Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2012., 17:30   #361
Quote:
lupus_est kaže: Pogledaj post
Jesi siguran da ne biramo roditelje?

Mnogi koji se bave raznim tehnikama (hinduističkim, vedskim jyotish...) su mi tvrdili suprotno...
Valjda ti isti tvrde i da je putovanje kroz vrijeme moguće?

Ljudi svašta vjeruju, ali što je stvarnost, to je već sasvim druga priča.
teodor francic is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2012., 18:40   #362
Quote:
teodor francic kaže: Pogledaj post
Znam da teorija Velikoga praska nije utemeljena na Bibliji, ali se tu Biblija i teorija slažu.

Naš svijet ima svoj POČETAK.

To je najbitnije.
ako ćemo tako gledat, i kap vode ima svoj početak i završetak, ili nema?
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 00:03   #363
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
ako ćemo tako gledat, i kap vode ima svoj početak i završetak, ili nema?
Odlično.Dobro si rekao.

I kap vode i i svemir imaju svoj početak, čak i isti uzrok.
teodor francic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 16:01   #364
da, ali iza ovog "ili nemaju?" se krije poanta.
jer svemir je nastao milijarde puta iz mora energje kao i kap vode iz oceana ili iz nakupine vodene pare. dakle početak ne postoji ili ga ne možeš registrirati i odrediti.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2012., 20:56   #365
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
da, ali iza ovog "ili nemaju?" se krije poanta.
jer svemir je nastao milijarde puta iz mora energje kao i kap vode iz oceana ili iz nakupine vodene pare. dakle početak ne postoji ili ga ne možeš registrirati i odrediti.
Naš svijet IMA POČETAK.

I mora postojati nešto što je Vječno postojalo, što je uzrok svemu postojećem.

Ne mislim tu na neku vječnu osobu, već na ono jedino što može vječno postojati.
teodor francic is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2012., 22:38   #366
nemoguće je pojmiti "vječno" i prema tome tvrditi da to nešto MORA postojati je besmisleno. najbolje je priznati ja znam da ništa ne znam i prepustiti se struji.
po nekoj logici stvari možemo zaključiti da se voda negdje u povijesti stvorila i tako ima svoj početak, ali kad je upala u ciklus u kojem se i danas nalazi na zemlji, čini se da je njeno postojanje beskonačno, barem nama običnim smrtnicima. a na koliko je samo većoj skali takvo poimanje svemira koji se rađa i umire na valu nevidljive energije? kolike milijarde, bilijarde godina ne moraju proći od početka do završetka svemira i ponovnog rođenja? zato kažem da je besmisleno upuštati se u procjene vječnosti i početka i kraja.

zato kad tvrdiš da naš svijet ima početak budi oprezan, ne možeš to tvrditi jer ne znaš, kao ni ja niti bilo tko drugi, a isto tako pod naš svijet se može puno toga podrazumijevati, ja podrazumijevam svijet atoma i molekula, čestica, materije, a ako si ti mislio na svijet kao planet zemlju, onda je to sasvim druga priča i ne vidim gdje bi bila dilema oko te tvrdnje, jer se svi slažu da je zemlja nastala u jednom trenutku u povijesti, ok ne baš trenutku na razini ljudkog poimanja tog izraza, malo dužem trenutku od toga.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2012., 22:57   #367
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
nemoguće je pojmiti "vječno" i prema tome tvrditi da to nešto MORA postojati je besmisleno. najbolje je priznati ja znam da ništa ne znam i prepustiti se struji.
po nekoj logici stvari možemo zaključiti da se voda negdje u povijesti stvorila i tako ima svoj početak, ali kad je upala u ciklus u kojem se i danas nalazi na zemlji, čini se da je njeno postojanje beskonačno, barem nama običnim smrtnicima. a na koliko je samo većoj skali takvo poimanje svemira koji se rađa i umire na valu nevidljive energije? kolike milijarde, bilijarde godina ne moraju proći od početka do završetka svemira i ponovnog rođenja? zato kažem da je besmisleno upuštati se u procjene vječnosti i početka i kraja.

zato kad tvrdiš da naš svijet ima početak budi oprezan, ne možeš to tvrditi jer ne znaš, kao ni ja niti bilo tko drugi, a isto tako pod naš svijet se može puno toga podrazumijevati, ja podrazumijevam svijet atoma i molekula, čestica, materije, a ako si ti mislio na svijet kao planet zemlju, onda je to sasvim druga priča i ne vidim gdje bi bila dilema oko te tvrdnje, jer se svi slažu da je zemlja nastala u jednom trenutku u povijesti, ok ne baš trenutku na razini ljudkog poimanja tog izraza, malo dužem trenutku od toga.

Već na početku griješiš.Tko TVRDI da ne možemo shvatiti VJEČNOST?

Pošto živimo u svijetu u kojemu vlada zakon uzroka i posljedice, nešto MORA postojati vječno, što je onda uzrok svega postojećeg.

Milijarde ili bilijarde godina nisu ništa prema VJEČNOSTI KOJA je doslovno bez kraja.

Kažeš da se prepustimo struji, i da nam mozak ode na pašu?Hvala, mnogo je zanimljivije otkrivati nove i nove stvari.Zato i postojimo.

Tebe ne zanima odakle sve ovo što vidiš?Odakle ovaj veličanstveni svemir?Tko se ne pita, neće ni dobiti odgovor na pitanje.
teodor francic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 00:36   #368
Quote:
teodor francic kaže: Pogledaj post
Tebe ne zanima odakle sve ovo što vidiš?Odakle ovaj veličanstveni svemir?Tko se ne pita, neće ni dobiti odgovor na pitanje.
E pa odakle?
strange quark is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2012., 21:08   #369
Quote:
Quark kaže: Pogledaj post
E pa odakle?
Pa ne vjeruješ valjda da je svemir neki čarobnjak odjedanput stvorio, ili da je svemir sam sebe stvorio?

Je li to moguće?

Po meni ne, niti jedno niti drugo.
teodor francic is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2012., 19:02   #370
Quote:
teodor francic kaže: Pogledaj post
Već na početku griješiš.Tko TVRDI da ne možemo shvatiti VJEČNOST?

Pošto živimo u svijetu u kojemu vlada zakon uzroka i posljedice, nešto MORA postojati vječno, što je onda uzrok svega postojećeg.

Milijarde ili bilijarde godina nisu ništa prema VJEČNOSTI KOJA je doslovno bez kraja.

Kažeš da se prepustimo struji, i da nam mozak ode na pašu?Hvala, mnogo je zanimljivije otkrivati nove i nove stvari.Zato i postojimo.

Tebe ne zanima odakle sve ovo što vidiš?Odakle ovaj veličanstveni svemir?Tko se ne pita, neće ni dobiti odgovor na pitanje.
oprosti ali ti kada tvrdiš da postoji vječnost odbijaš otkrivati nove stvari. ja tvrdim da ništa ne znam i kada dođem u dodir s novim istraživanjima otvoren sam prema obje mogućnosti a ti ćeš po defaultu odbijati povjerovati da ne postoji vječnost jer si cijeli život živio s krivom spoznajom da postoji.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2012., 15:10   #371
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
oprosti ali ti kada tvrdiš da postoji vječnost odbijaš otkrivati nove stvari. ja tvrdim da ništa ne znam i kada dođem u dodir s novim istraživanjima otvoren sam prema obje mogućnosti a ti ćeš po defaultu odbijati povjerovati da ne postoji vječnost jer si cijeli život živio s krivom spoznajom da postoji.

Kada tvrdim da vječnost postoji, mislim na nešto što ZBILJA vječno postoji, a što je uzrok svemu postojećem.

Mi ljudi zajedno sa našim materijalnim svijetom imamo početak u vremenu, tako da ništa što postoji u ovom svijetu ne može biti UZROK našega postojanja.

I mi ljudi ćemo neprekidno otkrivati sve novije stvari, ali ne možemo promijeniti stvarnost u kojoj postojimo kao živa svjesna bića.
teodor francic is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2012., 23:00   #372
aj to reci onima gladnima u africi,lako je trekeljit ode punoga stomaka!pola planete je gladno,da je njima samo komad kruva vidili bi i nastanak svemira i nibiru i ostale stvari......
trogir31 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2012., 23:02   #373
jako puno određenosti u toj filozofiji. ne vrijedi se raspravljati ako netko već ima tvrdo usiljen i usnimljen program i sliku o nečemu. to se razbija jedino demonstrativno, eksperimentom s jasnim rezultatom, npr ljudi su mislili da se energija na suncu dobiva iz ugljena dok nije otkriven stvaran proces.

ovo što si ti napisao je toliko apstraktno da nema nikakvog smisla upuštati se u daljnju analizu, niti ti možeš znati tako nešto da bi to tvrdio, niti ja to mogu tebi pobijati.

mi ljudi samim postojanjem mjenjamo stvarnost i ne vidim što uopće moramo raditi da bismo je dalje mjenjali. mijenja se svakom našom akcijom, sama po sebi. nemoguće je da se stvarnost ne mijenja.

živa svjesna bića smo po našim standardima, po nekim drugima možda smo samo glupe nakupine molekula, bjelančevina, organa, koje samo ispunjavaju unaprijed zadani program. kolko god se mi uvjeravali da smo iznad životinja, u nekakvim standardima iznad naših, nismo uopće.
NMT is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2012., 11:01   #374
Quote:
NMT kaže: Pogledaj post
jako puno određenosti u toj filozofiji. ne vrijedi se raspravljati ako netko već ima tvrdo usiljen i usnimljen program i sliku o nečemu. to se razbija jedino demonstrativno, eksperimentom s jasnim rezultatom, npr ljudi su mislili da se energija na suncu dobiva iz ugljena dok nije otkriven stvaran proces.

ovo što si ti napisao je toliko apstraktno da nema nikakvog smisla upuštati se u daljnju analizu, niti ti možeš znati tako nešto da bi to tvrdio, niti ja to mogu tebi pobijati.

mi ljudi samim postojanjem mjenjamo stvarnost i ne vidim što uopće moramo raditi da bismo je dalje mjenjali. mijenja se svakom našom akcijom, sama po sebi. nemoguće je da se stvarnost ne mijenja.

živa svjesna bića smo po našim standardima, po nekim drugima možda smo samo glupe nakupine molekula, bjelančevina, organa, koje samo ispunjavaju unaprijed zadani program. kolko god se mi uvjeravali da smo iznad životinja, u nekakvim standardima iznad naših, nismo uopće.
Ali postoje ČINJENICE, koje su takve kakve su, i nitko ih, a pogotovo mi ljudi ne možemo mijenjati.

Samo trebamo otkriti o čemu se radi.

Zemlja se vrtjela oko Sunca i prije nego li smo mi to saznali.

Da li mi to možemo promijeniti?Za sada ne.U budućnosti možda da.

Prema tome mi mijenjamo mnoge stvari, ali postoje i stvari koje će ostati NEPROMJENLJIVE.Kao vječnost na primjer.Čiji smo mi sa svemirom samo jedan majušni dio.I to se promijeniti ne može.
teodor francic is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2013., 17:40   #375
Quote:
trogir31 kaže: Pogledaj post
aj to reci onima gladnima u africi,lako je trekeljit ode punoga stomaka!pola planete je gladno,da je njima samo komad kruva vidili bi i nastanak svemira i nibiru i ostale stvari......
Treba pomoći onima koji su gladni sigurno.

Ali to nema veze s time da je za nas ljude jako važno kako je svemir nastao.

Osobito ako postoji život nakon smrti.

Jer nam nije cilj samo pun stomak i krov nad glavom, već da saznamo ZAŠTO živimo.

I kuda idemo.A to treba otkriti, ne tako da se ništa ne pitamo, već upravo suprotno.
teodor francic is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 02:05   #376
teodor je to dobro rekao i dobro naceo. Ajde se na trenutak zamislite: Zar je zaista smisao ovog zivota samo jesti, piti, imati Sex, spavati i raditi za novce? Dobro razmislite. Odgovor je naravno da nije. Bez uvrijede, ove navedene su stvari su vazne u ovom fizikalnom tijelu kojeg svi imamo i koje je vrijedno 2$ u laboratoriju (kad se istopi i stavi na hrpu). No dusa u tom tijelu je fakt, i svako od nas je u biti "dusa", jedna novcano neprocjenjiva energetska vjecna iskra, koja je sastavni dio velikog najvelicanstvenijeg izvora energije (Bog). Ako vec neko kod ovog pomisli "Bog?" vamo, tamo, vjerujte mi, i oni najokorjeli ateisti ce jednog dana klimnuti glavom da je ipak tako. Imate na nderf.org bazu tesku tisucama prica od osoba koji su umrli, bili kod Boga i svoje (davno) preminule rodbine. Jednostavno se dodje do tocke da se uvidi da je ipak istina. Ali mnogo ljudi nazalost vole biti ignoratni i zivjeti u svojoj zemlji bajke - koja ce se ionako jednog dana razrusiti. I da se nadovezem na temu, vjerujte mi, svijet nije ni priblizno star onako kako tvrde naucnici (nekih 13.7 milijaaaaardi godina). Fakt je da nije ni 10000 godina star. Ni priblizno. Evo jedno tricky pitanje: Sta je sunce? Materijalno ili spiritualno?. Stanite tu i razmislite malo. Odgovor: polu materijalno, polu spiritualno. Ah tako pametnim znanstvenicima nije dan danas jasno zasto fotoni od sunca sa konstantne brzine od 300.000km/s uspore na 100.000km/s kada se sudare sa materijom na zemlji (npr. zidom) i onda kada ti fotoni prodju taj zid sa 100.000km/s, odmah ubrzaju (!) na pocetnih 300.000km/s. Ljudskim razumom je logicno kad uspori, onda mora usporavat dok se nezaustavi (npr. bacis loptu i onda onda postaje sve sporija i sporija). Neznaju ovo, a ljudima sole neke desetke milijarde godina vamo tamo, razbacuju se s brojkama ko da igraju Bingo.

Zadnje uređivanje melt : 22.01.2013. at 02:10.
melt is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 02:27   #377
Quote:
melt kaže: Pogledaj post
Ah tako pametnim znanstvenicima nije dan danas jasno zasto fotoni od sunca sa konstantne brzine od 300.000km/s uspore na 100.000km/s kada se sudare sa materijom na zemlji (npr. zidom) i onda kada ti fotoni prodju taj zid sa 100.000km/s, odmah ubrzaju (!) na pocetnih 300.000km/s.
Kada čovjek pukne glupost pukne ju veliku. Ovime se ne obraćam autoru gornje izrečenog jer moje mišljenje dotičnoj osobi ne valja čim sam znanstvenica.

Uglavnom, foton je širenje elektromagnetskog vala(ako je tko čuo za elektromagnetsko zračenje...). Taj elektromagnetski val se drugačije širi u rijetkoj tvari poput zraka i gušćoj tvari poput stakla. Znanstvenicima je sve jasno. Što je najbolje, mogu opisati koliko će energije tog zračenja biti upijeno u "zidu", koliko će proći dalje a koliko će se vratiti nazad.
Zailing is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 03:23   #378
Quote:
Zailing kaže: Pogledaj post
Znanstvenicima je sve jasno.
Što to "sve" im je jasno? Ja sam mislio da osobe koje više znaju, također su svjesnije i onog što ne znaju.
__________________
„Mada je logos uvijek istinit, ljudi ga ne razumiju ni kad ga čuju ni prije no što su ga čuli. I mada se sve zbiva saglasno logosu, izgleda da obični ljudi o njemu nemaju nikakvo iskustvo... Oni ne znaju šta rade dok su budni, baš kao što ne znaju šta su radili tokom sna.“ Heraklit 550. god. p.n.e.
Marian Oden is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 03:55   #379
Quote:
Marian Oden kaže: Pogledaj post
Što to "sve" im je jasno? Ja sam mislio da osobe koje više znaju, također su svjesnije i onog što ne znaju.
Ništa nam nije jasno. Zato je tehnika stala na 19. stoljeću

Postoji uopće zračenje? Ili je to samo matematički konstrukt koji začudo daje rezultate... ali reći da znanstvenicima nije jasno zašto se fotoni usporovaju/ubrzavaju ovisno o materiji nije točno jer 1) znanstvenici to ne tvrde 2) jasno im je što se tamo događa.
Maxwellove jednadžbe i udri...

Znanstvenici znaju jako puno toga, i onda im se pojavljuje više toga što ne znaju. Ali to ne znači da ne znaju ono što znaju. Kako ne razumijete logiku tog

Dodatak, pogledati što sam točno napisala u prethodnom postu, a ne izvlačiti izjave iz konteksta... Rekla sam da znanstvenici sve znaju između dvije rečenice o tom "nemogućem" prolasku EM zračenja kroz materiju. Znači odnosi se na tu temu i pobijanje tvrdnje o tome da tu znanstvenicima nešto nije jasno...
Zailing is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.01.2013., 11:53   #380
fakt je da "mi sve znamo" znanstvenicima nije ipak sasvim jasno zasto foton sa konstantne brzine pri sudaru sa materijom i prolazom kroz nju uspori i onda kad je prodje ubrza (!!) na pocetnu brzinu drzeci je konstantnom.
melt is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:06.