcast o tome. Uglavnom eto jedan TJ Grant koji se trebao boriti sljedeći za titulu je nokautiran na treningu igrom slučaja i sada ima ozbiljne probleme i već se godinu i nešto nije borio. Karijera mu je gotova vjerovatno sigurno i radit će neki drugi posao. To je samo jedan primjer a on niti nije puno primio udaraca.

Stvar je u tome kad fanovi diljem svijeta možda recimo to tako negoduju o povratku Mirka je čisto zbog toga što ga vole i ne žele mu veće ozljede. Budimo realni Mirko je pretrpio gadne gadne batine i nokaute tako da i mene je nelagodno gledati ga i nadati se da neće biti ponovno nokautiran jer bi mu to moglo naštetiti.

Nadajmo se najboljem i nekom kampu za Gonzagu, jer s ovim timom s kojim trenira neće moći pokriti ono što mu treba za ovakvog borca koji iako nije ni približno na vrhu teške kategorije danas, još uvijek je jako ubojit agresivan stalno radi pritisak ima odlično rušenje i ground and pound/laktove/bjj. Sve ono što Mirko ne voli u oktogonu.

Ja se nadam da će izdržat prvu rundu i onda ima šansu jer Gonzaga u kasnijim rundama nije kondicijski na razini.

Ovo je šansa za osvetu i nadam se da će se spremit s pravim ljudima profesionalcima i onako kako se svi spremaju u UFCu.
Tesko je reci, sve je to individualno. Tih par teskih nokauta koje je Mirko popusio su vjerojatno manje stetni nego tisuce udaraca koje prosjecan boksac primi u karijeri na sparinzima i u mecevima. Dakako, to vrijedi i za MMA borce. Citao sam dosta o tim navodnim ozljedama mozga i istrazivanja variraju. Izgleda da je dosta toga genetski uvjetovano, te da bavljenje bilo kakvim kontaktnim sportom(pogotovo borilackim) samo ubrzava proces koji bi se tako i tako desio. Dodaci prehrani, odredjene vjezbe itd. pomazu do neke granice. George Chuvalo je imao skoro 100 profesionalnih meceva u karijeri, nikad u zivotu nije bio u knockdownu, u amaterskoj ili profesionalnoj karijeri. Nakon tog je izgubio 3 sina i zenu, danas na pragu osamdesete jos uvijek drzi predavanja o stetnosti droga i frajer je se sjeca svega od prije 50-60 godina, elokventan je, govor mu nije usporen i ne mumlja itd.

Sto se Mirka konkretno tice, osobno vjerujem da je vjerojatno u odlicnoj formi i sto se same fizicke pripremljenosti tice, sigurno je u vrhu UFC-a. Njegov problem nikad nije bila fizicka priprema. Ne govorim o mecevima u kojima je vukao ozljede, vec opcenito. Mislim da on jednostavno nema tu glad koju borac treba imati. Kad je bio mladji, bio je eksplozivan i imao je muda pokusati nesto u borbi. Sad se bori nekako ziceraski, previse klinca i navlacenja(cak i u K-1). Jednom je cak sam izjavio da je svjestan toga i da ne moze to opisati, ali da je moguce da je to nesto podsvjesno. Osjeca se dobro, spreman je, zeli se boriti ali jbg...vec je stariji, djeca rastu i za neke borce to nije problem, ali njemu je to mozda neka psihicka barijera. Rekao je sam da ima neki podsvjesni strah, zato ne "grize" kao prije. Ne valja kad je borac previse civiliziran, osim ako je poceo kao civiliziran .
Matador9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.01.2015., 00:20   #22
od dolaska u ufc je VIDNO los jednostavo vise nije za to,uglavnom je to moj misljenje njegov zivot,ugled i zdravlje ako oce neka radi kaj god zeli
User1337 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 20:30   #23
negledam vise borbe od cro copa odkad su ga u amerikanci razvalili, ali nemam nista protim sto se vraca, jednostavno hoce da unisti neke poraze i to mi se svida.
titostyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 20:32   #24
Quote:
Matador9 kaže: Pogledaj post
Tesko je reci, sve je to individualno. Tih par teskih nokauta koje je Mirko popusio su vjerojatno manje stetni nego tisuce udaraca koje prosjecan boksac primi u karijeri na sparinzima i u mecevima. Dakako, to vrijedi i za MMA borce. Citao sam dosta o tim navodnim ozljedama mozga i istrazivanja variraju. Izgleda da je dosta toga genetski uvjetovano, te da bavljenje bilo kakvim kontaktnim sportom(pogotovo borilackim) samo ubrzava proces koji bi se tako i tako desio. Dodaci prehrani, odredjene vjezbe itd. pomazu do neke granice. George Chuvalo je imao skoro 100 profesionalnih meceva u karijeri, nikad u zivotu nije bio u knockdownu, u amaterskoj ili profesionalnoj karijeri. Nakon tog je izgubio 3 sina i zenu, danas na pragu osamdesete jos uvijek drzi predavanja o stetnosti droga i frajer je se sjeca svega od prije 50-60 godina, elokventan je, govor mu nije usporen i ne mumlja itd.

Sto se Mirka konkretno tice, osobno vjerujem da je vjerojatno u odlicnoj formi i sto se same fizicke pripremljenosti tice, sigurno je u vrhu UFC-a. Njegov problem nikad nije bila fizicka priprema. Ne govorim o mecevima u kojima je vukao ozljede, vec opcenito. Mislim da on jednostavno nema tu glad koju borac treba imati. Kad je bio mladji, bio je eksplozivan i imao je muda pokusati nesto u borbi. Sad se bori nekako ziceraski, previse klinca i navlacenja(cak i u K-1). Jednom je cak sam izjavio da je svjestan toga i da ne moze to opisati, ali da je moguce da je to nesto podsvjesno. Osjeca se dobro, spreman je, zeli se boriti ali jbg...vec je stariji, djeca rastu i za neke borce to nije problem, ali njemu je to mozda neka psihicka barijera. Rekao je sam da ima neki podsvjesni strah, zato ne "grize" kao prije. Ne valja kad je borac previse civiliziran, osim ako je poceo kao civiliziran .
tako je majstore
titostyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.02.2015., 20:41   #25
Quote:
Matador9 kaže: Pogledaj post
Tesko je reci, sve je to individualno. Tih par teskih nokauta koje je Mirko popusio su vjerojatno manje stetni nego tisuce udaraca koje prosjecan boksac primi u karijeri na sparinzima i u mecevima. Dakako, to vrijedi i za MMA borce. Citao sam dosta o tim navodnim ozljedama mozga i istrazivanja variraju. Izgleda da je dosta toga genetski uvjetovano, te da bavljenje bilo kakvim kontaktnim sportom(pogotovo borilackim) samo ubrzava proces koji bi se tako i tako desio. Dodaci prehrani, odredjene vjezbe itd. pomazu do neke granice. George Chuvalo je imao skoro 100 profesionalnih meceva u karijeri, nikad u zivotu nije bio u knockdownu, u amaterskoj ili profesionalnoj karijeri. Nakon tog je izgubio 3 sina i zenu, danas na pragu osamdesete jos uvijek drzi predavanja o stetnosti droga i frajer je se sjeca svega od prije 50-60 godina, elokventan je, govor mu nije usporen i ne mumlja itd.

Sto se Mirka konkretno tice, osobno vjerujem da je vjerojatno u odlicnoj formi i sto se same fizicke pripremljenosti tice, sigurno je u vrhu UFC-a. Njegov problem nikad nije bila fizicka priprema. Ne govorim o mecevima u kojima je vukao ozljede, vec opcenito. Mislim da on jednostavno nema tu glad koju borac treba imati. Kad je bio mladji, bio je eksplozivan i imao je muda pokusati nesto u borbi. Sad se bori nekako ziceraski, previse klinca i navlacenja(cak i u K-1). Jednom je cak sam izjavio da je svjestan toga i da ne moze to opisati, ali da je moguce da je to nesto podsvjesno. Osjeca se dobro, spreman je, zeli se boriti ali jbg...vec je stariji, djeca rastu i za neke borce to nije problem, ali njemu je to mozda neka psihicka barijera. Rekao je sam da ima neki podsvjesni strah, zato ne "grize" kao prije. Ne valja kad je borac previse civiliziran, osim ako je poceo kao civiliziran .

Tako je to je genetski uvjetovano i svatko ima bolju ili lošiju granicu koju može pretprjeti. Nažalost TJ je imao lošije predispozicije i na sparignu je ostao bez karijere i mogućeg pojasa prvaka jer sljedeća borba bi bila sa šampionom.

Uglavnom odlično si ovo rekao da Mirko više nema glad to vidimo već odavno od kad je došao u UFC nakon Pride-a on je prestao biti agresivan pitaj boga zašto.

Meni fali ovaj Mirko koji te ide pojest a ne koji ide odradit tek toliko da se obrani i da ubere par bodova sa svim onim fair play grljenjem respectom itd itd.
Fali mi stari ubojica koji ide uništit protivnika i to mu vidiš u očima
https://www.youtube.com/watch?v=l_EexEAVAzo

Nažalost to Mirko više nema ali zato imaju ostali top borci u ufcu
PhillHeath is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 06:39   #26
Slazem se s covjekom iznad mene ja isto mislim fizicka priprema nije problem mirka nego psiha i to ne ona psiha "vise nije gladan" nego vidis da covjek jednostavno kad izade pred ljude kao da tremu dobije a u tome ima malo istine.
Mirko trenira u zatvorenom prostoru s 4-5 istih ljudi vec par godina treba mu malo promjene.
User1337 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.02.2015., 22:41   #27
Quote:
PhillHeath kaže: Pogledaj post
Tako je to je genetski uvjetovano i svatko ima bolju ili lošiju granicu koju može pretprjeti. Nažalost TJ je imao lošije predispozicije i na sparignu je ostao bez karijere i mogućeg pojasa prvaka jer sljedeća borba bi bila sa šampionom.

Uglavnom odlično si ovo rekao da Mirko više nema glad to vidimo već odavno od kad je došao u UFC nakon Pride-a on je prestao biti agresivan pitaj boga zašto.

Meni fali ovaj Mirko koji te ide pojest a ne koji ide odradit tek toliko da se obrani i da ubere par bodova sa svim onim fair play grljenjem respectom itd itd.
Fali mi stari ubojica koji ide uništit protivnika i to mu vidiš u očima
https://www.youtube.com/watch?v=l_EexEAVAzo

Nažalost to Mirko više nema ali zato imaju ostali top borci u ufcu
Da da, tad je bio kralj. Steta zbog svih tih ozljeda, ali i najvise zbog toga sto se poceo previse cuvati. Prije se nije bojao primiti udarac i riskirao je. Cim se poceo "cuvati", odmah su ga nokautirali. Borci to osjete, sta ces. Najvise mi smeta to sto sad razni UFC fanovi pljuju po PRIDEU kao organizaciji, a to je glupost. Pride je sigurno u svoje vrijeme imao nekih namjestenih meceva, ali siguran sam da ponekih ima i u UFC-u. Sto se pravila tice, mnogi MMA borci misle da je PRIDE imao puno bolja pravila.

Glupo mi je kad ismijavaju Mirka, Fedora ili Silvu, a ti ljudi su imali u karijeri barem duplo vise meceva od gotovo bilo kojeg UFC prvaka.
Matador9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 03:47   #28
Quote:
Matador9 kaže: Pogledaj post
Da da, tad je bio kralj. Steta zbog svih tih ozljeda, ali i najvise zbog toga sto se poceo previse cuvati. Prije se nije bojao primiti udarac i riskirao je. Cim se poceo "cuvati", odmah su ga nokautirali. Borci to osjete, sta ces. Najvise mi smeta to sto sad razni UFC fanovi pljuju po PRIDEU kao organizaciji, a to je glupost. Pride je sigurno u svoje vrijeme imao nekih namjestenih meceva, ali siguran sam da ponekih ima i u UFC-u. Sto se pravila tice, mnogi MMA borci misle da je PRIDE imao puno bolja pravila.

Glupo mi je kad ismijavaju Mirka, Fedora ili Silvu, a ti ljudi su imali u karijeri barem duplo vise meceva od gotovo bilo kojeg UFC prvaka.
Pa u tome i je ironija jer od kad se kao počeo čuvati brutalno je nokautiran par puta toliko o čuvanju dok je prije bio agresivan i puno manje primao takvih bombi u glavu

razni ufcovi fanovi pljuju ali u isto vrijeme i cijene pride, kao i ja, velik sam fan pridea bio i s tim sam zavolio sport ali treba biti realan i reći kako su tamo steroidi bili dozvoljeni i kvaliteta nekih manje rangiranih boraca osim top 10 je bila smješna, dok je u ufcu danas to drukčija priča nema divizije gdje su mlitavci osim u teškoj s toga se i smatra najgorom divizijom po talent poolu i kvaliteti na žalost, dok u jednoj lightweight nema lošeg borca da ne spominje welter itd.

istina je da ima ljudi koji ih ismijavaju ali ismijavaju ih samo zato jer su si oni sami to dozvolili, silvu nitko ne bi ismijavao da nije izgubio dva puta zaredom od mladića weidmana + evo sad pao na steroide, a ako misliš na wanderleia silvu s njim je jedna sasvim druga situacija wanderlei silva je ikona slobodne borbe i po meni je on najzaslužniji ili jedan od najzaslužniji za procvat ovog sporta ikad, rijetko gdje ćeš naići na ljude koji njega ismijavaju bez obzira i na neke poraze wanderlei silva je ikona borbe i baš zbog toga ga ogromna većina zauvijek poštuje i voli, wanderlei silva je otac slobodne borbe

za fedora nemam šta reć, ismijavati ga ja bih rekao nakon 3 poraza imaju pravo jer je izgubio od middleweighta, nezrelog werduma koji je bio jednodimenzionalan i bigfoota kojeg je cain rješio kao muškarac dječaka 2 puta također i cormier amater još tad, fedor je možda napravio neke glupe poteze tokom karijere, recimo trebao se umiroviti nakon što je izgubio od werduma jer kad ti izgubiš nakon toliko vremena dominacije nikad nećeš biti isti nema veze koliko si talentiran i jak, ista stvar će vrijedit i za jona jonesa pitanje je vremena kad će posrnuti (makar ja mislim da neće tako brzo) a onda ćemo vidjet od čega je satkan mentalno u povratku
PhillHeath is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 16:19   #29
Quote:
PhillHeath kaže: Pogledaj post
Pa u tome i je ironija jer od kad se kao počeo čuvati brutalno je nokautiran par puta toliko o čuvanju dok je prije bio agresivan i puno manje primao takvih bombi u glavu

razni ufcovi fanovi pljuju ali u isto vrijeme i cijene pride, kao i ja, velik sam fan pridea bio i s tim sam zavolio sport ali treba biti realan i reći kako su tamo steroidi bili dozvoljeni i kvaliteta nekih manje rangiranih boraca osim top 10 je bila smješna, dok je u ufcu danas to drukčija priča nema divizije gdje su mlitavci osim u teškoj s toga se i smatra najgorom divizijom po talent poolu i kvaliteti na žalost, dok u jednoj lightweight nema lošeg borca da ne spominje welter itd.

istina je da ima ljudi koji ih ismijavaju ali ismijavaju ih samo zato jer su si oni sami to dozvolili, silvu nitko ne bi ismijavao da nije izgubio dva puta zaredom od mladića weidmana + evo sad pao na steroide, a ako misliš na wanderleia silvu s njim je jedna sasvim druga situacija wanderlei silva je ikona slobodne borbe i po meni je on najzaslužniji ili jedan od najzaslužniji za procvat ovog sporta ikad, rijetko gdje ćeš naići na ljude koji njega ismijavaju bez obzira i na neke poraze wanderlei silva je ikona borbe i baš zbog toga ga ogromna većina zauvijek poštuje i voli, wanderlei silva je otac slobodne borbe

za fedora nemam šta reć, ismijavati ga ja bih rekao nakon 3 poraza imaju pravo jer je izgubio od middleweighta, nezrelog werduma koji je bio jednodimenzionalan i bigfoota kojeg je cain rješio kao muškarac dječaka 2 puta također i cormier amater još tad, fedor je možda napravio neke glupe poteze tokom karijere, recimo trebao se umiroviti nakon što je izgubio od werduma jer kad ti izgubiš nakon toliko vremena dominacije nikad nećeš biti isti nema veze koliko si talentiran i jak, ista stvar će vrijedit i za jona jonesa pitanje je vremena kad će posrnuti (makar ja mislim da neće tako brzo) a onda ćemo vidjet od čega je satkan mentalno u povratku

Slazem se s vecinom. Mislio sam na Wanderleia, da . Sto se Fedora tice, mozemo samo pretpostavljati. Cinjenica jest da je lik 10 godina vladao i da se borio protiv apsolutno svih mogucih tipova protivnika. On je porazio puno mladjeg Marka Hunta, koji je danas rangiran u top 10 UFC teskasa, kao sto kazes teska kategorija im nije nesto.

Osobno, za mene je pravi prvak onaj tko se bori sa svim mogucim profilima boraca. Ukratko, neki tipovi u UFC-u ili drugim organizacijama mozda imaju motivacije ili im pase stil vecine top boraca, ali gotovo niti jedan UFC prvak nije imao vise od par meceva prije naslova. Naravno, to je zato sto zadnjih par godina UFC dopusta samo dvije borbe godisnje. Kako god bilo, prvak bi trebao biti onaj koji je u mogucnosti savladati sve one random tipove, raznih stilova, dimenzija itd.

Ajmo rec da su neke borbe u PRIDE-u bile namjestene, svejedno se dam kladiti da je velika vecina Fedorovih protivnika htjela pobjedu i dali su sve od sebe. Cak i da si najbolji, pa zalomit ce ti se jedan los dan(a protivnik ce imati dobar dan). Fedoru se to nikad nije desilo, osim pred kraj karijere. Koji su razlozi...tko zna? Mislim da je kod njega doslo do zasicenja, previse je poceo brijati na religiju i mislim da je zapravo bio sve zadovoljniji jednostavnim zivotom, nije bio fokusiran samo na borbu.

Treba reci da je Fedor prirodno "sitan" za teskasa, tj. borio se s mnogim likovima koji su puno visi i tezi od njega. Isto tako, njegov boksacki stil(Russian hooks, ako se ne varam) naizgled djeluje kao random mahanje sakama, ali nije i iza toga je cijela znanost. Naravno, ima i mana, a to su ceste ozljede saka. Kao sto vjerojatno znas, on je vise puta u karijeri lomio saku i pauzirao radi toga. Igor Vovchanchyn(Fedor prije Fedora) je imao slican stil. U svakom slucaju, Fedor je vec bio relativno "potrosen", a kad si borac koji realno treba biti light heavyweight i cijeli zivot se boris s nemanima vecim od sebe, trosis se puno vise i borci koji se oslanjanju na eksplozivnost(a to je bio velik dio njegove borbe) se brze trose. Na kraju krajeva, niti jedan UFC teskas nije imao toliko borbi kao Fedor u svojoj karijeri, uzmi u obzir da je on paralelno s PRIDE karijerom sudjelovao na sambo natjecanjima(ako se ne varam).

UFC ima odlicne lakse kategorije, slazem se. Ono sto ne volim kod UFC-a je tipican americki senzacionalizam, promocija im je na prvom mjestu, a sve ostalo slijedi nakon toga.


Btw, sto se steroida tice, sumnjam da je bilo koji profesionalni sport danas lisen uporabe istih. Citao sam dosta o tome i po mojim saznanjima je ta industrija debelo ispred dopinskih kontrola. Uvijek su nekoliko koraka ispred i reagensi u laboratoriju ne reagiraju na mnogo toga, jer ovi mijenjaju molekularnu strukturu steorida. Naravno, s vremenom dopinske kontrole mogu detektirati i te steroide, ali u slucaju UFC-a i slicnih organizacija je tad vec kasno. Olimpijske igre su druga stvar, posto se krv i urin smrzavaju i cuvaju nekoliko godina.

Zadnje uređivanje Matador9 : 06.02.2015. at 16:26.
Matador9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 18:31   #30
Sjajno si rekao za fedora, kažem ne moramo o njemu raspravljat 90 % ljudi i fanova koji prate mma on je za njih definitivno goat, kažem za mene je jones ali fedor je tu odmah po meni

Sjajno si objasnio za steroide i zato sam ja oduvijek govorio, da steroidima i da budu dozvoljeni u svim sportovima. Nadam se da će za par godina steroidi biti legalni
PhillHeath is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 21:12   #31
Quote:
PhillHeath kaže: Pogledaj post
Sjajno si rekao za fedora, kažem ne moramo o njemu raspravljat 90 % ljudi i fanova koji prate mma on je za njih definitivno goat, kažem za mene je jones ali fedor je tu odmah po meni

Sjajno si objasnio za steroide i zato sam ja oduvijek govorio, da steroidima i da budu dozvoljeni u svim sportovima. Nadam se da će za par godina steroidi biti legalni
Fedor je definitivno top teskas, Jones je jednostavno fenomen. Brutalne predispozicije, frajer je toliko talentiran i fizicki superioran da je to strasno.

Sto se steroida tice, stvarno je glupo da se radi cijela prica oko toga, kad se zna da ih 90% sportasa uzima. Objasni ljudima eventualne nuspojave i bok, nek uzimaju na svoj rizik.
Matador9 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 21:16   #32
Slažem se
A i mnogi borci koji se sada ozljeđuju konstantno i uništavaju PPV main evente ala weidman,cain pa itd. tako uništavaju profit ufcu, da su pametni nebi radili toliku frku oko steroida i općenito bi imali više novaca fanova i boljih i više češćih borbi

recimo samo da je overeem ostao na steroidima koliko bi im samo novaca donio više nego lesnar u svoje vrijem sigurno ali sve su sjebali jer su ga rušili na testu
PhillHeath is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.02.2015., 15:07   #33
PhillHeath is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 14:09   #34
Apsolutno se ne slažem ni sa čim što je napisano u vezi odobravanja korištenja steroida. Na kraju se sav profesionalni sport svodi na to tko će se bolje očistiti i tko će bolje sakriti korištenje steroida, i koliko više zarade netko može donijeti zato što je veći, jači, brži jer se ispikao sa svim i svačim. Odvratno. Poanta riječi 'sport' se totalno gubi. Po meni i kontrole i kazne trebaju biti rigorozne. Treba izbaciti 5 rundi. 3 runde je dovoljno da se sve pokaže, i za 3 runde se može spremiti i bez kojekakvih sranja.
__________________
Tired.
Crais is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 15:47   #35
Quote:
Crais kaže: Pogledaj post
Apsolutno se ne slažem ni sa čim što je napisano u vezi odobravanja korištenja steroida. Na kraju se sav profesionalni sport svodi na to tko će se bolje očistiti i tko će bolje sakriti korištenje steroida, i koliko više zarade netko može donijeti zato što je veći, jači, brži jer se ispikao sa svim i svačim. Odvratno. Poanta riječi 'sport' se totalno gubi. Po meni i kontrole i kazne trebaju biti rigorozne. Treba izbaciti 5 rundi. 3 runde je dovoljno da se sve pokaže, i za 3 runde se može spremiti i bez kojekakvih sranja.
Nije to baš tako jednostavno ni u jednom smislu. Posebno nema veze koliko je rundi u pitanju, pa čak niti koji je sport u pitanju, a steroidi su samo dio priče.

U streljaštvu se kao 'doping' uzimaju beta-blokatori, koje inače koriste neke skupine srčanih bolesnika i služe za usporavanje rada srca. Naravno, od njih ruka manje drhti. Kažu da beta-blokatore uzimaju i izvođači klasične glazbe.

Isto tako, diuretici su u borilačkim sportovima (posebno olimpijskim) zabranjen spoj. Nema MMA borca, boksača i sl. koji ih ne koristi za reguliranje željene težine pred borbu jer omogućuju da prođeš vagu, a 48 sati kasnije budeš opet onaj stari, rehidriran na brzinu infuzijom, sa starom težinom od 5 ili 10 kg više.

Biciklisti uzimaju najčešće EPO da bi poboljšali aerobni kapacitet. I često su kažnjavani. Sjećam se jednog slučaja kad su tipa prema nalazu optužili za uzimanje te zabranjene supstance, međutim, on im je lako dokazao da se radi o alternativi koja nije zabranjena - spavanju u barokomori. Isti efekt se može postići i sa 'visinskim' pripremama na većoj nadmorskoj visini.

Dakle, 2 legalna i jedan ilegalni način za istu stvar - poboljšati aerobni kapacitet. A biokemijski, radi se o istoj stvari, više hemoglobina i više eritrocita, samo je pitanje kako si to postigao.

Moralni aspekt je isto tako upitan kad se stavi u kontekst drugih ljudskih djelatnosti.

Npr. da postoji tableta ili injekcija koja će znanstveniku omogućiti da bude bolji znanstvenik, novinaru da bude bolji novinar i sl, zar oni ne bi to uzeli, svjesni rizika koji možda donosi?

Umjetnici se odavno pomažu drogama za svoje stvaralaštvo, a kasnije ne budu diskvalificirani zbog korištenja nedozvoljenih sredstava, a ta sredstva su im nedvojbeno pomogla (uz cijenu narušavanja zdravlja).

Gdje je točno granica između dozvoljnog i nedozvoljenog, prirodnog i umjetnog, teško je reći.

Ovo je begijsko plavo govedo, koje ima prirodnu mutaciju gena koji proizvodi kemisjki spoj koji ograničava rast mišića:

http://cudaprirode.com/portal/images...goovviidea.jpg

Ovo govedo je očito mr. Olympia iako nikad nije pazilo na prehranu i trening.

Da je riječ o čovjeku, da li bi to spadalo u dozvoljene ili nedozvoljene stvari?

Kad se to dogodi prirodno, kao ovom govedu, onda je to ok, a ako se to radi namjerno, onda nije ok ?
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 18:07   #36
Dakle, dvije poante:

1) jedno je škoditi sebi, a drugo je postavljati ultimatum: Ili ti zbog mene moraš uzimati i potencijalno štetiti svom zdravlju, ili se nećeš natjecati u ovom sportu (odnosno bolje ti se ne natjecati jer od starta nemaš nikakve šanse za ništa). Ovo je po meni vrlo važno istaknuti, jer ne možeš ti tjerati druge da rade nešto štetno po svoje zdravlje samo da bi se mogli s tobom ravnopravno natjecati u nekom sportu.

2) E sad EPO, i ako ima još neki takav primjer - tu je linija morala tanka, ali po mojoj logici svaki 'shortcut' treba zabraniti. Ako hoćeš neki rezultat, postigni ga trudom. Idi pa treniraj na high altitude.

Vodeći se prema ovome...

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
U streljaštvu se kao 'doping' uzimaju beta-blokatori, koje inače koriste neke skupine srčanih bolesnika i služe za usporavanje rada srca. Naravno, od njih ruka manje drhti.
Treba zabraniti (za streljaštvo, ne za bolesnike ).

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Kažu da beta-blokatore uzimaju i izvođači klasične glazbe.
Ovo je ok.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Isto tako, diuretici su u borilačkim sportovima (posebno olimpijskim) zabranjen spoj. Nema MMA borca, boksača i sl. koji ih ne koristi za reguliranje željene težine pred borbu jer omogućuju da prođeš vagu, a 48 sati kasnije budeš opet onaj stari, rehidriran na brzinu infuzijom, sa starom težinom od 5 ili 10 kg više.
Ovo je najretardiranija stvar u povijesti borilačkih sportova. Vaganje treba biti na licu mjesta prije borbe, kad ti provjerava jel imaš štitnik za zube.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Biciklisti uzimaju najčešće EPO da bi poboljšali aerobni kapacitet. I često su kažnjavani. Sjećam se jednog slučaja kad su tipa prema nalazu optužili za uzimanje te zabranjene supstance, međutim, on im je lako dokazao da se radi o alternativi koja nije zabranjena - spavanju u barokomori. Isti efekt se može postići i sa 'visinskim' pripremama na većoj nadmorskoj visini.

Dakle, 2 legalna i jedan ilegalni način za istu stvar - poboljšati aerobni kapacitet. A biokemijski, radi se o istoj stvari, više hemoglobina i više eritrocita, samo je pitanje kako si to postigao.
Komentirao na početku, ali da ponovim, po meni jedini legalni način od ta 3 treba biti treniranje na većoj nadmorskoj visini.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Moralni aspekt je isto tako upitan kad se stavi u kontekst drugih ljudskih djelatnosti.

Npr. da postoji tableta ili injekcija koja će znanstveniku omogućiti da bude bolji znanstvenik, novinaru da bude bolji novinar i sl, zar oni ne bi to uzeli, svjesni rizika koji možda donosi?

Umjetnici se odavno pomažu drogama za svoje stvaralaštvo, a kasnije ne budu diskvalificirani zbog korištenja nedozvoljenih sredstava, a ta sredstva su im nedvojbeno pomogla (uz cijenu narušavanja zdravlja).
Potpuno uredu. Diskvalificiranje umjetnika? Iz čega? Pa nije to natjecanje.

Quote:
wand_1 kaže: Pogledaj post
Ovo je begijsko plavo govedo, koje ima prirodnu mutaciju gena koji proizvodi kemisjki spoj koji ograničava rast mišića:

http://cudaprirode.com/portal/images...goovviidea.jpg

Ovo govedo je očito mr. Olympia iako nikad nije pazilo na prehranu i trening.

Da je riječ o čovjeku, da li bi to spadalo u dozvoljene ili nedozvoljene stvari?

Kad se to dogodi prirodno, kao ovom govedu, onda je to ok, a ako se to radi namjerno, onda nije ok ?
Ovo je vjerojatno najteže procijeniti da li je uredu ili nije. Da se radi o čovjeku, ja bih rekao da je to legalno, jer on to nije odabrao, već radi najbolje što može s onim što ima. On ne tjera svojevoljno konkurenciju da si narušava zdravlje da bi se natjecala s njim, već koristi svoje prirodne fizičke predispozicije da bude najbolji u tome što radi. Zvuči smiješno možda, ali ja bih to nazvao talent.
__________________
Tired.
Crais is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.02.2015., 22:13   #37
Quote:
Crais kaže: Pogledaj post
1) jedno je škoditi sebi, a drugo je postavljati ultimatum: Ili ti zbog mene moraš uzimati i potencijalno štetiti svom zdravlju, ili se nećeš natjecati u ovom sportu (odnosno bolje ti se ne natjecati jer od starta nemaš nikakve šanse za ništa). Ovo je po meni vrlo važno istaknuti, jer ne možeš ti tjerati druge da rade nešto štetno po svoje zdravlje samo da bi se mogli s tobom ravnopravno natjecati u nekom sportu.
Zaboravljaš da je selekcija već jednom napravljena. Oni koji su genetski prilagođeniji i koji su uz to posvećeni treningu su već izbacili iz konkurencije sve ostale.

Teoretski, to znači ako se ja želim baviti time, moram 'uzimati'. Ali to mi je uzalud, budući da i oni uzimaju i njihova prednost uvijek je veća od moje.

Ni doping se ne prima svakome jednako. Uzalud bi neki antitalent za sport i genetski neprilagođen uzimao steroide i sl.

Oni prvenstveno služe kao produžetak tvoje prirodne baze, da se brže regeneriraš nakon treninga, da možeš duže trenirati i sl. Ako ti je baza nikakva, uzalud doping..


Quote:
2) E sad EPO, i ako ima još neki takav primjer - tu je linija morala tanka, ali po mojoj logici svaki 'shortcut' treba zabraniti. Ako hoćeš neki rezultat, postigni ga trudom. Idi pa treniraj na high altitude.

Vodeći se prema ovome...
To ti se ne poklapa s prvim kriterijem. Naime, 'useri' koji koriste anabolike, HGH, inzulin i slično ga uzimaju samo zato da bi mogli mahnito trenirati, dakle, više trenirati od onoga što bi im tijelo moglo podnijeti bez tih supstanci.

To samo po sebi nije neko magija, to je prije vjetar u leđa..

Onaj tko uzima anabolike i sjedi doma na kauču neće dobiti baš ništa..


Quote:
Treba zabraniti (za streljaštvo, ne za bolesnike ).
Zabranjeno je, pa opet uzimaju..


Quote:
Ovo je ok.
Zašto je ok da u nekim profesijama možeš uzimati sredstva za bolje performanse, a u nekim ne?


Quote:
Ovo je najretardiranija stvar u povijesti borilačkih sportova. Vaganje treba biti na licu mjesta prije borbe, kad ti provjerava jel imaš štitnik za zube.
To je često tako kad se bore djeca ili kad nikakav novac nije u igri.

Međutim, vaganje je značajan markentiški događaj i zato je 2 dana ranije.

Znaju oni da bi trebalo biti prije borbe, ali ništa od toga. Novac pokreće stvar..

Quote:
Komentirao na početku, ali da ponovim, po meni jedini legalni način od ta 3 treba biti treniranje na većoj nadmorskoj visini.
Mogu i ja ponoviti, nije stvar u treningu. Ogroman dio dopinga bez luđačkog treninga uopće nema efekta.

Nije da su steroid useri lijenčine..


Quote:
Potpuno uredu. Diskvalificiranje umjetnika? Iz čega? Pa nije to natjecanje.
Naše pitanje glasi da li je dozvoljeno uzimati supstance za poboljšanje performansi općenito.

Mislim da nije pravedno izdvojiti jednu profesiju, profesionalni sport, a ostalo zanemariti.

Kriteriji morala bi trebali biti jednaki..

Quote:
Ovo je vjerojatno najteže procijeniti da li je uredu ili nije. Da se radi o čovjeku, ja bih rekao da je to legalno, jer on to nije odabrao, već radi najbolje što može s onim što ima. On ne tjera svojevoljno konkurenciju da si narušava zdravlje da bi se natjecala s njim, već koristi svoje prirodne fizičke predispozicije da bude najbolji u tome što radi. Zvuči smiješno možda, ali ja bih to nazvao talent.
Profesionalni sport svakako nije zdrav, sa steroidima ili bez njih. Steroidi su, kao i beta-blokatori lijekovi. Ako ti ih propiše doktor i koristiš ih po uputama doktora, rizik ti je kao i kod svakog drugog lijeka. Postoji, ali nije ništa opasniji od drugih.

A profesionalni sportaši često imaju doktora koji ih vodi za te stvari..

Dakle, i taj argument o zdravlju je 'tanak'.
__________________
408 Request Time-out 503 service unavailable
wand_1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.02.2015., 17:05   #38
War mirko!

PhillHeath is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 14:02.