Natrag   Forum.hr > Društvo > Alternativa > Na rubu znanosti

Na rubu znanosti Istraživanja bez granica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.04.2013., 14:24   #521
Quote:
ćumez kaže: Pogledaj post
mislim na vrijeme t≈to+0,vrlo rani svemir,neposredno nakon faznog prijelaza vakuuma iz jednog stanja u drugo.tada je gustoća neizbalansiranih energija vakuuma bila tolika da vakumske fluktuacije igraju značajnu ulogu.ukoliko su zakoni kvantne fizike i tada vrijedili,to je bilo dovoljno da stvar "krene" .odakle kvantne fluktuacije vakuuma fizika ne zna,ali nije ni bitno za objašnjenje.
Da, meni je već jasno da su prave teorije izuzetno čvrsto građene konstrukcije, i u ovome nemam ništa sumnjati.

No popularni govor o vakumskim fluktuacijama u vezi BB-a ipak nekako misli da je cjelokupna energija univerzuma ostatak *jedne velike fluktuacije (što tako ne čitam u tvojem postu - odnosno izvoli tvrditi).
I onda smo opet u prostoru prije BB-a i nekoj eksploziji negdje i negdje ne, i na kraju kod svemira sa ili bez ruba.

I prema toj slici - sva energija jedna fluktuacija - je ipak dozvoljeno pitanje: a kako to da ne vidimo svaki tjedan negdje u blizini neku slatku malu BB-fluktuaciju? Je li svemir takav da se to događa? Hrpa malih i velikih blijeska i gravitacionih valova?
Kiša pada. Vakuum fluktuira. Proljeće je.

Recimo ovako: ako (što ne vjerujem) teorija BB-a postulira prostor prije BB-a, onda trebate novu.
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.04.2013., 19:38   #522
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
No popularni govor o vakumskim fluktuacijama u vezi BB-a ipak nekako misli da je cjelokupna energija univerzuma ostatak *jedne velike fluktuacije (što tako ne čitam u tvojem postu - odnosno izvoli tvrditi).
ako je takav popularni govor,onda je zavaravajući. cjelokupna energija svemira bi trebala biti 0 tj. blizu 0.materija ima pozitivnu energiju,a gravitaciono polje negativnu,zar ne?ako se te dvije energije poništavaju svemir bi nama trebao izgledati ravan,a opažanja tome i idu u prilog.grubu paralelu s ovime možemo povući i u kvantnoj fizici.kvantno-mehaničkim fluktuacijama podvrgnuta su sva polja i njihove energije.kako se fluktuacije zbivaju kaotično,one će se zbog slučajnih orjentacija usrednjiti na 0.no još uvijek svaka od njih nosi energiju koju je moguće eksperimentalno detektirati.
Quote:
svaki tjedan negdje u blizini neku slatku malu BB-fluktuaciju? Je li svemir takav da se to događa? Hrpa malih i velikih blijeska i gravitacionih valova?
Kiša pada. Vakuum fluktuira. Proljeće je.
Recimo ovako: ako (što ne vjerujem) teorija BB-a postulira prostor prije BB-a, onda trebate novu.
ne razumijem ovo sa malom BB fluktuacijom.možda misliš na mali BB?osnovni preduvjet za to je da trebaju dovoljne gustoće energije da nekako uzbude kvantno-mehaničku pjenu.
no ne znamo dal je to samo po sebi dovoljno jer ne poznamo kvantnu gravitaciju.
teorija BB-a ne postulira ni prostor ni vrijeme prije BB-a
ćumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 08:26   #523
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Tko "neki"? Daj primjer za neke koji ne prihvaćaju logiku.

Nabolje ovdje na forumu.
Pa evo.

Svemir ako se širi MORA se širiti negdje u prostoru, to nam kaže logika.

A neki izmišljaju toplu vodu uvjeravajući nas da se svemir širi ali da ne postoji prostor u kojemu se širi. Kužiš? Je li to moguće. Naravno da nije. To je logika.
teodor francic is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 10:08   #524
Quote:
teodor francic kaže: Pogledaj post
Pa evo.

Svemir ako se širi MORA se širiti negdje u prostoru, to nam kaže logika.

A neki izmišljaju toplu vodu uvjeravajući nas da se svemir širi ali da ne postoji prostor u kojemu se širi. Kužiš? Je li to moguće. Naravno da nije. To je logika.
ali ne u običan prostor kakvim karakteriziramo naš svemir,već u hiperprostor s više dimenzija od našeg..to zbivanje nije teško obraditi matematički.no problem s gledišta fizike se time odlaže na fizikalno realna svojstva tog hiperprostora.o njemu još nema nikakvih eksperimentalnih podataka,tj. postoji li ili ne.koliko sam čuo,teorija brana(struna) povezuje ga s onim što se naziva "bulk".
ćumez is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 14:43   #525
Vrijeme se širi.

Od jučer do danas je postalo više vremena.
Jučer je do jedne sekunde došla druga, i još jedna ...

A IZ ČEGA je nastala slijedeća sekunda? IZ NIČEGA?
Ili se naše vrijeme širi u postojeće vrijeme, tako da sve sekunde već postoje, i zbog širenja vremena jednostavno sekunde iz općeg vremena prelaze u naše vrijeme?

Šta misliš, teodor francic? Logika? Zdrav razum? Jedno I drugo? Ni jedno? Nešto treće?
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.04.2013., 20:10   #526
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Vrijeme se širi.

Od jučer do danas je postalo više vremena.
Jučer je do jedne sekunde došla druga, i još jedna ...

A IZ ČEGA je nastala slijedeća sekunda? IZ NIČEGA?
Ili se naše vrijeme širi u postojeće vrijeme, tako da sve sekunde već postoje, i zbog širenja vremena jednostavno sekunde iz općeg vremena prelaze u naše vrijeme?

Šta misliš, teodor francic? Logika? Zdrav razum? Jedno I drugo? Ni jedno? Nešto treće?
https://www.forum.hr/showthread.php?t=514664

https://www.forum.hr/showpost.php?p=4...9&postcount=58
kozmopolita is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 17:57   #527
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Vrijeme se širi.

Od jučer do danas je postalo više vremena.
Jučer je do jedne sekunde došla druga, i još jedna ...

A IZ ČEGA je nastala slijedeća sekunda? IZ NIČEGA?
Ili se naše vrijeme širi u postojeće vrijeme, tako da sve sekunde već postoje, i zbog širenja vremena jednostavno sekunde iz općeg vremena prelaze u naše vrijeme?

Šta misliš, teodor francic? Logika? Zdrav razum? Jedno I drugo? Ni jedno? Nešto treće?
Ne širi se samo vrijeme, već postoji vrijeme koje mi mjerimo sekundama, dok neka druga bića mogu mjeriti vrijeme i mnogo manjim jedinicama od sekunde.7

Logika.

Se slažeš?
teodor francic is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.04.2013., 21:53   #528
Quote:
teodor francic kaže: Pogledaj post
Ne širi se samo vrijeme, već postoji vrijeme koje mi mjerimo sekundama, dok neka druga bića mogu mjeriti vrijeme i mnogo manjim jedinicama od sekunde.7

Logika.

Se slažeš?
kaje brže ili kokoš?
kesha is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.04.2013., 13:15   #529
Quote:
ćumez kaže: Pogledaj post
ako je takav popularni govor,onda je zavaravajući. cjelokupna energija svemira bi trebala biti 0 tj. blizu 0.materija ima pozitivnu energiju,a gravitaciono polje negativnu,zar ne?ako se te dvije energije poništavaju svemir bi nama trebao izgledati ravan,a opažanja tome i idu u prilog.grubu paralelu s ovime možemo povući i u kvantnoj fizici.kvantno-mehaničkim fluktuacijama podvrgnuta su sva polja i njihove energije.kako se fluktuacije zbivaju kaotično,one će se zbog slučajnih orjentacija usrednjiti na 0.no još uvijek svaka od njih nosi energiju koju je moguće eksperimentalno detektirati.
ne razumijem ovo sa malom BB fluktuacijom.možda misliš na mali BB?osnovni preduvjet za to je da trebaju dovoljne gustoće energije da nekako uzbude kvantno-mehaničku pjenu.
no ne znamo dal je to samo po sebi dovoljno jer ne poznamo kvantnu gravitaciju.
teorija BB-a ne postulira ni prostor ni vrijeme prije BB-a
Ovaj dio fizike me je oduvijek mučio materija ima pozitivnu energiju a gravitacija negativnu, a što ako oboje imaju pozitivnu energiju, pitanje jest da li gravitacija uopće ima bilo kakav naboj? Da mi je znati kako su to izmjerili/detektirali?
Za to bi trebali detektirati gravitone a od njih ni traga.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 02:10   #530
Po meni tajna je u tome sto jednostavno nismo dorasli shvatiti vecnost/beskonacnost..kad to shvatili bice nam jasnije koko sve to funkcionise.
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 09:43   #531
Quote:
iormas kaže: Pogledaj post
Po meni tajna je u tome sto jednostavno nismo dorasli shvatiti vecnost/beskonacnost..kad to shvatili bice nam jasnije koko sve to funkcionise.
No jedno je 100% sigurno, za sve treba beskrajno veliki prazni prostor u kojemu će se nešto/bilo što događati, postojati, nastajati, evoluirati, širiti se itd.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.05.2013., 16:55   #532
Quote:
Hyper-man kaže: Pogledaj post
No jedno je 100% sigurno, za sve treba beskrajno veliki prazni prostor u kojemu će se nešto/bilo što događati, postojati, nastajati, evoluirati, širiti se itd.
Da i beskrajno prazan i beskrajno pun i sve ostalo beskrajno samo je zaista tesko shavtiti a da i ostane u glavi kako treba ono 'beskrajno'.
__________________
end
iormas is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 04:33   #533
Quote:
Hyper-man kaže: Pogledaj post
No jedno je 100% sigurno, za sve treba beskrajno veliki prazni prostor u kojemu će se nešto/bilo što događati, postojati, nastajati, evoluirati, širiti se itd.
Filozofski si potpuno u pravu.

Sada je samo pitanje, tko je više u pravu, fizika ili filozofija što se toga tiče.

Za mene je u 100% u pravu filozofija, i mislim da će tako i ostati.
filozoficic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.05.2013., 06:58   #534
Quote:
filozoficic kaže: Pogledaj post
Filozofski si potpuno u pravu.

Sada je samo pitanje, tko je više u pravu, fizika ili filozofija što se toga tiče.

Za mene je u 100% u pravu filozofija, i mislim da će tako i ostati.
Fizika je ograničena u svojim instrumentima i mjerenjima i detekciji, i zato nije u pravu. Ovo što ja govorim nema veze sa filozofijom nego sa logikom i zdravim razumom.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 09:47   #535
Quote:
Hyper-man kaže: Pogledaj post
Fizika je ograničena u svojim instrumentima i mjerenjima i detekciji, i zato nije u pravu. Ovo što ja govorim nema veze sa filozofijom nego sa logikom i zdravim razumom.
Ima to veze sa filozofijom, jer su zdrav razum i logika najjači atributi pravoga filozofa, kojega ne zanimaju vjerovanja bilo vjernika bilo znanstvenika, već ga zanima samo istina, odnosno činjenice.

I beskrajno veliki prostor mora postojati, jer prostor ne može imati kraj.

Tome prostoru se mora dodati i slično vrijeme, koje je isto tako bezgranično u vremenskom smislu. I to bi bilo to. Svemir se po tome nalazi u prostor-vremenu koje je i prostorno i vremenski beskonačno. I može se širiti do mile volje, ima se kuda i kada širiti. To je logika. Ovo što fizika tumači, da se svemir širi ali ne u prostoru, je sasvim skrenulo s puta logike, zdravog razuma i objektivnosti. To je moje mišljenje, i siguran sam da sam u pravu.
filozoficic is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2013., 21:53   #536
Quote:
filozoficic kaže: Pogledaj post
Ima to veze sa filozofijom, jer su zdrav razum i logika najjači atributi pravoga filozofa, kojega ne zanimaju vjerovanja bilo vjernika bilo znanstvenika, već ga zanima samo istina, odnosno činjenice.

I beskrajno veliki prostor mora postojati, jer prostor ne može imati kraj.

Tome prostoru se mora dodati i slično vrijeme, koje je isto tako bezgranično u vremenskom smislu. I to bi bilo to. Svemir se po tome nalazi u prostor-vremenu koje je i prostorno i vremenski beskonačno. I može se širiti do mile volje, ima se kuda i kada širiti. To je logika. Ovo što fizika tumači, da se svemir širi ali ne u prostoru, je sasvim skrenulo s puta logike, zdravog razuma i objektivnosti. To je moje mišljenje, i siguran sam da sam u pravu.
Sve je to točno, moram nadodati da tom prostoru se mora dodati jednako, a ne slično vrijeme jer govorimo o apsolutima, apsoluti su i prostor i vrijeme.

Zadnje uređivanje Hyper-man : 05.05.2013. at 22:36.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 11:55   #537
Quote:
filozoficic kaže: Pogledaj post
Ima to veze sa filozofijom, jer su zdrav razum i logika najjači atributi pravoga filozofa, kojega ne zanimaju vjerovanja bilo vjernika bilo znanstvenika, već ga zanima samo istina, odnosno činjenice.

I beskrajno veliki prostor mora postojati, jer prostor ne može imati kraj.

Tome prostoru se mora dodati i slično vrijeme, koje je isto tako bezgranično u vremenskom smislu. I to bi bilo to. Svemir se po tome nalazi u prostor-vremenu koje je i prostorno i vremenski beskonačno. I može se širiti do mile volje, ima se kuda i kada širiti. To je logika. Ovo što fizika tumači, da se svemir širi ali ne u prostoru, je sasvim skrenulo s puta logike, zdravog razuma i objektivnosti. To je moje mišljenje, i siguran sam da sam u pravu.
Ima veze sa filozofijom ali prije svega sa znanošću, logikom, razumom i samom fizikom pa tek onda filozofijom, i znanstvenici su filozofi, također, samo što se ne udaljavaju o jednadžbi, i to je ograničenje kojeg se drže, ako jedna jednažba nešto kaže kao što sam nedavno pročitao da je svemir nastao iz jedne dimenzije (što je totalna glupost) samo na temelju jednadžbi.
Znanost je dala činjenice kao i mnogobrojni eksperimenti, kao i logika i razum proizašla iz svakodenvnih iskustava.
Očito se znanstvenici gube u tim jednadžbama nije to više kao nekada, nekada je bilo konkretno, danas je to lutanje u magli.
Kao što je Kozmopolita rekao, ni u filozofskom, ni u logičkom, ni u fizikalnom smislu materija nije mogla postojati prije prostora, jer se sve nalazi u beskrajnom/beskonačnom prostoru.

Zadnje uređivanje Hyper-man : 06.05.2013. at 12:23.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 11:59   #538
Quote:
Itto kaže: Pogledaj post
Da, meni je već jasno da su prave teorije izuzetno čvrsto građene konstrukcije, i u ovome nemam ništa sumnjati.

No popularni govor o vakumskim fluktuacijama u vezi BB-a ipak nekako misli da je cjelokupna energija univerzuma ostatak *jedne velike fluktuacije (što tako ne čitam u tvojem postu - odnosno izvoli tvrditi).
I onda smo opet u prostoru prije BB-a i nekoj eksploziji negdje i negdje ne, i na kraju kod svemira sa ili bez ruba.

I prema toj slici - sva energija jedna fluktuacija - je ipak dozvoljeno pitanje: a kako to da ne vidimo svaki tjedan negdje u blizini neku slatku malu BB-fluktuaciju? Je li svemir takav da se to događa? Hrpa malih i velikih blijeska i gravitacionih valova?
Kiša pada. Vakuum fluktuira. Proljeće je.

Recimo ovako: ako (što ne vjerujem) teorija BB-a postulira prostor prije BB-a, onda trebate novu.
Ne treba novu, jer kako bi onda Big Bang nastao uopće bez prostora, to je isto kao da ja kažem da inteligentni i kompleksni život bez Sunca na ovom planetu moguć.
Drugo je to što ja ne vjerujem u hipotezu BB.
Hyper-man is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 13:10   #539
Quote:
Hyper-man kaže: Pogledaj post
Ima veze sa filozofijom ali prije svega sa znanošću, logikom, razumom i samom fizikom pa tek onda filozofijom, i znanstvenici su filozofi, također, samo što se ne udaljavaju o jednadžbi, i to je ograničenje kojeg se drže, ako jedna jednažba nešto kaže kao što sam nedavno pročitao da je svemir nastao iz jedne dimenzije (što je totalna glupost) samo na temelju jednadžbi.
Znanost je dala činjenice kao i mnogobrojni eksperimenti, kao i logika i razum proizašla iz svakodenvnih iskustava.
Očito se znanstvenici gube u tim jednadžbama nije to više kao nekada, nekada je bilo konkretno, danas je to lutanje u magli.
Kao što je Kozmopolita rekao, ni u filozofskom, ni u logičkom, ni u fizikalnom smislu materija nije mogla postojati prije prostora, jer se sve nalazi u beskrajnom/beskonačnom prostoru.
Ja inače osobno jako volim znanost.

Koji čovjek nije znatiželjan da sazna nešto novo? Takav ne postoji.

Mislim da znanost nije dovoljna objašnjena u obaveznom školskom programu i zato je mnogi (kao ja), iako je vole, jednostavno ne razumiju. Na žalost. A nemaju svi vremena studirati i čitati knjige, takvi su rijetki sretnici.
civilizacija I is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.05.2013., 14:18   #540
Koliko vidim, povijest shvaćanja svijeta se kreće od jednostavnih jasnih očiglednih pojmova i koncepta do sve apstraktnijih eteričnijih suptilnijih koncepta, koji tek u razrijeđenosti opet crtaju jednu sliku koja je na višoj razini još ljepša i smislenija. To će još ići dalje, stojimo uvijek u nekoj aktualnoj razini pojmova koja će se dalje razvijati.

kozmopolita naravno ima pravo da postoji recimo neki znanstveni formalizam i da njemu - da bi imao veze sa "svijetom" - fali interpretacija. Svijet je u interpretaciji, ne u formalizmu.
Samo mi *interpretiramo uvijek u okviru vlastitog već postojećeg shvaćanja svijeta. Interpretiramo fiziku uvijek u svijetlu vlastite možda "apriorne" *metafizike. Znanost nam pomaže potvrditi naše apriorno shvaćanje.

Nije tako da vlastito metafizičko shvaćanje odredimo empirički, ili argumentacijom, ili čoporskim pritiskom na konformitet ...

U ovom pogledu se forum naravno vrti u krugu. Nećemo dobiti neki konsenzus u temeljnom shvaćanju, koji nije već i prije postojao. Svi ćemo svoje vlastito interpretiranje - odnosno interpretiranje na vlastitim temeljima - ponavljati i ponavljati i ponavljati.

To je i u redu tako. *Neka skupljamo uvijek sve moguće perspektive na neke stvari, neka napunimo uvijek do pune slike, samo da ništa ne fali.
A jedino pitanje je, dali ćemo to napraviti u jednoj klimi međusobnog poštenja, respekta, priznanja. (Ja osobno mislim da su materijalisti malo glupi.) Ne znam.
Itto is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:42.